PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : احادیثی در مورد نماز

J.MOGHADAM
یکشنبه 11 فروردین 92, 06:07 بعد از ظهر
سلام علیکم
در این قسمت هر حدیثی در مورد نماز هست را میگذاریم تا درمورد نماز اطلاعات مهمی کسب کنیم.
لطفا همه شرکت کنند..!
با تشکر.

J.MOGHADAM
یکشنبه 11 فروردین 92, 06:08 بعد از ظهر
معراج مؤمن

پیامبر (ص ) : الصلوة ، معراج المؤمن

نماز، معراج مؤمن است .
( سرالصلوة ، ص 7، اعتقادات مجلسی ، ص 29 )

J.MOGHADAM
یکشنبه 11 فروردین 92, 06:10 بعد از ظهر
نماز نور مؤمن

پیامبر (ص ) : الصلوة نور المؤمن

نماز نور مؤمن است .
( شهاب الاخبار، ص .50 نهج الفصاحه ، ص 396 )

ehsan_8665
یکشنبه 11 فروردین 92, 07:47 بعد از ظهر
امام صادق علیه السلام:لا ینال شفعتنا من استخف بالصلاه
ترجمه:شفاعت ما اهل بیت به کسانی که نماز را سبک میشمارند نمیرسد

حسین
یکشنبه 11 فروردین 92, 08:08 بعد از ظهر
سلام. لطفا راهکارهایی برای اول وقت خواندن نماز و غلبه بر شیطان در این زمینه ارائه بفرمایید.
با تشکر فراوان.

mostafahem
دوشنبه 12 فروردین 92, 12:33 قبل از ظهر
در کتاب من لا یحضره الفقیه شیخ صدوق(ره) روایت هست که معصوم می فرمایند تعظیم نماز یعنی اول وقت خواندن آن و تعظیم نماز تعظیم خداوند است

حسین
دوشنبه 12 فروردین 92, 01:16 قبل از ظهر
با تشکر از حدیث بسیار نورانی شما، لطفا راه حل عملی ارائه دهید.
با تشکر مجدد.

ABASS
دوشنبه 12 فروردین 92, 02:07 قبل از ظهر
راه حل عملیش اینه که حسین جان هر وقت صدای اذانو شنیدی یک صلوات بلند ورسا بر محمد وآل محمد بفرستی و شیطان را با صدایی بلندتر لعن کنی(البته اولی ودومی و سومی رو هم بی نصیب نذار )سپس به کارت بگو نماز دارم بعد یاد روایاتی که نسبت به سبک شمردن نماز و نرسیدن شفاعت اهل بیت به شخص سبک شمار نماز و لعن اهل بیت برای کسی که نمازشو برای آخر وقت میذاره وبرای اینکه برای اهل بیت زینت باشی نه مایه خفت خواری و دیگر احادیث در این موضوع بیفت(البته اینها رو در مسیر یا در حین وضو به یادت بیار چون اگه بشینی بازم مدرست دیر میشه)بعد با ذکر یا علی اذان و اقامه رو بگو و بعد نماز هم منو دیگر دوستان رو از دعای خیرت محروم نکن.....دوست دارم پس برو ببینم چیکار میکنی.......

حسین
دوشنبه 12 فروردین 92, 02:10 قبل از ظهر
در نوع خودش عالی بود... :grin:

حامد
دوشنبه 12 فروردین 92, 09:55 قبل از ظهر
خیلی ممنون واقعا استفاده کردیم
ما هم شمادوست داریم من را هم دعا کنید
بازم اگر راه کاری به نظرتون می رسه که مدرسمون دیر نشه بنویسید استفاده کنیم

mostafahem
دوشنبه 12 فروردین 92, 10:12 قبل از ظهر
معرفت به نماز خودش باعث میشه که انسان اهمیت بیشتری تو زندگی بهش بده

حسین
دوشنبه 12 فروردین 92, 10:26 قبل از ظهر
معرفت به نماز رو از کجا باید کسب کرد؟

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 05:56 بعد از ظهر
آقا مارم از دعای خیرتون بی نصیب نذارینا من این موضوعو گذاشتمممممممم..!!!!!!!!!!!!!!

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:03 بعد از ظهر
نماز ستون دین

پیامبر (ص ) : الصلوة عماد دینکم
نماز، پایه و ستون دین شماست .
( میزان الحکمه ، ج 5، ص 370 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:04 بعد از ظهر
تقرب به وسیله نماز
امام کاظم (ع ) : افضل ما یتقرب به العبد الی الله بعد المعرفة به ، الصلوة

بهترین چیزی که بنده بعد از شناخت خدا به وسیله آن به درگاه الهی تقرب

پیدا می کند، نماز است .

( تحت العقول ، ص 455 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:05 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : علم الاسلام الصلاة
نماز، پرچم اسلام است .
( کنز العمال ، ج 7، ص ,279 حدیث 1887 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:05 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : ان الصلوة قربان المؤمن
همانانماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست .
( کنز العمال ، حدیث 18907 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:06 بعد از ظهر
امام باقر (ع ) : بنی الاسلام علی خمس : الصلوة و الزکوة و الصوم و الحج و الولایة
اسلام بر روی پنج پایه بنا شده است : نماز، روزه ،زکات ، حج ، ولایت .

( کافی ، ج 2، ص 17 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:07 بعد از ظهر
امام حسین (ع ) : "الذین ان مکنا هم فی الارض اقاموا الصلاة " قال : هذه فینا اهل البیت
(در تفسیر آیه ) "کسانی که اگر ما به آنها در زمین قدرت و حکومت دهیم ،
نماز را به پا می دارند" فرمود: این در مورد ماخاندان اهل بیت است .
( بحار الانوار، ج ,24 ص 166 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:07 بعد از ظهر
امام صادق (ع ) : احب الاعمال الی الله - عز وجل - الصلوة و هی اخر وصایا الأنبیاء
نماز، بهترین کارها نزد خداوند و آخرین وصیتهای پیامبران الهی است .
( میزان الحکمة ، ج 5، ص 397 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:09 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : موضع الصلوة من الدین کموضع الرأس من الجسد
جایگاه نماز در دین ، مانند جایگاه سر در بدن است .
( کنز العمال ، ج 7، حدیث 18972 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:10 بعد از ظهر
امام علی (ع ) : لکل شی ء وجه و وجه دینکم الصلاة
هر چیز دارای سیماست ، سیمای دین شما نماز است .
( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )

J.MOGHADAM
دوشنبه 12 فروردین 92, 06:12 بعد از ظهر
امام علی (ع ) : الله ، الله فی الصلوة ، فانها عموددینکم
خدا را، خدا را درباره نماز، چرا که ستون دین شماست .
( نهج البلاغه ، نامه ها، ص 47 )

mostafahem
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:48 قبل از ظهر
امام حسین (ع ) : "الذین ان مکنا هم فی الارض اقاموا الصلاة " قال : هذه فینا اهل البیت
(در تفسیر آیه ) "کسانی که اگر ما به آنها در زمین قدرت و حکومت دهیم ،
نماز را به پا می دارند" فرمود: این در مورد ماخاندان اهل بیت است .
( بحار الانوار، ج ,24 ص 166 )

سلام به همه
آقای مقدم این حدیث شما هیچ ربطی به نماز نداشت لطفا دقت کنید

مطلب دوم به نظر من به جای اینکه تند تند حدیث بزارید چنتا حدیث رو به انتخاب خودتون بزارید برای بحث اینطوری که ادامه می دید کم کم بازدید از موضوع شما
کمتر میشه.اگه بحث روی حدیث باشه مشارکت در موضوع شما بیشتر میششه

mostafahem
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:50 قبل از ظهر
معرفت به نماز رو از کجا باید کسب کرد؟

در جواب حسین عزیزم بگم که همین احادیث قشنگی که آقا مقدم گذاشتن خودش باعث افزایش شناخت ما نسبت به نماز میشه

راه دیگه اونم اینکه احادیث در شان منزلت نماز بخونیم

راه سومشم اینکه احادیثی راجع به ارتباط نماز با اهل بیت رو مطالعه کنیم

mostafahem
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:52 قبل از ظهر
شرمنده آقا مقدم یه چیزی یادم رفت به شما بگم

اگه امکان داره شما خودتون مدیر این موضوع بشید و نزارید بحث به حاشیه بره و اگه سوالی مطرح میشه به سرانجام برسه

واقعا از زحمات شما ممنونم

حسین
سه شنبه 13 فروردین 92, 10:09 قبل از ظهر
در جواب حسین عزیزم بگم که همین احادیث قشنگی که آقا مقدم گذاشتن خودش باعث افزایش شناخت ما نسبت به نماز میشه

راه دیگه اونم اینکه احادیث در شان منزلت نماز بخونیم

راه سومشم اینکه احادیثی راجع به ارتباط نماز با اهل بیت رو مطالعه کنیم

ضمن تشکر فراوان از حسن توجه شما، میشه خواهش کنم اگر منبع یا منابعی میشناسید معرفی بفرمایید.. (و اگر خودتون دارید قرض بدید ;) )

نکته دیگه اینکه من خیلی حدیث در مورد نماز خوندم. تقریبا یک کتاب (یک جلد از کتاب آیات و احادیث موضوعی نماز) و از جایگاهش، وجودش، باطنش، دعای قبل و بعدش، مستحباتش، احکامش، جایگاهش نزد اهل بیت و تمام اینها هم تقریبا خوب با اطلاع هستم.
اما خیلی وقتها نمازمو اول وقت میخونم و خیلی وقتها هم نه. مخصوصا وقتی که سر کار هستم. چون کار من جوریه که کار سایرین وابسته به کار منه و تا زیرساخت براشون فراهم نباشه نمیتونن کار کنن. و خیلی وقتها که توی خونه هستم هم بدلیل بی حوصلگی، بی انگیزگی، ناراحتی، مشکلات زندگی، مشکلات فکری روز کاری قبل و بعد، و .... نماز اول وقت نمیخونم.

