????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 4567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 51 به 60 از 70

1. Top | #51

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    6
    چه زیبا.....!!!!!!!!!!!!
    ادامه:
    فخر و مباهات خدا به امیرمؤمنان علیه السلام

در چند مورد، خدای متعال نزد فرشتگان به امیرمؤمنان علیه السلام مباهات می کند. ابن شهر آشوب از کتاب ابوبکر شیرازی نقل کرده است: وقتی که سائل انگشتر را از دست علی علیه السلام بیرون آورد، برای آن حضرت دعا کرد و رفت. خداوند در برابر این اخلاص و ارادتی که علی علیه السلام نسبت به خدای خویش ابراز کرد، نزد فرشتگان به آن حضرت مباهات کرد و فرمود: «ملائکتی اما ترون عبدی جسده فی عبادتی و قلبه معلق عندی و هو یتصدق بماله طلبا لرضای اشهدکم انی رضیت عنه و عن خلفه یعنی ذریّته»؛(4) فرشتگانم! آیا به بنده ام نگاه نمی کنید که چگونه بدنش در عبادتم و قلبش در اختیار من می باشد و در همان حال، برای خشنودی من با مال خود انفاق می کند و صدقه می دهد؟ شما را شاهد می گیرم که من از او و فرزندانش راضی هستم. خاتم بخشی و پرسش ها: اینک با طرح چند پرسش پیرامون همین ماجرا، به تبیین برخی ابهامات می پردازیم. 1 ـ آیا آیه شریفه به فرد خاصی نظر دارد؟ آیا مراد از مؤمنین در آیه مبارکه، فرد خاصی است؟ پاسخ: فیض کاشانی می نویسد: بنابر اخبار بسیار زیادی که از عامه و خاصه نقل شده، آیه درباره علی علیه السلام نازل شده است. بنابر نقل «مجمع البیان»، همه مفسران بر این باورند که آیه درباره حضرت علی علیه السلام نازل شده است(5) 2 ـ آیا فقط حضرت علی علیه السلام مصداق آیه است؟ پاسخ: فیض می فرماید: بین امت اسلامی خلافی نیست که در آن روز، احدی در حال رکوع، زکات پرداخت نکرده بود؛ جز یک نفر(6) که همان علی بن ابی طالب علیه السلام است. 3 ـ آیا سنّی ها به خاتم بخشی اشاره کرده اند؟ پاسخ: گفته شد که همه مفسران برآنند که علی علیه السلام انگشتر خود را در حال نماز به گدا داد. از گفته ابن شهرآشوب برمی آید که همه مفسران، اعم از شیعه و سنی، بدان مسئله اشاره کرده اند. چنانچه فرمود: ثعلبی، ماوردی، قشیری، قزوینی، رازی، نیشابوری، فلکی و طبری در تفاسیر خود آن را ذکر کرده اند. همچنین ابن البیع در کتاب معرفة اصول الحدیث، سمعانی در فضایل الصحابه، سلمان بن احمد در معجم اوسط، ابو بکر بیهقی در مصنف، نظری در خصایص(7) و ده ها مفسّیر و محدّث دیگر در کتاب های خود به آن اشاره کرده اند. با این بیان، گفته امثال ابن تیمیه که مدعی شده اند: «علما اجماع دارند که روایت ساختگی است.» سست و بی پایه است و به فرموده علامه طباطبائی، ادعای ابن تیمیه یکی از ادعاهای عجیب است. (8) ================== ای ابا الحسن! جان من و جان هر آن که دیر یا زود به هدایت و ایمان روی می آورد، به فدای تو باد! این تویی که در حال رکوع زکات خود را پرداختی. ای بهترین رکوع کننده! جان ها فدایت باد. ================== 4 ـ انفاق امیرمؤمنان علیه السلام در چه حالی بود؟ پاسخ: آیه به صراحت بیان می کند که انفاق علی علیه السلام در حال رکوع بود: «سرپرست و ولی شما تنها خداست و پیامبر و آن ها که ایمان آورده اند، همان ها که نماز را برپا می دارند و در حال رکوع، زکات می دهند.»(9) تمام مفسران و راویان نیز اتفاق نظر دارند که این انفاق در وقتی صورت گرفت که علی علیه السلام در حال رکوع بود. 5 ـ این انفاق در چه نمازی صورت گرفت؟ پاسخ: برخی از ابوذر نقل کرده اند که جریان خاتم بخشی در نماز ظهر واقع شده بود.(10) نظر برخی این است که وقوع این ماجرا در نافله ظهر بود.(11) 6 ـ آیا در آن زمان، پیامبر در مسجد حضور داشت؟ برخی بر آنند که پیامبر در زمان انفاق، در مسجد نبود. استدلال آنان این است: هنگامی که عده ای همراه عبد الله بن سلام به حضور پیامبر رسیدند و از دوری منزل خود به مسجد شکوه کردند، آیه ولایت بر پیامبر نازل گردید.(12) امام محمد باقر علیه السلام فرمود: گروهی از یهودیان، از جمله عبد الله بن سلام، اسید بن ثعلبه، بنیامین، سلام و ابن صوریا مسلمان شدند و خدمت پیامبر آمدند و عرضه داشتند: ای رسول خدا! حضرت موسی، یوشع بن نون را وصی خود قرار داد. پس وصی و جانشین شما کیست؟ در این هنگام، این آیه نازل شد. پیامبر فرمود: برخیزید. همه از جای برخاسته، به همراه پیامبر به مسجد رفتند و سائلی را دیدند که از درب مسجد در حال خارج شدن بود. پیامبر به وی فرمود: ای سائل! کسی چیزی به تو نداد؟ گفت: این انگشتر را به من داد. آن حضرت فرمود: چه کسی این را به تو داد؟ گفت: آن مردی که در حال نماز است. آن حضرت فرمود: در چه حالتی بود؟ گفت: در حال رکوع. این جا بود که پیامبر تکبیر گفت. مسلمانان حاضر در مسجد نیز با شنیدن تکبیر پیامبر، تکبیر گفتند. در این هنگام ، پیامبر فرمود: بدانید که پس از من، علی بن الی طالب علیه السلام ولی شما است. آنان نیز در پاسخ پیامبر گفتند: ما نیز خدا را به عنوان پروردگار، اسلام را به عنوان دین، محمد صلی الله علیه و آله را به پیامبری و علی را به ولایت و جانشینی پیامبر قبول کردیم.(13)
    آقا ببخش بس که سرم گرم زندگیست,کمتر دلم برای شما تنگ میشود...

