????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 23

1. Top | #11

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    0

Re: اختلاف احادیث

بسم الله الرحمن الرحیم
    اللّهم صل علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس من الاولین و الاخرین

اگر دلایل دیگری هم هست از Amirhosein میخوایم که بیاره تا استفاده کنیم.
    اما تا اینجا اختلاف احادیث به طور خلاصه به شرح زیر است:
    1-تقیه 2-کتمان 3- تفاوت عقول افراد 4-ناسخ ومنسوخ 5-عام وخاص 6- محکم و متشابه
    خیلی ممنون از آقا احسان، که سوال من رو به زیبایی جواب دادند. راستش من یک مورد دیگر به عنوان دلیل اختلاف احادیث تو ذهنم بود که با توجه به جوابی که آقا احسان دادن، فهمیدم که اشتباه می کردم.
    تا اینجا همین 6 دلیل رو برای اختلاف احادیث پیدا کردیم. اگر باز هم کسی دلیلی رو می شناسه، خوشحال می شیم که مطرح کنه.
    اما، از اینجا به بعد نکته اینجاست که وقتی با اختلاف حدیث مواجه شدیم، از کجا بفهمیم دلیلش کدوم یک از این 6 مورده و به کدام یک از احادیث باید عمل بشه.
    برای جواب به این سوال باید مرجحات رو خوب بشناسیم. (و در ادامه بحث اگه شد، إن شاء الله یک ترتیب از مرجحات رو ارائه بدیم)
    در این مضمون، آقا احسان، لطف کردن و حدیثی رو قرار دادند. قسمتی از حدیث که فعلا مورد حاجت هست رو ذکر می کنم:
    ... گفتم: اگر هر كدام از آن دو يكى از اصحابمان را (از شيعيان) انتخاب كرده، به نظارت او در حق خويش راضى شدند و آن دو در حكم اختلاف كردند و منشأ اختلافشان، اختلاف حديث شما بود، فرمودند: حكم درست آنست كه عادلتر و فقيه ‏تر و راستگوتر در حديث و پرهيزكارتر آنها صادر كند و به حكم آن ديگر اعتنا نشود. ...
    این قسمت حدیث باید به خوبی مورد بررسی قرار گیرد، إن شاء الله.
    به دو صورت می توان در مورد دلالت این قسمت از حدیث اظهار نظر کرد:
    1. می توان بررسی عادل تر بودن، فقیه تر بودن، راستگوتر بودن و با وَرَع تر بودن که در حدیث آمده را به راویان احادیث نسبت دهیم. که در این صورت، در هنگام اختلاف احادیث، یکی از راههای فهمیدن حکم، علم رجال و بررسی رجالی حدیث می باشد.
    2. می توان بررسی صفات ذکر شده (عادل تر و فقیه تر و...) را به کسی که دارد حکم را می دهد، نسبت دهیم. که در این صورت، دیگر این حدیث، را نمی توان از دلائل نیاز به علم رجال به شمار آورد.

حال، سوال من در اینجا این است که دلالت حدیث فوق، مر بوط به کدامیک از موارد فوق می باشد؟

2. Top | #12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan_8665
    قَالَ الْحُكْمُ مَا حَكَمَ بِهِ أَعْدَلُهُمَا وَ أَفْقَهُهُمَا وَ أَصْدَقُهُمَا فِي الْحَدِيثِ وَ أَوْرَعُهُمَا وَ لَا يَلْتَفِتْ إِلَى مَا يَحْكُمُ بِهِ الْآخَرُ
    طبق عبارت فوق و فرضی که در این روایت مطرح است این است که هر دوی این راوینی که حکم قرار داده شده اند طبق احادیث اهل بیت علیهم السلام حکم میکنند و قطعا از روی نظر شخصی خود حکم نمیکنند.حال طبق عبارت فوق امام علیه السلام حکم قطعی وقابل عمل را حکم راویی میدانند که نسبت به حدیث اهل بیت علیهم السلام با عدالت تر و فقیه تر (با فهم بالاتر و درایت در روایت بالاتر) و صادقتر باشد.پس حکم حول محور شخص راوی با محوریت حدیث میچرخد.پس طبق این حدیث و حدیث فاما الحوادث الواقعه فالرجعوا فیها الی رواه احادیثنا قطعا راوی حدیث در اینجا مورد بحث خواهد بود که امام علیه السلام فرمودند رواه احادیثنا و نفرمودند احادیثنا اما باید دقت کرد که این حدیث مرجحات ادامه دارد و نکات خیلی مهم دیگری نیز دارد از جمله اینکه در ادامه راوی از حضرت میپرسد که :
    قُلْتُ فَإِنَّهُمَا عَدْلَانِ مَرْضِيَّانِ عِنْدَ أَصْحَابِنَا لَا يُفَضَّلُ وَاحِدٌ مِنْهُمَا عَلَى الْآخَرِ
    اگر این دو راوی هردو از نظر عدل نزد اصحاب یکسان بودند و هیچیک بر دیگر ی برتری و فضیلتی نداشت چه کنیم؟
    همانطور که از این قسمت پیداست افقه بودن شخص حکم کننده نزد اصحاب مطرح است و حضرت هم از سوال راوی که عرض کرده عند اصحابنا ایرادی نگرفته اند و در جواب بحث اجماع را مطرح کرده اند اما ظاهرا منظور حضرت اجماع در حدیث است چون حضرت میفرمایند يُنْظَرُ إِلَى مَا كَانَ مِنْ رِوَايَتِهِمْ عَنَّا فِي ذَلِكَ الَّذِي حَكَمَا بِهِ یعنی نظر میشود در حدیثی که آندو فرد راوی به آن حکم میکنند که کدامیک ار احادیث آنها نزد اصحاب حدیث مشهورتر است و اونیکی حدیث که نزد اصحاب شاذ(نادر) است رها میشود (الْمُجْمَعُ عَلَيْهِ مِنْ أَصْحَابِكَ فَيُؤْخَذُ بِهِ مِنْ حُكْمِنَا وَ يُتْرَكُ الشَّاذُّ الَّذِي لَيْسَ بِمَشْهُورٍ عِنْدَ أَصْحَابِكَ)
    واضح است که در این حالت(هر دو راوی نزد اصحاب یکسانند)به حدیثی که نزد اصحاب حدیث مشهورتر است عمل میشود.حضرت درباره اجماع در روایت میفرمایند که شکی در آن نیست.
    حال اگر تا اینجا مشکل حکم دادن حل نشود به مرجحات بعدی پرداخته میشود.
    که بعد باید دید کدامیک از این دو حدیث که در آن اختلاف هست موافق با قران و سنت است و مخالف عامه پس به آن عمل میشود.حال اگر هر دوی این فقیهان حکم را از کتاب خدا دراوردند و یکی از آنها موافق عامه و دیگری مخالف بود به خبر مخالف عامه عمل میشود.فرض بعد اگر هردو خبر موافق عامه باشد نگاه میشود که کدامیک از این دو حدیث مخالف میل خاکمان و قاضیان عامه است پس به آن عمل میشود( يُنْظَرُ إِلَى مَا هُمْ إِلَيْهِ أَمْيَلُ حُكَّامُهُمْ وَ قُضَاتُهُمْ فَيُتْرَكُ وَ يُؤْخَذُ بِالْآخَرِ).
    حال اگر حکام و قضات عامه موافق هر دو حدیث حکم میکردند در اینجا دیگر شبهه میشود که طبق همین حدیث باید در این موضوع توقف کرد.
    فرمود: چون چنين شد صبر كن تا امامت را ملاقات كنى، زيرا توقف در نزد شبهات از افتادن بمهلكه بهتر است.
    اللهم صل علی محمد وال محمد و عجل فرجهم.
    ای مهجت قلب مصطفی ادرکنا محبوبه ی ذات کبریا ادرکنا

با آنکه علیست رکن ما کان و یکون ای رکن علی مرتضی ادرکنا

3. Top | #13

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

حال اگر در مطالب پست قبلی بحث و شبهه ای وجود دارد مطرح شود و الا به نظر شما با این اوصاف کدامیک از فرضیات Amirhosein مورد قبول میشود؟

4. Top | #14

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    0

بسم الله الرحمن الرحیم
    اللّهم صل علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس من الاولین و الاخرین

راستش من با خواندن مطالبی که آقا احسان نوشتن، جواب سوالم رو به طور مشخص نگرفتم.
    اما نظر خودم رو درباره جواب سوالم می گم. به نظر من، دلالت حدیث مذکور، به کسی هست که داره حکم رو می ده نه راوی حدیث. برای اینکه مطلب واضح تر بشه، یک مثال می زنم:
    فرض کنید بین من و آقا احسان سر ارث، یک اختلاف پیش می یاد. برای حل این مشکل، آقا احسان آقای "الف" و من آقای "ب" رو به عنوان حاکم و داور بین خودمان انتخاب می کنم. هر دوی این افراد (یعنی آقایان "الف" و "ب")، حکمشان را از روی احادیث اهل بیت (علیهم السلام) انتخاب می کنند و همچنین احادیث را نیز به خوبی می فهمند. حال فرض کنید، ما پیش آقای "الف" رفتیم و ایشان با توجه به حدیثی مثلا از کتاب "من لایحضر الفقیه"،ارث را به آقا احسان دادند و هنگامی که پیش آقای "ب" رفتیم، ایشان نیز با توجه به حدیث دیگری مثلا از همان کتاب، ارث را به من دادند. (همچنین فرض کرده ایم که هر دو حدیث، از احادیث صحیح می باشد و ما می دانیم که احادیث از ائمه(ص) می باشد)
    حال، تکلیف چیست؟ آیا باید من و آقا احسان، عادل تر بودن، فقیه تر بودن و راستگو تر بودن آقایان "الف" و "ب" در حدیث و همچنین با ورع تر بودن آنها را مورد ارزیابی قرار بدهیم یا اینکه باید این صفات را در مورد راویان احادیثی که با توجه به آنها حکم داده شده است، مورد ارزیابی قرار دهیم؟

من فکر می کنم، با توجه به حدیث مذکور، باید این صفات را در مورد آقایان "الف" و "ب" (یعنی کسانی که حکم را داده اند) مورد بررسی قرار دهیم. و بنابراین اگر نظر من درست باشد، دیگر این حدیث، را نمی توان از دلائل نیاز به علم رجال به شمار آورد.

5. Top | #15

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

نوشته است:
    قَالَ الْحُكْمُ مَا حَكَمَ بِهِ أَعْدَلُهُمَا وَ أَفْقَهُهُمَا وَ أَصْدَقُهُمَا فِي الْحَدِيثِ وَ أَوْرَعُهُمَا وَ لَا يَلْتَفِتْ إِلَى مَا يَحْكُمُ بِهِ الْآخَرُ
    حال طبق عبارت فوق امام علیه السلام حکم قطعی وقابل عمل را حکم راویی میدانند که نسبت به حدیث اهل بیت علیهم السلام با عدالت تر و فقیه تر (با فهم بالاتر و درایت در روایت بالاتر) و صادقتر باشد
    ظاهرا این مطلب رو عرض کرده بودم.چیزی که اینجا واضح به نظر میرسه اینه که سلسله روات موضوع بحث نیست بلکه خود راوی حدیثی که به او مراجعه میشه جهت حکم دادن موضوع بحثه.

6. Top | #16

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

ظاهرا این مطلب رو عرض کرده بودم.چیزی که اینجا واضح به نظر میرسه اینه که سلسله روات موضوع بحث نیست بلکه خود راوی حدیثی که به او مراجعه میشه جهت حکم دادن موضوع بحثه.
    بله، ببخشید آقا احسان، من خوب متوجه صحبت شما نشده بودم.
    پس تا اینجا، با توجه به این فراز از حدیث، متوجه شدیم که این حدیث، را نمی توان از دلائل نیاز به علم رجال به شمار آورد.
    تا جایی که من می دانم و مطالعه کردم، یکی از دلائل قائلین به علم رجال، نیاز به این علم، در هنگام اختلاف احادیث می باشد و برای این ادعا، به همین قسمت حدیث مذکور نیز استدلال شده است. ولی ما، اثبات کردیم که این ادعا اشتباه می باشد و دلیل قائلین به علم رجال در زمینه باطل است.

در اینجا لازم می دانم که یک مطلب (که البته در گذشته در مورد آن بحث شده، ولی ذکر آن در اینجا خالی از لطف نیست) را تذکر بدهم. کلا بحث اختلاف احادیث زمانی موضوعیت پیدا می کند که ما یقین داشته باشیم احادیث متعارضی که در دست داریم قطعا از ناحیه ائمه اطهار (صلوات الله علیهم اجمعین) به دست ما رسیده است. و برای حل تعارض (به این معنی که حکم درست را پیدا کنیم)، سراغ مرجحات می رویم.
    بنابراین، استفاده از مرجحات حدیثی، برای پیدا کردن حدیث صحیح یا نا صحیح (صحیح، به این معنا که حدیث از ناحیه ائمه(ع) صادر شده باشد) کار اشتباهی می باشد. و علمای اهل عامه، به هیچ وجه حق نداردند، از مرجحات در تصحیح کتبشان استفاده کنند. (به دلایلی که ذکر شد)

خوب، فکر کنم فعلا بحث پیرامون این فراز روایت کافی باشه و بهتره به ادامه حدیث پرداخته بشه.

...قَالَ قُلْتُ فَإِنَّهُمَا عَدْلَانِ مَرْضِيَّانِ عِنْدَ أَصْحَابِنَا لَا يُفَضَّلُ وَاحِدٌ مِنْهُمَا عَلَى الْآخَرِ قَالَ فَقَالَ يُنْظَرُ إِلَى مَا كَانَ مِنْ رِوَايَتِهِمْ عَنَّا فِي ذَلِكَ الَّذِي حَكَمَا بِهِ الْمُجْمَعُ عَلَيْهِ مِنْ أَصْحَابِكَ فَيُؤْخَذُ بِهِ مِنْ حُكْمِنَا وَ يُتْرَكُ الشَّاذُّ الَّذِي لَيْسَ بِمَشْهُورٍ عِنْدَ أَصْحَابِكَ فَإِنَّ الْمُجْمَعَ عَلَيْهِ لَا رَيْبَ فِيهِ...
    گفتم: اگر هر دو عادل و پسنديده نزد اصحاب باشند و هيچ يك بر ديگرى ترجيح نداشته باشد، چه كنند؟ فرمود: توجه شود بآن كه مدرك حكمش حديث مورد اتفاق نزد اصحاب باشد بآن حديث عمل شود و حديث ديگرى كه تنها و غير معروف نزد اصحابست رها شود زيرا آنچه مورد اتفاق است ترديد ندارد ...
    مرجح بعدی، بحث اجماع می باشد. حالا با توجه به این قسمت حدیث، برای من سوالات زیر مطرحه:
    1) اجماع بین چه کسانی، به عنوان مرجح در روایت مطرح شده؟ به عبارت دیگر، منظور امام(علیه السلام) از "أَصْحَابِكَ" چه کسانی می باشند؟
    2) اجماع اصحاب، در چه چیزی می باشد؟

7. Top | #17

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

در باره اجماع هم در چندتا پست قبلی بحث کرده بودم :
    در ادامه راوی از حضرت میپرسد که :
    ehsan_8665 نوشته است:
    قُلْتُ فَإِنَّهُمَا عَدْلَانِ مَرْضِيَّانِ عِنْدَ أَصْحَابِنَا لَا يُفَضَّلُ وَاحِدٌ مِنْهُمَا عَلَى الْآخَرِ
    اگر این دو راوی هردو از نظر عدل نزد اصحاب یکسان بودند و هیچیک بر دیگر ی برتری و فضیلتی نداشت چه کنیم؟
    همانطور که از این قسمت پیداست افقه بودن شخص حکم کننده نزد اصحاب مطرح است و حضرت هم از سوال راوی که عرض کرده عند اصحابنا ایرادی نگرفته اند و در جواب بحث اجماع را مطرح کرده اند اما ظاهرا منظور حضرت اجماع در حدیث است چون حضرت میفرمایند يُنْظَرُ إِلَى مَا كَانَ مِنْ رِوَايَتِهِمْ عَنَّا فِي ذَلِكَ الَّذِي حَكَمَا بِهِ یعنی نظر میشود در حدیثی که آندو فرد راوی به آن حکم میکنند که کدامیک ار احادیث آنها نزد اصحاب حدیث مشهورتر است

8. Top | #18

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

من در مورد اجماع، به غیر از روایت مورد بحث، دو تا روایت دیگه هم پیدا کردم که شاید به بحث کمک بکنه:
    روایت اوّل: روایت صحیحی است از "صفوان بن یحی" در کتاب شریف کافی در باب "ابطال الرویة" (کتاب التوحید): (توجه کنید که فقط قسمت مورد نیاز از روایت آورده شده است)
    عَنْ صَفْوَانَ بْنِ يَحْيَى قَالَ "سَأَلَنِي أَبُو قُرَّةَ الْمُحَدِّثُ أَنْ أُدْخِلَهُ عَلَى أَبِي الْحَسَنِ الرِّضَا (ع) الی أن قال: فقال ابوقرة: فَتُكَذِّبُ بِالرِّوَايَاتِ فَقَالَ أَبُو الْحَسَنِ (ع) إِذَا كَانَتِ الرِّوَايَاتُ مُخَالِفَةً لِلْقُرْآنِ كَذَّبْتُهَا وَ مَا أَجْمَعَ الْمُسْلِمُونَ عَلَيْهِ أَنَّهُ لَا يُحَاطُ بِهِ عِلْماً وَ لا تُدْرِكُهُ الْأَبْصارُ وَ لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْ‏ءٌ"

صفوان بن يحيى گويد: ابو قره محدث از من خواست كه او را خدمت حضرت رضا (ع) برم، از آن حضرت اجازه خواستم، اجازه فرمود، ابو قره به محضرش رسيد و بقیه روایت (که در اینجا نیاوردیم) تا اینکه بحث به اینجا رسید که ابو قره عرض كرد: پس روايات را تكذيب مينمائيد. فرمودند: هر گاه روايات مخالف قرآن باشند تكذيبشان كنم، و آنچه مسلمين بر آن اتفاق (اجماع) دارند اين است كه: احاطه علمى به او پيدا نشود، ديدگان او را ادراک نكنند، چيزى مانند او نيست. (1)

روایت دوم: باز هم روایتی است از کتاب کافی و باب مذکور از "محمّد بن عبید".
    عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عُبَيْدٍ قَالَ كَتَبْتُ إِلَى أَبِي الْحَسَنِ الرِّضَا (ع) أَسْأَلُهُ عَنِ الرُّؤْيَةِ وَ مَا تَرْوِيهِ الْعَامَّةُ وَ الْخَاصَّةُ- وَ سَأَلْتُهُ أَنْ يَشْرَحَ لِي ذَلِكَ فَكَتَبَ بِخَطِّهِ اتَّفَقَ الْجَمِيعُ لَا تَمَانُعَ بَيْنَهُمْ أَنَّ الْمَعْرِفَةَ مِنْ جِهَةِ الرُّؤْيَةِ ...(حدیث ادامه دارد)

محمد بن عبيد گويد: به حضرت رضا عليه السلام نامه نوشتم و در باره ديدن خدا و آنچه عامه و خاصه روايت كرده ‏اند سؤال كردم و خواستم كه اين مطلب را برايم شرح دهد، حضرت به خط خود نوشتند: همه اتفاق دارند و اختلافى ميان آنها نيست كه...(حدیث ادامه دارد) (2)

پاورقی:
    1. اصول كافى-ترجمه مصطفوى، جلد 1، صفحه 130
    2. همان

9. Top | #19

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

نقل قول نوشته اصلی توسط AmirHossein
    من در مورد اجماع، به غیر از روایت مورد بحث، دو تا روایت دیگه هم پیدا کردم که شاید به بحث کمک بکنه
    میشه لطفا چگونگی کمک ایر دو روایت به بحث رو بیشتر توضیح بدی؟
    در واقع آیا شبهه ای در بحث اجماع میخوای مطرح کنی؟
    اگر آره خوب شبهه چیه؟
    اگر هم نه پس لطفا برامون توضیح بده چجوری این دو روایت به بحث کمک میکنه یعنی نکاتی که مد نظرته چیه؟

10. Top | #20

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    43

سلام

AmirHossein نیومدی دیگه؟؟ بیا سوالا رو جواب بده و بحث پیش بره.

آقا احسان شما اگه می تونین خودتون یه کمکی بکنین.

یا علی
    يَا رَبَّنَا سَلِّمْ لَنَا عَلِيّاً (مَهدیّاً) ----- سَلِّـمْ لَنَـا الْمُهَذَّبَ النَّقِيَّـــــا
    الْمُؤْمِنَ الْمُسْتَرْشِدَ الْمَرْضِيَّا
    ----- وَ اجْعَلْهُ هَادِي أُمَّةٍ مَهْدِيّـــاً
    لَا أَخْـطَلَ الرَّأْيِ وَ لَا غَبِيّـــــاً -----
    وَ احْفَظْهُ رَبِّي حِفْظَكَ النَّبِـيَّا
    فَـــإِنَّـــهُ كَانَ لَــهُ وَلِــيّــــــــاً
    ----- ثُــمَّ ارْتَضَـــاهُ بَعْـدَهُ وَصِـيّـــا

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین