????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 10 از 11 نخستنخست ... 891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 91 به 100 از 109

1. Top | #91

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    👌 حضرت امیرالمومنین جل شانه....

▪️فی روضة الفضائل عن ابن عبّاس قال: أقبل علیّ بن أبی طالب علیه السلام فقالوا: یا رسول اللَّه جاء أمیرالمؤمنین، فقال صلی الله علیه وآله وسلم: إنّ علیّاً سمّی بأمیرالمؤمنین من قبلی، قیل: من قبلک یا رسول اللَّه؟ قال: ومن قبل عیسی وموسی؟ قیل: وقبل عیسی وموسی یا رسول اللَّه؟ قال: وقبل سلیمان بن داود ولم یزل یعدّد الأنبیاء کلّهم إلی آدم علیه السلام ثمّ قال: إنّه لمّا خلق اللَّه آدم طیناً علّق بین عینیه درّة تسبّح اللَّه وتقدّسه فقال عزّوجلّ: لاُسکنّنک رجلاً أجعله أمیرالمؤمنین أجمعین فلمّا خلق اللَّه علیّ بن أبی طالب علیه السلام أسکنه فی الدرّة فسمّی أمیرالمؤمنین قبل خلق آدم علیه السلام.

🔸ابن شاذان رحمه الله در كتاب «روضة الفضائل» از ابن عبّاس نقل مى كند كه گفت: علىّ بن ابى طالب عليه السلام نزد رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم آمد، به آن حضرت عرض كردند: اميرالمؤمنين عليه السلام آمد. پيغمبر اكرم صلى الله عليه وآله وسلم فرمود: او قبل از من به اين نام يعنى «اميرالمؤمنين» ناميده شده است. عرض كردند: قبل از شما اى رسول خدا؟ فرمود: و پيش از عيسى و موسى. عرض كردند: پيش از عيسى و موسى اى رسول خدا؟ فرمود: و پيش از سليمان بن داود. و هر يك از پيامبران را تا حضرت آدم عليه السلام نام برد، سپس فرمود: خداوند هنگامى كه گِل آدم را سرشت، در مقابل چشمان او مرواريد درشتى را آويزان كرد كه تسبيح و تقديس خدا مى كرد، فرمود: مردى را در تو ساكن مى كنم كه او را امير همه مؤمنان قرار مى دهم، و وقتى كه علىّ بن ابى طالب عليه السلام را آفريد او را در آن مرواريد قرار داد، پس قبل از آفرينش آدم، على عليه السلام «اميرالمؤمنين» ناميده شد.

📚فضائل ابن شاذان: ۱۰۴
    📚الروضة: ۵
    📚بحار الأنوار: ۳۳۷/۳۷ ح ۷۷
    📚مدينة المعاجز: ۷۱/۱ ح ۲۱
    📚حلية الأبرار: ۱۳/۲ ح۴
    📚 غاية المرام: ۲۶ ح ۳۱

2. Top | #92

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    امام صادق علیه السلام از پدرانشان نقل میکند که رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند:

خداوند متعال برای برادرم علی بن ابی طالب فضائلی قرار داده که جز خودش نمی*تواند آنها را شمارش کند. هرکس به یکی از فضائل علی اقرار کند خداوند گناهان گذشته و آینده اش را می*بخشد حتی اگر در روز قیامت به اندازه گناهان همه جن و انس گناه کرده باشد.
    هرکس فضائل علی را بر جایی بنویسد تا زمانی که نشانه ای از آن نوشته بجا بماند، ملائک برایش استغفار میکنند، هرکس گوش به فضائل علی بدهد، خداوند گناهانی را که او با گوش خود مرتکب شده، میبخشد، هرکس به نوشته ای بنگرد که فضائل علی در او نوشته شده ،خداوند گناهانی را که او با چشمانش مرتکب شده، می*بخشد .
    آنگاه رسول الله صلوات الله علیه و آله فرمودند:
    نگاه کردن به چهره علی بن ابی طالب عبادتست ، یادش نیز عبادتست، و ایمان هیچ بنده ای جز با دوستی او و بیزاری از دشمنانش پذیرفته نیست.

بحارالأنوار ج ۳۸ ص ۱۹ حدیث شماره ۴

3. Top | #93

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:

إن الله خلق من نور وجه علی بن ابی طالب ملائکة ، یسبحون و یقدسون و یکتبون ثواب ذلک لمحبیه و محبی ولده،

همانا خداوند از نور صورت علی بن ابی طالب ، فرشتگانی آفرید که همواره خداوند را تسبیح گویند و تقدیس میکنند و ثواب آن را برای دوستان علی و دوستان فرزندانش ثبت و ضبط میکنند.

