PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : در غدیر چه گذشت؟

agha arad
دوشنبه 19 اردیبهشت 90, 02:51 بعد از ظهر
بعضی ها می گن که من کنت و مولا... مولا به معنای دوست است نه جانشین یا خلیفه...جواب چیست؟

YE ASHENA
دوشنبه 19 اردیبهشت 90, 07:16 بعد از ظهر
اولا مولا معنی دوست نداره،ثانیا یعنی پیامبر(ص) فقط برای اینکه بگه من با علی دوستم سه روز مردم تو صحرا نگه داشت؟ثالثا خدا برای این موضوع ساده،به پیامبری که این همه سختی تحمل کرده میگه اگه این کار رو نکنی رسالتت رو انجام ندادی؟و... :geek:

حامد
سه شنبه 20 اردیبهشت 90, 05:55 قبل از ظهر
سلام دوست عزیز
حقیر مطالبی در این مورد در انجمن غدیر مطرح کردم لطفا مراجعه کنید
اما در مورد سئوال شما :
اجمالا اینکه مولا به معنی دوست ناصر و ... نیز به کار رفته است اما
اولا : استعمال ان در معنای دوست و ناصر احتیاج به قرینه دارد چون معنای اصلی مولا اولویت داشتن به چیزی است
ثانیا : بر فرض که معنای اصلی مولا اولویت داشتن نباشد پس بین تمامی معانی مشترک می شود یعنی مولا به معنی اولی به تصرف دوست ناصر همسایه و ... می تواند با شد حالا از کجا بفهمیم که مولا به کدوم معنا است از قرائن حالیه و مقالیه
در جمله من کنت مولاه فهذا علی مولاه قرائنی وجود دارد که حرف مخالفین را رد میکند
من جمله جمله پیامبر در قبل از ان که فرمود ایا من اولی به شما از خودتان نیستم ؟؟؟ من کنت مولاه ...یعنی به هر نحو و حیثی که من مولای شما هستم علی علیه السلام هم مولای شما است
حالا پیامبر چگونه مولا است ؟؟ در جمله قبلی در قالب سئوال بیان فرمودند ایا من از شما به خودتان سزاوار تر نیستم ؟؟؟
قرینه بعدی دعایی است که پیامبر بعد از این جمله بیان می فرمایند که
خدایا با دوست او دوست باش و با دشمن او دشمن یاری کننده او را یاری کن و رها کننده او را رها کن
و قرائن فراوان دیگر....
یا علی-صلوات الله علبه-

zoha
سه شنبه 20 اردیبهشت 90, 09:54 قبل از ظهر
چطور میشه ادم اختیار داشته باشه و یکی دیگه از خودش به اون سزاوارتر باشه؟

حامد
چهارشنبه 21 اردیبهشت 90, 11:56 بعد از ظهر
سزاوارتر بودن کسی از انسان به معنای جبر داشتن انسان در افعالش نیست که با اختیار داشتن منافات داشته باشه
;)

zoha
جمعه 23 اردیبهشت 90, 10:13 قبل از ظهر
ممکنه بفرمایید به چه معناییه؟ اصلا ولایت تو شیعه دقیقا به چه معناییه؟ اینکه گفتم منافات با اختیار داره به خاطر این بود که فکر می کنم تخطی از ولی گناهه درسته؟

YE ASHENA
شنبه 24 اردیبهشت 90, 04:01 بعد از ظهر
یه سوال از zoha که فکر کنم کمک میکنه به بحث:
بین حفظ جون خودت و پدرو مادرت کدوم رو انتخاب میکنی؟(البته قضیه ولی اصلا قابل قیاس با این مثال نیست اما تا یه حدودی کمک میکنه معنی سزاوارتر به ذهنمون نزدیک شه)...

حامد
سه شنبه 27 اردیبهشت 90, 12:19 قبل از ظهر
توجه به معنای جبر کنید ولایت در شیعه به معنای سزاور بودن به جان ما و نفس ما
و دستورات ایشان هم مطاع است اما این ها جبر نیسصت

zoha
سه شنبه 27 اردیبهشت 90, 11:04 قبل از ظهر
خوب جبر نیست پس چیه دقیقا؟

حامد
سه شنبه 27 اردیبهشت 90, 11:12 بعد از ظهر
خوب جبر نیست پس چیه دقیقا؟

دقیقا اختیاره یعنی کاملا اختیار داریم که امر امام را اطاعت کنیم یا نکنیم
توجه اختیار داریم اما ماذون نیستیم
ماذون نبودن عدم اختیار نیست مثلا شما ممکنه بتونید دزدی کنید اما این اجازه ندارید نداشتن اجازه دلیل بر جبر نیست

mostafahem
جمعه 30 اردیبهشت 90, 07:21 بعد از ظهر
شاید این آیه به بحث کمک کنه
النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ أَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ وَ أُولُوا الْأَرْحامِ بَعْضُهُمْ أَوْلى‏ بِبَعْضٍ في‏ كِتابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُهاجِرينَ إِلاَّ أَنْ تَفْعَلُوا إِلى‏ أَوْلِيائِكُمْ مَعْرُوفاً كانَ ذلِكَ فِي الْكِتابِ مَسْطُورا

پيامبر نسبت به مؤمنان از خودشان سزاوارتر است و همسران او مادران آنها [مؤمنان‏] محسوب مى‏شوند و خويشاوندان نسبت به يكديگر از مؤمنان و مهاجران در آنچه خدا مقرّر داشته اولى هستند، مگر اينكه بخواهيد نسبت به دوستانتان نيكى كنيد (و سهمى از اموال خود را به آنها بدهيد) اين حكم در كتاب (الهى) نوشته شده است.
آیه 6 سوره احزاب