????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 22

موضوع: علل الشرایع

1. Top | #11

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۰:

باب پنجم
    سرّ فراری و وحشی شدن حیوانات وحشی و پرندگان و درندگان و جانداران دیگر
    حدیث(۱)
    محمّدبن موسی بن متوکّل رضی الله عنه برای ما حدیث نمود و گفت: محمدبن یحیی عطّار از حسین بن حسن بن ابان از محمّدبن اورمه(۲)،از عبدالله بن محمد
    2-جماعتی از شیوخ اهل قم از ابن ولید نقل کرده اند که وی او را اهل غلو می داند و مرحوم علامه در خلاصةالرجال فرموده: ابن غصائری می گوید:قمیّون او را متهم کرده اند و حدیثش نقی بوده و فسادی در آن نیست و می فرماید:به نظر من در حدیثش توقف باید نمود.

2. Top | #12

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۱:

ازحمّادبن عثمان از حضرت ابی عبدالله علیه السلام نقل کرد که آن حضرت فرمودند: در بدو امر حیوانات وحشی و پرندگان و درندگان و تمام مخلوقات حقّ عزّوجلّ باهم مختلط(۱) بوده به طوری که از یکدیگر ممتاز نبودند ولی پس از آنکه فرزند آدم برادرش را به قتل رساند حیوانات از یکدیگر بیم و هراس پیدا نمودند پس هر کدام به شکل خود درآمدند.

1-شاید مراد از ((اختلاط)) در اینجا این باشد که در بدو خلقت وحوش وطیور و سباع و مخلوقات دیگر همه به یک شکل بوده و امتیازی از یکدیگر نداشتند.

3. Top | #13

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۲:

باب ششم
    سر پیدا شدن بهتر از فرشتگان و بدتر از چهارپایان بین مردم
    حدیث(۱)
    پدرم رحمة الله علیه فرمود: سعد بن عبدالله از احمد بن محمد بن عیسی از علی بن الحَکَم از عبدالله بن سنان(۲) نقل کرد که گفت:
    از حضرت ابا عبدالله جعفربن محمّد الصادق علیهما السلام سوال کرده: آیا فرشتگان برتر بوده یا فرزندان آدم؟
    حضرت فرمودند امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام فرمودند: خداوند عزوجل در فرشتگان عقل را بدون شهوت و در چهارپایان شهوت را بدون عقل و در فرزندان آدم هر دو را قرارداد، حال کسی که عقلش بر شهوتش غالب گردد به یقین از فرشتگان بهتر بوده و آن که شهوتش بر عقلش غالب شود حتماً از چهارپایان بدتر می باشد.
    2- عبدالله بن سنان بن طریف که به او مولی بنی ابیطالب و مولی بنی العباسی نیز گویند کوفی بوده و از ثقات امامیّه محسوب شده و هیچ طعنی در او نمی باشد

4. Top | #14

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۳

باب هفتم
    سره برتر شدن انبیا و رسولان و حجج صلوات الله علیه از فرشتگان
    حدیث(۱)
    حسن بن محمد سعید هاشمی از فرات(۳) محمد بن فرات کوفی
    3- وی از مشایخ ابوالحسن علی بن بابویه قمّی است و تفسیری از وی به جامانده که در عداد تفاسیر روایی به شمار می*رود از کثرا روایت مرحوم صدوق و همچنین مرحوم شیخ علامه حرّ و علامه مجلسی این طور برمی*آید که به وی اعتماد کامل داشته اند و مرحوم ممقانی در رجال فرموده: وی در اعلی درجات حُسن بوده است.

5. Top | #15

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۴:

از محمد بن احمد بن علی همدانی از ابوالفضل العباس عبدالله بخاری از محمد بن قاسم بن ابراهیم بن محمد بن عبدالله بن قاسم بن محمد بن ابی بکر از عبدالسّلام(۱)بن صالح الهروی، از حضرت علی بن موسی الرضا از پدرش موسی بن جعفر و از پدرش جعفربن محمد از پدرش محمد بن علی از پدرش علی بن حسین از پدرش حسین بن علی از پدرش علی بن ابیطالب علیهم السلام آن حضرت فرمود: رسول خدا فرمودند:
    خداوند متعال موجودی را برتر و عزیزتر از من نیافریده.
    علی علیه السلام فرمودند:
    عرضه داشتم شما برتر هستید یا جبرئیل؟
    پیامبر فرمودند: یاعلی حق تبارک و تعالی انبیا را بر فرشتگان مقربش برتر نمود و آن را بر تمام انبیاء تفضیل داد و برتری بعد از من برای تو و امامان بعد از تو است، فرشتگان خدمتکاران ما و دوستان ما هستند یا علی فرشتگان کسانی هستند که عرش با عظمت الهی را بر دوش گرفته و آنان که اطراف عرشند به تسبیح و ستایش حق مشغولند و برای آنان که به ولایت ما ایمان دارند از خدا آمرزش می طلبند، یا علی اگر ما نبودیم خداوند آدم و حوا را نمی آورید بهشت و دوزخ را ایجاد نمی*کرد آسمان و زمین را پدید نمی آورد با این وصف چگونه ما برتر از فرشتگان نباشیم در حالی که پیش از ایشان به پروردگارمان معرفت پیدا کرده و به تسبیح و تهلیل و تقدیس پرداخته*ایم زیرا اولین موجودی که پروردگار عالمیان آفرید ارواح ما بود پس از آفریدن آن را به توحید و تحمیدش گویا ساخت سپس فرشتگان را آفرید، ایشان وقتی مشاهده کردند که ارواح ما یک نور است امر ما را بزرگ شمردند و ما برای این که فرشتگان بدانند مخلوق حضرت جلال هستیم و او از صفات مت مخلوقات مبرّا است حضرتش را تسبیح و تنزیه نمودیم فرشتگان که چنین دیدند آنها نیز با تسبیح ما به تسبیح حق پرداخته و حضرتش را از صفات ما منزه نمودند.
    و نیز چون شأن ما را باعظمت دیدند برای اینکه بدانند معبودی غیر از حق جلّت عظمته نیست و ما بندگان او بوده و آفریدگار نیستیم به تهلیل آن حضرت پرداخته و هر معبودی به غیر از او را نفی نمودیم و وقتی فرشتگان چنین دیدن آنان نیز به گفتن
    عبدالسلام بن صالح ابوالصلت الهروی به فرموده علامه در خلاصه الرجال ثقه و صحیح الحدیث می باشد

