????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

تاریخچه مسجد مقدس جمکران

سندیت مسجد جمکران

سؤال: آیا روایتی دال بر ساخت مسجد مقدس جمکران به دستور امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف وجود دارد یا خیر؟
    جواب:
    مسجد مقدس جمکران از اماکن متبرکه ای است که روایاتی بر زیارت و تبرک جستن از آن در دست می باشد، برای نمونه علامه مجلسی در کتاب شریف بحارالانوار: ج53، ص230ـ234، سندیت مسجد شریف جمکران را از کتاب «تاریخ قم» نوشته حسن بن محمد بن الحسن القمی که او هم از کتاب «مونس الحزین فی معرفة الحق والیقین» مرحوم شیخ صدوق در باب بناء مسجد جمکران به امر امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف آورده است و مورد اعتبار می باشد.

واحد استفتائات دفتر حضرت آيت الله العظمى حاج سيد صادق حسينى شيرازى مدظله العالى
    http://shirazi.ir/php/showestefta.php?Id=198
    ای مهجت قلب مصطفی ادرکنا محبوبه ی ذات کبریا ادرکنا

با آنکه علیست رکن ما کان و یکون ای رکن علی مرتضی ادرکنا

2. 4 کاربر زیر بابت این پست از ehsan_8665، تشکر کرده اند:

hamid reza (یکشنبه 13 اسفند 91),J.MOGHADAM (دوشنبه 27 آذر 91),حامد (دوشنبه 06 آذر 91),حمید (دوشنبه 06 آذر 91)

3. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

Re: تاریخچه مسجد مقدس جمکران

نظر بزرگان در مورد مسجد جمكران
    مسجد جمكران در نظر بزرگان همواره از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردا بوده است كه در این جا نظرهای بعضی از دانشمندان اسلامی و بزرگان را می آوریم.
    نظر آیت الله حائری ـ رحمه الله علیه ـ
    مسجد جمكران یكی از آیات باهره عنایت آن حضرت است و توضیح این مطلب را در ضمن چند جهت كه بعضی از آن غافل اند بیان می كنیم:
    1. داستان مربوط به بنای مسجد كه در بیداری بوده و از كتاب تاریخ قم كه از صدوق علیه الرحمه نقل شده است معتبر است.
    2. داستان، مشتمل بر جریانی است كه مربوط به یك نفر نیست، برای این كه صبح كه مردم بیدار می شوند، می بینند با زنجیر علامت گذاشته شده است كه مردم باور كنند و این زنجیر مدتی در منزل سید محترمی به نام سید ابوالحسن الرضا بوده و مردم با آن شفا می گرفتند و بعداً بدون هیچ جهت طبیعی، مفقود می شود.
    3. جای دور از شهر و در وسط بیابان جای نیست كه مورد جعل یك مرد جمكرانی بشود آن هم دست تنها و در یك شب ماه رمضان.
    4. نوعاً مردم عادی به واسطه ی خواب، یك امامزاده را معین می كنند و مسجد از تصور مردم عادی دور است.
    5. اگر پیداش این مسجد روی احساسات مذهبی و علاقه مفرط مردم به حضرت صاحب الاامر _ علیه السلام _ بود باید همه اش توسل به آن بزرگوار باشد و در همین زمان هم مردم بیشتر زیارت حضرتش را در آن مسجد قرائت می كنند و متوسل به آن بزرگوار می شوند؛ در صورتی كه در این دستور معنوی اصلاً اسمی از حضرتش نیست، حتی تا به حال بیشتر معروف به مسجد جمكران است نه مسجد صاحب الزمان.
    6. آن كه متن دستور، موافق با ادله ی دیگر است، برای این كه هم نماز تحیت مسجد وارد شده است و هم نماز صد بار << ایاكُ نعبدْ و ایاكُ نستعین >> .
    7. این دو داستان مشهود خودم بود و داستان های دیگری نیز هست كه فعلاً تمام خصوصیات آن را در نظر ندارم بعداً ان شاء الله تحقیق نموده و در این دفتر باذن الله تعالی ذكر می كنم.
    8. در آن موقع كه زمین این قدر بی ارزش بوده است فقط یك مساحت كوچكی را مورد این دستور قرار داده اند كه ظاهراً حدود سه چشمه از مسجد فعلی است ( ظاهراً آن چشمه ای كه در آن محراب هست و در طرفین می باشند )؛ ولی در زمان ما خیلی بزرگ شده است.
    این عبارات نگارنده كه خالی از وسوسه نبوده و من ( نگارنده ) نیز خیلی به نقلیات مردمان خوش بین نیستم به صحت این مسجد مبارك قطع دارد و الحمدلله علی ذلك و علی غیره من النعم التی لا تحصی. [1

