PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حقوق مردو زن از دیدگاه قرآن و حدیث اسلامی

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:04 قبل از ظهر
الصلحت قنتت حفظت للغیب بماحفظ الله ( الایه ۳۴- سوره النسا)ترجمه: پس زنان نیکو کار فرمانبردار و نگهدارنده مال و ابروی شوهر به سبب حکم حفاظت خدا میباشد .
- زن نگهبان و مطیع خانه شوهر خود است و از عمل خود در مقابل آن نزد خداوند جواب خواهد داد.(الحدیث)

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:05 قبل از ظهر
پیامبر (ص) فرمود: زنها صدقه دهید و از شوهران خود اطاعت کنید .(الحدیث)- پیامبر (ص) فرمودند: چهار چیز کمر شکن است : .زنی که شوهر او را محافظت کند و او به شوهر خیانت کند .
- پیامبر (ص) فرمودند: هر زنی که با شوهرش نا سازگاری کند و بیش از توانائی و قدرتش بروی تحمیل کند، هیچ کار نیکی از وی پذیرفته نخواهد شد و خدا درحالی ملاقات میکند که بروی غضبناک است.
- پیامیر اکرم (ص) فرمودند: هر زنی در خانه شوهر بمنظور خدمت چیزی را جابجا کند، خداوند بر او رحمت کند.

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:06 قبل از ظهر
در حدیث دیگر است که: هر زنی هفت روز در بهبودی زندگی شوهرش و اطاعت از او کوشش کند، خدا هفت در جهنم را برویش ببندد و هشت در بهشت را برویش بگشاید که از هر یک خواست وارد شود .
پیامبر (ص) فرمودند: هر زنی غذائی گوارا برای شوهرش تهیه کند، خداوند در بهشت خوراک های گوناگون برای او خلق میکند و میفرماید: بخور و بنوش در مقابل آن زحمت هاى که در دوران گذشته انجام داده ای.
- پیامبر (ص) فرمودند: هر زنی که در سختی و رفاه با شوهرش بسازد و از وی اطاعت نماید خداوند او را با همسر ایوب (ع) محشور میگرداند، و هر زنی که گفتار زننده شوهر را تحمل کند، خداوند برای هر کلمه اجر روزه دار مجاهد راه حق را به او عنایت میفرماید.
- پیامبر (ص) می فرماید: زنان را از زیورکردن و آرایش برای غیر شوهر (مرد بیگانه) منع فرمودند.

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:11 قبل از ظهر
امام محمد باقر عليه السلام فرموده اند :
به راستي که خداوند عزوجل بر زنان و مردان جهاد را واجب کرده است اما جهاد مردان آن است که (براي حفظ دين و مملکت) مال و خون خود را بذل کنند تا در راه خدا کشته شوند و اما جهاد زن آن است که در مقابل دشواري هاي زندگي همسرش صبر کند.
مکارم الاخلاق في حق الزوج علي المراة (ط بيروت ص 215)

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:12 قبل از ظهر
از امام باقر عليه السلام روايت شده ، زني نزد رسول اکرم صلي الله عليه و آله آمد و عرض کرد :
اي رسول خدا! حق مرد بر زن چيست ؟
حضرت صلي الله عليه و آله فرمود : اين که او را اطاعت کند و سرپيچي نکند و از خانه چيزي را بدون اجازه او تصدق ندهد و بي اجازه او روزه مستحبي نگيرد و در هر حال در امر زناشويي او را ممانعت نکند و از منزل خارج نشود مگر به اذن و اجازه او و اگر بدون اجازه او از خانه خارج شود ، ملائکه آسمان و زمين و فرشته هاي غضب و رحمت او را لعنت مي کنند تا وقتي که به منزل برگردد.
مکارم اخلاق في حق الزوج علي المراة (ط بيروت ص 214) به نقل از رساله امام سجاد عليه السلام ، شرح نراقي

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:12 قبل از ظهر
حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم فرموده اند :
جبرئيل به قدري در مورد زنان به من سفارش کرد که گمان بردم که طلاق دادن آنان سزاوار نيست مگر اين که عمل زشتي (فاحشه بينه) از ايشان آشکار گردد.
مکارم الاخلاق طبرسي به نقل از رساله امام سجاد عليه السلام ، شرح نراقي

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:13 قبل از ظهر
امام سجاد عليه السلام فرموده اند :
دوست دارم پولي داشته ، وارد بازار شوم و از قصابي گوشتي بخرم و براي همسر و عائله ام ببرم. من اين کار را از آزاد کردن بنده در راه خداوند تبارک و تعالي بيشتر دوست دارم.
بحار ج 46 ص 66 به نقل از کافي ج 2 ص 12 به نقل از رساله امام سجاد عليه السلام ، شرح نراقي امام رضا عليه السلام فرموده اند :
بر شخص مالدار متمکن واجب است که بر عائه اش در مخارج وسعت بدهد. (تا آرزوي مرگش را ننمايند)
در حديث ديگر وارد شده يکي از جاهايي که دعا مستجاب مي شود ، آن جايي است که مرد وضع مالي خوبي داشته باشد ولي در مخارج اهل و عيال خود سخت گيري کند. در اينجا اگر اهل و عيال او دست به دعا بلند کنند و مرگ پدر يا همسر خود را از خدا بخواهند دعاي آنها زود مستجاب مي شود تا مال آنها به دست خود عيال و بچه ها آيد و از
آن استفاده کنند.
به نقل از رساله امام سجاد عليه السلام، شرح نراقي
امام صادق عليه السلام درمورد حقي که زن بر شوهرش دارد فرمود :
حق زن بر شوهر ، غذا دادن ، لباس پوشاندن ، با او خوشرفتاري کردن و رو ترش نکردن است اگر مردي چنين رفتاري نمايد ، وظيفه شرعي خود را در ازاي حقوق همسرش به انجام رسانيده است.
بحار ج 104 ص 151 به نقل از رساله امام سجاد عليه السلام ، شرح نراقي

