????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12

1. Top | #1

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

Angry قاتل عثمان همان خونخواه عثمان

2. Top | #2

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    گروه دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو»، حامد صارم؛ یکی از سیاست*بازی*های طلحه این است که او جزو اولین افرادی بود که با حضرت علی (ع) بیعت کرد. شاید هم به طمع در اختیار گرفتن ولایت یمن یا شهر مهم دیگری بود که در این بیعت تعلل نکرد اما به هر دلیل و انگیزه*ای که بیعت کرده باشد از روی اختیار بیعت کرد؛ چرا که امیرالمومنین برخلاف حکمرانان گذشته هیچ کس را مجبور به بیعت نفرمود و هر کس که بیعت کرد از روی اختیار این کار را انجام داد.

طلحه اولین کسی بود که با علی (ع) بیعت کرد

ابن عباس می*گوید: و الذی لا إله إلا هو إن أول خلق الله عز و جل ضرب على ید علی بالبیعة طلحة بن‏ عبید الله (1)؛ قسم به خدایی که غیر از او خدایی نیست اولین خلقی که دستش را به دست علی (ع) زد و با او بیعت کرد طلحه بن عبید الله بود. نیز نقل شده است که طلحه و زبیر با علی (ع) از روی اختیار و بدون اکراه بیعت کردند در حالی که علی (ع) بر منبر بود (2).

امیرالمومنین (ع) می*فرمایند: «...هر کس با من از روی اختیار بیعت کرد از او قبول کردم و هرکس که از بیعت با من ابا کرد رهایش کردم؛ در میان کسانی که بیعت کردند طلحه و زبیر بودند.» (3) از سفیان ثوری نقل شده است که با صدای بلند فریاد می*زد و می*گفت: «به خدا سوگند! شکی ندارم که حقیقتا طلحه و زبیر با علی بیعت کردند سپس بدون دلیل بیعت را شکستند.» (4) به اتفاق و اجماع همه اولین کسی که بیعت کرد طلحه بود. (5)

3. Top | #3

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    عایشه با شنیدن خبر شهادت علی (ع) سجده کرد

امیرالمومنین (ع) بعد از 25 سال تحمل استخوان در گلو و خار در چشم به خلافت رسید، اما آتش بغض کسانی که وجودشان سراسر بغض و کینه از علی (ع) بود شعله*ورتر شد. یکی از این افراد عایشه است که پس از به خلافت رسیدن علی (ع) شروع به مخالفت با حکومت نوپای آن حضرت کرد؛ او کسی است که وقتی خبر شهادت علی (ع) را شنید به سجده افتاد و نام غلامش را از شدت حب به قاتل حضرت علی (ع)، عبدالرحمن گذاشت. (6)

4. Top | #4

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    زیاده*خواهی و خیانت طلحه

طلحه و زبیر بعد از بیعت کردن خدمت امیر المومنین (ع) آمدند و گفتند: «ای امیرالمومنین! شما می*دانی ما را در مدینه و زیادی عیال ما را و عطائی که به ما می*کنی کفاف خرج ما را نمی*کند. مقداری به ما عطا کن که ما را کفایت کند.» امیرالمومنین (ع) فرمودند: «به سوی مردم بروید، اگر همه مردم راضی شدند که من از حقوق ایشان به شما بدهم این کار را خواهم کرد.» (7)

این در حالی بود که اموال زبیر عبارت بودند از: یازده خانه در مدینه، دو خانه در بصره، یک خانه در کوفه و یکی در مصر. نقدینه او هنگام مرگش 52 میلیون یا به نقلی 59 میلیون سکه نقره بود (8). علاوه بر این، او هزار اسب، هزار بنده و هزار کنیز داشت (9). اموال طلحه نیز به این شرح بود: املاک وی 30 میلیون سکه نقره ارزش داشت. هنگام مرگ نقدینه او 200 هزار سکه طلا و 2200000 (دو میلیون و دویست هزار) سکه نقره بود. علاوه بر این، 300 بار شتر طلا (یا به قول بعضی 300 پوست گاو پر از طلا) از وی به جای ماند (10).