4. 3 کاربر زیر بابت این پست از ehsan_8665، تشکر کرده اند:

hamid reza (یکشنبه 13 اسفند 91),J.MOGHADAM (شنبه 26 اسفند 91),حامد (یکشنبه 13 اسفند 91)

5. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

1]
    نظر آیت الله العظمی مرعشی نجفی ـ رحمه الله علیه ـ
    مسجد جمكران از اوایل غیبت صغرای حضرت بقیه الله _ روحی له الفداء _ است.
    و در نوشتجات قدیمه سه اسم دارد:
    1. مسجد جمكران.
    2. مسجد حسن بن مثله.
    3. مسجد صاحب الزمان.
    و هر كدام از این سه اسم به مناسبتی گفته شده.
    مسجد جمكران می گویند؛ چون متصل به قریه ی جمكران یكی از قراء شهر مذهبی قم است.
    مسجد شیخ حسن بن مثله می گویند؛ نظر به این كه در زمان او و به همت او این مسجد ساخته شده است.
    مسجد صاحب الزمان می گویند! نظر به این كه وجود مبارك امام زمان در آنجا مكرر دیده شده.
    و این مسجد شریف مورد احترام كافه شیعه بوده است از غیبت صغراء ( از شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان سال 393 كه امام زمان ـ عجل الله تعالی و فرجه الشریف ـ دستور تأسیس آن را به شیخ حسن بن مثله داده ) تا به امروز كه حدود یك هزار و بیست و دو سال می شود و همین طور كه شیخ بزرگوار محدث عالی مقدار مرحوم آیت الله صدوق _ رحمه الله علیه _ كتابی به نام << مونس الحزین >> دارند كه حقیر آن نسخه را ندیده ام، ولی مرحوم آقای حاج میرزا حسین نوری استاد استاد حقیر از آن كتاب نقل می فرماید و در آن كتاب مفصلاً قضیه مسجد جمكران و تاریخ حدوث آن را نقل نموده و بالجمله این مسجد مقدس مورد احترام علماء اعلام و محدثین كرام شیعه بوده و كرامات متعددی از مسجد جمكران دیده شده است.
    و نیز چند مرتبه تعمیر و بنا شده است، بناء اول در زمان حسن بن مثله بوده، بناء دوم او در زمان شیخ صدوق، سپس در زمان صفویه هم چند مربته تعمیراتی صورت گرفته و در زمان ریاست مرحوم آیت الله حائری، مرحوم حجه الاسلام آقای شیخ محمد تقی یزدی بافقی هم تعمیراتی كرده اند وبعد از او آقای حاج آقا محمد، معروف به آقازاده كه از تجار محترم قم هستند و هنوز در قید حیاتند، ایشان نیز تعمیراتی انجام داده اند.
    در این مسجد شریف مكرر كراماتی پیدا شده است كه مرحوم شیخ محمد علی كجویی معروف به قمی در كتاب تاریخ قم در جلد اول و دوم به كراماتی كه در آن جا اتفاق افتاده و اشخاصی كه شرفیاب حضور مبارك حضرت ولی عصر _ علیه السلام _ شده اند اشاره كرده.
    خلاصه جای تردیدی نیست كه مورد اهمیت و مورد احترام شیعه بوده است و نمازی هم در آن جا نقل شده است، البته بهتر این است كه آن نماز را به قصد رجاء به جا بیاورند و این مسجد موقوفاتی هم داشته، اراضی متعددی در اطراف داشته و در خود شهر مقدس قم رقباتی وقف این مسجد داشته كه اكثر اینها از حال وقفیت بیرون رفته و ملك شده است و راجع به این مسجد كتابچه های مختصری نوشته شده، ولی آنچه كه باید و شاید در خصوصیات او نقل نشده.[2

6. تشکر شده توسط :

hamid reza (یکشنبه 13 اسفند 91)

7. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

2]
    نظر آیت الله بهاء الدینی ـ رحمه الله علیه ـ درباره مسجد جمكران
    عارف سالك، حضرت آیت الله العظمی بهاء الدینی پیرامون بركات این مسجد می فرمودند:
    << مكرر مشاهده شده در مسیری كه از جاده ی قدیم قم _ كاشان حركت می كردم، همین كه بر موازات مسجد جمكران می رسیدم، حالم دگرگون می شد و اگر كسالتی داشتن همان لحظه بر طرف می شد>>.[3

8. تشکر شده توسط :

9. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

سخنان حضرت آیت الله مكارم شیرازی
    مسجد جمكران، مطابق روایت موجود به فرمان حضرت مهدی مولانا صاحب العصر و الزمان برای هدف بزرگی در این منطقه خاص از شهر تاریخی مذهبی قم ساخته شده و حسن بن مثله جمكرانی كه مردی پاك دل و پاك سرشت بود، در بیداری ( و نه در خواب ) این دستور را دریافت كرده و با تشریفات خاصی این مسجد را بنا نمود.
    به همین دلیل هر كس در فضای ملكوتی آن قرار می گیرد احساس روحانی عجیب و جاذبه معنوی فوق العاده می كند.
    این جاذبه نیرومند معنوی به اضافه قضاء حوائج و حل مشكلات فراوانی كه مردم از عبادت در آن و توسل به حضرت مهدی ـ ارواحنا فداه ـ دیده اند، سبب شده كه روز به روز بر شكوه دامنه آن افزوده شود و خیل مشتاقان از سراسر كشور پهناور اسلامی، بلكه از خارج از كشور در مواقع مختلف به سوی آن بشتابند و از این چشمه كوثر و منبع خیر و بركت هر كدام به مقدار استعداد خود بهره گیرند. علمای بزرگ همواره برای این مسجد احترام خاصی قائل بوده اند و در آن راز و نیاز فراوان داشته اند و هم اكنون نیز مورد توجه علما، فضلا و مراجع بزرگ است. [6

10. تشکر شده توسط :

11. Top | #6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

مطلبی که در جلد 53 بحار آمده رو اینجا میارم اگر یکی از دوستان مسئولیت ترجمشو بکشه و بیاره ممنون میشم اگر نه انشا الله به توفیق خدا سر فرصت خودم ترجمه میکنم(و من الله توفیق):

بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏53، ص: 230
    الحكاية الثامنة
    12 في تاريخ قم تأليف الشيخ الفاضل الحسن بن محمد بن الحسن القمي من كتاب مونس الحزين في معرفة الحق و اليقين من مصنفات أبي جعفر محمد بن بابويه القمي ما لفظه بالعربية باب ذكر بناء مسجد جمكران‏ بأمر الإمام المهدي عليه صلوات الله الرحمن و على آبائه المغفرة سبب بناء المسجد المقدس في جمكران‏ بأمر الإمام ع على ما أخبر به الشيخ العفيف الصالح حسن بن مثلة الجمكراني قال كنت ليلة الثلاثاء السابع عشر من شهر رمضان المبارك سنة ثلاث و تسعين‏ «1» و ثلاثمائة نائما في بيتي فلما مضى نصف من الليل فإذا بجماعة من الناس على باب بيتي فأيقظوني و قالوا قم و أجب الإمام المهدي صاحب الزمان فإنه يدعوك قال فقمت و تعبأت و تهيأت فقلت دعوني حتى ألبس قميصي فإذا بنداء من جانب الباب هو ما كان قميصك فتركته و أخذت سراويلي فنودي ليس ذلك منك فخذ سراويلك فألقيته و أخذت سراويلي و لبسته فقمت إلى مفتاح الباب أطلبه فنودي الباب مفتوح فلما جئت إلى الباب رأيت قوما من الأكابر فسلمت عليهم فردوا و رحبوا بي و ذهبوا بي إلى موضع هو المسجد الآن فلما أمعنت النظر رأيت أريكة فرشت عليها فراش حسان و عليها وسائد حسان و رأيت فتى في زي ابن ثلاثين متكئا عليها و بين يديه شيخ و بيده كتاب يقرؤه عليه و حوله أكثر من ستين رجلا يصلون في تلك البقعة و على بعضهم ثياب بيض و على بعضهم ثياب خضر و كان ذلك الشيخ هو الخضر ع فأجلسني ذلك الشيخ ع و دعاني الإمام ع باسمي و قال اذهب إلى حسن بن مسلم و قل له إنك تعمر هذه الأرض منذ سنين و تزرعها و نحن نخربها زرعت خمس سنين و العام أيضا
    بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏53، ص: 231
    أنت على حالك من الزراعة و العمارة و لا رخصة لك في العود إليها و عليك رد ما انتفعت به من غلات هذه الأرض ليبنى فيها مسجد و قل لحسن بن مسلم إن هذه أرض شريفة قد اختارها الله تعالى من غيرها من الأراضي و شرفها و أنت قد أضفتها إلى أرضك و قد جزاك الله بموت ولدين لك شابين فلم تنتبه عن غفلتك فإن لم تفعل ذلك لأصابك من نقمة الله من حيث لا تشعر.
    قال حسن بن مثلة قلت يا سيدي لا بد لي في ذلك من علامة فإن القوم لا يقبلون ما لا علامة و لا حجة عليه و لا يصدقون قولي قال إنا سنعلم هناك فاذهب و بلغ رسالتنا و اذهب إلى السيد أبي الحسن و قل له يجي‏ء و يحضره و يطالبه بما أخذ من منافع تلك السنين و يعطيه الناس حتى يبنوا المسجد و يتم ما نقص منه من غلة رهق ملكنا بناحية أردهال و يتم المسجد و قد وقفنا نصف رهق على هذا المسجد ليجلب غلته كل عام و يصرف إلى عمارته.
    و قل للناس ليرغبوا إلى هذا الموضع و يعزروه و يصلوا هنا أربع ركعات للتحية في كل ركعة يقرأ سورة الحمد مرة و سورة الإخلاص سبع مرات و يسبح في الركوع و السجود سبع مرات و ركعتان للإمام صاحب الزمان ع هكذا يقرأ الفاتحة فإذا وصل إلى‏ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ‏ كرره مائة مرة ثم يقرؤها إلى آخرها و هكذا يصنع في الركعة الثانية و يسبح في الركوع و السجود سبع مرات فإذا أتم الصلاة يهلل‏ «1» و يسبح تسبيح فاطمة الزهراء ع فإذا فرغ من التسبيح يسجد و يصلي على النبي و آله مائة مرة ثم قال ع ما هذه حكاية لفظه فمن صلاها فكأنما في البيت العتيق.
    قال حسن بن مثلة قلت في نفسي كان هذا موضع أنت تزعم أنما هذا المسجد للإمام صاحب الزمان مشيرا إلى ذلك الفتى المتكئ على الوسائد فأشار ذلك الفتى إلي أن أذهب.
    فرجعت فلما سرت بعض الطريق دعاني ثانية و قال إن في قطيع جعفر
    بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏53، ص: 232
    الكاشاني الراعي معزا يجب أن تشتريه فإن أعطاك أهل القرية الثمن تشتريه و إلا فتعطي من مالك و تجي‏ء به إلى هذا الموضع و تذبحه الليلة الآتية ثم تنفق يوم الأربعاء الثامن عشر من شهر رمضان المبارك لحم ذلك المعز على المرضى و من به علة شديدة فإن الله يشفي جميعهم و ذلك المعز أبلق كثير الشعر و عليه سبع علامات سود و بيض ثلاث على جانب و أربع على جانب سود و بيض كالدراهم.
    فذهبت فارجعوني ثالثة و قال ع تقيم بهذا المكان سبعين يوما أو سبعا فإن حملت على السبع انطبق على ليلة القدر و هو الثالث و العشرون و إن حملت على السبعين انطبق على الخامس و العشرين من ذي القعدة و كلاهما يوم مبارك.
    قال حسن بن مثلة فعدت حتى وصلت إلى داري و لم أزل الليل متفكرا حتى اسفر الصبح فأديت الفريضة و جئت إلى علي بن المنذر فقصصت عليه الحال فجاء معي حتى بلغت المكان الذي ذهبوا بي إليه البارحة فقال و الله إن العلامة التي قال لي الإمام واحد منها أن هذه السلاسل و الأوتاد هاهنا.
    فذهبنا إلى السيد الشريف أبي الحسن الرضا فلما وصلنا إلى باب داره رأينا خدامه و غلمانه يقولون إن السيد أبا الحسن الرضا ينتظرك من سحر أنت من جمكران قلت نعم فدخلت عليه الساعة و سلمت عليه و خضعت فأحسن في الجواب و أكرمني و مكن لي في مجلسه و سبقني قبل أن أحدثه و قال يا حسن بن مثلة إني كنت نائما فرأيت شخصا يقول لي إن رجلا من جمكران يقال له حسن بن مثلة يأتيك بالغدو و لتصدقن ما يقول و اعتمد على قوله فإن قوله قولنا فلا تردن عليه قوله فانتبهت من رقدتي و كنت أنتظرك الآن.
    فقص عليه الحسن بن مثلة القصص مشروحا فأمر بالخيول لتسرج و تخرجوا فركبوا فلما قربوا من القرية رأوا جعفر الراعي و له قطيع على جانب الطريق فدخل حسن بن مثلة بين القطيع و كان ذلك المعز خلف القطيع فأقبل المعز عاديا إلى الحسن بن مثلة فأخذه الحسن ليعطي ثمنه الراعي و يأتي به فأقسم جعفر الراعي أني ما رأيت هذا المعز قط و لم يكن في قطيعي إلا أني رأيته و كلما أريد أن آخذه‏
    بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏53، ص: 233
    لا يمكنني و الآن جاء إليكم فأتوا بالمعز كما أمر به السيد إلى ذلك الموضع و ذبحوه و جاء السيد أبو الحسن الرضا رضي الله عنه إلى ذلك الموضع و أحضروا الحسن بن مسلم و استردوا منه الغلات و جاءوا بغلات رهق و سقفوا المسجد بالجزوع‏ «1» و ذهب السيد أبو الحسن الرضا رضي الله عنه بالسلاسل و الأوتاد و أودعها في بيته فكان يأتي المرضى و الأعلاء «2» و يمسون أبدانهم بالسلاسل فيشفيهم الله تعالى عاجلا و يصحون.
    قال أبو الحسن محمد بن حيدر سمعت بالاستفاضة أن السيد أبا الحسن الرضا في المحلة المدعوة بموسويان من بلدة قم فمرض بعد وفاته ولد له فدخل بيته و فتح الصندوق الذي فيه السلاسل و الأوتاد فلم يجدها.