مقتل الحسین علیه السلام جلد ۱ ص ۹۷

4. Top | #94

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    عَنْ يُونُسَ بْنِ ظَبْيَانَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ: إِنَّ اللَّهَ يَدْفَعُ بِمَنْ يُصَلِّي مِنْ شِيعَتِنَا عَمَّنْ لَا يُصَلِّي مِنْ شِيعَتِنَا، وَ لَوْ أَجْمَعُوا عَلَى تَرْكِ الصَّلَاةِ لَهَلَكُوا، وَ إِنَّ اللَّهَ يَدْفَعُ بِمَنْ‏ يَصُومُ‏ مِنْهُمْ‏ عَمَّنْ لَا يَصُومُ مِنْ شِيعَتِنَا، وَ لَوْ أَجْمَعُوا عَلَى تَرْكِ الصِّيَامِ لَهَلَكُوا. وَ إِنَّ اللَّهَ يَدْفَعُ بِمَنْ يُزَكِّي مِنْ شِيعَتِنَا عَمَّنْ لَا يُزَكِّي مِنْهُمْ، وَ لَوِ اجْتَمَعُوا عَلَى تَرْكِ الزَّكَاةِ لَهَلَكُوا. وَ إِنَّ اللَّهَ لَيَدْفَعُ بِمَنْ يَحُجُّ مِنْ شِيعَتِنَا عَمَّنْ لَا يَحُجُّ مِنْهُمْ وَ لَوِ اجْتَمَعُوا عَلَى تَرْكِ الْحَجِّ لَهَلَكُوا. وَ هُوَ قَوْلُ اللَّهِ تَعَالَى‏: «وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْأَرْضُ وَ لكِنَّ اللَّهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعالَمِينَ» فَوَ اللَّهِ مَا أُنْزِلَتْ إِلَّا فِيكُمْ وَ لَا عُنِيَ بِهَا غَيْرُكُمْ‏.
    (بحار الأنوار، ج‏73، ص382-383 به نقل از تفسیر عیاشی)

يونس بن ظبيان از حضرت صادق عليه السّلام نقل می کند كه فرمود: خداوند به خاطر نمازگزاران از شيعيان ما بلاها و عذاب را از شيعيانى كه نماز نمی خوانند دفع می كند، و اگر همه شیعیان نماز را ترك كنند قطعاً هلاك خواهند شد. همچنین خداوند به واسطه شیعیانی که روزه می گیرند، بلاها و عذاب را از شیعیانی که روزه نمی گيرند دفع می کند، و اگر همه شیعیان روزه نگيرند، قطعاً هلاک می شوند. خداوند به واسطه شیعیانی که حج به جا می آورند، بلاها و عذاب را از شیعیانی که حج به جا نمی آورند، دفع می کند، و اگر همه شیعیان حج به جا نیاورند، قطعاً هلاک می شوند. و اين است معنى آيه شريفه‏: «وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْأَرْضُ وَ لكِنَّ اللَّهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعالَمِينَ‏»؛ یعنی: «و اگر خداوند، بعضى از مردم را به وسيله بعضى ديگر دفع نمى ‏كرد، قطعاً زمين تباه مى ‏گرديد، ولى خداوند نسبت به جهانيان، لطف و احسان دارد» و اين آيه در باره شما شیعیان نازل شده است‏ و منظورش جز شما شیعیان نیست.

«اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج»

5. Top | #95

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    👌وحشت آن دو نفر از شب قدر ...

▪️عن أبی*عبداللّه علیه السّلام قال: کان علیّ علیه السّلام کثیرا ما یقول: ما اجتمع التّیمیّ و العدویّ عند رسول اللّه صلّی اللّه علیه و آله و هو یقرأ: «إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ» بتخشّع و بکاء فیقولان: ما أشدّ رقّتک لهذه السّورة فیقول رسول اللّه صلّی اللّه علیه و آله و سلّم: لما رأت عینی و وعی قلبی و لما یری قلب هذا من بعدی فیقولان: و ما الّذی رأیت و ما الّذی یری؟ قال: فیکتب لهما فی التّراب «تَنَزَّلُ اَلْمَلاٰئِکَةُ وَ اَلرُّوحُ فِیهٰا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ» قال: ثمّ یقول: هل بقی شیء بعد قوله عزّ و جلّ: «کُلِّ أَمْرٍ» فیقولان: لا، فیقول: هل تعلمان من المنزل إلیه بذلک فیقولان: أنت یا رسول اللّه فیقول نعم فیقول: هل تکون لیلة القدر من بعدی؟ فیقولان: نعم، قال: فیقول: فهل ینزل ذلک الأمر فیها؟ فیقولان: نعم، قال: فیقول: إلی من؟ فیقولان: لا ندری فیأخذ برأسی و یقول: إن لم تدریا فادریا، هو هذا من بعدی قال: فإن کانا لیعرفان تلک اللّیلة بعد رسول اللّه صلّی اللّه علیه و آله و سلّم من شدّة ما یداخلهما من الرّعب!