6. Top | #16

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۵:

لا اله الا الله مبادرت ورزیدند و نیز وقتی عظمت موقعیت و محل ما را مشاهده کردند جهت آگاه نمودن ایشان که حق تعالی بزرگتر از هر چیزی است و عظمت و محل و موقعیت ما صرفاً به واسطه او است به تکبیر پرداخته و حضرتش را به بزرگی یاد نمودیم.
    و چون عزت و قوت ما را مشاهده کردند برای اینکه بدانند هیچ عزت و قوتی نیست مگر از ناحیه افاضه باری تعالی گفتیم:لاحول ولا قوة الا بالله.
    و وقتی نعمتهای وافر باری تعالی بر ما را مشاهده کرده و یافتند که طاعت ما فرض و واجب است برای اینکه بدانند در مقابل این نعمتها شایسته است او را ستودن،گفتیم:
    الحمدلله و فرشتگان نیز به دنبال آن گفتند: الحمدلله.
    پس فرشتگان به واسطه ما به یکتاپرستی و تسبیح و تهلیل و تحمید و تمجید نمودن باری تعالی ارشاد و راهنمایی شدند.
    پس از خلقت ارواح ما حق تبارک و تعالی حضرت آدم را آفرید و ما را به رسم ودیعه در پشتش قرار داد و به منظور بزرگداشت و احترام ما به فرشتگان امر نمود که به آدم سجده کنند و این سجده در واقع عبادت حق عزوجل و اکرام آدم و چون ما در پشت و صلب او بودیم طاعت ما بود، پس با این وصف چگونه ما برتر از فرشتگان نباشیم در حالی که جملگی آنها در مقابل آدم سجده نمودند.
    و بیان دیگر برای برتر بودن ما از فرشتگان این است که وقتی مرا به آسمان بردند جبرئیل علیه ااسلام دوفصل دو،فصل، اذان و اقامه گفت.
    سپس به من گفت: ای محمد پیش بیفت.
    به او گفتم: ای جبرئیل بر تو پیشی بگیرم؟
    گفت:آری زیرا خداوند متعال انبائش را عموماً و تو را بخصوص بر تمام فرشتگان برتری داده است، پس جلو برو و با فرشتگان نماز بگذار و این افتخاری نیست، من جلو رفته و وقتی به حجاب های نور رسیدم جبرئیل گفت: ای محمد پیش رو از من جدا شو.
    گفتم: ای جبرئیل در چنین جایی مرا تنها میگذاری؟
    عرضه داشت: آخرین حدی که حق عزوجل برای من قرارداده همینجا است، اگر از آن تجاوز کنم بال هایم می سوزد، پس مرا در نور پرتاب نمود و در آن به جلو رفتم تا جایی که خدا خواست سپس ندایی به گوشم رسید یا محمد.

