PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معجزات وفضائل پیامبر

mahdi11
شنبه 07 اردیبهشت 92, 07:12 بعد از ظهر
رسول خدا(ص)وهمراهان برسر چاه آبی فرودآمدند،چاه آب راغیرقابل استفاده دیدن،همراهان تشنه کام به سرپرست مهربان،جریان راگفتن.
پیامبر گرامی اسلام(ص) به خداوندمهربان توجهی کرد،بی درنگ آب از زیرپای مبارک فوران زد وهمراهان بااعجاب وتحسین سیراب شده ومشک هاراپرازآب نمودند.
الوقایع والحوادث:6/452

ehsan_8665
شنبه 07 اردیبهشت 92, 10:47 بعد از ظهر
اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم و اهلک عدوم من الجن و الانس من الاولین والاخرین

mahdi11
دوشنبه 09 اردیبهشت 92, 05:52 بعد از ظهر
هر کس درهربامدادوهرشبانگاه سه مر تبه بااین کیفیت برمحمدوآل محمدصلوات بفرستدتمام گناهانش نابودوآمرزیده شود.ایام شادیش به طول انجامد دعایش مستجاب گردد وبه آرزوهایش برسدوروزیش فراوان گرددوبرپیروزی بردشمن یاری گردد،اسباب خیرازهرسو برای اوفراهم گردد ودربهشت ازهمنشینان پیغمبرباشد.

اللهم صلی علی محمد فی الاولین وصل علی محمدوآل محمدفی الاخرین وصل علی محمدوآل محمد فی الملاء الاعلی وصل علی محمدوآل محمد فی المرسلین اللهم اعط محمدا الوسیله والشرف والفضیله والدرجه الکبیر اللهم انی آمنت بمحمد ولم اره فلاتحرمنی یوم القیامه زویته والرزقنی صحبته و توفنی علی ملته واسقنی من حوضه مشربا" رویا"ساءغا"هنینا" الااضمنا بعده ابدا انک علی کل شی ء قدیر

اللهم کما آمنت بمحمد ولم اره فعرفنی فی الجنان وجهنه اللهم بلغ روح محمد عنی تحیه کثیرتن وسلاما"

بحارالانوا ،ج94،ص58

mahdi11
دوشنبه 09 اردیبهشت 92, 06:10 بعد از ظهر
ازامام محمدباقر وامام جعفر صادق این چنین نقل شده که فرمودند:خداوندمتعال خلق کردپیامبراکرم(ص)رازطینتی که اوگوهری بود درزیرعرش واززیادی آن،امیرالمومنین علیه السلام را آفرید، ازباقیمانده ی آن طینت مااهل بیت راخلق کردواززیادتی طینت دل های شیعیان ماراآفرید.
بدین جهت دل های آنها مایل ومشتاق است به سوی ما،ودل های ما بخاطرهمین نسبت به آنها مهربان است ،مانند:پدرمهربانی نسبت به فرزند.مابهتریم ازبرای ایشان وایشان بهترندازبرای ما.همچنان رسول خدا ازبرای ما ازهمه کس.

نکته:میل داشتن دل های معصومین علیه السلام به سوی دلهای شیعیان ومحبین خودشان ،درموقع نزول بلا بیشترنمایان می گردد.به فرمایش مولا امیرالمومنین که به رمیله فرمودندتوجه می نماییم.

جلاء العیون:15/1

mahdi11
دوشنبه 09 اردیبهشت 92, 06:24 بعد از ظهر
شیخ رجبعلی برسی درکتاب مشارق الانوار نقل نموده است:امام علی علیه السلام به رمیله-که یکی ازشیعیان خاص آن حضرت بودومریض شده بود-فرمودند:ای رمیله؛دچارتب شدیدی شدی سپس مقدارسبکی احساس کردی وبرای نمازبه مسجدآمدی؟
عرض کرد:بله ای سرورمن؛ازکجادانستی؟
حضرت امیرالمومنین فرمودند:
ای رمیله زن ومردمومنی نیست که مریض شود مگراینکه ما به خاطرمریضیه اومریض می شویم وهرگاه محزون گرددمابه خاطرحزن آن محزون می شویم،هرزمان دعاکندمابه دعای اوآمین می گوییم وهر گاه ساکت باشدمابرای اودعا می کنیم،ودر مشرق ومغرب زمین مردوزن مومنی نیست مگراین که ما اهل بیت بااوهستیم.

نکته:شیعیان ومحبین هم بازنده نگه داشتن یاداهل بیت وتوجه به آنها ومحبت به آنها می توانند درصف شیعیان راستین آنها ویاران آن حضرات دراین زمان باشند.

مشارق الانوار:142
بصاعرالدرجات:338

mahdi11
دوشنبه 27 خرداد 92, 01:26 قبل از ظهر
نور پیامبر صلی الله علیه وآله قبل از آفرینش جهان

درکتاب عیون اخبار الرضا علیه السلام ،ابا صلت هروی از حضرت رضا علیه السلام وآن حضرت از پدران بزرگوارش علیهم السلام ازامیر المومنین علیه السلام نقل فرمودند که رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود:
خداوند برتر از من کسی رانیافرید وگرامی تر از من نزد او کسی نیست.
امیر المومنان علیه السلام فرمودند:عرض کردم:ای رسول خدا؛شما بر تر هستید یا جبرعیل؟فرمود:
ای علی؛خداوند تبارک وتعالی پیامبران را بر فرشتگان مقرب خود برتری داده است ومرا برتمام پیغمبران ورسولان برتری داداه است وبعد ازمن فضل وبرتری برای تو وامامان بعد از تواست وهمانا فرشتگان خدمتگذار ما ودوستان ما هستند.
ای علی؛فرشتگانی که عرش باعظمت الهی رابر دوش گرفته اندوآنها که اطراف عرشند وپروردگارا حمد وستایش وتسبیح می کنند،برای آنها که ایمان به ولایت ما اهل بیت آورده اند از خدا آمرزش می طلبند.
ای علی؛اگر ما نبودیم خداوند آدم،حوا،بهشت ودوزخ،آسمان وزمین را نمی آفرید.
چگونه ما ازفرشتگان برتر نباشیم درحالی که نسبت به معرفت پروردگار وتسبیح وتقدیس از آنها پیشی گرفتیم،زیرا اول چیزی که خداوند آفرید ارواح ما بود،مارا به توحید وستایش خود گویا نمود،سپس فرشتگان را آفرید،آنها وقتی ارواح مارا نور یگانه ای مشاهده کردند امر مارا بزرگ شمردند،ما تسبیح حق تعالی کردیم تابدانند ما خلقی هستیم که آفریده شده ایم واو منزه ازصفات ما است،به تسبیح ما فرشتگان تسبیح گفتند و اورا از صفات ما پاک ومنزه دانستند.
ووقتی عظمت شان مارا مشاهده کردند حق تعالی را تهلیل کردیم تا فرشتگان بدانند خداوندی جز خدای بی همتا نیست وما بندگان او هستیم وخدایی نیست که همراه با او یا بعد از او عبادت ما واجب باشد،پس فرشتگان لا اله الا الله گفتند وهنگامی که بزرگی محل وموقعیت مارا مشاهده کردند تکبیر گفتیم تا فرشتگان بدانند خداوند بزرگ تر از آن است که کسی جز به سبب او شان ومقام بزرگی برسد..........

mahdi11
دوشنبه 27 خرداد 92, 01:40 قبل از ظهر
درخشش چهره مبارک پیغمبراکرم صلی الله علیه وآله اعجازی دیگر.

مرحوم کلینی در کتاب کافی از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمود:
اذا رعی فی اللیله الظلما رعی له نور کانه شقه قمر.
هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه وآله درشب تاریک دیده می شد،اطراف چهره اش هاله ای از نور مشاهده می شد که گویا پاره ای از ماه است

mahdi11
دوشنبه 27 خرداد 92, 07:54 بعد از ظهر
ادامه:
وزمانی که عزت وقوت ما را مشاهده کردندگفتیم:(لا حول ولا قوه الا بالله)تا اینکه فرشتگان بدانند هیچ نیرو و قدرتی جز بسبب خداوند نیست.و وقتی نعمتی را که خدا به ما داده و وجوب اطاعت مارا مشاهده کردند گفتیم:(الحمدلله)تا فرشتگان بدانند خداوند به خاطر نعمتها سزاوار حمد وستایش است.آنها هم گفتند:((الحمدلله))پس فرشتگان به سبب ما به شناخت توحید،تسبیح،تهلیل،تحمیدوت مجید خداوند هدایت شدند.
سپس خداوند تبارک وتعالی آدم را آفرید ومارا درصلب او به ودیعه نهاد وآنگاه فرشتگان خود رادستور داد تا اورا به خاطر تعظیم وبزرگداشت ما که در صلب او بودیم سجده کنند.
پس سجود آنها برای خداوند بخاطر عبادت وپرستش وبرای آدم بخاطر اطاعت پروردگار واحترام او بود،زیرا ما درصلب او بودیم،پس چگونه ما برتر از فرشتگان نباشیم درحالیکه همه ی آنها بر آدم سجده کردند.

نکته:حدیث کاملی که چرا به حضرت آدم علیه السلام باید سجده می کردند را درفضاعل امام علی علیه السلام آورده ام.

mahdi11
دوشنبه 27 خرداد 92, 09:07 بعد از ظهر
نورپیامبر صلوات الله علیه قبل از آفرینش جهان.

مرحوم شیخ طوسی در کتاب امالی خود باسند خود حدیث طولانی از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نقل کرده که مختصر آن چنین است:انس بن مالک می گوید:
از رسول مقدس اسلام صلی الله علیه وآله پرسیدم:ای رسول خدا؛آیا علی علیه السلام برادر شماست،فرمودند:آری علی علیه السلام برادرم می باشد.
عرض کردم:ای رسول خدا؛برای من توصیف نما که چگونه ایشان برادر شماست؟آن حضرت فرمود:
همانا خداوند آنچه پایین تر از عرش است سه هزار سال قبل از آفرینش حضرت آدم علیه السلام خلق نمود،ومرا دریک صدف سبز رنگی در پیچیدگی علم خود ساکن نمود.تا اینکه حضرت آدم علیه السلام را آفرید،زمانی که اورا آفرید مرا بصورت آبی درصلب حضرت آدم علیه السلام قرارداد،هنگامی که حضرت آدم رحلت نمود خداوند آن را به صلب وصییش حضرت شیث علیه السلام منتقل کرد.
وهمواره آن آب ازپشتی به پشت دیگری منتقل می شد تا هنگامی که به خضرت عبدالمطلب رسید آنگاه خداوند آن را به قسمت تقسیم نمود،ویک قسمت از آن را در صلب پدرم((عبدالله بن عبد المطلب))گذاشت،ونصف دیگرش به ابو طالب منتقل شد.
بنابر این من از یک نصف آن آب هستم وعلی علیه السلام از آن نصف دیگر آن آب است.
((فعلی علیه السلام اخی فی الدنیا والآخره))
پس علی علیه السلام در دنیاو در آخرت برادر من می باشد.
سپس پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله این آیه ی شریفه را تلاوت فرمودند:
((و هو الذی خلق من الما بشرا" فجعله نسبا"وصهرا"و کان ربک قدیرا"))
واوست که بشر را از آب آفرید وبین آنها خویشی در نسب وبستگی ازدواج قرار داد و خدای تو تواناست.

