PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شیوه های عزاداری طبق روایات اهل بیت(ص)

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 03:09 بعد از ظهر
با سلام خدمت دوستان.من در این بخش شیوه های عزاداری از روایات اهل بیت(ص) رو برای شما می یارم که کجا عزاداری کنید.چه گونه عزاداری کنید و... ;)

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 03:20 بعد از ظهر
از امام صادق(ص) روایت شده که به فضیل فرمودند:
آیا شما هم گرد هم می آیید و با هم سخن میگویید؟فضیل جواب داد:بله جانم فدایت گردم.ان حضرت فرمودند:به درستی که من این مجالس را دوست دارم.پس ای فضیل امر مارا زنده نگه دارید،خداوند رحمت کند کسی را که امر ما را زنده نگه می دارد.
ای فضیل هرکس امر ما را به یاد آورد ((و متذکر شود)) یا این که نامی از ما نزد او برده شود و در اثر آن به اندازه ی بال مگسی اشک از چشمش خارج شود خداوند گناهان او را می آمرزد،گرچه گناهانش بیشتر از کف دریا باشد

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 03:30 بعد از ظهر
فرازی از حدیث امام رضا(ص) در باره ی محرم و عزاداری:
به درستی که روز حسین(ص) پلک های چشمان ما را (( در اثر گریه های فراوان )) مجروح کرده و اشک های ما را جاری ساخته و عزیز ما را در کرب و بلاء ذلیل کرده است،کرب و بلاء ((و غصه و گرفتاری)) را تا روز پایان برای ما به ارث ((و یادگار)) گذاشته است.پس بر مانند حسین باید گریه کنند گریه کنندگان، چرا که گریه بر حسین گناهان بزرگ را پاک می کند

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 03:42 بعد از ظهر
از امام رضا(ص) روایت شده که فرمودند:
ای فرزند شبیب بدرستی که پدرم روایت کرد از پدرش،از جدش((امام سجاد(ص) )) که:هنگامی که جدم حسین(ص) کشته شد،از آسمان خون و خاکستر بارید.
ای فرزند شبیب،اگر بر حسین(ص) گریه کنی،به حدی که اشک هایت بر گونه هایت جاری شود خداوند هر گناهی را که مرتکب شده باشی، بر تو می آمرزد.خواه آن گناه کوچک باشد یا بزرگ، کم باشد یا زیاد...

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 03:44 بعد از ظهر
از امام رضا(ص) روایت شده که فرمودند:
ای فرزند شبیب بدرستی که پدرم روایت کرد از پدرش،از جدش((امام سجاد(ص) )) که:هنگامی که جدم حسین(ص) کشته شد،از آسمان خون و خاکستر بارید.
ای فرزند شبیب،اگر بر حسین(ص) گریه کنی،به حدی که اشک هایت بر گونه هایت جاری شود خداوند هر گناهی را که مرتکب شده باشی، بر تو می آمرزد.خواه آن گناه کوچک باشد یا بزرگ، کم باشد یا زیاد...

دوستان در لفظ عربی این روایت بزرگ ((کبیراً)) و به نظر من منظور از بزرگ گناهان کبیره میباشد.

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 04:06 بعد از ظهر
امام صادق(ص) فرمودند:هرکس ((نام و)) یاد ما نزدش برده شود و در اثر آن اشک از چشمانش بجوشد، خداوند صورت اورا بر آتش حرام می نماید.

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 04:23 بعد از ظهر
از امام صادق(ص) روایت شده است:ای مسمع!بدرستی که زمین و آسمان از زمان کشته شدن امیر المؤمنین(ص) همواره از سر رحمت ((و مشقت و دلسوزی)) بر ما اهل بیت(ص) گریان هستند،و مقداری که ملائکه بر ما گریه می کنند،بیش از این است و از زمان کشته شدن ما تا کنون اشک ملائکه خشک نشده است.
و هیچ کس از سر رحمت بر ما و به جهت آن مصائبی که بر ما وارد شد،گریه نمی کند مگر آنکه خداوند او را مورد رحمت قرار می دهد،قبل از آنکه قطره ای اشک از چشم او خارج شود و آنگاه که قطرات اشکش بر گونه هایش جاری شد، بدرستی که اگر قطره ای از اشک هایش در جهنم بیفتد، حرارت جهنم را خاموش می کند، به گونه ای که حرارتی در جهنم یافت نشود.

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 04:28 بعد از ظهر
امام حسین(ص) فرمودند:
هیچ بنده ای نیست که در مصیبت ما قطره ای اشک از چشمش بچکد یا بخاطر ما چشمانش به قطره ای اشک،گریان شود،مگر آن که خداوند اورا به سبب همان قطره اشک در بهشت ابدی جای دهد و جاودانه سازد

asemane sokhan
دوشنبه 06 شهریور 91, 04:33 بعد از ظهر
دوستان این ها فقط ثواب ریختن یه دونه اشک از چشم بخاطر اهل بیت (ص) هست.!! :ugeek: :ugeek: :ugeek:

حسین
سه شنبه 07 شهریور 91, 12:22 بعد از ظهر
خيلي عايه آسمان سخن. ادامه بده لطفا. شيوه هاي عزاداري رو هم بگو اگه هست..
ممنون

asemane sokhan
سه شنبه 07 شهریور 91, 12:28 بعد از ظهر
چشم حتما اما یواش یواش.

asemane sokhan
سه شنبه 07 شهریور 91, 12:40 بعد از ظهر
امام صادق(ص) می فرمایند:
هرکس شعری را درباره ی حسین(ص) را بخواند و یک نفر را بگریاند بهشت برای او می باشد. سپس آن حضرت فرمودند: هرکس به یاد حسین(ص) بیفتد ((و مصائب او را یاد آور شود)) و در اثر آن گریه کند، بهشت برای او می باشد

حسین
سه شنبه 07 شهریور 91, 12:51 بعد از ظهر
لطفا منبع رو هم ذکر کن. ممنون. البته به نظر من کتابش رو هم بگي کافيه. البته نظر روايات نميدونم چيه.

asemane sokhan
سه شنبه 07 شهریور 91, 12:58 بعد از ظهر
لطفا منبع رو هم ذکر کن. ممنون. البته به نظر من کتابش رو هم بگي کافيه. البته نظر روايات نميدونم چيه.

این احادیث در کتاب((جلوه های عزاداری))هست که من خودم به زور و با شانس پیداش کردم و از آقا مصطفی گرفتم و در تهران پیدا نمی شه.منبع اصلی این کتاب طبق گفته های خودش بیشتر از کتاب های((کامل الزیارات،وسائل الشیعه،بحار النوار)) هست.

asemane sokhan
سه شنبه 07 شهریور 91, 01:03 بعد از ظهر

در ضمن اگر منظورتون از ((نظر روایات)) مفهوم روایات هست،این روایات ثواب های اشک ریختن بر امام حسین(ص) و اهل بیت(ص) هست و یکی از روایات ثواب شعر خواندن درباره ی امام حسین(ص) و به گریه انداختن کسی در این باره می باشد.این حدیث رو گذاشتم تا کسی که می خواد مداحی کنه ولی روش نمی شه بدون ثواب این کار چه قدره!

asemane sokhan
سه شنبه 07 شهریور 91, 01:04 بعد از ظهر
چون طاقت بچه ها کمه همین احادیث درباره ی اشک ریختن بسه وگرنه این کتاب خیلی حدیث فقط در این مورد داره.

حسین
سه شنبه 07 شهریور 91, 02:26 بعد از ظهر
منظورم از نظر روايات رو متوجه نشدي. يه موضع ديگه ست. ربطي به اين تاپيک نداره. منظورم اينه که نميدونم وظيفه مون چيه در قبال منبع روايات. آيا بايد همين جوري قبول کرد؟ آيا بايد دقيقا تمام رجال رو ذکر کرد؟ آيا فقط کتاب کافيه؟ يا ..... انشاءلله يه تاپيک جدا ميذارم

asemane sokhan
سه شنبه 07 شهریور 91, 04:49 بعد از ظهر
امام زمان(عج) در زیارت ناحیه ی مقدسه فرموده اند:

هر آیینه هر صبح و شام بر تو سوگواری و ندبه می کند و هر آینه برای تو بجای اشک خون می گریم،از شدت غم و حسرت بر تو و به جهت ناراحتی و تاسف

بر بلا و مصیبت بزرگی کهه بر تو وارد شد و از روی حزن و اندوه شدید.تا ان جا که در اثر سوختن قلب و داغ دل و به سبب غصه ی افسردگی و شکسته حالی از غم

بمیرم و از دنیا بروم...

نحوه ی عزاداری کردن را امام زمان(عج)در فراز بالا به ما آموخته اند!!!!!!!!!!!!!!!

asemane sokhan
چهارشنبه 08 شهریور 91, 11:43 قبل از ظهر
دوستان اگه کسی سوالی نداره بریم سراغ مسائل بعدی؟؟؟

mohammad.s
چهارشنبه 08 شهریور 91, 04:44 بعد از ظهر
بریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

asemane sokhan
چهارشنبه 08 شهریور 91, 04:49 بعد از ظهر
خوب الان کسی در باره ی عزاداری ((چگونگی عزاداری و عزاداری در کجا و....)) سوالی چیزی داره،بگه تا من براش روایت بیارم.