????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 18 از 18

1. Top | #11

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله : إنّي وإن داعَبتُكُم فَإِنّي لا أقولُ إلّا حَقّاً
    اگر چه با شما شوخى مى‏كنم ، ليكن هيچ گاه جز حق نمى‏گويم
    كنزالعمّال : ج ۳ ص ۶۴۸ ح ۸۳۲۱

إنّي لَأَمزَحُ ، ولا أقولُ إلّا حَقّاً
    من شوخى مى‏كنم؛ ولى جز حق بر زبان نمى‏آورم
    همان، حدیث ۸۳۲۰
    ویرایش توسط حسین : سه شنبه 02 مهر 92 در ساعت 04:18 بعد از ظهر
    تا نيايي گره از کار جهان وا نشود...

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آخر تابع له علي ذالک

2. تشکر شده توسط :

mahdi11 (دوشنبه 07 تیر 95)

3. Top | #12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    امام رضا عليه السلام :
    يَابنَ شَبيبٍ ، إن سَرَّكَ أن تَكونَ مَعَنا فِي الدَّرَجاتِ العُلى‏ مِنَ الجِنانِ ، فَاحزَن لِحُزنِنا وَافرَح لِفَرَحِنا
    اى پسر شبيب ! اگر خوش‏حال مى‏شوى كه با ما در درجه‏هاى عالى بهشت باشى ، براى اندوه ما اندوهناك و براى شادمانى ما شادمان باش
    عيون أخبار الرضا عليه السلام : ج ۱ ص ۳۰۰ ح ۵۸ ، الأمالي للصدوق : ص ۱۹۳ ح ۲۰۲ ، الإقبال : ج ۳ ص ۳۰ كلّها عن الريّان بن شبيب ، بحارالأنوار : ج ۴۴ ص ۲۸۶ ح ۲۳

4. تشکر شده توسط :

mahdi11 (دوشنبه 07 تیر 95)

5. Top | #13

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    الإمام الباقر عليه السلام :إنَّ العَبدَ لَيَكونُ لَهُ عِندَ اللَّهِ الدَّرَجَةُ السَّنِيَّةُ العَظيمَةُ الشَّريفَةُ ، فَيَبتَليهِ بِالبَلاءِ لِكَي يَنالَ تِلكَ الدَّرَجَةَ ، فَيَعدو إلَيهِ النّاسُ أفواجاً يُعَزّونَهُ ويَتَوَجَّعونَ لَهُ مِمّا أصابَهُ ، ولَو عَلِموا ما آتاهُ اللَّهُ مِن تِلكَ الدَّرَجَةَ لَم يَتَوَجَّع لَهُ أحَدٌ ، ولم يُعَزِّهِ أحَدٌ .
    وإنَّ العَبدَ لَيَبتَليهِ اللَّهُ بِالشَّي‏ءِ لِيوقفَ بِهِ آخِرَتهُ ، فَيَعدو إلَيهُ أفواجٌ يُهَنِّؤونَهُ ويَفرَحونَ لَهُ لِما اُوتِيَ فِي الدُّنيا ، ولَو يَعلَمونَ ما اُوتِيَ لَهُ(1) مِن آخِرَتِهِ لَم يُهَنِّئهُ أحَدٌ ولَم يَفرَح .

(1) أي ما اُوتي له من سوء العذاب وما زُوي عنه من حسن الثواب .

امام باقر عليه السلام :همانا براى بنده‏اى در نزد خداوند، درجه‏اى ارجمند و بزرگ و باشرافتْ در نظر گرفته مى‏شود. پس او را با گرفتارى‏اى مى‏آزمايد تا بدان درجه نايل آيد . مردم، دسته دسته براى تسليت و همدردى در مصيبتى كه به وى رسيده، به نزدش مى‏شتابند ، وانگهى اگر از درجه‏اى كه خدا به او عطا كرده باخبر بودند، كسى با او همدردى نمى‏كرد و تسليت نمى‏گفت . همانا بنده‏اى را خداوند با چيزى مى‏آزمايد تا با آن، او را از كمال آخرتى باز دارد . پس مردم، دسته دسته براى شادباش گفتن نزد او مى‏شتابند و از آنچه در دنيا به وى داده شده اظهار شادمانى مى‏كنند كه اگر از آنچه در آخرت گرفتارش مى‏شود باخبر بودند ، كسى به او تبريك نمى‏گفت و شادى نمى‏كرد .

مشكاة الأنوار : ص ۵۰۴ ح ۱۶۹۰ وراجع : التمحيص : ص ۵۸ ح ۱۲۰ .

6. Top | #14

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    امام على عليه السلام :

سُرورُ المؤمِنِ بِطاعَةِ رَبِّهِ ، وحُزنُهُ عَلى‏ ذَنبِهِ

شادى مؤمن ، به فرمانبرى پروردگارش و اندوه او به گناه خود است .

غررالحكم : ج ۴ ص ۱۳۶ ح ۵۵۹۴ ، عيون الحكم والمواعظ : ص ۲۸۶ ح ۵۱۶۴

7. Top | #15

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    امام صادق عليه السلام :

كَم مِمَّن كَثُرَ ضِحكُهُ لاعِباً يَكثُرُ يَومَ القِيامَةِ بُكاؤُهُ ، وكَم مِمَّن كَثُرَ بُكاؤُهُ عَلى‏ ذَنبِهِ خائِفاً يَكثُرُ يَومَ القِيامَةِ فِي الجَنَّةِ سُرورُهُ وضِحكُهُ

چه بسا كسانى كه بيهوده بسيار مى‏خندند و در روز رستاخيز، بسيار مى‏گريند و چه بسيار كسانى كه بر گناهان خويش فراوان مى‏گريند و ترسانند ؛ امّا در روز قيامت ، در بهشت، بسيار شادمان و خندان اند

عيون أخبار الرضا عليه السلام : ج ۲ ص ۳ ح ۶ عن أحمد بن الحسن الحسيني عن الإمام الرضا عن أبيه عليهما السلام ، بحارالأنوار : ج ۷۶ ص ۵۹ ح ۷

8. Top | #16

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    در روایت ذیل چند معیار برای شاد بودن و جلوگیری از حزن ارائه شده است:

امام باقر عليه السلام :

