????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    19

برتری اهل بیت علیهم السلام بر انبیاء

علوم تمام انبیاء نزد امیرالمومنین علیه السلام

●قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ علیه السلام:
    يَمُصُّونَ الثِّمَادَ وَ يَدَعُونَ النَّهَرَ الْعَظِيمَ قِيلَ لَهُ وَ مَنِ النَّهَرُ الْعَظِيمُ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) وَ إِنَّهُ وَ الْعِلْمُ الَّذِي آتَاهُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ (صلی الله علیه و آله) سُنَنَ النَّبِيِّينَ مِنْ آدَمَ هَلُمَّ جَرّاً إِلَى مُحَمَّدٍ قِيلَ لَهُ وَ مَا تِلْكَ السُّنَنُ قَالَ عِلْمُ النَّبِيِّينَ بِأَسْرِهِ إِنَّ اللَّهَ جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ (صلی الله علیه و آله) عِلْمَ النَّبِيِّينَ بِأَسْرِهِ وَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَيَّرَ ذَلِكَ كُلَّهُ عِنْدَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ (صلوات الله علیه) فَقَالَ لَهُ الرَّجُلُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَأَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ أَعْلَمُ أَوْ بَعْضُ النَّبِيِّينَ فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (صلوات الله علیه) اسْمَعُوا مَا نَقُولُ إِنَّ اللَّهَ يَفْتَحُ مَسَامِعَ مَنْ يَشَاءُ إِنِّي حَدَّثْتُ أَنَّ اللَّهَ جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ (صلی الله علیه و آله) عِلْمَ النَّبِيِّينَ وَ أَنَّهُ جَعَلَ ذَلِكَ كُلَّهُ عِنْدَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ هُوَ يَسْأَلُنِي هُوَ أَعْلَمُ أَمْ بَعْضُ النَّبِيِّينَ.

●امام باقر علیه السلام:
    مردم آب اندک و راکد را می مکند اما رود بزرگ را رها مي كنند.
    به حضرت گفته شد: رود بزرگ کیست؟ فرمود: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و دانشی که خداوند به او عطا کرد ؛ خداوند همه سنتهای انبیاء از آدم تا برسد به محمد (صلی الله علیه و آله) را برای او فراهم نمود.
    به حضرت گفته شد: آن سنن چیست؟
    فرمود: همه دانش پیامبران که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آن را نزد امیرالمؤمنین (علیه السلام) به ودیعت نهاد.
    مردی به حضرت گفت: یابن رسول الله!
    امیرالمومنین اعلم (داناتر) است يا بعضى از انبياء؟
    امام باقر (علیه السلام) فرمود: آنچه را که می گوییم (خوب) بشنوید ؛ خدا گوش های هر كه را بخواهد باز مي كند ؛ من مي گويم خداوند علوم همه پیامبران را برای حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) جمع کرد و پيامبر (صلی اللّه علیه و آله) تمام علوم را در نزد امیرالمومنین (علیه السلام) گذاشت و او از من می پرسد او داناتر است يا بعضى از انبياء.

بصائر الدرجات، ج‏1، ص: 117
    الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 222
    بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏17، ص: 31

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    19
    اثبات افضلیت مولا بر آدم و چهار پیامبر اولوالعزم از کتب مخالفین