2. Top | #52

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    6
    ادامه:

ـ بهای انگشتر! علامه طریحی می نویسد: امام صادق روایت فرمود: وزن حلقه انگشتری که علی علیه السلام به سائل انفاق کرد، چهار مثقال بود و وزن نگین که یاقوتی سرخ بود، پنج مثقال بود و بهای آن با مالیات شام برابری می کرد. خراج شام برابر بود با ششصد بار شتر نقره و چهار بار شتر طلا.(17) مگر ممکن است که چنین انگشتر با قیمتی در آن زمان پیدا شود؟ حضرت علی علیه السلام انگشتر را از کجا به دست آورده بود؟ آیا چنین انگشتر با قیمتی با زهد و بی رغبتی آن حضرت نسبت به دنیا تنافی ندارد؟ پاسخ: اولاً: بسیاری بر این عقیده هستند که انگشتری که آن حضرت صدقه داد، انگشتری معمولی بود. ثانیا: انگشتر جزو وسایل شخصیِ طرار بن حران بود که در جنگ به دست علی بن ابی طالب علیه السلام کشته شد. امیرمؤمنان انگشتر را از دست او بیرون آورد و همراه غنایمی که از آن جنگ به دست آورده بود، به محضر رسول الله صلی الله علیه و آله برد و پیامبر به عنوان تقدیر و ارج نهادن به عمل خالصانه اش، انگشتر را به او هدیه کرد.(18) خداوند نیز برای آزمایش علی علیه السلام ونشان دادن روش زاهدانه او که حاضر است گرانبهاترین چیز را در راه خدا بدهد، سائلی را به مسجد فرستاد و با یک زمینه سازی، آن حضرت را به عنوان رهبر و جانشین پس از پیامبر به جامعه اسلامی معرفی کرد. 8 ـ آیا این گونه انفاق با حالات عرفانی علی علیه السلام منافات ندارد؟ حضرت علی علیه السلام هنگام نماز، غرق در عبادت بود و هیچ توجهی به غیر از خدا نداشت. تیری در جنگ صفین در پای حضرت علی علیه السلام فرو رفت و به دستور امام حسن علیه السلام ، تیر را در زمانی که حضرت علی علیه السلام در حال عبادت و خلوت با خدا بود، از پای وی بیرون آوردند.(19) پاسخ: اولاً: نماز و عبادت علی علیه السلام و هم انفاق و تصدّق او برای خدا بود. چه مانعی دارد که علی علیه السلام غرق نماز باشد و صدای سائل به گوشش برسد و برای رضای خدا، در وسط نماز انفاق کند. علاوه بر آن، خداوند مقدّر کرده بود که چنین اتفاقی رخ دهد، تا آیه ولایت نازل شود و جانشینی حضرت علی علیه السلام به خلافت، به گوش همه مردم برسد. ثانیا: حالات عرفانی معصومین علیهم السلام با هم فرق می کند. آن ها در نماز همیشه یک سان نبوده اند. گاهی معصومین علیهم السلام چنان غرق در عبادت بودند که اصلاً توجهی به این عالم نداشتند، همانند برخی حالات امیرمؤمنان علیه السلام و امام سجاد علیه السلام و گاهی هم با حفظ حضور قلب، به عالم ماده نیز توجه داشته اند. روزی پیامبر صلی الله علیه و آله نماز جماعت را زودتر از سایر روزها به پایان رساند. برخی علت این کار را جویا شدند. آن حضرت فرمود: آیا گریه کودک را نشنیدید؟ من نماز را زودتر از روزهای دیگر به پایان رساندم تا (مادر) بچه اش را ساکت کند.(20) 9 ـ واکنش یاران در برابر جانشینی علی علیه السلام ؟ عکس العمل یاران پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در برابر جانشینی حضرت علی علیه السلام متفاوت بود. برخی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله اظهار خوشحالی کردند و رضایت کامل خودشان از این جانشینی را اعلام داشتند.(21) عمر گفت: به خدا قسم! من چهل انگشتر را در حال رکوع صدقه دادم، تا چیزی که درباره علی علیه السلام نازل شد، درباره من هم نازل شود، امّا چیزی نیامد.(22)

3. Top | #53

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    6
    پی نوشتها:

1 ـ سوره مائده، آیه 55.
    2 ـ مجمع البیان، ج 3، ص 325 و تفسیر المیزان، ج 6، ص 23. مرحوم شیخ عباس قمی در سفینة البحار، ج 1، ص 378، اشعار دیگری از حسان در این باره نقل کرده است.
    3 ـ الدر الثمین، ص 20.
    4 ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص 4. 5 و 6 ـ تفسیر صافی، ج 1، ص 451. 7 ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص 3.
    8 ـ تفسیر المیزان، ج 6، ص 25.

9 ـ سوره مائده، آیه 55.

10 ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص 4.

11 ـ همان.

12 ـ همان. سفینة البحار، ج 1، ص 378.

13 ـ تفسیر نور الثقلین، ج 1، ص 647 و الدرالثمین، ص 17 .

14 ـ سوره طه، آیه 25.

15 ـ سوره قصص، آیه 35.

16 ـ سوره مائده، آیه 55.

17 و 18 ـ مجمع البحرین، ص 92.

19 ـ منتهی الامال، ج 1، ص 150.

20 ـ بحار الانوار، ج 88، ص 93.

