PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چهل حدیث درباره ی صدیقه طاهره

ehsan_8665
دوشنبه 13 تیر 90, 02:10 بعد از ظهر
به نام خدای فاطمه سلام الله علیها!

ارزش شناخت فاطمه سلام الله علیها

امام صادق علیه السلام می‏فرمایند:

«... فمن عرف فاطمة حق معرفتها فقد ادرک لیلة القدر; (۱) هر کس به شناخت‏حقیقی فاطمه علیها السلام دست‏یابد، بی‏گمان شب قدر را درک کرده است .»

آثار محبت‏ به فاطمه سلام الله علیها

۲ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند :

«من احب فاطمة ابنتی فهو فی الجنة معی ومن ابغضها فهو فی النار; (۲) هر کس فاطمه علیها السلام دخترم را دوست‏بدارد، در بهشت‏با من است، و هر کس با او دشمنی ورزد، در آتش [دوزخ] است .»

اطاعت از فاطمه سلام الله علیها

۳ . امام باقر علیه السلام می‏فرمایند:

«... ولقد کانت - علیها السلام - مفروضة الطاعة علی جمیع من خلق الله من الجن والانس والطیر والوحش والانبیاء والملائکة ... ; (۳) اطاعت از فاطمه علیها السلام بر تمامی آفریدگان خدا از جن و آدمیان و پرندگان و وحوش و پیامبران و فرشتگان واجب است .»

دستورهای فاطمه سلام الله علیها

۴ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... یا علی انفذ لما امرتک به فاطمة فقد امرتها باشیاء امر بها جبرئیل علیه السلام ... ; (۴) ای علی! آنچه را فاطمه علیها السلام بدان امر می‏کند، انجام ده; زیرا من چیزهایی را به او امر کرده‏ام که جبرئیل علیه السلام به آنها امر کرده است .»

خلقت فاطمه سلام الله علیها

۵ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«ان فاطمة خلقت‏حوریة فی صورة انسیة ... ; (۵) بی‏شک فاطمه علیها السلام حوریه‏ای است که به صورت انسان آفریده شده است .»

چرا نام فاطمه سلام الله علیها

۶ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«انی سمیت ابنتی فاطمة لان الله عزوجل فطمها وفطم من احبها من النار; (۶) من نام دخترم را فاطمه علیها السلام گذاشتم; زیرا خدای - عزوجل - فاطمه علیها السلام و هر کس که او را دوست دارد، از آتش دوزخ دور نگه داشته‏است .»

آثار نام فاطمه سلام الله علیها

۷ . امام کاظم علیه السلام می‏فرمایند:

«لایدخل الفقر بیتا فیه اسم محمد او احمد او علی او الحسن او الحسین او جعفر او طالب او عبدالله او فاطمة من النساء; (۷) در خانه‏ای که نام محمد یا احمد یا علی یا حسن یا حسین یا جعفر یا طالب یا عبدالله و یا از میان زنان، فاطمه باشد، فقر [و تنگدستی] وارد نمی‏شود .»

احترام به نام فاطمه سلام الله علیها

۸ . امام صادق علیه السلام به شخصی که نام دخترش را فاطمه گذاشته بود، فرمود:

«... اذا سمیتها فاطمة فلا تسبها و لاتلعنها ولاتضربها; (۸) حالا که نام او را فاطمه گذاشته‏ای، پس دشنامش مده، نفرینش مکن و کتکش مزن .»

الگوی نمونه

۹ . امام زمان علیه السلام در یکی از نامه‏هایشان می‏فرمایند:

«وفی ابنة رسول صلی الله علیه و آله لی اسوة حسنة ... ; (۹) در دختر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله برای من الگوی نیکویی است .»

یاور خوب

۱۰ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از حضرت امیرالمؤمنین، علی علیه السلام درباره حضرت فاطمه زهرا علیها السلام پرسیدند، حضرت پاسخ دادند:

«نعم العون علی طاعة الله; (۱۰) [فاطمه علیها السلام] خوب یاوری در راه اطاعت و بندگی خداست.»

عزیزترین مردم

۱۱ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... فاطمة اعز البریة علی (۱۱) ; فاطمه علیها السلام عزیزترین مردم در نزد من است.»

نور چشم و میوه دل من

۱۲ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... ان فاطمة بضعة منی و هی نور عینی وثمرة فؤادی ... ; (۱۲) فاطمه علیها السلام پاره تن و نور چشم و میوه دل من است .»

خشم و خشنودی فاطمه سلام الله علیها

۱۳ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«ان الله لیغضب لغضب فاطمة ویرضی لرضاها; (۱۳) بی‏شک خداوند با خشم فاطمه علیها السلام به خشم می‏آید و با خشنودی او خشنود می‏شود .»

دشمن فاطمه سلام الله علیها در دوزخ است

۱۴ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... یا فاطمة! لو ان کل نبی بعثه الله وکل ملک قربه شفعوا فی کل مبغض لک غاصب لک ما اخرجه الله من النار ابدا; (۱۴) ای فاطمه! اگر تمام پیامبرانی که خدا برانگیخته و تمام فرشتگانی که مقرب درگاه خود گردانده است، برای هر کینه توزی که حق تو را غصب نموده است، شفاعت کنند، هرگز خدا او را از آتش (دوزخ) خارج نمی‏سازد.»

اختر تابناک

۱۵ . امام صادق علیه السلام می‏فرمایند:

«... فاطمة کوکب دری بین نساء اهل الدنیا ... ; (۱۵) فاطمه علیها السلام اختری تابناک در میان زنان دنیاست .»

سرور زنان

۱۶ . امام صادق علیه السلام می‏فرمایند:

«... فاطمة سیدة نساء العالمین من الاولین والاخرین; (۱۶) فاطمه علیها السلام سرور زنان جهانیان از اولین تا آخرین است .»

تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها

۱۷ . امام باقر علیه السلام می‏فرمایند:

«ما عبد الله بشی‏ء من التحمید افضل من تسبیح فاطمة علیهاالسلام ... ; (۱۷) خداوند در حمد و ستایش به چیزی برتر از تسبیح فاطمه علیها السلام عبادت نشده است .»

درود بر فاطمه سلام الله علیها

۱۸ . امام رضا علیه السلام می‏فرمایند:

«اول من جعل له النعش فاطمة ابنة رسول الله، صلوات الله علیها وعلی ابیها وبعلها وبنیها; (۱۸) نخستین کسی که پس از مرگش برای او تابوت ساخته شد، فاطمه علیها السلام دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله بود; درود و صلوات خدا بر او و پدر و شوهر و فرزندانش باد .»

نفرین الهی برای دشمنان فاطمه سلام الله علیها

۱۹ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«ملعون ملعون من یظلم بعدی فاطمة ابنتی ویغصبها حقها ویقتلها ... ; (۱۹) مورد نفرین است، مورد نفرین است هر کس پس از من به فاطمه علیها السلام دخترم ستم کند و حقش را غصب نماید و او را بکشد .»

زیارت فاطمه سلام الله علیها

۲۰ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... من زار فاطمة فکانما زارنی ... ; (۲۰) هر کس فاطمه علیها السلام را زیارت کند، مانند این است که مرا زیارت کرده است.»

نماز مخصوص فاطمه سلام الله علیها

۲۱ . امام صادق علیه السلام می‏فرمایند:

«من صلی اربع رکعات فقرا فی کل رکعة بخمسین مرة «قل هو الله احد» کانت صلوة فاطمة علیهاالسلام ... ; (۲۱) هر کس چهار رکعت نماز بخواند [هر دو رکعت‏به یک سلام] و در هر رکعت [پس از سوره حمد] پنجاه مرتبه سوره «قل هو الله احد» را بخواند، این نماز، نماز فاطمه علیها السلام است .»

