💥 تکلم امام کاظم علیه السلام به فارسی و ذکر علائمی که موجب شناخت حجت خداوند می*شود

⚡️ ثقة الاسلام کلینی قدس الله روحه الشریف روایت کرده است:

✍ ۷- احمد بن مهران عن محمد بن علي عن ابي بصير قال: قلت لابي الحسن عليه السلام جعلت فداك بم يعرف الامام قال فقال بخصال اما اولها فانه بشيء قد تقدم من ابيه فيه باشارة اليه لتكون عليهم حجة و يسال فيجيب و ان سكت عنه ابتدا و يخبر بما في غد و يكلم الناس بكل لسان ثم قال لي يا ابا محمد اعطيك علامة قبل ان تقوم فلم البث ان دخل علينا رجل من اهل خراسان فكلمه الخراساني بالعربية فاجابه ابو الحسن عليه السلام بالفارسية فقال له الخراساني و الله جعلت فداك ما منعني ان اكلمك بالخراسانية غير اني ظننت انك لا تحسنها فقال سبحان الله اذا كنت لا احسن اجيبك فما فضلي عليك ثم قال لي يا ابا محمد ان الامام لا يخفى عليه كلام احد من الناس و لا طير و لا بهيمة و لا شيء فيه الروح فمن لم يكن هذه الخصال فيه فليس هو بامام .

⚡️ ابو بصیر گفت: به امام کاظم علیه السلام عرضه داشتم: قربانت شوم امام به چه خصالی شناخته می*شود؟ حضرت فرمود: به چندین خصلت اما اولین آن*ها به نصی که پدرش در مورد امامتش فرموده است و هنگامی که از او سوال شود پاسخ را می*داند و حتی اگر سکوت شود او ابتدای به پاسخ می*نماید و از اتفاقات آینده خبر می*دهد و به تمامی زبان*ها با مردم سخن می*گوید. سپس حضرت فرمود: ای ابا محمد به تو نشانه*ای می*دهم قبل از اینکه برخیزی. پس مردی از خراسان وارد شد و با حضرت به عربی تکلم نمود، حضرت جوابش را به فارسی داد مرد خراسانی تعجب کرد و گفت: به خدا قسم جز به این دلیل که گمان می*کردم فارسی نمی*دانید به عربی صحبت نکردم. حضرت فرمود: سبحان الله اگر نتوانم فارسی صحبت کنم پس چه فضلی بر تو دارم که موجب شود حجت خدا بر تو باشم؟ سپس حضرت به ابا بصیر فرمود: زبان احدی از مردم و پرندگان و چهارپایان و هر چیز که روح دارد بر امام مخفی نمی*ماند، پس هر کس این خصال را نداشت امام نیست.

📚 الکافی، تالیف ثقة الاسلام کلینی، جلد ۱، صفحه ۲۸۵، حدیث ۷، چاپ دار الکتب الاسلامیة