    انتهت حكاية بناء هذا المسجد الشريف المشتملة على المعجزات الباهرة و الآثار الظاهرة التي منها وجود مثل بقرة بني إسرائيل في معز من معزى هذه الأمة قال المؤلف لا يخفى أن مؤلف تاريخ قم هو الشيخ الفاضل حسن بن محمد القمي و هو من معاصري الصدوق رضوان الله عليه و روي في ذلك الكتاب عن أخيه حسين بن علي بن بابويه رضوان الله عليهم و أصل الكتاب على اللغة العربية و لكن في السنة الخامسة و الستين بعد ثمان مائة نقله إلى الفارسية حسن بن علي بن حسن بن عبد الملك بأمر الخاجا فخر الدين إبراهيم بن الوزير الكبير الخاجا عماد الدين محمود بن الصاحب الخاجا شمس الدين محمد بن علي الصفي.
    قال العلامة المجلسي في أول البحار إنه كتاب معتبر و لكن لم يتيسر لنا
    بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏53، ص: 234
    أصله و ما بأيدينا إنما هو ترجمته و هذا كلام عجيب لأن الفاضل الألمعي الآميرزا محمد أشرف صاحب كتاب فضائل السادات كان معاصرا له و مقيما بأصفهان و هو ينقل من النسخة العربية بل و نقل عنه الفاضل المحقق الآغا محمد علي الكرمانشهاني في حواشيه على نقد الرجال في باب الحاء في اسم الحسن حيث ذكر الحسن بن مثلة و نقل ملخص الخبر المذكور من النسخة العربية و أعجب منه أن أصل الكتاب كان مشتملا على عشرين بابا.
    و ذكر العالم الخبير الآميرزا عبد الله الأصفهاني تلميذ العلامة المجلسي في كتابه الموسوم برياض العلماء في ترجمة صاحب هذا التأريخ أنه ظفر على ترجمة هذا التأريخ في قم و هو كتاب كبير حسن كثيرة الفوائد في مجلدات عديدة.
    و لكني لم أظفر على أكثر من مجلد واحد مشتمل على ثمانية أبواب بعد الفحص الشائع.
    و قد نقلنا الخبر السابق من خط السيد المحدث الجليل السيد نعمة الله الجزائري عن مجموعة نقله منه و لكنه كان بالفارسية فنقلناه ثانيا إلى العربية ليلائم نظم هذا المجموع و لا يخفى أن كلمة التسعين الواقعة في صدر الخبر بالمثناة فوق ثم السين المهملة كانت في الأصل سبعين مقدم المهملة على الموحدة و اشتبه على الناسخ لأن وفاة الشيخ الصدوق كانت قبل التسعين و لذا نرى جمعا من العلماء يكتبون في لفظ السبع أو السبعين بتقديم السين أو التاء حذرا عن التصحيف و التحريف و الله تعالى هو العالم‏

12. تشکر شده توسط :

13. Top | #7

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    جرا این مطلب ایتقدر بلند است و عربی

متن غیر فارسی خلاف مقررات سایت است

14. تشکر شده توسط :

15. Top | #8

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.26
    تشکر کرده
    285
    کوچه های غربت و قحطی یک مرد بود.......
    خانه مان در
    غارتِ،بی غیرتی نامرد بود.......
    اشک ما نذر روضه ی
    زهراست (سلام الله علیها).......
    چادر خاکی شروع کربلاست .......
    یا علی بن ابی طالب (صلوات الله و سلام علیهما)

16. Top | #9

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.26
    تشکر کرده
    285
    کوچه های غربت و قحطی یک مرد بود.......
    خانه مان در
    غارتِ،بی غیرتی نامرد بود.......
    اشک ما نذر روضه ی
    زهراست (سلام الله علیها).......
    چادر خاکی شروع کربلاست .......
    یا علی بن ابی طالب (صلوات الله و سلام علیهما)

17. تشکر شده توسط :

حامد (یکشنبه 13 اسفند 91)

18. Top | #10

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر کرده
    146
    عکس ها خیلی زیباست..like
    اللهم العن الجبت و طاغوت و...

19. تشکر شده توسط :