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:14 قبل از ظهر
شخصى خدمت رسول خدا صلى الله عليه و آله عرض كرد :
همسرى دارم كه به هنگام ورود به خانه به استقبالم مى ‏آيد و به هنگام خروج ‏بدرقه ‏ام مي كند. هنگامى كه مرا اندوهناك يافت در تسليت من مي گويد : اگردرباره رزق و روزى مى ‏انديشى غصه نخور كه خدا ضامن روزى است و اگر در امور آخرت مى ‏انديشى خدا انديشه و اهتمام ترا زياده گرداند. پس ‏رسول خدا فرمود :
خداى را در اين جهان عمال و كارگزارانى است و اين ‏زن از عمال خدا مي باشد ، چنين همسرى نصف اجر يك شهيد را خواهدداشت.
وسائل الشيعة ج 14 ص 17 . رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود : هر كس همسرش را (بى‏ جهت) متهم به‏ زنا كند همانند مار كه از پوستش خارج مي شود از حسناتش خارج خواهدشد و به تعداد موهاى بدنش هزار گناه در نامه اعمالش ثبت‏ خواهد شد.
بحار جلد 103 ص 248

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:15 قبل از ظهر
وقتى سعد بن معاذ كه يكى از اصحاب بزرگ رسول خدا و مورد احترام آن جناب بود درگذشت ، رسول اكرم مانند صاحبان عزا با پاى برهنه ‏در تشييع جنازه ‏اش شركت نمود. بدست مبارك خويش جنازه را در قبر نهاده روى آنرا پوشاند. در آن هنگام مادر سعد كه آن همه احترام را از رسول ‏خدا مشاهده نمود فرزندش سعد را مخاطب قرار داده گفت : اى سعد بهشت گوارايت‏ باد.
پيغمبر اكرم فرمود : اى مادر سعد! اين چنين مگو ، زيرا سعد را درقبر فشار سختى وارد شد.
بعدا علت فشار قبر سعد را از آن حضرت ‏پرسيدند.
فرمود : علتش آن بود كه با خانواده ‏اش بد اخلاقى مي كرد.
بحار ج 73 ص 298

ABASS
دوشنبه 05 فروردین 92, 04:16 قبل از ظهر
حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام فرمود :
روزي رسول خدا صلي الله عليه و آله بر ما در منزل وارد شد.
فاطمه عليها السلام نزديک ديگ غذا نشسته بود و من هم برايش عدس تميز مي کردم. آن حضرت مرا با لقب ابالحسن مي خواندند ، عرض کردم : بفرماييد. اظهار داشتند :
بشنو از من آنچه را که به دستور پروردگارم مي گويم ! هيچ مردي نيست که در کارهاي منزل به همسرش کمک کند ، مگر اينکه پاداش او به هر تار مويي که بر بدنش روييده باشد ، ثواب يک سال عبادتي است که تمام روزهايش را روزه گرفته و تمام شب هايش را به عبادت ايستاده ، شب زنده داري کرده باشد و خداوند به او ثوابي مي بخشد که به انبياي صابر خود مثل حضرت داوود و يعقوب و عيسي عليهم السلام بخشيده باشد.
اي علي ! کسي که در کارهاي خانه به همسر خود بدون سرکشي و دلتنگي و تکبر خدمت نمايد ، پروردگار اسمش را در دفتر شهدا ثبت مي کند و برايش به هر روز و شبي ثواب هزار شهيد و به هر قدمي که بر مي دارد به آن مرد ثواب حج و عمره مي دهد و به هر قطره اي که از بدنش عرق بيايد يک خانه در بهشت برايش منظور مي نمايد.
اي علي ! يک ساعت خدمت کردن به همسر در کارهاي خانه بهتر از عبادت هزار سال و هزار حج و هزار عمره و بهتر از آزادي هزار بنده در راه خدا و هزار جنگ در راه دين و عيادت از هزار مريض و هزار نماز جمعه و هزار تشييع جنازه و هزار گرسنه اي که براي رضاي خداوند رحمان سير گردد و هزار برهنه را پوشاند و هزار اسب در
راه پروردگار دادن و برايش بهتر از هزار دينار به مستمندان صدقه دادن و بهتر از تلاوت تورات و انجيل و زبور و قرآن است و بهتر از آزاد کردن هزار اسير و بخشيدن هزار شتر به فقراست و چنين مرد خدمتکار به همسر ، از دنيا بيرون نمي رود مگر اين که جايگاه خوب خود را در بهشت ببيند.
اي علي! کسي که روگرداني و تکبر نکند در خدمت به همسرش بدون حساب وارد بهشت مي شود.
اي علي ! خدمت به همسر کفاره (پاک کننده) گناهان کبيره است و خاموش کننده آتش خشم پروردگار جبار و صداق ازدواج با حورالعين و اين خدمت موجب زيادي خوبي ها و علو مقام است.
اي علي! خدمتکار همسر نمي شود مگر شخص صديق و درستکار و يا شهيد و يا مردي که خداوند متعال خير دنيا و آخرت را برايش خواسته باشد. بحار ج 13 ص 133 چاپ ايران و جامع الاخبار ص 102

حسین
پنجشنبه 08 فروردین 92, 08:42 بعد از ظهر
آقا عالی بود. مثل همیشه. بسیار بسیار بسیار بسیار تاپیک عالی و مورد نیازی رو شروع کردی. خدا خیر و توفیقت بده انشاءلله.

ABASS
پنجشنبه 08 فروردین 92, 10:03 بعد از ظهر
دهد، و زنى كه بر بدخويى شوهرش شكيبايى كند؛ خداوند ثواب آسيه بدو دهد. از امام پنجم (ع): زنى بمحضر پيغمبر (ص) آمد و عرضه داشت: حق شوهر بر زن چيست؟ فرمود: آنكه فرمان او برد و مخالفت و عصيان او نكند، و چيزى از خانه او بدون اجازه او صدقه ندهد و روزه مستحب جز با اجازه او نگيرد، و اگر بر پشت مركب (آماده سفر) است و شوهر از او آميزش خواست امتناع نكند. و جز با اجازه او از خانه بيرون نرود، كه اگر بى‏اجازه او بيرون رود فرشتگان آسمان وزمين و رحمت و غضب بر او نفرين فرستند، تا گاهى كه بخانه برگردد

ABASS
پنجشنبه 08 فروردین 92, 10:11 بعد از ظهر
زن پرسيد:
يا رسول اللَّه چه كسى حقش بگردن مرد بيش از همه مى‏باشد؟ فرمود: پدر و مادر، پرسيد چه كسى حقش بر زن بيش از همگان است؟ فرمود: شوهر، پرسيد: منهم باندازه شوهر بگردن او حق دارم؟ فرمود: نه؛ و صد يك آن را نيز ندارد، پرسيد: قسم بخداوندى كه ترا برگزيد، اختيارم بدست هيچ شوهرى نخواهم داد. و پيغمبر (ص): هر زنى كه شوهرش را بزبان اذيت كند، خداوند هيچ رفت و آمد (در باره خيرات) و حسنه‏اى را از او نمى‏پذيرد تا او را خشنود و راضى گرداند، و اگر چه روزها روزه بدارد و شبها نماز گزارد، و بردگان آزاد كند و آنها بر پشت اسبان در راه خدا (بجهاد) بفرستد و اول كسى خواهد بود كه بآتش در آيد، و همچنين است مرد اگر بر زن ستمگرى كند. پيغمبر (ص) فرمود: هر زنى كه با شوهرش مدارا نكند و او را بر آنچه قدرت ندارد وادارد؛ خداوند از او هيچ حسنه‏اى نپذيرد، و خدا را خشمگين ملاقات كند

ABASS
پنجشنبه 08 فروردین 92, 10:15 بعد از ظهر
از نبى اكرم (ص): حق مرد بر زن اينست كه چراغ برايش برافروزد، و طعام خوب تهيه بيند، و تا در حياط باستقبالش شتابد و باو خوش آمد گويد، و طشت و حوله آرد و دست او را بشويد و جز بواسطه علتى خود را از او منع ننمايد.

ABASS
پنجشنبه 08 فروردین 92, 10:41 بعد از ظهر
. و امير مؤمنان (ع): به محمد بن حنفيه فرمود: پسرم اگر نيرومندى، بر طاعت حق نيرومند باش. و اگر ضعيفى بر گناه ضعيف باش، و اگر مى‏توانى كارى كنى كه زن جز به اندازه كار خود، شغلى نداشته باشد چنين كن، كه براى حفظ جمالش بهتر، و براى جانش راحت‏تر، و آسانتر است، كه زن گل است، و قهرمان نيست، و بهر حال باوى مدارا كن، و خوب مصاحبت كن تا عيش تو صافى و خوب و غير مكدر باشد. از امام صادق (ع): از خدا بترسيد در باره دو ضعيف: مملوك و زن‏

ABASS
پنجشنبه 08 فروردین 92, 10:53 بعد از ظهر
از امام باقر (ع)، پيغمبر (ص) فرمود: پيغمبر مرا در باره زن چندان سفارش كرد تا جايى كه گمان كردم كه او را جز بواسطه فاحشه آشكار (زنا و بى‏عفتى علنى) طلاق نتوان داد. و فرمود: هر كس حتى بر يك سخن ناگوار زن شكيبايى كند؛ خداوند او را از دوزخ رهايى بخشد و بهشت را برايش حتمى سازد، و 200 هزار حسنه برايش بنويسد، و دويست هزار گناه از او محو نمايد، و دويست هزار درجه بالايش برد، و بهر موى تنش عبادت سالى برايش بنويسد.

حسین
پنجشنبه 08 فروردین 92, 11:23 بعد از ظهر
زن پرسيد: يا رسول اللَّه چه كسى حقش بگردن مرد بيش از همه مى‏باشد؟ فرمود: پدر و مادر، پرسيد چه كسى حقش بر زن بيش از همگان است؟ فرمود: شوهر، پرسيد: منهم باندازه شوهر بگردن او حق دارم؟ فرمود: نه؛ و صد يك آن را نيز ندارد، پرسيد: قسم بخداوندى كه ترا برگزيد، اختيارم بدست هيچ شوهرى نخواهم داد.

پس چرا این روایت نصفه موند عباس جان؟! در نهایت پیامبر جواب این زن رو نمیدن؟! الان مساله ای که زنها دارن همینه. دنبال جواب این سوال باید بود.

مثلا یه سوالی که از من در این زمینه پرسیده شد و من جوابی براش نداشتم این بود که "یعنی چی که توی قرآن توی تفسیر سوره نساء اونم تفسیر روایی از کتاب تفسیر جامع آقای حاج ابراهیم بروجردی گفته شده که خداوند حوا را از باقیمانده گل آدم خلق کرد؟! حوا را پیش پای آدم خلق کرد؟! میگن آخه یعنی چی عین یه موجود اضافی با زنها برخورد کرده؟!!"

ABASS
جمعه 09 فروردین 92, 10:47 قبل از ظهر
سلام حسین جان...دلم برات خیلی تنگ شده .روی ماه تو ببینم رفیق...در روایتی که من خوندم و از کتاب مکارم الاخلاق ترجمه آقای میر باقری جلد1 صفحه 409 است حضرت در ادامه میفرمایند:
و پيغمبر (ص)فرمودند: هر زنى كه شوهرش را بزبان اذيت كند، خداوند هيچ رفت و آمد (در باره خيرات) و حسنه‏اى را از او نمى‏پذيرد تا او را خشنود و راضى گرداند، و اگر چه روزها روزه بدارد و شبها نماز گزارد، و بردگان آزاد كند و آنها بر پشت اسبان در راه خدا (بجهاد) بفرستد و اول كسى خواهد بود كه بآتش در آيد، و همچنين است مرد اگر بر زن ستمگرى كند.

ABASS
جمعه 09 فروردین 92, 11:10 قبل از ظهر
همونطور که در ادامه این روایت وروایات دیگر میبینیم نه مرد به زن حق آزار و اذیت دارد نه زن به مرد که اگر این کار را انجام دهند (در روایاتی که در پست های قبلی بود مشخص شد که چه اتفاقی برای خودشون و اعمالشون می افتد)اما در مورد حقوقشون نسبت به یکدیگر باید این را پرسید که آیا خداوند مصلحت بندگان را بهتر میداند یا خود بندگان؟که جواب مشخص و واضح هست .حال که خداوند مصلحت ما بندگان را میداند و راه مستقیم و مصلحت ما را از طریق پیامبر واهل بیت به ما رسانده است وبر اساس این مصلحت به ما پاداش داده میشود یا عقاب میشویم پس ما موظف به عمل به این روایات میشویم ....اما من (این نظر شخصیه)میگم وظیفه مردها سختر وسنگین تره من نمیدونم خانومها با کجای این روایات مشکل دارن که این همه موضع گیری میکنن...

ABASS
جمعه 09 فروردین 92, 11:38 قبل از ظهر
تامین خرج زندگی با مردهاست طلب روزی حلالی که انقدر سخته که 9 جز از 10جز عبادت شمرده شده...اینکه زن در خانه بمونه یکی از دلایلش اینکه باعث میشه هم خودش از خیلی از گناهان در امان بمونه و هم جامعه.اما مرد باید بره سر کار و در موقع رفتن باید حواسش به نگاهش باشه که به نا محرمی نگاه نکنه و یا در مسیر حق ااناسی و حق الهی به واسطه مسایل مختلف گردنش نمونه وقتی رسید بتونه واقعا رزق حلال کسب کنه بعد اگه کاری نداشته باشه با همون شرایط قبلی سعی کنه به خونه برسه وبعد این رزق حلال را به چه صورتی خرج کنه که عقاب نداشته باشه وسریع هم موقع حساب وکتاب قیامت بتونه رد بشه در خانه نیز نباید جوری عمل کنه تمام اعمالش از بین بره و خیلی از کارهای دیگه که باید انجام بده اما خانومها از اون کارها معافن.....اما خانومها نیازی به بیرون رفتن ندارن مگر برای کارهای خاص در خانه هم اگر کاری انجام بدن یا به بچه شیر بدن میتوانند از همسر خود پول بگیرن حالا این پول جدای نفقه یا خوراک یا لباس یا سر پناهه....

حسین
جمعه 09 فروردین 92, 01:01 بعد از ظهر
عباس جان دل به دل راه داره. منم خیلی مشتاق دیدارتم.
تمام حرفات رو کاملا قبول دارم. اما باز هم معتقدم اگر روایت رو درست و بدون کم و کاست آورده باشی، پیامبر جواب جمله آخر اون زن رو نداده اند، در خصوص اینکه علت اینکه زن یک صدم مرد هم حقی به گردن اون نداره. جوابی که شما دادی متین، اما از خودت بود. آیا دلیل این موضوع توی روایات آورده شده؟
درضمن تشکر میکنم از اینکه ما نشستیم کنار فقط سوال میکنیم و شما زحمت جستجو توی روایات و آوردنش اینجا و جواب دادن به سوالات رو میکشی.
خدا خیرت بده انشاءلله.
بازم میگم، مباحث بسیار کاربردی ای رو مطرح میکنی. هم حجاب، هم حقوق زن و مرد.
در خصوص حجاب هم من نقد دارم، البته حرف خودم نیست، خودم رو میذارم جای مخالفین و میخوام بدونم جواب چیه. که توی پست مربوطه بدون تعارفات و احوالپرسی میرم سر اصل موضوع و بهش میپردازم انشاءلله.
یا علی.

حسین
دوشنبه 12 فروردین 92, 09:33 بعد از ظهر
آقا حامد خواهش میکنم جواب این پست رو بدید. یا هرکس دیگه ای که جواب رو میدونه. خیلی مهمه برام.

حسین
سه شنبه 13 فروردین 92, 11:36 قبل از ظهر
من یکبار دیگه سوال قبلیم رو مطرح میکنم. چون فکر میکنم به حاشیه رفت:

1- یه سوالی که از من در این زمینه پرسیده شد و من جوابی براش نداشتم این بود که "یعنی چی که توی قرآن توی تفسیر سوره نساء اونم تفسیر روایی از کتاب تفسیر جامع آقای حاج ابراهیم بروجردی گفته شده که خداوند حوا را از باقیمانده گل آدم خلق کرد؟! حوا را پیش پای آدم خلق کرد؟! میگن آخه یعنی چی عین یه موجود اضافی با زنها برخورد کرده؟!!"
الان مساله ای که زنها دارن اینه. دنبال جواب این سوال باید بود.

2-
در خصوص اینکه پیامبر به اون زن میفرمایند که زن یک صدم مرد هم حقی به گردن اون نداره، آیا دلیل این موضوع توی روایات دیگه آورده شده؟

ehsan_8665
سه شنبه 13 فروردین 92, 11:56 قبل از ظهر
پس چرا این روایت نصفه موند عباس جان؟! در نهایت پیامبر جواب این زن رو نمیدن؟! الان مساله ای که زنها دارن همینه. دنبال جواب این سوال باید بود.

مثلا یه سوالی که از من در این زمینه پرسیده شد و من جوابی براش نداشتم این بود که "یعنی چی که توی قرآن توی تفسیر سوره نساء اونم تفسیر روایی از کتاب تفسیر جامع آقای حاج ابراهیم بروجردی گفته شده که خداوند حوا را از باقیمانده گل آدم خلق کرد؟! حوا را پیش پای آدم خلق کرد؟! میگن آخه یعنی چی عین یه موجود اضافی با زنها برخورد کرده؟!!"

حسین جان اگر اون حدیثی که توی تفسیر جامع هست رو کامل بیاری جواب حرفتو میگیری
توی اون روایت و روایاتی در همون مضمون هست که خدا حوا رو از از باقیمونده گل آدم خلق کرده و....
برای همین تمام همت زنها مردشون هست
یعنی هم و غم زن شوهرشه
اگر به دیده تحقیق هم نگاه بشه در زندگی افراد هم مشهوده
دستوراتی هم که خدا برای زنان در برابر مردان داده همه موید این مطلبه که خدا تمام همت زن رو برای شوهرش قرار داده اصلا این طبیعت خلقت زنه
این حدیث و احادیث مشابه این کرامت بخشیدن به زنهاست نه اینکه بصوورت موجود اضافی با زن برخورد بشه
چرا این کسایی که این برداشت غلط رو از این حدیثها میکنن به احادیثی که اهل بیت در مدح زنها فرمودند نگاه نمیکنن
همه یاین مشکلات از اینجا سرچشمه میگیره که شخص یه حدیث میخونه و احادیث دیگرو نمیبینه که معنای اون حدیث اول رو درست بفهمه
همینه که حضرت فرمودند انتم افقه الناس اذا عرفتم معانی کلمنا
هرچی حدیث زیادتر خونده شه و اهل بیت بیشتر عنایت کنند احادیث قشنگتر با هم معنا میشه
یا امیرالمومنین

حسین
سه شنبه 13 فروردین 92, 12:23 بعد از ظهر
خیلی ممنون از جواب بسیار زیبات احسان جان.

کاملا حرفت رو قبول دارم. اما بحث بحثه! لطفا دلایل روایی برای حرفات بیار.

مخصوصا در مورد اون فرمایش پیامبر که به اون زن فرمودند.

ehsan_8665
چهارشنبه 14 فروردین 92, 03:07 بعد از ظهر
جوابی که دادم روایتش هم آوردم اما چون یه مقدار توضیح داشت فکر کردی دلیل روایی نیست
حالا من عین حدیث رو با برجمش میارم تا مطلب روشن تر بشه

ehsan_8665
چهارشنبه 14 فروردین 92, 03:20 بعد از ظهر
علل الشرائع / ترجمه مسترحمى ؛ النص ؛ ص58

باب پانزدهم علت آنكه زن را (بزبان عربى) مراه گفتند

1- حديث كردند ما را از حضرت صادق عليه السّلام كه ميفرمود: علت آنكه زن را (بعربى) مراه (بكسر ميم و سكون راء و فتح همزه) گفتند آنست كه چون از مرء (بفتح ميم و سكون راء يعنى مرد) خلق شده، زيرا خلق شده حوا از (باقيمانده گل) آدم.[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn1)

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref1) ابن بابويه، محمد بن على، علل الشرائع / ترجمه مسترحمى، 1جلد، كتاب فروشى مصطفوى - تهران، چاپ: ششم، 1366ش.

باب شانزدهم علت آنكه زنها را نساء گفتند
1- پدرم فرمود كه حديث كردند ما را ... از حضرت صادق عليه السّلام در يك حديث طولانى (از جمله در آن حديث اين بود) كه جهت اينكه زنان را (در عرب) نساء ناميدند اين بود كه چون براى آدم غير از حوا مونسى نبود (از نظر جفتجوئى پس بدين علت زنان را نساء گفتند: يعنى مونس مردان).[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftn1)

[1] (http://rayatolmahdi.com/#_ftnref1) ابن بابويه، محمد بن على، علل الشرائع / ترجمه مسترحمى، 1جلد، كتاب فروشى مصطفوى - تهران، چاپ: ششم، 1366ش.
علل الشرائع / ترجمه مسترحمى ؛ النص ؛ ص58

در كتاب نبوّت بحار الانوار ذكر شده كه خداى متعال آدم‏ را از گل و حوّا را از آدم آفريد، پس همّت مردان در آب و خاك‏ و همّت زنان در مردان است
ببین حسین جان اینی که با قرمز آوردم روایته،حالا لطف کن بگو از این حدیث چی به ذهنت میرسه؟؟؟

حسین
چهارشنبه 14 فروردین 92, 07:22 بعد از ظهر
جوابها خیلی عالی بودند که من به ترتیب شبهات هر کدوم رو عنوان میکنم (از زبان یک زن)

1- چرا من به عنوان یک موجود مستقل باید از باقیمانده گل مرد باشم؟ آیا این با عدالت خداوند جور در می آید؟ چرا من را نیز از یک گل مجزا نیافرید؟! من هم می خواهم مثل مرد کاملا مستقل باشم! اصلا چرا باید وابسته به مرد باشم؟ چرا خداوند مرا فطرتاً موجودی وابسته آفریده است؟! چرا بین خلقت دو انسان (مرد و زن) تفاوت و تبئیذ قائل شده است؟ این عدالت است؟

2- مگر من دست آویز مرد هستم که مونس او باشم؟! چرا او مونس من نباشد؟! اصلا من نیازی به انس با مرد ندارم! چرا خداوند مرا فطرتاً اینگونه آفریده است؟! عدالت خدا برای من با توجه به اینها زیر سوال رفته است!

3- من هم میخواهم همتم در آب و خاک باشد و مثل مرد از همه نظر استقلال داشته باشم. چرا همیشه یاید محتاج مردان باشم تا همتم در آنها باشد؟!! چرا خداوند مرا موجودی آفریده که باید همتش در یک انسان دیگر (مرد) باشد؟!

ehsan_8665
چهارشنبه 14 فروردین 92, 07:48 بعد از ظهر
جوابها خیلی عالی بودند که من به ترتیب شبهات هر کدوم رو عنوان میکنم (از زبان یک زن)

1- چرا من به عنوان یک موجود مستقل باید از باقیمانده گل مرد باشم؟ آیا این با عدالت خداوند جور در می آید؟ چرا من را نیز از یک گل مجزا نیافرید؟! من هم می خواهم مثل مرد کاملا مستقل باشم! اصلا چرا باید وابسته به مرد باشم؟ چرا خداوند مرا فطرتاً موجودی وابسته آفریده است؟! چرا بین خلقت دو انسان (مرد و زن) تفاوت و تبئیذ قائل شده است؟ این عدالت است؟

2- مگر من دست آویز مرد هستم که مونس او باشم؟! چرا او مونس من نباشد؟! اصلا من نیازی به انس با مرد ندارم! چرا خداوند مرا فطرتاً اینگونه آفریده است؟! عدالت خدا برای من با توجه به اینها زیر سوال رفته است!

3- من هم میخواهم همتم در آب و خاک باشد و مثل مرد از همه نظر استقلال داشته باشم. چرا همیشه یاید محتاج مردان باشم تا همتم در آنها باشد؟!! چرا خداوند مرا موجودی آفریده که باید همتش در یک انسان دیگر (مرد) باشد؟!

تمام این شبهاتی که مطرح شد از زبان یک زن شبهه به عدالت خدا بود،به نظرم یه موضوع جدید باز کن بحث عدالت خدا رو مطرح کنیم.

در کل باید گفت که اینکه زن از باقیمونده گل مرد خلق شده منافاتی با استقلال زن نداره.
مطلب دیگه اینکه حکمت خدا بر خلقت زن ومرد بوده اگر قرار بود هیچ تفاوتی با هم نداشته باشند دیگه نیاز به دو اسم نبود
توی شبهه ی سوم هم مطلب تکراری گفته شده،سوال اینجاست که اگر میگید زن محتاج مرده من میتونم کلی مثال نقض بیترم که یک زن بدون نیاز به مرد و کاملا مستقل توی این دنیا بهترین زندگی رو کرده
درکل اگر بحث بحث عدالت خدا باشه باید توی تاپیک جدا بررسی بشه
اسم این تاپیک حقوق مرد و زن از دیدگاه قران و عترته

حسین
چهارشنبه 14 فروردین 92, 07:57 بعد از ظهر
به نظر من این دو تا موضوع در هم تنیده هستند. تا موضوع عدالت خداوند حل نشه، نمشیه حقوق رو مطرح کرد. فکر میکنم باید همینجا بهش جواب داده بشه. با عنوان عدالت خداوند و حقوق زن و مرد بر یکدیگر در اعتقاد شیعه.

شما حتی جواب یک دونه از سوالهای من رو هم ندادی! عرض کردم یک زن میتونه بگه چرا خداوند من رو هم مثل آدم مستقیما از گل خلق نکرد و از باقیمانده گل آدم خلق کرد؟! چرا از همون بدو امر تبئیذ قائل شده خداوند؟! از نظر من به عنوان یک زن این یعنی عین بی عدالتی!

mostafahem
چهارشنبه 14 فروردین 92, 09:22 بعد از ظهر
من با آقا احسان موافقم بحث عدالت خداوند در جای دیگری در سایت توسط آقا عباس مطرح شده

اما به آقا حسین عرض کنم که اولا همه حکمت های خداوند و غرض های خداوند از افعالش لزوما یا حدیث نشده یا به دست ما نرسیده

اما جواب سوال شما رو فکر می کنم امام صادق(ع) تحت عنوان دیگری در مجلس چهارم توحید مفضل بیان فرموده اند

حسین
چهارشنبه 14 فروردین 92, 09:48 بعد از ظهر
احساس میکنم لازمه خدمتتون عرض کنم که بنده خودم به کلامی از کلماتی که نوشتم اعتقاد ندارم و قائل نیستم ها! و جوابشم میدونم برای خودم. اما اولا دارم از زبون رایج و شایع در جامعه حرف میزنم و شبهات رو بیان میکنم، در ثانی بلد نیستم به این شبهات جواب بدم.

حسین
چهارشنبه 14 فروردین 92, 09:50 بعد از ظهر
خلاصه ما رو پیچوندین دیگه! یه جواب خواستید بدید.. ما رو ارجاع دادید به 80 تا جای دیگه! مثل توپ فوتبال! ای بابا! ;)

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 07:36 بعد از ظهر
حسین جان :گر صبر کنی ز قوره حلوا سازی ,

بى‏ترديد هر كس پرهيزكارى كند و شكيبايى ورزد ، [پاداش شايسته مى‏يابد] ؛ زيرا خدا پاداش نيكوكاران را تباه نمى‏كند .
أُولئِكَ يُؤْتَوْنَ أَجْرَهُم مَرَّتَيْنِ بِمَا صَبَرُوا [279] .اينان به علت صبرى كه [ بر ايمان و عمل به قرآن ] كردند و بدى [ مردم ]را با نيكى و خوبى خود دفع مى‏كنند و از آنچه به آنان روزى كرده‏ايم ، انفاق مى‏نمايند ، دوبار پاداششان مى‏دهند .

عَنْ اَبى عَبْدِاللّهِ عليه‏السلام قالَ : اَلصَّبْرُ رَأْسُ الاْيمانِ[280] .
امام صادق عليه‏السلام فرمود : صبر ، سر ايمان است .
و در روايت ديگر بدين‏گونه مطلب را دنبال مى‏كند :صبر از ايمان چون سر است به تن ، هرگاه سر برود ، تن هم مى‏رود ، هم چنان صبر كه برود ايمان از دست خواهد رفت[281] .

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 09:03 بعد از ظهر
در ابتدا شما بگید روی صحبت ما با چه کسیه:1-شیعه هستش 2- شیعه نیستش

(از اینجای بحث روند به گونه ای است که ما به صحت تمامی روایات این بخش اعتقاد داریم (اما اگر بحث در مورد صحت روایات هستش که باید به گونه ای دیگر بحث کرد))

حالا اگر شیعه هستش پس باید به همه مسایل اعتقادی اعتقاد داشته باشه پس:باید به خداوندی حکیم, عادل, عالم و ....اعتقاد داشته باشه

پس باید بداند که آیه ای در قرآن هست که خداوند میفرماید:بندگان نمیتوانند از فعل خداوند سوال کنند(سوره وآیه رو از mostafahem میخوام بذاره چرا که در تاپیک آخه خدا چرا در پاسخ من فرموده بود)پس ما باید تسلیم محض باشیم...

اما در تاپیک (آخه خدا چرا )آقا احسان این پست را گذاشته بودند:

2- حدثنا محمد بن إبراهيم بن إسحاق الطالقاني رضي الله عنه قال حدثنا عبد العزيز بن يحيى الجلودي قال حدثنا محمد بن زكريا الجوهري قال حدثنا جعفر بن محمد بن عمارة عن أبيه قال سألت الصادق جعفر بن محمد ع فقلت له لم خلق الله الخلق فقال إن الله تبارك و تعالى لم يخلق خلقه عبثا و لم يتركهم سدى بل خلقهم لإظهار قدرته و ليكلفهم طاعته فيستوجبوا بذلك رضوانه و ما خلقهم ليجلب منهم منفعة و لا ليدفع بهم مضرة بل خلقهم لينفعهم و يوصلهم إلى نعيم الأبد

محمّد بن ابراهيم بن اسحاق طالقانى رضى اللَّه عنه مى‏گويد: عبد العزيز بن يحيى جلودى از محمّد بن زكريا جوهرى، از جعفر بن محمّد بن عماره از پدرش نقل كرده كه وى گفت: از حضرت جعفر بن محمّد عليهما السّلام پرسيدم: خداوند متعال براى چه مخلوقات را آفريد؟
حضرت فرمودند:
خداوند تبارك و تعالى مخلوقات را بيهوده نيافريد و آنها را بازيچه قرار نداد بلكه آفريدشان تا:
الف: اظهار قدرت كرده باشد.
ب: آنها را به اطاعت خويش مكلّف نموده تا بدين ترتيب مستحق رضوانش شوند.
و خلقشان نكرد تا نفعى عائدش شده يا ضررى از خود دفع نمايد بلكه ايجادشان نمود تا به آنها نفع رسانده و بدين وسيله به نعمت جاويدشان برساند.
این حدیث شریف در کتاب شریف علل الشرایع جلد اول باب نهم است.

با توجه به قسمت(ب)یکی از حکمت های خلقت خداوند انسانها را به اطاعت خویش مکلف نموده تا بدین ترتیب مستحق رضوانش شوند وبه آنها نفع رسانده و بدین وسیله به نعمت جاویدشان برساند...
پس ما موظف به اطاعت از فرامین خدا هستیم تا رضوان و نعمت جاویدان خدا شامل حال ما شود..

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 09:15 بعد از ظهر
روایتی از امام صادق(ع) هست که ایشان میفرماید:حکمت بعضی از امور به شما رسیده است و حکمتی بعضی نه و شما موظف به عمل به همه فرامین الهی هستید.

یا روایاتی بسیار از این دست که ما نباید امور را با عقل یا قیاس مورد توجه قرار دهیم بلکه باید تسلیم امر خدا و اهل بیت باشیم :

روایاتی چون «ان دین الله لا یصاب بالعقول»، «ان دین الله لا یصاب الا بالتسلیم»، «ان دین الله لا یصاب بالقیاس» که از امامین سجاد

(ع) و صادق (ع) بیان شده اند،

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 09:28 بعد از ظهر
از جمله دلیل بر آن است که همه حکمت های احکام دین با عقل نوع بشری قابل درک نیست. از این دست قواعد نیز بسیار است. من جمله دیه قطع سه انگلشت زن (سی شتر) از دیه قطع چهار انگشت وی (بیست شتر) بیشتر است! که شاید اگر به هر مکتب حقوقی به جز اسلام عرضه شود، انگشت به تعجب شود. اما به فرموده امام صادق (ع): «ان السنة اذا قیست محق الدین» «در سنّت (دستورات دینی) اگر قیاس شود دین نابود می*شود».

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 09:32 بعد از ظهر
در راستای مطلب فوق می دانیم که در قرآن کریم صریحا ارث مذکر و مونث متفاوت بیان شده است: «لذّکر مثل حظ الانثیین». که یکی از مهمترین دلایل قاعده تضعیف در ارث همانطور که غالب مفسرین و محققین بیان کرده اند عامل اقتصادی است. با این فرض که در زمان ما برخلاف گذشته هر دو جنس فعالیت اقتصادی دارند، لذا باید در خصوص ارث نیز قاعده تساوی صادق باشد! در حالی که به دلیل نص صریح قرآن کریم نمی توان قائل به برابری در ارث شد. این موضوع و مطلب قبل می رساند که جدای از بحث اقتصادی حکمت های دیگری هم در این قواعد وجود دارد که شاید ما نمی توانیم پی ببریم. لذا مناسب آن است که «تعبدی» عمل کنیم

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 09:37 بعد از ظهر
مضاف بر اینها ما باید قواعد فقهی را به مانند یک منظومه ببینیم: کل فی فلک یسبحون. هر یک از قواعد هر چند در مدار خود در سیر است اما در کنار هم منظومه ای از احکام را می سازند که در کنار هم توازن حاصل می کنند. با این دیدگاه، مسأله ارث و دیه زن در نظام حقوقى اسلام جزئى از کل منظومه است، و از کجا می توان مطمئن شد که اگر یکی از این قواعد را – و لو کوچک- تغییر بدهیم، توازن کل منظومه در هم نخواهد ریخت؟از آن گذشته، اگر ماهیت وجودی یک زن (از جمله ظرافت، احساسات، لطافت، محدودیت توانایی جسمی در قیاس با مردان) را در نظر بگیریم و نیز آنچه را که خداوند متعال وی را برای آن هدف خلق نموده و خواسته ای که از وی دارد، و نیز دیگر قواعد مسلم فقهی را، این نکته روشن است که تامین اقتصاد خانواده بر دوش زن نیست، که اساسا از ساختار روحی و جسمی وی نیز خارج است. و اسلام با توجه به این موضوع «قاعده تنصیف دیه» را وضع فرموده است. مضاف بر این، وقتی تامین نیاز اقتصادی خانواده بر دوش زن نیست و از آنجایی که احکام به گفته اصولییون با توجه به مصالح و مفاسد وضع شده اند، یعنی مصلحتی در بین بوده است؛ حال اعتقاد به چرخش مصلحت به سمت مفسده دلیل می خواهد، که ظاهرا چنین دلیلی دیده نمی شود. بلکه به نظر می رسد، با مطالعه جامعه شناختی مدرن مبتنی بر آموزه های اسلامی، امروزه این مصلحت (عدم پرداخت به فعالیت اقتصادی رایج از سوی زنان) بیش از پیش اهمیت خود را نشان می دهد!

ABASS
پنجشنبه 15 فروردین 92, 10:01 بعد از ظهر
اگر قرار باشد هر کسی با عقل خود نظر بدهد اختلاف زیاد میشود و مردها نیز همانطور که در یکی از پستها گفتم میتوانند به بعضی از موضوعات ایراد بگیرن.

اما خداوند در مقابل هر وظیفه ای پاداشی در نظر گرفته و برای بیش از آن نیز(مانند کمک مرد در خانه به همسرش یا کار کردن زن در خانه شوهرش)پاداش بیشتری..پس ما

موظف به عمل ورسیدن به نعمت جاویدان خداوند هستیم.حتی اگر با عقل ناقص ما در تناقص باشد...

mostafahem
جمعه 16 فروردین 92, 09:35 قبل از ظهر
به نظر من نیازی به همه بحث نیست آقا عباس بارها در صحبت هاشون اشاره کردن که اگر کسی خداوند را حکیم بداند(اثباتش بحث توحیدی داره)

پس افعال حکیم را دارای حکمت می داند حالا این حکمت یا به علم مخلوق می رسد یا نمی رسد.بنابراین هر حکمی را که خداوند قرستاده قطعا حکیمانه است

ولو اینکه وجوه حکمت آن برای خلق مشخص نشود.

sepideh
یکشنبه 18 فروردین 92, 12:24 بعد از ظهر
اقايون اينا كه گفتين درست اما سوال حسين اقا در مورد اون دو حديث از تفسير سوره نسا بود نههههههههههه ديه!!!!!!!!لطف كنيد با روايت همون سوال و پاسخ بديد.

در ادامه حديثي كه مطرح شده كه حوا از باقي مانده گل ادم خلق شد اگر اشتباه نكنم از امام صادق بيان شده كه فرمودن به همين دليل بايد زنان را در خانه نگه داشت.
خواهشااااااااا به سوالايي كه مطرح كردن جواب بدين نه هي جواب نداده از هم الكي تشكر كنيد!!!!!!!!!!!!!!!!!

ABASS
یکشنبه 18 فروردین 92, 02:32 بعد از ظهر
با سلام ,خب الحمدا... یک موضوع مطرح شد که یکسری از عضو ها هم در سایت فعال شوند

و اما در مورد اشکالتون نسبت به مطرح شدن حدیث دیه باید بگم اون یک مثال بود تا متوجه شویم بعضی از حکمت های احکام را ما نمیدونیم اما باید به اونها عمل کنیم....

و در مورد اشکال دوم اینکه حضرت حوا از باقیمانده گل حضرت آدم خلق شده ,من چند سوال دارم:

1-این کار چه تاثیری در وجود حضرت حوا دارد(الف)از اختیارات او چیزی کم میکند؟ ب)برای او محدودیت ایجاد میکند و.....)

2-اگر خداوند از گلی جدا حضرت حوا را می آفرید چه اتفاقی میافتاد که حالا نیفتاده؟

تازه ما روایت داریم خداوند شیعیان را از باقیمانده گل اهل بیت آفریده این یک افتخار برای شیعیانه (حالا شیعیان بگن ما چرا از باقیمانده گل اهل بیت آفریده شدیم؟ما باید از گلی جدا آفریده میشدیم)

نه این پاسخه شما داری به من میدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

حالا اگه بگید این شیعیانن و اون بزرگوارن اهل بیت باید گفت این هم حضرت حواست و طرف مقابل حضرت آدم اولین پیامبر خدا....

حالا خانوم ها چرا به این روایت توجه نمیکنن:

زهرای اطهر (س ) دارای مقامی است که برای احدی غیر از حضرات معصومین (ع ) قابل درک نیست . حدیثی که در کتاب "فاطمه بهجة قلب المصطفی " آمده است بیان کننده این

مدعاست:

"عن اللّه تبارک و تعالی : یا أحمد، لولاک لما خلقتُ الافلاک و لولا علیٌ لما خلقتُک و لو لا فاطمه لما خلقتکما؛
أی احمد، اگر تو نبودی ، افلاک را خلق نمی کردم ، و اگر علی نبود، تورا خلق نمی کردم و اگر فاطمه نبود، شما را خلق نمی کردم

پس با توجه به ظاهر حدیث حالا باید اعتراض مردها رو بشنویم که.............

حالا ما به تفسیر روایی این حدیث قدسی کاری نداریم,اما اگر قرار باشه هر چی روایت دیدیم وشنیدیم با عقل ناقص خودمون تفسیر کنیم که واویلاست

ABASS
یکشنبه 18 فروردین 92, 10:38 بعد از ظهر
بهترین و بدترین زنان
رسول خدا(ص) فرمودند:http://bestfoto.persiangig.com/other/_13664_iran-women-2-6-2005.jpg«خیرنسائکم الولود الودود الموسیه المواتیه اذا اتقین الله، و شر نسائکم المتبرجات المتخیللات و هن المنافقات لایدخل الجنه منهن الا مثل الغربا الاعصم».یعنی بهترین زنان شما، زنانی هستند که بچه*آور، مهربان، غمخوار شوهر و مطیع او. این گروه بهترین زنان هستند، به شرط این که تقوا داشته باشند.
و بدترین زنان، زنانی هستند که برای اشخاصی غیر از شوهر خود آرایش می*کنند و در برابر شوهر متکبر و خودخواه هستند. این گروه از زنان منافق هستند حتی به اندازة کلاغی که خط سفید به گردن دارد، به بهشت نمی*روند. (کنایه از اینکه این گروه به زودی به بهشت راه نمی*یابند)زن دیندار و باتقوا و شایسته، زنی است که برای شوهرش آرایش کند و در برابر او متواضع و خدمتگزار و در برابر مردنامحرم پوشیده و باوقار باشد، و از هرگونه حرکات زننده و پوشیدن لباسهای تحریک*آمیز خودداری کند.
در مقابل، زنی که برای شوهرش آرایش نمی*کند و خودخواه و متکبر است و در برابر نامحرمان زینت و عشوه*گری می*نماید و خود را متواضع نشان می*دهد، این زن دورو مانند منافقین است. زیرا در ظاهر دوست و در حقیقت دشمن می*باشد. از این نوع زنان بسیار کم به بهشت می*روند، مگر آنکه توبه از ته دل کنند.

حسین
دوشنبه 19 فروردین 92, 08:13 قبل از ظهر
خانم sepideh فکر میکنم جواب سوال شما (که یک سوال بسیار کلی هستش) در همین تاپیک توسط ehsan_8665 طی چند پست داده شد. و علاوه بر اون با در نظر گرفتن اعتقاد به عادل بودن و حکیم بودن خداوند، کلیه پستها در پاسخ به این سوالٍ کلی، تأیید میشوند. به نظر من بهتره که سوال رو یه کم جزئی تر و دقیق تر کنید یا شکلش رو عوض کنید. تا مشخص بشه باید توی همین تاپیک پیش بره یا تاپیک جدیدی مطرح بشه یا اگر توی تاپیک های قبلی پاسخ داده شده، به اونها ارجاع داده بشه.

با تشکر از شما و کلیه دوستان