PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : يك سوال

tana
چهارشنبه 28 فروردین 92, 02:54 قبل از ظهر
چرا شيعيان به يك اهل سنت به عنوان امام جماعت در نماز اقتدا ميكنند؟

حامد
چهارشنبه 28 فروردین 92, 01:20 بعد از ظهر
چرا شيعيان به يك اهل سنت به عنوان امام جماعت در نماز اقتدا ميكنند؟

شیعیان نباید به مخالفین در نماز جماعت اقتدا کنند

hamed
چهارشنبه 28 فروردین 92, 08:42 بعد از ظهر
تا اونجایی که من شنیدم و می دونم مرجع به مرجع فرق می کنه. برخی نظرشون بر اینه که میشه نماز خوند ولی بعدا باید دوباره بخونیم. برخی میگم نمی خواد بعدش نماز بخونید...
مثلا آیت الله خامنه ای می گن: مشارکت با آنان در نماز جمعه و جماعتشان از جهت حفظ وحدت اشکال ندارد.

یا مثلا در جای دیگه ای سوال شده از ایشون:

س: هنگام شركت در نماز جماعت برادران اهل سنت، بعد از قرائت سوره حمد توسط امام جماعت، كلمه «آمین» با صداى بلند و به صورت دسته جمعى گفته مى‏شود، این كار چه حكمى دارد؟

ج: اگر مقتضاى تقیه، گفتن آمین باشد، اشكال ندارد و در غیر این صورت جایز نیست.(3)

یعنی نماز خوندن باهاشو اشکال نداره.

یا آیت الله هادوی تهرانی میگن:
1.شرکت در نماز جماعت اهل سنت جایز است؛ و اگر موجب رفع شبهات نسبت به شیعه یا حسن ظن نسبت به شیعه یا آثار مثبت دیگر باشد، مستحب است.2.در هنگام نماز جماعت با اهل سنت از امام جماعت باید تبعیت کرد و به صورت دست باز نماز خواند و از گفتن آمین، بنابر احتیاط، باید اجتناب نمود.
3.نماز جماعت با اهل سنت مجزی است و نیاز به اعاده و قضا ندارد.

فکر کنم خیلی از مراجع میگن خوندن باهاشون اشکال نداره.

اگر اشتباه می کنم لطفا گوشزد کنید.

hamed
چهارشنبه 28 فروردین 92, 08:47 بعد از ظهر
در ضمن یه جایی یکی دو تا روایت زد که جالب بود! اگر حول این روایات نیز بحث کنیم:

امام صادق (علیه السلام) می*فرمایند: «هرکس با اهل سنت، در صف اول آنها نماز بگزارد، مانند کسیاست که پشت سر رسول الله(صلی الله علیه وآله)، در صف اول نماز گزارده است.»
«هیچ بنده ای نیست مگر اینکه نمازش را در وقت میخواند، سپس در حالیکه وضو دارد، با اهل سنت در نماز جماعت شرکت میکند، خداوند برای وی بیست و پنج درجه می نویسد.»

-شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعه، ج۱۱، باب ۲۶، از ابواب الأمر والنهی، ج۲، ص۴۷۱ / ج۵، ص۳۸۱ / ج ۵، ب ۵ از ابواب صلاةالجماعه، ج ۹
-تنقیح فیشرح عروة الوثقی،ج ۴، ص۳۱۶، مؤسسه آل البیت
(و اطراف و اکناف این آدرس*ها احادیثی مشابه فراوان است)

hamed
چهارشنبه 28 فروردین 92, 08:51 بعد از ظهر
موضوع رو به انجمن نماز انتقال دادم، به جوانان مربوط نبود. خواهشا در انتخاب انجمن دقت کنید.
با تشکر

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 09:13 بعد از ظهر
تا اونجایی که من شنیدم و می دونم مرجع به مرجع فرق می کنه. برخی نظرشون بر اینه که میشه نماز خوند ولی بعدا باید دوباره بخونیم. برخی میگم نمی خواد بعدش نماز بخونید...
مثلا آیت الله خامنه ای می گن: مشارکت با آنان در نماز جمعه و جماعتشان از جهت حفظ وحدت اشکال ندارد.

یا مثلا در جای دیگه ای سوال شده از ایشون:

س: هنگام شركت در نماز جماعت برادران اهل سنت، بعد از قرائت سوره حمد توسط امام جماعت، كلمه «آمین» با صداى بلند و به صورت دسته جمعى گفته مى‏شود، این كار چه حكمى دارد؟

ج: اگر مقتضاى تقیه، گفتن آمین باشد، اشكال ندارد و در غیر این صورت جایز نیست.(3)

یعنی نماز خوندن باهاشو اشکال نداره.

یا آیت الله هادوی تهرانی میگن:
1.شرکت در نماز جماعت اهل سنت جایز است؛ و اگر موجب رفع شبهات نسبت به شیعه یا حسن ظن نسبت به شیعه یا آثار مثبت دیگر باشد، مستحب است.2.در هنگام نماز جماعت با اهل سنت از امام جماعت باید تبعیت کرد و به صورت دست باز نماز خواند و از گفتن آمین، بنابر احتیاط، باید اجتناب نمود.
3.نماز جماعت با اهل سنت مجزی است و نیاز به اعاده و قضا ندارد.

فکر کنم خیلی از مراجع میگن خوندن باهاشون اشکال نداره.

اگر اشتباه می کنم لطفا گوشزد کنید.

اولا اصلا مهم نیست که اینا چی میگن مهم اینه که معصوم چی میگه
دوما تقیه در صورت حفظ جان است نه چیز دیگر
سوما وحدت شیعه و عامی در روایت نیومده اومده؟؟؟!!

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 09:15 بعد از ظهر
در ضمن یه جایی یکی دو تا روایت زد که جالب بود! اگر حول این روایات نیز بحث کنیم:

امام صادق (علیه السلام) می*فرمایند: «هرکس با اهل سنت، در صف اول آنها نماز بگزارد، مانند کسیاست که پشت سر رسول الله(صلی الله علیه وآله)، در صف اول نماز گزارده است.»
«هیچ بنده ای نیست مگر اینکه نمازش را در وقت میخواند، سپس در حالیکه وضو دارد، با اهل سنت در نماز جماعت شرکت میکند، خداوند برای وی بیست و پنج درجه می نویسد.»

-شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعه، ج۱۱، باب ۲۶، از ابواب الأمر والنهی، ج۲، ص۴۷۱ / ج۵، ص۳۸۱ / ج ۵، ب ۵ از ابواب صلاةالجماعه، ج ۹
-تنقیح فیشرح عروة الوثقی،ج ۴، ص۳۱۶، مؤسسه آل البیت
(و اطراف و اکناف این آدرس*ها احادیثی مشابه فراوان است)

بعدشم اهل سنت ما شیعیان هستیم نه اهل عامه چون ما از سنت پیامبر (ص) پیروی میکنیم نه اوناااا...

hamed
چهارشنبه 28 فروردین 92, 10:08 بعد از ظهر
1) شما عوض پرداختن به حواشی! به اصل ما جرا بپرداز، روایاتی که زدم رو پاسخ بده. به قول یکی ننجون منم می دونه که نام این قشر اهل عامست! نه اهل سنت. بحث رو منحرف نکن.

2) روایات فراوانی داریم که معصوم از اون ملعونین تعریف کردن و یا باهاشون همکاری کردن. الان این روایات رو می خوای چی کار کنی؟ پسر جان تقیه هم داریم خیر سرمون دیگه! بحث و دعوا در مورد این تقیه است! اینکه چه حد باید باشه! چقدر اذن داریم! الان منو تو توی تهران وسط این همه نیروی امنیتی زندگی می کنیم! ازین حرفا تو جنوب ایران در ملا عام بزنی سرت رو می برن میزارن کف دستت. یادمه حاجی هیاتمون در یه شب نیمه شعبان یه روایتی رو گفتن در مورد دو نفری که یکی تقیه کرد و زنده موند یکی که نکرد و شهید شد...

3) شما خودت توی یه بحثی می مونی و راه حلی پیدا نمی کنی و یا راه حل هایی که پیدا می کنی عجیب هستن! چی کار می کنی؟ میری پیش حاجی هیاتتون! چرا، حاجی هیاتتون چی کارست؟ به چه حقی به خودش اجازه میده که در این مسائل اظهار نظر کنه؟ به خاطر این که 4 تا روایت بیشتر از تو خونده! بحث برخی برخی برخی برخی برخیعلما هم همینه! تو مگه می دونی اون عالمه از کجا این حرف رو میاره؟ اگر اون عالمه 10 تا روایت بیشتر از منه بی سواد خونده باشه و ازون روایات این نتیجه رو گرفته باشه اونوقت چی؟ اگر من تو روایت چیزی دیدم که برام عجیب بود و با حرف اون عالمه تناقض داشت! میرم تحقیق می کنم کلی یا به یه عالم دیگه اینو میگم ببینم اون چی میگه (البته تحقیق رو ول نمی کنم) نه اینکه زرپی بگم چون من ندیدم دیگه پس نیست. کاش مسائل به همین راحتی که شما میگی بود. اگر هم شما درست بگی باید بحث کنی سرش. اگر مشکل با یه جمله حل میشد که الان غمی نداشتیم که.

شاید من درست نفهمیدم! مثلا خود من خیلی وقت پیش از روی روایات استنبات کرده بودم که چیزی به نام اجل معلق نداریم! ولی با حاجی هیاتمون حرف زدم دیدم اشتباه فهمیدم! من یه چیزای دیگه رو نخونده بودم.

4) بحث وحدت هم به این سادگی ها نیست که جناب عالی میگی! چون تو روایت نیست دیگه وحدت نداریم! پس امام علی هم خلاف سنت عمل کرد 25 سال سکوت کرد تا اسلام باقی بماند!؟؟ امام علیه السلام روزا بهشون مشورت هم میداد!!!!! سحر ها دعای صنمی قریش می خوندن! بحث حدو حدود این تقیست.

من دوست دارم سه تا مساله حل بشه در این پست. اگر این اتفاق بیفته خیلی خوب میشه

1) مساله فتوای مراجع تقلید روشن شه این وسط
2) تکلیف این روایاتی که زدم!
3) مساله تقیه که این روزها خیلی داغه مطرح شه.

البته اگر جای دیگه این اتفاق افتاده دوستان لینک بدن خیلی ممنون میشم.

J.MOGHADAM
پنجشنبه 29 فروردین 92, 11:28 قبل از ظهر
یا علی اقا آرومممممممم
چیزی که من میدونستمو زدم خب
بعدشم من خودم از شما پرسیدم وحدتووو!!!؟؟؟

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 05:18 بعد از ظهر
حالا یک سوال کلی...
اهل سنت از اینکه امیر المومنین صلوات الله علیه پشت عمربن خطاب لعنت الله علیه نماز خوند اینو برداشت میکنن که ایشان,عمر لعنت الله علیه را قبول دارد

قطعا درست نیست.....جواب چیست؟؟؟!

hamid reza
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 05:21 بعد از ظهر
شاید اگه امام علی (ع) این کار ها رو نمیکرده دستگاه بیب خلافت دو باره ماجرایی مانند شهادت حضرت زهرا در ست میکردند

یعنی ایشان تقیقه می کردند

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:55 بعد از ظهر
دوما تقیه در صورت حفظ جان است نه چیز دیگر
سوما وحدت شیعه و عامی در روایت نیومده اومده؟؟؟!!

اولا اینکه آقا محمد و آقا حمید رضا بحث رو روی مسائلی که در پست ها مطرح شده بیارن حالا اگه شما سوال دیگه ای دارین تو یه تاپیک جدید بحث کنید

صحبت های مقدم درسته چون ما در دین حق تقلید از غیر معصوم را نداریم اما خود معصومین به ما امر کردن که به راویان حدیث مراجعه کنیم

از این باب که این عالمان حدیث بقول آقا حامد بیشتر از ما رروایت خوندن.مثلا آقا مقدم شما که میگین وحدت در هیچ روایتی نیومده مگه همه روایت ها رو

خوندین که این حرف رو مزنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

اما اینکه تقیه برای حفظ جان شیعیان بوده کاملا درسته و روایات این مطلب رو تایید می کنه اما حد حدود تقیه هم در روایات آمده مثلا چرا میثم تمار تقیه نکرد که جونش حفظ

بشه؟؟؟؟!!!

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:59 بعد از ظهر
حالا یک سوال کلی...
اهل سنت از اینکه امیر المومنین صلوات الله علیه پشت عمربن خطاب لعنت الله علیه نماز خوند اینو برداشت میکنن که ایشان,عمر لعنت الله علیه را قبول دارد

قطعا درست نیست.....جواب چیست؟؟؟!

شاید اگه امام علی (ع) این کار ها رو نمیکرده دستگاه بیب خلافت دو باره ماجرایی مانند شهادت حضرت زهرا در ست میکردند

یعنی ایشان تقیقه می کردند

اما اینکه دلیل امیر المومنین(ص) که پشت سر اون ملعونین نماز می خوندن تقیه بوده نمیشه با قاطعیت گفت چرا که حضرت علی(ع) در همان دوران که شما ها بهش سکوت

علی(ع) می گید مناظرات بسیاری در مسجد مدینه در اثبات حق خودشون کردن(یعنی امیر المومنین(ع) اصلا سکوت نکردن)در این باب می توانید به مناشدات امیر المومنین(ع) در کتاب

اسرار آل محمد(ص) مراجعه کنید.اتفاقا در بعضی از این مناشدات صحابی نزدیک پیامبر هم حضور داشتن.

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 07:08 بعد از ظهر
1)
1) مساله فتوای مراجع تقلید روشن شه این وسط
2) تکلیف این روایاتی که زدم!
3) مساله تقیه که این روزها خیلی داغه مطرح شه.

البته اگر جای دیگه این اتفاق افتاده دوستان لینک بدن خیلی ممنون میشم.

اولا روایاتی که شما آوردین آقا حامد شاید در تعارض با روایات دیگر باشد که برای حل تعارض روایات هم معصوم شیعیان رو راهنمایی کردن(باب علم کافی حدیث یکی مونده به آخر)

دوما به نظرم درباره فتوای مراجع تقلید در تاپیک جدیدی بحث کنیم چون من اگر بخوام اینجا بحثشو باز کنم به موضوع این تاپیک ربط پیدا نمی کنه.

سوما مسئله تقیه رو هم خودم در یک تاپیک بحثش رو شروع می کنم

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 07:08 بعد از ظهر
من تا جایی که خوندم نیومده بعدشم منم سوال کردم اومده؟؟؟

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 07:11 بعد از ظهر
1)
4) بحث وحدت هم به این سادگی ها نیست که جناب عالی میگی! چون تو روایت نیست دیگه وحدت نداریم! پس امام علی هم خلاف سنت عمل کرد 25 سال سکوت کرد تا اسلام باقی بماند!؟؟ امام علیه السلام روزا بهشون مشورت هم میداد!!!!! سحر ها دعای صنمی قریش می خوندن! بحث حدو حدود این تقیست.

.

منم با شمامواقم خیلی راحت نمی توان بحث وحدت را بدون دلیل علمی نتیجه گیری کرد.

اما همانطور که گفتم امیر المومنین(ص) در 25 سال اصلا سکوت نکردن با مراجعه به کتاب اسرار آل محمد(ص) و خواندن مناشدات امیر المومنین(ص) این مطلب واضح میشه

در باره اینکه امیر المومنین(ص) روزها به خلفا مشورت می دادن اگه میشه یک نمونه رو با سند بیارن تا بحث کنیم

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 07:22 بعد از ظهر
الان من میارم..

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 07:24 بعد از ظهر
از محمد بن زبير گويد:

داخل شدم بمسجد دمشق پس ناگاه من به پيرمردي كه برخوردم كه استخوان هاى سينه اش از پيرى درآمده بود. پس گفتم اى پيرمرد چه كسى را درك كردى؟

گفت: عمر را

گفتم: پس چه غزوه و جنگی را شركت كردى؟

گفت: يرموك را

گفتم براى من تعريف كن از چيزي كه شنيده اى

گفت: ما بيرون رفتيم با قتيبه به قصد حج

پس در راه تخم شترمرغ يافتيم در حاليكه محرم بوديم آنرا خورديم، پس چون مناسك حج را بجا آورديم اين مطلب را به عمر گفتيم پس پشت به ما كرد و گفت: عقب من بيائيد تا آنكه رسيديم به اطاقهاى رسول خدا صلى الله عليه و آله پس يكى از آن اطاقها را زد پس زنى جواب داد پس گفت آيا ابو الحسن اينجا است گفت: نه رفت به صحراء پس برگشت و گفت با من بيائيد ورفتيم تا رسيديم بعلى عليه السلام در حاليكه با دستش خاك را هموار ميكرد پس فرمود: اين جماعت تخم شتر مرغى يافتنددر حاليكه محرم بودند، فرمود: چرا نفرستاديد تا بيايم، گفت: من سزاوارترم كه خدمت شما برسم، فرمود: شتران نرى را با شتران ماده جوان بعدد تخم ها جفت كنند پس آنچه ثمر دهد و بچه آورند هديه و پيشكش بيت الله نمايند عمر گفت شتر گاهى بچه مياندازد على عليه السلام فرمود: تخم هم گاهى فاسد ميشود پس چون رفت عمر گفت: بار خدايا يك كار دشوار و سختى براى من پيش نيار مگر آنكه ابو الحسن در كنار من باشد.
منبع:الغدير، ج 11، ص 203

mostafahem
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 08:01 بعد از ظهر
آخه مقدم جان کجای این داستان مشورت دادن امیر المومنین(ع) به عمر برای امور حکومتی است.

