????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

1. Top | #1

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

Post ناگفته*هایی شنیدنی از وقایع شب معراج

بر همه عایشه های امروز لعنت

2. Top | #2

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    گروه دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو»- عبدالعلی مهدی؛ حجت خداوند قبل از خلق و همراه با خلق و بعد از خلق است (1). هدفی که انسان برای آن در این دنیا زندگی می*کند محقق نمی*شود مگر به واسطه حجت خداوند. حضرت حق انسان را برای رسیدن به رحمت خویش خلق کرده است (2) و انسان به رحمت خداوند نخواهد رسید مگر به وسیله حجتی که خداوند تعیین کرده است. اولین تکلیفی که در این عالم هستی بر عهده بشر گذاشته شده است ایمان به خدا است و سپس عبادت خداوند. او به وسیله حجت خویش ایمان راستین را به مخلوقاتش آموزش می*دهد و اگر ایمان به حجت خداوند نباشد عبادتی صورت نگرفته است.

شیطان که بر صراط مستقیم در کمین بندگان خدا نشسته است نمی*تواند هیچ کس را از صراط مستقیم و هدایت دور کند الا اینکه او را از حجت خداوند دور کند. هیچ امتحانی از امتحانات الهی نیست الا اینکه مقبولان آن آزمایش از حجت خداوند جدا نشده*اند. از این جهت آنچه در این دنیای هستی بعد از خداوند اهمیت دارد حجت خداوند است. از این رو خداوند اولین مخلوقش بر روی کره خاکی حجتش بود. حضرت آدم حجت خدا بود که در این کره خاکی خلق شد و بعد از حضرت آدم حجت*های خداوند یکی پس از دیگری آمدند تا امکان ایمان به خداوند باشد و عبودیت برای بشر میسر شود حجت*های الهی یکی پس از دیگری آمدند برای اینکه انسان بتواند خویش را به رحمت خداوند برساند.

حجت سفیر خداوند به سوی مردم است

حجت*های خداوند سفیران الهی بین خالق و مخلوق بودند؛ و خداوند رضایت و غضب خویش را توسط این حجت*های الهی به مردمان می*رساند. خداوند اراده فرموده بود که همه انواع بشر از طریق حجت*هایش پیدا کنند که غضب و خشم و سخط خداوند در چه چیزهایی است و از طریق همین سفرا پیدا کنند آن چیزی را که خشنودی و رضایت خداوند در آن است؛ تا از این طریق بتوانند به حکمت خلقت خویش نزدیک شوند گروهی از این حجت*ها نبی بودند، عده ای رسول و جمعی نیز محدث بودند و اندکی از ایشان نیز امام شدند.

حجج الهی مامور بودند آنچه را که خداوند به ایشان ابلاغ می*کند بدون کم و کاست به مخلوقات برسانند تا هر کس که رحمت خداوند را خواستار است و از غضب او خائف است به دستوراتی که حجج الهی از اطرف او ابلاغ می*کنند مقید و متعبد و پایبند شود خداوند با همه حجت*های خویش ارتباط داشت. ارتباط خداوند با حجت*های خویش از طریق ملک حامل وحی بود، اما ارتباط ملک وحی با همه حجت*های الهی به یک صورت نبود.

3. تشکر شده توسط :

mahdi11 (جمعه 21 آبان 95)

4. Top | #3

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    طبقات انبیاء
    برخی خبرالهی را دریافت می*کردند بدون دیدن ملک یا حتی شنیدن صدای او، بعضی ملک حامل وحی را در خواب می*بینند ودر بیداری صدای او را می*شنوند ولی او را در بیداری نمی*بینند و این*ها انبیایی هستند که خود تحت ولایت امامی قرار دارند، مانند ابراهیم که امام بر لوط بود و برخی از انبیاء ملک را در خواب می*بینند و صدای او را می*شنوند و به رسول خداوند به سمت گروهی کم و یا زیاد هستند هر چند خود این رسولان نیز تحت ولایت امامی از حجت*های الهی قرار دارند و برخی که ملک حامل وحی را در خواب و بیداری می*بینند

ائمه اطهار برخی از ایشان را نبی و بعضی دیگر را رسول و عده ای را محدث وگروهی را امام خواندند (3) از این میان بر خی بر برخی دیگر برتری و فضیلت دارند و بعضی از ایشان اولوالعزم می*باشند.