🔸از امام صادق علیه السّلام روایت است که امیرالمؤمنین علیه السّلام بارها می* فرمود : هرگاه آن (تَیمی و عَدَوی) نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله گِرد می* آمدند، ایشان «إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ» را با خشوع و گریه می*خواند. آنگاه آن دو می* گفتند : چقدر نسبت به این سوره خشوع بخرج می*دهید؟ رسول خدا می* فرمود : برای آن چیزی است که چشمم دیده و دلم دریافته است و برای اینکه قلبِ علی علیه السّلام پس از من می* بیند. آن دو گفتند : چیست آنچه شما دیدی و آنچه او می* بیند؟ حضرت برای آن دو روی خاک می*نوشت : «تنزل الملائکة و الروح فیها بإذن ربهم من کل امر.» سپس می* فرمود : آیا پس از این که خداوند فرمود : «کُلِّ أَمْرٍ» چیزی باقی می*ماند؟ آن دو می* گفتند : نه. ایشان می* فرمود : آیا می* دانی چه کسی است که آن امر به او نازل می*شود؟ می* گفتند : شما ای رسول خدا. ایشان می* فرمود : بله. سپس می* فرمود : آیا شب قدر پس از من هست؟ می* گفتند : بله. می*فرمود : آیا آن امر در آن شب نازل می* شود؟ می* گفتند: بله. می* فرمود : به چه کسی؟ می* گفتند : نمی* دانیم. سپس رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم دست بر سر من گذاشت و فرمودند : اگر نمی* دانید ، بدانید که آن شخص پس از من همین است. همانا آن دو ، آن شب را پس از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم خوب می* شناختند ، به جهت هراس سختی که به جانشان می* افتاد.

📚الكافی، ط_الاسلامیه، ج ۱، ص ۲۴۹
    📚بصائرالدرجات، ط_أعلمی، ص ٢٤٤

‼️علامه مجلسی ذیل این روایت می*نویسد:

▪️«و الرعب إما لأخبار النبي صلى* الله* عليه* و آله بنزول الملائكة أو بمحض النزول بالخاصية أو بإلقاء الله سبحانه الرعب في قلوبهم لإتمام الحجة.»

🔸ترس آنان یا بخاطر خبر دادن پیامبر صلی الله علیه و آله از نازل شدن ملائکه بوده؛ یا بخاطر نازل شدن ملائکه بر شخص خاصی که می* شناختند (حجة الله)؛ یا بخاطر این بوده که خداوند متعال ترسی در دل آنان ایجاد می*کرد تا حجت بر آنان تمام شود.

📚مرآة العقول، ج ۳ ، ص ۸۷

6. Top | #96

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    [الأمالی] للشیخ الطوسی ابْنُ الصَّلْتِ عَنِ ابْنِ عُقْدَةَ عَنْ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ الْقَزْوِینِیِّ عَنْ دَاوُدَ بْنِ سُلَیْمَانَ عَنِ الرِّضَا عَنْ آبَائِهِ علیهم السلام قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله لِعَلِیٍّ علیه السلام یَا عَلِیُّ إِنَّکَ أُعْطِیتَ ثَلَاثَةً لَمْ أُعْطَ [۳] قُلْتُ یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا أُعْطِیتُ فَقَالَ أُعْطِیتَ صِهْراً مِثْلِی وَ لَمْ أُعْطَ وَ أُعْطِیتَ زَوْجَتَکَ فَاطِمَةَ وَ لَمْ أُعْطَ وَ أُعْطِیتَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَیْنَ وَ لَمْ أُعْطَ [۴] .
    📚امالی طوسی: امام رضا علیه السلام از پدران بزرگوارشان نقل میکنند که رسول خدا صَلی الله علیهِ و آله فرمود: ای علی، به تو سه چیز داده شده که به من داده نشده اند. عرض کردم: یا رسول الله، چه چیزهایی به من داده شده؟ فرمود: پدر زنی چون من به تو داده شده و به من داده نشده است، همسری چون فاطمه به تو داده شده و به من داده نشده، و حسن و حسین به تو داده شده اند و به من داده نشد. -. امالی شیخ طوسی: ۲۱۹ -
    ----------
    [۳]: ۳. فی المصدر: لم اعط أنا.
    [۴]: ۴. أمالی الشیخ: ۲۱۹. و فیه: و اعطیت مثل الحسن و الحسین.
    📙بحارالانوار جلد ۳۹ صفحه۸۹