من از تو هستم

۲۲ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«یا فاطمة ... انت منی وانا منک ... ; (۲۲) ای فاطمه! تو از من هستی و من از تو هستم .»

پدرت به قربانت

۲۳ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... فداک ابوک یا فاطمة; (۲۳) پدرت به قربان تو باد ای فاطمه علیها السلام!»

بوی بهشت

۲۴ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... ففاطمة حوراء انسیة وکلما اشتقت الی رائحة الجنة شممت رائحة ابنتی فاطمة علیها السلام; (۲۴) فاطمه علیها السلام حوریه‏ای است‏به صورت انسان که من هر گاه مشتاق بوی بهشت می‏شوم، دخترم فاطمه علیها السلام را می‏بویم .»

فاطمه سلام الله علیها قلب محمد صلی الله علیه و آله

۲۵ . حضرت امیرالمؤمنین، علی علیه السلام می‏فرمایند:

«... ان الحسن والحسین سبطا هذه الامة وهما من محمد کمکان العینین من الراس واما انا فکمکان الید من البدن واما فاطمة فکمکان القلب من الجسد ... ; (۲۵) حسن و حسین علیهما السلام دو سبط این امت هستند، و آن دو برای محمد صلی الله علیه و آله همانند دو چشم برای سرند، و من [برای محمد صلی الله علیه و آله] همانند دست‏برای بدن هستم، و فاطمه علیها السلام [برای محمد صلی الله علیه و آله] همانند قلب برای بدن است .»

افتخار علی علیه السلام به فاطمه سلام الله علیها

۲۶ . حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می‏فرمایند:

«... انا زوج البتول سیدة نساء العالمین ... ; (۲۶) من همسر بتول علیها السلام هستم; همان کسی که سرور زنان جهانیان است .»

فاطمه سلام الله علیها زهره است

۲۷ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«انا الشمس وعلی علیه السلام القمر وفاطمة الزهرة والفرقدان الحسن والحسین; (۲۷) من خورشیدم و علی علیه السلام ماه و فاطمه علیها السلام، زهره (ناهید) است و حسن و حسین علیهما السلام دو ستاره نور افشان فرقدان هستند .»

ایمان فاطمه سلام الله علیها

۲۸ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«یا سلمان! ان ابنتی فاطمة ملا الله قلبها وجوارحها ایمانا ویقینا الی مشاشها تفرغت لطاعة الله ... ; (۲۸) ای سلمان! به راستی که خداوند قلب و اعضای فاطمه علیها السلام تا استخوانهایش را از ایمان و یقین آکنده ساخته است; به گونه‏ای که در طاعت‏خدا جدیت دارد .»

زیارت شهیدان

۲۹ . امام صادق علیه السلام می‏فرمایند:

«ان فاطمة علیها السلام کانت تاتی قبور الشهداء فی کل غداة سبت ... ; (۲۹) فاطمه علیها السلام در هر بامداد شنبه به مزار شهیدان می‏رفت .»

بوی خوش فاطمه سلام الله علیها

۳۰ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«رائحة الانبیاء رائحة السفرجل ورائحة الحور العین رائحة الآس ورائحة الملائکة رائحة الورد ورائحة ابنتی فاطمة الزهراء رائحة السفرجل والآس والورد ... ; (۳۰) بوی پیامبران بوی به و بوی حورالعین بوی آس و بوی فرشتگان بوی گل سرخ است، ولی بوی دخترم فاطمه علیها السلام بوی به و آس و گل سرخ روی هم است .»

علی علیه السلام شایسته‏ترین انسان برای فاطمه سلام الله علیها

۳۱ . امام صادق علیه السلام می‏فرمایند:

«... لولا ان امیرالمؤمنین علیه السلام تزوجها لما کان لها کفو الی یوم القیامة علی وجه الارض آدم فمن دونه; (۳۱) به راستی اگر امیرالمؤمنین علیه السلام فاطمه علیها السلام را به ازدواج خود در نیاورده بود، تا روز قیامت‏بر روی زمین از آدم تا پس از آدم برای فاطمه علیها السلام همتایی نبود .»

پیوند آسمانی

۳۲ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«ما زوجت فاطمة الا لما امرنی الله بتزویجها; (۳۲) من فاطمه علیه السلام را به ازدواج در نیاوردم، مگر پس از آنکه خداوند مرا به ازدواج او فرمان داد .»

انجام کارهای سخت‏خانه

۳۳ . حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام درباره حضرت فاطمه زهرا علیها السلام می‏فرمایند:

«انها استقت‏بالقربة حتی اثرفی صدرها وطحنت‏بالرحی حتی مجلت‏یدها وکسحت البیت‏حتی اغبرت ثیابها واوقدت النار تحت القدر حتی دکنت ثیابها فاصابها من ذلک ضرر شدید; (۳۳) حضرت فاطمه زهرا علیها السلام آن قدر با مشک، آب کشید که اثر آن در سینه‏اش آشکار شد و چندان با دست‏خود آسیاب کرد که دستهایش پینه زد و آن قدر خانه را جاروب کرد که لباسهایش خاک آلود گردید . و چندان آتش در زیر دیگ روشن کرد که لباسهایش سیاه و دود آلود شد و از این کارها رنج و سختی زیادی به او رسید .»

فاطمه سلام الله علیها مطیع دائم علی علیه السلام

۳۴ . حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می‏فرمایند:

«فوالله ... لا اغضبتنی ولاعصت لی امرا ولقد کنت انظر الیها فتنکشف عنی الهموم والاحزان; (۳۴) سوگند به خدا که فاطمه علیها السلام هیچ گاه مرا خشمگین نکرد و در هیچ کاری از من سرپیچی ننمود . و من هرگاه به فاطمه علیها السلام نگاه می‏کردم، غم و اندوه از من زدوده می‏شد .»

نور فاطمه سلام الله علیها از نور خداست

۳۵ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... نور ابنتی فاطمة من نور الله وابنتی فاطمة افضل من السماوات والارض ... ; (۳۵) نور دخترم فاطمه علیها السلام از نور خداست، و دخترم فاطمه علیها السلام برتر از آسمانها و زمین است .»

فاطمه سلام الله علیها بر بالین آدمی

۳۶ . امام باقر و امام صادق علیهما السلام می‏فرمایند:

«حرام علی روح ان تفارق جسدها حتی تری الخمسة: محمدا وعلیا وفاطمة وحسنا وحسینا بحیث تقر عینها او تسخن عینها ... ; (۳۶) بر روح آدمی حرام است که از بدنش جدا شود، مگر آنکه پنج تن را ببیند: محمد و علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام، و آن هم به گونه‏ای است که یا چشم آدمی روشن و یا تاریک و محزون می‏شود .»

فاطمه سلام الله علیها شهیده است

۳۷ . امام کاظم علیه السلام می‏فرمایند:

«ان فاطمة علیها السلام صدیقة شهیدة ... ; (۳۷) فاطمه علیها السلام بانوی بسیار راست گویی است که او را به شهادت رسانده‏اند.»

اشتیاق بهشت‏به فاطمه سلام الله علیها

۳۸ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«اشتاقت الجنة الی اربع من النساء: مریم بنت عمران، وآسیة بنت مزاحم زوجة فرعون وخدیجة بنت‏خویلد وفاطمة بنت محمد صلی الله علیه و آله; (۳۸) بهشت مشتاق چهار زن است: مریم دختر عمران، آسیه دختر مزاحم و زن فرعون، خدیجه دختر خویلد و فاطمه علیها السلام دختر محمد صلی الله علیه و آله .»

فاطمه سلام الله علیها و خردسالان

۳۹ . امام صادق علیه السلام می‏فرمایند:

«ان اطفال شیعتنا من المؤمنین تربیهم فاطمة علیها السلام; (۳۹) بی‏شک خردسالان شیعه ما از مؤمنان را فاطمه علیها السلام پرورش می‏دهد .»

شفاعت فاطمه سلام الله علیها

۴۰ . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرمایند:

«... یا فاطمة ابشری فلک عندالله مقام محمود تشفعین فیه لمحبیک وشیعتک; (۴۰) ای فاطمه علیها السلام مژده باد! که در پیشگاه خدا مقامی شایسته داری که در آن مقام برای دوستان و شیعیانت‏شفاعت می‏کنی .»

پی‏نوشت:

۱) بحارالانوار، ج‏۴۳، ص‏۶۵ .

۲) همان، ج‏۲۷، ص‏۱۱۶ .

۳)دلائل الامامة، ص‏۲۸ .

۴) بحارالانوار، ج‏۲۲، ص‏۴۸۴ .

۵) همان، ج‏۷۸، ص‏۱۱۲ .

۶) عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج‏۲، ص‏۴۶ .

۷) کافی، ج‏۶، ص‏۱۹ .

۸) همان، ص‏۴۸ .

۹) بحارالانوار، ج‏۵۳، ص‏۱۸۰ .

۱۰) همان، ج‏۴۳، ص‏۱۱۷ .

۱۱) الامالی، شیخ مفید، ص‏۲۵۹ .

۱۲) الامالی، شیخ صدوق، ص‏۴۸۶ .

۱۳)الامالی، شیخ مفید، ص‏۹۴ .

۱۴) بحارالانوار، ج‏۷۶، ص‏۳۵۴ .

۱۵) کافی، ج‏۱، ص‏۱۹۵ .

۱۶) معانی الاخبار، ص‏۱۰۷ .

۱۷) کافی، ج‏۳، ص‏۳۴۳ .

۱۸) بحارالانوار، ج‏۷۸، ص‏۲۴۹ .

۱۹)همان، ج‏۷۳، ص‏۳۵۴ .

۲۰) همان، ج‏۴۳، ص‏۵۸ .

۲۱) من لایحضره الفقیه، ج‏۱، ص‏۵۶۴ .

۲۲) بیت الاحزان، ص‏۱۹; بحارالانوار، ج‏۴۳، ص‏۳۲ .

۲۳)بحارالانوار، ج‏۲۲، ص‏۴۹۰ .

۲۴) التوحید، شیخ صدوق، ص‏۱۱۷ .

۲۵) بحارالانوار، ج‏۳۹، ص‏۳۵۲; کتاب سلیم بن قیس، ص‏۸۳۰ .

۲۶) معانی الاخبار، ص‏۵۸ .

۲۷) بحارالانوار، ج‏۲۴، ص‏۷۴; معانی الاخبار، ص‏۱۱۴ .

۲۸) بحارالانوار، ج‏۴۳، ص‏۴۶; مناقب، ج‏۳، ص‏۳۳۷ .

۲۹) وسائل الشیعة، ج‏۲، ص‏۸۷۹ .

۳۰) بحارالانوار، ج‏۶۶، ص‏۱۷۷ .

۳۱) خصال، ج‏۲، ص‏۴۱۴ .

۳۲) عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج‏۲، ص‏۵۹ .

۳۳) علل الشرایع، ج‏۲، ص‏۳۶۶ .

۳۴) بحارالانوار، ج‏۴۳، ص‏۱۳۴ .

۳۵) همان، ج‏۱۵، ص‏۱۰ .

۳۶) کشف الغمة، ج‏۱، ص‏۴۱۴ .

۳۷) کافی، ج‏۱، ص‏۴۵۸ .

۳۸) بحارالانوار، ج‏۴۳، ص‏۵۳ .

۳۹) همان، ج‏۶، ص‏۲۲۹; تفسیر علی بن ابراهیم، ج‏۲، ص‏۳۳۲ .

۴۰) بحارالانوار، ج‏۷۶، ص‏

منبع: خبرگزاری بین المللی زنان ایران