نقل قول نوشته اصلی توسط zoha
zoha

موضوع پست: Re: نه قران !! نه سنت !!!! پاسخ بهمراه نقل قول
من با فرض اضطرار به حجت اینو پرسیدم. اینکه تا یه زمانی پیامبرا حجت باشن و بعد از یه زمانی نبوت خاتمه پیدا کنه و امام حجت باشه چه توجیهی داره؟ اینو بفرمایید لطفا
توضیح دادم باباجون عنوان حجت اعم از پیامبر و امام است پیامبر و امام از مصادیق عنوان حجت هستند مثل اب که عنوان کلیه اب توی لیوان و اب بطری از مصادیق اون اب است
حالا عقل ما فقط می گه من از خدا حجت می خواهم حالا اون حجت پیامبر باشه یا امام مهم نیست مهم اینه که مصداقی از مصادیق حجت تحقق پیدا کنه
این تناقض ها رو برای این میگم که شما اصراردارین امامت دلیل عقلی داره. در این صورت باید تناقض نداشته باشه و به قول امروزی ها انسجام داشته باشه. اگه می گفتین این یه مسئله ی ایمانیه و باید پذیرفتش ، حتی اگه به قول خودتون عقل گریز باشه، من دیگه حرفی نداشتم.
ما در اصول البته در کلیاتش مسئله ایمانی نداریم به این معنا که ما نباید مطلبی که با عقل بدیهی تاکیید می کنم عقل بدیهی مخالف باشه قبول کنیم
زیاد شدن علم ائمه ملازمه ای نداره که در علم ایشان تناقض موجود باشه بلکه ابدا تناقض نیست به قول شما انسجام داره به عنوان مثال یه بچه کلاس دومی -بلا تشبیه- که جهار عمل اصلی یاد می گیره بعد که کلاس سوم و چهارم میرسه بازهم ضرب و تقسیم می خونه یه مقدار بیشتر از قبل اما هیچ وقت قبلی ها نقض نمی شن
فقط می خوام بگم که علم زیاد می شود و تناقض هم نیست
علم امام همه ی اهمیت و جایگاهش رو در هستی به خاطر این داره که قراره به درد انسان بخوره. جنبه ی شخصی وجود یک انسان نمی تونه به امامتش مربوط باشه. البته این فهم شخصی من از امامته اگه ایراد داره بفرمایید.
نه این درست نیست به دلایلی از جمله این که امام معصوم فقط بر انسان امامت نمی کند فقط بر کره زمین امامت نمی کند بر عوالم بسیار دیگری کهدر روایات امده است بر جنیان بر ارواح بر ملائکه و وو بر تمام ما سوی الله البته طبق روایات لذا کاربرد علم ایشان محدود به این انسان نیست
گذشته از ان امام معنایش بسیار وسیع تر است از انچه که در تصور و توهم ماست
خیلی جای خوشحالیه که شما هم می پذیرید که انسان ها دارای طیف های مختلف اند چون من از کلیت حرفای شما اینو فهمیدم که شما فقط وجود دونوع انسان رو قبول دارین شیعه و غیرشیعه یا خوب و بد.
قبلا توی یه پست دیکه کفته بودم که ما انحصار گرا نیستسم یه پست به اسم مستضعفین در سایت موجود است
ما اعتقاد داریم که مردم یا شیعه هستند که اهل بهشت
یا غیر شیعه که اهل جهنم
و گروه سومی مستضعفین در دین که اهل جهنم نمی شوند به فضل خداوند
اما هرگز به نسبیتی که متاسفانه شما در بعضی از پست ها نوشتید اعتقاد ندارم
همین نقل کلام میشه رو مسئله ی امام مگه این که یه دلیل خاص براش داشته باشیم
متوجه این قسمت نشدم
تیم فوتبال هم خوب میتونه رفع اختلاف کنه مثلا همه ی استقلالی ها سر اینکه سرور پرسپولیسن متفق القول اند. (تیم فوتبال مثال بود مناقشه نکن لطفا)
همه استقلالی ها سر اینکه کدوم بازیکن برتره توافق دارند همه استقلالی ها بر سر بهترین مربی توافق دارند یا این یه رفع اختلاف اجمالی است ؟؟؟
ضمن اینکه مثال شما وجه مقرب نداره ما منظورمون رفع اختلاف در معارفه این مثال دردی دوا نمی کنه
باز هم فهم شخصی من از امامت اینه که علم امام به درد انسانیت درکلیت اون باید بخوره. چطور ممکنه امام علمی داشته باشه که به درد کسی نخوره؟ مگه این که علم امام رو از نوع فیزیک و شیمی و پزشکی و .... بدونیم که خوب قطعا اینطور نیست.
نقل
کلیت انسامیت یعنی چه ؟ امام شئون مختلفی دارد یکی از شئون امام هدایت است و یک شان از شئون او هدایت بشر است
ما نمی توانیم با فکر فاتر خود اکتناه به امامت پیدا کنیم
نه پس ماذون از خدا هم نباشه. حرف سراینه که خدا که خودش قدرت داره پس واسطه برای چیه؟ (توولایت تکوینی منظورمه)
علت هاش می تونه زیاد باشه یکیش همون که گفتم
ابی الله ان یجری الامور الا باسبابها
چرا حالا اینطوری با ادم صحبت می کنین خوب برای هر کسی پیش میاد که تو یه مقطع زمانی سرش شلوغ باشه
پس اون فهرستها رو لطفا توضیح بیشتر بده لطفا یه خورده که سرم خلوت شد اون قبلی ها رو جبران میکنم.
مرسی که جواب میدی
خواهش می کنم من هم ازشما ممنونم که بحث ها رو ادامه می دید
حقیقت اینه که شما به مطالبی که گذاشتم خوب گیر می دی
بعد توی این بحث و جدل ها به نکته های خوبی برخورد می شه بعضا بایکی دوتا جمله فراموش می شه در حالی که مهم هست
تو مباحث اعتقادی هم این خیلی طبیعیه
برای همین هم هستکه مطالب زیاد می شه
اگر ریز ریز بحث بشه چیز خیلی به درد بخوری می شه یکی هم از گرد راه برسه بخونه یه چیزی دستش میاد
یا علی صلوات الله علیه