PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شیعه می پرسد؟؟؟؟؟؟؟

hamid reza
جمعه 28 تیر 92, 12:21 قبل از ظهر
یکی دیگر از مسائل اختلافی بین شیعه و سنی در مبحث سجده در نماز است.

پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) بر این باورند که چون شخص پیامبر (صلی الله علیه وآله) بر خاک سجده کرده و خود امر به این کار کرده، پس ماهم باید طبق سنت او بر خاک سجده کنیم.

اما از آن طرف پیروان مکتب عمر بن الخطاب بر این عقیده اند که سجده بر خاک شرک است و...
حال در این بحث بر آن شدیم تا ادلّه ی طرفین را بررسی کرده تا حق بر همگان روشن شود.
(http://tabarri.blogfa.com/post/439)
(http://tabarri.blogfa.com/post/439) سجده بر تربت؟
یا سجده بر...

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT0QCu_XRotw7RISPHDhUM32D9Bg_0Q8 m8HvJ875k-ZYqVgwlzm http://www.shia-news.com/files/fa/news/1391/11/16/32404_170.jpg

hamid reza
جمعه 28 تیر 92, 12:22 قبل از ظهر
اهل عامه چنین پنداشته اند که سجده بر خاک یا تربت به معنای پرستش خاک است و نوعی شرک محسوب می شود در حالی که فرق بین «السجود لله» و «السجود علی الارض» را متوجه نشده اند.خیلی روشن است که معنای اولی این است که سجده برای خداست و معنای دومی این است که سجده بر روی زمین است.
باید گفت اصولا تمام مسلمانان جهان بر روی چیزی سجده میکنند. در حالی که سجده ی آنان برای خداست.

1) سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) بیانگر کیفیت سجده
در قرآن کریم آمده است :
ما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا (سوره حشر- آیه ۷)
یعنی هرچه که پیامبر آورده آن را بگیرید و عمل کنید و هرچه که نهی کرده آن را باز پس زنید.
حال باید دید که پیامبر در این مورد چه آورده است:
در کتب مهم اهل سنت این حدیث آمده است که
پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود:
«جعلت لی الارض مسجدا و طهورا»
ترجمه: «زمین برای من سجده گاه و مایه ی پاکیزگی قرار داده شده است»
اسناد:
صحیح بخاری - ج 1 - ص 91 *** سنن بیهقی - ج 1 ص 212 *** صحیح مسلم - ج 1 ص 371 *** سنن نسائی - ج 1 ص 210 *** سنن ترمذی - ج 2 ص 131 و...

hamid reza
جمعه 28 تیر 92, 12:22 قبل از ظهر
2) امر پیامبر(صلی الله علیه وآله) به سجده بر خاک
روایات در این وادی زیاد است اما برای اینکه فقط اتمام حجت شود و از اطاله ی کلام پرهیز شود برخی از آنها را می آوریم.
عبدالرزاق در کتابش از خالد نقل میکند:
«پیامبر گامی وقتی مشاهده فرمود که صُهیب به هنگام سجود از خاک پرهیز می کند، بنابر این به وی فرمود: ای صهیب! صورت خود را بر خاک بگزار.»
المصنّف - ج 1 - ص 392
نظیر این روایت در کتب اهل سنت و شیعیان زیاد آمده که پیامبر امر بر سجده بر خاک میفرمودند. میتوانید به اسناد زیر رجوع کنید:
الاصابة- ج 1 - ص 502 *** اسدالغابة - ج 2 - ص 161 *** کنزالعمال - ج 4 - ص 99 و...

hamid reza
جمعه 28 تیر 92, 12:23 قبل از ظهر
3) امر پیامبر به برداشتن دستار از پیشانی ، روشنگر روش سجده است
از جمله دلایل شیعه روایاتی است که در کتب اهل سنت موجود است و در آن پیامبر(صلی الله علیه وآله) دستور داده اند که دستار را از پیشانی بردارند و بعد سجده کنند. یعنی چیزی بین پیشانی و خاک حائل نشود.

پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: «هرگاه یکی از شما نماز بگزارد ، باید عمامه را از صورت خویش کنار زند.»
سنن بیهقی - ج 2 - ص 105 *** کنز العمال - ج 4 - ص 212
صالح سبائی می گوید:
«پیامبر گرامی ، شخصی را در کنار خود مشاهده فرمود در حالی که بر پیشانی خود دستار بسته بود ، پیامبرعمامه را از پیشانی وی کنار زد.»
سنن بیهقی - ج 2 - ص 105
از این روایات به روشنی معلوم می گردد که لزوم سجده بر زمین در زمان پیامبر(صلی الله علیه وآله) امری مسلم بوده است.

hamid reza
جمعه 28 تیر 92, 12:25 قبل از ظهر
) سیره ی پیامبر(صلی الله علیه وآله) بیانگر کیفیت سجده است.در بخش آخر در کتب اهل سنت تعدادی ازروایاتی که روش سجده ی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را بیان کرده ذکر می کنیم تا حجت بر هر معاندی تمام شود.
ابن عباس میگوید:
«پیامبر گرامی بر سنگ سجده نمود.»
سنن بیهقی - ج 2 - ص 102
وائل بن حجر می گوید:
«وقتی پیامبر سجده میکرد ، پیشانی و بینی خود را بر زمین می نهاد.»
احکام القرآن (جصّاص حنفی) - ح 3 ص 209
از عایشه چنین روایت شده است که:
«هرگز ندیدم پیامبر گرامی به هنگام سجده پیشانی خود را با چیزی محافظت کند.»
المصنف - ج 1 - ص 397 *** کنزالعمال - ج 4 ص 212
و....

taha
جمعه 28 تیر 92, 08:52 قبل از ظهر
روایات در این وادی زیاد است اما برای اینکه فقط اتمام حجت شود و از اطاله ی کلام پرهیز شود برخی از آنها را می آوریم.
«پیامبر گامی وقتی مشاهده فرمود که صُهیب به هنگام سجود از خاک پرهیز می کند، بنابر این به وی فرمود: ای صهیب! صورت خود را بر خاک بگزار.»
المصنّف - ج 1 - ص 392
نظیر این روایت در کتب اهل سنت و شیعیان زیاد آمده که پیامبر امر بر سجده بر خاک میفرمودند. میتوانید به اسناد زیر رجوع کنید:
الاصابة- ج 1 - ص 502 *** اسدالغابة - ج 2 - ص 161 *** کنزالعمال - ج 4 - ص 99 و...
آقا حمید رضا:باتشکر همچین چیزی در اسد الغابه پیدا نکردم.لطفا منابعتون رو کنترل کنید.

taha
جمعه 28 تیر 92, 09:05 قبل از ظهر
اقا حمید رضا.تا جایی که من مطالعه کرده ام مجموعه اسد الغابه تالیف ابن اثیر شامل شرح حال و تاریخ صحابه پیامبر است و کمتربه نقل روایات میپردازد و اصولا یک منبع تاریخی به شمار میرود تا منبع حدیثی و روایی.البته بقیه منابع اعلام شده توسط شما رو فرصت نشد دقیقا بررسی کنم.با تشکر

taha
جمعه 28 تیر 92, 09:06 قبل از ظهر
المصنّف - ج 1 - ص 392
اقا حمید رضا.تا جایی که من مطالعه کرده ام مجموعه اسد الغابه تالیف ابن اثیر شامل شرح حال و تاریخ صحابه پیامبر است و کمتربه نقل روایات میپردازد و اصولا یک منبع تاریخی به شمار میرود تا منبع حدیثی و روایی.البته بقیه منابع اعلام شده توسط شما رو فرصت نشد دقیقا بررسی کنم.با تشکر

حامد
جمعه 28 تیر 92, 09:55 قبل از ظهر

می شه لطفا بفرمایید شما کدوم چاپ از اسد الغابه نگاه کردید؟؟؟و تاریخ نشر اون برای چه موقعی هست
دوست عزیز نقل افعال پیامبر هم جزء تاریخ قرار می گیره و مورخ ممکنه به خاطر نقل یک تاریخ حدیث هم ذکر کنه

لطفا منابع دیگه هم سریعا بررسی کنید

hamid reza
شنبه 29 تیر 92, 01:35 قبل از ظهر

سلام دقیقا همینی که اقا حامد میفرمایند
بعد یه سوال
چرا این پست دوبار گذاشتید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

taha
شنبه 29 تیر 92, 10:01 قبل از ظهر
سلام.اولا:اسدالغابه تالیف ابن اثیر که در سال555-630هجری زندگی کرد و طول این مدت این کتابو نوشت.کتاب هم قدیمیه و تمام عربی و برای ترجمش از یکی کمک خواستم و حدود 5-6 جلد هست(تا اونجایی که میدونم).اُسُد جمع اسد به معنای شیران هست.اسدالغابه به معنای شیران جنگل میشه که مربوط به اصحاب میشه.پایینشم نوشته( فی معرفه الصحابه)آشنایی با اصحاب.من تو جلد2 صفحه 161 گشتم ولی همچین چیزی توش نبود.ثانیا مگه من گفتم توش اصلا روایت نیست!من گفتم کمتر روایت میگه و تو جمع عرب بیشتر عنوان یه کتاب تاریخی به شمار میره.وچون مطلب رو از یه سایت کپی کرده نمیدونه منبعش درسته یا نه.اما منابع دیگه شاید درست باشه. اما سوال دوم:نقل قول رو زدم اما نیومد.مجور شدم یه بار دیگه بنویسم.

taha
شنبه 29 تیر 92, 10:48 قبل از ظهر
در ادمه مطلب قبلی اضافه میکنم که مجموعه اسدلغابه مورد استناد من درسال 1998وتوسط موسسه ی دارالشعب بیروت چاپ شده است.اما بهتربود که نویسنده ی مطلب یعنی آقا حمید رضا مشخصات کامل منبع مورد استناد خود را ذکر میکردندکه نکردند؟؟؟ در پایان من یک سوالی از آقا حامد دارم مگه تاریخ چاپ تاثیری در مطالب دارد؟و یا مطالب یک منبع در چاپ های بعدی مگر تغییر میکند؟؟؟

hamid reza
شنبه 29 تیر 92, 04:06 بعد از ظهر
در ادمه مطلب قبلی اضافه میکنم که مجموعه اسدلغابه مورد استناد من درسال 1998وتوسط موسسه ی دارالشعب بیروت چاپ شده است.اما بهتربود که نویسنده ی مطلب یعنی آقا حمید رضا مشخصات کامل منبع مورد استناد خود را ذکر میکردندکه نکردند؟؟؟ در پایان من یک سوالی از آقا حامد دارم مگه تاریخ چاپ تاثیری در مطالب دارد؟و یا مطالب یک منبع در چاپ های بعدی مگر تغییر میکند؟؟؟

اقا طاها چرا متوجه نمیشی
شاید اون کتابی که من از توش اوردم با کتاب شما ویرایشش یا هر چیز دیگه ایش فرق داشته باشه
در نتیجه تو اون صفحه شما نیست شاید جلوتر شایدم عقب تر باشه

taha
دوشنبه 31 تیر 92, 12:25 بعد از ظهر
شما از تو کتاب در نیاوردین.از یه سایت فقط کپی پیست کردی.منم تا پنج صفحه جلو و عقب رو نگاه کردم.بعدا شما حرفی زدی که میگی چرا متوجه نمیشی؟؟؟منم طرف سوالم به آقا حامد بود.بعدشا وظیفه من نیست که منابع رو بگردم.شما باید مشخصات کامل رو ذکر میکردی تا اینجوری نمیشد.

hamid reza
سه شنبه 01 مرداد 92, 12:32 قبل از ظهر
شما از تو کتاب در نیاوردین.از یه سایت فقط کپی پیست کردی.منم تا پنج صفحه جلو و عقب رو نگاه کردم.بعدا شما حرفی زدی که میگی چرا متوجه نمیشی؟؟؟منم طرف سوالم به آقا حامد بود.بعدشا وظیفه من نیست که منابع رو بگردم.شما باید مشخصات کامل رو ذکر میکردی تا اینجوری نمیشد.

مگه من گفتم که برید بگردید بعدشم مگه فقط همون یه دونه منبع اگه راست میگی برو بقیه رو ببین بعدشم مگه یه جایی منبع رو میزنن تا هفت پشت نویسنده و ناشر کتاب واینکه چاپ کجا رو میزنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه میزدند من برا شما میزدم
یعدشم مگه شما اون مطلبی رو که در مورد ((کشتی نوح)) بود خودت رفتی اونجا و عکس گرفتی در موردش تحقیق کردی و اون مطلب هم که درمورد فرعون بود نکنه خودت یکی از دانشمندا بودی

بیشتر موضوعات خودتم کپی پیستی پس لطفا دیگه ایراد الکی نگیر دیگه

taha
جمعه 04 مرداد 92, 02:48 بعد از ظهر
شما نگفتیتد اما من خواستم بگردم.بعد یه سوال شما خودت رفتی یه دور نگاه کنی؟بعدشم دیگه چرا بحثو میپیچونی؟؟قبول کنید از یه سایت آوردید.منم برای اونا منبع نذاشتم.باهاش مخالفت شد،منم تا حدودی زیادی قبول کردم.من با کپی پیست کردن مشکلی ندارم.شما نوشتی(( اون کتابی که من از توش اوردم))منم باهاش مخالفت کردم.شما هم اگه تو یه موضوع شک داری بهتره بری تو همون پست نظراتتو بذاری.......

taha
جمعه 04 مرداد 92, 02:50 بعد از ظهر
بهتره دیگه پایان بدیم.یا علی