لازم به ذکر است، تمام کسانی که صاحب نفوذ بوده و با حکومت غاصبان برخوردی نداشتند از بیت*المال به این نحو استفاده می*کردند این درحالی است که سهم امام علی (ع) از بیت المال به تعبیر خود ایشان به اندازه شیری بود که بعد از دوشیدن شتر، سهم بچه شتر می*شود. (11) ابن ابی الحدید می*گوید عثمان در هنگام محاصره می*گفت: وای از دست آن پسر حضرمی (طلحه)، چه قطعه*های طلا که به او دادم و او حال می*خواهد خون مرا بریزد و مردم را به کشتن من وا می*دارد.

شاید عدم موافقت حضرت با این نوع درخواست*های طلحه و زبیر باعث خروج آنها و بهانه*ای برای شکستن بیعت بود. به هر حال، طلحه عمارت یمن را از علی (ع) مطالبه کرد و امیرالمومنین (ع) در این خصوص *فرمودند: «طلحه و زبیر از روی اختیار خود بیعت کردند .... و طلحه یمن را درخواست می*کرد و زبیر عراق را امید داشت هنگامی که فهمیدند که من ایشان را به ولایت یمن و عراق در نمی*آورم هر دو از من اجازه عمره گرفتند اما اراده مکر و فریب داشتند و به سمت عایشه رفتند ....» (12)

5. Top | #5

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    قاتلان عثمان که خون*خواهان او شدند
    طلحه که از عاملان اصلی قتل عثمان بود و عایشه که فتوا بر قتل خلیفه سوم داده بود و بارها و بارها مردم را تشویق به قتل عثمان کرده بودند، علم خونخواهی عثمان را برداشتند. طلحه به طمع خلافت و عایشه برای پشتیبانی از طلحه و رساندن او بر اریکه قدرت بر امیرالمومنین (ع) خروج کردند و جنگ جمل را به راه انداختند.

جمل اولین جنگ میان مسلمانان بود که به طمع خلافت به راه افتاد و عجیب*تر این*که، قاتلان عثمان به خونخواهی عثمان بلند شدند. این در حالی بود که ایشان ولی دم عثمان نیز نبودند و هزاران نفر از مسلمانان را در این جنگ به کام مرگ فرستادند، در بصره مرتکب جنایات بسیار شدند و به افراد سرشناس برای جنگ با علی (ع) و خونخواهی عثمان نامه نوشتند اما سرانجام شکست خوردند و لکه ننگی برای خود تا به ابد ایجاد کردند. طلحه در این جنگ جان سپرد.

6. Top | #6

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    قتل طلحه توسط مروان بن حکم در جنگ جمل
    در کارزار جمل، امیرالمومنین طلحه را خواست و به او فرمود: آیا نشنیدی از رسول خدا (ص) که می*فرمود: خدایا با دوست علی دوست باش و با دشمن علی دشمن باش؟ طلحه گفت: اللهم نعم. امام فرمود: اگر این را شنیدی چرا به جنگ با من آمدی؟ طلحه گفت: با تو نخواهم جنگید. در این هنگام، مروان حکم به خونخواهی عثمان از پشت به طلحه تیر زد و او را کشت (13). طبری نقل کرده است که مروان بن حکم در جنگ جمل طلحه را با تیرى هدف قرار داد و کشت و بارها مى‏گفت من انتقام عثمان را گرفتم. در نقلی دیگر، مروان تیری به طلحه زد و او را کشت و خطاب به ابان بن عثمان گفت که بعضی از قاتلین پدرت را کفایت کردم. (14)

7. Top | #7

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    طلحه از ترس متهم شدن به قتل عثمان برای خون*خواهی او شورش کرد
    این جنگ در ظاهر برای خونخواهی عثمان بود ولی واضح است که در حقیقت، طمع در خلافت و کشمکش بین بنی*امیه و بنی*تمیم و بغض این دو گروه با امیرالمومنین (ع) بود که سبب تحقق این فتنه شد. در این باره امیرالمومنین (ع) می*فرمایند: به خدا سوگند! طلحة بن‏ عبیدالله براى خونخواهى عثمان شورش نکرد، جز اینکه مى‏ترسید خون عثمان از او مطالبه شود؛ زیرا او خود متهم به قتل عثمان است که در میان مردم از او حریص‏تر بر قتل عثمان یافت نمى‏شد. براى اینکه مردم را دچار شک و تردید کند، دست به این*گونه ادعاهاى دروغین زد.

