اسلام و ازدواج
 وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ، لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً.

از جمله آيات الهى اينست كه خداوند براى شما از جنس خودتان جفت و همسر آفريده تا به هيجانهاى طبيعى خويش تسكين بخشيد، بعلاوه در نهادتان زمينه دوستى و علاقه را فراهم آورده تا زندگى زناشوئى شما توأم باو داد و محبّت باشد.

 وَ أَنْكِحُوا الْأَيامى‏ مِنْكُمْ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ.
به مردان و زنانتان كه همسر ندارند و نيز به بردگان و كنيزانتان همسر دهيد، اگر نيازمند باشند خداوند آنان را از فضل و بخشش خود بى‏نياز مى‏كند، و خداوند گشايش دهنده و داناست (س 24- آية 32)

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص173-174)‏:

 ما بنى في الاسلام بناء احبّ الى اللَّه عزّ و جلّ و اعزّ من التّزويج

هيچ بنائى در اسلام پايه‏گذارى نشده است كه در پيشگاه خداوند محبوب‏تر و عزيزتر از امر ازدواج باشد.
 من احبّ فطرتى فليستنّ بسنّتى و من سنّتى النّكاح
كسى كه بفطرت من علاقه دارد البته بايد از سنت من پيروى كند و در راه من قدم بردارد و يكى از سنن من ازدواج و آميزش با زنان است.

 ما استفاد امرء فائدة بعد الاسلام افضل من زوجة مسلمة تسرّه اذا نظر اليها و تطيعه اذا امرها و تحفظه اذا غاب عنها في نفسها و ماله.
براى يك مرد پس از قبول اسلام هيچ سودى بهتر و برتر از همسرى با يك زن مسلمان درستكار نيست، زنى كه مرد را با ديدن خود شاد سازد، از دستورش اطاعت نمايد، و در غياب شوهر حافظ عفّت خويش و اموال وى باشد.

 يا معشر الشّباب من استطاع منكم الباه فليتزوّج فانّه اغضّ للبصر و أحصن للفرج.
اى گروه جوانان هر يك از شما كه قدرت ازدواج دارد حتما اقدام نمايد، چه اين خود بهترين وسيله است كه چشم را از نگاههاى آلوده و خيانت‏آميز و عورت را از بى‏عفتى و گناه محافظت نمايد.
 النّكاح سنّتى فمن رغب عن سنّتى فليس منّى‏
ازدواج و اعمال تمايل جنسى سنت و آئين پيغمبر اسلام است، كسى كه از سنت او اعراض كند با پيغمبر بستگى ندارد.

 عن علىّ عليه السّلام انّه قال (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص174)‏:

 لم يكن احد من اصحاب الرّسول صلّى اللَّه عليه و آله يتزوّج الّا قال رسول اللَّه (ص) كمل دينه. «2»
هيچ يك از اصحاب رسول خدا ازدواج نميكرد مگر آنكه نبىّ اكرم (ص) در باره او ميفرمود دينش كامل شد.

 عن ابى عبد اللَّه عليه السّلام قال قال رسول اللَّه (ص) (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص:175)‏::

 من تزوّج احرز نصف دينه.
افراد با ايمانى كه ازدواج ميكنند با اين عمل نصف دين خود را از خطر مصون مي*دارند.

 عن الصادق عن آبائه عليهم السلام قال: قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله(مكارم الأخلاق/ 198 البحار 103/ 219):

 من تزوّج فقد أحرز نصف دينه فليتّق اللَّه في النّصف الباقي.
هر كه ازدواج كند، نيمى از دين خود را حفظ كرده است، بايد در نيمه باقيمانده از خدا پروا كند.

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله(الحديث-روايات تربيتى، ج‏3، ص392):

 من احبّ ان يلقى اللَّه طاهرا و مطهّرا فليتعفّف بزوجه.
كسى كه دوست دارد پاك و طاهر به لقاء الهى نائل گردد بايد با انتخاب همسر قانونى موجبات عفت و پاكى خود را فراهم آورد.