قال رسول الله صلَّى الله علیه وآله وسلَّم: (ما من نبیّ إلاَّ وأنذر قومه الدجّال الأعور الکذّاب).

رسول اکرم صلَّى الله علیه وآله وسلَّم فرمود: هیچ پیغمبری نیست جز آنکه قوم خود را از دجال کور ودروغگو بیم داده است.
قال رسول الله صلَّى الله علیه وآله وسلَّم: الدجّال رجل عریض، عینه الیمنى مطموسة والیسرى کأنَّها کوکب بین عینیه مکتوب: کافر بالله وبرسول الله. یخرج ویدَّعی أنَّه الربّ ولا یسمعه أحد إلاَّ تبعه إلاَّ من عصمه الله عزَّ وجلَّ. تکون له جنّة ونار، فیقول: هذه جنَّتی لمن سجد لی، ومن أبى أدخلته النار).

رسول اکرم صلَّى الله علیه وآله وسلَّم فرمود: دجال مردی فربه چشم راستش کور وچشم چپ وی گوئی چون ستاره ای است در میان دو چشمش نوشته: کافر بخدا وبه رسول خدا صلَّى الله علیه وآله وسلَّم خروج وادعاه می کند که پروردگار است کسی ادعای او را نشنود جز آنکه پیرو او شود مگر کسی که خدایش باز داشته وحفظ فرموده باشد او را بهشت وآتش باشد گوید: این بهشت من است برای کسی که مرا سجده کند، وهر کس امتناع کند او را وارد آتش می کنم. (عن إلزام الناصب ص 202؛ ویوم الخلاص ص 712):
قال رسول الله صلَّى الله علیه وآله وسلَّم: (من قاتلنی فی الأولى، وقاتل أهل بیتی فی الثانیة، حشره الله فی الثالثة مع الدجّال).

رسول اکرم صلَّى الله علیه وآله وسلَّم فرمود: هر کس با من در اول کارزار کند وبا اهل بیت من در دوم قتال نماید خدایش در مرحله سوم با دجال محشور فرماید. (قتال در اول قتال بر تنزیل ورسالت است که در عهد رسول خدا صلَّى الله علیه وآله وسلَّم بود وقتال با اهل بیت علیهم السلام قتال بر اساس تأویل وارجاع وادعاه حق وحکم به قرآن وسنت بود وقتال سوم قتال مهدی علیه السلام است).
عن إلزام الناصب ص 202؛ ویوم الخلاص ص 713):
قال رسول الله صلَّى الله علیه وآله وسلَّم: (إنَّه یخرج من المشرق من قریة یقال لها: یهوداء وهی قریة من قرى أصفهان وبلدة من بلدان الأکاسرة. تحته حمار أقمر، وهو مطموس العین مکسور الظفر والنظر، ویخرج منه الحیّات (وقیل: الحباب) وهو محدودب الظهر، قد صور کلّ سلاح فی یدیه حتَّى الرمح والقوس، یخوض البحار إلى الکعب. وهو قصیر القامة کهل، مکتوب بین عینیه: کافر). رسول اکرم صلَّى الله علیه وآله وسلَّم فرمود: او (دجال) از مشرق از دهی بنام یهودا، که از روستاهای اصفهان وشهری از شهرهای خسروان ایرانی است بیرون می آید ودر زیر او دراز گوشی (خری) سفید رنگ باشد وخود نابینا وناخن شکسته است واز او مارها (مارهای خطرناک) بیرون آید. گوژپشت است تصویر هر گونه اسلحه ای حتَّى نیزه وکمان در دست دارد. وتا برآمدگی پشت پا در دریاها فرو رود وکوتاه قد ودر سن کهولت باشد در میان دو چشمش کلمه کافر نوشته.
(یوم الخلاص ص 716):
قال رسول الله صلَّى الله علیه وآله وسلَّم: (أیّها الناس، ما بعث الله نبیّاً إلاَّ وقد أنذر قومه الدجّال. وإنَّ الله قد أخَّره إلى یومکم هذا. فمهما تشابه علیکم فی أمره فإنَّ ربّکم لیس بأعور(؟؟؟) إنَّه یخرج على حمار عرض ما بین أذنیه میل. یخرج ومعه حبّة ونار وجبل من خبز ونهر من ماء. أکثر تباعه الیهود والنساء والأعراب یدخل آفاق الأرض کلّها إلاَّ مکّة ولا بیتها. والمدینة ولا بیتها فإنَّهما محرّمتان علیه). رسول اکرم صلَّى الله علیه وآله وسلَّم فرمود: ای مردم خدا هیچ پیغمبری مبعوث نفرمود جز آنکه قومش را از خطر دجال بیم داد. وهمانا خدا او را تا امروز به تأخیر افکند پس هرگاه امر او بر شما مشتبه گردد همانا پروردگار شما کور نیست(؟؟؟) او بیرون می آید وبر خر سوار است فاصله میان دو گوش خر یک میل راه است. بیرون می آید بهشت وآتش وکوهی از نان ونهری از آب با او باشد.بیشتر پیروانش یهودان وزنان واعراب باشند به همه آفاق زمین وارد می شود بجز مکه معظمه وحوالی آنجا وبجز مدینه منوره وحوالی آنجا که این دو جا بر وی حرام شده است. (عقد الدرر ص 278):
ویقال: إنَّ المهدی یسیر إلى قتال الدجّال وعلى رأسه عمامة رسول الله صلَّى الله علیه وآله وسلَّم عمامة بیضاء، فیلتقون، ویقتلون قتالاً شدیداً فیقتل من أصحاب الدجّال ثلاثین ألفاً وینهزم الدجّال ومن معه نحو بیت المقدس فیأمر الله تعالى الأرض بإمساک خیولهم ثمّ یرسل الله تعالى علیهم ریحاً حمراء فیهلک منهم أربعون ألفاً ثمّ یسیر المهدی فی طلبه فیجد من عسکره نحواً من خمسین ألفاً فیریهم الآیات والمعجزات ویدعوهم إلى الإیمان فلا یؤمنون فیمسخهم الله تعالى قردة وخنازیر.

وگفته می شود: مهدی علیه السلام حرکت می کند برای قتال با دجال وعمامه سفید رنگ رسول خدا صلَّى الله علیه وآله وسلَّم بر سر دارد دو سپاه بهم برخورد کنند وقتال سختی درمی گیرد حضرت از یاران دجال سی هزار نفر می کشد ودجال با همراهان خود بسوی بیت المقدس فرار می کند خدای تعالى زمین را مأمور می کند که اسبان آنها را از حرکت باز دارد سپس خدای تعالى باد سرخ بر آنها مسلط فرماید که چهل هزار تن از آنها هلاک شوند آنگاه مهدی علیه السلام در طلبش باشد قریب پنجاه هزار تن از لشکریان او را می یابد آیات ومعجزات به آنها نشان دهد ودعوتشان به ایمان فرماید چون دعوتش را نپذیرند خدای تعالى آنها را بصورت بوزینه وخوک مسخ نماید.