دَخَلَ مُحَمَّدُ بنُ مُسلِمِ بنِ شِهابٍ الزُّهرِيُّ عَلى‏ عَلِيِّ بنِ الحُسَينِ عليهما السلام وهُوَ كَئيبٌ حَزينٌ ، فَقالَ لَهُ زَينُ العابِدينَ عليه السلام : ما بالُكَ مَغموماً ؟ قالَ : يَابنَ رَسولِ اللّهِ ، غُمومٌ وهُمومٌ تَتَوالى‏ عَلَيَّ؛ لِمَا امتُحِنتُ بِهِ مِن جِهَةِ حُسّادِ نِعمَتي وَالطّامِعينَ فِيَّ ، ومِمَّن أرجوهُ ومِمَّن أحسَنتُ إلَيهِ ، فَيَخلُفُ ظَنّي .
    فَقالَ لَهُ عَلِيُّ بنُ الحُسيَنِ عليه السلام : اِحفَظ عَلَيكَ لِسانَكَ ؛ تَملِك بِهِ إخوانَكَ .
    قالَ الزُّهرِيُّ : يَابنَ رَسولِ اللَّهِ ، إنّي اُحسِنُ إلَيهِم بِما يَبدُرُ مِن كَلامي .
    قالَ عَلِيُّ بنُ الحُسَينِ عليه السلام : هَيهاتَ هيهاتَ ! إيّاكَ أن تُعجَبَ مِن نَفسِكَ بِذلِكَ ، وإيّاكَ أن تَتَكَلَّمَ بِما يَسبِقُ إلَى القُلوبِ إنكارُهُ وإن كانَ عِندَكَ اعتِذارُهُ؛ فَلَيسَ كُلُّ مَن تُسمِعُهُ نُكراً يُمكِنُكَ أن توسِعَهُ عُذراً .
    ثُمَّ قالَ : يا زُهرِيُّ ، مَن لَم يَكُن عَقلُهُ مِن أكمَلِ ما فيهِ كانَ هَلاكُهُ مِن أيسَرِ ما فيهِ .
    ثُمَّ قالَ : يا زُهرِيُّ ، أما عَلَيكَ أن تَجعَلَ المُسلِمينَ مِنكَ بِمَنزِلَةِ أهلِ بَيتِكَ ؛ فَتَجعَلَ كَبيرَهُم مِنكَ بِمَنزِلَةِ والِدِكَ ، و تَجعَلَ صَغيرَهُم مِنكَ بِمَنزِلَةِ ولَدِكَ ، وتَجعَلَ تِربَكَ مِنهُم بِمَنزِلَةِ أخيكَ ! فَأَيُّ هؤُلاءِ تُحِبُّ أن تَظلِمَ ؟ ! وأيُّ هؤُلاءِ تُحِبُّ أن تَدعُوَ عَلَيهِ ؟ ! وأيُّ هؤُلاءِ تُحِبُّ أن تَهتِكَ سِترَهُ ؟ ! وإن عَرَضَ لَكَ إبليسُ - لَعَنَهُ اللَّهُ - بِأَنَّ لَكَ فَضلاً عَلى‏ أحَدٍ مِن أهلِ القِبلَةِ ، فَانظُر؛ إن كانَ أكبَرَ مِنكَ فَقُل : قَد سَبَقَنِي بِالإِيمانِ وَالعَمَلِ الصّالِحِ فَهُوَ خَيرٌ مِنّي ، وإن كانَ أصغَرَ مِنكَ فَقُل : قد سَبَقتُهُ بِالمَعاصي وَالذُّنوبِ فَهُوَ خَيرٌ مِنّي ، وإن كانَ تِربَكَ فَقُل : أنَا عَلى يَقينٍ مِن ذَنبي وفي شَكٍّ مِن أمرِهِ ، فَما لي أدَعُ يَقيني لِشَكّي ، وإن رَأَيتَ المُسلِمينَ يُعَظِّمونَكَ ويُوَقِّرونَكَ ويُبَجِّلونَكَ فَقُل : هذا فَضلٌ أخَذوا بِهِ ، وإن رَأَيتَ مِنهُم جَفاءً وَانقِباضاً عَنكَ فَقُل : هذا لِذَنبٍ أحدَثتُهُ؛ فَإِنَّكَ إذا فَعَلتَ ذلِكَ سَهَّلَ اللَّه عَلَيكَ عَيشَكَ ، وكَثُرَ أصدِقاؤُكَ ، وقَلَّ أعداؤُكَ ، وفَرِحتَ بِما يَكونُ مِن بِرِّهِم ، ولَم تَأسَف عَلى‏ ما يَكونُ مِن جَفائِهِم .
    وَاعلَم أنَّ أكرَمَ النّاسِ عَلَى النّاسِ مَن كانَ خَيرُهُ عَلَيهِم فائِضاً ، وكانَ عَنهُم مُستَغنِياً مُتَعَفِّفاً . وأكرَمَ النّاسِ بَعدَهُ عَلَيهِم مَن كانَ عَنهُم مُتَعَفِّفاً وإن كانَ إلَيهِم مُحتاجاً ؛ فَإِنَّما أهلُ الدُّنيا يَعشَقونَ الأَموالَ ، فَمَن لَم يُزاحِمهُم فيما يَعشَقونَهُ كَرُمَ عَلَيهِم ، ومَن لَم يَزاحِمهُم فيها ومَكَّنَهُم مِن بَعضِها كانَ أعَزَّ عَلَيهِم وأكرَمَ .

محمّد بن مسلم بن شهاب زُهرى ، افسرده‏دل و اندوهناك، نزد زين العابدين عليه السلام آمد . زين العابدين عليه السلام به او فرمود : «چرا اندوهگينى؟».
    گفت : اى زاده پيامبر خدا! غم و غصه‏هايى پى در پى بر من وارد مى‏شوند ؛ چه اين كه از كسانى كه به نعمت‏هاى من حسادت مى‏ورزند و به ديده طمع در من مى‏نگرند در رنج و محنت ام ؛ كسانى كه به آنان اميد دارم و نيز كسانى كه به آنان خوبى مى‏كنم ، امّا گمانم به خطا مى‏رود [و اميدم از آنان نااميد مى‏شود] .
    زين العابدين عليه السلام به او فرمود : «زبانت را نگه دار، تا برادرانت را از آنِ خود سازى» .
    زُهرى گفت : اى زاده پيامبر خدا! من با سخنان خود ، به آنان نيكى مى‏كنم .
    زين العابدين عليه السلام فرمود : «هرگز، هرگز ! مبادا براى اين كار ، گرفتار خودشيفتگى گردى ! نكند چيزى بر زبان آورى كه احساس نادرستىِ آن، زودتر بر دل‏ها نشيند ، گرچه بتوانى براى آن توجيهى ارائه كنى . چنين نيست كه به هر كس كه سخن غريبى بگويى ، بتوانى عذرت را نيز به گوش وى برسانى» .
    سپس فرمود : «اى زُهرى ! هر كس كه خردش، كامل‏ترين ويژگى او نباشد ، نابودى‏اش، آسان‏ترين خصوصيت او خواهد بود» .
    سپس فرمود : «اى زُهرى ! چه اشكالى دارد كه مسلمانان را چون خانواده‏ات بشمارى و بزرگشان را در جايگاه پدرت بدانى و كوچكشان را در جايگاه فرزندت و همسالت را به منزلت برادرت ؟ حال به كدام يك از اينان دوست دارى ستم كنى ؟ كدام يك از اينان را دوست دارى نفرين كنى ؟ آبروى كدام يك از اينان را دوست دارى بريزى ؟ اگر هم ابليس - كه نفرين خدا بر او باد - در تو اين پندار را پديد آورد كه تو بر يكى از اهل قبله برترى دارى ، بنگر كه اگر وى بزرگ‏تر از تو بود، بگو : پيش از من ايمان آورده و عمل صالح انجام داده است . پس بهتر از من است . اگر كوچك‏تر از تو بود ، بگو : من پيش از او به گناهان و معصيت‏ها روى آوردم . پس او بهتر از من است و اگر همسالت بود ، بگو : من نسبت به گناه خود ، يقين دارم و در باره او ترديد دارم . پس چرا يقينم را به خاطر شك خود ، رها كنم ؟ اگر ديدى مسلمانان به تو حرمت مى‏نهند ، بزرگت مى‏شمارند و گرامى‏ات مى‏دارند ، بگو : اين فضيلتى است كه آنان به چنگ آورده‏اند و اگر از آنان درشتى و روى‏گردانى از خودت را ديدى ، بگو : اين به سبب گناهى است كه از من سر زده است . اگر چنين كنى ، خداوند، زندگى را بر تو آسان مى‏كند ، دوستانت فراوان مى‏گردند ، دشمنانت اندك مى‏شوند و از نيكى مردم ، شادمان مى‏گردى و از درشتى و جفايشان اندوهگين نمى‏شوى .
    اين را بدان كه گرامى‏ترينِ مردم نزد آنان ، كسى است كه خيرش به آنان برسد و خود از آنان بى‏نياز باشد و از درخواست چيزى خوددارى كند . پس از او ، گرامى‏ترينِ مردم نزدشان ، كسى است كه از درخواست كردنْ خوددارى كند ، گرچه بدانها نيازمند باشد . در حقيقت ، اهل دنيا دل‏بسته اموال خويش اند و هركه مزاحم دلبستگى‏شان نشود ، نزدشان گرامى است و اگر مزاحم اموالشان نشود و حتّى چيزى بر امكاناتشان بيفزايد ، عزيزتر و گرامى‏تر خواهد بود» .

الاحتجاج : ج ۲ ص ۱۵۷ ح ۱۹۱ ، تنبيه الخواطر : ج ۲ ص ۹۳ ، التفسير المنسوب إلى الإمام العسكري عليه السلام : ص ۲۵ ح ۸ ، بحارالأنوار : ج ۷۱ ص ۲۲۹ ح ۶
    ویرایش توسط حسین : چهارشنبه 03 مهر 92 در ساعت 03:54 بعد از ظهر

9. Top | #17

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    الحُزنُ عَلى‏ مَصائِبِ أهلِ البَيتِ‏

اندوه بر مصيبت‏هاى اهل بيت

امام على عليه السلام :
    إنَّ اللَّهَ تَعالَى اطّلَعَ إلَى الأَرضِ فَاختارَنا ، وَاختارَ لَنا شيعَةً يَنصُرونَنا ، ويَفرَحونَ لِفَرَحِنا ويَحزَنونَ لِحُزنِنا ، ويَبذُلونَ أموالَهُم وأَنفُسَهُم فينا ، اُولئِكَ مِنّا وإلَينا
    خداوند متعال به زمين نگريست و ما را انتخاب كرد و براى ما پيروانى برگزيد كه يارى‏مان كنند و از شادى ما ، شادمان شوند و از اندوه ما اندوهناك ، و در راه ما جان و مال خود را نثار سازند . آنان از مايند و رو به سوى ما دارند .
    الخصال : ص ۶۳۵ عن محمّد بن مسلم عن الإمام الصادق عن آبائه عليهم السلام ، جامع الأخبار : ص ۵۰۸ ح ۱۴۱۰ بزيادة «معادهم» قبل «الينا» ، غررالحكم : ج ۲ ص ۵۴۹ ح ۳۵۵۴ ، عيون الحكم والمواعظ : ص ۱۵۲ ح ۳۳۴۰ ، بحارالأنوار : ج ۴۴ ص ۲۸۷ ح ۲۶

امام رضا عليه السلام :
    مَن تَرَكَ السَّعيَ في حَوائِجِهِ يَومَ عاشورا ، قَضَى اللَّهُ لَهُ حَوائِجَ الدُّنيا وَالآخِرَةِ ، ومَن كانَ يَومُ عاشورا يَومَ مُصيبَتِهِ وحُزنِهِ وبُكائِهِ ، يَجعَلُ اللَّهُ عزّ وجلّ يَومَ القِيامَةِ يَومَ فَرَحِهِ وسُرورِهِ ، وقَرَّت بِنا فِي الجِنانِ عَينُهُ .
    هر كس در روز عاشورا ، تلاش و كوشش براى برآوردن نيازهايش را رها كند ، خداوند، نيازهاى دنيايى و آخرتىِ او را برآورده مى‏سازد ، و هر كس عاشورا ، روز ماتم و اندوه و گريه‏اش باشد ، خداوند، قيامت را روزِ شادى و خوش‏حالى‏اش قرار مى‏دهد و چشمش در بهشت به ما روشن مى‏شود .
    عيون أخبار الرضا عليه السلام : ج ۱ ص ۲۹۹ ح ۵۷ ، علل الشرائع : ص ۲۲۷ ح ۲ ، الأمالي للصدوق : ص ۱۹۱ ح ۲۰۱ كلّها عن الحسن بن فضّال ، الإقبال : ج ۳ ص ۸۱ ، روضة الواعظين : ص ۱۸۷ ، بحارالأنوار : ج ۴۴ ص ۲۸۴ ح ۱۸

10. تشکر شده توسط :

HAMIDEH (چهارشنبه 08 آبان 92)

11. Top | #18

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369

بسیاری از مطالبی که بنده دارم نقل میکنم از کتاب الگوي شادي از نگاه قرآن و حديث نوشته محمد محمدی ری شهری

انتشارات دارالحدیث قم هستش.

که البته برخی مطالبش (روایات) برای بنده قابل استفاده هست، نه کل کتاب.

جهت مطالعه میتونید به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.hadith.net/n144-e9983-p1.html
    ویرایش توسط حسین : چهارشنبه 03 مهر 92 در ساعت 04:06 بعد از ظهر

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12