????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 21 به 25 از 25

1. Top | #21

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    سلام.
    در مورد تفسیر جامع خییییلی عالی بود. واقعا ممنون. خب آخه اولش تفسیرشو نگفته بودین. به ظاهر آیات که نمیشه استناد کرد. الان قضیه خیییلی بهتر جا افتاد و یه مثال با مسمی و عالی شد. ممنون.
    در مورد قضیه برصیصا لطفا دومین پست خودتون توی این تاپیک رو یه نگاهی بندازین. اولین جمله اش رو بخونین. اگر بازم پیداش نکردین نقل قولشو میارم.
    بازم ممنون.
    تا نيايي گره از کار جهان وا نشود...

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آخر تابع له علي ذالک

2. Top | #22

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    باسلام
    من برصیصارو با یه نفر دیگه اشتباه گرفته بودم
    اگر مطلبی در زمینه پست دارید لطف بفرمایید بیاورید
    بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا،بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
    تشنه ی آب فراتم ای عجل مهلت بده،تا بگیرم در بغل قبر شهید کربلا

3. Top | #23

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    حسین جان منکه سوالم رو قبلا پرسیده ام! همون پست من رو دوباره بخون لطفا، فقط جای کلمه برصیصا رو با عابد بنی اسرائیل عوض کن، بعد به سوالاتی که توی اون پست مطرح کردم جواب بده لطفا.
    درضمن اگر اسم برصیصا رو اشتباه آوردی میتونی پست خودت رو هم اصلاح کنی.
    با تشکر ویژه

4. Top | #24

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    جهت یادآوری و مرور بحث:

نقل قول نوشته اصلی توسط ho3in نمایش پست ها
    سوره حشر،داستانى درباره عابدى از قوم بنى اسرائيل به نام «برصيصا» آورده ‏اند كه شاهد زنده ‏اى براى اين مدعاست،

داستان‏ گر چه معروف است، اما تكرارش خالى از صواب نيست:

...مرد عابد بنى اسرائيلى به خاطر سال‏ها عبادتش، به آن حد از مقام قرب الهى‏ رسيده بود كه بيماران با دعاى او سلامت خود را باز مى‏يافتند

و به اصطلاح مستجاب‏الدعوه شده بود.

روزى، زن جوان زيبايى را كه بيمار بود، نزد او آوردند و به اميد شفاء در عبادتگاه‏او گذاردند و رفتند.

شيطان به وسوسه آن عابد مشغول شد و آن قدر صحنه گناه را در نظرش زينت داد كه عنان اختيار را از كف او ربود،

آن چنان كه گويا عابد كر و كور گشته و همه چيز را به دست فراموشى سپرده است. ديرى نپاييد كه آن عابد دامان «عفت» خويش را به گناه بيالود.

پس ارتكاب گناه به خاطر اين كه احتمال داشت آن زن باردار شود و موجب رسوايى او گردد،

باز
    شيطان و هواى نفس به او پيشنهاد كرد كه زن را به قتل رسانده و درگوشه ‏اى از آن بيابان وسيع دفن كند.

هنگامى كه برادران دختر، به سراغ خواهر بيمار خويش آمدند و عابد اظهار بى ‏اطلاعى كرد،

آنان نسبت به عابد مشكوك گشته و به جستجو برخاستند و پس ازمدتى، سرانجام جسد خونين خواهر خويش را در گوشه بيابان از زير خاك بيرون كشيدند.

اين خبر در شهر پيچيد و به گوش امير رسيد. او با گروه زيادى از مردم به سوى عبادتگاه آن عابد حركت كرد تا علت اين قتل را بيابد.

هنگامى كه جنايات آن عابد روشن شد، او را از عبادتگاهش فرو كشيدند تا بر دار بياويزند.

در ادامه اين حكايت آمده است: هنگامى كه عابد در كنار چوبه دار قرار گرفت، شيطان در نظرش مجسم شد و گفت:

من بودم كه با وسوسه‏هاى خويش تو را به اين روز انداختم، حال اگر آنچه را كه من مى‏گويم، اطاعت كنى، تو را نجات خواهم داد.

عابد گفت: چه كنم؟

شيطان گفت: تنها يك سجده براى من كافى است.

عابد گفت: مى‏بينى كه طناب دار را بر گردن من افكنده‏اند و من در اين حال توانايى سجده بر تو را ندارم.

شيطان گفت: اشاره ‏اى هم كفايت مى‏كند.

عابد بيچاره نادان، پس از اين كه با اشاره، سجده‏ اى بر شيطان كرد، طناب دار گلويش را فشرد و او در دم جان سپرد.

آرى! شهوت پرستى باعث شد تا آن عابد، ابتدا به زنا آلوده شود و سپس قتل نفس انجام دهد و بعد دروغ بگويد و سرانجام مشرك گردد

و بدين ترتيب محصول سال‏ها عبادت او بر باد رفته و نزد خاص و عام رسوا شود.
    [1] . بحارالانوار ج 74،ص 165.
    عوامل شهوت پرستی

ضعف ايمان، علت اصلى ناديده گرفتن فرمان‏هاى الهى است.

اگر انسان،خدا راحاضر و ناظر بداند و دادگاه بزرگ الهى را در قيامت با چشمان قلب خويش مجسم ‏نمايد،

هرگز حدود الهى را نمى‏شكند و از مرزها تجاوز نكرده و آلوده شهوات و مفاسداخلاقى نمى‏ گردد.

اين همان برهان الهى است كه در بدترين شرايط زندگى حضرت يوسف عليه السلام به سراغش آمد و او را از آلودگى به فحشاء ـ كه تمام زمينه‏ هاى ارتكاب،

موجود وموانعش مفقود بود ـ حفظ كرد.

اگر ايمان ضعيف گشته و توجه به مبدا و معاد كم گردد، زمينه طغيان شهوات كاملا فراهم مى‏ شود كه انسان در چنين شرايطى مثل حيوان درنده ‏اى كه از قفس خارج شده

باشد و هيچ گونه مانعى در برابر خود نبيند، به همه جا حمله مى‏كند و اگر كسى دربرابرش ظاهر شود، مى‏ درد.
    بى ‏اعتنايى به آبرو و حيثيت اجتماعى و ضعف شخصيت انسانى، اغلب سبب آلودگى به انواع شهوات مى‏ شود،

در حالى كه آبرو و شخصيت انسانى و توجه به حيثيت اجتماعى، انسان را ـ هر چند كه ايمان به خدا نيز نداشته باشد ـ در برابر طغيان شهوات، كنترل مى‏ كند.

به همين دليل، در جوامع غير دينى، افراد آبرومند و با شخصيت، كمتر تسليم طغيان شهوات گشته و به «شكم پرستى» و شهوات بى‏ قيد و شرط جنسى روى مى‏ آورند،

زيرا آبرو و حيثيت اجتماعى و شخصيت انسانى آنها، سدى است در برابر طغيان شهوات.

بنابراين هميشه تنها افراد رذل و بى‏ شخصيت، در چنگال اين امور گرفتار مى‏گردند.
    نقل قول نوشته اصلی توسط حسین نمایش پست ها
    یعنی برصیصا هم فردی بی آبرو و دارای جایگاه اجتماعی پایین و انسانی رذل و بی شخصیت بود؟!!! یا انسانی غیر مؤمن بود؟! مگر نه اینکه هم ایمان داشت و هم رتبه الهی بالا و هم آبرو و هم شخصیت اجتماعی بالا؟! پس شاید باید داستان او و افراد نظیر او را از منظری دیگر و با دلایلی متفاوت مورد بررسی قرار داد!
    باسلام
    من برصیصارو با یه نفر دیگه اشتباه گرفته بودم
    اگر مطلبی در زمینه پست دارید لطف بفرمایید بیاورید

5. Top | #25

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    حالا سوال خودم رو هم به این شکل اصلاح میکنم:

یعنی اون عابد بنی اسرائیل هم فردی بی آبرو و دارای جایگاه اجتماعی پایین و انسانی رذل و بی شخصیت بود؟!!! یا انسانی غیر مؤمن بود؟! مگر نه اینکه هم ایمان داشت و هم رتبه الهی بالا و هم آبرو و هم شخصیت اجتماعی بالا؟! پس شاید باید داستان او و افراد نظیر او را از منظری دیگر و با دلایلی متفاوت مورد بررسی قرار داد!

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123