21 ـ در روایتی آمده است که عبد الله بن سلام گفت: یا رسول الله! من دیدم که علی(ع) انگشتر خود را در حال رکوع به فقیر داد، پس ما از او تبعیت می کنیم. (مجمع البیان، ص 3، ص 325.)

22 ـ طیبات، ص 12.

23 ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص4.

24 ـ مجمع البیان، ج 3، ص 327.

4. Top | #54

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamid reza نمایش پست ها
    یه کم برو عربی یاد بگیر خودت داری میگی مضارع پس چطور مال آینده است

دوستان الکی چیزی نگید
    سلام
    من در کمک به شبهات محمد بگم که:

در زبان عربی فعل مضارع استمرار در آینده را می رساند یعنی اینکه این آیه شامل کسانیکه در آینده این کار رو انجام می دهند می شود.

پس سوال اینجا بوجود می آید که آیه فقط منحصر در زمان نیست

در ضمن قبول داریم که قرآن برای همه زمان ها است و اگر قرآن فقط برای زمان پیامبر بوده باشد الآن دیگر بدرد نمی خورد

بنابراین این آیه باید در هر زمان مصداق داشته باشد.
    با خصم حق ستیزه عادت ماست
    لعن بر عمر عبادت ماست

5. Top | #55

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط mostafahem نمایش پست ها
    سلام
    من در کمک به شبهات محمد بگم که:

در زبان عربی فعل مضارع استمرار در آینده را می رساند یعنی اینکه این آیه شامل کسانیکه در آینده این کار رو انجام می دهند می شود.

پس سوال اینجا بوجود می آید که آیه فقط منحصر در زمان نیست

در ضمن قبول داریم که قرآن برای همه زمان ها است و اگر قرآن فقط برای زمان پیامبر بوده باشد الآن دیگر بدرد نمی خورد

بنابراین این آیه باید در هر زمان مصداق داشته باشد.
    با تشکر از دوست عزیز!!!
    میدونستما!میخواستم ببینم شما چی میگید...........///!!
    /
    //

6. Top | #56

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamid reza نمایش پست ها
    اگر قرار باشد جمع به معنی جمع در این ایه استفاده شود
    تمام مومنین هم ولی هم موالی میشوند ا
    اتفاقا این حرف شبه را تقویت می کنه که اگر ولی به معنای سرپرست باشد اونوقت همه باید سرپرست همدیگر باشند

پس قطعا به معنای دوست است!!!!!!!

اگر با توجه به آیه و من یتول الله .... بخواهید جواب بدهید که چون حزب خدا غالب هست پس به معنای دوست نیست

اینجا ریشه یتول اصلا ولی نیست می تونید برید از توی لغت نامه پیدا کنید پس اصلا ربطی به ولی به معنای دوستی و یا سرپرستی نداره
    لعن بر عمر عبادت ماست

7. Top | #57

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    نبود شبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آقایون کجان که جواب بدن؟!!!
    لعن بر عمر عبادت ماست

8. Top | #58

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    6
    چرا خداوند فرمود انگشتر؟؟؟چرا چیز دیگه نه....؟؟!

9. Top | #59

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط J.MOGHADAM نمایش پست ها
    بله میشه چون پیامبر همه چیز رو میدونسته دیگه حالا سوال بعددددددددددددددددد
    خب چرا بقیه حرفاشون تو قرآن نیومده؟؟؟؟!
    اگه میگید وحی است؟؟

10. Top | #60

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad.s نمایش پست ها
    چرا خداوند فرمود انگشتر؟؟؟چرا چیز دیگه نه....؟؟!
    آقا محمد لطفا بحث رو متمرکز کن روی یک سوال فقط دارید سوال های پراکنده مطرح می کنید.این سوال شما مثل سوال قبلیتون که گفته بودید چرا

خدا به امیر المومنین(ص) اینطور اشاره کرده می تونسته طوره دیگه ای اشاره کنه هست که جواب منطقی هم داده شد

حالا اینکه انگشتر بوده مشکلش چیه؟(سوال علمی تر مطرح کنید)
    لعن بر عمر عبادت ماست

صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 4567 آخرینآخرین