PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دست رد به سینه سائل نزنیم...

tana
سه شنبه 22 مرداد 92, 03:45 بعد از ظهر
دست رد به سینه سائل نزنیم...
زن و شوهرى موقع ناهار بر سر سفره با هم نشسته و مشغول خوردن غذای لذیذی بودند. ناگاه گدائى درب منزلشان را زد و از آن ها تقاضاى كمك كرد... صاحب منزل گفت :معذرت مى خواهم فعلا چيزى موجود نيست . ولى گدا از بس گرسنه بود دست بردار نبود و خود را به داخل خانه انداخت لهذا صاحب خانه هنگامى كه اصرار و پافشارى گدا را ديد از جاى خود برخاست و دست فقیر را گرفت و از خانه بيرونش كرد گدا يك آه سختى كشيد و چيزى زير لب گفت و رفت .
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQW994LjVWwmb-om7PYCKE3j7DZae4FwGAYlzYVXYasfSOBBVoZ (https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQW994LjVWwmb-om7PYCKE3j7DZae4FwGAYlzYVXYasfSOBBVoZ) با اين عمل زشت و ناپسند از آن روز به بعد كار اين صاحب خانه رو به كسادى گذاشت به طورى كه هزينه و خرجى منزل خود را نمی توانست تاءمين نمايد و فقر او را دربر گرفت...زنش از او طلاق گرفت و پس از چندى با مرد ديگرى ازدواج كرد، سال هاى زيادى از اين ماجرا گذشت . روزى از روزها اين زن به همراه شوهر دومش در حيات منزلشان نشسته و مشغول خوردن غذای لذیذی بودند. اتفاقا گدائى آمد و درب منزل او را به صدا درآورد صاحب خانه بلند شد درب را بر روى او باز كرد؛ ديد فقيرى است كه در خواست غذا مى نمايد...
مقدار زیادی از غذاى موجود در سفره را به او داد. گدا با رضايت خاطر از منزلش بيرون رفت و دعايش نمود
هنگامى كه صاحب خانه بر سر سفره مراجعت كرد ديد زنش به فكر عميقى فرو رفته و از غذا خوردن هم دست كشيده است شوهرش علت اين كار را از او سوال نمود؟ زن گفت : اين گدائى را كه امروز به او غذا دادى چند سال پيش همسر من بود روزى از روزها با همين گدا بر سر يك سفره نشسته بوديم و سرگرم خوردن غذای لذیذی بودیم ناگهان درب منزلمان به صدا در آمد و شخص گدایی بود که از شدت گرسنگى خود را به دورن منزل انداخت اما همسرم به او چيزى كمك نكرد. زمانى كه سخنان زن به پايان رسيد شوهرش به او گفت: متاءسفانه آن گدا هم من بيچاره بودم كه آن روز دلم سوخت و به درد آمد خداوند بزرگ هم از آن روز به بعد به من عنايت و لطف خاصى كرد. رفتم شغل مناسبى را پيدا كردم و مشغول به كسب معاش شدم ، وضعم روبه راه گرديد و آن گاه با تو ازدواج كردم . آرى !! از امكانات عمل غافل نشویم گندم ز گندم برويد جو ز جو.
منبع: معراج الاولياء،ص222
******************امام معصوم عليه السلام مى فرمايد: لا ترد السائل و لو بشق تمرة ؛ سائل را رد نكنيد ولو به دادن يك دانه خرما باشد.

حسین
شنبه 26 مرداد 92, 11:46 قبل از ظهر
سلام
داستان جالبی بود. البته خیلی فانتزی بود.
این موضوع خیلی مهمی هستش که همیشه برای خود من سواله. اولا مه چند نوع محتاج داریم؟! فقیر، سائل، متکدی، مستمند، و خیلی انواع دیگه که منم نمیدونم. به کدوماشون باید کمک کرد؟! چه شرایطی باید داشته باشند؟ در روایات ما این مساله آیا به تفصیل اومده؟ (که حتما اومده) به قول خود آقا طاها هرچی دارین بریزین وسط... متخصصش فک کنم عباس باشه. چون کلا ورمیداره کل روایات هر بابی رو میاره... انشاءلله بحث خوبی بشه و نتیجه خوبی هم بده
یا علی علیه السلام مددی

taha
یکشنبه 27 مرداد 92, 01:22 بعد از ظهر
وقتی یه سائلی پیشت اومد؛نگو داره یا نداره؛نگو از کجا بدونم گداء یا نه.چشماتو ببند و بهش کمک کن.تا وقتی رفتی پیش خدا و گدایی کردی نگه گناهکاری یا نه.چشاشو ببنده و بهت کمک کنه...

taha
یکشنبه 27 مرداد 92, 01:24 بعد از ظهر
سلام
این موضوع خیلی مهمی هستش که همیشه برای خود من سواله. اولا مه چند نوع محتاج داریم؟! فقیر، سائل، متکدی، مستمند، و خیلی انواع دیگه که منم نمیدونم. به کدوماشون باید کمک کرد؟! چه شرایطی باید داشته باشند؟ در روایات ما این مساله آیا به تفصیل اومده؟ (که حتما اومده) به قول خود آقا طاها هرچی دارین بریزین وسط... متخصصش فک کنم عباس باشه. چون کلا ورمیداره کل روایات هر بابی رو میاره... انشاءلله بحث خوبی بشه و نتیجه خوبی هم بده
یا علی علیه السلام مددی
باور کنید به جون خودم این پست رو تانا نوشته...نه من...

ehsan_8665
یکشنبه 27 مرداد 92, 05:48 بعد از ظهر
صحبت از سائل کردید یاد این شعر زیبا افتادم

سائلي بي دست و پايم راه را گم كرده ام

عبد كوي هل اتايم راه را گم كرده ام

بس كه دوري جستم از اين بارگاه باصفا

آستان صاحب درگاه را گم كرده ام

آشنايم نيستم از فرقه ي بيگانگان

چند روزي دلبر دلخواه را گم كرده ام

دردهايم را نگفتم چند گاهي با طبيب

شد دلم بی غمگسار و چاه را گم کرده ام

قدر عشقت را ندانستم شدم مشغول خويش

خيمه ي زيباي ثارالله را گم كرده ام

گوش جان نسپر ده ام بر يا لثارات الحسين

راه قرب كوي آن خونخواه را گم كرده ام

در شب تاريك هجران چشم دل را بسته ام

كور دل هستم كه نور ماه را گم كرده ام

كربلا كوته ترين راه است تا درگاه دوست

با كه گويم اين ره كوتاه را گم كرده ام

یا صاحب الزمان ادرکنا

hamid reza
یکشنبه 27 مرداد 92, 09:27 بعد از ظهر
باور کنید به جون خودم این پست رو تانا نوشته...نه من...

سلام
منظور اقا حسین این بود که به قول شما هرچی در این باره میدونیدو بگید و اقا حسین چیزی در این باره که شما این مطلب نوشتید یا نه حرفی نزدند

taha
دوشنبه 28 مرداد 92, 08:26 بعد از ظهر
آخه نوشتن به قول خود آقا طاها....اون یکی پستی رو هم که تانا نوشته بود نیز آقای اشرفی با من اشتباه گرفت.

hamid reza
سه شنبه 29 مرداد 92, 03:42 بعد از ظهر
خب حالا بذگریم

ABASS
سه شنبه 29 مرداد 92, 10:35 بعد از ظهر
سلام
یا علی علیه السلام مددی

سلام خدمت همه دوستان بالاخص حسین آقای گل که همیشه به من لطف داشتن ...من اطاعت امر میکنم و سعی میکنم مطالبی در این موضوع از دیدگاه روایات را بیاورم تا باقی الصالحاتی باشه و از دعای خیر شما هم بی بهره نمونم.....

ABASS
سه شنبه 29 مرداد 92, 10:38 بعد از ظهر
من فکر میکنم در سه موضوع میشه در این باب روایت آورد:
1-به چه کسی میتوان کمک کرد

2-فواید کمک برای شخصی که کمک میکنه

3-کارها و اعمالی که فقر را دور میکند

البته دوستان اگه موضوع دیگه ای به نظرشون میرسه بفرمایند...

ABASS
سه شنبه 29 مرداد 92, 10:41 بعد از ظهر
قُلتُ لاَِبى عَبدِ اللّه‏ِ علیه السلام: اُطعِمُ سائِلاً لا اَعرِفُهُ مُسلِما؟ فَقالَ: نَعَم اَعطِ مَن لا تَعرِفُهُ بِوِلايَةٍ وَ لا عَداوَةٍ لِلحَقِّ اِنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ يَقولُ: و قولوا لِلنّاسِ حُسنا» و لا تُطعِم مَن نَصَبَ لِشَىْ‏ءٍ مِنَ الحَقِّ اَو دَعا اِلى شَىْ‏ءٍ مِنَ الباطِلِ؛
آيا به فقيرى كه نمى‏دانم مسلمان است غذا بدهم؟ حضرت فرمود: آرى، به كسى كه نمى‏دانى دوست است يا دشمن حق، غذا بده؛ زيرا خداوند مى‏فرمايد: با مردم به نيكى سخن بگوييد» ولى به كسى كه با حق دشمنى مى‏كند و يا به باطلى دعوت مى‏كند غذا مده.
كافى، ج 4، ص 13

ABASS
سه شنبه 29 مرداد 92, 10:48 بعد از ظهر
حدیث امام علی عليه السلام :إنَّ اللهَ سُبحانَهُ فَرَضَ فی أموالِ الاغنیاء أقواتَ الفُقَراء فَما جاعَ فَقیرُ إلّا بِما مُتِّعَ بِهِ غَنی وَ اللهُ تَعالَی سائِلُهُم عَن ذَلِکَخداوند سبحان خوراک تهیدستان را در اموال توانگران قرار داده، هیچ فقیری گرسنه نمی ماند مگر به واسطه اینکه ثروتمندی از حق او بهره مند شده و خدا تعالی در این باره از آنان بازخواست می کند.نهج البلاغه،حکمت 328

ABASS
سه شنبه 29 مرداد 92, 11:08 بعد از ظهر
مام صادق(ع) فرمود: "هر کس بدون نیاز چیزی را از دیگری درخواست کند همانا پاره های آتش می خورد
.

hamid reza
چهارشنبه 30 مرداد 92, 12:57 بعد از ظهر
من فکر میکنم در سه موضوع میشه در این باب روایت آورد:
1-به چه کسی میتوان کمک کرد

2-فواید کمک برای شخصی که کمک میکنه

3-کارها و اعمالی که فقر را دور میکند

البته دوستان اگه موضوع دیگه ای به نظرشون میرسه بفرمایند...

به نظر من اگه عوامل ایجاد کننده ی فقر رو هم نام ببرید عالی میشه

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 10:36 بعد از ظهر
حدیث (1) امام صادق عليه‏السلام : اِغسِلُوا اَيديَكُم قَبلَ الطَّعامِ وَ بَعدَهُ فَاِنَّهُ يَنفِى الفَقرَ وَ يَزيدُ فِى العُمُرِ؛
دست‏هايتان را قبل و بعد از غذا خوردن بشوييد، كه فقر را مى‏بَرَد و بر عمر مى‏افزايد.

محاسن ، ج 2، ص 202، ح 1594

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 10:37 بعد از ظهر
حدیث (2) امام باقر علیه السلام: اَلبِرُّ وَ الصَّدَقَةُ يَنفيانِ الفَقرَ وَ يَزيدانِ فِى العُمرِ وَ يَدفَعانِ عَن صاحِبِهِما سَبعينَ ميتَةَ سوءٍ ؛
كار خير و صدقه، فقر را مى‏بَرند، بر عمر مى‏افزايند و هفتاد مرگ بد را از صاحب خود دور مى‏كنند.

ثواب الاعمال، ص 141

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 10:38 بعد از ظهر
حدیث (3) امام على عليه‏السلام : اَلمانَةُ تَجُرُّ الرِّزقَ، وَالخيانَةُ تَجُرُّ الفَقرَ؛
امانتدارى روزى مى‏آورد و خيانت در امانت فقر.

بحارالأنوار، ج78، ص60، ح138

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 10:39 بعد از ظهر
حدیث (4) امام صادق عليه‏السلام : اِنَّ اللّه‏َ يُحِبُّ الجَمالَ وَ التَّجميلَ وَ يَكرَهُ البُؤسَ وَ التَّباؤسَ فَاِنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ اِذا اَنعَمَ عَلى عَبدٍ نِعمَةً اَحَبَّ اَن يَرى عَلَيهِ اَثـَرَها. قيلَ: وَ كَيفَ ذلِكَ؟ قالَ: يُنَظِّفُ ثَوبَهُ وَ يُطَيِّبُ ريحَهُ وَ يُجَصِّصُ دارَهُ وَ يَكنِسُ أفنيَتَهُ حَتّى اِنَّ السِّراجَ قَبلَ مَغيبِ الشَّمسِ يَنفِى الفَقرَ وَ يَزيدُ فِى الرِّزقِ؛
امام صادق عليه‏السلام : خداوند زيبايى و خودآرايى را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بيزار است. هرگاه خداوند به بنده‏اى نعمتى بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببيند. عرض شد: چگونه؟ فرمودند: لباس تميز بپوشد، خود را خوشبو كند، خانه‏اش را گچكارى كند، جلوى در حياط خود را جاروكند، حتى روشن كردن چراغ قبل از غروب خورشيد فقر را مى‏برد و روزى را زياد مى‏كند.

امالى طوسى، ص 275، ح 526

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 10:41 بعد از ظهر
حدیث (5) امام على عليه‏السلام :
نَظِّفوا بُيوتَكُم مِن حَوكِ العَنكَبوتِ، فَاِنَّ تَركَهُ فِى البَيتِ يورِثُ الفَقرَ؛
خانه هاى خود را از تار عنكبوت پاك كنيد، زيرا باقى گذاشتن آن در خانه، فقر مى‏آورد.
وسائل الشيعه، ج 3، ص 575، ح 2

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 10:42 بعد از ظهر
حدیث (6) امام باقر علیه السلام:
كَنسُ البُيوتِ يَنفِى الفَقرَ؛
جارو كردن اتاق‏ها فقر را از بين مى‏برد.
وسايل الشيعه، ج 3 ، ص 571، ح 2

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:00 بعد از ظهر
حدیث (8) امام صادق عليه‏السلام :
غَسلُ الرَّأسِ بِالخَطمىِّ اَمانٌ مِنَ الصُّداعِ وَ بَراءَةٌ مِنَ الفَقرِ وَ طَهورٌ لِلرَّأسِ مِنَ الحَزاز؛
شستن سر با خطمى، مايه ايمنى از سر درد، بركنار ماندن از فقر و پاكيزگى سر از شوره است.
ثواب الاعمال، ص 19

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:04 بعد از ظهر
حدیث (11) امام على عليه السلام :
اَلعَفافُ زِینَهُ* الفَقرِ، وَ الشُّکرُ زِینَهُ الغِنَی.
خویشتن داری، زینت فقر است و سپاس گزاری زینت غنا و توانگری.
تحف العقول، ص75

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:10 بعد از ظهر
حدیث (12) امام على عليه السلام :
لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه؛
هیچ ثروتی چون عقل و هیچ فقری چون جهل و هیچ میراثی چون ادب و هیچ پشتیبانی چون مشورت نخواهد بود.
تحف العقول، ص89

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:11 بعد از ظهر
حدیث (13) رسول خدا صلی الله علیه و آله:
لا فقرَ اَشدُّ مِنَ الجَهلِ ، لا مالَ اَعودُ مِن العَقلِ؛
هیچ تهیدستی سخت تر از نادانی و هیچ مالی سودمندتر از عقل نیست.
اصول کافی،ج1،ص30

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:12 بعد از ظهر
حدیث (14) امام على عليه‏ السلام : اِنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ فَرَضَ عَلى اَئِمَّةِ الْعَدْلِ اَنْ يُقَدِّروا اَنْفُسَهُمْ بِضَعَفَةِ النّاسِ كَيْلا يَتَبَيَّغَ بِالْفَقيرِ فَقْرُهُ؛
خداوند عزوجل بر پيشوايان عادل واجب كرده كه سطح زندگى خود را با مردم ناتوان برابر كنند تا فقير را، فقرش برآشفته نكند.

نهج البلاغه، خطبه 209

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:13 بعد از ظهر
حدیث (17) پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله : اَلْعَدْلُ حَسَنٌ وَلكِنْ فِى الاُْمَراءِ اَحْسَنُ، وَ السَّخاءُ حَسَنٌ وَلكِنْ فِى الاَْغْنياءِ اَحْسَنُ، اَلْوَرَعُ حَسَنٌ وَلكِنْ فِى الْعُلَماءِ اَحْسَنُ، اَلصَّبْرُ حَسَنٌ وَلكِنْ فِى الْفُقَراءِ اَحْسَنُ، اَلتَّوبَةُ حَسَنٌ وَلكِنْ فِى الشَّبابِ اَحْسَنُ، اَلْحَياءُ حَسَنٌ وَلكِنْ فِى النِّساءِ اَحْسَنُ؛
عدالت نيكو است اما از دولتمردان نيكوتر، سخاوت نيكو است اما از ثروتمندان نيكوتر؛ تقوا نيكو است اما از علما نيكوتر؛ صبر نيكو است اما از فقرا نيكوتر، توبه نيكو است اما از جوانان نيكوتر و حيا نيكو است اما از زنان نيكوتر.

نهج الفصاحه، ح 2006

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:16 بعد از ظهر
حدیث (19) طبرسى : كانَ مِن فِعْلِهِ صلى‏الله‏عليه‏و‏آله اِذا لَبِسَ الثَّوبَ الجَديدَ حَمِدَ اللّه‏َ ثُمَّ يَدعو مِسكينا فَيُعطيهِ القَديمَ، ثُمَّ يَقولُ: ما مِن مُسلِمٍ يَكسو مُسلِما مِن شَمْلِ ثيابِهِ ـ لا يَكْسوهُ اِلاّ لِلّهِ عزَّوَجَلَّ ـ الاّ كانَ فى ضَمانِ اللّه‏ِ عزَّوَجَلَّ و حِرزِهِ و خَيْرِهِ و اَمانِهِ حَيّا و مَيّتا؛
هر وقت رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله لباس جديدى مى‏پوشيدند، خداوند را سپاس مى‏گفتند و سپس بينوايى را مى‏خواستند و لباس قديمشان را به او مى‏دادند و مى‏فرمودند: مسلمانى كه فقط براى رضايت خداوند عزوجل، لباس كهنه خود را به مسلمان فقيرى بدهد، تا هنگامى كه لباس به تن آن فقير است، در پناه و خير و ضمانت خداوند است، چه زنده بماند و چه بميرد.

مكارم الاخلاق، ص 36

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:18 بعد از ظهر
حدیث (20) امام حسين عليه‏السلام : اِتَّخِذُوا عِنْدَ الْفُقَراءِ اَيادى فَاِنَّ لَهُمْ دَوْلَةٌ يَوْمَ الْقيامَةِ؛
[با نيكى و كمك به نيازمندان] نزد آنان جايگاهى براى خود بيابيد، كه آنان روز قيامت مقام و منزلتى دارند.

كافى، ج 2، ص 103، ح 2

ABASS
چهارشنبه 30 مرداد 92, 11:24 بعد از ظهر
حدیث (21) پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :
مَنِ اقْتَصَدَ اَغْناهُ اللّه‏ُ وَ مَنْ بَذَّرَ اَفْقَرَهُ اللّه‏ُ وَ مَنْ تَواضَعَ رَفَعَهُ اللّه‏ُ وَ مَنْ تَجَبَّرَ قَصَمَهُ اللّه‏ُ؛ هر كس ميانه‏روى كند، خداوند بى‏نيازش سازد و هر كس ريخت و پاش نمايد، خداوند نادارش كند، هر كس فروتنى پيشه كند، خداوند بلندش نمايد و هر كس بزرگى كند، خداوند خُردش نمايد.

كافى، ج 4 ، ص 95، ح 1

حسین
شنبه 02 شهریور 92, 12:02 بعد از ظهر
عباس جان جدا که گل کاشتی
مثل همیشه
خدا خیرت بده
احادیث عااالی بودند. واقعا زیبا و کاربردی هستند

البته فکر میکنم جا داره به اقسام فقیران هم پرداخته بشه. چیزی در این مورد توی روایات نیومده؟ یعنی به همشون باید کمک کد یا مثلا جایی گفته شده مشخصات متکدی اینه و مثلا نباید بهش کمک کرد... ولی مشخصات مسکین اینه و باید بهش کمک کرد (مثال میزنم ها)

؟؟؟