خیلی دلم میخواد این مشکلم حل بشه.

mostafahem
سه شنبه 13 فروردین 92, 10:28 قبل از ظهر
اتفاقا خیلی ها به مشکل مشابه شما گرفتارن از جمله خودم

یه مطلب خیلی مهم که یادم رفت بگم یکی از راه های مراقبت از نماز ارتباط با حضرت ولیعصر(عج) است که واقعا تاثیر گذار می باشد

آخه نماز های ما به واسطه ایشان هست که مورد قبول قرار می گیره

اینم بگم که اینکار اصلا سخت نیست

حسین
سه شنبه 13 فروردین 92, 11:01 قبل از ظهر
یکی از راه های مراقبت از نماز ارتباط با حضرت ولیعصر(عج) است که واقعا تاثیر گذار می باشد

به نکته بسیار جالب و در واقع نکته اصلی اشاره کردید
در واقع، در اول، ارتباط مستقیم نماز با حضرت حجت هستش و به واسطه ایشون با خدا هستش (معصومین واسطه فیض بین خالق و مخلوق)
که این نکته در دعای قبل از نماز هم مشهوده:

کتاب شریف اصول کافی - چاپ دارالحدیث - جلد 4 - باب الدعاء قبل الصلاة - ص 470:

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ عَلِيِّ بْنِ النُّعْمَانِ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِهِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع يَقُولُ‏:

مَنْ قَالَ هَذَا الْقَوْلَ كَانَ مَعَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ إِذَا قَامَ قَبْلَ أَنْ يَسْتَفْتِحَ الصَّلَاةَ:

اللَّهُمَ‏ إِنِّي‏ أَتَوَجَّهُ‏ إِلَيْكَ‏- بِمُحَمَّدٍ وَ آلِ‏ مُحَمَّدٍ وَ أُقَدِّمُهُمْ‏ بَيْنَ يَدَيْ صَلَواتِي وَ أَتَقَرَّبُ بِهِمْ إِلَيْكَ‏، فَاجْعَلْنِي بِهِمْ‏ وَجِيهاً فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبِينَ‏،

مَنَنْتَ عَلَيَّ بِمَعْرِفَتِهِمْ، فَاخْتِمْ لِي بِطَاعَتِهِمْ وَ مَعْرِفَتِهِمْ وَ وَلَايَتِهِمْ فَإِنَّهَا السَّعَادَةُ وَ اخْتِمْ لِي بِهَا فَ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ

ثُمَّ تُصَلِّي، فَإِذَا انْصَرَفْتَ قُلْتَ:

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي مَعَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ فِي كُلِّ عَافِيَةٍ وَ بَلَاءٍ وَ اجْعَلْنِي مَعَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ فِي كُلِّ مَثْوًى وَ مُنْقَلَبٍ

اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْيَايَ مَحْيَاهُمْ وَ مَمَاتِي مَمَاتَهُمْ وَاجْعَلْنِي مَعَهُمْ فِي الْمَوَاطِنِ كُلِّهَا وَ لَا تُفَرِّقْ بَيْنِي وَ بَيْنَهُمْ‏ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ.

حضرت صادق عليه السلام فرمود: كه امير المؤمنين عليه السلام ميفرمود: هر كه اين كلام را بگويد با محمد و آل محمد خواهد بود، هنگامى كه (براى نماز) برخيزد پيش از اينكه شروع بنماز (و تكبيرة الاحرام) كند (بگويد)

«اللهم‏ انى‏ أتوجه‏ اليك‏ بمحمد و آل‏ محمد و أقدمهم‏ بين يدى صلواتى و أتقرب بهم اليك فاجعلنى بهم وجيها في الدنيا و الآخرة و من المقربين مننت على بمعرفتهم فاختم لى بطاعتهم و معرفتهم و ولايتهم فإنها السعادة و اختم لى بها فانك على كل شى‏ء قدير»

سپس نماز ميخوانى و چون از نماز فارغ شدى بگوئى:

اللهم اجعلنى مع محمد و آل محمد في كل عافية و بلاء و اجعلنى مع محمد و آل محمد في كل مثوى و منقلب، اللهم اجعل محياى محياهم و مماتى مماتهم و اجعلنى معهم في المواطن كلها، و لا تفرق بينى و بينهم انك على كل شى‏ء قدير»

همونطوری که در حدیث نورانی بالا دیدیم (که بسیار بسیار مهمه این دعا قبل و بعد نماز و تفسیر عجیبی داره) در ابتدای دعا به خداوند عرض میکنیم که ما بوسیله اهل بیت به شما توجه میکنیم و آنها را در نمازهایمان مقدم میکنیم (مقدم میداریم) و بوسیله آنها به شما تقرب میجوییم... (اگر اشتباه ترجمه کردم اصلاح کنید)
فکر میکنم همچین حدیثی هم داریم که در موقع نماز باید امام زمان را مقدم داشت و ... (اگر حدیثش رو بیارید ممنون میشم)

حسین
سه شنبه 13 فروردین 92, 11:14 قبل از ظهر
اتفاقا خیلی ها به مشکل مشابه شما گرفتارن از جمله خودم

یه مطلب خیلی مهم که یادم رفت بگم یکی از راه های مراقبت از نماز ارتباط با حضرت ولیعصر(عج) است که واقعا تاثیر گذار می باشد

اینم بگم که اینکار اصلا سخت نیست

تجربه شخصی من این بوده که حتی در مدتی که تمام اعمال مهم روزانه -از قبیل دعا برای امام زمان که بعد از نماز صبح هستش، دعای عهد، زیارت معصومین در ایام هفته، دعای روزانه و زیارت آل یاسین- رو هم انجام بدم، اما باز هم مشکل کاهلی در نماز به قوت خودش باقیه!

ehsan_8665
سه شنبه 13 فروردین 92, 11:23 قبل از ظهر
در روایت هست که هر وقت خواستی نماز بخونی بنارو بر این بذار که نماز آخرته یعنی آخرین نمازی هست که میخونی (یعنی دیگه توی این دنیا نخواهی بود که نماز بخونی)
وقتی آدم این موضوع رو در نظر میگیره توجهش به نماز بیشتر میشه

J.MOGHADAM
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:36 بعد از ظهر
به نکته بسیار جالب و در واقع نکته اصلی اشاره کردید
در واقع، در اول، ارتباط مستقیم نماز با حضرت حجت هستش و به واسطه ایشون با خدا هستش (معصومین واسطه فیض بین خالق و مخلوق)
که این نکته در دعای قبل از نماز هم مشهوده:

کتاب شریف اصول کافی - چاپ دارالحدیث - جلد 4 - باب الدعاء قبل الصلاة - ص 470:

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ عَلِيِّ بْنِ النُّعْمَانِ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِهِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع يَقُولُ‏:

مَنْ قَالَ هَذَا الْقَوْلَ كَانَ مَعَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ إِذَا قَامَ قَبْلَ أَنْ يَسْتَفْتِحَ الصَّلَاةَ:

اللَّهُمَ‏ إِنِّي‏ أَتَوَجَّهُ‏ إِلَيْكَ‏- بِمُحَمَّدٍ وَ آلِ‏ مُحَمَّدٍ وَ أُقَدِّمُهُمْ‏ بَيْنَ يَدَيْ صَلَواتِي وَ أَتَقَرَّبُ بِهِمْ إِلَيْكَ‏، فَاجْعَلْنِي بِهِمْ‏ وَجِيهاً فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبِينَ‏،

مَنَنْتَ عَلَيَّ بِمَعْرِفَتِهِمْ، فَاخْتِمْ لِي بِطَاعَتِهِمْ وَ مَعْرِفَتِهِمْ وَ وَلَايَتِهِمْ فَإِنَّهَا السَّعَادَةُ وَ اخْتِمْ لِي بِهَا فَ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ

ثُمَّ تُصَلِّي، فَإِذَا انْصَرَفْتَ قُلْتَ:

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي مَعَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ فِي كُلِّ عَافِيَةٍ وَ بَلَاءٍ وَ اجْعَلْنِي مَعَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ فِي كُلِّ مَثْوًى وَ مُنْقَلَبٍ

اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْيَايَ مَحْيَاهُمْ وَ مَمَاتِي مَمَاتَهُمْ وَاجْعَلْنِي مَعَهُمْ فِي الْمَوَاطِنِ كُلِّهَا وَ لَا تُفَرِّقْ بَيْنِي وَ بَيْنَهُمْ‏ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ.

حضرت صادق عليه السلام فرمود: كه امير المؤمنين عليه السلام ميفرمود: هر كه اين كلام را بگويد با محمد و آل محمد خواهد بود، هنگامى كه (براى نماز) برخيزد پيش از اينكه شروع بنماز (و تكبيرة الاحرام) كند (بگويد)

«اللهم‏ انى‏ أتوجه‏ اليك‏ بمحمد و آل‏ محمد و أقدمهم‏ بين يدى صلواتى و أتقرب بهم اليك فاجعلنى بهم وجيها في الدنيا و الآخرة و من المقربين مننت على بمعرفتهم فاختم لى بطاعتهم و معرفتهم و ولايتهم فإنها السعادة و اختم لى بها فانك على كل شى‏ء قدير»

سپس نماز ميخوانى و چون از نماز فارغ شدى بگوئى:

اللهم اجعلنى مع محمد و آل محمد في كل عافية و بلاء و اجعلنى مع محمد و آل محمد في كل مثوى و منقلب، اللهم اجعل محياى محياهم و مماتى مماتهم و اجعلنى معهم في المواطن كلها، و لا تفرق بينى و بينهم انك على كل شى‏ء قدير»

همونطوری که در حدیث نورانی بالا دیدیم (که بسیار بسیار مهمه این دعا قبل و بعد نماز و تفسیر عجیبی داره) در ابتدای دعا به خداوند عرض میکنیم که ما بوسیله اهل بیت به شما توجه میکنیم و آنها را در نمازهایمان مقدم میکنیم (مقدم میداریم) و بوسیله آنها به شما تقرب میجوییم... (اگر اشتباه ترجمه کردم اصلاح کنید)
فکر میکنم همچین حدیثی هم داریم که در موقع نماز باید امام زمان را مقدم داشت و ... (اگر حدیثش رو بیارید ممنون میشم)

آقا حسین گل اینو باید تو موضوع خودم تعقیبات نماز بذاری نه اینجا اینجا فقط در مورد خود نماز میحرفیمممممم!!

J.MOGHADAM
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:39 بعد از ظهر
سلام به همه
آقای مقدم این حدیث شما هیچ ربطی به نماز نداشت لطفا دقت کنید

مطلب دوم به نظر من به جای اینکه تند تند حدیث بزارید چنتا حدیث رو به انتخاب خودتون بزارید برای بحث اینطوری که ادامه می دید کم کم بازدید از موضوع شما
کمتر میشه.اگه بحث روی حدیث باشه مشارکت در موضوع شما بیشتر میششه

چشم دفعه ی بعد..!!
باشه میمدیریم:d :)

J.MOGHADAM
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:43 بعد از ظهر
آخه آقای mostafahem حدیثاش قشنگه نمیتونم ازشون بگذرم هی میذارم..!!!!
اگه بحثی بود درباره ی حدیثی بگین بحث میکنیم من آماده به بحثمممممممممممم!!!..

J.MOGHADAM
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:44 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : الصلوة مفتاج الجنة
نماز کلید بهشت است .
( نهج الفصاحه ، حدیث 1588 )

J.MOGHADAM
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:45 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : لا یزال العبد فی صلوة ما انتظر الصلوة
بنده مادام که منتظر نماز است در حال نماز است .
( نهج الفصاحه ، ص ,527 حدیث 2538 )

J.MOGHADAM
سه شنبه 13 فروردین 92, 09:46 بعد از ظهر
[quote=j.moghadam;23107]پیامبر (ص ) : لا یزال العبد فی صلوة ما انتظر الصلوة

آقایون بجوابین!!!!..:
این حدیث یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:01 بعد از ظهر
با سلامی مجدد خدمت دوستان و حسین آقای عزیز:
اما در ادامه برنامه دیر نشدن مدرسمان(منظورم نماز اول وقته)باید خدمتتان بگم که:
حسین جان شیطان بیکار نشسته تا من و شما بتوانیم هر عملی را نه تنها به نحو احسن بلکه به صورت معمولیش هم انجام دهیم شیطان قسم یاد کرده بر صراط ما بشینه وما را از مسیر صراط حق دور کنه وخداوند در قرآن میفرمایند شیطان دشمنی آشکار است.
پس ما با یک دشمن قوی وآشکار وقسم خورده روبرو هستیم پس برای مقابله با این دشمن باید آماده باشیم.مسأله فقط خواندن نماز اول وقت نیست بلکه در همه امور و عمل صالح ما امر به شتاب هستیم تا نکند شیطان خدعه کند و ما را از آن عمل صالح دور کند.
در کنار اینها امتحانات الهی نیز وجود دارد تا مشخص شود ما چقدر پای اعتقاداتمون می ایستیم.

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:12 بعد از ظهر
پس تا صدای اذانو شنیدی :
1- برای مخالفت با شیطان و موافقت با امر خدا هر کاری که داری و بی حوصلگی وخستگی را بذار کنار و به شتاب به سوی نماز
2-در خاطرت روایاتی که بیان شد و بیان خواهد شد را بیار
3- ذکر لعن و ذکر صلوات فراموش نشود
4- بدون این کارا (خواندن نماز اول وقت یا داشتن همیشگی وضو و... )اولش سخته بعد از یک مدت نفست عادت میکنه (اصلا روایت داریم که باید نفستونو تربیت کنید) و بعد اگر این اعمالو انجام ندی برات سخت میاد.
5-امام محمد باقر علیه السلام میفرمایند:هیچ لذتی بدون سختی بدست نمی آید(پس سختی اولشو بکش به لذتشم میرسی)
6-در پست بعد چند فضیلت خواندن نماز اول وقت رو میذارم انشاالله به کمک بیاد....

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:19 بعد از ظهر
- ارزش نماز به هنگامامام صادق(ع) فرمودند: برتری اول وقت بر آخر وقت مانند برتری آخرت بر دنیا است.

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:21 بعد از ظهر
نماز اول وقت
امام صادق(ع) فرمودند: درک فضیلت نماز اول وقت نسبت به بعد از آن ، برای انسان از اموال و فرزندانش با ارزش تر و بهتر است.

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:23 بعد از ظهر
نماز اول وقت، همیشه و در همه حال
امام باقر(ع) فرمودند: نماز اول وقت همیشه و در همه حال فضیلتش بیشتر است، پس تا می توانی در کار خیر شتاب کن.

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:26 بعد از ظهر
وای بر نمازگزاران سهل انگار
حضرت علی(ع) فرمودند: خداوند هیچ عملی را بیش از نماز دوست نمی دارد ، پس نباید هیچ کاری از امور دنیا شما را از اوقات نماز غافل کرده و به خود مشغول سازد، به یقین خداوند گروهی از مردم را که نسبت به نمازشان بی توجه اند و نسبت به اوقات آن اهمیت

قائل نیستند، مورد نکوهش قرار داده و می فرماید: وای بر نمازگزارانی که در مورد نمازشان سهل انگارند.

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:28 بعد از ظهر
نماز، بازدارنده از زشتی هاقرآن کریم: نماز را به پا دار که به یقین نماز، انسان را از زشتی ها و کارهای ناپسند باز می دارد.

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:31 بعد از ظهر
حضرت رضا(ع) فرمده اند: نماز در بردارنده ی لزوم مداومت بر یاد خداوند بزرگ در هر شب و روز است تا بندگان ، سرور و تدبیر گر و آفریننده ی خود را فراموش نکرده و به گردن فرازی و سرکشی دچار نشوند. نماز وسیله ی یاد مداوم پروردگار بزرگ و توجه به وقوف پیوسته در حضور اوست تا انسان را از نافرمانی ها به دور نگه داشته و از هر گونه فساد و تباهی محافظتش نماید.

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:36 بعد از ظهر
حضرت رضا(ع) می فرمایند: نماز اعتراف به گناهان گذشته و تقاضای نادیده گرفتن آنهاست. نماز بر خاک نهادن صورت بر زمین در هر روز به نشانه تعظیم و بزرگ داشت

خداوندی است که در شکوه و جلال بی همتاست. نماز وسیله یادآوری و فراموش نکردن هدف آفرینش و دوری انسان از پوچی و بیهودگی است. نماز بیانگر فروتنی و نیز

اشتیاق و درخواست فزونی هرچه بیشتر نعمت های دنیوی و اخروی است.

ایمان ، شرط پذیرش نماز

حضرت صادق(ع) در پاسخ کسی که پرسید بهترین کاری که بندگان را به خداوند نزدیک می سازد چیست فرمودند: بعد از شناخت

خداوند من عملی بهتر از نماز را نمی شناسم.

اهتمام(توجه کردن) به نماز، معیار روابط اجتماعی

در محضر امام صادق(ع) از یکی از شیعیان نام بردم و از او بسیار تعریف و تمجید کردم، حضرت تنها سؤالی که از من فرمودند این بود که

اهتمام او به نماز چگونه است؟

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:43 بعد از ظهر
یک نماز واجب، ارزشمندتر از تمام دنیا

حضرت صادق(ع) فرمودند: یک بار حج به جا آوردن، از تمام دنیا و هر چه در دنیاست ارزشمندتر و بجا آوردن یک نماز واجب از هزار حج با ارزش تر است.

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 11:50 بعد از ظهر
امام رضا(ع) فرمودند: نماز اعتراف و اقرار به این حقیقت است که خداوند عزیز و بلند مرتبه ، تنها حامی و تربیت کنندگان است و شریک و همتایی برای او نیست. نماز برپا

ایستادن و نشانه خاکساری و نیازمندی و درخواست و درگاه خداوندی است که تمام هستی تسلیم خواست اوست و هیچکس در برابر اراده او اراده ای ندارد

آداب تکبیرة الاحرام

حضرت صادق(ع) فرمودند: هنگامی که تکبیرة الاحرام می گویی دو دست خود را بالا ببر و کف دست ها را به طور کامل باز کن. و هنگام گفتن تکبیرة الاحرام ، دستانت را

از گوش ها عقب تر مبر.

راوی نقل می کند امام صادق(ع) را دیدم در هنگام گفتن تکبیرة الاحرام کف دستان حضرت به طرف قبله بود و دو دست خود را تا کنار صورت بالا آوردند.

اذان گفتن بین دو نماز

امام باقر(ع) فرمودند: پیامبر اکرم(ص) بین نماز ظهر و عصر جمع نمودند و دو نماز را با یک اذان و دو اقامه بجا آوردند و در مورد نماز مغرب و عشا نیز چنین کردند.

J.MOGHADAM
جمعه 16 فروردین 92, 01:09 قبل از ظهر
به نظر من به جای اینکه تند تند حدیث بزارید چنتا حدیث بزارید برای بحث اینطوری که ادامه می دید کم کم بازدید از موضوعکمتر میشه.اگه بحث روی حدیث باشه مشارکت در موضوع بیشتر میششه.. آقاعبااااااااااااااااااس..

mostafahem
جمعه 16 فروردین 92, 09:37 قبل از ظهر
موافقم شدیدا

آقا مقدم شما تو دیگر قسمت ها اصلا فعال نیستید و این خوب نیست

ABASS
جمعه 16 فروردین 92, 04:07 بعد از ظهر
سلام ,چشم اما این احادیث و پیرو بحثی که با آقا حسین داشتیم گذاشتم و احادیث قشنگ و کاربردی هستش ,اما در مورد بحث باید بگم که باید بحثی رو بیان کنید تا در آن موضوع بحث کنیم

پیشنهادات:

1- چرا اصلا باید نماز بخونیم(اگر راز و نیاز مقصوده ما همینجوری راز و نیاز میکنیم چرا حی بریم دولا راست بشیم آخرشم نفهمیم چی خوندیم؟)

2-چرا نماز و عربی باید بخونیم؟در زمان پیامبر مردم عرب بودند گفته شد عربی , اما ما فارسیم خب فارسی بخونیم که بدونیم چی میخونیم!!!!!!!!!

حسین
دوشنبه 19 فروردین 92, 07:39 بعد از ظهر
با تشکر از عباس عزیز به خاطر احادیث بسیار زیبا

اهتمام(توجه کردن) به نماز، معیار روابط اجتماعی

در محضر امام صادق(ع) از یکی از شیعیان نام بردم و از او بسیار تعریف و تمجید کردم، حضرت تنها سؤالی که از من فرمودند این بود که

اهتمام او به نماز چگونه است؟

با توجه به اینکه میدونیم منظور از صلوة، ولایت امیرالمؤمنین صلوات الله علیه هستش (به حدیث «معرفت امیرالمؤمنین به نورانیت» مراجعه شود) و با توجه به تقیه ائمه از دشمنانشان، و با توجه به اینکه خیلی از دشمنان اهل بیت علیهم اسلام نماز ها و عبادات ظاهراً بسیار خوبی داشتند (مانند خوارج لعنت الله علیهم)، منظور امام صادق علیه السلام در این روایت نماز میباشد یا ولایت؟

و اینکه آیا اصلا دانستن جواب این سؤالی که من مطرح کردم مهم است یا نه؟

ABASS
سه شنبه 20 فروردین 92, 04:05 بعد از ظهر
با تشکر از عباس عزیز به خاطر احادیث بسیار زیبا

با توجه به اینکه میدونیم منظور از صلوة، ولایت امیرالمؤمنین صلوات الله علیه هستش (به حدیث «معرفت امیرالمؤمنین به نورانیت» مراجعه شود) و با توجه به تقیه ائمه از دشمنانشان، و با توجه به اینکه خیلی از دشمنان اهل بیت علیهم اسلام نماز ها و عبادات ظاهراً بسیار خوبی داشتند (مانند خوارج لعنت الله علیهم)، منظور امام صادق علیه السلام در این روایت نماز میباشد یا ولایت؟

و اینکه آیا اصلا دانستن جواب این سؤالی که من مطرح کردم مهم است یا نه؟

با توجه به روایت شخص در مورد یکی از شیعیان حضرت صحبت میکند....ما به کسانی که ولایت امیرالمونین و قبول ندارن در این تاپیک کاری نداریم....

حامد
سه شنبه 20 فروردین 92, 10:54 بعد از ظهر
به نظرم سئوال حسین سوال خوبی بود و جواب abass هم جواب زیبایی بود به هر حال همین نماز که می خونیم اهتمام به ان نشانه شیعه بودن است لذا لزومی ندارد که همه جا نماز را حمل بر معنای ولایت کنیم و از ظاهرش صرف نظر بشود الا اینکه گفته شود باطن نماز ولایت است و ظاهر نماز همین نمازی که اقامه می شود

ABASS
چهارشنبه 21 فروردین 92, 02:50 بعد از ظهر
قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:اول ما افترض الله على امتى ، الصلوات الخمس و اول ما یرفع من اعمالهم ، الصلوات الخمس و اول ما یساءلون عنه ، الصلوات الخمس ؛اولین چیزى كه خداوند بر امت من واجب كرد، نمازهاى پنج گانه است و اولین چیزى كه از اعمال ایشان بالا برده مى شود، نمازهاى پنج گانه است و اولین چیزى كه نسبت به آن مورد سؤ ال واقع مى شوند، نمازهاى پنج گانه است .(كنزالعمال ، ج 7، حدیث (http://rayatolmahdi.com/tags/%d8%ad%d8%af%db%8c%d8%ab.html) 1885)

ABASS
چهارشنبه 21 فروردین 92, 02:52 بعد از ظهر
برترى نماز
قال على - علیه السلام -:اوصیكم بالصلاه و حفظها، فانها خیرالعمل و هى عمود دینكم ؛شما را به نماز و مراقبت از آن سفارش مى كنم ، زیرا نماز برترین عمل و ستون و اساس دین شما است (میزان الحكمه ، ج 5، ص 468، بحارالانوار، ج 82، ص 209)

ABASS
چهارشنبه 21 فروردین 92, 03:07 بعد از ظهر
نتیجه كمك به تارك نماز
قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:من اعان تارك الصلوه بلقمه او كسوه فكانما قتل سبعین نبیا اولهم ادم و اخرهم محمد ؛كسى كه ترك كننده نماز را به دادن طعامى یا لباسى یارى كند، مثل این است كه هفتاد پیغبر (http://rayatolmahdi.com/tags/%d9%be%db%8c%d8%ba%d8%a8%d8%b1.html) را كشته ، كه اول آنها آدم ، و آخر آن ها محمد (ص) است .(لئالى الاخبار، ص 395)

ABASS
چهارشنبه 21 فروردین 92, 03:27 بعد از ظهر
ترك نماز باعث انهدام دین
قال رسول الله صلى الله علیه وآله : من ترك صلاته متعمدا فقد هدم دینه ؛كسى كه عمل (http://rayatolmahdi.com/tags/%d8%b9%d9%85%d9%84.html)ا نمازش را ترك كند، به تحقیق كه دینش را منهدم كرده است .(بحارالانوار، ج 82، ص 202. میزان الحكمه ، ج 5، ص 402)
ترك نماز باعث حبط عمل (http://rayatolmahdi.com/tags/%d8%b9%d9%85%d9%84.html)
قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:من ترك صلاته حتى تفوته من غیر عذر فقد حبط عمل (http://rayatolmahdi.com/tags/%d8%b9%d9%85%d9%84.html)ه ؛كسى كه نمازش را بدون عذر ترك كند (نخواند) تا وقت آن بگذرد، عمل (http://rayatolmahdi.com/tags/%d8%b9%d9%85%d9%84.html) او نابود شده است .(بحارالانوار، ج 82، ص 203. میزان الحكمه ، ج 5، ص 403)

حسین
پنجشنبه 22 فروردین 92, 01:00 قبل از ظهر
نتیجه كمك به تارك نماز
قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:من اعان تارك الصلوه بلقمه او كسوه فكانما قتل سبعین نبیا اولهم ادم و اخرهم محمد ؛كسى كه ترك كننده نماز را به دادن طعامى یا لباسى یارى كند، مثل این است كه هفتاد پیغبر (http://rayatolmahdi.com/tags/%d9%be%db%8c%d8%ba%d8%a8%d8%b1.html) را كشته ، كه اول آنها آدم ، و آخر آن ها محمد (ص) است .(لئالى الاخبار، ص 395)

آقا به قول خودت صبر ایله! ترمز کن! دستی رو بکش! این حدیث جای بحث داره!

یعنی ما این همه صدقه میدیم به فقیر که توی خیابون میبینیم، مطمئنیم که نماز میخونن؟! باید مطمئن شیم؟! یا دوست و آشنا و فامیل و همکار و ... که نماز نمیخونن، مهمونی، اطعام، کمک، برنامه چیه؟!! با کی کار داری شما؟!!

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 08:38 قبل از ظهر
آقا به قول خودت صبر ایله! ترمز کن! دستی رو بکش! این حدیث جای بحث داره!

یعنی ما این همه صدقه میدیم به فقیر که توی خیابون میبینیم، مطمئنیم که نماز میخونن؟! باید مطمئن شیم؟! یا دوست و آشنا و فامیل و همکار و ... که نماز نمیخونن، مهمونی، اطعام، کمک، برنامه چیه؟!! با کی کار داری شما؟!!

سلام ,آقا ترمزا رو کشیدیم ,فعلا تا اطلاع ثانوی الک هامونم آویختیم:-pاتفاقا وقتی من این حدیث و داشتم میذاشتم همین سوال برام پیش اومد ....دوستان کمک کنن تا

مصداق وتفسیر حدیث مشخص بشود تا تکلیف در این زمینه نیز معلوم شود...با تشکر از آقا حسین بابت این دقت نظر.......

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 08:46 قبل از ظهر
یک حدیث سنگین دیگر در این زمینه:

حضرت رسول اکرم (ص) فرمودند: کسی که جرعه آبی به تارک الصلوة بدهد مثل این است که

با من و جمیع پیغمبران طرف شده و جنگ کرده است.

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 09:40 قبل از ظهر
به طور کلی می توان تارکین نماز را به چهار قسم تقسیم کرد(البته از نظر بنده اگر دوستان قسم دیگری از دید روایات به نظرشون میرسه

رو بیان بفرمایند):

1-تارک نماز به طور کلی:کسی که کلا دین اسلام را قبول ندارد(حالا چه مسیحی,یهودی,کافر....)

2-اهل عامه ای که نماز به طور کلی نمی خواند

3- شیعه ای که نماز را به طور کلی نمی خواند:حالا به هر دلیلی ( مسامحه کاری و کم اعتنائی به امور اخروی و اشتغال به شهوات و امور دنیوی...)

4-ترک نماز در بعضی اوقات- در اثر ضعف ایمان و کم اعتنائی به امر آخرت گاهی نماز می خواند و گاهی ترک می کند یا در اثر اهمیت

ندادن به اوقات نماز (http://rayatolmahdi.com/newindex.aspx?pid=873&productid=1123&shopid=1&dollarsale=0)آنرا در وقت ترک می کند به خیال آنکه در خارج وقت آنرا قضاء نماید.

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 10:05 قبل از ظهر
در مورد قسم اول این روایت را نیز باید مورد توجه خاص قرار دهیم:

مورد لعن واقع شدن
قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -: تارك الصلاه ملعون فى التوراه ملعون فى الانجیل ملعون فى الزبور ملعون فى القران ملعون فى لسان جبرئیل ملعون فى لسان میكائیل ملعون فى لسان اسرافیل ملعون فى لسان محمد ؛ترك كننده نماز در تورات و انجیل و زبور و قرآن مورد لعنت قرار گرفته و به زبان جبرئیل و میكائیل و اسرافیل و محمد (ص ) ملعون است .
(انوار الهدایه ، ص 197، الحكم الزاهره ، ص 294)

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 10:14 قبل از ظهر
و در مورد اقسام دیگر باید به این روایت توجه ویژه ای کرد:

راه ترك نماز
قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:ما بین المسلم و بین ان یكفر الا ان یترك الصلاه الفریضه متعمدا او یتهاون بها فلا یصلیها؛فاصله بین مسلمان و بین كفرش چیزى جز ترك نماز واجب نیست كه یا عمدا ترك نماید و اصلا قبول نداشته باشد و یا از بى اعتنایى نماز نخواند.
(بحارالانوار، ج 82، ص 216. میزان الحكمه ، ج 5، ص 402)

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 10:23 قبل از ظهر
به این روایت نیز باید توجه خیلی خیلی خیلی ویژه ای کرد:

ترك نماز و هنگام مردن
قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:من ترك صلوه لایرجو ثوابها و لایخاف عقابها فلاابالى ایموت یهودیا و نصرانیا او مجوسیا ؛كسى كه نماز را ترك كند، امید به پاداش نمازش نمى باشد و از عذاب آن نیز ترسناك نیست ، پس باكى نیست كه یهودى بمیرد، یا نصرانى ، یا مجوسى .

(بحارالانوار، ج 82، ص 203. میزان الحكمه ، ج 5، ص 403 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:50 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : قره عینی فی الصلاة
روشنی چشم من در نماز است .
( نهج الفصاحه ، ص ,283 حدیث .1343 بحار الانوار، ج ,82 ص 193 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:51 بعد از ظهر
امام صادق (ع ) : ان طاعة الله خدمته فی الارض فلیس شی ء من خدمته یعدل الصلاة
پیروی و اطاعت از پروردگار خدمت کردن به او در زمین است وهیچ چیز در خدمت به پروردگار معادل نماز نیست .
( میزان الحکمه ، ج 5، ص 318 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:52 بعد از ظهر
پیامبر (ص) : مثل الصلاة مثل عمود الفسطاط، اذا ثبت العمودثبتت الاطناب و الاوتاد و الغشاء، و اذا انکسر العمود لم ینفع وتد و لا طنب و لاغشاء
مثل نماز مانند مثل ستون خیمه است ، هرگاه ستون ثابت باشد طنابها و میخهاو پرده ها ثابت و سودمند خواهند بود و هرگاه ستون بکشند و در هم فرو ریزد، نه میخ نافع است و نه ریسمان سودی دارد و نه پرده ای اثری خواهد داشت .
( من لایحضره الفقیه ، ج 1، شماره 639 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:52 بعد از ظهر
امام صادق (ع ) : ان افضل الاعمال عند الله یوم القیامة ، الصلوة
همانا بهترین عمل در روز قیامت نزد خداوند، نماز است .
( مستدرک الوسائل ، ج 3، ص 7 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:53 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : الصلاة من شرایع الدین ، و فیها مرضاة الرب - عز و جل - فهی منهاج الانبیاء
نماز از سنتهای دین ، و مایه خشنودی پروردگار و راه و روش پیامبران است .
( جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص .22 بحار الانوار، ج ,82 ص 231 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:54 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : الا ان الصلاة مأدبة الله فی الارض قد هنأهالاهل رحمته فی کل یوم خمس مرات
آگاه باشید نماز سفره گسترده خدا در زمین است که خداوند آن را روزی پنج بار برای اهل رحمتش (افراد شایسته رحمت ) گوارا نموده است .
( مستدرک الوسایل ، ج 1، ص 170 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:54 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : ... لان الصلاة تسبیح و تهلیل و تحمید و تکبیر وتمجید و تقدیس و قول و دعوة
چون نماز، تسبیح ، تهلیل ، تکبر، تمجید، تقدیس ،قول ، و دعوت به حق است .
( جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص .22 بحار الانوار، ج ,82 ص 232 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:55 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : الصلاة رأس الاسلام
نماز (به منزله ) رأس اسلام است .
( بحار الانوار، ج ,17 ص .127 میزان الحکمه ، ج 5، ص 367 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:56 بعد از ظهر
امام صادق (ع ) : علیک بالصلاة ! فان اخر مااوصی به رسول الله و حث علیه الصلاة
بر تو باد به نماز! زیرا آخرین چیزی که رسول خدا (ص ) به آن سفارش نمود (و انسان ) را بر انجام آن تاکید نمود، نماز بود.

( بحار الانور، ج ,84 ص 236 )

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:56 بعد از ظهر
من چند تا سوال داشتم چون نیمه کاره مونده بود تکمیل شدشو در چند تا بست بعد گذاشتم ممنون میشم دوستان در باسخ شون کمک کنن

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 12:59 بعد از ظهر
امام علی (ع ) : ان العبد اذا سجد نادی ابلیس :یا ویله اطاع و عصیت و سجد و ابیت
وقتی که بنده ای سجده کرد، ابلیس فریادمی زند وای بر من ! او اطاعت کرد، ولی من معصیت کردم ، او سجده کرد و من از این عمل سرباز زدم .
( بحار الانور، ج ,82 ص 233 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 01:00 بعد از ظهر
ارزش نماز
امام صادق (ع ) : اذا قام المصلی الی الصلاة ، نزلت علیه الرحمة من اعنان السماء الی اعنان الارض و حفت به الملائکة و ناداه ملک لو یعلم هذاالمصلی ما فی الصلاة ما انفتل
هنگامی که انسان به نماز ایستاد، رحمت خدا ازآسمان بر او نازل می شود و ملائکه اطرافش را احاطه می کنند و فرشته ای می گوید: اگراین نمازگزار ارزش نماز را می دانست هیچ گاه از نماز منصرف نمی شد.
( اصول کافی ، ج 3، ص 265 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 01:03 بعد از ظهر
امام صادق (ع ) : اما انه لیس شی ء افضل من الحج الا الصلاة
به درستی که هیچ عملی بالاتر از حج نیست ، مگر نماز.
( وسائل الشیعه ، ج 3، ص 26 )

J.MOGHADAM
پنجشنبه 22 فروردین 92, 01:06 بعد از ظهر
موافقم شدیدا

آقا مقدم شما تو دیگر قسمت ها اصلا فعال نیستید و این خوب نیست
]چشم از این به بعد..

حسین
پنجشنبه 22 فروردین 92, 03:14 بعد از ظهر
آقا خواهش میکنم انقدر تند تند و به همین راحتی حدیث نذارید. یه دون حدیث بذارید روش بحث کنیم. خودمون بریم برای تفسیرش از سایر احادیث کمک بگیریم. وگرنه که دو جلد کتاب آیات و احادیث موضوعی نماز رو آدم میره میخونه به جای سایت اومدن! اینجا که کتابخونه نیست! تابلئ اعلانات هم نیست! ماها هم تایپیست نیستیم! اینجا محل بحث و به چالش کشیدن و تقویت اعتقاداتمونه. وگرنه کتاب توی خونه هممون زیاده.

با تشکر از زحمات شما و عذرخواهی بابت تذکر (فقط یک خواهش بود. باز هرجوری که خودتون صلاح میدونید)

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 03:29 بعد از ظهر
من چند تا سوال دارم:

1-طبق روایتی که تارک نماز در تورات و انجیل و زبور نیز لعن شده است,آیا میشه نتیجه گرفت که در اون ادیان نیز نماز وجود داشته(حالا شاید به گونه ای دیگر) یا خیر؟

2-اگر در اون ادیان نماز وجود داشته آیا شامل این حدیث میشوند(حدیثی که نباید بهشون کمک کرد چون حالا نماز نمیخونن؟)

3-اگر نماز نبوده حالا هم دین اسلام قبول ندارن بازم اونا نماز نمیخونن آیا میشه بهشون کمک کرد یا حتی جرعه ای آب بهشون داد؟

4-در مورد اهل عامه چطور (اونهایی که نماز میخونن با اونهایی که نماز نمیخونن آیا تفاوتی دارند؟)(اگه تفاوتی ندارن (چرا؟)و چگونه باید باهاشون رفتار کرد و اگر تفاوت دارن باید با هاشون چگونه رفتار کرد؟)

5-در حالتی که طرف شیعه هست ولی نماز نمیخونه یا اهمیت نمیده(مانند دوست و فامیل و مستحق و.....)چگونه باید با اونها رفتار کرد؟

6-آیا این کمک در روایات جهت خاصی رو مد نظر دارد(مثلا اگر این کمک او را بیشتر به سمت بی نمازی سوق میدهد و یا ....)یا منظور حضرت به طور عام و از هر جهت انسان تارک نماز را در بر میگیرد؟

و یک سوال مهم دیگر:

7-آیا اینجا منظور حضرت خود خواندن نماز می باشد یا اصل نماز که ولایت امیرالمومنین میباشد مد نظر حضرت می باشد؟

ABASS
پنجشنبه 22 فروردین 92, 03:37 بعد از ظهر
یک سوال جا افتاد:

8-بر خورد و عملکرد خود حضرات معصومین با کسانی که نماز نمی خوندن یا در نماز خود کاهلی به خرج میدادن چگونه بود؟(اگر نمونه های روایی موجود هست را بفرمایید)

حسین
پنجشنبه 22 فروردین 92, 03:40 بعد از ظهر
در راستای مطالب آقا عباس من یک روایت مشابه از کتاب صفات الشیعه نقل میکنم. امیدوارم همه دوستان کمک کنند اون حدیث اطعام تارک الصلوة و این حدیث واکاوی بشن. با تشکر.

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ مَاجِيلَوَيْهِ قَالَ حَدَّثَنِي عَمِّي عَنِ الْمُعَلَّى بْنِ خُنَيْسٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ‏ لَيْسَ النَّاصِبُ مَنْ نَصَبَ لَنَا أَهْلَ الْبَيْتِ لِأَنَّكَ لَا تَجِدُ أَحَداً يَقُولُ أَنَا أُبْغِضُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ وَ لَكِنَّ النَّاصِبَ مَنْ نَصَبَ لَكُمْ وَ هُوَ يَعْلَمُ أَنَّكُمْ تَتَوَالَوْنَا وَ تَتَبَرَّءُونَ مِنْ أَعْدَائِنَا وَ قَالَ ع مَنْ أَشْبَعَ عَدُوّاً لَنَا فَقَدْ قَتَلَ وَلِيّاً لَنَا.

معلّى بن خنيس گفت: از امام صادق عليه السّلام شنيدم كه فرمود:
ناصبى كسى نيست كه با ما آل محمّد عداوت و دشمنى داشته باشد، زيرا تو، كسى را پيدا نمى‏كنى كه بگويد من نسبت به محمّد و آل محمّد بغض و كينه دارم، بلكه ناصبى آن كسى است كه با شما دشمنى كند، در حالى كه مى‏داند شما ما را دوست داريد و از دشمنانمان بيزارى مى‏جوييد. همچنين آن حضرت فرمود: هر كس دشمن ما را سير كند، مانند اين است كه دوست ما را به قتل رسانده است!

(صفات الشیعه شیخ صدوق حدیث هفدهم)

ذاکری
جمعه 23 فروردین 92, 12:24 قبل از ظهر
امام صادق (ع) میفرمایند: ارزش و فضيلت نماز اوّل‏ وقت‏ براى مؤمن از همه مال و فرزندش بيشتر است.
امام صادق (ع)میفرمایند: برترى نماز اول وقت بر نماز آخر وقت مثل برترى آخرت بر دنيا است.
(مكارم الأخلاق / ترجمه ميرباقرى ؛ ج‏2 ؛ ص75)

ahmadreza
جمعه 23 فروردین 92, 11:12 قبل از ظهر
رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:

كسى كه نماز را عمدا ترك كند. از پيمان و تعهد خدا و رسولش بيزارى جسته است‏

اصول کافی ترجمه مصطفوی ج3 ص 392

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 01:07 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : لا یزال العبد فی صلوة ما انتظر الصلوة
( نهج الفصاحه ، ص ,527 حدیث 2538 )

اقایون این حدیث یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اقا عباس انقدر چیز میز گذاشت که..

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 01:24 بعد از ظهر
من چند تا سوال دارم:

1-طبق روایتی که تارک نماز در تورات و انجیل و زبور نیز لعن شده است,آیا میشه نتیجه گرفت که در اون ادیان نیز نماز وجود داشته(حالا شاید به گونه ای دیگر) یا خیر؟

2-اگر در اون ادیان نماز وجود داشته آیا شامل این حدیث میشوند(حدیثی که نباید بهشون کمک کرد چون حالا نماز نمیخونن؟)

3-اگر نماز نبوده حالا هم دین اسلام قبول ندارن بازم اونا نماز نمیخونن آیا میشه بهشون کمک کرد یا حتی جرعه ای آب بهشون داد؟

4-در مورد اهل عامه چطور (اونهایی که نماز میخونن با اونهایی که نماز نمیخونن آیا تفاوتی دارند؟)(اگه تفاوتی ندارن (چرا؟)و چگونه باید باهاشون رفتار کرد و اگر تفاوت دارن باید با هاشون چگونه رفتار کرد؟)

5-در حالتی که طرف شیعه هست ولی نماز نمیخونه یا اهمیت نمیده(مانند دوست و فامیل و مستحق و.....)چگونه باید با اونها رفتار کرد؟

6-آیا این کمک در روایات جهت خاصی رو مد نظر دارد(مثلا اگر این کمک او را بیشتر به سمت بی نمازی سوق میدهد و یا ....)یا منظور حضرت به طور عام و از هر جهت انسان تارک نماز را در بر میگیرد؟

و یک سوال مهم دیگر:

7-آیا اینجا منظور حضرت خود خواندن نماز می باشد یا اصل نماز که ولایت امیرالمومنین میباشد مد نظر حضرت می باشد؟

ج1.حتما داشته که لعنش کردن
ج2.این حدیث مال شیعه هاست اونا که کلا دشمنن با پیغمبرااا..
ج4.اونا چه نماز بخونن و چه نخونن فرقی نمیکنه چون روایت داریم:هرکسی بین رکن و مقام انقدر عبادت کنه که کمرش هلالی شه و حتی ذوب بشه اگر ولایت امام علی (ع) روقبول نداشته باشد به جهنم خواهد رفت.
ج.

حامد
چهارشنبه 28 فروردین 92, 01:25 بعد از ظهر
یعنی وقتی قبل از اذان منتظر نماز هستی
یا موقع نماز جماعت در صف نماز نشسته ایید و منتظر هستید که نماز شروع بشه---و البته در این هنگام با کسی کشتی نمی گیرید-
چون در حال انتظار برای شروع نماز هستید در این زمان به شما ثواب خواندن نماز را می دهند
یعنی انتظار کشیدن برای نماز با نماز برابر است
پس ترجمه می کنیم
عبد پیوسته در حال نماز است در زمانی که منتظر شروع نماز است

ای کاش این اقای مقدم تو پست های دیگه هم می دیدیمش

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 01:54 بعد از ظهر
مرسی احسنتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت تتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت ت
چشم دارم میخونم که بیام جاهای دیگه هم شرکت کنم........

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 02:06 بعد از ظهر
امام رضا (ع ) : (الصلوة ) صلة الله للعبد بالرحمة
نمازعطیه و احسانی است از طرف خداوند برای بنده ، که از راه رحمت و عنایت بخشنده است .
( بحار الانوار، ج ,84 ص 246

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 02:10 بعد از ظهر
امام علی (ع ) : واقام الصلاة فاتها الملة
بر پا داشتن نماز، نشانه اصلی دین است .
( نهج البلاغه ، خطبه 110 )

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 02:14 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : اول ما یسالون عنه الصلوات الخمس
اولین چیزی که از انسانها سؤال می شود، نمازهای پنج گانه است .
( کنز العال ، ج 7، حدیث 18859 )

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 02:15 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : الصلاة نور
نماز، روشنی است .

J.MOGHADAM
چهارشنبه 28 فروردین 92, 02:16 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : ادع الله ان یدخلنی الجنة ، فقال :اعنی بکثرة السجود
مردی به حضور پیامبر اسلام (ص ) آمد و عرض کرد: دعا کن خدامرا به
بهشت داخل کند، فرمود: مرا با زیادی سجده کردن همراهی کن .
( وسائل الشیعه ، ج ,30 ص 30 )

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:29 بعد از ظهر
مام صادق (ع ) : من صلی رکعتین یعلم مایقول فیهما انصرف و لیس بینه و بین الله - عز وجل - ذنب الا غفره له هر کس دو رکعت نماز بخواند و بداند چه می گوید، از نماز فارغ می شود، در حالی که میان اوو میان خدای عز و جل گناهی نیست ، مگر اینکه خداوند برای او می بخشاید.
( بحار الانوار، ج ,84 ص .240 اصول وافی ، ج 2، ص 100 )

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:30 بعد از ظهر
پیامبر (ص ) : الصلواة میزان
نماز وسیله سنجش است .
( پرتوی از اسرار نماز، ص 80 )

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:31 بعد از ظهر
امام علی (ع ) :لایخرج فی سفر یخاف فیه علی دینه و صلاته
درسفری که می ترسید بر دینتان و نمازتان خارج نشوید.
( بحار الانوار، ج ,10 ص .108 میزان الحکمه ، ج 4، ص 475 )

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:32 بعد از ظهر
امام کاظم (ع ) : لاتستغنی شیعتتا عن اربع : خمرة یصلی علیها، و خاتم یتختم به و سواک یستاک به و سبحة من طین قبر ابی عبدالله -علیه السلام -
پیروان ما از چهار چیز بی نیاز نیستند:1- سجاده ای که بر روی آن نماز خوانده شود.2- انگشتری که در انگشت باشد.3- مسواکی که با آن دندانها را مسواک کنند.4- و تسبیحی از خاک مرقد امام حسین (ع ).
( تهذیب الاحکام ، ج 6، ص 75 )

J.MOGHADAM
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 06:35 بعد از ظهر
امام کاظم (ع ) : لاتستغنی شیعتتا عن اربع : خمرة یصلی علیها، و خاتم یتختم به و سواک یستاک به و سبحة من طین قبر ابی عبدالله -علیه السلام -
پیروان ما از چهار چیز بی نیاز نیستند:1- سجاده ای که بر روی آن نماز خوانده شود.2- انگشتری که در انگشت باشد.3- مسواکی که با آن دندانها را مسواک کنند.4- و تسبیحی از خاک مرقد امام حسین (ع ).
( تهذیب الاحکام ، ج 6، ص 75 )

این حدیث خیلی قشنگه من خیلی حال کردم
...

J.MOGHADAM
شنبه 14 اردیبهشت 92, 11:28 بعد از ظهر
اقایون معرفت نماز رو اینجا میتونید کسب کنید احادیث قشنگیه!!!

J.MOGHADAM
پنجشنبه 20 تیر 92, 12:57 قبل از ظهر
.................................................. ....................................
نماز مرز بین ایمانو کفر است.
والا.. !!!!!
.................................................. ....................................

J.MOGHADAM
چهارشنبه 10 اردیبهشت 93, 04:47 بعد از ظهر
۴۰٫ کَانَ رسُول الله (صلی الله علیه و اله) یَمسَحُ مَناکِبَنا فِی الصَّلاة و یَقُول: إستَوُوا و لاتَختَلِفُوا فَتَختَلِفَ قُلُوبُکم
رسول خدا (صلی الله علیه و اله) شانه های نمازگزاران را در نماز جماعت می گرفت و منظم می کرد، و می فرمود: مساوی و منظم باشید، نامنظم و جدا از هم نباشید که قلب های شما از یکدیگر جدا می شود.
جامع احادیث الشیعه، ج ۶ ، ص

J.MOGHADAM
چهارشنبه 10 اردیبهشت 93, 04:48 بعد از ظهر
نماز، بهترين عبادت
امام رضا (ع ) :
ان الصلواة افضل العبادة لله
همانا، نماز، بهترين عبادت برای خداست .
( جامع احاديث الشيعه ، ج 4، ص 50 )

J.MOGHADAM
چهارشنبه 10 اردیبهشت 93, 04:49 بعد از ظهر
امام صادق (ع ) :
سئلت ابا عبدالله - عليه السلام - عن الباقيات الصالحات ، فقال : هی الصلواة
فحافظوا عليها
(ادريس قمی مي گويد:) ازامام صادق (ع ) در مورد کارهای نيک ماندگار سؤال
کردم ، امام فرمود: آن نماز است ،پس محافظت بر نماز کنيد.
( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 172 )

حامد
پنجشنبه 11 اردیبهشت 93, 05:28 بعد از ظهر
خدا کنه حدیث ها ادامه بدی

ذاکری
جمعه 28 آذر 99, 07:55 قبل از ظهر
✔️برائت شرط قبولی نماز است در کلام*امام سجاد علیه السلام...

▪️قالَ مَا سَبَبُ قَبُولِهَا قَالَ وَلَايَتُنَا وَ الْبَرَاءَةُ مِنْ أَعْدَائِنَا.

◾️شخصی از امام سجاد عليه*السلام سوال پرسید: وسيلهٔ قبولی نماز چيست حضرت فرمودند* ولايت ما و بيزارى از دشمنان ما.

📓المناقب لابن شهرآشوب/ج۴/ص۱۳۱.

ذاکری
جمعه 28 آذر 99, 07:56 قبل از ظهر
✔️فقط نماز برائتی ها قبول می شود=کسی که از دشمنان اهل بیت علیهم السلام برائت نداشته باشد نمازش قابل قبول نیست...

▪️قالَ سیدنا رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله:‏* إِنَّ أَعْظَمَ طَهُورِ الصَّلَاةِ الَّتِي لَا يَقْبَلُ الصَّلَاةَ إِلَّا بِهِ وَ لَا شَيْ‏ءَ مِنَ الطَّاعَاتِ مَعَ فَقْدِهِ مُوَالاةُ مُحَمَّدٍ وَ أَنَّهُ سَيِّدُ الْمُرْسَلِينَ وَ مُوَالاةُ عَلِيٍّ وَ أَنَّهُ سَيِّدُ الْوَصِيِّينَ وَ مُوَالاةُ أَوْلِيَائِهِمَا، وَ مُعَادَاةُ أَعْدَائِهِمَا.

◾️حضرت محمد صلی الله علیه و آله: بزرگترين طهارت براى نماز که نماز و هیچ کدام از عبادات بدون آن پذیرفته نمی شود ولايت‏ محمّد صلی الله علیه و آله به عنوان سرور رسولان الهى و ولايت‏ على علیه السلام به عنوان سرور اوصياء و دوستى با دوستان اين دو و دشمنى با دشمنان آن دو است.

📓التفسيرالإمام*الحسن*العس كري*عليه*السلام/ص۵۲۱.
📓وسائل الشيعة/ج‏۱/ص۳۹۸.
📓إثبات الهداة بالنصوص و المعجزات/ج‏۳/ص۱۵۹.
📓البرهان في تفسير القرآن/ج‏۱/ص۳۰۷.
📓بحار الأنوار/ج‏۷۷/ص۳۱۶.

ذاکری
جمعه 28 آذر 99, 07:58 قبل از ظهر
برائت از شرائط مهم امام جماعت و قبولی نماز:

📖"و لا تصل خلف من یتولی امیر المومنین علیه السلام اذا لم یتبرا من عدوه الا في حال التقیة" .

📝"نمی شود به امام جماعتی اقتدا کرد که ولایت امیر المومنین علیه السلام را پذیرفته ولی از دشمنان آن حضرت برائت ندارد، مگر آنکه تقیه اقتضا نماید"

📚النهایه شیخ طوسی ص ۱۱۲
📚اساس ایمان ص ۲۳۵
📚الينابيع الفقهية ، جلد : ۳ ، صفحه : ۳۲۵
📚نكت النهاية محقق حلی ، جلد : ۱ ، ص : ۳۴۵

🌺الّلهُـــمَّ عَجِّــــــلْ لِوَلِیِّک الْفَــــــــرَج
بِحَقِ اَلْزِینَبْ سَلٰامُ اَللّهْ عَلَیْها🌺

mahdi11
دوشنبه 11 اسفند 99, 06:56 قبل از ظهر
زهری می*گوید: به قدر کافی در جستجوی امام زمان گردش کردم و مال زیادی از من در این راه صرف شد. سپس به خدمت محمد بن عثمان رسیدم و به همین منظور، مدتی نزد وی به خدمتگزاری پرداختم. تا آنکه روزی از صاحب الزمان علیه السلام سراغ گرفتم و او گفت: «نمی توانی حضرت را ببینی. » من با التماس زیاد مقصود خود را تکرار کردم. او گفت: «فردا صبح بیا. »
چون فردا صبح نزد وی رفتم، دیدم جوانی که در زیبایی و خوشبویی از همه کس بهتر بود و لباس تجار را بر تن داشت، با وی است و به هیئت تجار، چیزی در آستین دست دارد. وقتی نظرم به او افتاد، نزدیک محمد بن عثمان رفتم، ولی او به من اشاره کرد که به طرف آن جوان برگردم. من هم به طرف جوان برگشتم و سؤالاتی از وی کردم و هر چه می*خواستم، به من جواب داد. آنگاه رفت که داخل خانه شود و آن خانه، چندان مورد اعتنای ما نبود.
محمد بن عثمان به من گفت: «اگر می*خواهی چیزی بپرسی، بپرس که دیگر بعد از این او را نمی بینی. » من هم به دنبال او رفتم که سؤالاتی کنم، ولی او گوش نداد و داخل خانه شد و جز این دو جمله چیزی نفرمود: «ملعون است، ملعون است کسی که نماز عشا را چندان به تأخیر بیندازد که ستارگان آسمان درهم شوند! ملعون است، ملعون است کسی که نماز صبح را چندان به تأخیر بیندازد که ستارگان آسمان ناپدید شود! » و سپس داخل خانه شد.
احتجاج: ۴۷۹
غیبت طوسی: ۲۷۱
بحارالانوار ج ۵۲ ص۱۶

mahdi11
یکشنبه 25 اردیبهشت 01, 11:05 قبل از ظهر
🟡 حقیقت نماز یعنی بندگی برای اهل بیت علیهم السلام ...

🔴 عَنْ إِدْرِيسَ بْنِ عَبْدِ اَللَّهِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اَللَّهِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ : سَأَلْتُهُ عَنْ تَفْسِيرِ هَذِهِ اَلْآيَةِ «مٰا سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ. قٰالُوا لَمْ نَكُ مِنَ اَلْمُصَلِّينَ» قَالَ عَنَى بِهَا لَمْ نَكُ مِنْ أَتْبَاعِ اَلْأَئِمَّةِ اَلَّذِينَ قَالَ اَللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى فِيهِمْ : وَاَلسّٰابِقُونَ اَلسّٰابِقُونَ.أُولٰئِكَ اَلْمُقَرَّبُونَ » أَ مَا تَرَى اَلنَّاسَ يُسَمُّونَ اَلَّذِي يَلِي اَلسَّابِقَ فِي اَلْحَلْبَةِ مُصَلِّي فَذَلِكَ اَلَّذِي عَنَى حَيْثُ قَالَ: «لَمْ نَكُ مِنَ اَلْمُصَلِّينَ » لَمْ نَكُ مِنْ أَتْبَاعِ اَلسَّابِقِينَ .

🟠 ادريس بن عبد اللّٰه گويد : از امام صادق عليه السلام تفسير اين آيه را پرسيدم :《چه چيز شما را بدوزخ كشانيد؟ گويند : ما از نمازگزاران نبوديم》(📚۴۲ سوره مدثر) فرمود : مقصود اين است كه : پيروى نكرديم از امامانى كه خداى تبارک و تعالى در باره ايشان فرموده است《و پيشروان پيشرو ، آنهايند مقربان》(📚۱۰ و۱۱ سوره واقعه) مگر نمى* بينى كه مردم اسبى را كه در مسابقه دنبال سابق است مصلّى نامند؟ همين معنى مقصود است در آنجا كه فرمايد «ما از مصلين نبوديم» يعنى پيرو پيشروان نبوديم.

📚الکافی جلد ۱، صفحه ۴۱۹
📚إثبات الهداه جلد ۲، صفحه ۲۰

mahdi11
سه شنبه 27 اردیبهشت 01, 08:29 بعد از ظهر
🟡 لزوم احتیاط برای نماز و روزه ...

🔴 عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ وَضَّاحٍ قَالَ: کَتَبْتُ إِلَی الْعَبْدِ الصَّالِحِ (صلوات الله علیه) یَتَوَارَی الْقُرْصُ وَ یُقْبِلُ اللَّیْلُ ارْتِفَاعاً وَ تَسْتُرُ عَنَّا الشَّمْسُ وَ تَرْتَفِعُ فَوْقَ الْجَبَلِ حُمْرَةٌ وَ یُؤَذِّنُ عِنْدَنَا الْمُؤَذِّنُونَ فَأُصَلِّی حِینَئِذٍ وَ أُفْطِرُ إِنْ کُنْتُ صَائِماً أَوْ أَنْتَظِرُ حَتَّی تَذْهَبَ الْحُمْرَةُ فَکَتَبَ إِلَیَّ أَرَی لَکَ أَنْ تَنْتَظِرَ حَتَّی تَذْهَبَ الْحُمْرَةُ وَ تَأْخُذَ بِالْحَائِطَةِ لِدِینِکَ.

🟠 عبدالله وضاح گوید: به عبد صالح (امام موسی کاظم صلوات الله علیه) نوشتم: خورشید پشت کوه پنهان می شود و شب بالا می آید و آفتاب از ما پوشیده می شود، سرخی از سر کوه بالا می آید، و موذنی که نزد ماست اذان می گوید، آیا در این هنگام نماز بخوانم و اگر روزه باشم، روزه ام را افطار کنم، یا منتظر بمانم تا سرخی از بین برود؟ پس به من نوشت: به نظر من منتظر بمان تا سرخی برطرف شود و در مورد دینت احتیاط کن.

📚بحارالانوار جلد 2 صفحه 259 باب 31 حدیث 11

#توقف #احتیاط #شبهات