سنت خداوند همواره بر این بوده است که اخبار آسمان*ها را به واسطه ملائکه مقربش به انبیاء می*رسانده است هر چند که نحوه ماموریت و ابلاغ ملائکه حامل وحی مختلف بوده است، اما همه حجج الهی در اینکه واسطه بین ایشان و خداوند ملک حامل وحی بوده است شریک و هم داستان هستند. در مورد وحی*ای که بر پیامبر خاتم شد نیز این نکته صادق است قرآن که آخرین کتب آسمانی است توسط حامل وحی بر رسول مکرم اسلام نازل شد.

هر آنچه که خداوند به بشر تعلیم داد این فرشته وحی بود که به پیامبران می*رساند اگر موضوع وحی، توحید و نفی شرک بود یا اگر موضوع وحی، شریعت و بایدها و نبایدها بود؛ هرچه بود و بود به واسطه وحی بر زمین می*رسید و همانطور که گذشت با توجه به مراتب حجت الهی نوع ارتباط ملک حامل وحی نیز متفاوت بود.

معراج نشان از مقام بالای پیامبر است

برتری پیامبر اسلام بر تمام انبیاء و اوصیا و حجت*های پیشین آنچنان بود که حضرت محمد (ص) علاوه بر وحی و ملک الموت راهی دیگر به آسمان داشت. خداوند متعال برای اینکه قدرتش و آیاتش را به پیامبرش نشان دهد پیامبر را بر خلاف همه حجج دیگرش به معراج (4) برد نه اینکه ملکی حقایق عالم و دستورات و علوم مختلف را به پیامبر برساند، بلکه پیامبر با قدرت و اراده حضرت حق به معراج و آسمان*ها تشریف بردند و حقایق و علوم را دیدند و خداوند این مقام و منزلت خاص پیامبر را در آیات مختلف کلام الله بیان فرموده است. شروع این سفر الهی و آسمانی از مکه مسجد الحرام به سمت بیت المقدس و از بیت المقدس به سمت آسمان*ها و عرش الهی و مافوق عرش الهی بود.

«سُبْحانَ الَّذی أَسْرى‏ به عبده لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذی بارَکْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ» (5)؛ منزّه است آن [خدایى‏] که بنده‏اش را شبانگاهى از مسجد الحرام به سوى مسجد الأقصى- که پیرامون آن را برکت داده‏ایم- سیر داد تا از نشانه‏هاى خود به او بنمایانیم، که او همان شنواى بیناست.

پیامبر با قدرت الهی شبانگاه به سمت مسجد الاقضی حرکت می*نماید و از آنجا به آسمان*ها می*رود و قبل از صبح به مکه باز می*گردد علم پیامبر اسلام بر خلاف تمام انبیاء مشاهده حقایق عالم هستی بود وی در این سفر تا افق اعلی پیش رفت مقامی که هیچ ملک و بشری بدانجا راه نیافته بود.

«وَ هُوَ بِالْأُفُقِ الْأَعْلى‏ ثُمَّ دَنا فَتَدَلَّى فَکانَ قابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنى‏ فَأَوْحى‏ إِلى‏ عَبْدِهِ ما أَوْحى‏»؛ در حالى که او در افق اعلى بود سپس نزدیک آمد و نزدیک*تر شد تا [فاصله‏اش‏] به قدرِ [طول‏] دو [انتهاى‏] کمان یا نزدیک*تر شد آن گاه به بنده‏اش آنچه را باید وحى کند، وحى فرمود. (6) در معراج پیامبر از جبرئیل نیز بالاتر پرید و خداوند آنچه را که می*خواست بدون واسطه ملکی یا فرشته ای به پیامبر وحی نمود.

5. تشکر شده توسط :

6. Top | #4

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    پیام مهم معراج چه بوده است؟
    هرگاه سلطانی بخواهد به شخصی از رعیتش پیامی برساند پیک مخصوص سلطان این خبر را می*رساند، اما هرگاه پیام از اهمیت بالایی بر خوردار باشد و دریافت کننده پیام از احترام بالایی برخوردار باشد این شکل مرسوم به هم می*ریزد و آن شخص محترم مشافهه پیام را از سلطان دریافت می*کند.

به راستی پیامبر اکرم چه *شأن عظیمی و چه مقام قربی دارد که از ملائکه مقربین هم بالاتر رفته است. آنچه پیام مهمی بوده است که برای تلقی آن پیام مهم نبی مکرم اسلام باید به معراج عروج کند؛ خود خداوند شخصا این پیام را به حبیب خویش وحی کند؟ آیا این پیام از آیات قرآن مهم تر بوده است؟ آیا این پیام، پیام مهمی بوده است که خداوند باید به طور ویژه به فرستاده خویش ابلاغ کند؟ به راستی این چه پیام مهمی است که برای ابلاغ آن این مقدمات بسیار مهم لازم است؟

احادیث معراج هر چند از حوادث مختلفی حکایت می*کند، اما یک موضوع را تمام ملائکه آسمان به آن سفارش و تاکید می*کنند. همان موضوع را پیامبران پیشین حضرت نوح و ابراهیم و آدم در آسمان*ها به پیامبر (ص) تاکید و به آن سفارش می*کنند و بسیار مهم و حائز اهمیت است هنگامی که پیامبر در افق اعلی هنگامی که در مرتبه «قاب قوسین او ادنی» بود و با خدا بدون هیچ واسطه ای تکلم فرمود در آن گفت*وگو قدسی بین خالق و سید الانبیا، خداوند همان نکته را امر کرد و به آن سفارش کرد و بر آن تاکید و سفارش نمود. به راستی این چه موضوع مهمی است؟

خداوند هفت مرتبه من را ندا داد

پیامبر اکرم می*فرماید: «زمانی که به معراج رفتم در آسمان دنیا قصری از نقره سفید دیدم که دو ملک بر در آن ایستاده بودند از آن دو ملک پرسیدم این قصر برای کیست؟ دو ملک گفتند: «لفتی من بنی هاشم»؛ برای جوانی از بنی هاشم. هنگامی که به آسمان دوم رسیدم قصری از طلای سرخ را دیدم که از قصر قبلی نیکوتر بود از دو ملک پرسیدم این قصر برای چه شخصی است؟ گفتند: «برای جوانی از بنی هاشم» در آسمان سوم قصری بود از یاقوت سرخ از دو ملک پرسیدم این قصر برای چه کسی است؟ گفتند برای جوانی از بنی هاشم در آسمان چهارم قصری از در سفید در آسمان پنجم قصری از در زرد در آسمان ششم قصری از لو لو و در آسمان هفتم قصری از نور عرش خداوند تبارک و تعالی و همه این قصرها برای جوانی از بنی هاشم بود.

پیوسته از نور به ظلمت و از ظلمت به نور می*رفتیم تا اینکه من و جبرئیل به «سدره المنتهی» رسیدیم در این هنگام جبرئیل بازگشت به او گفتم در چنین مکانی من را رها می*کنی؟ جبرئیل گفت: «ای حبیب من قسم به آنکه تو را به حق نبی مبعوث کرد این راهی است که هیچ نبی مرسل و هیچ ملک مقربی آن را سلو ک نکرده است تو را به پروردگارعزت می سپارم»

در دریایی از نور افتادم امواج من را از نور به ظلمت و از ظلمت به نور بردند تا اینکه رسیدم به ملکوت حضرت پروردگار و در این هنگام خداوند فرمود: «یا احمد قف»؛ ای احمد بایست پس من ایستادم در حالی که می*لرزیدم و مرعوب بودم از ملکوت مورد ندا قرار گرفتم: «یا احمد» و پروردگارم به من الهام کرد و در پاسخ گفتم: «لبیک و سعدیک و ها انا ذا عبدک بین یدک» دوباره ندا شدم: «یا احمد ان العزیز یقرئ علیک السلام»؛ پروردگارت بر توسلام می*کند. پس گفتم: «هو السلام و الیه یعود السلام»... پس از مناجات و سخن گفتن با پروردگار ندا آمد: «چه کسی را بر روی زمین خلیفه قرار دادی» گفتم: «بهترین خلق را پسر عمویم» ندا آمد: «پسر عموی تو کیست ؟» گفتم: «تو اعلم هستی نام او علی بن ابیطالب است» از طرف پروردگار هفت بار ندا آمد: «یا احمد استوص بعلی بن ابیطالب ابن عمک خیرا»؛ ای احمد به پسر عم خود علی بن ابیطالب سفارش خیر کن ... سپس به سمت آسمان هفتم بازگشتم و به آسمان دنیا و جبرئیل از هرکدام از ملائک در آسمان ها پرسید که جوان بنی هاشم کیست همه گفتند علی بن ابیطالب»(7)

7. تشکر شده توسط :

8. Top | #5

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    این امر از آسمان است

امام صادق علیه السلام شب معراج و گفت*و*گوی پیامبر را در معراج اینگونه توصیف می*فرماید: «خداوند فرمود یا محمد پیامبر در جواب گفت لبیک خداوند از او سئوال نمود «من لامتک بعدک»؛ بعد از تو چه کسی برای امت تو خواهد بود؟ پیامبر فرمود «الله اعلم» خدا داناترین است آنگاه خداوند پیامبر را خطاب داد بعد از تو علی بن ابیطالب امیر المومنین، سید المسلمین رهبر پیشانی سفیدان خواهد بود» امام صادق (ع) در ادامه فرمود: «به خدا سوگند ولایت علی علیه السلام از زمین نیامد لکن از آسمان به صورت شفاهی آمد»(8)

روایات در این زمینه بسیار زیاد است. بنابر روایات پیامبر در تمام عالم هستی و تمام آسمان*ها و در میان افواج ملائکه تایید و تاکید ولایت علی بن ابیطالب را دید و در بالاترین مقام عالم هستی که پیامبر قرار گرفت مهم*ترین سفارش حضرت حق تاکید و امر به ولایت علی بن ابیطالب است. در شب معراج تمام آسمانیان و همه قدسیان خطاب به پیامبر علی علی می*گفتند و خداوند نیز به پیامبر سفارش علی را کرد شب معراج شب علی علیه السلام است.

قبول ولایت امیرالمومنین تنها راه توحید

آری ولایت امیرالمومنین از چنان اهمیتی برخوردار است که پیامبر باید در شب معراج به آسمان*ها برود از سدره المنتهی و جنت اعلی هم بگذرد و مافوق عرش خداوند مشافهه به ولایت امیر المومنین رسولش را امر کند. در آن مقام پیامبر را به شکستن بت*ها و نفی شرک و کفر امر نمی*کند خداوند امر نمی*کند که بت*های مکه باید شکسته شود و همه باید بر خدا سجده کنند، بلکه هفت بار از ملکوت ندا می*آید و به ولایت علی سفارش می*کند و امر بر خلافت علی علیه السلام می*شود. این بدان معنا است که اگر ولایت علی علیه السلام باشد بت*ها شکسته خواهد شد و خداوند عبادت می*شود و شرک و نفاق و کفر از ریشه مضمحل خواهد شد. اگر ولایت علی علیه السلام نباشد؛ بت*ها شکسته شوند یا نشوند کسی خداوند را عبادت نخواهد کرد. از این روست که اگر همه مردم دست به دست هم می*دانند و محبت علی علیه السلام را می*داشتند خداوند جهنم را خلق نمی*کرد(9). ولایت علی علیه السلام دینی است که ملائکه به وسیله آن خداوند را عبادت می*کنند ولایت علی علیه السلام تنها راهی است که به رضایت و خشنودی خداوند ختم می*شود.

9. تشکر شده توسط :

10. Top | #6

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    معراج اعلان جنگ خداوند با منکران ولایت

محل فرود و نزول غضب حضرت رحمان بر جایی است که ولایت علی علیه السلام (10) بنابر این خشم خداوند را بر کسانی که ولایت امیر المومنین را منکر شدند و حق خلافت او را غصب کردند بی انتها خواهد بود؛ لذا از این جهت است که کسی که می*خواهد به ولایت علی علیه السلام چنگ زند ناچار از این است که با دشمنان علی علیه السلام دشمن باشد و از ایشان برائت داشته باشد کما اینکه پیامبر فرمود: «در معراج خداوند مشافهة فرمود هرکس خوار کند ولیّ من را با من به جنگ بر خواسته است و هر کس با من به جنگ بپردازد با او خواهم جنگید» پرسیدم ولی تو چه کسی است تا من هم با او(همراه او) بجنگم؟ خداوند فرمود: «آنکسی که برای تو و برای وصیت و برای ذریه شما دونفر میثاق و عهد برای ولایتشان گرفتم»(11)

پی نوشت ها:
    1- َ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع الْحُجَّةُ قَبْلَ الْخَلْقِ وَ مَعَ الْخَلْقِ وَ بَعْدَ الْخَلْقِ (الکافی 1 ج ص 177 باب أن الحجة لا تقوم لله على خلقه
    2- إِلاَّ مَنْ رَحِمَ رَبُّکَ وَ لِذلِکَ خَلَقَهُمْ وَ تَمَّتْ کَلِمَةُ رَبِّکَ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ أَجْمَعینَ هود 119
    3- (الکافی ج 1 ص 174 باب طبقات الأنبیاء و الرسل و الأئمة)
    4- َ قَالَ الصَّادِقُ ع لَیْسَ مِنْ شِیعَتِنَا مَنْ أَنْکَرَ أَرْبَعَةَ أَشْیَاءَ الْمِعْرَاجَ وَ الْمُسَاءَلَةَ فِی الْقَبْرِ وَ خَلْقَ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ وَ الشَّفَاعَةَ (بحارالأنوار ج 18 ص 311 باب 3- إثبات المعراج و معناه و ...)
    5- سوره اسراء آیه 1
    6- سوره نجم آیات 7 الی 9 ترجمه فولاد وند
    7- بحارالأنوار ج 18 ص 312 باب 3- إثبات المعراج و معناه و کیفی
    8- ٍ وَ اللَّهِ مَا جَاءَتْ وَلَایَةُ عَلِیٍّ ع مِنَ الْأَرْضِ وَ لَکِنْ جَاءَتْ مِنَ السَّمَاءِ مُشَافَهَةً (الکافی ج 1 ص 442 باب مولد النبی ص و وفاته ...)
    9- قال رسول الله ص قال الله جل جلاله لو اجتمع الناس کلهم على ولایة علی ع ما خلقت النار (الأمالی‏للصدوق ص 657 المجلس الرابع و التسعون ...)
    10- علی من جحد ولایتکم غضب الرحمن (زیارت جامعه کبیره، مفاتیح الجنان، محدث قمی)
    11- بحارالأنوار ج 18 ص 307 باب 3- إثبات المعراج و معناه و...

11. تشکر شده توسط :

12. Top | #7

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    یاالله .خیلی مطلب سنگینی بود.

انشاء لله که با ظهور صاحب الزمان عج الله تعالی شریف با خود اربابمون بریم زیارت امیرالمومنین صلوات الله علیه.

وحی ازخدا به حضرت ختم الرسل رسید هی از علی نوشتو و قرآن درست شد

کلمات کلیدی این موضوع