????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14

موضوع: انتخاب همسر

1. Top | #1
    hamed

انتخاب همسر

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص177)‏:
     من زوّج كريمته من فاسق فقد قطع رحمها.
    آن كس كه دختر خود را به ازدواج مرد فاسقى درآورد با اين عمل از وى قطع رحم نموده است.

 ابى الحسن الرّضا (ع) (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص177)‏:

 عن الحسين بن بشّار الواسطىّ قال كتبت الى ابى الحسن الرّضا (ع) انّ لى قرابة قد خطب الىّ و في خلقه سوء قال لا تزوّجه ان كان سيّئ الخلق.
    حسين بن بشار واسطى بحضرت رضا (ع) نامه‏اى نوشت كه يكى از بستگانم درخواست وصلت با من دارد ولى بد اخلاق است. حضرت در جواب فرمود اگر اخلاقش بد است با او ازدواج نكن.

 عن ابى يعفور عن ابى عبد اللَّه عليه السّلام قال (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص177)‏:

 قلت له انّى اريد ان اتزوّج امرأة و انّ ابوىّ ارادا غيرها قال تزوّج الّتى هويت ودع الّتى يهوى ابواك. «3»
    عرض كرد: من ميخواهم با زنى ازدواج كنم ولى پدر و مادرم علاقه دارند زن ديگرى را به همسرى خود درآورم. حضرت فرمود: زن دلخواه خودت را بگير و آن را كه والدينت ميخواهند ترك گوى.

 لا تنكح المرأة لجمالها فلعلّ جمالها يرديها و لا لمالها فلعلّ مالها يطغيها و انكح المرأة لدينها.
    زن را براى زيبائيش به همسرى مگير چه ممكن است جمال زن باعث پستى و سقوط اخلاقيش شود، و همچنين به انگيزه مالش با وى پيوند زناشوئى برقرار مكن زيرا مال ميتواند مايه طغيان او گردد، بلكه به سرمايه دينش متوجّه باش و با زن با ايمان ازدواج كن.

 قال رجل للحسن (ع) (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص177)‏:
     انّ لى ابنة فمن ترى ان ازوّجها له. قال زوّجها ممّن يتّقى اللَّه عزّ و جلّ فان احبّها اكرمها و ان ابغضها لم يظلمها
    مردى بحضرت حسن (ع) عرض كرد دخترى دارم، بنظر شما با كه وصلت كنم. فرمود: با كسى كه متّقى و با ايمان باشد. چه اگر او را دوست بدارد مورد احترامش قرار مي*دهد و اگر دشمنش بدارد به وى ستم نمي*كند.

 من سعادة المرء الزّوجة الصّالحة.
    از خوشبختى و سعادت مرد اينست كه زن با فضيلت و شايسته‏اى نصيبش گردد.

 قال رسول اللَّه خطيبا فقال (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص178)‏:
     ايّها النّاس ايّاكم و خضراء الدّمن. قيل يا رسول اللَّه و ما خضراء الدّمن. قال المرأة الحسناء في منبت السّوء
    روزى رسول اكرم (ص) بر پا خاست و بمردم فرمود: بپرهيزيد از گياهان سبز و خرّمى كه در سرگين پرورش يافته است. عرض شد يا رسول اللَّه مقصود از اين سخن چيست؟ فرمود: مراد، زن زيبا و خوبروئى است كه در خانواده بد و محيط فاسد پرورش يافته است.

 عن ابى عبد اللَّه عليه السّلام قال كان من دعاء رسول اللَّه (ص) (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص178)‏:
     اعوذ بك من امرأة تشيّبنى قبل مشيبى.
    امام صادق عليه السّلام ميفرمود: از دعاى رسول اكرم (ص) اين بود، كه خدايا بتو پناه ميبرم از زنى كه مرا پير مي*كند قبل از آنكه زمان پيريم فرا رسيده باشد.
     امام صادق (ع) فرمود(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص179):

 ايّما امرأة اطاعت زوجها و هو شارب الخمر كان لها من الخطايا بعدد نجوم السّماء و كلّ مولود تلد منه فهو نجس و لا يقبل اللَّه منها صرفا و لا عدلا حتّى يموت زوجها او خلع عنه نفسها.
    هر زنى بهم بسترى شوهر شرابخوار خود تن در دهد بعدد ستارگان آسمان مرتكب خطا شده است و فرزندى كه از آن مرد پديد آيد ناپاك و پليد است و خداوند از آن زن هيچ توبه و فديه‏اى را قبول نمي*كند مگر آنكه شوهرش بميرد يا او را از قيد زناشوئى رها سازد.

 از امام باقر (ع) است(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص179):
     سأله بعض اصحابنا عن الرّجل المسلم تعجبه المرأة الحسناء أ يصلح له ان يتّزوّجها و هى مجنونة قال لا و لكن ان كانت عنده امة مجنونة فلا بأس بان يطاها و لا يطلب ولدها. «2»
    سؤال كردند مرد مسلمانى را زيبائى زن ديوانه‏اى واله و مجذوب مى‏كند، آيا او را بهمسرى خود انتخاب نمايد؟ فرمود نه ولى اگر كنيز ديوانه‏اى باشد ميتواند با او هم بستر شود و تمايل جنسى خود را ارضاء نمايد ولى مراقب باشد آبستن نشود. از اين حديث بخوبى ميتوان استفاده كرد كه پيشواى اسلام به سلامت عقلى نسل اجتماع توجه كامل دارد.

 امام صادق (ع) فرمود(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص180):
     لا تزوّجوا المرأة المستعلنة بالزّنا و لا تزوّجوا الرّجل المستعلن بالزّنا الّا ان تعرفوا منهما التّوبة.
    مردان مسلمان با زنانى كه آشكارا و بى‏پروا زنا ميدهند ازدواج نكنند و همچنين زنان عفيف و مسلمان مردانى را كه علنا زنا مي*كنند به همسرى خود اختيار ننمايند مگر آنكه معلوم شود توبه كرده‏اند و صميمانه از اعمال ناشايست و منافى با عفت خويش دست كشيده‏اند.

 امام صادق (ع) فرمود (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص180):
     من زوّج كريمته من شارب خمر فقد قطع رحمها.
    كسى كه دختر خود را با شرابخوارى تزويج كند با اين عمل قطع رحم كرده است.

 رسول اكرم (ص) فرمود(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص180):
     شارب الخمر لا يزوّج اذا خطب.
    شرابخوار اگر خواستگارى كند به او دختر ندهيد.

حضرت صادق (ع) از رسول اكرم (ص) روايت كرده است كه فرمود(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص180):
     ايّاكم و تزوّج الحمقاء فانّ صحبتها بلاء و ولدها ضياع
    از ازدواج با احمق بپرهيزيد زيرا همنشينى با احمق مايه اندوه و بلاء و فرزندش نيز مهمل و بدبخت است.
     امام صادق عليه السّلام(الحديث-روايات تربيتى، ج‏3، ص395):
     عن ابراهيم الكرخى قال: قلت لأبي عبد اللَّه عليه السّلام انّ صاحبتى هلكت و كانت لى موافقة و قد هممت ان اتزوّج فقال لى: انظر اين تضع نفسك و من تشركه في مالك و تطلعه على دينك و سرّك.
    ابراهيم كرخى به امام صادق عليه السّلام عرض كرد: همسرم كه زنى شايسته و موافق بود از دنيا رفته است و اينك قصد ازدواج دارم.حضرت فرمود: دقّت كن كه خود را در كجا قرار مي*دهى و با كدام خانواده پيمان ازدواج مي*بندى. متوجّه باش چه كسى را شريك ثروت خود مي*سازى و او را بر دين و اسرار خويش واقف و مطّلع مى‏نمائى.

 عن ابى عبد اللَّه عليه السّلام قال(الحديث-روايات تربيتى، ج3، ص393) و عن رسول الله صلّى اللَّه عليه و آله انّه قال (مستدرك الوسائل 2/ 535):
     انّما المرأة قلادة فانظر الى ما تقلّده. (إنّما المرأة قلادة فلينظر أحدكم ما يقلّد)
    زن، گردن بند است.بايد هر يك از شما بنگرد به گردنش چه آويخته مى‏شود.

 از پيامبر (ص) نقل شده است كه فرمود: قال علىّ عليه السّلام(الحديث-روايات تربيتى، ج‏3، ص393):
     الاستهتار بالنّساء شيمة النّوكى.
    پيروى از هواى نفس و اطاعت از تمنّيات ناسنجيده در مورد زنان، از خلق و خوى مردان احمق است.

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

قال رسول*الله( صلی الله علیه و آله ): لا تَتَزَوَّجَنَّ شَهبَرَةً و لا لَهبَرَةً و لا نَهبَرَةً و لا

هَيدَرَةً و لا لَفُوتاً... أمّا الشَّهبَرَةُ فالزَّرقاءُ البَذِيةُ، و أمّا اللَّهبَرَةُ فالطويلَةُ المَهزُولَةُ، و أمّا

النَهبَرَةُ فالقَصيرةُ الذَّميمَةُ، و أمّا الهَيدَرَةُ فالعَجوزَةُ المُدبِرَةُ، و أمّا اللَّفُوتُ فذاتُ الوَلَدِ مِن

غَيرِکَ.

بحارالانوار، ج100، ص230

با زن شهبره و لهبره و نهبره و هیدره و لفوت ازدواج نکن... شهبره زن چشم آبی بد

زبان است و لهبره زن بلندقد و لاغر اندام و نهبره زن کوتاه قد زشت و هیدره پیرزن رو

به مرگ و لفوت زنی است که از شوهر قبلی اش فرزند داشته باشد.

بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا،بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
    تشنه ی آب فراتم ای عجل مهلت بده،تا بگیرم در بغل قبر شهید کربلا

3. 3 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

ABASS (جمعه 15 شهریور 92),حامد (سه شنبه 29 اسفند 91),Yaser.76 (سه شنبه 12 شهریور 92)

4. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    قال رسول*الله( صلی الله علیه و آله ): و شَرُّها اللَّجُوج.

مستدرک الوسائل، ج14، ص162

بدترين همسران، زنان لجبازند.

5. 3 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

ABASS (جمعه 15 شهریور 92),حامد (سه شنبه 29 اسفند 91),Yaser.76 (سه شنبه 12 شهریور 92)

6. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

قال رسول*الله( صلی الله علیه و آله ): اُنظُر في أي نِصابٍ تَضَعُ وَلَدک؛ فَإنَّ العِرْقَ

دَسّاسٌ.

كنز العمّال، ج15، ص855

بنگر که فرزند و نسل خویش را در چه ریشه*ای قرار می*دهی؟ زیرا رگ و ریشه تأثیر

پنهانی دارد.

7. 2 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

ABASS (جمعه 15 شهریور 92),Yaser.76 (سه شنبه 12 شهریور 92)

8. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

قال رسول*الله( صلی الله علیه و آله ): إيّاکُم وَ خَضْراءَ الدِّمَن قيلَ و مَا خَضراءُ الدِّمَن

قالَ المَرْأةُ الحَسْناءُ في مَنبِتِ السُّوءِ.

الکافي، ج5، ص332

اجتناب کنيد از سبزي*هاي با طراوت در زباله*دان. سؤال شد: مرادتان از زباله*دان

چيست؟ فرمودند: زن زيبا با تربيت بد و غلط

علي( علیه السلام ): تَزَوَّجوا سَمْراءَ، عَيْناءَ، عَجْزاءَ، مَربُوعَةً فَاِن کَرِهْتَها فَعَلَيَّ

مَهرُها.

همان، ص335

ازدواج کنيد با زنان و دختران گندمگون، درشت چشم، کمرباريک، ميان*قد، چهارشانه،

اگر خوشايندتان نبود، مهريه*اش به*عهده*ي من.

9. 2 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

ABASS (جمعه 15 شهریور 92),حامد (سه شنبه 29 اسفند 91)

10. Top | #6

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    سلام ذدوست عزیز
    کنز العمال از کتب مخالفین است
    به نظر من از کتب شیعه نقل کنیید خیلی بهتر است

11. Top | #7

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    روایاتی که آقا hamed نقل کردن سند معتبری براش نقل کردن

آخه بعضی از احادیثش یه جوریه!!! البته حدیث رو رد نمی کنم!!!؟
    با خصم حق ستیزه عادت ماست
    لعن بر عمر عبادت ماست

12. Top | #8

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    مثلا کدوما یه جوریه؟؟؟

13. Top | #9

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143
    مصعب زبيري از امام كاظم(ع) روايت مي*كند: «بهترين زن آن است كه به او مايل باشی و داراي عقل و ادب باشد. نيازي نباشد كه امر و نهي*اش كني، پس از آن زني كه بدان مايل باشي ولي ادب ندارد، پس بايد دائم امر و نهي*اش كني، پس از آن زني كه بدان مايل باشي ولي عقل و ادب هيچ يك را ندارد، پس ناچاري با او صبر كني زيرا به او مايلي.» (الفروع، 2، 3)
    علی زیباترین نام جهان است علی ذکر لب صاحب زمان است
    به کوری دو چشم اهل انکار فقط حیدر امیرالمومنین است

14. Top | #10

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143
    به سند صحيح ابراهيم كرخي از امام صادق(ع) روايت مي*كند: «خوب بنگر كه چه كسي را به همسري مي*گيري، زيرا كه وي را در مال خود شريك مي*سازي و بر آيين و سرّ خود مطلع مي*سازي. زني باكره بگير كه به خوبي و حسن خلق منسوب باشد. فرزند*زا باشد و مهربان؛ و حذر كن از زن عيب**جو و پرخاش*گر كه خوبي*هاي زيادت را كم به حساب آورد و خوبي*هاي اندكت را نيز به بهانه*ي اندك بودن نپذيرد.» (معاني الاخبار، 91)
    علی زیباترین نام جهان است علی ذکر لب صاحب زمان است
    به کوری دو چشم اهل انکار فقط حیدر امیرالمومنین است

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین