من واقعا خوشحالم که بالاخره یه نفر تو این سایت پیدا شد که سوال داشته باشه (منظورم mstmb هست ) چون ظاهرا تو این سایت همه جواب دارن نه سوال و این از اون امور شگفت انگیزه که مخصوص ما شرقیا و بالاخص مسلموناست ! بگذریم
اقای حامد لطفا اروم تر به نتیجه برسید و اون شاید مطلوب شما بوده فقط نه مطلوب بقیه
اول من در مورداون قضیه ی زندیق می خوام از اقای حامد بپرسم که اصلا فرض کنیم که همچین اتفاقی هم افتاده و یه زندیق به پیامبر گفته فیلسوف مگه تو امور دیگه شما به حرف یه زندیق استناد می کنید که تو این مورد دارید این کار رو انجام میدید و ازش برای طرد فلسفه استفاده می کنید؟
من چون از اول بحث نبودم امیدوارم توی بحثتون ایجاد بی نظمی نکنم برای همین چند تا مساله ی کلی ای رو که تو صحبتهاتون خوندم رو مطرح می کنم ممنون میشم اگه جواب بدید
1- چرا احتجاج ائمه با مخالفین می تونه دلیلی برای رد فلسفه باشه؟
2- اگر ائمه می تونن از عقل و دلیل استفاده کنن پس ما هم می تونم و عقل من می تونه من رو وادار به این سوال کنه که چرا فقط چیزی درسته که اونها میگن؟ و هر چیزی که اونها نگفته باشن درست نیست؟ (من امیدوارم الان احساس نکنین که این یه زندیقه و دیگه نباید جوابش رو داد )
3- این که ما هر چیزی رو که در مورد اهل بیت میگیم باید ازش ردی توی ادعیه و روایات بیاریم خودش نیاز به بحث داره چون ما علاوه بر روایات ، واقعیات تاریخی داریم و علاوه بر روش اخباری گری روشهای علمی دیگه ای داریم ( البته اگر هیچ روش علمی دیگه ای رو هم قبول نداشته باشید باید براش دلیل داشته باشید...)
4- mstmb به درستی گفته که اگه کسی تعریف نادرست یا برداشت غلطی کرده دلیل نمیشه که ما اصل فلسفه رو ببریم زیر سوال اما من نمی دونم چرا اقای حامد اصرار دارن که بگن فلسفه هایی که الان هست زیر سواله پس فلسفه زیر سواله !!!
تازه بالفرض که زیر سوال باشه که چی ؟! همه ی معرفت بشری همیشه قابلیت اصلاح و جرح و تعدیل داره نه فقط تو حوزه ی فلسفه تو هر حوزه ی دیگه ای مثلا همین فقه که شما ازش یه بت ساختین ، چرا همیشه در حال تحقیق و اصلاحه؟ اگه اینقدر اون چیزی که یه فقیه میگه درسته خوب همونجا متوقف بشه و همه ادما الی الابد از همون استفاده کنن!!!
5- مگر اهل بیت هم نعوذ بالله خدا هستند که نشه تعریفشون کرد؟ اصلا من الان از کره ی ماه اومدم هیچی در مورد اهل بیت نمی دونم شما اگه بخواید چیزی در موردشون بگید چی میگید؟ خوب بالاخره یه چیزی میگید دیگه
6- هزاران ساله که مردم دارن بحث میکنن که حقیقت یکیه یا بیشتر از یکی شما به همین سادگی میگید یکیه اون هم همونیه که من میگم بعد همه حرفاتونو روی این مبنا می چینید و میرید و فکر می کنید درست میرید(نزن من واقعا بی گناهم)
7- دین به خودی خود کامل است یه حرف خیلی کلی و مبهمیه . فرض کنیم که کامله خوب که چی؟ اگه به همین سادگیه که دیگه این همه روایت و نایب امام زمان و فقیه و مرجع و دم و دستگاه برای چیه ؟ الان منم و دین کامل شما بگو چیکار کنم اقای حامد؟