این داستان که البته داستان ججالبی هست داره میگه عمر حکم خدا رو درباره ی این مطلب در حج نمی دانست بعد مراجعه کرد از امیر المومنین پرسید

منظور آقا حامد این بود که امیر المومنین(ع) خودشون در امور حکومت به عمر مشورت می دادند

حالا یه سوال از شما به نطر شما این داستان نشون میده که امیر المومنین با عمر وحدت انجام داده؟

کجای این داستان نشون میده که امیر المومنین با خلفا دوست بوده و یا حکومتشون رو تایید کرده؟

شاید این داستان و جواب دادن این سوالات کمک زیادی بکنه تا جواب آقا حامد زودتر داده بشه

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 08:11 بعد از ظهر
نه اصلا ربطی به وحدت ودوست بودن نداره..اتفاقا رد حکومت اونارو این داستان نشان میده..!!
یکم کمک کنین جوابشم میدیم...

tana
دوشنبه 02 اردیبهشت 92, 08:40 قبل از ظهر
با شكر از دوستان در مورد پاسخ به سوال من
اما من هنوز پاسخ سوالم را نگرفتم ،چرا ما به عنوان يك شيعه به يك اهل سنت اقتدا ميكنيم كه بعد دوباره بايد نماز خوانده شود .......

J.MOGHADAM
دوشنبه 02 اردیبهشت 92, 12:53 بعد از ظهر
خب نباید اقتدا بکنیم دیگه..ن ب ا ی د ب ک ن ی م
هرکی اینکارو کرده اشتباه کرده..

ABASS
دوشنبه 02 اردیبهشت 92, 02:30 بعد از ظهر
به نام خدا و سلام بر شما و دیگر دوستان
وقت همگی بخیر

در مورد سوال شما مبنی بر حکم اقتداء نمازگزار شیعه به امام جماعتی که از اهل سنت هست، بله، حکم اولی اینجا این هست که:

امام جماعت باید شرایطی داشته باشد از جمله اینکه لازم است عادل و شیعه دوازده امامی باشد و همچنین نماز را به طور صحیح طبق احکام شیعه بخواند.

بنابراین طبق حکم اولی اگر شیعه به امام جماعتی که از اهل سنت هست اقتدا کند، نمازش صحیح نیست.

اما از جهت حکم ثانویه نظرات مراجع معظم تقلید مختلف هست و فروعات گوناگونی دارد:(1)

برخی می فرمایند اقتداء به آنها صحیح است و برخی می فرمایند در غیر مورد تقیه با آنها نماز بخوانید و بعد هم نماز خود را اعاده كنید.

و اگر جای تقیه هست و یا به جهت حفظ وحدت مسلمانان و پرهیز از تفرقه این کار صورت گیرد، (مثلا اگر در منطقه و یا در شهرهای سنی نشین باشیم)، می توان به خاطر تقیه و برای حفظ وحدت به امام جماعت اهل سنت اقتدا کرد.

امام خمینی (ره) در مناسک حج فرموده اند: در وقتى كه در «مسجد الحرام» یا «مسجد النبی» نماز جماعت منعقد شد، مؤمنان نباید از آن جا خارج شوند و باید از جماعت تخلف نكنند و با سایر مسلمانان به جماعت نماز بخوانند.

در ذیل این مسئله آیة الله خوئى (ره) و آیة الله تبریزى (ره) فرموده اند: نماز با آنان مجزى است در صورتى كه قرائت حمد و سوره را خود براى خود آهسته انجام دهد، و در نماز جمعه بعد از فراغ از آن با آن ها نماز ظهر را اعاده كند.

آیت الله بهجت (ره) فرموده اند: اگر شیعه به سنی اقتدا کند ، نمازش باطل است، مگر در حال تقیه. در این صورت هم حمد و سوره را باید خود ماموم بخواند.

ایشان اقتداء به امام جماعت اهل سنت را جائز نمی دانند و چنین نمازی را باطل می دانند. در صورت تقیه می فرمایند: اگر حمد و سوره نمازها و یا لااقل حمد آن ها را (هر چند آهسته) نخوانده است باید نمازش را اعاده نماید. به تدریج نمازهای قضا شده یقینی را قضا کنید.

آیت الله خامنه ای فرموده اند: مشاركت با آنان در نماز جمعه و جماعتشان از جهت حفظ وحدت اشكال ندارد.

آیت الله سیستانى فرموده اند: جایز است كه نماز پشت سر آن ها خوانده شود، ولى اگر مأموم مى تواند به صورت آهسته براى خود قرائت كند و الا در ذهن و نفس خود بخواند و اگر نماز جمعه باشد، بعد از آن ظهر را بخواند.

آیت اللّه صافى فرموده اند: نماز با عامّه در حال ضرورت بى اشكال است و در غیر حال ضرورت شركت در جماعات آنان اگر موجب تألیف قلوب آن ها و دفع اتّهام به شیعه باشد ، خوب است و اعاده آن لازم نیست، اگر چه موافق با احتیاط است. خروج از مسجد در هنگام اقامه جماعات و یا ایستادن و شركت نكردن شایسته نیست. اگر ضرورتى ایجاب كند، مانع ندارد.

آیت الله مکارم فرموده اند: هنگامى كه در «مسجد الحرام» یا «مسجد النبى» نماز جماعت برگزار مى گردد، مؤمنان نباید از آن اماكن مقدّسه خارج شوند، و نماز جماعت را ترك كنند. بلكه باید به همراه بقیّه مسلمانان به نماز جماعت بایستند

ABASS
دوشنبه 02 اردیبهشت 92, 02:32 بعد از ظهر
در این مورد سوالی به این مضمون از آیت الله مکارم شده است:(2)

33- اقتدا به امام جماعت تکفیری مسجد الحرام

با توجه به این که امام جماعت مسجد الحرام اخیرا شیعیان را کافر دانسته است، آیا به هنگام سفر به مکه و زیارت کعبه می*توان پشت سر وی نماز خواند؟

نماز خواندن پشت سر آن امام جماعت شرعا جایز نیست.

J.MOGHADAM
دوشنبه 02 اردیبهشت 92, 06:51 بعد از ظهر
به نام خدا و سلام بر شما و دیگر دوستان
وقت همگی بخیر

در مورد سوال شما مبنی بر حکم اقتداء نمازگزار شیعه به امام جماعتی که از اهل سنت هست، بله، حکم اولی اینجا این هست که:

امام جماعت باید شرایطی داشته باشد از جمله اینکه لازم است عادل و شیعه دوازده امامی باشد و همچنین نماز را به طور صحیح طبق احکام شیعه بخواند.

بنابراین طبق حکم اولی اگر شیعه به امام جماعتی که از اهل سنت هست اقتدا کند، نمازش صحیح نیست.

اما از جهت حکم ثانویه نظرات مراجع معظم تقلید مختلف هست و فروعات گوناگونی دارد:(1)

برخی می فرمایند اقتداء به آنها صحیح است و برخی می فرمایند در غیر مورد تقیه با آنها نماز بخوانید و بعد هم نماز خود را اعاده كنید.

و اگر جای تقیه هست و یا به جهت حفظ وحدت مسلمانان و پرهیز از تفرقه این کار صورت گیرد، (مثلا اگر در منطقه و یا در شهرهای سنی نشین باشیم)، می توان به خاطر تقیه و برای حفظ وحدت به امام جماعت اهل سنت اقتدا کرد.

امام خمینی (ره) در مناسک حج فرموده اند: در وقتى كه در «مسجد الحرام» یا «مسجد النبی» نماز جماعت منعقد شد، مؤمنان نباید از آن جا خارج شوند و باید از جماعت تخلف نكنند و با سایر مسلمانان به جماعت نماز بخوانند.

در ذیل این مسئله آیة الله خوئى (ره) و آیة الله تبریزى (ره) فرموده اند: نماز با آنان مجزى است در صورتى كه قرائت حمد و سوره را خود براى خود آهسته انجام دهد، و در نماز جمعه بعد از فراغ از آن با آن ها نماز ظهر را اعاده كند.

آیت الله بهجت (ره) فرموده اند: اگر شیعه به سنی اقتدا کند ، نمازش باطل است، مگر در حال تقیه. در این صورت هم حمد و سوره را باید خود ماموم بخواند.

ایشان اقتداء به امام جماعت اهل سنت را جائز نمی دانند و چنین نمازی را باطل می دانند. در صورت تقیه می فرمایند: اگر حمد و سوره نمازها و یا لااقل حمد آن ها را (هر چند آهسته) نخوانده است باید نمازش را اعاده نماید. به تدریج نمازهای قضا شده یقینی را قضا کنید.

آیت الله خامنه ای فرموده اند: مشاركت با آنان در نماز جمعه و جماعتشان از جهت حفظ وحدت اشكال ندارد.

آیت الله سیستانى فرموده اند: جایز است كه نماز پشت سر آن ها خوانده شود، ولى اگر مأموم مى تواند به صورت آهسته براى خود قرائت كند و الا در ذهن و نفس خود بخواند و اگر نماز جمعه باشد، بعد از آن ظهر را بخواند.

آیت اللّه صافى فرموده اند: نماز با عامّه در حال ضرورت بى اشكال است و در غیر حال ضرورت شركت در جماعات آنان اگر موجب تألیف قلوب آن ها و دفع اتّهام به شیعه باشد ، خوب است و اعاده آن لازم نیست، اگر چه موافق با احتیاط است. خروج از مسجد در هنگام اقامه جماعات و یا ایستادن و شركت نكردن شایسته نیست. اگر ضرورتى ایجاب كند، مانع ندارد.

آیت الله مکارم فرموده اند: هنگامى كه در «مسجد الحرام» یا «مسجد النبى» نماز جماعت برگزار مى گردد، مؤمنان نباید از آن اماكن مقدّسه خارج شوند، و نماز جماعت را ترك كنند. بلكه باید به همراه بقیّه مسلمانان به نماز جماعت بایستند

باز تکرار میکنم :
دوما تقیه در صورت حفظ جان است نه چیز دیگر.

ahmadreza
دوشنبه 02 اردیبهشت 92, 06:55 بعد از ظهر
چرا مهم نیست اینا چی میگن . اتفاقا خیلی هم مهمه چون مصداق فارجعو الی روات حدیثنا را شامل میشه

J.MOGHADAM
سه شنبه 03 اردیبهشت 92, 01:56 بعد از ظهر
شما برو پستای اقا مصطفی رو بخون..
اینا اگه حدیث میگن میشه همون حرف معصوم دیگه چرا میپیچونی بحثو؟؟؟...
اینا اگه روایت میگفتن که حرفاشون باهم فرق نمیکرد که ..

hamed
چهارشنبه 04 اردیبهشت 92, 07:51 قبل از ظهر
دوما تقیه در صورت حفظ جان است نه چیز دیگر.

آخه مقدم جان، نمیشه که آدم به این سادگی نگاه کنه که. چرا فکر می کنی این قضیه به جون تو بسته نیست؟ حتما باید کار به جایی برسه که همشون بر علیه ما فتوا بدن و یه روزی حمله کنن به ما و بزنن هزار هزار بکشنمون تا شما باور کنی که به جونت وابستست؟ ببین ما خودمونم بکشیم این وهابیون بر علیه ما فتوا میدن. ولی همه اهل عامه این کارو نمی کنن.

حتما باید مثلا شمشیر بگیرن بیخ گلوت تا تو باور کنی جون خودت یا برادر شیعت در خطره؟

hamed
چهارشنبه 04 اردیبهشت 92, 08:14 قبل از ظهر
منظور آقا حامد این بود که امیر المومنین(ع) خودشون در امور حکومت به عمر مشورت می دادند

من نگفتم که در امور حکومت من کلا گفتم مشورت. در ضمن عمر بارها و بارها گفته بوده لولا علی لهلک العمر . مساله این نیست که مثلا امیرالمومنین علی السلام به اون ملعون فرموده باشند که مثلا لشکرت رو ببر فلان جا یا فلانی رو در امر حکومت فلان جا منصوب کن. قطعا اگر چنین بود به احتمال قوی اصلا عمر لعنتی قبول نمی کرد! چون تقریبا همه کاراش از بیخ غلط بوده! و مشورت امیرالمونین خیلی با اونچه که دوست داشته فرق می کرده! در ضمن عمر لعنتی کینه شدیدی داشته و اینکه بیاد در امر حکومت امیرالمونین علیه السلام رو شریک کنه یه شکست براش بوده! مساله کمک کردن به عمر به صورت کلیست! مثلا در قضاوت چند مورد رو یادم هست که با سندش به زودی میزارم یا مثلا در احکام و ... . اما نکته ای که هست اینه که، اینا بالاخره همکاری کردن به حساب میاد! اگرچه احتمالا دلیل اصلی امام این بوده که انحرافات این ملعونین دیگه از حد نگذره و اسلام نابود نشه.

آقا مصطفی درست میگن: در کتاب اسرار فرمایشات زیادی از امیرالمومنین است در باب مخالفت با اونها. معصوم اینطوری تشخیص دادن که در زمان های مناسب برائت خودشون رو اعلام کنن تا شیعیان دچار فتنه نشن. ولی تمام این مساله 25 سال سکوت امام رو از این جمله خودشون الهام گرفتم:
پس صبر كردم در حالي كه خار در چشم و استخوان در گلوي من مانده بود .و با ديدگان خود مي نگريستم كه ميراث مرا به غارت ميبرند .(نهج البلاغه – خطبه شقشقيه )

این مساله تقیه خیلی فراوان بوده! امامان بعدی نیز در ارتباطشون با سلاطین خیلی وقت ها تقیه می کردن و جملاتی می فرمودن که واضح است که تقیه ایست.

من نمی خوام گیر بدیم به این مساله! مساله فقط یه چیزه: "تقیه در دوران امامان معصوم با وجود آنکه تمام دنیای تشیع نگاهشون به این بزرگواران بوده به صورت شدیدی وجود داشته" حالا اینکه گیر بدیم که فلان روایت خیلی نمیرسونه که مثلا امام همکاری کرده یا نکرده ...

حرف من از سکوت یعنی عدم برائت عمومی و اعلام جنگ!!!! و برهم زدن وحدت عمومی

hamed
چهارشنبه 04 اردیبهشت 92, 11:33 قبل از ظهر
اینا اگه روایت میگفتن که حرفاشون باهم فرق نمیکرد که ..

دقیقا مشکل همینه که برخیشون اونطور که باید به دنبال روایات نیستن و به دنبال چیزای دیگه هم میرن
ولی برخیشون هم اینطور نیستن!
همه رو با هم یکی می کنی چرا؟

من میگم به شما که موقع خواب سوره تکاثر رو بخون! چون سکرات موت رو کم می کنه. بعد شما میگی اصلا مهم نیست که تو چی میگی! مهم اینه که معصوم چی میگه!
فقط من به شما نگفتم که این روایت از خود معصوم بوده!
در این نوع مسائل دیدن صدها روایت همزمان با هم تعیین کننده تصمیم درست میشه! مرجع نمی تونه بیاد بگه من این فتوا رو بر اساس این 400 تا روایت گفتم. اینم سند هاش. اگر خیلی دوست داشتی می تونی بری ملاقاتش ازش بپرسی.
واقعا کسی نمیگه همه مراجع درست میگن یا حتی اون کاردرست هاش هم همیشه درست میگن! ولی اینکه ما بدون هیچ مطالعه ای و از سر کم روایت خوندن خودمون یه نظر مرجعی برامون غیرمنطقی میاد، اگر بگی اصلا مهم نیست اون چی میگه! منم عمل نمی کنم که نشد که! بالاخره من و شما خودمون رو هم بکشیم! نمی تونیم توی همه احکام و مسائل خبره شیم! تا اون موقع هم که خبره شیم نیازداریم تا به حرف یکی گوش کنیم، تا اون زمان هایی که در جاهلیت بودیم رو ضرر نکرده باشیم! من خودم تا حالا شونصد تا حکم ریز و درشت در نماز رو توی هیات از حاجی یادگرفتم! شما خودت هم حتما همینطور بودی. چرا؟؟ چون اطمینان داری که حاجی یه حرکتی می کنه یه روایتی پشتش بوده!
ولی این جمله ی "اصلا مهم نیست که..." در شرایطی درسته که مرجع از خودش حرف بزنه.