7. Top | #97

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    [الکافی] مُحَمَّدُ بْنُ یَحْیَی وَ أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحَسَنِ عَنْ إِبْرَاهِیمَ بْنِ هَاشِمٍ عَنْ عَمْرِو بْنِ عُثْمَانَ عَنْ إِبْرَاهِیمَ بْنِ أَیُّوبَ عَنْ عَمْرِو بْنِ شِمْرٍ عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ علیه السلام قَالَ: بَیْنَا أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام عَلَی الْمِنْبَرِ إِذْ أَقْبَلَ ثُعْبَانٌ مِنْ نَاحِیَةِ بَابٍ مِنْ أَبْوَابِ الْمَسْجِدِ فَهَمَّ النَّاسُ أَنْ یَقْتُلُوهُ فَأَرْسَلَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام أَنْ کُفُّوا فَکَفُّوا وَ أَقْبَلَ الثُّعْبَانُ یَنْسَابُ حَتَّی انْتَهَی إِلَی الْمِنْبَرِ فَتَطَاوَلَ فَسَلَّمَ عَلَی أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام فَأَشَارَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام إِلَیْهِ أَنْ یَقِفَ حَتَّی یَفْرُغَ مِنْ خُطْبَتِهِ وَ لَمَّا فَرَغَ مِنْ خُطْبَتِهِ أَقْبَلَ عَلَیْهِ فَقَالَ مَنْ أَنْتَ فَقَالَ أَنَا عَمْرُو بْنُ عُثْمَانَ خَلِیفَتِکَ عَلَی الْجِنِّ وَ إِنَّ أَبِی مَاتَ وَ أَوْصَانِی أَنْ آتِیَکَ وَ أَسْتَطْلِعَ [۲] رَأْیَکَ وَ قَدْ أَتَیْتُکَ یَا أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ فَمَا تَأْمُرُنِی بِهِ وَ مَا تَرَی فَقَالَ لَهُ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ أُوصِیکَ بِتَقْوَی اللَّهِ وَ أَنْ تَنْصَرِفَ وَ تَقُومَ [۳]
    مَقَامَ أَبِیکَ فِی الْجِنِّ فَإِنَّکَ خَلِیفَتِی عَلَیْهِمْ قَالَ فَوَدَّعَ عَمْرٌو أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام وَ انْصَرَفَ وَ هُوَ [۱] خَلِیفَتُهُ عَلَی الْجِنِّ فَقُلْتُ لَهُ [۲] جُعِلْتُ فِدَاکَ فَیَأْتِیکَ عَمْرٌو وَ ذَاکَ الْوَاجِبُ عَلَیْهِ قَالَ نَعَمْ [۳] .
    یج، [الخرائج و الجرائح] عن أبی جعفر علیه السلام: مثله [۴] .
    📙کافی: امام باقر علیه السّلام فرمود: امیرالمؤمنین علیه السّلام بر منبر بود که اژدهایی از یکی از درهای مسجد وارد شد، پس مردم قصد کشتن آن را کردند، امیرالمؤمنین علیه السّلام پیام داد که دست نگاه دارید، و آن*ها دست برداشتند، و اژدها به راه خود ادامه داد تا اینکه به منبر رسید، آن گاه سربلند کرده و به امیرالمؤمنین علیه السّلام سلام کرد. پس امیرالمؤمنین علیه السّلام به وی اشاره فرمود که درنگ کند تا وی از خطبه اش فارغ شود. و چون از خطبه فراغت یافت، فرمود: کیستی؟ گفت: من عمرو بن عثمان خلیفه شما بر جنیّان هستم، پدرم مرده و مرا وصیّت نمود که نزد شما بیایم و نظرتان را جویا شوم. اکنون یا امیرالمؤمنین نزد شما آمده*ام تا چه دستور فرمایی و چه صلاح می*دانی؟ امیرالمؤمنین علیه السّلام به وی فرمود: تو را به ترس از خدا سفارش می*کنم و اینکه بازگردی و در میان جنیّان
    به جای پدرت باشی که جانشین من بر آن*ها تویی. گوید: سپس عمرو با امیرالمؤمنین علیه السّلام خداحافظی کرده و در حالی که جانشین وی بر جنّیان شده بود، بازگشت.
    پس به وی عرض کردم: قربانت گردم، آیا عمرو خدمت شما می*آید و آمدنش واجب است؟ فرمود: آری! -. اصول کافی ۱: ۳۹۶ -
    الخرائج: نظیر آن را از امام باقر علیه السّلام روایت کرده است.
    ----------
    [۲]: ۲. فی المصدر: فأستطلع.
    [۳]: ۳. فی المصدر: فتقوم.
    [۱]: ۱. فی المصدر: فهو.
    [۲]: ۲. یعنی أبا جعفر علیه السلام.
    [۳]: ۳. أصول الکافی (الجزء الأول من الطبعة الحدیثة) ۱: ۳۹۶.
    [۴]: ۴. لم نجده فی الخرائج المطبوع.
    📚 بحارالانوار جلد۳۹ ص۱۶۴

8. Top | #98

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    📙أمالی شیخ طوسی
    یحیی بن عبدالله بن حسن از پدرش و امام صادق علیه السلام، و آن دو از پدرشان، از جدشان نقل کرده اند: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: در بهشت چشمه ای وجود دارد که از شهد شیرین تر و از کَرِه نرم تر و از یخ سردتر و از مُشک خوش بوتر است و در آن طینتی وجود دارد که خداوند عزّ و جلّ ما را از آن آفرید و شیعیان ما را نیز از آن آفرید؛ هر کسی که از آن طینت نباشد، از ما و شیعیان ما نیست. آن طینت همان میثاقی است که خداوند عزّ و جلّ ولایت علی بن أبی طالب علیه السلام را بر آن گرفته است.
    📚بحارالانوار جلد ۵ صفحه۲۲۶

9. Top | #99

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    👌فضائل امیرالمومنین علی علیه*السلام

▪️ عَنِ الْحَارِثِ بْنِ ثَعْلَبَةَ قَالَ: قُلْتُ لِسَعْدٍ أَ شَهِدْتَ شَیْئاً مِنْ مَنَاقِبِ عَلِیٍّ علیه السلام قَالَ نَعَمْ شَهِدْتُ لَهُ أَرْبَعَ مَنَاقِبَ وَ الْخَامِسَةَ قَدْ شَهِدْتُهَا لَأَنْ یَکُونَ لِی وَاحِدَةٌ مِنْهُنَّ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ حُمْرِ النَّعَمِ بَعَثَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله أَبَا بَکْرٍ بِبَرَاءَةَ ثُمَّ أَرْسَلَ عَلِیّاً فَأَخَذَهَا مِنْهُ فَرَجَعَ أَبُو بَکْرٍ فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَ نَزَلَ فِیَّ شَیْ ءٌ قَالَ لَا إِنَّهُ لَا یَبْلُغُ عَنِّی إِلَّا رَجُلٌ مِنِّی وَ سَدَّ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله أَبْوَاباً کَانَتْ فِی الْمَسْجِدِ وَ تَرَکَ بَابَ عَلِیٍ فَقَالُوا سَدَدْتَ الْأَبْوَابَ وَ تَرَکْتَ بَابَهُ فَقَالَ مَا أَنَا سَدَدْتُهُ وَ لَا أَنَا تَرَکْتُهُ قَالَ وَ بَعَثَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله عُمَرَ بْنَ الْخَطَّابِ وَ رَجُلًا آخَرَ إِلَی خَیْبَرَ فَرَجَعَا مُنْهَزِمَیْنِ فَقَالَ النَّبِیُّ صلی الله علیه و آله لَأُعْطِیَنَّ الرَّایَةَ رَجُلًا یُحِبُّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یُحِبُّهُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ فِی ثَنَاءٍ کَثِیرٍ قَالَ فَتَعَرَّضَ لَهَا غَیْرُ وَاحِدٍ فَدَعَا عَلِیّاً علیه السلام فَأَعْطَاهُ الرَّایَةَ فَلَمْ یَرْجِعْ حَتَّی فَتَحَ اللَّهُ لَهُ وَ الرَّابِعَةُ یَوْمَ غَدِیرِ خُمٍّ أَخَذَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله بِیَدِ عَلِیٍّ علیه السلام فَرَفَعَهَا حَتَّی رُئِیَ بَیَاضُ آبَاطِهِمَا فَقَالَ النَّبِیُّ صلی الله علیه و آله أَلَسْتُ أَوْلَی بِکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ قَالُوا بَلَی قَالَ فَمَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ وَ الْخَامِسَةُ خَلَّفَهُ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله فِی أَهْلِهِ ثُمَّ لَحِقَ بِهِ فَقَالَ لَهُ أَنْتَ مِنِّی بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ مِنْ مُوسَی إِلَّا أَنَّهُ لَا نَبِیَّ بَعْدِی.

