رضایت پیامبر میزان و معیار در قیامت است
قیامت بر محور رضایت رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم اداره می*شود و رضایت او ملاک و معیار خواهد بود. کما اینکه در دعای شریفه با خداوند این گونه مناجات می*کنیم: «.... اللَّهُمَّ إِنَّکَ قُلْتَ لِنَبِیِّکَ ص وَ لَسَوْفَ یُعْطِیکَ رَبُّکَ فَتَرْضى‏ اللَّهُمَّ إِنَّ نَبِیَّکَ وَ رَسُولَکَ وَ حَبِیبَکَ وَ خِیَرَتَکَ مِنْ خَلْقِکَ لَا یَرْضَى بِأَنْ تُعَذِّبَ أَحَداً مِنَ أُمَّتِهِ دَانَکَ بِمُوَالَاتِهِ وَ مُوَالَاةِ الْأَئِمَّةِ مِنْ أَهْلِ بَیْتِهِ وَ إِنْ کَانَ مُذْنِباً خَاطِئاً فِی نَارِ جَهَنَّمَ فَأَجِرْنِی یَا رَبِّ مِنْ جَهَنَّمَ وَ عَذَابِهَا وَ هَبْنِی لِمُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ ....»(5)
ای خدا! تو به پیامبرت فرمودی: «ولسوف یعطیک ربک فترضی» ای خدا!به درستی که پیامبرت و رسولت و حبیب تو و برگزیده تو، راضی نمی*شود که احدی از امتش را در آتش جهنم عذاب کنی. اگر چه گناه کار و خطا کار باشد.کسی که تو را (عبادت کرده)و دین داری نموده است به دوستی پیامبر و دوستی ائمه طاهرین از اهل بیتش؛ پس ای خدای من، من را پناه بده از جهنم و عذاب آن.و من را به خاطر محمد و آل محمد ببخش ای ارحم الراحمین.

رحمت پیامبر خداوند بی حد است و رأفت او نسبت به امتش قابل وصف نیست. تنها کاری که باید انجام داد این است که در زمره مومنان به رسول خدا باقی ماند؛ و از زمره کسانی که دستور او را زیر پا نهادند و آیات الهی را به استهزاء گرفتند خارج شد. کسانی که امر اکید او را در غدیر زیر پا گذاشتند و راضی به رضای خداوند متعال و رسول او نشدند. و هر آنچه را که پیامبر در غدیر نسبت به وصی و جانشین خویش فرموده بودند را در سقیفه به زیر پای نهادندو کلام خداوند و دستور پیامبر را به استهزاء گرفتند.

پی نوشت ها:
1- باید توجه داشت که شفاعت از اهل گناه بر خلاف عدالت نیست. زیرا گناه کاران به خاطر کارهای مهمی که انجام داه اند شایسته شفاعت شدن قرار گرفته*اند. یکی از مهم*ترین افعال گناه کاران که باعث می*شود که مورد شفاعت قرار گیرند.حفظ ایمان به خداوند و دوستی با اهل بیت و دشمنی با دشمنان اهل بیت است. این دوستی و برائت فعل قلب است و نزد خداوند از ارزش بالایی برخوردار است. در هر صورت ملاک برای شامل شدن شفاعت این است که شخص با اعمال خویش از دایره ایمان خارج نشده باشد. انجام دادن اعمالی که انسان را از دایره ایمان خارج می کند باعث می شود که مورد شفاعت قرار نگیرد. مانند سبک شمردن نماز الا اینکه در این دنیا نسبت به اعمال گذشته خویش توبه نماید.
2- بحارالأنوار ج 8 ص 57 باب 21- الشفاعة ..... ص: 29
3- بحارالأنوار ج: 8 ص: 58
4- بحارالأنوار ج: 8 ص: 44
5- إقبال‏الأعمال ص 106