البته می دونم که شما بعد از این پست و پست های دیگه باز این حرف رو میزنی که "اصلا مهم نیست..."

hamed
چهارشنبه 04 اردیبهشت 92, 03:21 بعد از ظهر
لولاعلي در منابع شيعه http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=question&id=2143

J.MOGHADAM
چهارشنبه 04 اردیبهشت 92, 09:43 بعد از ظهر
برادرم منم همینو میگم دیگه وقتی مرجع از روی روایت حکم میده حکمش روچشم..منم قبول دارم چون داره از روی علم خدا میگه من نظر بدون روایتشو میگم مهم نیست..!!بعدشم وقتی روایت میگه فقط برای حفظ جان تقیه کنید من چی بگم خب؟؟یعنی حرف معصوم رو عمل نکنیم؟؟؟حتما یه چیزی هست که فرمودند دیگه...غیر از اینه؟تازه حالا چه کرمیه بریم پشت مبغض اماممون نماز بخونیم؟؟؟؟!!!خب حالا وحدت اینا حفظ نشد چی میشه؟؟؟این همه جا بریم یه جا دیگه بخونیم..وقتی کافر نجس ما بریم پشتش نمازم بخونیم؟؟؟؟!!خب این نماز بخوره توکمرمون...!!
دشمن امام معصوم یاروو :roll:

hamed
چهارشنبه 04 اردیبهشت 92, 11:59 بعد از ظهر
وقتی مرجع از روی روایت حکم میده حکمش روچشم..منم قبول دارم چون داره از روی علم خدا میگه من نظر بدون روایتشو میگم مهم نیست

آیا شما اثبات کردی که همه مراجع دارن از رو شیکمشون فتوا میدن که همه رو یکی می کنی میگی اصلا مهم نیست اینا چی میگن؟ درسته که اکثرشون پیرو برخی نگرش های غلط هستن، ولی دلیل نمیشه که ما انصاف رو کنار بزاریم. حرف من اینه که شما کی و کجا و چگونه اثبات کردی که همه مراجع از روی شیکم فتوا میدن؟ آیا این کار شما مصداق تهمت زدن نیست؟

وقتی روایت میگه فقط برای حفظ جان تقیه کنید من چی بگم خب؟؟یعنی حرف معصوم رو عمل نکنیم؟؟؟

مگه کسی گفت فقط برای حفظ جان تقیه نکنید!؟ من دارم میگم عمیق تر ببینی متوجه میشی که یه خورده اوضاع پیچیده تر از اونیه که فکر می کنی! متوجه میشی که الان هم برای حفظ جان خیلی جاها باید تقیه کرد. حالا جون تو شاید مستقیما در خطر نباشه ولی جون خیلی از شیعیانی که یا توی ایرانن یا تو همون عربستان یا هر کجای دیگه ی دنیا هستن در خطره.
قطعا اگر ما تماما هم تقیه کنیم این آل سعود ملعون بازم مارو کافر می دونن! در این شکی نیست! ولی حرف من اینه که تمام اهل عامه اینطوری نیستن و باهاشون هم نظر نیستن! و مساله به این سادگی نیست که. حالا که عربستان در هر صورت دنبال نابودی ماست ما هم دیگه تقیه رو ببوسیم بزاریم کنار.(بحثش مفصله)
بعد از این همه نوشتن اگر باز فکر می کنی که من میگم تقیه فقط برای حفظ جان(جان تو یا جان برادر دینیت) نیست دیگه من حرفی ندارم.

اینکه شما میگی حالا چه مرضی داریم که بریم پشت مبغض امامون نماز بخونیم رو یا بشین یه خورده فکر کن یا برو از یه عالمی که همچین فتوایی داده بپرس! نه اینکه فکر نکرده و بدون هیچ تحقیقی شکمی بیای بگی فلانی غلط گفته! اصلا مهم نیست که چی گفته و...

صرفا جهت اینکه بگم حالاتی ممکنه رخ بده که شما متاسفانه اصلا بهش فکر نمی کنی: این سگ های حروم زاده وهابی منتظر هستن تا به تمام مسلمون ها ثابت کنن که شیعه از اسلام نیست و یک دین من دراوردیه! حالا وقتی، وقت نماز میشه همه مسلمون های عالم که اومدن حج میان با هم نماز می خونن، تمام شیعیان (تاکیید می کنم که تمام شیعیان نه یکی دوتا) با اونها نماز نمی خونن و خودشون رو جدا می کنن خیلی زمینه رو برای تبلیغ اون حروم زاده ها فراهم می کنن... در شب های پیشاور سلطان الواعظین تعریف می کنه که اومدن ایشون رو به قصد کشت بزنن توی یه مسجد اهل عامه! بعد دیدن که توی تشهدش داره میگه اشهد ان لا اله الا الله و... دیدن ااا ، این علمای ما میگفتن این شیعه ها اهل بیت رو خدا میدونن و مشرک هستن! اینا که به وحدانیت خدا دارن شهادت میدن! بعد ولش کردن!

حالا اگر این وهابیون حروم زاده بتونن تمام دنیا رو با خودشون هم نظر کنن (که هدف تشکیل شدنشون هم همینه) جمعیت کثیری داخل خود ایران اهل عامه هستن! مملکت میریزه به هم! بعد از طریق تمام اهل عامه دنیا که خیلی خیلی بیشتر از شیعه ها هستن + آمریکا و.... هم حمایت میشن! اون موقع یه مفتی حروم زاده هم فتوا میده که ناموس شیعیان برای اهل عامه حلاله! میرسن در خونمون و بقیش رو شرح نمیدم! بعدشم که کارشونو کردن مثل سگ می کشنمون(البته گوسفند شبیه تره، چون معمولا سر می برن:p)! تا اون موقع باورت بشه!

البته این حالت ممکنه اینطوری رخ نده! صرفا گفتم می تونه دلایل مختلفی داشته باشه. یه مرجع باید فرض کنه که همه ی شیعیان به حرفش عمل می کنن. اون موقع عواقبش رو در نظر بگیره و...

J.MOGHADAM
جمعه 06 اردیبهشت 92, 10:39 بعد از ظهر
نه اقا ولی معلومه دیگه که از روی روایت بعضیاشون فتوا نمیدند.(دیگه در این مورد اسرار نکنید)منم نگفتم از رو شکم فتوا میدند ننداز دهنم.
برادر اگه کسی برای نماز نخوندن پشت عامی کشته میشه بره پشتش نماز بخونه چون دستور روایته.(در این موردم دیگه بحثی نکن چون حرفم خیلی واضح است البته فرموده ی امام معصوم هست معلومه که روشنه)من شکمی چیزی نمیگم اگه شما دوس داری پشت لعن شده از سوی خدا نماز بخونی برو بخووون..!!

خب این از جهالت اوناست از دین ما به ماچه؟

hamed
جمعه 06 اردیبهشت 92, 10:48 بعد از ظهر
فکر کنم هر کسی این مطالب رو بخونه مشخصه. متاسفانه من منتظرم آقا مصطفی یا کسی بیاد یه جوابی بده، من برم حولش یه چیزی بخونم، 2 تا روایت به معلوماتمون اضافه شه، ولی این بحث شده کل کل بین منو شما و اینکه 10 بار یه حرف رو به گونه های مختلف بزنم و آخرش هم جملاتی میشونم که متوجه میشم وقتی که گذاشتم کلا وقت تلف کردن و کل کل کردن بوده.

hamed
جمعه 06 اردیبهشت 92, 11:16 بعد از ظهر
آقا کسی نیست بحث رو ادامه بده ؟؟ بحث مهمیه ها، جزئیاتش رو نمیگم! ولی کلیاتش مهمه

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 12:22 قبل از ظهر
سلام

ببخشید خیلی دیر وارد بحث میشم! تعجب می کنم از دوستان که الحمدلله همه اهل حدیث و روایت هستند اما صرفاً میگن خوبه!! خب قربونت تو که میگی هرچی روایت میگه ما میگیم چشم خب چرا نمیری روایاتشو بیاری ما هم استفاده کنیم؟؟! یا دوستان دیگه چرا انقد منتظر میشن بقیه بیان حدیث بگن؟؟ چرا خودتون نمیرید دنبال حدیث؟؟؟ مگه یه جامع الأحادیث نور ندارید؟؟ و الله خیراتی و شیرینی هست در این به دنبال جواب گشتن در روایات و آرامش عجیب غریبی بعد از اینکه جواب سوالت رو عیناً از لبان مبارک معصوم صلوات الله و سلامه علیه می شنوی!! آره امثال من نمی تونن همچین کیفِ عظمایی داشته باشند که صوتِ دلبربای معصوم ارواحنا فداه رو بشنون اما میتونیم کلامشون که نور هست رو بخونیم!! (آی آدم آروم میشه جواب رو عیناً پیدا می کنه از میان سخنانشون!)

در مورد نماز خوندن پشت مخالفین هم کلی روایت داریم که خودش باب هست توی وسائل الشیعه. (چندین بابه و روایاتش در باب های مختلف اومده) من 2 تا باب اولی که در این مورد، در کتاب الصلاة هست رو میارم براتون. (همه روایات رو بخونید. إن شاء الله وقت کنم ترجمه روایات رو هم میذارم) خواهشاً به دقت متن این احادیث رو بخونید بسیار پر نکته است.

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 12:32 قبل از ظهر
وسائل الشيعة، ج‏8، ص: 299

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn1) 5بَابُ اسْتِحْبَابِ حُضُورِ الْجَمَاعَةِ خَلْفَ مَنْ لَا يُقْتَدَى بِهِ لِلتَّقِيَّةِ وَ الْقِيَامِ فِي الصَّفِّ الْأَوَّلِ مَعَهُ‏

10717- 1-[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn2) مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: مَنْ صَلَّى مَعَهُمْ فِي الصَّفِّ الْأَوَّلِ كَانَ كَمَنْ صَلَّى خَلْفَ رَسُولِ اللَّهِ ص فِي الصَّفِّ الْأَوَّلِ.
وَ رَوَاهُ فِي الْمَجَالِسِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ أَبِي زِيَادٍ النَّهْدِيِّ عَنِ ابْنِ بُكَيْرٍ عَنِ الصَّادِقِ ع‏ مِثْلَهُ‏[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn3).

10718- 2-[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn4) قَالَ وَ قَالَ الصَّادِقُ ع‏ إِذَا صَلَّيْتَ مَعَهُمْ غُفِرَ لَكَ بِعَدَدِ مَنْ خَالَفَكَ.

10719- 3-[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn5) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ حَفْصِ بْنِ الْبَخْتَرِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: يُحْسَبُ لَكَ إِذَا دَخَلْتَ مَعَهُمْ وَ إِنْ كُنْتَ لَا تَقْتَدِي بِهِمْ مِثْلَ مَا يُحْسَبُ لَكَ إِذَا كُنْتَ مَعَ مَنْ يُقْتَدَى بِهِ.
مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَفْصِ بْنِ الْبَخْتَرِيِ‏ مِثْلَهُ‏[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn6) وَ رَوَاهُ الشَّيْخُ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ‏ مِثْلَهُ‏[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn7).

10720- 4-[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn8) وَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَمَّادٍ عَنِ الْحَلَبِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: مَنْ صَلَّى مَعَهُمْ فِي الصَّفِّ الْأَوَّلِ كَانَ كَمَنْ صَلَّى خَلْفَ رَسُولِ اللَّهِ ص.

10721- 5-[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn9) وَ عَنْ عَلِيٍّ عَنْ أَبِيهِ وَ عَنْ مُحَمَّدٍ عَنِ الْفَضْلِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِيسَى عَنْ حَرِيزٍ عَنْ زُرَارَةَ قَالَ: كُنْتُ جَالِساً عِنْدَ أَبِي جَعْفَرٍ ع ذَاتَ يَوْمٍ إِذْ جَاءَهُ رَجُلٌ فَدَخَلَ عَلَيْهِ فَقَالَ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ إِنِّي رَجُلٌ جَارُ مَسْجِدٍ لِقَوْمِي فَإِذَا أَنَا لَمْ أُصَلِّ مَعَهُمْ وَقَعُوا فِيَّ وَ قَالُوا هُوَ كَذَا وَ كَذَا فَقَالَ أَمَا لَئِنْ قُلْتَ ذَلِكَ لَقَدْ قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع- مَنْ سَمِعَ النِّدَاءَ فَلَمْ يُجِبْهُ مِنْ غَيْرِ عِلَّةٍ فَلَا صَلَاةَ لَهُ فَخَرَجَ الرَّجُلُ فَقَالَ لَهُ لَا تَدَعِ الصَّلَاةَ مَعَهُمْ وَ خَلْفَ كُلِّ إِمَامٍ فَلَمَّا خَرَجَ قُلْتُ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ كَبُرَ عَلَيَّ قَوْلُكَ لِهَذَا الرَّجُلِ حِينَ اسْتَفْتَاكَ فَإِنْ لَمْ يَكُونُوا مُؤْمِنِينَ قَالَ فَضَحِكَ ع ثُمَّ قَالَ مَا أَرَاكَ بَعْدُ إِلَّا هَاهُنَا يَا زُرَارَةُ فَأَيَّ عِلَّةٍ تُرِيدُ أَعْظَمَ مِنْ أَنَّهُ لَا يُؤْتَمُّ بِهِ ثُمَّ قَالَ يَا زُرَارَةُ أَ مَا تَرَانِي قُلْتُ صَلُّوا فِي مَسَاجِدِكُمْ وَ صَلُّوا مَعَ أَئِمَّتِكُمْ.
مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَعْقُوبَ‏ مِثْلَهُ‏[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn10) وَ كَذَا الَّذِي قَبْلَهُ.

10722- 6-[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn11) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنْ أَبِي عَلِيٍّ فِي حَدِيثٍ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع إِنَّ لَنَا إِمَاماً مُخَالِفاً- وَ هُوَ يُبْغِضُ أَصْحَابَنَا كُلَّهُمْ فَقَالَ مَا عَلَيْكَ مِنْ قَوْلِهِ وَ اللَّهِ لَئِنْ كُنْتَ صَادِقاً لَأَنْتَ أَحَقُّ بِالْمَسْجِدِ مِنْهُ فَكُنْ أَوَّلَ دَاخِلٍ وَ آخِرَ خَارِجٍ وَ أَحْسِنْ خُلُقَكَ مَعَ النَّاسِ وَ قُلْ خَيْراً.

10723- 7-[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn12) وَ عَنْهُ عَنِ الْبَرْقِيِّ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ الْمُثَنَّى عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ قَالَ: قَالَ لِي أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع‏ يَا إِسْحَاقُ أَ تُصَلِّي مَعَهُمْ فِي الْمَسْجِدِ قُلْتُ نَعَمْ قَالَ صَلِّ مَعَهُمْ فَإِنَّ الْمُصَلِّيَ مَعَهُمْ فِي الصَّفِّ الْأَوَّلِ كَالشَّاهِرِ سَيْفَهُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ.

10724- 8-[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn13) أَحْمَدُ بْنُ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْبَرْقِيُّ فِي الْمَحَاسِنِ عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ‏ أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَا تَحْمِلُوا النَّاسَ عَلَى أَكْتَافِكُمْ فَتَذِلُّوا إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى يَقُولُ فِي كِتَابِهِ‏ وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn14)- ثُمَّ قَالَ عُودُوا مَرْضَاهُمْ وَ اشْهَدُوا جَنَائِزَهُمْ وَ اشْهَدُوا لَهُمْ وَ عَلَيْهِمْ وَ صَلُّوا مَعَهُمْ فِي مَسَاجِدِهِمْ الْحَدِيثَ.

10725- 9-[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn15) عَلِيُّ بْنُ جَعْفَرٍ فِي كِتَابِهِ عَنْ أَخِيهِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ ع قَالَ: صَلَّى حَسَنٌ وَ حُسَيْنٌ خَلْفَ مَرْوَانَ وَ نَحْنُ نُصَلِّي مَعَهُمْ.

10726- 10-[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn16) أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى فِي نَوَادِرِهِ عَنْ عُثْمَانَ بْنِ عِيسَى عَنْ سَمَاعَةَ قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنْ مُنَاكَحَتِهِمْ وَ الصَّلَاةِ خَلْفَهُمْ فَقَالَ هَذَا أَمْرٌ شَدِيدٌ لَنْ‏[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn17) تَسْتَطِيعُوا ذَاكَ قَدْ أَنْكَحَ رَسُولُ اللَّهِ ص وَ صَلَّى عَلِيٌّ ع وَرَاءَهُمْ.

10727- 11-[18] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn18) وَ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ عُمَرَ بْنِ أُذَيْنَةَ عَنِ الْفُضَيْلِ بْنِ‏ يَسَارٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع عَنْ مُنَاكَحَةِ النَّاصِبِ وَ الصَّلَاةِ خَلْفَهُ فَقَالَ لَا تُنَاكِحْهُ وَ لَا تُصَلِّ خَلْفَهُ.
أَقُولُ: هَذَا مَخْصُوصٌ بِغَيرِ وَقْتِ التَّقِيَّةِ وَ تَقَدَّمَ مَا يَدُلُّ عَلَى ذَلِكَ‏[19] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn19) وَ يَأْتِي مَا يَدُلُّ عَلَيْهِ‏[20] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn20).

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref1) ( 1)- الباب 5 فيه 11 حديثا.

[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref2) ( 2)- الفقيه 1- 382- 1125.

[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref3) ( 3)- أمالي الصدوق- 300- 14.

[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref4) ( 4)- الفقيه 1- 407- 1213 و الفقيه 1- 568- 1568.

[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref5) ( 5)- الفقيه 1- 383- 1126.

[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref6) ( 6)- الكافي 3- 373- 9.

[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref7) ( 7)- التهذيب 3- 265- 752.

[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref8) ( 1)- الكافي 3- 380- 6.

[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref9) ( 2)- الكافي 3- 372- 5، أورد قطعة منه في الحديث 1 من الباب 2 من هذه الأبواب.

[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref10) ( 3)- التهذيب 3- 24- 84.

[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref11) ( 4)- التهذيب 3- 55- 190، أورد صدره في الحديث 2 من الباب 65 من هذه الأبواب.

[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref12) ( 1)- التهذيب 3- 277- 809.

[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref13) ( 2)- المحاسن- 18- 51، أورده في الحديث 5 من الباب 1 من أبواب أحكام العشرة.

[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref14) ( 3)- البقرة 2- 83.

[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref15) ( 4)- مسائل علي بن جعفر- 144- 173.

[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref16) ( 5)- نوادر أحمد بن محمّد بن عيسى- 129- 329.

[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref17) ( 6)- في المصدر- إن.

[18] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref18) ( 7)- نوادر أحمد بن محمّد بن عيسى 130- 334.

[19] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref19) ( 1)- تقدم في الأبواب 1 و 2 و 3 من هذه الأبواب.

[20] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref20) ( 2)- يأتي في الباب 6 من هذه الأبواب، و في الحديث 6 من الباب 1 من أبواب أحكام العشرة.

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 12:42 قبل از ظهر
وسائل الشيعة، ج‏8، ص: 302
[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn1) 6 بَابُ اسْتِحْبَابِ إِيقَاعِ الْفَرِيضَةِ قَبْلَ الْمُخَالِفِ أَوْ بَعْدَهُ وَ حُضُورِهَا مَعَهُ‏

10728- 1-[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn2) مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ عُمَرَ بْنِ يَزِيدَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: مَا مِنْكُمْ أَحَدٌ يُصَلِّي صَلَاةً فَرِيضَةً فِي وَقْتِهَا ثُمَّ يُصَلِّي مَعَهُمْ صَلَاةً تَقِيَّةً وَ هُوَ مُتَوَضِّئٌ إِلَّا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِهَا خَمْساً وَ عِشْرِينَ دَرَجَةً فَارْغَبُوا فِي ذَلِكَ.

10729- 2-[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn3) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: مَا مِنْ عَبْدٍ يُصَلِّي فِي الْوَقْتِ وَ يَفْرُغُ ثُمَّ يَأْتِيهِمْ وَ يُصَلِّي مَعَهُمْ وَ هُوَ عَلَى وُضُوءٍ إِلَّا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ خَمْساً وَ عِشْرِينَ دَرَجَةً.

10730- 3-[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn4) وَ عَنْهُ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع‏ أَنَّهُ قَالَ لَهُ أَيْضاً إِنَّ عَلَى بَابِي مَسْجِداً يَكُونُ فِيهِ قَوْمٌ مُخَالِفُونَ مُعَانِدُونَ فَهُمْ يُمْسُونَ فِي الصَّلَاةِ فَأَنَا أُصَلِّي الْعَصْرَ ثُمَّ أَخْرُجُ فَأُصَلِّي مَعَهُمْ فَقَالَ أَ مَا تَرْضَى أَنْ تُحْسَبَ لَكَ بِأَرْبَعٍ وَ عِشْرِينَ صَلَاةً.

10731- 4-[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn5) مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ مُعَلَّى بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مِرْدَاسٍ عَنْ صَفْوَانَ بْنِ يَحْيَى وَ الْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ عَمَّارٍ السَّابَاطِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فِي حَدِيثٍ قَالَ: وَ اعْلَمُوا أَنَّ مَنْ صَلَّى مِنْكُمُ الْيَوْمَ صَلَاةً فَرِيضَةً فِي جَمَاعَةٍ مُسْتَتِراً بِهَا مِنْ عَدُوِّهِ فِي وَقْتِهَا فَأَتَمَّهَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ خَمْسِينَ صَلَاةً فَرِيضَةً فِي جَمَاعَةٍ وَ مَنْ صَلَّى مِنْكُمْ صَلَاةً فَرِيضَةً وَحْدَهُ مُسْتَتِراً بِهَا مِنْ عَدُوِّهِ فِي وَقْتِهَا فَأَتَمَّهَا كَتَبَ اللَّهُ تَعَالَى لَهُ بِهَا خَمْساً وَ عِشْرِينَ صَلَاةً فَرِيضَةً وَحْدَانِيَّةً وَ مَنْ صَلَّى مِنْكُمْ صَلَاةً نَافِلَةً لِوَقْتِهَا فَأَتَمَّهَا كَتَبَ اللَّهُ تَعَالَى لَهُ بِهَا عَشْرَ صَلَوَاتٍ نَوَافِلَ وَ مَنْ عَمِلَ مِنْكُمْ حَسَنَةً كَتَبَ اللَّهُ تَعَالَى لَهُ بِهَا عِشْرِينَ حَسَنَةً وَ يُضَاعِفُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ حَسَنَاتِ الْمُؤْمِنِ مِنْكُمْ إِذَا أَحْسَنَ أَعْمَالَهُ وَ دَانَ بِالتَّقِيَّةِ عَلَى دِينِهِ وَ إِمَامِهِ وَ نَفْسِهِ وَ أَمْسَكَ مِنْ لِسَانِهِ أَضْعَافاً مُضَاعَفَةً إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ كَرِيمٌ.

10732- 5-[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn6) مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ سَعِيدِ بْنِ عُقْدَةَ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى الْحَازِمِيِ‏[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn7) عَنِ (الْحُسَيْنِ بْنِ الْحَسَنِ)[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn8) عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ عَلِيٍّ الْمُرَافِقِيِّ وَ عُمَرَ[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn9) بْنِ الرَّبِيعِ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ ع فِي حَدِيثٍ‏ أَنَّهُ سَأَلَ عَنِ الْإِمَامِ إِنْ لَمْ أَكُنْ أَثِقُ بِهِ أُصَلِّي خَلْفَهُ وَ أَقْرَأُ قَالَ لَا صَلِّ قَبْلَهُ أَوْ بَعْدَهُ قِيلَ لَهُ أَ فَأُصَلِّي خَلْفَهُ وَ أَجْعَلُهَا تَطَوُّعاً قَالَ لَوْ قُبِلَ التَّطَوُّعُ لَقُبِلَتِ الْفَرِيضَةُ وَ لَكِنِ اجْعَلْهَا سُبْحَةً.

10733- 6-[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn10) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ يَزِيدَ عَنْ مَرْوَكِ بْنِ عُبَيْدٍ عَنْ نَشِيطِ بْنِ صَالِحٍ عَنْ أَبِي الْحَسَنِ الْأَوَّلِ ع قَالَ: قُلْتُ لَهُ الرَّجُلُ مِنَّا يُصَلِّي صَلَاتَهُ فِي جَوْفِ بَيْتِهِ مُغْلِقاً عَلَيْهِ بَابَهُ ثُمَّ يَخْرُجُ فَيُصَلِّي مَعَ جِيرَتِهِ تَكُونُ صَلَاتُهُ تِلْكَ وَحْدَهُ فِي بَيْتِهِ جَمَاعَةً فَقَالَ الَّذِي يُصَلِّي فِي بَيْتِهِ يُضَاعِفُهُ اللَّهُ لَهُ ضِعْفَيْ أَجْرِ الْجَمَاعَةِ تَكُونُ لَهُ خَمْسِينَ دَرَجَةً وَ الَّذِي يُصَلِّي مَعَ جِيرَتِهِ يَكْتُبُ لَهُ أَجْرَ مَنْ صَلَّى خَلْفَ رَسُولِ اللَّهِ ص- وَ يَدْخُلُ مَعَهُمْ فِي صَلَاتِهِمْ فَيُخَلِّفُ عَلَيْهِمْ ذُنُوبَهُ وَ يَخْرُجُ بِحَسَنَاتِهِمْ.

10734- 7-[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn11) وَ عَنْهُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ الْمُغِيرَةِ عَنْ نَاصِحٍ الْمُؤَذِّنِ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع إِنِّي أُصَلِّي فِي الْبَيْتِ وَ أَخْرُجُ إِلَيْهِمْ قَالَ اجْعَلْهَا نَافِلَةً وَ لَا تُكَبِّرْ مَعَهُمْ فَتَدْخُلَ مَعَهُمْ فِي الصَّلَاةِ فَإِنَّ مِفْتَاحَ الصَّلَاةِ التَّكْبِيرُ.

10735- 8-[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn12) وَ عَنْهُ عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ عُرْوَةَ عَنْ عُبَيْدِ بْنِ زُرَارَةَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: قُلْتُ إِنِّي أَدْخُلُ الْمَسْجِدَ وَ قَدْ صَلَّيْتُ فَأُصَلِّي مَعَهُمْ فَلَا أَحْتَسِبُ بِتِلْكَ الصَّلَاةِ قَالَ لَا بَأْسَ وَ أَمَّا أَنَا فَأُصَلِّي مَعَهُمْ وَ أُرِيهِمْ أَنِّي أَسْجُدُ وَ مَا أَسْجُدُ.

10736- 9-[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn13) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنِ الْهَيْثَمِ بْنِ وَاقِدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ‏[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn14) بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْأَرَّجَانِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: مَنْ صَلَّى فِي مَنْزِلِهِ ثُمَّ أَتَى مَسْجِداً مِنْ مَسَاجِدِهِمْ فَصَلَّى فِيهِ خَرَجَ بِحَسَنَاتِهِمْ.

وَ رَوَاهُ الْكُلَيْنِيُّ عَنْ جَمَاعَةٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ إِلَّا أَنَّهُ قَالَ فَصَلَّى مَعَهُمْ‏[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn15).

وَ رَوَاهُ الصَّدُوقُ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ‏ إِلَّا أَنَّهُ قَالَ يُصَلِّي مَعَهُمْ‏[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn16).

أَقُولُ: وَ يَأْتِي مَا يَدُلُّ عَلَى ذَلِكَ‏[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn17).
[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref1) ( 3)- الباب 6 فيه 9 أحاديث.

[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref2) ( 4)- الفقيه 1- 382- 1124.

[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref3) ( 5)- الفقيه 1- 407- 1211.

[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref4) ( 6)- الفقيه 1- 407- 1212.

[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref5) ( 1)- الكافي 1- 334- 2، أورد صدره في الحديث 3 من الباب 17 من أبواب مقدّمة العبادات.

[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref6) ( 2)- التهذيب 3- 33- 120، أورد صدره في الحديث 15 من الباب 31 من هذه الأبواب.

[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref7) ( 3)- في المصدر- الخازمي.

[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref8) ( 4)- في المصدر- الحسن بن الحسين.

[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref9) ( 5)- في المصدر- عمرو.

[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref10) ( 6)- التهذيب 3- 273- 789.

[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref11) ( 1)- التهذيب 3- 270- 775، أورد ذيله في الحديث 7 من الباب 1 من أبواب تكبيرة الأحرام.

[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref12) ( 2)- التهذيب 3- 269- 774.

[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref13) ( 3)- التهذيب 3- 270- 778.

[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref14) ( 4)- في نسخة- الحسن- هامش المخطوط-.

[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref15) ( 1)- الكافي 3- 380- 8.

[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref16) ( 2)- الفقيه 1- 407- 1210.

[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref17) ( 3)- يأتي في الأبواب 10 و 11 من هذه الأبواب، و في الأبواب 24 و 25 و 26 من أبواب الأمر و النهي و ما يناسبهما، و تقدم ما يدلّ على بعض المقصود في الباب 5 من هذه الأبواب.

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 12:47 قبل از ظهر
[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn1) 10 بَابُ اشْتِرَاطِ كَوْنِ إِمَامِ الْجَمَاعَةِ مُؤْمِناً مُوَالِياً لِلْأَئِمَّةِ وَ عَدَمِ جَوَازِ الِاقْتِدَاءِ بِالْمُخَالِفِ فِي الِاعْتِقَادَاتِ الصَّحِيحَةِ الْأُصُولِيَّةِ إِلَّا لِتَقِيَّةٍ

10749- 1-[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn2) مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْحَجَّالِ عَنْ ثَعْلَبَةَ عَنْ زُرَارَةَ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع عَنِ الصَّلَاةِ خَلْفَ الْمُخَالِفِينَ- فَقَالَ مَا هُمْ عِنْدِي إِلَّا بِمَنْزِلَةِ الْجُدُرِ.
وَ رَوَاهُ الشَّيْخُ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ مِثْلَهُ‏[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn3).

10750- 2-[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn4) وَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ عَنْ أَبِي عَلِيِّ بْنِ رَاشِدٍ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ ع إِنَّ مَوَالِيَكَ قَدِ اخْتَلَفُوا فَأُصَلِّي خَلْفَهُمْ جَمِيعاً فَقَالَ لَا تُصَلِّ إِلَّا خَلْفَ مَنْ تَثِقُ بِدِينِهِ.
مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ مِثْلَهُ إِلَّا أَنَّهُ زَادَ وَ أَمَانَتِهِ‏[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn5)

10751- 3-[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn6) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنِ النَّضْرِ عَنْ يَحْيَى الْحَلَبِيِّ عَنِ ابْنِ مُسْكَانَ عَنْ إِسْمَاعِيلَ الْجُعْفِيِّ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ ع رَجُلٌ يُحِبُّ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ ع- وَ لَا يَتَبَرَّأُ مِنْ عَدُوِّهِ وَ يَقُولُ هُوَ أَحَبُّ إِلَيَّ مِمَّنْ خَالَفَهُ فَقَالَ هَذَا مِخْلَطٌ وَ هُوَ عَدُوٌّ فَلَا تُصَلِّ خَلْفَهُ وَ لَا كَرَامَةَ إِلَّا أَنْ تَتَّقِيَهُ.
وَ
رَوَاهُ الصَّدُوقُ بِإِسْنَادِهِ عَنْ إِسْمَاعِيلَ الْجُعْفِيِ‏ مِثْلَهُ إِلَّا أَنَّهُ قَالَ لَا تُصَلِّ وَرَاءَهُ‏[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn7)

10752- 4-[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn8) وَ عَنْهُ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ عُمَرَ بْنِ أُذَيْنَةَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ سَعْدٍ[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn9) الْبَصْرِيِّ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع إِنِّي نَازِلٌ فِي بَنِي عَدِيٍّ- وَ مُؤَذِّنُهُمْ وَ إِمَامُهُمْ وَ جَمِيعُ أَهْلِ الْمَسْجِدِ عُثْمَانِيَّةٌ- يَبْرَءُونَ مِنْكُمْ وَ مِنْ شِيعَتِكُمْ وَ أَنَا نَازِلٌ فِيهِمْ فَمَا تَرَى فِي الصَّلَاةِ خَلْفَ الْإِمَامِ فَقَالَ ع صَلِّ خَلْفَهُ قَالَ وَ احْتَسِبْ بِمَا تَسْمَعُ وَ لَوْ قَدِمْتَ الْبَصْرَةَ لَقَدْ سَأَلَكَ الْفُضَيْلُ بْنُ يَسَارٍ- وَ أَخْبَرْتَهُ بِمَا أَفْتَيْتُكَ فَتَأْخُذُ بِقَوْلِ الْفُضَيْلِ وَ تَدَعُ قَوْلِي قَالَ عَلِيٌّ فَقَدِمْتُ الْبَصْرَةَ فَأَخْبَرْتُ فُضَيْلًا بِمَا قَالَ فَقَالَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَا قَالَ وَ لَكِنِّي قَدْ سَمِعْتُهُ وَ سَمِعْتُ أَبَاهُ يَقُولَانِ لَا تَعْتَدَّ بِالصَّلَاةِ خَلْفَ النَّاصِبِيِّ- وَ اقْرَأْ لِنَفْسِكَ كَأَنَّكَ وَحْدَكَ.

أَقُولُ: صَدْرُ الْحَدِيثِ ظَاهِرٌ فِي التَّقِيَّةِ.

10753- 5-[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn10) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْبَرْقِيِّ أَنَّهُ قَالَ: كَتَبْتُ إِلَى أَبِي جَعْفَرٍ الثَّانِي ع- أَ يَجُوزُ الصَّلَاةُ خَلْفَ مَنْ وَقَفَ عَلَى أَبِيكَ وَ جَدِّكَ ص فَأَجَابَ لَا تُصَلِّ وَرَاءَهُ.
وَ رَوَاهُ الصَّدُوقُ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْبَرْقِيِ‏ مِثْلَهُ‏[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn11).

10754- 6-[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn12) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى‏
عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ يَقْطِينٍ عَنْ عَمْرِو بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ خَلَفِ بْنِ حَمَّادٍ عَنْ رَجُلٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: لَا تُصَلِّ خَلْفَ الْغَالِي وَ إِنْ كَانَ يَقُولُ بِقَوْلِكَ وَ الْمَجْهُولِ وَ الْمُجَاهِرِ بِالْفِسْقِ وَ إِنْ كَانَ مُقْتَصِداً.
وَ رَوَاهُ الصَّدُوقُ مُرْسَلًا[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn13) وَ رَوَاهُ فِي الْخِصَالِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ سَعْدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى مِثْلَهُ‏[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn14) إِلَّا أَنَّهُ قَالَ عَنْ خَلِيفَةَ[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn15) بْنِ حَمَّادٍ.

10755- 7-[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn16) مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ الْحَلَبِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: لَا تُصَلِّ خَلْفَ مَنْ يَشْهَدُ عَلَيْكَ بِالْكُفْرِ وَ لَا خَلْفَ مَنْ شَهِدْتَ عَلَيْهِ بِالْكُفْرِ.

10756- 8-[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn17) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مُسْلِمٍ‏ أَنَّهُ سَأَلَ الصَّادِقَ ع عَنِ الصَّلَاةِ خَلْفَ رَجُلٍ يُكَذِّبُ بِقَدَرِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ قَالَ لِيُعِدْ كُلَّ صَلَاةٍ صَلَّاهَا خَلْفَهُ.
وَ رَوَاهُ فِي التَّوْحِيدِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَسَنِ الْكُوفِيِّ عَنْ أَبِيهِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ جَدِّهِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ الْمُغِيرَةِ عَنْ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مُسْلِمٍ‏ مِثْلَهُ‏[18] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn18).

10757- 9-[19] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn19) قَالَ وَ قَالَ عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدٍ وَ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ ع‏ مَنْ قَالَ بِالْجِسْمِ فَلَا تُعْطُوهُ شَيْئاً مِنَ الزَّكَاةِ وَ لَا تُصَلُّوا خَلْفَهُ.
وَ رَوَاهُ الشَّيْخُ أَيْضاً مُرْسَلًا نَحْوَهُ‏[20] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn20).

10758- 10-[21] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn21) وَ فِي الْأَمَالِي عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحَسَنِ عَنِ الصَّفَّارِ عَنِ الْعَبَّاسِ بْنِ مَعْرُوفٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ قَالَ: كَتَبْتُ إِلَى مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ الرِّضَا ع أُصَلِّي خَلْفَ مَنْ يَقُولُ بِالْجِسْمِ وَ مَنْ يَقُولُ بِقَوْلِ يُونُسَ- فَكَتَبَ ع لَا تُصَلُّوا خَلْفَهُمْ وَ لَا تُعْطُوهُمْ مِنَ الزَّكَاةِ وَ ابْرَءُوا مِنْهُمْ بَرِئَ اللَّهُ مِنْهُمْ.

10759- 11-[22] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn22) وَ فِي عُيُونِ الْأَخْبَارِ بِإِسْنَادٍ يَأْتِي‏[23] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn23) عَنِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ عَنِ الرِّضَا ع فِي كِتَابِهِ إِلَى الْمَأْمُونِ قَالَ: لَا يُقْتَدَى إِلَّا بِأَهْلِ الْوَلَايَةِ.

10760- 12-[24] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn24) وَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ السِّنَانِيِّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْكُوفِيِّ عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنْ عَبْدِ الْعَظِيمِ الْحَسَنِيِّ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ أَبِي مَحْمُودٍ عَنِ الرِّضَا ع عَنْ آبَائِهِ ع قَالَ: مَنْ زَعَمَ أَنَّ اللَّهَ يُجْبِرُ عِبَادَهُ عَلَى الْمَعَاصِي أَوْ يُكَلِّفُهُمْ مَا لَا يُطِيقُونَ إِلَى أَنْ قَالَ فَلَا تُصَلُّوا وَرَاءَهُ.

10761- 13-[25] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn25) وَ فِي كِتَابِ التَّوْحِيدِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ مَاجِيلَوَيْهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى الْعَطَّارِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ عَنْ عِمْرَانَ بْنِ مُوسَى عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَبَّاسِ بْنِ حَرِيشٍ الرَّازِيِّ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِنَا فِي حَدِيثٍ عَنْ‏
عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ أَبِي جَعْفَرٍ ع أَنَّهُمَا قَالا مَنْ قَالَ بِالْجِسْمِ فَلَا تُصَلُّوا وَرَاءَهُ.

10762- 14-[26] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn26) أَحْمَدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ الطَّبْرِسِيُّ فِي الْإِحْتِجَاجِ عَنْ عَبْدِ الْعَظِيمِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْحَسَنِيِّ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ أَبِي مَحْمُودٍ عَنِ الرِّضَا ع عَنْ أَبِيهِ عَنِ الصَّادِقِ ع قَالَ: مَنْ زَعَمَ أَنَّ اللَّهَ يُجْبِرُ عِبَادَهُ عَلَى الْمَعَاصِي أَوْ يُكَلِّفُهُمْ مَا لَا يُطِيقُونَ فَلَا تَأْكُلُوا ذَبِيحَتَهُ وَ لَا تَقْبَلُوا شَهَادَتَهُ وَ لَا تُصَلُّوا وَرَاءَهُ وَ لَا تُعْطُوهُ مِنَ الزَّكَاةِ شَيْئاً.

10763- 15-[27] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn27) وَ قَدْ تَقَدَّمَ فِي أَحَادِيثِ مَسْحِ الْخُفَّيْنِ‏ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: لَا تَمْسَحْ وَ لَا تُصَلِّ خَلْفَ مَنْ يَمْسَحُ.
أَقُولُ: وَ تَقَدَّمَ مَا يَدُلُّ عَلَى ذَلِكَ فِي الْأَذَانِ‏[28] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn28) وَ غَيْرِهِ‏[29] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn29) وَ يَأْتِي مَا يَدُلُّ عَلَيْهِ فِي أَحَادِيثِ الْقِرَاءَةِ خَلْفَ مَنْ لَا يُقْتَدَى بِهِ‏[30] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn30) وَ غَيْرِ ذَلِكَ‏[31] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn31).

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 01:00 قبل از ظهر
[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref1) ( 1)- الباب 10 فيه 15 حديثا.

[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref2) ( 2)- الكافي 3- 373- 2، أورده في الحديث 10 من الباب 33 من هذه الأبواب.

[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref3) ( 3)- التهذيب 3- 266- 754.

[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref4) ( 4)- الكافي 3- 374- 5، أورده في الحديث 8 من الباب 11 من هذه الأبواب.

[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref5) ( 5)- التهذيب 3- 266- 755.

[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref6) ( 6)- التهذيب 3- 28- 97.

[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref7) ( 1)- الفقيه 1- 380- 1117.

[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref8) ( 2)- التهذيب 3- 27- 95، أورده في الحديث 7 من الباب 33 من هذه الأبواب.

[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref9) ( 3)- في المصدر- سعيد.

[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref10) ( 4)- التهذيب 3- 28- 98.

[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref11) ( 5)- الفقيه 1- 379- 1112.

[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref12) ( 6)- التهذيب 3- 31- 109، أورده في الحديث 3 من الباب 12 من هذه الأبواب.

[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref13) ( 1)- الفقيه 1- 379- 1110، أورده في الحديث 4 من الباب 11 من هذه الأبواب.

[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref14) ( 2)- الخصال- 154- 193.

[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref15) ( 3)- في الخصال- خلف.

[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref16) ( 4)- الفقيه 1- 380- 1114.

[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref17) ( 5)- الفقيه 1- 380- 1116، أورده في الحديث 3 من الباب 37 من هذه الأبواب.

[18] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref18) ( 6)- التوحيد- 383- 31.

[19] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref19) ( 7)- الفقيه 1- 379- 1111.

[20] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref20) ( 1)- التهذيب 3- 283- 840.

[21] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref21) ( 2)- أمالي الصدوق- 229- 2.

[22] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref22) ( 3)- عيون أخبار الرضا( عليه السلام) 2- 123- 1.

[23] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref23) ( 4)- يأتي في الفائدة الأولى من الخاتمة برمز( ب).

[24] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref24) ( 5)- عيون الأخبار 1- 123- 16، أخرج قطعة منه في الحديث 1 من الباب 7 من أبواب المستحقين للزكاة، و أخرج تمامه في الحديث 9 من الباب 28 من أبواب الصيد و الذبائح.

[25] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref25) ( 6)- التوحيد- 101- 11، أخرجه عنه و عن التهذيب مع زيادة في الحديث 2 من الباب 7 من أبواب المستحقين للزكاة.

[26] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref26) ( 1)- الاحتجاج- 414.

[27] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref27) ( 2)- تقدم في الحديث 19 من الباب 38 من أبواب الوضوء.

[28] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref28) ( 3)- تقدم في الحديث 1 من الباب 26 من أبواب الاذان و الإقامة.

[29] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref29) ( 4)- تقدم في الباب 29 و في الحديث 2 من الباب 7 من أبواب صلاة الجمعة.

[30] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref30) ( 5)- يأتي في البابين 33 و 34 من هذه الأبواب.

[31] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref31) ( 6)- يأتي في البابين 11 و 31 من هذه الأبواب.

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 01:02 قبل از ظهر
وسائل الشيعة، ج‏8، ص: 363

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn1) 33 بَابُ وُجُوبِ الْقِرَاءَةِ خَلْفَ مَنْ لَا يُقْتَدَى بِهِ وَ اسْتِحْبَابِ الْأَذَانِ وَ الْإِقَامَةِ وَ سُقُوطِ الْجَهْرِ وَ مَا يَتَعَذَّرُ مِنَ الْقِرَاءَةِ مَعَ التَّقِيَّةِ وَ أَنَّهُ يُجْزِي مِنْهُمَا مِثْلُ حَدِيثِ النَّفْسِ‏

10911- 1-[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn2) مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ يَقْطِينٍ عَنْ أَخِيهِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ يَقْطِينٍ عَنْ أَبِيهِ عَلِيِّ بْنِ يَقْطِينٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ ع عَنِ الرَّجُلِ يُصَلِّي خَلْفَ مَنْ لَا يَقْتَدِي بِصَلَاتِهِ وَ الْإِمَامُ يَجْهَرُ بِالْقِرَاءَةِ قَالَ اقْرَأْ لِنَفْسِكَ وَ إِنْ لَمْ تُسْمِعْ نَفْسَكَ فَلَا بَأْسَ.

10912- 2-[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn3) وَ عَنْهُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي نَصْرٍ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ شَيْبَةَ قَالَ: كَتَبْتُ إِلَى أَبِي جَعْفَرٍ الثَّانِي ع أَسْأَلُهُ عَنِ الصَّلَاةِ خَلْفَ مَنْ يَتَوَلَّى أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ ع- وَ هُوَ يَرَى الْمَسْحَ عَلَى الْخُفَّيْنِ أَوْ خَلْفَ مَنْ يُحَرِّمُ الْمَسْحَ وَ هُوَ يَمْسَحُ فَكَتَبَ ع إِنْ جَامَعَكَ وَ إِيَّاهُمْ مَوْضِعٌ فَلَمْ تَجِدْ بُدّاً مِنَ الصَّلَاةِ فَأَذِّنْ لِنَفْسِكَ وَ أَقِمْ فَإِنْ سَبَقَكَ إِلَى الْقِرَاءَةِ فَسَبِّحْ.

10913- 3-[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn4) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ يَحْيَى عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ عَنْ عَمْرِو بْنِ عُثْمَانَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عُذَافِرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ:

سَأَلْتُهُ عَنْ دُخُولِي مَعَ مَنْ أَقْرَأُ خَلْفَهُ فِي الرَّكْعَةِ الثَّانِيَةِ فَيَرْكَعُ عِنْدَ فَرَاغِي مِنْ قِرَاءَةِ أُمِّ الْكِتَابِ- فَقَالَ تَقْرَأُ فِي الْأُخْرَاوَيْنِ كَيْ تَكُونَ قَدْ قَرَأْتَ فِي رَكْعَتَيْنِ.

وَ رَوَاهُ الصَّدُوقُ فِي الْعِلَلِ‏[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn5) عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ (عُمَرَ بْنِ أُذَيْنَةَ)[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn6) عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عُذَافِرٍ مِثْلَهُ.

10914- 4-[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn7) وَ عَنْهُ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ يَزِيدَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي حَمْزَةَ وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ سَعْدٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْحَاقَ وَ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي حَمْزَةَ عَمَّنْ ذَكَرَهُ‏[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn8) عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: يُجْزِيكَ (إِذَا كُنْتَ مَعَهُمْ مِنَ الْقِرَاءَةِ)[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn9) مِثْلُ حَدِيثِ النَّفْسِ.

وَ رَوَاهُ الصَّدُوقُ مُرْسَلًا[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn10) وَ رَوَاهُ الْكُلَيْنِيُّ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ إِدْرِيسَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ يَزِيدَ مِثْلَهُ‏[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn11).

10915- 5-[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn12) وَ عَنْهُ عَنْ سَعْدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَيْنِ بْنِ أَبِي الْخَطَّابِ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مُوسَى الْخَشَّابِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَسْبَاطٍ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِهِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ وَ أَبِي جَعْفَرٍ ع‏ فِي الرَّجُلِ يَكُونُ خَلْفَ الْإِمَامِ لَا يَقْتَدِي‏

بِهِ فَيَسْبِقُهُ الْإِمَامُ بِالْقِرَاءَةِ قَالَ إِذَا كَانَ قَدْ قَرَأَ أُمَّ الْكِتَابِ- أَجْزَأَهُ يَقْطَعُ وَ يَرْكَعُ.

10916- 6-[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn13) وَ عَنْهُ عَنْ مُوسَى بْنِ الْحَسَنِ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ هِلَالٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي نَصْرٍ عَنْ أَبِي الْحَسَنِ ع قَالَ: قُلْتُ لَهُ إِنِّي أَدْخُلُ مَعَ هَؤُلَاءِ فِي صَلَاةِ الْمَغْرِبِ فَيُعَجِّلُونِّي إِلَى مَا أَنْ أُؤَذِّنَ وَ أُقِيمَ وَ لَا أَقْرَأَ إِلَّا الْحَمْدَ حَتَّى يَرْكَعَ أَ يُجْزِينِي ذَلِكَ قَالَ نَعَمْ تُجْزِيكَ الْحَمْدُ وَحْدَهَا.

10917- 7-[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn14) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ عُمَرَ بْنِ أُذَيْنَةَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ سَعْدٍ[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn15) الْبَصْرِيِّ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع إِنِّي نَازِلٌ فِي بَنِي عَدِيٍّ- وَ مُؤَذِّنُهُمْ وَ إِمَامُهُمْ وَ جَمِيعُ أَهْلِ الْمَسْجِدِ عُثْمَانِيَّةٌ- يَبْرَءُونَ مِنْكُمْ وَ مِنْ شِيعَتِكُمْ- وَ أَنَا نَازِلٌ فِيهِمْ فَمَا تَرَى فِي الصَّلَاةِ خَلْفَ الْإِمَامِ قَالَ صَلِّ خَلْفَهُ قَالَ: قَالَ وَ احْتَسِبْ بِمَا تَسْمَعُ وَ لَوْ قَدِمْتَ الْبَصْرَةَ- لَقَدْ سَأَلَكَ الْفُضَيْلُ بْنُ يَسَارٍ- وَ أَخْبَرْتَهُ بِمَا أَفْتَيْتُكَ فَتَأْخُذُ بِقَوْلِ الْفُضَيْلِ وَ تَدَعُ قَوْلِي قَالَ عَلِيٌّ فَقَدِمْتُ الْبَصْرَةَ فَأَخْبَرْتُ فُضَيْلًا بِمَا قَالَ فَقَالَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَا قَالَ لَكِنِّي قَدْ سَمِعْتُهُ وَ سَمِعْتُ أَبَاهُ يَقُولَانِ لَا يُعْتَدُّ بِالصَّلَاةِ خَلْفَ النَّاصِبِ- وَ اقْرَأْ لِنَفْسِكَ كَأَنَّكَ وَحْدَكَ قَالَ فَأَخَذْتُ بِقَوْلِ الْفُضَيْلِ وَ تَرَكْتُ قَوْلَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع.

10918- 8-[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn16) مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ قَالَ: قَالَ الصَّادِقُ ع‏ أَذِّنْ خَلْفَ مَنْ قَرَأْتَ خَلْفَهُ.

10919- 9-[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn17) مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عُثْمَانَ عَنِ الْحَلَبِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِذَا صَلَّيْتَ خَلْفَ إِمَامٍ لَا تَقْتَدِي بِهِ فَاقْرَأْ خَلْفَهُ سَمِعْتَ قِرَاءَتَهُ أَوْ لَمْ تَسْمَعْ.

10920- 10-[18] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn18) وَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عُبَيْدِ اللَّهِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْحَجَّالِ عَنْ ثَعْلَبَةَ عَنْ زُرَارَةَ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع عَنِ الصَّلَاةِ خَلْفَ الْمُخَالِفِينَ- فَقَالَ مَا هُمْ عِنْدِي إِلَّا بِمَنْزِلَةِ الْجُدُرِ.

وَ رَوَاهُ الشَّيْخُ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ[19] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn19) وَ الَّذِي قَبْلَهُ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَعْقُوبَ‏ مِثْلَهُ.

10921- 11-[20] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn20) عَبْدُ اللَّهِ بْنُ جَعْفَرٍ فِي قُرْبِ الْإِسْنَادِ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ ظَرِيفٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ عُلْوَانَ عَنْ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِيهِ قَالَ: كَانَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ ع يَقْرَءَانِ خَلْفَ الْإِمَامِ.

أَقُولُ: وَ تَقَدَّمَ مَا يَدُلُّ عَلَى ذَلِكَ‏[21] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn21) وَ يَأْتِي مَا يَدُلُّ عَلَيْهِ‏[22] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn22) وَ يَأْتِي مَا ظَاهِرُهُ الْمُنَافَاةُ وَ نُبَيِّنُ وَجْهَهُ‏[23] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn23).

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref1) ( 3)- الباب 33 فيه 11 حديث.

[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref2) ( 4)- التهذيب 3- 36- 129، و الاستبصار 1- 430- 1663.، أورده أيضا في الحديث 1 من الباب 52 من أبواب القراءة.

[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref3) ( 5)- التهذيب 3- 276- 807.

[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref4) ( 6)- التهذيب 2- 296- 1194.

[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref5) ( 1)- علل الشرائع- 340- 2 أورده في الحديث 6 من الباب 34 من هذه الأبواب.

[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref6) ( 2)- في المصدر- عمرو بن عثمان.

[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref7) ( 3)- التهذيب 2- 97- 366، و الاستبصار 1- 321- 1197، أورده في الحديث 3 من الباب 52 من أبواب القراءة.

[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref8) ( 4)- التهذيب 3- 36- 128، و الاستبصار 1- 430- 1662.

[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref9) ( 5)- في الموضع الأول من التهذيب و الاستبصار- من القراءة معهم.

[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref10) ( 6)- الفقيه 1- 399- 1186.

[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref11) ( 7)- الكافي 3- 315- 16.

[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref12) ( 8)- التهذيب 3- 36- 130، و الاستبصار 1- 430- 1659.

[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref13) ( 1)- التهذيب 3- 37- 132، و الاستبصار 1- 431- 1665.

[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref14) ( 2)- التهذيب 3- 27- 95، أورده في الحديث 4 من الباب 10 من هذه الأبواب.

[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref15) ( 3)- في نسخة- سعيد- هامش المخطوط- و كذلك المصدر.

[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref16) ( 4)- الفقيه 1- 383- 1129، أورده في الحديث 2 من الباب 34 من أبواب الأذان.

[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref17) ( 1)- الكافي 3- 373- 4، و التهذيب 3- 35- 125، و الاستبصار 1- 429- 1658.

[18] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref18) ( 2)- الكافي 3- 373- 2، أورده في الحديث 1 من الباب 10 من هذه الأبواب.

[19] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref19) ( 3)- التهذيب 3- 266- 754.

[20] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref20) ( 4)- قرب الإسناد- 54.

[21] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref21) ( 5)- تقدم في الحديث 1 من الباب 34 من أبواب الأذان، و في الحديث 5 من الباب 33، و في الحديث 2 من الباب 38، و في الباب 52 من أبواب القراءة، و في الحديث 4 من الباب 10 من هذه الأبواب.

[22] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref22) ( 6)- يأتي في الباب 34 و 35 من هذه الأبواب.

[23] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref23) ( 7)- يأتي في الحديث 2 من الباب 34 من هذه الأبواب.

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 01:04 قبل از ظهر
وسائل الشيعة، ج‏8، ص: 367

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn1) 34 بَابُ سُقُوطِ الْقِرَاءَةِ خَلْفَ مَنْ لَا يُقْتَدَى بِهِ مَعَ تَعَذُّرِهَا وَ الِاجْتِزَاءِ بِإِدْرَاكِ الرُّكُوعِ مَعَ شِدَّةِ التَّقِيَّةِ

10922- 1-[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn2) مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ يَزِيدَ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنِ ابْنِ مُسْكَانَ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ يَعْنِي لَيْثاً الْمُرَادِيَّ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ ع مَنْ لَا أَقْتَدِي بِهِ فِي الصَّلَاةِ قَالَ افْرُغْ قَبْلَ أَنْ يَفْرُغَ فَإِنَّكَ فِي حِصَارٍ فَإِنْ فَرَغَ قَبْلَكَ فَاقْطَعِ الْقِرَاءَةَ وَ ارْكَعْ مَعَهُ.

10923- 2-[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn3) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُعَاوِيَةَ بْنِ وَهْبٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنِ الرَّجُلِ يَؤُمُّ الْقَوْمَ وَ أَنْتَ لَا تَرْضَى بِهِ فِي صَلَاةٍ يُجْهَرُ فِيهَا بِالْقِرَاءَةِ فَقَالَ إِذَا سَمِعْتَ كِتَابَ اللَّهِ يُتْلَى فَأَنْصِتْ لَهُ فَقُلْتُ فَإِنَّهُ يَشْهَدُ عَلَيَّ بِالشِّرْكِ فَقَالَ إِنْ عَصَى اللَّهَ فَأَطِعِ اللَّهَ فَرَدَدْتُ عَلَيْهِ فَأَبَى أَنْ يُرَخِّصَ لِي فَقُلْتُ لَهُ أُصَلِّي إِذَنْ فِي بَيْتِي ثُمَّ أَخْرُجُ إِلَيْهِ فَقَالَ أَنْتَ وَ ذَاكَ قَالَ إِنَّ عَلِيّاً ع كَانَ فِي صَلَاةِ الصُّبْحِ فَقَرَأَ ابْنُ الْكَوَّاءِ وَ هُوَ خَلْفَهُ‏ وَ لَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَ إِلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَ لَتَكُونَنَّ مِنَ الْخاسِرِينَ‏[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn4)- فَأَنْصَتَ عَلِيٌّ ع تَعْظِيماً لِلْقُرْآنِ حَتَّى فَرَغَ مِنَ الْآيَةِ ثُمَّ عَادَ فِي قِرَاءَتِهِ ثُمَّ أَعَادَ ابْنُ الْكَوَّاءِ الْآيَةَ فَأَنْصَتَ عَلِيٌّ ع أَيْضاً ثُمَّ قَرَأَ فَأَعَادَ ابْنُ الْكَوَّاءِ فَأَنْصَتَ عَلِيٌّ ع- ثُمَّ قَالَ‏ فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَ لا يَسْتَخِفَّنَّكَ الَّذِينَ لا يُوقِنُونَ‏[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn5)- ثُمَّ أَتَمَّ السُّورَةَ ثُمَّ رَكَعَ الْحَدِيثَ.

أَقُولُ: ذَكَرَ الشَّيْخُ أَنَّهُ مَحْمُولٌ عَلَى التَّقِيَّةِ أَوْ عَلَى مَا إِذَا قَرَأَ لِنَفْسِهِ وَ إِنْ كَانَ مُنْصِتاً[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn6) لِمَا مَضَى‏[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn7) وَ يَأْتِي‏[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn8).

10924- 3-[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn9) وَ عَنْهُ عَنْ صَفْوَانَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ بُكَيْرٍ عَنْ أَبِيهِ بُكَيْرِ بْنِ أَعْيَنَ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ النَّاصِبِ يَؤُمُّنَا مَا تَقُولُ فِي الصَّلَاةِ مَعَهُ فَقَالَ أَمَّا إِذَا جَهَرَ فَأَنْصِتْ لِلْقِرَاءَةِ[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn10) وَ اسْمَعْ ثُمَّ ارْكَعْ وَ اسْجُدْ أَنْتَ لِنَفْسِكَ.

10925- 4-[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn11) وَ عَنْهُ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُصَيْنِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْفُضَيْلِ عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ فِي حَدِيثٍ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع إِنِّي أَدْخُلُ الْمَسْجِدَ فَأَجِدُ الْإِمَامَ قَدْ رَكَعَ وَ قَدْ رَكَعَ الْقَوْمُ فَلَا يُمْكِنُنِي أَنْ أُؤَذِّنَ وَ أُقِيمَ أَوْ أُكَبِّرَ فَقَالَ لِي فَإِذَا كَانَ ذَلِكَ فَادْخُلْ مَعَهُمْ فِي الرَّكْعَةِ فَاعْتَدَّ بِهَا فَإِنَّهَا مِنْ أَفْضَلِ رَكَعَاتِكَ قَالَ إِسْحَاقُ‏[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn12) فَفَعَلْتُ ثُمَّ انْصَرَفْتُ فَإِذَا خَمْسَةٌ أَوْ سِتَّةٌ مِنْ جِيرَانِي قَدْ قَامُوا إِلَيَّ مِنَ الْمَخْزُومِيِّينَ وَ الْأُمَوِيِّينَ- فَقَالُوا جَزَاكَ اللَّهُ عَنْ نَفْسِكَ خَيْراً فَقَدْ وَ اللَّهِ رَأَيْنَا خِلَافَ مَا ظَنَنَّا بِكَ وَ مَا قِيلَ فِيكَ فَقُلْتُ وَ أَيُّ شَيْ‏ءٍ ذَاكَ قَالُوا تَبِعْنَاكَ حِينَ قُمْتَ إِلَى الصَّلَاةِ وَ نَحْنُ نَرَى أَنَّكَ لَا تَقْتَدِي بِالصَّلَاةِ مَعَنَا فَقَدْ وَجَدْنَاكَ قَدِ اعْتَدَدْتَ بِالصَّلَاةِ مَعَنَا قَالَ فَعَلِمْتُ أَنَّ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع- لَمْ يَأْمُرْنِي إِلَّا وَ هُوَ يَخَافُ عَلَيَّ هَذَا وَ شِبْهَهُ.

10926- 5-[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn13) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ سَعْدٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ عُرْوَةَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ بُكَيْرٍ عَنْ زُرَارَةَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ: لَا بَأْسَ بِأَنْ تُصَلِّيَ خَلْفَ النَّاصِبِ- وَ لَا تَقْرَأَ خَلْفَهُ فِيمَا يُجْهَرُ فِيهِ فَإِنَّ قِرَاءَتَهُ تُجْزِيكَ إِذَا سَمِعْتَهَا.

أَقُولُ: ذَكَرَ الشَّيْخُ أَنَّهُ مَحْمُولٌ عَلَى التَّقِيَّةِ أَوْ عَلَى تَرْكِ الْجَهْرِ دُونَ الْقِرَاءَةِ.

10927- 6-[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn14) مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ فِي الْعِلَلِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ (عُمَرَ بْنِ أُذَيْنَةَ)[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn15) عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عُذَافِرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنْ دُخُولِي مَعَ مَنْ أَقْرَأُ خَلْفَهُ فِي الرَّكْعَةِ الثَّانِيَةِ فَيَرْكَعُ عِنْدَ فَرَاغِهِ مِنْ قِرَاءَةِ أُمِّ الْكِتَابِ- فَقَالَ تَقْرَأُ فِي الْأَخِيرَتَيْنِ لِتَكُونَ قَدْ قَرَأْتَ فِي رَكْعَتَيْنِ‏[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn16).

أَقُولُ: وَ تَقَدَّمَ مَا يَدُلُّ عَلَى ذَلِكَ‏[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn17).

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref1) ( 1)- الباب 34 فيه 6 أحاديث.

[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref2) ( 2)- التهذيب 3- 275- 801.

[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref3) ( 3)- التهذيب 3- 35- 127، و الاستبصار 1- 430- 1661.

[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref4) ( 4)- الزمر 39- 65.

[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref5) ( 5)- الروم 30- 60.

[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref6) ( 1)- راجع التهذيب 3- 36- 127.

[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref7) ( 2)- تقدم في الباب 33 من هذه الأبواب.

[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref8) ( 3)- يأتي في الباب 35 من هذه الأبواب.

[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref9) ( 4)- التهذيب 3- 35- 126، و الاستبصار 1- 430- 1660.

[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref10) ( 5)- في الاستبصار- للقرآن" هامش المخطوط".

[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref11) ( 6)- التهذيب 3- 38- 133، و الاستبصار 1- 431- 1166.

[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref12) ( 7)- في هامش الأصل ما نصه-" قد سقط من كلام إسحاق بن عمار هاهنا شي‏ء كثير اختصارا"( منه سلمه اللّه).

[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref13) ( 1)- التهذيب 3- 278- 814.

[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref14) ( 2)- علل الشرائع- 340- 2، و أورده في الحديث 3 من الباب 33 من هذه الأبواب.

[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref15) ( 3)- في المصدر- عمرو بن عثمان.

[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref16) ( 4)- لعله( عليه السلام) اكتفى في التعليل بجزء العلة و الجزء الآخر هو التقية و تركه للتقية، و أراد بالأخيرتين أخيرتي الامام- و يكون الماموم لم يقرأ في الأولى شيئا." منه قده".

[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref17) ( 5)- تقدم في الباب 33 من هذه الأبواب.

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 01:08 قبل از ظهر
وسائل الشيعة، ج‏8، ص: 401

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn1) 54 بَابُ اسْتِحْبَابِ إِعَادَةِ الْمُنْفَرِدِ صَلَاتَهُ إِذَا وَجَدَ جَمَاعَةً إِمَاماً كَانَ أَوْ مَأْمُوماً حَتَّى جَمَاعَةِ الْعَامَّةِ لِلتَّقِيَّةِ وَ عَدَمِ وُجُوبِ الْإِعَادَةِ

11014- 1-[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn2) مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: فِي الرَّجُلِ يُصَلِّي الصَّلَاةَ وَحْدَهُ ثُمَّ يَجِدُ جَمَاعَةً قَالَ يُصَلِّي مَعَهُمْ وَ يَجْعَلُهَا الْفَرِيضَةَ إِنْ شَاءَ.

11015- 2-[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn3) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ زُرَارَةَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع فِي حَدِيثٍ قَالَ: لَا يَنْبَغِي لِلرَّجُلِ أَنْ يَدْخُلَ مَعَهُمْ‏[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn4) فِي صَلَاتِهِمْ وَ هُوَ لَا يَنْوِيهَا صَلَاةً بَلْ يَنْبَغِي لَهُ أَنْ يَنْوِيَهَا وَ إِنْ كَانَ قَدْ صَلَّى فَإِنَّ لَهُ صَلَاةً أُخْرَى.

11016- 3-[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn5) قَالَ: وَ قَالَ رَجُلٌ لِلصَّادِقِ ع أُصَلِّي فِي أَهْلِي ثُمَّ أَخْرُجُ‏[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn6) إِلَى الْمَسْجِدِ فَيُقَدِّمُونِّي فَقَالَ تَقَدَّمْ لَا عَلَيْكَ وَ صَلِّ بِهِمْ.

11017- 4-[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn7) قَالَ وَ رُوِيَ‏ أَنَّهُ يُحْسَبُ لَهُ أَفْضَلُهُمَا وَ أَتَمُّهُمَا.

11018- 5-[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn8) مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ‏

مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ بْنِ بَزِيعٍ قَالَ: كَتَبْتُ إِلَى أَبِي الْحَسَنِ ع أَنِّي أَحْضُرُ الْمَسَاجِدَ مَعَ جِيرَتِي وَ غَيْرِهِمْ فَيَأْمُرُونَنِي بِالصَّلَاةِ بِهِمْ وَ قَدْ صَلَّيْتُ قَبْلَ أَنْ آتِيَهُمْ وَ رُبَّمَا صَلَّى خَلْفِي مَنْ يَقْتَدِي بِصَلَاتِي وَ الْمُسْتَضْعَفُ وَ الْجَاهِلُ فَأَكْرَهُ أَنْ أَتَقَدَّمَ وَ قَدْ صَلَّيْتُ لِحَالِ مَنْ يُصَلِّي بِصَلَاتِي مِمَّنْ سَمَّيْتُ لَكَ فَمُرْنِي فِي ذَلِكَ بِأَمْرِكَ أَنْتَهِي إِلَيْهِ وَ أَعْمَلُ بِهِ إِنْ شَاءَ اللَّهُ فَكَتَبَ ع صَلِّ بِهِمْ.

11019- 6-[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn9) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ يَقْطِينٍ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي الْحَسَنِ ع جُعِلْتُ فِدَاكَ تَحْضُرُ صَلَاةُ الظُّهْرِ فَلَا نَقْدِرُ أَنْ نَنْزِلَ فِي الْوَقْتِ حَتَّى يَنْزِلُوا فَنَنْزِلُ مَعَهُمْ فَنُصَلِّي ثُمَّ يَقُومُونَ فَيُسْرِعُونَ فَنَقُومُ فَنُصَلِّي الْعَصْرَ وَ نُرِيهِمْ كَأَنَّا نَرْكَعُ ثُمَّ يَنْزِلُونَ لِلْعَصْرِ فَيُقَدِّمُونَّا فَنُصَلِّي بِهِمْ فَقَالَ صَلِّ بِهِمْ لَا صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِمْ.

وَ رَوَاهُ الْكُلَيْنِيُّ عَنْ جَمَاعَةٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn10) وَ الَّذِي قَبْلَهُ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ مِثْلَهُ.

11020- 7-[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn11) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ سُلَيْمٍ الْفَرَّاءِ عَنْ دَاوُدَ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ رَجُلٍ يَكُونُ مُؤَذِّنَ مَسْجِدٍ فِي الْمِصْرِ وَ إِمَامَهُ فَإِذَا كَانَ يَوْمُ الْجُمُعَةِ صَلَّى الْعَصْرَ فِي وَقْتِهَا كَيْفَ يَصْنَعُ بِمَسْجِدِهِ قَالَ صَلِّ الْعَصْرَ فِي وَقْتِهَا فَإِذَا كَانَ ذَلِكَ الْوَقْتُ الَّذِي يُؤَذِّنُ فِيهِ أَهْلُ الْمِصْرِ فَأَذِّنْ وَ صَلِّ بِهِمْ فِي الْوَقْتِ الَّذِي يُصَلِّي بِهِمْ فِيهِ أَهْلُ مِصْرِكَ.

11021- 8-[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn12) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ سَعْدٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ يَعْنِي أَحْمَدَ بْنَ مُحَمَّدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ عُبَيْدِ اللَّهِ الْحَلَبِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ‏

ع قَالَ: إِذَا صَلَّيْتَ‏[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn13) وَ أَنْتَ فِي الْمَسْجِدِ وَ أُقِيمَتِ الصَّلَاةُ فَإِنْ شِئْتَ فَاخْرُجْ وَ إِنْ شِئْتَ فَصَلِّ مَعَهُمْ وَ اجْعَلْهَا تَسْبِيحاً.

وَ رَوَاهُ الصَّدُوقُ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحَلَبِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَنْ أَبِيهِ ع‏ مِثْلَهُ‏[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn14).

11022- 9-[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn15) وَ عَنْهُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ الْحَسَنِ عَنْ عَمْرِو بْنِ سَعِيدٍ عَنْ مُصَدِّقٍ عَنْ عَمَّارٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الرَّجُلِ يُصَلِّي الْفَرِيضَةَ ثُمَّ يَجِدُ قَوْماً يُصَلُّونَ جَمَاعَةً أَ يَجُوزُ لَهُ أَنْ يُعِيدَ الصَّلَاةَ مَعَهُمْ قَالَ نَعَمْ وَ هُوَ أَفْضَلُ قُلْتُ فَإِنْ لَمْ يَفْعَلْ قَالَ لَيْسَ بِهِ بَأْسٌ.

11023- 10-[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn16) وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْوَلِيدِ عَنْ يَعْقُوبَ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أُصَلِّي ثُمَّ أَدْخُلُ الْمَسْجِدَ فَتُقَامُ الصَّلَاةُ وَ قَدْ صَلَّيْتُ فَقَالَ صَلِّ مَعَهُمْ يَخْتَارُ اللَّهُ أَحَبَّهُمَا إِلَيْهِ.

مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ مِثْلَهُ‏[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn17).

11024- 11-[18] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn18) وَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ وَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ جَمِيعاً عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَفْصِ بْنِ الْبَخْتَرِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع‏ فِي الرَّجُلِ يُصَلِّي الصَّلَاةَ وَحْدَهُ ثُمَّ يَجِدُ جَمَاعَةً قَالَ يُصَلِّي مَعَهُمْ وَ يَجْعَلُهَا الْفَرِيضَةَ.

وَ رَوَاهُ الشَّيْخُ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَعْقُوبَ‏[19] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn19)

أَقُولُ: وَ تَقَدَّمَ مَا يَدُلُّ عَلَى ذَلِكَ‏[20] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn20) وَ يَأْتِي مَا يَدُلُّ عَلَيْهِ‏[21] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn21).

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref1) ( 4)- الباب 54 فيه 11 حديثا.

[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref2) ( 5)- الفقيه 1- 384- 1133.

[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref3) ( 6)- الفقيه 1- 403- 1196، و أورده بتمامه في الباب 39 من هذه الأبواب.

[4] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref4) ( 7)- في المصدر- مع قوم.

[5] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref5) ( 8)- الفقيه 1- 383- 1130.

[6] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref6) ( 9)- في المصدر- أدخل.

[7] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref7) ( 10)- الفقيه 1- 384- 1132.

[8] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref8) ( 11)- التهذيب 3- 50- 174، و الكافي 3- 380- 5.

[9] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref9) ( 1)- التهذيب 3- 270- 777.

[10] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref10) ( 2)- الكافي 3- 379- 4.

[11] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref11) ( 3)- التهذيب 3- 276- 805.

[12] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref12) ( 4)- التهذيب 3- 279- 821.

[13] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref13) ( 1)- في المصدر زيادة- صلاة.

[14] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref14) ( 2)- الفقيه 1- 407- 1214.

[15] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref15) ( 3)- التهذيب 3- 50- 175.

[16] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref16) ( 4)- التهذيب 3- 270- 776.

[17] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref17) ( 5)- الكافي 3- 379- 2.

[18] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref18) ( 6)- الكافي 3- 379- 1.

[19] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref19) ( 7)- التهذيب 3- 50- 176.

[20] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref20) ( 1)- تقدم في الباب 6 من هذه الأبواب.

[21] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref21) ( 2)- لعل المقصود فيما يأتي في الباب 55 من هذه الأبواب فتامل.

حمید
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 01:18 قبل از ظهر
و اما اونی حدیثی که به زعم (=گمان باطل!) بعضیا نشانگر وحدت با اهل عامّه است از لسان اهل بیت صلوات الله و سلامه علیهم أجمعین:

وسائل الشيعة، ج‏8، ص: 430

75 بَابُ اسْتِحْبَابِ الْأَذَانِ لِلْعَامَّةِ وَ الصَّلَاةِ بِهِمْ وَ عِيَادَةِ مَرْضَاهُمْ وَ حُضُورِ جَنَائِزِهِمْ لِلتَّقِيَّةِ وَ الصَّلَاةِ فِي مَسَاجِدِهِمْ وَ مَا يُسْتَحَبُّ اخْتِيَارُهُ مِنْ فَضِيلَةِ الْمَسْجِدِ وَ الْجَمَاعَةِ

11092- 1-[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn2) مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ زَيْدٍ الشَّحَّامِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ:

يَا زَيْدُ خَالِقُوا النَّاسَ بِأَخْلَاقِهِمْ صَلُّوا فِي مَسَاجِدِهِمْ وَ عُودُوا مَرْضَاهُمْ وَ اشْهَدُوا جَنَائِزَهُمْ وَ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَكُونُوا الْأَئِمَّةَ وَ الْمُؤَذِّنِينَ فَافْعَلُوا فَإِنَّكُمْ إِذَا فَعَلْتُمْ ذَلِكَ قَالُوا هَؤُلَاءِ الْجَعْفَرِيَّةُ- رَحِمَ اللَّهُ جَعْفَراً مَا كَانَ أَحْسَنَ مَا يُؤَدِّبُ أَصْحَابَهُ وَ إِذَا تَرَكْتُمْ ذَلِكَ قَالُوا هَؤُلَاءِ الْجَعْفَرِيَّةُ- فَعَلَ اللَّهُ بِجَعْفَرٍ مَا كَانَ أَسْوَأَ مَا يُؤَدِّبُ أَصْحَابَهُ.

11093- 2-[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn3) مُحَمَّدُ بْنُ إِدْرِيسَ فِي آخِرِ السَّرَائِرِ نَقْلًا مِنْ كِتَابِ الْمَشِيخَةِ لِلْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنِ ابْنِ سِنَانٍ عَنْ جَابِرٍ الْجُعْفِيِّ قَالَ: سَأَلْتُهُ إِنَّ لِي‏ جِيرَاناً بَعْضُهُمْ يَعْرِفُ هَذَا الْأَمْرَ وَ بَعْضُهُمْ لَا يَعْرِفُ وَ قَدْ سَأَلُونِي أُؤَذِّنُ لَهُمْ وَ أُصَلِّي بِهِمْ فَخِفْتُ أَنْ لَا يَكُونَ ذَلِكَ مُوَسَّعاً لِي فَقَالَ أَذِّنْ لَهُمْ وَ صَلِّ بِهِمْ وَ تَحَرَّ الْأَوْقَاتِ.

[2] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref2) ( 5)- الفقيه 1- 383- 1128.

[3] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref3) ( 6)- مستطرفات السرائر- 81- 15.

hamed
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 08:06 قبل از ظهر
به به! احسنت! انقدر این پست های آقا حمید زیبا بود که من هوس کردم همه پست های این وسط رو پاک کنم! چون دیگه حرفی نمونده!
من یه چندتایی از روایاتی که زدی رو خوندم، انشالله بقیش رو هم می خونم بعد نتیجه ای که میگیرم رو میگم شما هم کمک کنید که نتیجه درست بگیریم.

hamed
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 08:15 قبل از ظهر
در مورد اینکه چرا خودم نمیرم سراغش:
1) متاسفانه در شرف امتحانی هستم و تمرینی تا همین یکی دو روز پیش داشتم که سخت من رو مشغول خودش کرده بود! روز ها هم سر کار هستم و کار درستی نیست سر کار به این چیزا بپردازم. حس کردم این بحث خیلی مهمه! برای همین سعی کردم زندش نگه دارم تا یکی بیاد کمک!! دیگه آخرش دیدم نمیشه صراحتا گفتم که منتظرم یکی بیاد روایت بزاره!
2) همه این شیرینی هایی که شما میگی، کم و بیش ما هم چشیدیم، خیلی زیباست درسته، البته خودت که خوره ی ور رفتن با این نرم افزار هستی رو با ما مقایسه نکن! :p من تنها تجربه موفقم در گشتن در کتاب های جامع الاحادیث، بحث ازدواج بود که همون باعث شد سریع مزدوج شدم! دیگه ببینید چه تاثیری داره... :)).
3) خدا خیر بده این داش حمید مارو که انقدر باعث و بانی خیره. خدا خیرت دهاد، برای سلامتیش صلوات

البته فکر نکنم شما همه این حدیث هارو با یه دفعه توی این نرم افزار پیدا کرده باشی. (استدلال های اون وسط و تاکیداتش نشان از این داشت که مثلا یه سری روایت رو هم اینور اونور دیدی رفتی پیش رو گرفتی و .... خلاصه یه سری سر نخ داشتی... نه؟ از نقل قول زیر میگم)

و اما اونی حدیثی که به زعم (=گمان باطل!) بعضیا نشانگر وحدت با اهل عامّه است از لسان اهل بیت صلوات الله و سلامه علیهم أجمعین

J.MOGHADAM
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 02:02 بعد از ظهر
اقا حمید ترجمه اش رو هم بیارید فیض ببریم!!!..

ABASS
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 03:48 بعد از ظهر
سلام به دوستان منم از آقا حمید ممنونم به خاطر این تلاششون اما دو تا انتقاد به ایشون(البته نگید خودش کاری نکرده حالا اومده انتقاد هم میکنه):

1-حاجی فرموده بود که حدیث عربی بدون ترجمه نذارید( چرا که خیلی ها از جمله خود بنده عربیشون قوی نیست)(البته قبول دارم که باید برم عربیمو قوی کنم اما حالا....) تا تاپیک ها برای همه کاربردی بشه...

کاشکی چند تا از این احادیث رو میاوردی اما با ترجمه.....البته از دوستانی که عربیشون خوبه خواهش میکنم که روایاتو ترجمه کنن چون آقا حمید سالی یه بار به سایت سر میزنن.....

2-آقا حمید شما که اینهمه با فضل و کمالاتی و میدونی که احیاء امر اهل بیت چه لذت و ثوابی داره چرا انقدر کم به سایت سر میزنی و در دیگر تاپیک ها به دیگر دوستان کمک نمیکنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

hamed
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 09:56 بعد از ظهر
من همینطور داره اوضاع وقتم بدتر میشه! سر همین تا دیگه کارا به اوج نرسیده صرفا این یه روایت رو ترجمه می کنم:

يَا زَيْدُ خَالِقُوا النَّاسَ بِأَخْلَاقِهِمْ صَلُّوا فِي مَسَاجِدِهِمْ وَ عُودُوا مَرْضَاهُمْ وَ اشْهَدُوا جَنَائِزَهُمْ وَ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَكُونُوا الْأَئِمَّةَ وَ الْمُؤَذِّنِينَ فَافْعَلُوا فَإِنَّكُمْ إِذَا فَعَلْتُمْ ذَلِكَ قَالُوا هَؤُلَاءِ الْجَعْفَرِيَّةُ- رَحِمَ اللَّهُ جَعْفَراً مَا كَانَ أَحْسَنَ مَا يُؤَدِّبُ أَصْحَابَهُ وَ إِذَا تَرَكْتُمْ ذَلِكَ قَالُوا هَؤُلَاءِ الْجَعْفَرِيَّةُ- فَعَلَ اللَّهُ بِجَعْفَرٍ مَا كَانَ أَسْوَأَ مَا يُؤَدِّبُ أَصْحَابَهُ.

اى زيد با مردم(از عنوان باب، مشخصه که منظور اهل عامه است) با طريقه و آداب آنان معاشرت كنيد، در مساجد آنان نماز بخوانيد، و بيمارانشان را عیادت كنيد و بر جنازه‏هايشان حاضر شويد و اگر توانستيد كه پيشنماز آنان باشيد و أذان گوى ايشان شويد. پس حتما اين كار را بكنيد، زيرا وقتى شما چنين رفتار مى‏كنيد آنان مى‏گويند: اينان از شيعيان جعفرى مذهب‏اند رحمت خداوند بر جعفر بن محمّد(صلوات الله علیه) باد كه چه نيكو اصحاب خود را مؤدّب مى‏كند و چون اين رفتارها را را ترك گویيد مي گويند: اينان شيعيان جعفر(صلوات الله علیه) اند خداوند او را جزا دهد و چنين و چنان كند كه اصحاب خود را چه بد پرورش داده است.

hamed
یکشنبه 08 اردیبهشت 92, 09:57 بعد از ظهر
البته یه چیزی رو فراموش کردم بگم! این حدیث های آقا حمید بحث تقیه رو برای ما روشن تر کرد. اما مساله مراجع تقلید و اینا موند! حالا که بحث رفت سر تقیه، همین یکی رو بریم جلو تا همینشم خاموش نشده.

hamed
دوشنبه 09 اردیبهشت 92, 09:18 بعد از ظهر
قَالَ وَ قَالَ الصَّادِقُ ع‏ إِذَا صَلَّيْتَ مَعَهُمْ غُفِرَ لَكَ بِعَدَدِ مَنْ خَالَفَكَ.

امام صادق علیه السلام فرمودند: زمانی که با آنها نماز بخوانی، از تو بخشیده می شود (گناهانت) به اندازه مقداری که آنها با تو اختلاف دارند.

hamed
دوشنبه 09 اردیبهشت 92, 09:21 بعد از ظهر
مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: مَنْ صَلَّى مَعَهُمْ فِي الصَّفِّ الْأَوَّلِ كَانَ كَمَنْ صَلَّى خَلْفَ رَسُولِ اللَّهِ ص فِي الصَّفِّ الْأَوَّلِ.وَ رَوَاهُ فِي الْمَجَالِسِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ أَبِي زِيَادٍ النَّهْدِيِّ عَنِ ابْنِ بُكَيْرٍ عَنِ الصَّادِقِ ع‏ مِثْلَهُ‏[3].

ابی عبدالله فرمودند: هر کس که با آنان نماز بگذارد در صف اول، مانند کسیست که نماز بخواند در پشت سر رسول خدا در صف اول

J.MOGHADAM
سه شنبه 10 اردیبهشت 92, 01:34 بعد از ظهر
انان کیند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لفظ اهل عامه هست؟؟؟

reza
سه شنبه 10 اردیبهشت 92, 04:56 بعد از ظهر
انان کیند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لفظ اهل عامه هست؟؟؟
سلام
تا جایی که بنده پست ها رو دنبال میکردم، این احادیث ترجمه شده ی همون احادیث عربی ای هستند که آقای حمید گذاشتن و گفتن که:

در مورد نماز خوندن پشت مخالفین هم کلی روایت داریم که خودش باب هست توی وسائل الشیعه. (چندین بابه و روایاتش در باب های مختلف اومده) ......

خب! حالا اون دسته از مخالفین شیعه که نماز هم میخونن، و اصلا نماز خوندن پشت سرشون یا توی مسجدشون میتونه موضوعیت داشته باشه کیا هستن؟ مشخصا همون اهل عامه هستند.

در ضمن در پست هایی که احادیث عربی آورده شده هر کدوم عنوان باب هم اومده و مشخص کرده که این احادیث در چه زمینه ای بوده

و اگر کسی عربیش مثل من ضعیف باشه هم باز با کمی دقت میتونه از روی کلماتی مثل تقیه و "جَمَاعَةِ الْعَامَّةِ لِلتَّقِيَّةِ" و "بَابُ اسْتِحْبَابِ الْأَذَانِ لِلْعَامَّةِ وَ الصَّلَاةِ بِهِمْ" متوجه بشه این احادیث دقیقا در مورد نماز خوندن با اهل عامه و پشت سر اهل عامه هستش.

بنابر این ضمایر "آنان" در احادیث ترجمه شده ای که آقای حامد ترجمه کردند همون اهل عامه هستند.

J.MOGHADAM
چهارشنبه 11 اردیبهشت 92, 09:08 بعد از ظهر
سلام
تا جایی که بنده پست ها رو دنبال میکردم، این احادیث ترجمه شده ی همون احادیث عربی ای هستند که آقای حمید گذاشتن و گفتن که:

خب! حالا اون دسته از مخالفین شیعه که نماز هم میخونن، و اصلا نماز خوندن پشت سرشون یا توی مسجدشون میتونه موضوعیت داشته باشه کیا هستن؟ مشخصا همون اهل عامه هستند.

در ضمن در پست هایی که احادیث عربی آورده شده هر کدوم عنوان باب هم اومده و مشخص کرده که این احادیث در چه زمینه ای بوده

و اگر کسی عربیش مثل من ضعیف باشه هم باز با کمی دقت میتونه از روی کلماتی مثل تقیه و "جَمَاعَةِ الْعَامَّةِ لِلتَّقِيَّةِ" و "بَابُ اسْتِحْبَابِ الْأَذَانِ لِلْعَامَّةِ وَ الصَّلَاةِ بِهِمْ" متوجه بشه این احادیث دقیقا در مورد نماز خوندن با اهل عامه و پشت سر اهل عامه هستش.

بنابر این ضمایر "آنان" در احادیث ترجمه شده ای که آقای حامد ترجمه کردند همون اهل عامه هستند.

با تشکر از شما.
لطفا ترجمه بقیه احادیث رو هم بیارین دیگه..!!

حمید
پنجشنبه 12 اردیبهشت 92, 11:15 قبل از ظهر
امام صادق علیه السلام فرمودند: زمانی که با آنها نماز بخوانی، از تو بخشیده می شود (گناهانت) به اندازه مقداری که آنها با تو اختلاف دارند.

به عدد کسانی که با تو مخالفت می کنند.

در مورد صحبت های دیگه ات هم حامدجان به خصوص در زمینه پیدا کردن احادیث مربوطه در پست بعدی توضیح میدم

hamed
جمعه 13 اردیبهشت 92, 09:04 قبل از ظهر
به عدد کسانی که با تو مخالفت می کنند.

اوخ! "من" رو "ما" دیدم. چون بر وزن "به عدد ما احاط به علمک بود" تا خوندم حس کردم "ما" ه

حامد
شنبه 14 اردیبهشت 92, 10:40 بعد از ظهر
سلام به همه دوستان
اولا نمی دونم از اینکه اقا حمید اومد توی این بحث شرکت کرد باید بخندم یا گریه کنم آخه مرد مومن یه کامیون حدیث یه دفعه خالی کردی که چی
تازه خلاف مقرارات سایت که باید فارسی بنویسی عمل کردی ادمین سایت باید تنبیه کنه که متاسفانه خودش هم تشکر می کنه
حالا فرض کنید که ترجمه کرده بدون دسته بندی چه فایده ای داره
به هر حال اولین بار تو عمرم بود که یه بحث تو یه تالار گفتگو از بیخش تا آخرش می خونم
خیلی بحث قشنگی بود بین اقا حامد و مقدم
یه نکته دوستانه می گم که ای کاش تو ی بحث عصبانی نمی شدند بعضی ها و کلماتشون دوستانه تر بود
به هر حال با توجه به همه این روایاتی که اقا حمید زحمت کشیدند و آوردند نظر من به نظر آقای مقدم بسیار نزدیک تر است
چیزی که من از این روایات می فهمم همون چیزیه که مقدم گفت و باز هم به نظر فاتر و ناقص بنده در فتوا هایی که اقا عباس لطف کرده بودند و گذاشته بودند نظر اقای صافی به فضای روایات نزدیک تر بود
خلاصه اینکه این کار پشت سر مخالفین نماز خوندن اصلا کار درستی نیست الا اینکه ضرورت حاکم بشه
دقت کنید تمام روایاتی که آوردید ممکنه بعضی هاش ظاهرش این باشه که جواز این عمل می رسونه اما دقت که می کنی توش نهی وجود داره به نظرم فتوای اقای صافی به این مهم توجه داشته است و نماز را با قید ضرورت در پشت این ها جایز شمرده است ودر صور ضرورت هم اگر کسی نماز خواند بنا بر احتیاط باید نماز را اعاده کند (طبق فتوای اقای صافی)

به هر حال چند اصل مهم داریم
1- کفر مخالفین اعم از وهابی و غیر وهابی حالا بین نجاسات هم تفاوت وجود داره یه نجاست خونه یه نجاست ادراره یه نجاست هم سگ و خوک حالا بین وهابی و غیر اون هم از نظر نجاست همین حکم جاری است ولی خوب اصل نجاست باقی است
2- کافر بودن مخالفین از نظما قطعی است
3- محب متعصب بودن دومی در همه اون ها صادق است
4- باطل بودن نمازشون بنا بر فقه شیعه
معلومه پشت سر این ها نمی شه نماز خوند
پس این همه روایات چیه ؟؟
معلومه که بحث شرایط عادی نیست و وقتی شرایط عادی نیست به قول اقا حامد و اقای مقدم عزیز تقیه شد دیگه تحت فرمول در نمیاد ممکنه به نظر من شرایط تقیه باشه و نماز بخونم و به نظر اقای مقدم نباشه ونماز نخونم

بگذریم زیاد حرف زدم خودم خسته شدم کسی نبود که وقت تذکر بده ما هم رفتیم طبق معمول
اما یک نکته قابل توجه اقا حامد عزیز ادمین بزرگوار
ببینید لفظ وحدت با واژه تقیه تفاوت بسیار زیاد دارد
و ما در روایات واژه وحدت را نداریم
روایات مخالف با واژه وحدت را داریم
وهرچه روایت است در باره تقیه است
لطفا روایات تقیه ای را به اسم وحدت مطرح نکنید
تقیه اصل مسلم شیعه است با مبنای قرآنی و روایی
اما وحدت؟؟؟؟؟؟.............................. .........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!@@#$4()*&^%$#@!×؟":»«ـ

J.MOGHADAM
شنبه 14 اردیبهشت 92, 10:59 بعد از ظهر
این جا جا داره که به شما اقا حامد گل یه احسنت غلیظ بگم..
افرین.. تبارک الله!!!

hamed
شنبه 14 اردیبهشت 92, 11:31 بعد از ظهر
سلام
خیلی ممنون از پاسختون. ولی متاسفانه خیلی دیر در بحث شرکت کردید:mrgreen:

بحث ما دو تکه بود:

1) نماز خواندن پشت اهل عامه از بیخ باطله یا در بعضی شرایط برای حفظ جان اشکال ندارد؟ پاسخ که بنابر امر تقیه حالا می خوان نجس باشن یا نباشن یا هر چیز دیگه این روشن است. روایاتی آورده شد و همونطور که آقا "حامد" هم اشاره کردن برخی از علما به روایات توجه کرده بودن (نه اینکه اصلا مهم نیست اونا چی میگن و این حرفا)

2) نتیجه مهمی که من قصد داشتم در این بحث گرفته بشه این بود که تا یه تعداد زیادی عالم یه حرفی رو میزنن. حدیث نخونده نیایم بگیم اصلا مهم نیست که اینا چی میگن. شاید از رو روایت حرف زده باشن که دیدیم همینطوره.

3) متاسفانه به من برچست حمایت از وحدت زده شده که باید دلیل بیارید که بر چه اساسی حرف من رو فراتر از تقیه فرض کردید؟ در مثال های من روش بود که کاملا هدف اول و آخر، تقیه بود. آن هم برای حفظ جان و نه چیز دیگری.(همینطوری نمیشه که بیاید بگید شما بحث تقیه رو با وحدت قاطی کردی، دلیل بیارید). حد و حدود وحدت هم متفاوت است. بدون تعریف وحدت شما چنین نسبتی به من دادید. ریشه بسیاری از دعواهای این روزها که در سایت های مختلف هم دیده میشه اینه که هر کسی تصوری از وحدت برای خودش داره! بعد سر این مساله دعوا می کنن. اگر می خواید جدی سر این مساله بحث کنید لطف کنید تعریف خودتون رو از وحدت بگید. به نظر یکی این که با هم وارد جنگ نشیم درجه ای از وحدته. از نظر یکی اشتراک اعتقادات نشانه وحدته .... عاقلانه نیست تعریف نکرده ما سر یه چیز دعوا(:grin:) کنیم.

4) اگر بخوایم اینطوری نظر بدیم:

معلومه که بحث شرایط عادی نیست و وقتی شرایط عادی نیست به قول اقا حامد و اقای مقدم عزیز تقیه شد دیگه تحت فرمول در نمیاد ممکنه به نظر من شرایط تقیه باشه و نماز بخونم و به نظر اقای مقدم نباشه ونماز نخونم

مساله ای رخ نخواهد داد الا نابودی ما. بحث عمل کردن آقای مقدم یا من نیست که! بحث عمل کردن یه جمع زیادی از شیعیانه. من کلی دلیلی آوردم که شرایط تقیه فعلی به چه شکلی هست و چه خطراتی هست. حالا اگر کسی می خواد بگه حرف من غلطه باید دلیل بیاره که غلطه نه اینکه صرفا گفته بشه سلیقه ایه. مثلا خیر سرمان می خواهیم بحث عقلانی کنیم.:-P
من به نظر خودم اثبات کردم که در دراز مدت جان در خطر است. حالا اگر شما میگید غلطه بیاید بگید به این دلیل حرف شما غلطه. کمک کردن به کسی که در حال کشته شدن است و ما توانایی داریم واجب است. حالا نمیشه یکی بیاد بگه که به نظر من ما می تونیم کمک کنیم به نظر شما ما نمی تونیم کمک کنیم! اینطوری مصداق عمل کردن به هر روایتی میره زیر سوال.

5) من یکبار دیگه صحبت های آیت الله صافی رو میزارم تا با دقت بیشتری مطالعه کنیم:

ماز با عامّه در حال ضرورت بى اشكال است و در غیر حال ضرورت شركت در جماعات آنان اگر موجب تألیف قلوب آن ها و دفع اتّهام به شیعه باشد ، خوب است و اعاده آن لازم نیست، اگر چه موافق با احتیاط است. خروج از مسجد در هنگام اقامه جماعات و یا ایستادن و شركت نكردن شایسته نیست. اگر ضرورتى ایجاب كند، مانع ندارد.

جمله "
شركت در جماعات آنان اگر موجب تألیف قلوب آن ها و دفع اتّهام به شیعه باشد
" دقیقا همون چیزیه که من گفتم و مثال زدم ازش.

J.MOGHADAM
شنبه 14 اردیبهشت 92, 11:45 بعد از ظهر
من یه چیزی بگم :
سخن مخالف کلام معصوم (ع) {روایات و احادیث} باطل است.
سخنگوی مخالف روایت هم اصلا مهم نیست چی میگه چون حرفش باطل است.
موافقا تشکر یادشون نره.!! صلوات بفرست..!!!!

حامد
یکشنبه 15 اردیبهشت 92, 09:46 قبل از ظهر
سلام مجدد
اول اینکه لزومی نداره که با عصبانیت بحث کنید -البته می دونم شما عصبانی نیستی و این اشکال فضای مجازیه که احساسات انتقال نمی ده -
دوم اینکه بنده به حضرت عال برچسب نزدم
یک مطلب کلی عرض می کنم
که : واژه وحدت در روایات نیست
واژه تقیه است
ما نمی توانیم راحت بگوییم این همان است و بعد بگوییم تعریفی که از وحدت می کنیم با روایات تقیه جور در می آید چرا که اهل بیت اگر می خواستند از این لغت استفاده می کردند
اگر دقت کنید خود واژه وحدت یک بار معنایی دارد -قطع نظر از هر تعریفی که شما برای این واژه م یکنید- و تقیه نیز یک بار معنایی دیگر دارد
که در حاق و حقیقت این دو معنا با هم تعارض جدی موجود است -به ریشه های دو لغت توجه کنید -
هیچ وقت کسی شرکت در نماز های جماعت مخالفین را حمل بر وحدت نکرده بود همیشه عنوانش تقیه بوده و باید باشد

در مورد عرض بنده دقت کنید
شما فقط می توانید بگویید تقیه واجب است
اما موضوع خارجی تقیه همیشه گردن مکلف است
مثل اینکه فقیه می گوید خون نجس است
اما این مایع خارجی که مثلا قرمز هست یا نه گردن مکلف است فقیه فقط نجس بودن خون را اعلام می کند

حامد
یکشنبه 15 اردیبهشت 92, 09:53 قبل از ظهر
من یه چیزی بگم :
سخن مخالف کلام معصوم (ع) {روایات و احادیث} باطل است.
سخنگوی مخالف روایت هم اصلا مهم نیست چی میگه چون حرفش باطل است.
موافقا تشکر یادشون نره.!! صلوات بفرست..!!!!
سلام دوست عزیز
قطعا سخن مخالف روایت صحیح نیست اما تشخیص اینکه چه کلامی با روایت مخالف هست تحقق پیدا نمی کنه الا بوسیله اینکه ما خیلی زیاد روایت بلد باشیم
بعد هم توی بحثی که ملاک اون روایت هست نباید بحث با رای گیری گذاشت مثلا هر کس موافقه تشکر کنه
من از پست شما تشکر می کنم چون زحمت کشیدید و توی بحث شرکت کردید نه به خاطر رای گیری
خب بهتر بود می گفتید هر کس با حرف من موافق دلیل بیاره روایت بیاره و یا....
به هر حال برای اثبات یا نفی هر چیزی به روایت اهل بیت محتاجیم
اللهم عجل لولیک الفرج

J.MOGHADAM
یکشنبه 15 اردیبهشت 92, 01:46 بعد از ظهر
خب پس موافقا روایتی چیزی بیارن یا در بحث شرکت کنند.
اقا hamed شما هم تو بحث دعوا نداشته باش ..!! دوستانه گفتم.

hamed
یکشنبه 15 اردیبهشت 92, 08:31 بعد از ظهر
با تشکر از تمامی دوستانی که در این بحث شرکت کردن از J.MOGHADDAM گرفته تا آقا حمید و حامد و ABASS و...
واقعا خیلی خوبه که این بحث ها در سایت جریان داشته باشه چون بحث های مهم روزه. واقعا من نمی دونم چطور باید در بحث ها شرکت کنم که حمل بر عصبانیت نشه. من سعی کردم ازینا ==>:grin: و... بذارم تا حس منتقل کنم ولی بازم مثل اینکه موفق نبودم. واقعا مرز مشخصی بین جدی صحبت کردن و عصبانی صحبت کردن نیست گویا. انقدر هم بهم گفتید عصبانی حرف میزنی که دیگه الان حس می کنم کلا من یه شخص عصبی هستم. اگرچه اعتقاد دارم که کسایی که توی این بحث ها شرکت می کنن دارد به تشیع خدمت می کنن (چون یه بحث مهمی حول یک مساله بسیار مهم صورت میگیره، مساله ای که باید در این برهه در موردش تصمیم درست بگیریم تا خدایی ناکرده موجب رنجش امام زمانمون نشیم.)
راستش من خلاصه آنچه که گفتم در کل این موضوع رو در یک جمله خدمتتون عرض می کنم. چون واقعا حس می کنم بحث به سمتی رفت که به اشتباه حس شده من حامی وحدت هستم. من به هیچ عنوان طرف داری از وحدت نکردم و نخواهم کرد و اصلا بهش اعتقاد ندارم. اگر آقا حامد گل که روشنی این سایت هستن لطف کنن بگن من کجا دفاع از وحدت کردم خیلی ممنون میشم.

صادقانه و خالصانه (:mrgreen:، من چه شکلکی بذارم که دوستان نگن عصبانی شدم خدایا!! :smile:) ) عرض می کنم که آنچه که من به دنبال گفتنش بودم این بود:
نماز خواندن در پشت اهل عامه به هیچ عنوان پذیرفته نیستمگر برای تقیه،مگر برای تقیه،مگر برای تقیه (بازم بگم؟ :razz:)

ولی دوست گلم آقای J.MOGHADDAM که یکی از فعالان سایت هست گویا عقیده داشت که در حال حاضر مساله حفظ جان مطرح نیست! تمام بحث سر این بود. واقعا هیچ چیزی بیشتر از این نبود، در حالی که این اواخر بحث به سمت های دیگه رفت.

حالا قسمتی از بحث هم سر این رفت که آیا این مایع قرمز رنگی که روی دست ماست خون است یا خیر(یعنی شرایط زمانی فعلی این حد از تقیه را ایجاب می کند یا خیر). که به قول آقا حامد گل سلیقه ایه. من دلایلم رو گفتم که این خون است. حالا اگر کسی می خواد بگه خون نیست دلیل بیاره که نیست. هیچ چیز بیشتر از این مدنظر من نبوده و نیست.

بازم خدارو شکر می کنم که خداوند دوستان خوبی رو به من عطا کرده که می تونم از طریق اونها اعتقاد خودم رو محکم و قوی کنم

انشالله که امام زمان از ما راضی باشن و از یاران واقعیشون بشیم.
اللهم عجل لولیک الفرج

حامد
یکشنبه 15 اردیبهشت 92, 09:42 بعد از ظهر
من منظورم شخص شما نبودید کلا به نظرم داره این دوتا بحث با هم خلط می شه و برای همین شما و اقای مقدم که بحث می کردید به نظرم این نکته غفلت می شد
خیلی وقت ها ممکنه که دو نفر طرف بحث یک چیز بگند اما باز هم با هم بحث کنند خلاصه مثل اون قصه معروف که یکی می گفت بریم عنب بخریم اون یکی می گفت نه باید بریم انگور بخریم
به هر حال تا اینجا بحث به این نتیجه رسید که
دوستانی که در این تاپیک بحث کردند از روایات چیزی به اسم وحدت نفهمیدند
تنها چیزی که هست تقیه است
حالا ادامه بحث از اینجا به بعد می باشد که الان در حال تقیه هستیم یا خیر؟
این که واضح است که هستیم خاصه اینکه روایات هم تایید می کنند که تا زمان ظهور امام زمان تقیه هست و هرچه به زمان ظهور نزدیک می شیم تقیه شدت بیشتر پیدا می کند
پس حالا که زمان تقیه است
باید بخه چه نحو عمل کنیم هر جا که امام جماعت از مخالفین بود بدویم برویم اقتدا کنیم
یا ببینیم که شرایط چیه
اگر شد از زیرش در رفت و فرار کرد این کار را نکنیم
اگر ضرورتی حاکم بود و مجبور بودیم این کار انجام بدیم
حالا ضرورت چیست
یکی از ضرورت ها حفظ جان است
یکی از اون ضرورت ها می تونه حفظ شیعه از اتهام عدم توجه به نماز است
خب فکر کنم توی این دو محور از این به بعد بحث کنیم خوب باشه

ممنون از همه دوستانی که لطف می کنند و مرتب تو بحث شرکت می کنند
اگر کسی هم به جمع بندی بنده اعتراض داره بگه