🔸حارث بن ثعلبة گفت: به سعد گفتم: آیا چیزی از فضیلت*های علی را شاهد بوده ای؟ گفت: بله، چهار فضیلت را برای او شهادت دادم پنجمی را هم مشاهده کردم و بدان که هر یک از آنها در نزد من محبوب تر از بهترین نعمت*های الهی است. نخست اینکه پیامبر متن سوره برائت (توبه) را برای تبلیغ به ابوبکر داد. سپس علی را فرستاد تا آن را از او باز پس گیرد. ابوبکر نزد رسول خدا برگشت وگفت: آیا آیه ای درباره من نازل شد؟ پیامبر فرمود: نه، تنها کسی می*تواند رسالت مرا تبلیغ کند که از من باشد. دوم اینکه پیامبر تمام درهائی را که در مسجد بود مسدود کرد، اما در خانه علی را بازگذاشت. گفتند: ای رسول خدا تمام درها را بستی به جز در علی که آن را رها کردی؟ پیامبر فرمود: من آن را نبستم و این من نبودم که آن را رها کردم. سوم اینکه رسول خدا عمر بن خطاب و مرد دیگری را به طرف خیبر فرستاد، اما هر دوی آنها شکست خورده بازگشتند، پیامبر فرمود: «فردا پرچم را به مردی خواهم داد که خدا و رسول خدا را دوست داد و آنها هم او را دوست دارند» و مدحی فراوان فرمود. خیلی*ها خواستار آن شدند اما پیامبر، علی را فرا خواند و پرچم را به او داد و او بازنگشت مگر این که خدا خیبر را برای او فتح کرد. چهارم اینکه پیامبر در روز غدیر خم دست علی را بلند کرد تا جائی که سفیدی زیر بغل آنها نمایان شد. سپس فرمود: آیا من از خودتان به شما سزاوارتر نیستم؟ گفتند: بله ای رسول خدا، آنگاه فرمود: «هر کس من مولای اویم علی مولای اوست». و پنجم اینکه پیامبر وی را جانشین خود در خانواده اش کرد، آنگاه به او پیوست و فرمود: تو برای من به منزله هارون برای موسی هستی با این تفاوت که پیامبری بعد از من نمی آید.

📚 الخصال ۱: ۱۴۹ و ۱۵۰.

بر عمر و ابوبکر حرامزاده لعنت

10. Top | #100

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    جابر بن عبدالله انصاری نقل می کند:
    نزد رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نشسته بودم که علی بن ابی طالب علیهماالسلام وارد شدند و پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم ایشان را نزدیک خود نشاندند و با جامه ی خود به صورت آن حضرت کشیدند و فرمودند:
    ای اباالحسن!خواهی که بشارت دهم شما را به آنچه جبرئیل علیه السلام به من بشارت داده؟
    ایشان عرض کردند: آری، ای رسول*خدا!
    پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:
    همانا در بهشت چشمه ی است به نام تسنیم و از آن دو نهر خارج می شود؛ به قدری آن چشمه وسیع است که اگر تمام کشتی های دنیا در آن قرار گیرند،
    می*توانند حرکت کنند.
    بر ساحل تسنیم درختانی است که
    شاخه های آن از مروارید و مرجان تازه
    می باشد و علف های آن از زعفران است و اطراف آن «نهر» تخت های از نور است که
    مردمانی بر آن نشسته اند و بر پیشانی آنهابا نور نوشته شده: اینان مومنان هستند، اینان محبین علی بن ابی طالب علیهماالسلام می باشند.

📚منبع:
    البرهان:۴، ۴۴٠،ح۱٠_غایه المرام:۵۸۶، ح۷۸.

صفحه 10 از 11 نخستنخست ... 891011 آخرینآخرین