سوره ی فرقان؛آیه ی:54.

mahdi11
دوشنبه 27 خرداد 92, 09:18 بعد از ظهر
نمونه دیگر از ظهور مقام خاندان نبوت علیهم السلام در هنگام ازدواج حضرت آدم علیه السلام

شیخ ابو الفتوح رازی در کتاب تفسیرش در ضمن حدیث آفرینش آدم علیه السلام می گوید:هنگامی که حضرت آدم علیه السلام از خواب بیدار شد،-دربهشت- حوارا کنار خود مشاهده کرد،اراده فرمود که دستش را به طرف او دراز کند،فرشتگان اورا نهی کردند.حضرت آدم علیه السلام فرمود:آیا خدا اورا برای من نیافریده است؟
جواب دادند:برای تو آفریده ولی مهر اورا باید بپردازی.
فرمود:مهر او چه چیزی است؟گفتند:
ان تصلی علی محمد وآل محمد ثلاث مرات.
سه بار باید بر محمد وآل محمد(علیهم السلام)صلوات بفرستی.

J.MOGHADAM
دوشنبه 27 خرداد 92, 09:45 بعد از ظهر
الله اکبر چقدر زیباست این احادیث دمت گررررررم!!

J.MOGHADAM
دوشنبه 27 خرداد 92, 09:51 بعد از ظهر
((صلب)) یعنی چی؟؟!
میشه توضیح بدی؟
یا دوستان بگن!!خلاصه یکی بگه یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟

حسین
چهارشنبه 29 خرداد 92, 10:28 بعد از ظهر
مهدی جان بی نظیر بود
دمت گرم
روحم تازه شد
توصیه میکنم حدیث معرفت امیرالمونین به نورانیت رو بخونید حتما. من وقتی خوندم تا چند روز مست ولایت شده بودم.

منظور از صلب پشت و کمر هستش. یعنی همون جایی که منی (نطفه) مرد در اونجا قرار داره.

mahdi11
پنجشنبه 30 خرداد 92, 12:02 قبل از ظهر
تصویری دیگر ازمحبت واقعی به پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم که باعث نجات ورستگاری انسانهای گذشته می شد.

ابن فهد در کتاب ((عده الداعی))از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که آن حضرت فرمود:زلیخا اجازه خواست تا بر یوسف علیه السلام وارد شود،به او گفتند:با آن رفتاری که نسبت به او داشته ای آیا ناراحت نیستی که تورا نزد او ببرم؟
گفت:من از کسی که از خدا می ترسد،هرگز نمی ترسم.
وقتی زلیخا وارد شد،یوسف به او فرمود:چه شده می بینم رنگ چهره ات تغییر کرده ودگرگون شده ای؟گفت:
الحمد الله الذی جعل الملوک بمعصیتهم عبیدا"و جعل العبید بطاعتهم ملوکا.
حمد وستایش مخصوص خداوندی است که پادشاهان را به سبب نافرمانی وگناه آنها را به بردگی می کشاند وبردگان را به خاطر اطاعت و فرمانداری خود به پادشاهی می نشاند.
به او فرمود:چه چیزی باعث شد که چنین رفتاری را با من بکنی؟
گفت:زیبایی وجمال تو مرا به این کار وادار کرد.
حضرت یوسف علیه السلام فرمود:
فکیف لو رایت نبیا" یقاله له:محمد صلی الله علیه وآله وسلم،یکون فی آخرالزمان،احسن منی مجها" واحسن منی خلقا"،واسمح منی کفا"
اگر پیغمبری را که نام مبارکش محمد است ودر آخرالزمان به رسالت می رسد،دیده بودی چه می کردی،او از من جمالش نیکوتر،اخلاقش بهتر وکرم وبزرگواریش بیشتر است.
زلیخا گفت:راست گفتی.فرمود:از کجا دانستی که من راست گفته ام؟
عرض کرد:زیرا همین که نامش را بردی واوصافش را بیان نمودی،محبت او بی اختیار در دل من جای گرفت.
خداوند تبارک وتعالی به یوسف خطاب کرد وفرمود:زلیخا آنچه که گفت درست است،ومن اورا اکنون بخاطر محبتی که به حبیبم پیداکرد دوست دارم،وآنگاه به حضرت یوسف فرمان داد که با او ازدواج کند.

J.MOGHADAM
پنجشنبه 30 خرداد 92, 01:43 بعد از ظهر
مهدی جان بی نظیر بود
دمت گرم
روحم تازه شد
توصیه میکنم حدیث معرفت امیرالمونین به نورانیت رو بخونید حتما. من وقتی خوندم تا چند روز مست ولایت شده بودم.

منظور از صلب پشت و کمر هستش. یعنی همون جایی که منی (نطفه) مرد در اونجا قرار داره.