سوگند به خدا! لازم بود طلحه نسبت به عثمان یکى از سه راه*حل را انجام مى‏داد که نداد: اگر پسر عفّان، ستم*کار بود چنانکه طلحه مى‏اندیشید، سزاوار بود با قاتلان عثمان همکارى مى‏کرد و از یاران عثمان دورى مى‏گزید یا اگر عثمان مظلوم بود مى‏بایست از کشته شدن او جلوگیرى مى‏کرد و نسبت به کارهاى عثمان عذرهاى موجه و عموم*پسندى را طرح مى‏کرد (تا خشم مردم فرو نشیند) و اگر نسبت به امور عثمان شک و تردید داشت خوب بود که از مردم خشمگین کناره مى‏گرفت و به انزوا پناه برده و مردم را با عثمان وا مى‏گذاشت. اما او هیچ کدام از سه راه*حل را انجام نداد و به کارى دست زد که دلیل روشنى براى انجام آن نداشت و عذرهایى آورد که مردم*پسند نیست.» (15)

در این نقل، امام (ع) پاسخی بسیار جالب به ادعای خونخواهی طلحه می*دهند که او از ترس اینکه متهم به این قتل شود شخصی دیگر را به عنوان قاتل معرفی می*کند و به خونخواهی دست می*زند. به هر صورت، نقل دیگری از عایشه رسیده که بسیار تکان*دهنده است و واقعیت پشت پرده را برای اهل انصاف روشن می*کند.

8. Top | #8

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    فتنه*ای که عایشه به بهانه خون*خواهی عثمان بر پا کرد
    عایشه قبل از اینکه بشنود امیرالمومنین به خلافت رسیده*اند از خبر مرگ عثمان شاد بود و دوست داشت طلحه به خلافت برسد. نقل کرده*اند که عایشه از خبر قتل عثمان خوشحال شد و گفت: اعمالش او را کشت؛ به درستی که او کتاب خدا را آتش زد و سنت پیامبر را میراند، خداوند او را کشت. سپس پرسید: با چه کسی بیعت کردند؟ در جوابش گفته شد که وقتی من از مدینه خارج شدم کلید در*های بیت*المال در دست طلحه بود، بی شک مردم با او بیعت می*کنند.

سپس در راه عبید بن ام کلاب را دید و از او پرسید چه خبر؟ گفت: عثمان کشته شد. عایشه گفت: «آیا نعثل کشته شد؟ گفت: آری نعثل کشته شد. عایشه گفت: قصه عثمان را برای من نقل کن. عبید بن ام کلاب گفت: وقتی مردم خانه عثمان را محاصره کردند و طلحه بن عبیدالله دید که پیروز می*شود و کلید*های خزائن و بیت*المال را به دست آورد آماده شد که با او بیعت کنند. زمانی که عثمان کشته شد مردم متمایل به علی (ع) شدند و و با او بیعت کردند و کسی متوجه طلحه نشد، گمان می*کزدم بین طلحه و زبیر و علی (ع) درباره خلافت مشاجره*ای صورت پذیرد.

مالک اشتر به طلحه گفت برو و با علی بیعت کن و با چشم خود دیدم که طلحه و زبیر با علی (ع) بیعت کردند. سپس علی (ع) بر منبر رفت و خطبه*ای خواند و مردم در آن روز بر بالای منبر با او بیعت کردند و در فردای آن روز نیز مردم با او بیعت کردند و در روز سوم از مدینه خارج شدم. عایشه گفت: *ای برادر! تو خود دیدی که طلحه با علی بیعت کرد؟ راوی گفت: بله به خدا سوگند چیزی نگفتم جز آنچه که دیدم؛ طلحه و زبیر اولین بیعت کنندگان با علی (ع) بودند.

عایشه گفت: انالله! به خدا قسم از این مرد (علی (ع))کراهت دارم، علی خلافت را غصب کرد! و خلیفه الله! مظلوم کشته شد، مرا به سوی مکه برگردانید. عبید بن ام کلاب می*گوید همراه با عایشه به سمت مکه همراه شدم، در مسیر عایشه به من گفت: من گمان نمی*کردم که مردم از طلحه عدول کنند با آن سختی که او در جنگ احد متحمل شد. گفتم: کسی را که با او بیعت کردند سختی و بلایی شدیدتر از طلحه در احد تحمل کرده است.

عایشه گفت: *ای برادر بنی بکر! هنگامی که داخل مکه شدیم و مردم پرسیدند چرا عایشه برگشت به مردم بگو به خاطر قیام برای خونخواهی عثمان و طلب خون او. علی بن منیه نزد عایشه آمد و گفت: خلیفه*ای کشته شد که تو بر قتلش مردم را تشویق می*کردی. عایشه در جواب گفت: برئت إلى الله من قاتله؛ من بری هستم از قاتلش! و به مسجد رفت و از قاتل عثمان اظهار برائت و بیزاری کرد.

یادآوری این نکته ضروریست که عایشه وقتی یقین کرد که عثمان کشته خواهد شد مدینه را به قصد انجام حج عمره ترک کرد و اصرار عثمان و مروان نیز مانع از عوض شدن تصمیم او نشد. در راه بازگشت به مدینه به خیال اینکه طلحه به خلافت رسیده از جریانات مدینه مطلع شده و به مکه بازگشت. به هرحال، عایشه همواره نسبت به علی (ع) بغض و کینه داشت. (16)

9. Top | #9

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    طلحه و زبیر و عایشه هیچ*گاه توبه نکردند

با این نقل و آنچه که گذشت واضح شد که عایشه ابتدا به طمع به خلافت رساندن طلحه بر قتل عثمان تحریض و تشویق می*کرد و طلحه نیز با آرزوی خلافت، خانه عثمان را محاصره کرد و اصرار بر قتلش نمود. آنها پس از آنکه به مرادشان نرسیدند بر علیه علی بن ابیطالب که هم خلیفه منصوص پیامبر بود و هم اجماع امت بر خلافت وی واقع شده بود شوریدند و هیچ*گاه از این کار خویش توبه نکردند. هر چند، بعضی مصر هستند که بگویند طلحه و زبیر که بر امام و خلیفه زمان خویش خروج کرده*اند در هنگام مرگ توبه کرده*اند.

بی شک، کسانی که اصرار بر توبه کردن طلحه و زبیر دارند پذیرفته*اند که اعمال و افعال ایشان خلاف تقوی و عدالت و درحقیقت جنایتی بزرگ است و برای خدشه دار نشدن نظریه سست عدالت صحابی ادعای توبه ایشان را پیش کشیدند. شیخ مفید رحمه الله می*فرماید: طلحه و زبیر کشته شدند در حالی که هر دو مصمم بر جنگ با امیرالمومنان و باقی بر فسق بودند و هرکس ادعای غیر از این را بکند باطل است و ادعای علم غیب است.

ابن شهر آشوب می*نویسد: اگر طلحه و زبیر از توبه کنندگان بودند توبه ایشان این بود که در میان قوم می*ایستادند و با صدای بلند اقرار به ظلم و تعدی خویش می*کردند سپس به سمت امام می*رفتند و دست در دست او می*نهادند و بیعت می*کردند. در حالی که زبیر در اول کار محارب بود و سپس جنگ را رها کرد و حکم طلحه شدیدتر است؛ چرا که مروان او را در معرکه کشت در حالی که او مصر بر قتال با علی (ع) بود. (17)

10. Top | #10

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    سخن علی (ع) با جنازه طلحه

بعد از فروکش کردن آتش جنگ، امیرالمومنین به جنازه طلحه برخورد کردند و فرمودند: این شکننده بیعت و ایجاد کننده فتنه در امت و دعوت کننده به کشتن من و کشتن عترت من است. سپس امر فرمودند که طلحه را بنشانید، طلحه را نشاندند و امیرالمومنین به او فرمودند: *ای طلحه! من آنچه را که نزد پروردگارم بود حق یافتم آیا آنچه را که پروردگارت وعده داده بود حق یافتی؟

بعضی به حضرت گفتند با طلحه بعد از قتلش سخن می*گویی؟ در جواب فرمود: به خدا سوگند! کلام مرا می*شنود، همچنان*که کشتگان در چاه بدر کلام رسول خدا را می*شنیدند. (18) به هر حال، طلحه کشته شد در حالی که بر دو خلیفه*ای که با آنها بیعت کرده بود خروج کرد. آیا عقل قبول می*کند که هم عثمان که مقتول است در بهشت باشد هم طلحه که قاتل است؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین