????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 4 از 19 نخستنخست ... 2345614 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 185

1. Top | #31

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.26
    تشکر کرده
    285

Re: راز هاي گوش دادن به موسيقي

در اوایل انقلاب گوش کردن موسیقی حرام بود
    کوچه های غربت و قحطی یک مرد بود.......
    خانه مان در
    غارتِ،بی غیرتی نامرد بود.......
    اشک ما نذر روضه ی
    زهراست (سلام الله علیها).......
    چادر خاکی شروع کربلاست .......
    یا علی بن ابی طالب (صلوات الله و سلام علیهما)

2. Top | #32

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143

الف- موسیقی در احادیث و روایات:

- برخی روایات حرمت غنا و موسیقی:

1- فردی به نام *هارون بن مسلم از مسعود بن زیاد روایت شده است که گفت: من در نزد امام صادق (علیه السلام) بودم؛ شخصی وارد شد و به حضرت گفت: پدر و مادرم فدای تو، در همسایگی ما اشخاصی زندگی می*کنند که کنیزان آوازه خوان دارند، و اغلب در خانه شان بساط ساز و آواز برپاست. دستشویی خانه*ی ما نیز طوری قرار گرفته که صدای ساز و آواز آنها به گوش می*رسد و چه بسیار می*شود که من نشستن در دستشویی را طول می*دهم تا آواز آنها را بشنوم. این عمل (از نظر شرعی) چه طور است؟

حضرت فرمود: این کار را مکن.

عرض کرد: به خدا قسم من هرگز به سراغ آنها نرفته*ام و نمی*روم، بلکه فقط صدای ایشان را می*شنوم!

حضرت فرمود: مگر کلام خدا را نشنیده*ای که می*فرماید: «ان السمع و البصر و الفؤاد کل اولئک کان عنه مسئولاً» یعنی همه*ی شما روزی درباره*ی گوش و چشم و دل خود مورد بازخواست قرار خواهید گرفت و نسبت به آنچه شنیده*اید و دیده*اید و یا نسبت به آن دل بسته*اید باید حساب پس دهید!

آن فرد می*گوید: به خدا سوگند مثل این که تاکنون این آیه را از کتاب خدا نشنیده بودم نه از عجم و نه از عرب. به حضرت گفتم انشاء الله من دیگر چنین عملی را تکرار نمی*کنم و نسبت به گذشته هم استغفار می*کنم.

امام فرمود: این کافی نیست برخیز و غسل کن و هر چه قدر می*توانی نماز بخوان چون تاکنون به گناه بزرگی اشتغال داشته*ای و اگر با همین حال و بدون توبه می*مردی وضع بسیار بدی داشتی. خدا را شکر می*کنم که متوجه شدی و از او درخواست می*کنم که از هر بدی که از تو دیده صرف نظر کند. آری! خداوند فقط از کارهای زشت و قبیح کراهت دارد. پس تو نیز کارهای زشت و گناهان را برای اهلش بگذار چون هر چیزی در این عالم اهلی دارد.[1]
    علی زیباترین نام جهان است علی ذکر لب صاحب زمان است
    به کوری دو چشم اهل انکار فقط حیدر امیرالمومنین است

3. Top | #33

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143

روزی رسول اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم) درباره*ی این که نوازندگان موسیقی*های حرام در صحنه*ی محشر و روز قیامت چگونه محشور می*شوند فرمود: نوازنده*ی طنبور در روز قیامت در حالی محشور می*شود که صورتش سیاه و در دستش طنبوری از آتش قرار دارد و بالای سرش هفتاد هزار فرشته ایستاده*اند که به دست هر کدام از آنها گرزی آهنی است که بر سر و صورتش می*کوبند و صاحب غنا از قبرش کور و کر و لال بیرون می*آید و زنا کننده و نوازنده نای و نوازنده*ی دایره نیز اینچنین محشور می*شوند.[2]

4. Top | #34

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143

- یکی از یاران نزدیک حضرت علی (علیه السلام) به نام نوف بکالی نقل می*کند که شبی امیرالمؤمنین (علیه السلام) را دیدم که از خانه و بستر خویش بیرون آمده است و به سوی ستاره*ها نگاه می*کند و با خدا ناجات می کند. حضرت متوجه من شد و فرمود: ای نوف خوابیده*ای یا بیداری؟ گفتم بیدارم یا امیرالمؤمنین، حضرت فرمود: ای نوف خوشا به حال پارسایان و زاهدان در دنیا که به آخرت دل بسته*اند و از دنیا دل کنده*اند. پارسایان کسانی هستند که زمین را فرش خود و خاک را بستر خود و آب را شربت گوارای خود قرار داده*اند؛ قرآن را لباس و پیراهن خود و دعای به درگاه خداوند را ردای خویش گردانیده*اند و همچون حضرت مسیح (علیه السلام) دنیا را از خویش جدا کرده*اند. ای نوف، داوود (علیه السلام) در چنین ساعتی از شب (سحرگاهان) از خواب برمی خاست.

سپس حضرت فرمود: این همان ساعتی است که هیچ بنده*ای در آن دعا نمی*کند جز این که دعایش مستجاب خواهد شد مگر چند گروه؛ آنکه مأمور جمع آوری مالیات برای حاکم ظالم باشد (باجگیرها) یا خبرچینان و کسانی که برای ستمکاران خبرچینی می*کنند و مردم بی گناه را به آنها معرفی می*کنند یا مأموران و نظامیان حکومت*های ظالم و ستمگر یا نوازنده ساز و طنبور و طبل و یا دهل زن.[3]

5. Top | #35

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143

- از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که حضرت فرمود: غنا و موسیقی*های حرام انسان را به نفاق می*کشد و فقر و تنگدستی را به دنبال دارد.[4]

6. Top | #36

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143

زید شحام نقل می*کند که امام صادق (علیه السلام) فرمود: خانه*ای که در آن غنا و ساز و آوازهای حرام باشد از فجایع و بلاها ایمن نیست و دعای کسی در آن به اجابت نمی*رسد و فرشتگان الهی در آن خانه وارد نمی*شوند.[5]

7. Top | #37

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    6

از عزیزانی که در قسمت موسیقی مشغول بحث هستند تقاضا می شود اولین سوال موسیقی را در صفحه یک را جواب دهند
    آقا ببخش بس که سرم گرم زندگیست,کمتر دلم برای شما تنگ میشود...

8. Top | #38

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143

6- امام صادق (علیه السلام) در حدیث مناهی از پدرانش (علیه السلام) نقل می*کند: رسول خدا (صلی الله و علیه و آله و سلم) از بازی و سرگرمی* با نرد و شطرنج و کوبه (طبل) و عرطبه یعنی طنبور و عود (دو وسیله موسیقی) نهی فرموده است.[6]

9. Top | #39

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143

7- پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم) در وصیتش به علی (علیه السلام) فرمود: یا علی سه چیز قساوت قلب می*آورد: گوش فرا دادن به لهو و پرداختن به شکار (شاید مراد شکارهای تفریحی باشد) و رو آوردن به دربار پادشاهان و سلاطین.[7]

10. Top | #40

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143

- ابی الربیع شامی*می*گوید از امام صادق (علیه السلام) در رابطه با شطرنج و نرد پرسیدم، حضرت فرمود« لاتَقرَبُوهُما» یعنی نزدیک آن دو نشوید. سپس در رابطه با غنا پرسیدم، فرمود: «وَلاخَیرُ فِیه لاتَقرَبُهُ» یعنی خیری در آن نیست، نزدیک آن مشو![8]

صفحه 4 از 19 نخستنخست ... 2345614 ... آخرینآخرین