PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مبطلات روزه؟؟

taha
دوشنبه 31 تیر 92, 12:05 بعد از ظهر
من یه سوال دارم:
اونم اینه که چرا آب در ماه رمضان از مبطلات روزه هست؟آب که به ما نه انرژی و نه کالری اضافه میکنه؟یا مثلا خاک یا دود.اون که فقط میره تو ریه و میاد بیرون؟

مگه خدا نخواسته فقیر و غنی رو یکسان کنه؟این به این معناست که فقیرا اصلا آب پیدا نمیکنن یا نمیخورن؟خب تو همه جای دنیا آب پیدا میشه؟
همون آبی که فقیر می خوره غنی هم میخوره.....

taha
دوشنبه 31 تیر 92, 12:32 بعد از ظهر
دلیل منطقی هم بیارید قبوله.روایی باشه چه بهتر.

hamid reza
سه شنبه 01 مرداد 92, 12:32 قبل از ظهر
دلیل منطقی هم بیارید قبوله.روایی باشه چه بهتر.

چرا اینارو تو یه پست ننوشتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

J.MOGHADAM
سه شنبه 01 مرداد 92, 12:06 بعد از ظهر
چرا اینارو تو یه پست ننوشتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شما به جای گیر دادن به اینو اوون جواب آقا طاهارو بده..
آقا راست میگه این آقا طاها سوال کاملا خوب و بجاییه
یکی جواب بده لطفا مردیم از تشنگی دیگه !!!!!! ...

hamid reza
چهارشنبه 02 مرداد 92, 02:04 قبل از ظهر
شما به جای گیر دادن به اینو اوون جواب آقا طاهارو بده..
آقا راست میگه این آقا طاها سوال کاملا خوب و بجاییه
یکی جواب بده لطفا مردیم از تشنگی دیگه !!!!!! ...

عزیزم خب حکم شرعی و خدا گفته مثل اینه که شما بپرسی چرا میخوایم نماز بخونیم باید وضوع بگیریم

taha
پنجشنبه 03 مرداد 92, 12:46 قبل از ظهر
پس ما یه خدای مستبد داریم که هر چی میگه ما باید گوش کنیم.خب اگه اینجوری باشه فرعون(نعوذ بالله) هم همین جوری بود؟؟
بعدشا رو وضو گرفتن اینقد اصرار ندارن که چچوری باید وضو گرفت؟خدا شرط نذاشته که هنگامی که دارید وضو میگیرید اگه آب یه سانت بالاتر بره وضو باطله؟؟
گرد و خاک هم فقط میرو تو ریه نه تو معده...حالا آب بحثش جداست....

hamed
جمعه 04 مرداد 92, 10:06 قبل از ظهر
سلام
فرض اشتباه سوال شما اینه که علت روزه رو خیلی محدود فرض کردید. اگر وسیع تر در نظر بگیریم علت هاش رو خیلی ازین مسائلی که گفتید حله.

پیامبر خدا فرمود: صوموا تصحوا. روزه بگیرید تا
صحت و سلامتی
خویش را تضمین کنید.
حضرت رسول در روایت دیگری می فرماید: لکل شیء زکاة و زکاة الابدان الصیام . برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدنها روزه است.
و نیز ایشان در جایی دیگر می فرماید: المعدة بیت کل داء والحمئة رأس کل دواء. معده مرکز و خانه هر دردی است و
پرهیز و اجتناب (از غذاهای نامناسب و زیاد خوردن) اساس و رأس هر داروی شفا بخش است.

حضرت علی (علیه السلام) و روزه
امام در قسمتی از یکی از خطبه ها می فرماید: و مجاهدة الصیام فی الایام المفروضات، تسکینا لاطرافهم و تخشیعا لابصارهم، و تذلیلا لنفوسهم و تخفیفا لقلوبهم، و اذهابا للخیلاء عنهم و لما فی ذلک من تعفیر عتاق الوجوه بالتراب تواضعا و التصاق کرائم الجوارح بالارض تصاغرا و لحوق البطون بالمتون من الصیام تذللا.
با روزه گرفتن های دشوار، در روزهایی که واجب است،
اندامها با این کار آرام می گیرد و دیده ها خاشع و جانها خوار می گردد و دلها سبک می شود و خودبینی از ایشان به وسیله این عبادتها زدوده می گردد
و با گزاردن چهره های شاداب با تواضع بر خاک و با نهادن مواضع سجده بر زمین خود را در مقابل خدا خرد می نمایند و اینکه با روزه داری شکمها به پشت می رسند.

روزه؛ آزمایش اخلاص
حضرت علی (ع) در جای دیگری می فرماید: والصیام ابتلاء لاخلاص الخلق. روزه
برای آزمایش نمودن اخلاص مردم
است.

روزه سپر در مقابل عذاب الهی
حضرت در قسمتی دیگر از نهج البلاغه می فرماید: صوم شهر رمضان فانه جنة من العقاب. در این بحث امام یکی از دلایل وجوب روزه ماه رمضان را، سپر و مانع در مقابل عقاب الهی دانسته اند. یعنی روزه موجب غفران و آمرزش گناهان است.

امام رضا (علیه السلام) و روزه

وقتی از حضرت درباره فلسفه روزه می پرسند، می فرماید: همانا مردم مأمور به روزه گرفتن شدند
تا درد و ناگواری های گرسنگی و تشنگی را دریابند
و آنگاه
استدلال کنند بر سختی های گرسنگی و تشنگی و فقر آخرت
که پیامبر اکرم در خطبه شعبانیه فرمود: " واذکروا بجوعکم و عطشکم جوع یوم القیمة و عطشة". به وسیله گرسنگی و تشنگی از روزه داریتان، گرسنگی ها و تشنگی های روز قیامت را به یاد آورید،
که این یادآوری انسان را به فکر تدارک برای قیامت می اندازد
تا جد و جهد بیشتری در کسب رضای خدا بنماید.
امام رضا (ع) در جایی دیگر درباره فلسفه روزه این چنین می فرماید: علت روزه برای درک درد گرسنگی و تشنگی است تا بنده ، ذلیل ، متضرع و
صابر
باشد. همچنین
در روزه شکستگی شهوات
وجود دارد.

برای دود و گرد و غبار دوستان اگر روایتی می دونن بگن. (اگرچه دود به علت ترک کشیدن سیگار و قلیان در این روز یه جورایی واضحه ولی خوب روایت بگید)

taha
جمعه 04 مرداد 92, 02:55 بعد از ظهر
باسلام.
اونجور که من فهمیدم این ها فضایل و دلایل روزه گرفتنه
من درباره باطل کننده روزه حرف میزنم

حامد
جمعه 04 مرداد 92, 04:58 بعد از ظهر
اگر دقت کنید جواب سئوال شما به طور کامل دادند

J.MOGHADAM
یکشنبه 06 مرداد 92, 04:03 بعد از ظهر
احسنت به آقا hamed با این روایات زیبااااااااااا..
واقعا دمت گرم حال کردم.!!

taha
چهارشنبه 09 مرداد 92, 07:53 قبل از ظهر
مشکلم حل شد...

hamed
یکشنبه 13 مرداد 92, 09:59 بعد از ظهر
جدا؟ حل شد یا بی خیال شدی؟

taha
دوشنبه 14 مرداد 92, 12:33 بعد از ظهر
جدا؟ حل شد یا بی خیال شدی؟ نه ،حل شد.چون یکی از احادیث (هر چیزی زکاتی دارد و زکات بدن روزه است)بسیار رو سوال من تاثیر گذاشت.چون میدونم هرکی زکات داده بیشترشو از خدا گرفته!! و محصولاتش تضمینه.....

نوروزی
جمعه 18 مرداد 92, 11:28 قبل از ظهر
سلام ,حالا کلا چه چیزهایی موجب ابطال روزه میشود؟فقط خوردن و آشامیدن هست یا موارد دیگه ای هم هست؟دروغ و تهمت و گناهان دیگه چه تاثیری در روزه دارند؟

taha
یکشنبه 20 مرداد 92, 08:51 بعد از ظهر
مبطلات روزه شامل:خوردن و آشامیدن -دروغ بستن به خدا و پیغمبر(ص)ٰٰٰٰٰٰٰٰٰٰٰٔ-استنشاق خاک یا دود غلیظ (و حتی جایی شنیدم بخارآب)-رفتن کامل سر زیر آب.بیشتر از این نمیدونم.کسی میدونه بگه.اما درباره سوال دومتون:روایت داریم(زمانی که روزه میگیرید باید چشم گوش دهان و تمام بدنتان نیز روزه باشد.)به معنای آنست که گناه نکنیم.

ehsan_8665
یکشنبه 27 مرداد 92, 03:02 بعد از ظهر
استمناء یا همون جلغ زدن یا خودارضایی نیز از مبطلات روزه هست

ABASS
سه شنبه 29 مرداد 92, 10:19 بعد از ظهر
همبستر شدن با همسر نیز از مبطلات روزه می باشد