◾️سأل صعصعة الإمام عليّا عليه*السلام قائلا :
    [يا أمير المؤمنين! أخبرني أنت أفضل أم آدم عليه*السلام؟
    فقال الإمام عليه*السلام : يا صعصعة! تزكية المرء نفسه قبيح ، ولو لا قول الله عزّ وجلّ : (وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ) ﴿ضحی ١١﴾ ما أجبت.
    يا صعصعة! أنا أفضل من آدم ؛ لأن الله تعالى أباح لآدم كلّ الطيّبات المتوفّرة في الجنّة ونهاه عن أكل الحنطة فحسب ، ولكنّه عصى ربّه وأكل منها!
    وأنا لم يمنعني ربّي من الطيّبات ، وما نهاني عن أكل الحنطة ، فأعرضت عنها رغبة وطوعا].
    فقال صعصعة : أنت أفضل أم نوح؟
    فقال عليه*السلام : أنا أفضل من نوح ؛ لأنّه تحمّل ما تحمّل من قومه ، ولما رأى منهم العناد دعا عليهم وما صبر على أذاهم ، فقال : (رَبِّ لا تَذَرْ عَلَى الْأَرْضِ مِنَ الْكافِرِينَ دَيَّاراً) ﴿نوح ٢٦﴾
    ولكنّي بعد حبيبي رسول الله صلى*الله*عليه*وآله*وسلم تحمّلت أذى قومي وعنادهم ، فظلموني كثيرا فصبرت وما دعوت عليهم
    فقال صعصعة : أنت أفضل أم إبراهيم؟
    فقال عليه*السلام : أنا أفضل ؛ لأنّ إبراهيم قال : (رَبِّ أَرِنِي كَيْفَ تُحْيِ الْمَوْتى قالَ أَوَلَمْ تُؤْمِنْ قالَ بَلى وَلكِنْ لِيَطْمَئِنَّ قَلْبِي)﴿بقرة ٢٦٠﴾
    ولكنّي قلت وأقول : لو كشف لي الغطاء ما ازددت يقينا

◼️صعصعة بن صوحان از امیرالمومنین علیه السلام پرسید «شما افضل هستی یا حضرت آدم؟» حضرت فرمود: «ای صعصعه! خوب نیست که کسی از خودش تعریف نماید» و اگر کلام خداوند عز و جل نبود: «نعمت های خدادادی به خود را نقل کنید ﴿ضحی ١١﴾ ، جوابت را نمی دادم
    ای صعصعه : «من از آدم افضلم». «زیرا خداوند متعال به آدم اجازه بهره مندی از نعمات فراوان در بهشت را داد و فقط او را از خوردن گندم منع نمود؛ ولی او از پروردگارش نافرمانی کرد و از گندم خورد ؛ در حالی که پروردگارم مرا از خوردن نعمتهای پاکیزه و گندم منع نکرده، ولی من به میل و اراده خود، از آن رو برگرداندم»
    سپس صعصعه پرسید «شما افضل هستید یا نوح؟» حضرت پاسخ داد: «من از نوح برتر هستم» «زیرا نوح آنچه را که قومش بر او تحمیل کردند تحمل کرد ولی زمانی که از آنها دشمنی دید بر ایشان نفرین کرد و بر آزار و اذیتشان صبر نکرد پس گفت: پروردگارا! احدی از کافرین را بر روی زمین باقی نگذار. ﴿نوح ٢٦﴾
    ولی من بعد از حبیبم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم صدمات و آزار فراوانی از این امت و دشمنیشان تحمل کرده ام پس بسیار بر من ظلم کردند پس صبر کردم و بر آنان نفرین نکردم».
    پس صعصعه گفت: «شما افضل هستید یا ابراهیم؟» ایشان پاسخ داد: «من از ابراهیم افضل می باشم» زیرا ابراهیم گفت: «پروردگارا، به من نشان ده؛ چگونه مردگان را زنده مى*كنى؟» فرمود: «مگر ايمان نياورده*اى؟» گفت: «چرا، ولى تا دلم آرامش يابد.».﴿بقرة ٢٦٠﴾
    ولی من گفتم و می گویم: «اگر کشف حجاب گردد و پرده ها برایم کنار برود، یقین من زیادتر نخواهد شد».

◾️قال صعصعة : أنت أفضل أم موسى؟
    قال عليه*السلام : أنا أفضل من موسى ؛ لأنّ الله تعالى لمّا أمره أن يذهب إلى فرعون ويبلّغه رسالته (قالَ رَبِّ إِنِّي قَتَلْتُ مِنْهُمْ نَفْساً فَأَخافُ أَنْ يَقْتُلُونِ) ﴿القصص ٣٣﴾
    ولكنّي حين أمرني حبيبي رسول الله صلى*الله*عليه*وآله*وسلم بأمر الله عزّ وجلّ حتّى أبلّغ أهل مكّة المشركين سورة براءة ، وأنا قاتل كثير من رجالهم وأعيانهم! مع ذلك أسرعت غير مكترث ، وذهبت وحدي بلا خوف ولا وجل ، فوقفت في جمعهم رافعا صوتي ، وتلوت الآيات من سورة براءة ، وهم يسمعون!!
    قال صعصعة : أنت أفضل أم عيسى؟
    قال عليه*السلام : [أنا أفضل ؛ لأنّ مريم بنت عمران لمّا أرادت أن تضع عيسى ، كانت في البيت المقدّس ، جاءها النداء يا مريم اخرجي من البيت! هاهنا محلّ عبادة لا محل ولادة ، فخرجت (فَأَجاءَهَا الْمَخاضُ إِلى جِذْعِ النَّخْلَةِ) ﴿مریم ٢٣﴾
    ولكن أمّي فاطمة بنت أسد لمّا قرب مولدي جاءت إلى بيت الله الحرام والتجأت إلى الكعبة ، وسألت ربّها أن يسهّل عليها الولادة ، فانشقّ لها جدار البيت الحرام وسمعت النداء : يا فاطمة ادخلي! فدخلت وردّ الجدار على حاله فولدتني في حرم الله وبيته.

◼️صعصعه گفت: تو برتر هستی یا موسی؟
    حضرت فرمود: من از موسی برترم زیرا وقتی خداوند متعال به موسی فرمان داد تا به سوی فرعون برود و رسالتش را ابلاغ کند:
    «گفت خداوندا من از آنان یک نفر را کشته ام و می ترسم که آنان مرا به قتل برسانند.﴿القصص ٣٣﴾
    اما موقعی که حبیبم پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) به فرمان خداوند عز و جل به من مأموریت داد تا سوره برائت را به مشرکین اهل مکه ابلاغ کنم با وجود اینکه من قاتل بسیاری از مردان و بزرگانشان بودم هرگز و ابداً نهراسیدم و به سرعت به تنهایی رفتم و امر پیامبر خدا را اطاعت نمودم و بدون هیچ خوف و ترسی در جمع آنها ایستادم و با صدای بلند آیاتی از سوره برائت را تلاوت کردم و آنها می شنیدند.»

صعصعه گفت: تو افضل هستی یا عیسی؟
    حضرت فرمود: من برترم زیرا مریم دختر عمران وقتی خواست عیسی را به دنیا بیاورد در بیت المقدس بود ؛ ندایی به سوی او آمد که مریم از بیت خارج شو اینجا محل عبادت است نه محل ولادت ، پس خارج شد
    تا درد زايمان، او را به سوى تنه درخت خرمايى كشانيد. ﴿مریم ٢٣﴾
    اما مادر من فاطمه بنت اسد وقتی به دنیا آمدن من نزدیک شد به بیت الله الحرام آمد و به کعبه پناه برد و از پروردگارش خواست تا ولادت بر او آسان شود ؛ پس دیوار بیت الحرام (کعبه) برای او شکافته شد و ندایی شنید: یا فاطمه وارد شو ؛ پس وارد شد و دیوار به حال اولیه اش بازگشت پس مرا در حرم الله و خانه خدا به دنیا آورد.

منبع: کتاب شبهای پیشاور صفحه 509

3. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    19
    حضرت سلیمان محتاج اهل بیت علیهم السلام

قالَ سیدنا الصَّادِقُ صلوات الله علیه:
    كَانَ سُلَيْمَانُ عِنْدَهُ اسْمُ اللَّهِ الْأَكْبَرُ الَّذِي إِذَا سَأَلَهُ أَعْطَى وَ إِذَا دَعَا بِهِ أَجَابَ وَ لَوْ كَانَ الْيَوْمَ لَاحْتَاجَ إِلَيْنَا.

حضرت آقا امام صادق صلوات الله علیه:
    همانا نزد سلیمان آن اسم بزرگ الهی بود که چون از خدا چیزی تقاضا می کرد به او داده می شد و چون دعا می کرد به اجابت می رسید؛ اما اگر او امروز زنده بود نیازمند ما بود.

بصائر الدرجات، ج‏1، ص: 211
    مناقب (ابن شهرآشوب)، ج‏4، ص: 249
    البرهان في تفسير القرآن، ج‏4، ص: 219
    بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏27، ص: 27
    تفسير نور الثقلين، ج‏4، ص: 458
    تفسير كنز الدقائق، ج‏9، ص: 548