????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

اعمال عید نوروز

اعمال عيد نوروز:چنان است كه امام صادق عليه السّلام به معلّى بن خنيس تعليم داده:چون روز نوروز شود غسل كن،و پاكيزه‏ترين‏ جامه‏هاى خود را بپوش،و به بهترين بوها خويشتن را خوشبو گردان،و در آن روز روزه بدار،و چون از نماز پيشين و پسين]ظهر و عصر[و نافله‏هاى آن دو فارغ گشتى چهار ركعت نماز بخوان،هر دو ركعت به يك سلام،پس از ركعت اول بعد از سوره حمد ده مرتبه سوره قدر،و در ركعت دوّم بعد از سوره حمد ده مرتبه سوره كافرون و در ركعت سوم بعد از سوره حمد ده‏ مرتبه سوره توحيد و در ركعت چهارم بعد از سوره حمد ده مرتبه سوره فلق و ناس را بخوان و پس از نماز بر سجده‏ شكر رفته و اين دعا را بخوان:
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْأَوْصِيَاءِ الْمَرْضِيِّينَ وَ عَلَى جَمِيعِ أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِكَ وَ بَارِكْ عَلَيْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَكَاتِكَ وَ صَلِّ عَلَى أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ بَارِكْ لَنَا فِي يَوْمِنَا هَذَا الَّذِي فَضَّلْتَهُ وَ كَرَّمْتَهُ وَ شَرَّفْتَهُ وَ عَظَّمْتَ خَطَرَهُ اللَّهُمَّ بَارِكْ لِي فِيمَا أَنْعَمْتَ بِهِ عَلَيَّ حَتَّى لا أَشْكُرَ أَحَدا غَيْرَكَ وَ وَسِّعْ عَلَيَّ فِي رِزْقِي يَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ اللَّهُمَّ مَا غَابَ عَنِّي فَلا يَغِيبَنَّ عَنِّي عَوْنُكَ وَ حِفْظُكَ وَ مَا فَقَدْتُ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَلا تُفْقِدْنِي عَوْنَكَ عَلَيْهِ حَتَّى لا أَتَكَلَّفَ مَا لا أَحْتَاجُ إِلَيْهِ يَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ.
    خدايا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست آن‏جانشينان پسنديده،و بر تمام پيامبران و رسولانت، با برترين درودهايت،و ايشان را بركت ده به برترين بركتهايت،و درود فرست بر جانها و تنهايشان‏ خدايا بر محمّد و خاندان محمّد بركت ده،و به ما در اين روز بركت ده كه آن را برترى و كرامت و شرافت دادى، و مرتبه‏اش را بزرگ نمودى.خدايا به من بركت ده،در آنچه به من نعمت دادى،تا احدى را جز تو سپاس نگويم،و در روزى‏ام بر من وسعت ده،اى صاحب بزرگى و بزرگوارى. خدايا هر آنچه از من غايب شده باك نيست مبادا كمك و نگهدارى‏ات‏ از من غايب گردد،و هرچه را گم كرده‏ام،يارى‏ات را بر آن از من گم مساز تا در آنچه به آن نيازمند نيستم،خود را بر زحمت‏ نيفكنم،اى صاحب بزرگى و بزرگوارى.
    در كتابهاى غير مشهور روايت كرده‏اند:در وقت تحويل سال اين‏ دعا را بسيار بخوانند كه بعضى به تعداد 366 مرتبه گفته‏اند:
    يَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَى أَحْسَنِ الْحَالِ
    اى گرداننده حول و احوال بگردان حال ما را به‏ نيكوترين حال
    و به روايت ديگر:
    يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ يَا مُدَبِّرَ اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ يَا مُحَوِّلَ كذا في زاد المعاد
    اى برگرداننده دلها و ديده‏ها،اى مدبر شب و روز اى‏ برگرداننده...تا آخر.
    چون چنين كنى گناهان پنجاه ساله تو آمرزيده شود،و نيز بسيار بگو:يا ذالجلال و الاكرام‏
    بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا،بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
    تشنه ی آب فراتم ای عجل مهلت بده،تا بگیرم در بغل قبر شهید کربلا

2. تشکر شده توسط :

حامد (چهارشنبه 30 اسفند 91)