مرسی تشکر..

mahdi11
چهارشنبه 05 تیر 92, 10:30 بعد از ظهر
نکته:تمام احادیثی که می زارم سندهای بیشتری دارند وهمه ی احادیث در کتاب القطره موجود است

mahdi11
جمعه 14 تیر 92, 09:58 قبل از ظهر
پنج فضیلت از جانب حق تعالی به پیامبر (ص) و علی (ع) :

شیخ طوسی به سند معتبر از ابن عباس روایت کرده است که رسول خدا (ص) فرمود :

حق تعالی به من پنج فضیلت عطا کرد و به علی (ع) نیز پنج فضیلت عطا فرمود :

1) به من کلمات جامعه داد ، به علی (ع) علوم جامعه عطا فرمود ،

2) مرا پیامبر گردانید و علی (ع) را وصی من قرار داد ،

3) کوثر را به من بخشید و به علی (ع) سلسبیل عطا فرمود ،

4) به من وحی عطا کرد و به علی (ع) الهام را عطا فرمود ،

5) مرا به آسمان برد و برای علی (ع) درهای آسمان و حجابها را گشود .

mahdi11
دوشنبه 25 شهریور 92, 03:27 بعد از ظهر
دانش پیامبرخدا صلی الله علیه وآله وسلم نسبت به علوم پیامبران قبل از اسلام

سعداربلی در کتاب اربعین روایت کرده است که:
درآثارباقی مانده از یکی از حواریون حضرت عیسی علیه السلام ورقی یافت شدکه برآن با قلم سریانی نوشته شده بود:
ازکتاب تورات نقل شده است که:بعداز گفتگو ونزاع حضرت موسی وخضرعلیه السلام در قصه کشتی ودیوار وغلام هنگامی که حضرت موسی علیه السلام به طرف قوم خود برگشت برادرش هارون از او سوال کرد:چه چیزی ازخضر آموختی وازعجاعب دریا چه چیزی مشاهده کردی؟
فرمود:من وخضرکناردریا ایستاده بودیم که ناگاه پرنده ای فرود آمد وبا منقار خود قطره ای از آب دریا را برداشت وبه طرف مشرق انداخت سپس قطره ای دیگر برداشت وبه طرف مغرب رها کرد.بعدقطره ی سوم را برداشت وبه طرف آسمان وقطره ی چهارم را به طرف زمین انداخت.سپس قطره ی پنجم را برداشت وبه خود دریا برگرداند. ما از مشاهده ی آن بهت زده وحیرت زده شدیم از خضر علیه السلام سوال کردم او هم جوابی نداشت.
در این هنگام یک شکارچی در آن منطقه شکار می کرد نگاهی به ماکرد وگفت:شمارا چه شده است؟گویا در کاراین
پرنده متحیر وسرگردان شده اید؟گفتیم:بله همین طوراست.گفت:من یک صیاد هستم اشاره این پرنده را فهمیدم شما دوبزرگوار که هردو پیغمبرید ندانسته اید؟
گفتیم:ما نمی دانیم جز آنچه راکه خداوند به یاد دهد.
گفت این پرنده ای ازدریا است که مسلم نامیده می شود به خاطر این که هنگامی که صدا می زند درآوازش این کلمه یعنی مسلم را می گوید با این کار خود که آب را با منقارش برداشت وبه طرف مشرق ومفرب آسمان وزمین ریخت وقطره ی آخر را به خود دریا برگردانید می خواهد بگوید:

در آخرالزمان پیغمبری می آید که علم اهل مشرق واهل آسمان وزمین نسبت به دانش او مثل قطره ای است که در دریا افکنده شده است وتمام دانش اورا پسر عمو و وصی او به ارث خواهد برد.
با شنیدن این مطلب از مشاجره دست برداشتیم وهر کدام ما که به علم خود دچار خود بینی بودیم آن را کوچک شماردیم.آنگاه آن صیاد از نظر ما ناپدید گردید وما دانستیم او فرشته ای بود که خداوند به جانب ما فرستاد تا کمی دانش ما را به خودمان نشان دهد بعد از آن که ادعای کمال داشتیم.

نکته:طینت پاک پیغمبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم وخاندان گرامیش از گوهری است که در زیر عرش بوده ومحبت به آنها از گوهر مستحکم عرشی است که بیگانکان ودشمنان به آن دسرسی ندارد.

بحارالانوار ج26 ص199 ح12

mahdi11
سه شنبه 10 تیر 93, 01:45 قبل از ظهر
بـه سند معتبر از ام سلمه منقول است که روزى حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام آمد به نزد حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله و سلم و امام حسن و امام حسین را برداشته بود و حریره ساخته بود و با خود آورده بود چون داخل شد حضرت فرمود که پسر عمت را براى من بطلب.

چون امیرالمؤمنین علیه السلام حاضر شد امام حسن علیه السلام را در دامن راست و امام حسین علیه السلام را در دامن چپ و على و فاطمه را در پیش رو و پسِ سر خود نشانید و عباى خیبرى برایشان پوشانید و سه مرتبه گفت: خداوندا! این ها اهل بیت من اند؛ پس از ایشان دور گردان شک و گناه را و پاک گردان ایشان را پاک کردنى. و من در میان عَتَبه در ایستاده بودم، گفتم: یا رسول اللّه! من از ایشانم؟

فرمود: که بازگشت تو به خیر است اما از ایشان نیستى. پس جبرئیل آمد و طبقى از انار و انگور بهشت آورد چون حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله و سلم انار و انگور را در دست گرفت هر دو تسبیح خدا گفتند و آن حضرت تناول نمود؛ پس به دست حسن و حسین داد و در دست ایشان سبحان اللّه گفتند و ایشان تناول نمودند؛ پس به دست على علیه السلام داد تسبیح گفتند و آن حضرت تناول نمود؛ پس شخصى از صحابه داخل شد و خواست که از انار و انگور بخورد.

جبرئیل گفت: نمى خورد از این میوه ها مگر پیغمبر یا وصى پیغمبر یا فرزند پیغمبر

(خرائج) راوندى ۱/۴۸؛ (بحارالانوار) ۱۷/۳۵۹٫

mahdi11
پنجشنبه 21 اسفند 99, 09:06 قبل از ظهر
✨۲۷ رجب - ﺑﻌﺜﺖ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠّﻰ الله ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ

💠 ﻣﺒﻌﺚ ﻣﺒﺎﺭک ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠّﻰ الله ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺩﺭ ﺳﻦّ ۴۰ ﺳﺎﻟﮕﻰ ﻭ ﺁﻏﺎﺯ ﻧﺰﻭﻝ ﻗﺮﺁﻥ ﺑﺮ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠّﻰ الله ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺭﻭﺯ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ.

🎊 ﺍﻳﻦ ﺭﻭﺯ ﻳﻜﻰ ﺍﺯ أﻋﻴﺎﺩ ﺑﺰﺭﮒ ﺍﺳﺖ، ﻭ ﺭﻭﺯﻯ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺳﻮﻝ ﺻﻠّﻰ الله ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺑﻪ ﺭﺳﺎﻟﺖ ﻣﺒﻌﻮﺙ ﮔﺮﺩﻳﺪ ﻭ ﺟﺒﺮﺋﻴﻞ ﻋﻠﻴﻪﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﺑﺮ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮﻯ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻧﺎﺯﻝ ﺷﺪ.

💌 ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺭﻭﺯ ﺻﻠﻮﺍﺕ ﺑﺮ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠّﻰ الله ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﻭ ﺍﻫﻞ ﺑﻴﺖ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻭ ﻧﻴﺰ ﺯﻳﺎﺭﺕ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻭ ﺍﻣﻴﺮﺍﻟﻤﺆﻣﻨﻴﻦ ﻋﻠﻴﻪﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﻭﺍﺭﺩ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

📜 ﺳﺎﻟﻴﺎﻥ ﺳﺎﻝ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺑﻌﺜﺖ أﻧﺒﻴﺎﺀ ﻋﻠﻴﻬﻢ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﻣﻰ ﮔﺬﺷﺖ، ﻭ ﻫﺮ ﻗﻮﻡ ﻭ ﻗﺒﻴﻠﻪ ﺍﻯ ﺑﺎ ﻋﻘﻴﺪﻩ ﻫﺎﻯ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺧﻮﺩ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﻣﻰ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺣﺠﺎﺯ ﻭ ﻣﻜّﻪ ﺁﻥ ﺭﻭﺯ ﺑﺴﻴﺎﺭﻯ ﺑُﺖ ﻣﻰ ﭘﺮﺳﺘﻴﺪﻧﺪ: ﺑُﺖ ﺳﻨﮕﻰ، ﻓﻠﺰﻯ، ﭼﻮﺑﻰ، ﻭ ﮔﺎﻫﻰ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﺧﺮﻣﺎ. ﺩﺧﺘﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺯﻧﺪﻩ ﺑﻪ ﮔﻮﺭ ﻣﻰ ﻛﺮﺩﻧﺪ. ﺍﻛﺜﺮ ﻗﺒﺎﻳﻞ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺟﻨﮓ ﻭ ﺧﻮﻧﺮﻳﺰﻯ ﺑﻮﺩﻧﺪ. ﺩﻧﻴﺎ ﻏﺮﻕ ﺩﺭ ﮔﻤﺮﺍﻫﻰ ﻭ ﺿﻠﺎﻟﺖ ﺑﻮﺩ. ﺗﺎ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﭼﻬﻞ ﺳﺎﻝ ﺍﺯ ﻭﻟﺎﺩﺕ ﺑﺎ ﺳﻌﺎﺩﺕ ﺍﺷﺮﻑ ﻣﺨﻠﻮﻗﺎﺕ ﻭ ﺳﺮﻭﺭ ﻛﺎﺋﻨﺎﺕ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤّﺪ ﺑﻦ ﻋﺒﺪالله ﺻﻠّﻰ الله ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﮔﺬﺷﺖ. ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮﻯ ﻣﺒﻌﻮﺙ ﻓﺮﻣﻮﺩ، ﻭ ﺟﺒﺮﺋﻴﻞ ﺑﺮ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻧﺎﺯﻝ ﺷﺪ ﻭ ﻭﺣﻰ ﻫﺎﻯ ﺍﻟﻬﻰ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺁﺩﺍﺏ ﻭ ﻣﺮﺍﺳﻤﻰ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺳﺎﻧﻴﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻛﺘﺐ ﺭﻭﺍﺋﻰ ﺑﺎ ﺳﻨﺪ ﻫﺎﻯ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺫﻛﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻃﺒﻖ ﺑﻌﻀﻰ ﺭﻭﺍﻳﺎﺕ ﻫﻨﮕﺎﻣﻰ ﻛﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﺯ ﻛﻮﻩ ﺣﺮﺍ ﺑﺮ ﻣﻰ ﮔﺸﺘﻨﺪ ﺍﻧﻮﺍﺭ ﺟﻠﺎﻝ ﻭ ﻋﻈﻤﺖ ﺍﻳﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﻓﺮﺍ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺑﻮﺩ، به حدّی ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﻫﻴﭽﻜﺲ ﺭﺍ ﻳﺎﺭﺍﻯ ﺁﻥ ﻧﺒﻮﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻧﻈﺮ ﻛﻨﺪ. ﺍﺯ ﻛﻨﺎﺭ ﻫﺮ ﺩﺭﺧﺖ ﻭ ﮔﻴﺎﻩ ﻭ ﺳﻨﮓ ﻛﻪ ﻣﻰ ﮔﺬﺷﺖ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺧﻢ ﻣﻰ ﺷﺪﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﻓﺼﻴﺢ ﻣﻰ ﮔﻔﺘﻨﺪ : «ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ علیک ﻳﺎ ﻧﺒﻰّ الله، ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ علیک ﻳﺎ ﺭﺳﻮﻝ الله».

🌕 ﻫﻨﮕﺎﻣﻰ ﻛﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺩﺍﺧﻞ ﺧﺎﻧﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﺧﺪﻳﺠﻪ ﻋﻠﻴﻬﺎالسلام ﺷﺪﻧﺪ، ﺍﺯ ﺷﻌﺎﻉ ﺍﻧﻮﺍﺭ ﺟﻤﺎﻝ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺧﺎﻧﻪ ﻣﻨﻮّﺭ ﺷﺪ. ﺧﺪﻳﺠﻪ ﻋﻠﻴﻬﺎالسلام ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩ: ﺍﻯ ﻣﺤﻤّﺪ، ﺍﻳﻦ ﭼﻪ ﻧﻮﺭ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺷﻤﺎ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﻣﻰ ﻛﻨﻢ؟ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ: ﺍﻳﻦ ﻧﻮﺭ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮﻯ ﺍﺳﺖ. ﺳﭙﺲ ﺧﻄﺎﺏ ﺑﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﺧﺪﻳﺠﻪ ﻋﻠﻴﻬﺎ السلام ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ: ﺑﮕﻮ: «ﻟﺎ ﺍﻟﻪ إﻟﺎ الله ﻣﺤﻤّﺪ ﺭﺳﻮﻝ الله».ﺧﺪﻳﺠﻪ ﻋﻠﻴﻬﺎالسلام ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩ: ﺳﺎﻟﻬﺎﺳﺖ ﻣﻦ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮﻯ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﻣﻰ ﺩﺍﻧﻢ. ﺳﭙﺲ ﺑﻪ ﻭﺣﺪﺍﻧﻴّﺖ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﻭ ﺭﺳﺎﻟﺖ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠّﻰ الله ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺩﺍﺩ. ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ: «ﺍﻯ ﺧﺪﻳﺠﻪ! ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺳﺮﻣﺎ ﻣﻰ ﻛﻨﻢ. ﺟﺎﻣﻪ ﺍﻯ ﺑﺮ ﻣﻦ ﺑﭙﻮﺷﺎﻥ». ﺣﻀﺮﺕ ﺟﺎﻣﻪ ﺑﺮ ﺧﻮﺩ ﻛﺸﻴﺪ ﻭ ﺧﻮﺍﺑﻴﺪ. ﺍﺯ ﺟﺎﻧﺐ حق تعالی ﻧﺪﺍ ﺭﺳﻴﺪ: «ﻳﺎ أﻳُّﻬَﺎ ﺍﻟﻤُﺪَّﺛِّﺮ، ﻗُﻢ ﻓَﺎَﻧﺬِﺭ ﻭَ رَبَّکَ ﻓَﻜَﺒِّﺮ ...» ، «ﺍﻯ ﺟﺎﻣﻪ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﭘﻴﭽﻴﺪﻩ، ﺑﺮ ﺧﻴﺰ ﻭ ﺑﺘﺮﺳﺎﻥ ﻣﺮﺩﻡ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻋﺬﺍﺏ ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭ ﺧﻮﺩ، ﻭ ﺗﻜﺒﻴﺮ ﺑﮕﻮ ﻭ ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭﺕ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺑﺰﺭﮔﻰ ﻳﺎﺩ ﻛﻦ». ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺑﺮﺧﺎﺳﺖ ﻭ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﻣﺒﺎﺭک ﺩﺭ ﮔﻮﺵ ﺧﻮﺩ ﮔﺬﺍﺷﺖ ﻭ ﻓﺮﻣﻮﺩ: «الله ﺍﻛﺒﺮ، الله ﺍﻛﺒﺮ» ﭘﺲ ﺻﺪﺍﻯ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ی ﻣﻮﺟﻮﺩﺍﺕ ﺭﺳﻴﺪ، ﻭ ﻫﻤﻪ ﺑﺎ ﺍﻭ ﻣﻮﺍﻓﻘﺖ ﻛﺮﺩﻧﺪ.

✨ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠّﻰ الله ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺳﻪ ﺳﺎﻝ ﭘﻨﻬﺎﻧﻰ ﻣﺮﺩﻡ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﺪﺍﻯ ﻳﻜﺘﺎ ﺩﻋﻮﺕ ﻣﻰ ﻓﺮﻣﻮﺩ، ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺳﻪ ﺳﺎﻝ ﺟﺒﺮﺋﻴﻞ ﺁﻣﺪ ﻭ ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩ: «ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﺍﻣﺮ ﻓﺮﻣﻮﺩﻩ ﻛﻪ ﺩﻋﻮﺕ ﺧﻮﻳﺶ ﺭﺍ ﺁﺷﻜﺎﺭ ﻓﺮﻣﺎﺋﻰ».ﺳﭙﺲ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﺯ ﻛﻮﻩ ﺻﻔﺎ ﺑﺎﻟﺎ ﺭﻓﺘﻨﺪ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﺭﺍ إﻧﺬﺍﺭ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ ﻭ ﺩﻋﻮﺕ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻋﻠﻨﻰ ﻧﻤﻮﺩﻧﺪ.

📕ﺯﺍﺩ ﺍﻟﻤﻌﺎﺩ: ﺹ۳۶
📙کافی: ج۴، ص۱۴۹
📘بحارالأنوار: ج۹۷، ص۱۶۸
📒ﻣﻨﺘﻬﻰ ﺍلأﻣﺎﻝ: ﺝ۱، ﺹ۴۷
📘بحارالأنوار: ﺝ۱۸، ﺹ۱۸۶-۱۷۴
📘بحارالأنوار: ج۱۸، ص۱۹۷و۱۹۶

mahdi11
پنجشنبه 21 اسفند 99, 09:09 قبل از ظهر
✅ گزارش ابن بطوطه از کرامات امیرالمومنین علی علیه السلام در شب #مبعث

ابن بطوطة جهانگرد نامدار مراکشی که 3 برابر مارکوپولو - سیاح ایتالیایی - جهانگردی کرده است و به بزرگ*ترین شهرهای عصر خود سفر نمود ، در مهمترین گزارش خود از شهر #نجف میگويد : مردم (مریض و حاجت*مند) از نقاط مختلف #جهان در شب بیست و هفتم ماه #رجب در حرم حضرت علی علیه السلام بیتوته می*کنند و صبح که می*شود همه بیماران شفا می*گیرند

mahdi11
پنجشنبه 21 اسفند 99, 04:45 بعد از ظهر
👌رسول خدا صلی الله علیه و آله از مدینه خارج نشده است، پس چگونه توانسته است به اهل مشرق و مغرب رسالتش را ابلاغ کند؟

▪️عَنْ حَفْصٍ الْکُنَاسِیِّ قَالَ سَمِعْتُ عَبْدَ اللَّهِ بْنَ بَکْرٍ الْأَرَّجَانِیَّ قَالَ: قَالَ لِیَ الصَّادِقُ جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ علیهما السلام أَخْبِرْنِی عَنِ الرَّسُولِ صلی الله علیه و آله کَانَ عَامّاً لِلنَّاسِ أَ لَیْسَ قَدْ قَالَ اللَّهُ فِی مُحْکَمِ کِتَابِهِ وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلَّا کَافَّةً لِلنَّاسِ لِأَهْلِ الشَّرْقِ وَ الْغَرْبِ وَ أَهْلِ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ مِنَ الْجِنِ وَ الْإِنْسِ هَلْ بَلَّغَ رِسَالَتَهُ إِلَیْهِمْ کُلِّهِمْ قُلْتُ لَا أَدْرِی قَالَ یَا ابْنَ بَکْرٍ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه و آله لَمْ یَخْرُجْ مِنَ الْمَدِینَةِ فَکَیْفَ بَلَّغَ أَهْلَ الشَّرْقِ وَ الْغَرْبِ قُلْتُ لَا أَدْرِی قَالَ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی أَمَرَ جَبْرَئِیلَ فَاقْتَلَعَ الْأَرْضَ بِرِیشَةٍ مِنْ جَنَاحِهِ وَ نَصَبَهَا لِمُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله وَ کَانَتْ بَیْنَ یَدَیْهِ مِثْلَ رَاحَتِهِ فِی کَفِّهِ یَنْظُرُ إِلَی أَهْلِ الشَّرْقِ وَ الْغَرْبِ وَ یُخَاطِبُ کُلَّ قَوْمٍ بِأَلْسِنَتِهِمْ وَ یَدْعُوهُمْ إِلَی اللَّهِ وَ إِلَی نُبُوَّتِهِ بِنَفْسِهِ فَمَا بَقِیَتْ قَرْیَةٌ وَ لَا مَدِینَةٌ إِلَّا وَ دَعَاهُمُ النَّبِیُّ صلی الله علیه و آله بِنَفْسِهِ.

🔸اَرَّجانی روایت می*کند که امام صادق علیه السلام از من پرسید: به من بگو رسول خدا صلی الله علیه و آله که برای عموم مردم فرستاده شده بود، آیا خداوند در آیات محکم کتاب خود نفرموده است: «وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا کَافَّةً لِّلنَّاسِ»؟ که منظور برای تمام ساکنین مشرق و مغرب و آسمانیان و زمینیان اعم از جن و انس می*باشد. آیا رسول خدا صلی الله علیه و آله توانست رسالت و پیام خود را به همه آن*ها برساند؟ راوی می*گوید: عرض کردم: نمی دانم. حضرت فرمود: ای پسر بکر! رسول خدا صلی الله علیه و آله از مدینه خارج نشده است، پس چگونه توانسته است به اهل مشرق و مغرب ابلاغ کند؟ عرض کردم: نمی دانم. فرمود: خداوند به جبرئیل علیه السلام فرمود و او زمین را با یک پر از بال خود از بیخ و بن برکند و آن را در مقابل رسول خدا نهاد و زمین در مقابل رسول خدا صلی الله علیه و آله به مانند کف دست او نسبت به دست او بود و رسول خدا صلی الله علیه و آله به ساکنین مشرق و مغرب می*نگریست و هر قوم را با زبانشان مورد خطاب قرار می*داد و خود، آنان را به خداوند متعال و نبوت خود فرا می*خواند. پس پیامبر صلی الله علیه و آله به این ترتیب به تنهایی توانست تمام ساکنان آبادی*ها و شهرها را به سوی خداوند متعال و نبوت خود دعوت کند.

📚تفسیر قمی: ۵۳۹ - ۵۴۰

mahdi11
جمعه 22 اسفند 99, 08:12 قبل از ظهر
👌خداوند تبارک و تعالی، در پیامبر پنج روح نهاده

▪️عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ عُمَرَ قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنْ عِلْمِ الْإِمَامِ بِمَا فِی أَقْطَارِ الْأَرْضِ وَ هُوَ فِی بَیْتِهِ مُرْخًی عَلَیْهِ سِتْرُهُ فَقَالَ یَا مُفَضَّلُ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی جَعَلَ فِی النَّبِیِّ صلی الله علیه و آله خَمْسَةَ أَرْوَاحٍ رُوحَ الْحَیَاةِ فَبِهِ دَبَّ وَ دَرَجَ وَ رُوحَ الْقُوَّةِ فَبِهِ نَهَضَ وَ جَاهَدَ وَ رُوحَ الشَّهْوَةِ فَبِهِ أَکَلَ وَ شَرِبَ وَ أَتَی النِّسَاءَ مِنَ الْحَلَالِ وَ رُوحَ الْإِیمَانِ فَبِهِ آمَنَ وَ عَدَلَ وَ رُوحَ الْقُدُسِ فَبِهِ حَمَلَ النُّبُوَّةَ فَإِذَا قُبِضَ النَّبِیُّ صلی الله علیه و آله انْتَقَلَ رُوحُ الْقُدُسِ فَصَارَ إِلَی الْإِمَامِ وَ رُوحُ الْقُدُسِ لَا یَنَامُ وَ لَا یَغْفُلُ وَ لَا یَلْهُو وَ لَا یَزْهُو وَ الْأَرْبَعَةُ الْأَرْوَاحِ تَنَامُ وَ تَغْفُلُ وَ تَلْهُو وَ تَزْهُو وَ رُوحُ الْقُدُسِ کَانَ یَرَی بِهِ.

🔸مفضل بن عمر گوید: از امام صادق علیه السلام از علم امام پرسیدم نسبت به آنچه در اقطار زمین باشد با اینکه خودش در میان خانه است و پرده هم جلوی او افتاده؟ فرمود: ای مفضل، به راستی خدا تبارک و تعالی، در پیامبر پنج روح نهاده: روح حیات و زندگی که به وسیله آن بجنبد و راه رود، روح توانائی که به وسیله آن قیام کند و مبارزه نماید، روح شهوت که به وسیله آن بخورد و بنوشد و به حلالی با زن*ها آمیزش کند، روح ایمان که به وسیله آن عقیده دارد و عدالت می*ورزد، و روح القدس که به وسیله آن تحمل نبوت کند و چون پیامبر درگذرد و جان بدهد روح القدس از او منتقل شود و متعلق به امام گردد، روح القدس نه بخوابد و نه غفلت کند و نه به بازی سرگرم شود و نه بر خود ببالد و مغرور شود و فریب خورد و دستخوش آرزوی دروغ و استخفاف گردد ولی آن چهار روح دیگر بخوابند، غفلت کنند، به بازی سرگرم شوند و بر خود ببالند و فریب خورند و امام همه چیز را با روح القدس درک می*کند.

📚اصول کافی ۱: ۲۷۲

▪️عَنْ أَبِی بَصِیرٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام عَنْ قَوْلِ اللَّهِ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی وَ کَذلِکَ أَوْحَیْنا إِلَیْکَ رُوحاً مِنْ أَمْرِنا ما کُنْتَ تَدْرِی مَا الْکِتابُ وَ لَا الْإِیمانُ قَالَ خَلْقٌ مِنْ خَلْقِ اللَّهِ أَعْظَمُ مِنْ جَبْرَئِیلَ وَ مِیکَائِیلَ کَانَ مَعَ رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه و آله یُخْبِرُهُ وَ یُسَدِّدُهُ وَ هُوَ مَعَ الْأَئِمَّةِ مِنْ بَعْدِهِ.

🔸ابو بصیر گوید: از امام صادق علیه السلام درباره این فرموده خداوند متعال «و کذلک أوحینا الیک روحاً من أمرنا ما کنت تدری ما الکتاب و الایمان» شوری/۵۲ - (و همین گونه، روحی از امر خودمان به سوی تو وحی کردیم. تو نمی دانستی کتاب چیست و نه ایمان [کدام است؟]) پرسیدم. فرمود: روح خلق است از خلق خدا عز و جل بزرگ تر از جبرئیل و میکائیل، با رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بود و به او گزارش می*داد و او را نگهداری می*کرد و او بعد از پیامبر صلی الله علیه و سلم با ائمه علیهم السلام است.

📚اصول کافی ۱: ۲۷۳

mahdi11
چهارشنبه 03 فروردین 01, 04:48 قبل از ظهر
👌نوشته*ی روی بال*های هدهد

▪️قالَ(صلی الله علیه وآله): ما مِنْ هُدْهُد إلاّ وَ فی جِناحِهِ مَکْتُوبٌ بِالِسّرْیانیَّهِ «آلُ مُحَمَّد خَیْرُ الْبَریَّهِ».

🔸امام*الرحمة ختم المرسلین صلی*الله علیه وآله فرمودند: هیچ پرنده ای به نام هدهد وجود ندارد مگر آن که روی بال هایش به لغت سریانی نوشته شده است: آل محمّد (صلوات الله علیهم اجمعین) بهترین مخلوق روی زمین می باشند.

📚أمالی طوسی : ج 2، ص 203
📚بحارالأنوار: ج 68، ص 188، ح 54