????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 4 از 11 نخستنخست ... 23456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 109

1. Top | #31

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    نام اهل بیت علیهم السلام برپوسی که ازهسته ی خرما خارج شد.

محمدبن مسلم گوید:نزدامام صادق علیه السلام بودم که((معلی بن خنیس))درحالی که گریه می کرد واردشد.حضرت پرسیدند:به خاطرچه گریه می کنی؟اوگفت:بردرخانه عده ای آمده اند فکرمی کنند که برای شما هیچ برتری وفضیلتی نیست وشما وآنها یکسان هستید.
    پس حضرت ساکت شدندوظرفی خرما طلب نمودند،خرمایی بداشته ودونصف کرده وخوردند وهسته اش رادرخاک کاشتند،بلافاصله بزرگ شدوخرمایی نارس داد.حضرت ازآن خرمایی جداه کرده ونصف کرده خوردند وازآن پوستی خارج نموده وبه معلی بن خنس دادند ودستوردادند بخواند،درآن این مطالب نوشته شده بود:بسم الله الرحمن الرحیم لا اله الا الله،محمدرسول الله،علی المرتضی والحسن والحسین وعلی بن الحسین.....(اسم بقیه اعمه آمده بود)والحسن بن علی العسکری وابنه اولیا الله.

مدینه المعاجز،ج3،ص5،ح684به نقل ازتفسیر عسکری ص155،ح77_بحارالانوارج17،ص308،ح1 5

2. Top | #32

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    برروی خورشیدنیز نام امیرالمومنین نوشته شده است.

عبدالله بن مسعودگفته است که پیامبر خداصلی الله علیه وآله شنیدم که فرمود:
    خورشیددارای دوطرف ودوصورت است که یک طرفش اهل زمین رانورانی می کند وطرف دیگرش براهل آسمان نورافشانی می کند وبر هرکدام ازآن صورتها نوشته ای وجود دارد.
    پس ازمدتی فرمود:آیامی دانید روی خودشید چه نوشته شده است؟
    درجواب گفتیم:خداوند ورسول اوبهتر می دانند.آن حضرت فرمود:نوشته ای براهل آسمان است(الله نورالسماوات والارض))است.وکتابی که برای مردم زمین نوشته شده این است(علی نور الارضین))علی علیه السلام نورزمین هاست.

نور35
    مدینه المعاجز،ج2،ص406،ح631
    بحارالانوار،ج27،/ص9،ح21

3. تشکر شده توسط :

mohammad ashrafi (سه شنبه 21 خرداد 92)

4. Top | #33

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    به فرمان خداوند همگی برامیرالمومنین علیه السلام،به امارت سلام دادند.

شیخ مفیدباسندخودازابو حمزه ی ثمالی،ازامام باقر علیه السلام ،ازامام سجاد علیه السلام ازامام حسین علیه السلام نقل کرده که فرمود:
    خدای سبحان جبرعیل را به سوی محمد صلی الله علیه وآله فرستاد تااودرحیات خود از امتش برای ولایت علی بن ابی طالب علیه اسلام گواه بگیرد واورا قبل از شهادت خود امیرالمومنان بنامد،ازاین روپیامبر صلی الله علیه وآله 9قبیله راخواند وبه آنان فرمود:
    من شمارا فراخواندم تا درزمین گواهان محضر خداباشید، خواه براین گواهی وفا کرده قیام کنید یا نافرمانی کرده آن را پنهان دارید.سپس فرمود:
    ای ابابکر برخیز وبرعلی علیه السلام به عنوان امیرالمومنان سلام کن.
    عرض کرد:آیااین به فرمان خداوپیامبرش باشد؟
    فرمود:آری،پس برخاست وبرعلی صلوات الله علیه به عنوان امیرالمومنان برعلی علیه السلام سلام کرد.
    سپس فرمود:ای عمر لعنت الله علیه برخیز وبه عنوان امیرالمومنان سلام برعلی علیه السلام سلام کن.
    عرضکرد:آیا به فرمان خدا وپیامبرش اورا امیرالمومنان بنامیم ؟
    فرمود:آری،سپس برخواست وبرعل علیه السلام سلام کرد.
    سپس به مقداد بن اسود کندی فرمود برخیز:وبر علی علیه السلام به عنوان امیرالمومنان سلام کن سپس بی درنگ برخاست وسلام کرد؛بی آنچه را آن دونفر لعنت الله علیهما گفتند بگوید،سپس به ابوذر غفاری گفت:برخیز وبر علی علیه السلام به عنوان امیرالمومنان سلام کن.پس برخاست وبراو سلام کرد.
    سپس به حذیفه یمانی فرمود:برخیز وبر امیرالمومنان سلام کن.برخاست وبراوسلام کرد.
    سپس به عماربن یاسر فرمود:برخیزوبرامیرالمومنا سلام کن.برخاست وبر اوسلام کرد.
    پس به عبدالله بن مسعود فرمود:برخیز وبرعلی علیه السلام به عنوان امیرالمومنان سلام کن.برخاست وبر اوسلام کرد.
    پس ازآن به بریده فرمود:هرآینه من شمارا برای این امر فراخواندم تاشاهدان محضرخود باشید،خواه به آن قیام کنید یاآن را پنهان دارید.

مدینه المعاجر ج1،ص62،ح11،به نقل ازامال مفید،ص18،ن7،
    بحارالانوار،ج37،ص335،ح74

5. Top | #34

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    ولایت امیرالمومنان علیه السلام ازجانب خداوند درعرش بسته شده است.

مردی نزدامیرالمومنان صلوات الله علیه آمدوگفت:ای ابا الحسن!مردم به شما امیرالمومنین می گویند،چه کسی شمارا امیرآنها قرارداده است؟
    حضرت پاسخ دادند:خداوند بلندمرتبه مرا امیر آنها قرارده است.آن مرونزدرسول خدا صلی الله علیه وآله رفت وگفت:ای رسول خدا،آیا علی راست می گویدکه خداوند اورا امیر خلق خود قرارداده است؟
    پس پیامبراکرم صلی الله علیه وآله غضبناک شدند وفرمودند:همانا علی علیه السلام امیرالمومنان است وواسطه ی ولایت ازجانب پروردگار عزوجل که آن را مافوق عرش خود برای اوپیوند داده وبراین ولایت ملاعکه خود راشاهد گرفته است،بی شک علی علیه السلام خلیفه الله وحجه الله است واوست امام مسلمین که اطاعت اوبا اطاعت خداوند وعصیان اوباعصیان خداون قرین ومساوی شده است ؛پس هرکس اورا نشناسد ،مرانشناخته وهرکه اورابشناسد مراشناخته است وهرکس برتری وفضیلت اورا ردکند،به من کاستی وارد کرده است وهرکه بااوکارزار کند،بامن کارزار کرده است،وهرکه به اودشنام دهد،به من دشنام داده است؛زیرا علی علیه السلام ازمن است که ازطینت وباطن من آفریده شده است واو شوهر فاطمه سلام الله عیها دختر من وپدر فرزندانم حسن وحسین علیهما السلام است.
    سپس پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند:من وعلی وفاطمه وحسن وحسین علیهم السلام ونه امام ازنسل امام حسین علیهم السلام،حجت های خداوند برآفریدگارش هستیم ودشمنان ما،دشمنان خدا هستند ودوستان ما،دوستان خداوند هستند.

معالم الزلفی ،علامه سید هاشم بحرانی ،ج1،باب30،ص104،امالی صدوق،ص113/8،اثبات الهداه ج2،ص55ح249

6. Top | #35

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    درروز میثاق ،خداوند ازهمه بر ولایت امیرالمومنین علیه السلام پیمان گرفت.

جابربن یزید جعفی ازامام باقر علیه السلام نقل کرده که ازحضرت سوال کردم:چرابه امیر المومنین علی علیه السلام ،امیرالمومنین گفته شد؟
    حضرت فرمود:خداوند اورا به این نام نامیده است.واین چنین درکتابش ،قرآن،نازل فرموده است:
    واذ ربک من بنی آدم من ظهور هم ذریتهم واشهد هم علی انفسهم الست بربکم،
    وان محمدا"رسولی وان علیا"امیرالمومنین.

اعراف،ص172
    مدینه المعجز،ج1،ص58،ح5،به نقل ازاصول کافی ،ج1،ص412،ح4
    بحارالانوار،ج67،ص113،ح23،وج26

7. Top | #36

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    نکته مهم:
    تمام احادیثی که درباره ی فضیلت امام علی صلوات الله علیه می گزارم سندهای بسیار،زیادی دارد.

8. Top | #37

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    تنها ،پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وخداوند عزوجل،مقام امیرالمومنین علیه السلام را می شناسد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند(یاعلی،ما عرف الله الا انا وانت ولا عرفنی الا الله وانت ولا عرفک الا الله وانا))
    ای علی علیه السلام نشناخت خدا را جزمن وتو ونشناخت مرا جز خدا وتو ونشناخت تورا مگر خداوند ومن.

مدینه المعاجز،ج2،ص438،ح633،ازتاویل الایات ج1،ص221،ح15،مشارق انوار الیقین ص12،مختصر بصاعر،ص125

9. Top | #38

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    درشب معراج خداوند عزوجل با لهجه امیرالمومنین علیه السلام با پیامبراکرم صلی الله علیه وآله سخن گفت.

ازپیامبر اکرم صلی الله عله وآله سوال شد:درشب معراج خداوند باچه کلامی باتو سخن فرمود؟
    حضرت فرمودند:بازبان ولحن کلام امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام پیامبر درادامه فرموند:من باشگفتی عرض کردم ،پروردگارا!توبا من حرف می زنی یاعلی؟
    خداوندفرمود:ای محمد!هیچ موجودی به من شباهت ندارد ومن با اشیا توصیف نمی شوم.من تورا ازنور خود آفریدم وعلی را از نورتو،از زوایای قلب تو مطلع گشتم ومحبوبتر از علی بن ابیطالب را در آن نیافتم،به این جهت بالحن کلام علی باتو سخن گفتم تا قلبت آرام گیرد.

عجایب ومعجزات شگفت انگیز از حضرت علیه السلام ،ص14،به نقل ازتفسیر صافی ص311

10. Top | #39

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    درلیله المبیت خداوند به وجود امیرالمومنین علی علیه السلام برفرشتگان خود مباهات کرد.

بااسناد مختلف ازعامه وشیعه ازابن عباس ،ابا الیقظان؛ابی رافع وهندبن ابی هاله نقل شده که پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند:خداوند به جبرعیل ومیکاعیل وحی نمود که:
    من بین شما برادری ایجاد کردم وعمریکی ازشمارا طولانی تر ازدیگری قرار دادم،پس کدام ازیک شما دیگری را برخود ترجیح می دهد؟
    پس هردو ازمرگ بدشان می آمد ولذا نسبت به دیگری ایثارننمودند،دراین حالت خداوند به آنان این چنین وحی نمود:آیاشما نمی خواهید همانند ولی من علی بن ابی طالب باشید؟
    بین او ومحمد صلی الله علیه وآله ،پیامبرم،برادری ایجاد کردم،پس اودر زنده ماندن پیامبر خدارا برخود ترجیح داد پس پیامبر اورا دربستر خویش خوابانید تابا خونش ازجان پیامبر نگهداری کند،همگی به زمین روید واورا از شر دشمنانش حفظ کنید.
    پس جبرعیل نازل شد ونزد سراو ومیکاعیل نزد پا های اونشستند وجبرعیل گفت ((مرحبا،مرحبا چه کسی مثل توست ای پسر ابی طالب که خداوند این آیه را نازل فرمود:

ومن الناس من یشری نفسه ابتخا....))

بقره آیه ی 207
    مدینه المعاجز ،ج1،ص462،ح304،به نقل از ابن شهر آشوب ج2،ص64_بحارالانوار ج36،/ص43،و ج6

11. Top | #40

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.32
    تشکر کرده
    723
    عبادت وتضرع امیرالمومنین علیه السلام موجب مباهات خداوند گردید.

صبح روزی ،جبرعیل علیه السلام شاد وخوشحال بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نازل شد،حضرت فرمودند:دوست من،جبرعیل!چه شده که تو راخوشحال می بینم؟جواب داد:ای محمد!چگونه خوشحال نباشم درحالی که دیشب به خاطر بزرگداشتی که خداوند ازبرادر ووصی وامام امت تو علی بن ابی طالب علیه السلام نمود،چشمانم روشن گردید.
    پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله پرسیدند:به چه دلیل خداوند برادرم وامام امت مرا اکرام کرد؟!
    او گفت(ای فرشتگان وحاملان عرش من،به حجت من درزمین بعد ازپیامبر محمد صلی الله علیه وآله بنگرید که چگونه به خاطر فروتنی دربرابر عظمت من،گونه خود را خاک آلوده نموده است،من شما را شاهد می گیرم که او امام آفریدگان من وسرور همه مخلوقات من است.

مدینه المعاجز،ج2،ص439،ح664
    بحارالانوار ج19.ص87،ح37
    اثبات الهداه ج2،ص251،ح300

صفحه 4 از 11 نخستنخست ... 23456 ... آخرینآخرین