7. Top | #17

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه ۱۶

عرضه داشتم: بلی پروردگارم.نداء رسید:
    ای محمد تو بنده من بود و من پروردگار تو می باشم، تنها مرا بفرست و فقط توکلت بر من باشد تو در بین بندگانم نور و به سوی خلق رسول و بر آفریدگانم حجت من می باشی، بهشتم را برای تو و پیروانت آفریده و جهنم را برای مخالفینت ایجاد نموده ام به جانشینانت عزت و به شیعیانت اجر و ثواب خواهم داد.
    عرضه داشتم: پروردگارا جانشینان میایند؟
    نداء رسید: ای محمد اسامی ایشات بر عمود عرش نوشته شده پس در حالی که مقابل پروردگار جل جلاله ایستاده بودم به عمود عرش نگریستم، ۱۲ نور دیدم در هر نوری خطیی سبز بود که بر آن اسم یکی از اوصیاء و جانشینانم به چشم می*خورد، اول ایشان علی بن ابیطالب علیه السلام و آخر آنها نام مهدی امتم بود.
    عرضه داشتم: پروردگارا،اینان جانشین بعد از من هستند؟
    نداء رسید: محمد ایشان والیان و محبوبان و برگزیدگان و حجت های من بعد از تو بر مردمان اند و ایشان جانشینان تو و بهترین مخلوقات من بعد از تو می باشند . به عزت و بزرگی خود قسم که البته به وسیله ایشان دین خود را آشکار کرده و آیین خویش را برپا نموده و با آخرین ایشان زمین را از دشمنانم پاک خواهم کرد و او را بر مشارق و مغارب کره زمین مسلط نموده، بادها را مسخرش کرده و ابرهای سخت* را رامش قرار داده و اسباب و ابزار را در اختیارش نهاده و با لشگریانم کمکش نموده و با فرشتگان یاریش خواهم کرد تا دعوت من بر فراز کره زمین مستقر گشته و خلق بر یکتاپرستی من اجتماع کنند و سپس ملک و سلطنتش را گسترانیده و پیوسته روزگار را به دوستانم سپری نموده تا روز قیامت فرا رسد.

8. Top | #18

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۷

باب هفتم
    حدیث(۲)
    علی بن احمد بن عبدالله برقی می گوید: پدرم از جدش احمد بن عبدالله از پدرش ازمحمد بن ابی عمیر از عمبرون جمیع، از حضرت ابی عبدالله علیه السلام نقل نمود که آن حضرت فرمودند:
    هرگاه جبرئیل در محضر نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مشرف می شد در مقابل آن حضرت همچون بندگان می*نشست و بدون اذن هرگز بر آن جناب داخل نمی شد
    ویرایش توسط mahdi11 : یکشنبه 07 دی 99 در ساعت 11:39 بعد از ظهر

9. Top | #19

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۸

باب هفتم
    حدیث(۳)
    احمدبن زیادبن جعفر همدانی می گوید:علی بن ابراهیم بن هاشم

10. Top | #20

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    صفحه۱۹

از پدرش از احمدبن محمدبن ابی نصر بزنطی و محمد بن ابی عمیر جملگی از ابان بن عثمان، از حضرت ابی عبدالله علیه السلام نقل کرده که آن حضرت فرمودند:
    در روز جنگ احد اصحاب و یاران رسول خدا صلی الله علیه و آله از صحنه کارزار گریختند و با آن حضرت غیر از علی بن ابیطالب علیه السلام و ابودجانه سماک بن خرشه احدی باقی نمانده، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:آیا قوم خود را نمی بینی؟
    عرضه داشت: آری.
    حضرت فرمودند:به قوم خود ملحق شو.
    عرض کرد:با خدا و رسولش اینطور بیعت نکرده ام.
    حضرت فرمودند:تو را حلال نموده و اجازه دادم بروی.
    عرض کرد به خدا سوگند نمی گذارم که قریش بگویند من تو را رها کرده و فرار نمودم بلکه می ایستم تا بچشم آنچه تو میچشی، پیامبر او را دعا نمود و فرمود: خدا به تو جزای خیر دهد.
    باری علی علیه السلام در مقابل رسول خدا ایستاده و هر گروهی از دشمنان به آن جناب حمله می آوردند با ایشان مقابله می*کرد و آنها را بر می گرداند و کار به جایی رسید که آن حضرت یک تنه بسیاری از آنها را کشته و گروه زیادی را مجروح ساخته به حدی که شمشیر آن صفدر شکست.
    پس محضر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمد و عرضه داشت: یا رسول الله این مرد( مقصود ابودجانه است) با سلاح میجنگد ولی شمشیر من*شکسته است پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله شمشیر خودشان یعنی ذوالفقار را به علی علیه السلام دادند و پیوسته آن حضرت با ذوالفقار دشمنان را از رسول خدا صلی الله علیه و آله دفع می نمودند تا آنها را پارکنده کردند در این هنگام جبرئیل نازل شد و عرضه داشت یامحمد این عمل و ایثار از علی علیه السلام مواساتی در حق تو.
    پیامبر صلی الله علیه وآله فرمودند: علی از من و من از علی هستم.
    جبرئیل عرض کرد: و من از شما دو نفر هستم.
    و همگی صدایی را از آسمان شنیدند که به این عبارت طنین انداز بود: لاسیف إلاّ ذوالفقار و لا فتی إلاّ علی.
    مصنف این کتاب (محمد بن علی بن الحسین) می گوید: این گفته جبرئیل یعنی: (وَ أنا منکما) حاکی از آرزویِ وی که از آن دو بزرگوار (رسول خدا صلی الله علیه و آله و علی بن ابیطالب علیه السلام)باشد پس اگر از آن دو بر تر می بود نباید این سخن
    ویرایش توسط mahdi11 : سه شنبه 09 دی 99 در ساعت 08:53 بعد از ظهر

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین