????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 23

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

ويژگي های متقین در بیان امیرالمؤمنین (علیه السلام)

براي ره يابي به ایمان و معرفت اهل تقوي، به نقل روايتي از مولي علي (عليه السلام) در نهج البلاغه اكتفا می کنیم.

همام كه مردي عابد و زاهد بود، روزي به ديدار امام علي (سلام الله عليه) نائل آمد و از امام درخواست كرد كه پارسايان را بر او به گونه اي بيان فرمايد كه گويا آن ها را مي بيند. امام پس از درنگي كوتاه اين گونه لب به سخن گشود: ”... فَاِنَّ اللهَ مَعَ الَّذِِينَ اتَّقُوا وَ هُمْ مُحْسِنُونَ“1 اي همام تنها خدا پروا باش و نيكي كن كه خداوند با اهل تقوي و نيكوكاران است. گو اينكه بيان امام كوتاه و تمام بود، ليكن همام به اين اندازه قانع نشد و مكرر اصرار ورزيد كه امام بيش از اين براي او درباره اهل تقوي بگويند.2 سپس امام اهل تقوي را داراي فضائلي دانستند، كه به شرح ذيل است:
    بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا،بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
    تشنه ی آب فراتم ای عجل مهلت بده،تا بگیرم در بغل قبر شهید کربلا

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    1. نيكو گفتار:مَنْطِقُهُمُ الصَّوََاب“ گفتاري درست و نيكو دارند.
    2. ميانه رو در پوشش:مَلْبَسُهُمُ الْاِقْتِصََاد“ پوشش آن ها بر مبناي ميانه روي است.

در گفتاري ديگر امام علي (عليه السلام) فرمود: ”مََا عََالَ امْرُءٌُ اقْتَصَدَ“3 تنگدست نشد كسي كه ميانه روي را پيشه خود ساخت. در بياني ديگر از مولي علي (عليه السلام) نقل شده: سبكبال و سبكبار باشيد كه اگر سبكبال بوديد به مقصد مي رسيد.4
    ویرایش توسط ho3in : شنبه 18 خرداد 92 در ساعت 05:58 بعد از ظهر

3. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    3. متواضعانه راه می روند:مَشْيُهُمُ التَّوََاضُع“ راه رفتن آنان همراه با تواضع و فروتني است.
    در قرآن آمده است: ”در روي زمين با تكبّر راه مرو، تو نمي تواني زمين را بشكافي، و طول قامتت هرگز به كوه ها نمي رسد.“5 امام صادق (عليه السلام) فرمودند: ”در بين سخناني كه خداي عزّوجل به حضرت داوود وحي كرد اين سخن بود: همچنان كه نزديك*ترين كسان به خداوند افراد متواضع هستند، دورترين مردم هم متكبّرترين آن ها هستند.“ 6

4. از محرمات چشم می پوشانند:غَضُّوا اَبْصََارَهُمْ عَمََّا حَرَّمَ اللهُ عَلَيْهِمْ“ چشمان خود را از آن چه خدا بر آن ها حرام كرده فرو مي گيرند و نظر را كوتاه مي كنند.

قرآن مي فرمايد: ”قُل لِلمُؤمِنيِنَ يَغُضُّوا مِن اَبصَارِهِم... “7 به مردان مؤمن بگو كه چشم هاي خود را فرو گيرند و نظر را كوتاه كنند.

4. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    5. گوش هایشان وقف به علم نافع شده است:وَ وَقَفُوا اَسْمََاعَهُمْ عَلَي الْعِلْمِ النََّافِعِ لَهُمْ“ و گوش هاي خود را تنها وقف علمي كرده*اندكه براي آن ها نافع باشد.
    6. در گرفتاري و آسايش يكسانند:نَزَلَتْ اَنْفُسُهُمْ مِنْهُمْ فِي الْبَلاءِ كَالَّذِِي نَزَلَتْ فِي الرَّخََاءِ“، اهل تقوي در هنگام گرفتاري و دگرگوني ها و حوادث چون هنگام آسودگي هستند.

بنا بر اين، متقي هرگز مانند كساني نيست كه قرآن درباره ي آنان مي فرمايد: ”وَ اِذََا غَشِيَهُمْ مَوْجٌ كَالضُّلَلِ دَعَوُا اللهَ مُخْلِصِِينَ لَهُ الدِِّينَ فَلَمََّا نَجََّاهُمْ اِلَي الْبِرِّ فَمِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ ...“8 و هر گاه كه در دريا طوفاني شود و موجي چون كوه*ها آن*ها را فرا گيرد در آن حال خدا را با عقيدة پاك و اخلاص كامل بخوانند و چون به ساحل نجاتشان رسانيم، بعضي بر قصد اطاعت و شكر خدا باقي مانند (و بعضي به كفر شتابند).

5. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    7. مشتاق به لقاء پروردگار هستند:وَ لَوْ لَا الْاَجَلُ الَّذِِي كَتَبَ اللهُ لَهُمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ اَرْوََاحَهُمْ فِِي اَجْسََادِهِمْ طَرْفَهَْْ عَيْنٍ شَوْقاً“ و اگر نبود اجل و مدتي كه خدا براي ايشان معين فرموده، از شوق ثواب و بيم عذاب، چشم بر هم زدني روح در بدنشان قرار نمي گرفت.
    لقمان خطاب به فرزندش مي گويد: ”اي فرزندم بترس از خدا، چنان ترسي كه اگر وارد شوي روز قيامت در حالي كه نيكويي انس و جن را داري، باز مي ترسي از اين كه خدا ترا عذاب كند، و اميدوار باش، چنان اميدواريی كه اگر روز قيامت با گناه انس و جن محشور شدي باز اميد داري خدا ترا بيامرزد. پسرش به او گفت: اي پدر چگونه طاقت اين دو را دارم در حالي كه فقط يك قلب دارم؟ لقمان گفت: پسرم، اگر قلب مؤمن از بدنش خارج شده و شكافته و دو نيم شود، در آن دو نور يافت مي شود، يكي نور خوف و ديگري نور رجاء. اگر هر دو وزن شوند هيچ كدام بر ديگري حتّي به اندازه ذرّه اي ترجيح ندارد. پس كسي كه ايمان به خدا آورده تصديق مي كند آن چه خدا فرموده، و كسي كه تصديق سخنان او كند هرچه خدا فرموده به كار مي بندد.“ 9

6. Top | #6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    8. خداوند در نزد جان آن ها بزرگ و غير او كوچك است:عَظُمَ الْخََالِقُ فِِي اَنْفُسِهِمْ فَصَغُرَ مََا دُونَهُ فِِي اَعْيُنِهِمْ“ آفريدگار در جانشان بزرگ جلوه كرده، ولي غير او در نظرشان كوچك شمرده مي*شود. امام علي (عليه السلام) مي فرمايد: ”به خدا سوگند در چشم من اين دنياي شما خوارتر و پست تر است از استخوان خوكي كه در دست بيماري مبتلا به جذام باشد.“10
    9. اهل يقين هستند:فَهُمْ وَ الْجَنَّهُْْ كَمَنْ قَدْ رَاََهََا، فَهُمْ فِِيهََا مُنَعَّمُونَ، وَ هُمْ وَ النََّارُ كَمَنْ قَدْ رَاََهََا، فَهُمْ مُعَذَّبُون“، آن ها به كسي مي*مانند كه بهشت را با چشم ديده و در آن نعمت*ها غرق*اند و هم چون كسي هستند كه آتش دوزخ را عيان مشاهده كرده، و در آن معذّبند.

در محضر مبارك پيامبر اكرم (صلوات الله عليه و آله) سخن از حضرت عيسي بن مريم و اين كه وي بر روي آب راه مي رفت به ميان آمد. حضرت فرمودند: ” اگر يقين او بيشتر بود، بر روي هوا راه مي رفت.“ 11

7. Top | #7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    10. اهل حزن هستند:قُلُوبُهُمْ مَحْزُونَهٌْْ“، دلهايشان پر از حزن و اندوه است.
    امام علي ( عليه السلام) مي فرمايند: ”اَلْمُؤْمِنُ بِشْرُهُ فِِي وَجْهِهِ وَ حُزْنُهُ فِِي قَلْبِهِ“ مؤمن سرورش در صورت و حزن او در قلبش مي باشد.12

11. امين مردم اند:
    وَ شُرُورُهُمْ مَأْمُونَهٌْْ“ ( و مردم) از شر آنان در امانند.

8. Top | #8

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    12. تن پرور نيستند:وَ اَجْسََادَهُمْ نَحِِيفَهٌْْ“ جسم هاي آنان نحيف و لاغر است.
    حضرت امام علي (عليه السلام) در نامه اي خطاب به عثمان بن حنيف (كه در آن زمان استاندار بصره بود) چنين مي نويسند: ”اي عثمان، به من خبر رسيده در ميهماني اي رفته اي كه گرسنگان پشت درب و كساني كه سفره هايشان رنگين است دور سفره نشسته اند. من از تو انتظار نداشتم در چنين مجلسي بروي. آگاه باش! كه براي هر پيروي، امامي است كه به او اقتدا مي*كند و در ذيل عنايت روشن گري او راه مي يابد. آگاه باش! كه امام شما از دنياي خود به دو كهنه پيراهن، و از خوراكش به دو قرص نان اكتفا كرده است.“13

13. كم خرج اند:وَ حََاجََاتُهُمْ خَفِِيفَهٌْْ“ نيازهاي آن *ها سبك و اندك است.
    امام علي (عليه السلام) مي فرمايند: ”هيچ فقيري از معاش خود محروم نمانده است مگر اين كه يك غني و توانگري از حق مالي او بهره مند گشته است.“14

9. Top | #9

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    14. عفيف هستند:وَ اَنْفُسُهُمْ عَفِِيفَهٌْْ“ و ارواحشان عفيف و پاك است.
    امام علي (عليه السلام) مي فرمايند: ”اجر و پاداش جهاد كننده اي كه در راه خدا شهيد شود، بيشتر از كسي كه توانايي بر گناه داشته و عفّت و پاكدامني پيشه كند نيست. نزديك است كه فرد پاكدامن و عفيف فرشته اي از فرشتگان شود.“ 15

15. اهل استقامت اند:صَبَرُوا اَيََّاماً قَصِِيرَهًْْ اَعْقَبَتْهُمْ رََاحَهٌْْ طَوِِيلَهٌْْ، تِجََارَهُْْ مُرْبِحَهٌْْ يَسُرُّهََا لَهُمْ رَبَّهُمْ“، براي مدتي كوتاه در اين جهان صبر و استقامت ورزيدند و راحتي بس طولاني را بدست آوردند، تجارتي است پر سود كه پروردگارشان برايشان فراهم ساخته.

در روايتي از پيامبر تفسير صبر چنين آمده: پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) از جبرئيل پرسيدند: ”صبر چيست؟“ جبرئيل گفت:” صبر اين است كه استقامت و شكيبايي ورزي در ناراحتي، چنان چه پايداري مي ورزي در شادماني و در بيماري، چنان كه در سلامتي. پس نبايد شكايت كند صابر از كيفيت حال خود نزد خلق به واسطه مصيبت و بلاهايي كه به او رسيده.“16

10. Top | #10

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    . دنيا زده و اسير آن نيستند:اَرَادَتْهُمُ الدُّنْيََا، فَلَمْ يُرِِيدُوهََا وَ اَسَرَتْهُمْ فَفَدُوا اَنْفُسَهُمْ مِنْهََا“، دنيا به آن ها روي آورده وآن ها از آن روي گردان شده*اند، دنيا خواست كه آن*ها را اسيرخود كند اما آنان با فداكاري، خود را از دست او آزاد ساخته*اند.
    17. شب زنده دار:اَمَّا اللَّيْلُ، فَصََافُّونَ اَقْدََامُهُمْ تََالِِينَ لِاَجْزََاءِ الْقُرْآنِ يُرَتِّلُونَهُ تَرْتِِيلاً“، اما شب هنگام، شب زنده*داران همواره (به عبادت) به پا ايستاده و قرآن را شمرده شمرده تلاوت مي كنند.

در قرآن آمده: ”اِنَّ نََاشِئَهَْْ اللَّيْلِ هِيَ اَشَدُّ وَطْأً وَ اَقُومُ قِِيلاً“ 17 همانا نماز در شب بهترين شاهد اخلاص قلب و دعوي صدق ايمان است. امام صادق (عليه السلام) فرمودند: ”ترتيل مكث كردن و توقّف در قرائت قرآن است، و اين كه نيكو كني صوت خود را در خواندن قرآن.“ قرآن كريم مي فرمايد: ”يََا اَيُّهَا الْمُزَّمِّلُ، قُمِ اللَّيْلَ اِلََّا قَلِِيلاً, نِصْفَهُ اَوِ انْقُصْ مِنْهُ قَلِِيلاً, اَوْ زِدْعَلَيْهِ وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِِيلاً“ 18 الا اي رسولي كه در جامه خفته اي، شب را به نماز و طاعت خدا برخيز مگر اندكي، كه نصف يا چيزي كمتر از نصف باشد، ياچيزي بر نصف بيفزا و به تلاوت آيات قرآن با توجه كامل مشغول باش. و در سوره*اي ديگر خداوند متعال، رسول گرامي خويش را به نماز شب امر مي*فرمايد: ”وَ مِنَ اللَّيْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَ سَبِّحْهُ لَيْلاً طَوِِيلاً“19 و پاسي از شب را (در نماز) به سجدة براي خدا بپرداز و همه طول شب را به تسبيح و ثناگويي او مشغول باش.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین