PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راز هاي گوش دادن به موسيقي

mohammad.s
پنجشنبه 25 فروردین 90, 05:51 بعد از ظهر
سلام اياميدانيداگر در اين دنيا به موسيقي گوش ندهيم در اخرت پاداش ان چيست؟ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:

arm.ami
پنجشنبه 25 فروردین 90, 05:58 بعد از ظهر
سلام
نه نميدانم :? :? :?:
ولي تو ميدوني اگر به موسيقي گوش بدي چي ميشه؟ :lol: :D :D :?: :?: :roll:

mohammad.s
پنجشنبه 25 فروردین 90, 06:02 بعد از ظهر
گوش هايت را از اتش پر ميكنند :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :oops:

arm.ami
پنجشنبه 25 فروردین 90, 08:46 بعد از ظهر
ولی چه موسیقی !!!!!!!! :?: :?: :idea: :idea: :o
ایا هر موسیقی گوش کنیم این اتفاق می افته؟؟؟؟؟ :roll: :idea: :ugeek:
اصلا چه موسیقی بده چی خوبه؟؟؟؟؟؟ :? :? :? :( :( :oops:

mohammad.s
شنبه 27 فروردین 90, 06:54 بعد از ظهر
هر شعري كه شما را به رقص وادار كند حرام است :P :P :P :P :P :P :P :P :cry: :cry: :cry: :cry:

arm.ami
شنبه 27 فروردین 90, 11:02 بعد از ظهر
اگر ان شعر ما را به رقص وادار کند اما ما این کار را نکنیم باز حرام است :?: :?: :?: ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :twisted: :evil: :twisted: :oops: :mrgreen:

mohammad.s
یکشنبه 28 فروردین 90, 05:13 بعد از ظهر
بله :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek:

حامد
یکشنبه 28 فروردین 90, 10:37 بعد از ظهر
اولا بحث در مورد موسیقیه نه شعر
ثانیا اگر می خواهید بگویید که موسیقی که منجر به رقص می شود حرام است لازمه اش این است که رقص هم حرام باشد :
حالا ایا رقص حرام است ؟؟؟؟

mohammad.s
دوشنبه 29 فروردین 90, 05:29 بعد از ظهر
بله :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

حامد
دوشنبه 29 فروردین 90, 11:37 بعد از ظهر
خیلیییییییی تعجب کردم

واقعا به نظر شما رقص حرامه
یعنی اوناییی که تو عروسی ها یا مجالس جشن می رقصند کار حرام انجام داده اند ؟؟؟؟

یا مثلا کسانی که توی هیئت های مولودی خوانی می رقصند؟؟این ها هم کار حرام انجام می دن ؟؟؟؟

تازه اگر رقص حرام باشه رقصیدن تو هیئت که خیلی گناه داره ؟؟؟؟؟؟؟

بقیه دوستان هم نظرشون اینه که رقص حرامه؟؟؟؟

mostafahem
سه شنبه 30 فروردین 90, 08:44 قبل از ظهر
من از دوستان می خواهم اگر روایتی درباره رقص دارن بیارن؟

بنظر من اگر درباره رقص و موسیقی ریشه یابی کنیم به جاهای خوبی می رسیم.

مثلا موسیقی خود کلمه اش از یونان باستان است یا رقص نوعی حرکات جنسی است :o :o :o :o :o

mohhammad$adeq
سه شنبه 30 فروردین 90, 07:58 بعد از ظهر
سلام
نظر من اینه که عمل افراد ملاک شرعی واسه حلال حرومی نیس
و طبق روایت آقا رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم
کل ما یتلذذ به الناس فهو غنا(هر آنچه مردم با آنان تلذذ میکنند غناس
آقای سیستانی هم میگن کلیه آهنگ های مناسب مجالسه پارتی حرام است.
یا علی

arm.ami
سه شنبه 30 فروردین 90, 10:23 بعد از ظهر
بله رقص حرام است چه توی مولودی باشه چه توی عروسی باشه :lol:

حامد
جمعه 02 اردیبهشت 90, 11:28 قبل از ظهر
اولا چرا رقص حرام است

بعدش بر فرض که حرام باشد چه ربطی داره که موسیقی حرام باشه

ثانیا بر فرض که ربط داشته باشه از کجا معلوم فقط موسیقی هایی که باعث رقص می شن حرام هستند بقیه حرام نباشن

اخرم اینکه چرا تو بقیه قسمت های سایت اصلا شر کت نمی کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

YE ASHENA
شنبه 03 اردیبهشت 90, 12:48 قبل از ظهر
agha hamed ta ye jayi khob omadi,mibakhshid aslan ki gofte mosighi harame?shoma mage marjae taghlidid?nakone mikhay begi hadis darim,age ino begid on moghe beheton migam az koja malom hadiseton raste?... :idea:

حامد
چهارشنبه 07 اردیبهشت 90, 06:55 بعد از ظهر
بالا خره ما نفهمیدیم موسیقی حلال شد یا حرام شد یا هم حلال شد هم حرام
یا نه حلال نه حرام
یا اصلا تو دنیا چیزی به اسم موسیقی نیست
همه باید سراغ رقص برن رقصم که یکی گفت حلاله
یکی گفت از یونان اومده
و ......

mohhammad$adeq
چهارشنبه 07 اردیبهشت 90, 10:49 بعد از ظهر
سلام
اون دوستمون ye ashena لطفا 1 سوالو اونجایی که بحث کردیم ببره این قدر پخش و پلا بحث کردن مناسب نیست
اما جواب
وقتی
قال رسول الله صلی الله علیه و اله
کل ما یتلذذ به الناس فهو غنا
اطلاق داره
بعدش جای دیگه فرمودن یا معاشر الشیعه کونوا زینا و لا تکونوا شینا(ای گروه شیعه مایه زینت باشید نه زشتی)
بالنتیجه جمعش ایجور میشه که طبق آیه قرآن که غنا و میسر و خمر از عمل شیطان است
این بحث رقص و ... هم میاد تو اطلاق کل ما یتلذذ به الناس

نظر شما چیه؟؟؟

YE ASHENA
شنبه 10 اردیبهشت 90, 08:51 بعد از ظهر
دوست عزیز اینجوری که شما از حدیث برداشت کردی اگه غذا بخوری و برات لذت داشته باشه شامل "ما یتلذذ" میشه و اون غذا حرام میشه،درسته؟پس حواست باشه دیگه غذای خوشمزه نخوری... :lol:

mohhammad$adeq
دوشنبه 19 اردیبهشت 90, 07:54 بعد از ظهر
سلام
ببخشید
من منظم نمیام اما
عزیزم بحث ما در غنا است
لذا با توجه به این بحث
النبی ص
کل ما یتلذذ به الناس فهو غنا
در ضمن غذایی هم که نوش جان میکنید اگه حلال باشه مشکلی نداره چون
من حرم زینه الله التی اخرج لعباده و...
روایتش هم موافق ظاهر آیه است لذا مشکلی از نظر استثنا نداره
یا علی

YE ASHENA
دوشنبه 19 اردیبهشت 90, 08:53 بعد از ظهر
آقا منظور منو نگرفتی،منظور اینه که اگه شما یه نوحه گوش بدی و لذت ببری برات مشکل داره،پس نوحه گوش نکن...

mohhammad$adeq
چهارشنبه 28 اردیبهشت 90, 10:32 بعد از ظهر
سلام
اتفاقا گرفتم
اما این جا بحث عرفه
آیا عرف مردم با نوحه لذت میبرن؟

ABASS
یکشنبه 01 خرداد 90, 03:00 بعد از ظهر
با سلام .خیلی جالب بحث میکنید :lol: 8-) :!: از موسیقی شروع کردید تکلیف اونو مشخص نکرده رفتید سراغ رقص حالا هم رسید به لحن 8-) :D

ABASS
یکشنبه 01 خرداد 90, 03:37 بعد از ظهر
من لا يحضره الفقيه-ترجمه غفارى ج‏5 396 باب حد ميگسارى و آنچه راجع به غنا و ادوات موسيقى است ..... ص : 391
5092- و امام صادق عليه السّلام فرمود: پنج چيز از پنج كس محال است، احترام از شخص فاسق، و مهربانى از دشمن، و دلسوزى و يگانگى از حسود، و وفادارى از زن، و مهابت از فقير تهى دست.
و ساز و آواز از كارهائيست كه خداوند عزّ و جلّ بر آن وعده بعذاب آتش داده است، و آن قول خداوند بزرگ است كه فرموده «و از مردمان كسى باشد كه خريدار ياوه و باطل است تا از راه حق گمراه كند مردم را به بيدانشى و آن را به استهزا و مسخره گرفته است، و اينان راست عذابى خوار و ذليل‏كننده» (لقمان: 5)
5093- و امام صادق عليه السّلام را از اين آيه پرسيدند فَاجْتَنِبُوا الرِّجْسَ مِنَ الْأَوْثانِ وَ اجْتَنِبُوا قَوْلَ الزُّورِ (از پليدى پرستيدن بتها دورى گزينيد و نيز از قول‏
من لا يحضره الفقيه-ترجمه غفارى، ج‏5، ص: 396
زور (كه همان باطل و دروغ و شهادت ناحق و سخنان لهو و غنا باشد) اجتناب و دورى كنيد) (الحجّ: 30) فرمود: رجس از اوثان شطرنج است، و قول زور آواز لهوى با ساز

ABASS
یکشنبه 01 خرداد 90, 04:06 بعد از ظهر
كاشف الاستار در ترجمه جامع الاخبار 143 باب سيزدهم
فصل دهم در غنا و خوانندگى و در شنيدن آن‏
فرمود خداى تعالى كه‏ وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَ يَتَّخِذَها هُزُواً أُولئِكَ لَهُمْ عَذابٌ مُهِينٌ‏ و بعضى از مردمان كسى هست كه ميخرد غنا و خوانندگى را تا گمراه سازد مردمان را از راه خدا بى‏دانائى و فرامى‏گيرد راه خدا را بسخريت آن گروه ايشانراست عذابى خواركننده و فرمود پيغمبر (ص) كه برانگيخته مى‏شود صاحب طنبور روز قيامت و او سياه‏رويست و بدست او طنبورى است از آتش و بر بالاى سر او هفتاد هزار فرشته‏اند بدست هر يك گرزيست كه ميزنند سر او را و برانگيخته مى‏شود صاحب غنا و خوانندگى از گور خود كور و كر و گنگ و برانگيخته مى‏شود زناكننده مثل اين و صاحب نى مثل اين و صاحب دف مثل اين و فرمود پيغمبر (ص) كه غنا افسون دروغ است و روايت كرد ابو امامه از پيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله كه برنميدارد يكى صداى خود را بخوانندگى مگر آنكه برانگيزاند خدا دو شيطان را بر دوش او كه ميزنند پاهاى خود را بر سينه او تا آن كه او باز ايستد صدق رسول اللَّه‏

YE ASHENA
یکشنبه 01 خرداد 90, 08:16 بعد از ظهر
آقا sadegh داری ماست مال میکنی،کجای حدیث بحث عرف شده؟... :?:

ABASS
دوشنبه 02 خرداد 90, 04:29 بعد از ظهر
معلومه که اصل فرموده اهل بیته...

YE ASHENA
دوشنبه 02 خرداد 90, 09:21 بعد از ظهر
abbas اینی که گفتی یعنی چی؟من میگم از کجای حدیث مفهوم عرف رو برداشت کردید؟...

amir10
سه شنبه 03 خرداد 90, 07:55 بعد از ظهر
به سوالات من پاسخ کامل دهید:

1- آیا گوش دادن به صداى خوانندگى زن در حالى كه محتواى آن اصلا فاسد نیست مثلا اشعار مولوى ویا حافظ ویا ...كه كاملا از نظر فساد در امان هستند وفقط خواننده آن زن است چه اشكالى دارد؟

2-گوش دادن به موسیقى چه مرد خواننده آن باشد وچه زن وهمچنین داخلى باشد ویا توسط خواننده هاى خارج از كشور باشد چه ایرانى باشد وچه به زبان غیرازایرانى چه حكمى دارد ؟

3-اینجانب مدتى است كه مشغول فراگیرى موسیقى مى باشم آیا اوقاتى را كه صرف مى كنم براى یاد گرفتن جزو ایام بطالت است یا خیر؟ البته قصد من این است كه به عنوان یك هنر بیاموزم و نمى خواهم درمجالس لهو ولعب از آن استفاده كنم؟

4-آیا خریدن سنتور اشكال دارد؟

5-استفاده از تلویزیون دركشورهاى اسلامى كه آهنگهاى مختلف وفیلمهاى خارجى درآن وجود دارد حكم آن چیست ؟

YE ASHENA
سه شنبه 03 خرداد 90, 10:42 بعد از ظهر
به نظرم این سوالاتو باید از دفتر مرجع تقلیدت بپرسی.اما به طور کلی تو روایات کلا موسیقی رو نهی کردن،حالا میخواد گوش دادن باشه،میخواد زدن یا هرچیز مربوط به اون باشه... :mrgreen:

ABASS
پنجشنبه 05 خرداد 90, 01:38 بعد از ظهر
در فتوای مراجع خرید وفروش آلات موسیقی حرام است 8-) 8-)

hamid reza
یکشنبه 08 خرداد 90, 04:31 بعد از ظهر
در اوایل انقلاب گوش کردن موسیقی حرام بود

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 04:39 بعد از ظهر
الف- موسیقی در احادیث و روایات:

- برخی روایات حرمت غنا و موسیقی:

1- فردی به نام *هارون بن مسلم از مسعود بن زیاد روایت شده است که گفت: من در نزد امام صادق (علیه السلام) بودم؛ شخصی وارد شد و به حضرت گفت: پدر و مادرم فدای تو، در همسایگی ما اشخاصی زندگی می*کنند که کنیزان آوازه خوان دارند، و اغلب در خانه شان بساط ساز و آواز برپاست. دستشویی خانه*ی ما نیز طوری قرار گرفته که صدای ساز و آواز آنها به گوش می*رسد و چه بسیار می*شود که من نشستن در دستشویی را طول می*دهم تا آواز آنها را بشنوم. این عمل (از نظر شرعی) چه طور است؟

حضرت فرمود: این کار را مکن.

عرض کرد: به خدا قسم من هرگز به سراغ آنها نرفته*ام و نمی*روم، بلکه فقط صدای ایشان را می*شنوم!

حضرت فرمود: مگر کلام خدا را نشنیده*ای که می*فرماید: «ان السمع و البصر و الفؤاد کل اولئک کان عنه مسئولاً» یعنی همه*ی شما روزی درباره*ی گوش و چشم و دل خود مورد بازخواست قرار خواهید گرفت و نسبت به آنچه شنیده*اید و دیده*اید و یا نسبت به آن دل بسته*اید باید حساب پس دهید!

آن فرد می*گوید: به خدا سوگند مثل این که تاکنون این آیه را از کتاب خدا نشنیده بودم نه از عجم و نه از عرب. به حضرت گفتم انشاء الله من دیگر چنین عملی را تکرار نمی*کنم و نسبت به گذشته هم استغفار می*کنم.

امام فرمود: این کافی نیست برخیز و غسل کن و هر چه قدر می*توانی نماز بخوان چون تاکنون به گناه بزرگی اشتغال داشته*ای و اگر با همین حال و بدون توبه می*مردی وضع بسیار بدی داشتی. خدا را شکر می*کنم که متوجه شدی و از او درخواست می*کنم که از هر بدی که از تو دیده صرف نظر کند. آری! خداوند فقط از کارهای زشت و قبیح کراهت دارد. پس تو نیز کارهای زشت و گناهان را برای اهلش بگذار چون هر چیزی در این عالم اهلی دارد.[1]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 04:45 بعد از ظهر
روزی رسول اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم) درباره*ی این که نوازندگان موسیقی*های حرام در صحنه*ی محشر و روز قیامت چگونه محشور می*شوند فرمود: نوازنده*ی طنبور در روز قیامت در حالی محشور می*شود که صورتش سیاه و در دستش طنبوری از آتش قرار دارد و بالای سرش هفتاد هزار فرشته ایستاده*اند که به دست هر کدام از آنها گرزی آهنی است که بر سر و صورتش می*کوبند و صاحب غنا از قبرش کور و کر و لال بیرون می*آید و زنا کننده و نوازنده نای و نوازنده*ی دایره نیز اینچنین محشور می*شوند.[2]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 04:48 بعد از ظهر
- یکی از یاران نزدیک حضرت علی (علیه السلام) به نام نوف بکالی نقل می*کند که شبی امیرالمؤمنین (علیه السلام) را دیدم که از خانه و بستر خویش بیرون آمده است و به سوی ستاره*ها نگاه می*کند و با خدا ناجات می کند. حضرت متوجه من شد و فرمود: ای نوف خوابیده*ای یا بیداری؟ گفتم بیدارم یا امیرالمؤمنین، حضرت فرمود: ای نوف خوشا به حال پارسایان و زاهدان در دنیا که به آخرت دل بسته*اند و از دنیا دل کنده*اند. پارسایان کسانی هستند که زمین را فرش خود و خاک را بستر خود و آب را شربت گوارای خود قرار داده*اند؛ قرآن را لباس و پیراهن خود و دعای به درگاه خداوند را ردای خویش گردانیده*اند و همچون حضرت مسیح (علیه السلام) دنیا را از خویش جدا کرده*اند. ای نوف، داوود (علیه السلام) در چنین ساعتی از شب (سحرگاهان) از خواب برمی خاست.

سپس حضرت فرمود: این همان ساعتی است که هیچ بنده*ای در آن دعا نمی*کند جز این که دعایش مستجاب خواهد شد مگر چند گروه؛ آنکه مأمور جمع آوری مالیات برای حاکم ظالم باشد (باجگیرها) یا خبرچینان و کسانی که برای ستمکاران خبرچینی می*کنند و مردم بی گناه را به آنها معرفی می*کنند یا مأموران و نظامیان حکومت*های ظالم و ستمگر یا نوازنده ساز و طنبور و طبل و یا دهل زن.[3]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 04:49 بعد از ظهر
- از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که حضرت فرمود: غنا و موسیقی*های حرام انسان را به نفاق می*کشد و فقر و تنگدستی را به دنبال دارد.[4]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 04:50 بعد از ظهر
زید شحام نقل می*کند که امام صادق (علیه السلام) فرمود: خانه*ای که در آن غنا و ساز و آوازهای حرام باشد از فجایع و بلاها ایمن نیست و دعای کسی در آن به اجابت نمی*رسد و فرشتگان الهی در آن خانه وارد نمی*شوند.[5]

mohammad.s
چهارشنبه 11 خرداد 90, 04:50 بعد از ظهر
از عزیزانی که در قسمت موسیقی مشغول بحث هستند تقاضا می شود اولین سوال موسیقی را در صفحه یک را جواب دهند

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:00 بعد از ظهر
6- امام صادق (علیه السلام) در حدیث مناهی از پدرانش (علیه السلام) نقل می*کند: رسول خدا (صلی الله و علیه و آله و سلم) از بازی و سرگرمی* با نرد و شطرنج و کوبه (طبل) و عرطبه یعنی طنبور و عود (دو وسیله موسیقی) نهی فرموده است.[6]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:05 بعد از ظهر
7- پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم) در وصیتش به علی (علیه السلام) فرمود: یا علی سه چیز قساوت قلب می*آورد: گوش فرا دادن به لهو و پرداختن به شکار (شاید مراد شکارهای تفریحی باشد) و رو آوردن به دربار پادشاهان و سلاطین.[7]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:06 بعد از ظهر
- ابی الربیع شامی*می*گوید از امام صادق (علیه السلام) در رابطه با شطرنج و نرد پرسیدم، حضرت فرمود« لاتَقرَبُوهُما» یعنی نزدیک آن دو نشوید. سپس در رابطه با غنا پرسیدم، فرمود: «وَلاخَیرُ فِیه لاتَقرَبُهُ» یعنی خیری در آن نیست، نزدیک آن مشو![8]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:06 بعد از ظهر
9- یکی از اصحاب امام صادق (علیه السلام) به نام محمد بن عمرو بن حزم می*گوید خدمت اباعبدالله رسیدم، آن حضرت فرمود: از غنا بپرهیزید، از سخن زور(کلام باطل) بپرهیزید و همچنان این عبارت*ها را تکرار فرمود که مجلس بر من تنگ آمد و دانستم که مقصود حضرت من هستم.[9]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:08 بعد از ظهر
11- فردی به نام*هارون می*گوید از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که فرمود: «الَغنا مَجلِسٌ لایَنظُرُ اللهُ اِلی اَهلِه» یعنی مجلس غنا مجلسی است که خداوند به اهل آن نظر نمی*کند.[11]

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:09 بعد از ظهر
امام باقر (علیه السلام) فرمود: «لایَحِلُ بَیعُ الغنا وَ لاشِراوُهُ وَ اِستِماعُهُ نِفاقٌ وَ تَعلِیمُها کُفرٌ.»[14]خرید و فروش وسایل غنا جایز نبوده و گوش کردن به آهنگهای غنائی نفاق و آموزش آنها کفر است.

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:09 بعد از ظهر
در وصایای رسول خدا به امام علی (علیه السلام) آمده است که سه چیز مایه*ی قساوت قلب است: «اِستماعُ اللَهو، وَ طَلبُ الصِید وَ اِتیانُ بابُ السُلطان». یعنی شنیدن لهو و حرکت در جستجوی صید و روبردن به درگاه سلطان.[15]

mohammad.s
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:19 بعد از ظهر
با سلام خدمت آقا عباس :) خواستم بپرسم این مطالب از کتاب موسیقی از نگاهی دیگر نیست :?: :!: :?: :| :| :!:

ABASS
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:26 بعد از ظهر
با سلام خدمت آقا عباس :) خواستم بپرسم این مطالب از کتاب موسیقی از نگاهی دیگر نیست :?: :!: :?: :| :| :!:
نه از جای دیگریست :lol: :lol: :lol: :lol:

حامد
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:36 بعد از ظهر
از هر جا باشه مهم نیست مهم اینه که روایت باشه

mohammad.s
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:38 بعد از ظهر
یه سوال

اگر به موسیقی گوش ندهیم در آن دنیا پاداشش چیست :?: :|

mohammad.s
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:40 بعد از ظهر
شما بگویی جواب سوالم چیست :) :) :) :) :) :) :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :|

حامد
چهارشنبه 11 خرداد 90, 10:51 بعد از ظهر
به سوالات من پاسخ کامل دهید:
چشم امر دیگه ای ندارید احیانا ؟؟نون بگیرم ؟ ماست چه طور ؟

1- آیا گوش دادن به صداى خوانندگى زن در حالى كه محتواى آن اصلا فاسد نیست مثلا اشعار مولوى ویا حافظ ویا ...كه كاملا از نظر فساد در امان هستند وفقط خواننده آن زن است چه اشكالى دارد؟
اولا چرا می فرمایید اشعار مولوی و حافظ از حیث محتوا در صحت و سلامت هستند ؟
خوانندگی زن برای مرد را در هیچ روایتی ندیدم مدح شده باشه که ذم ان هم امده بالاخص در قران که در مورد سخن معمولی است محدودیت قائل شده تا رسد به خوانندگی

2-گوش دادن به موسیقى چه مرد خواننده آن باشد وچه زن وهمچنین داخلى باشد ویا توسط خواننده هاى خارج از كشور باشد چه ایرانى باشد وچه به زبان غیرازایرانى چه حكمى دارد ؟
در روایات ما هیچ کدومش چیز خوبی نیست و سیره معصومین بر خلاف ان است

3-اینجانب مدتى است كه مشغول فراگیرى موسیقى مى باشم آیا اوقاتى را كه صرف مى كنم براى یاد گرفتن جزو ایام بطالت است یا خیر؟ البته قصد من این است كه به عنوان یك هنر بیاموزم و نمى خواهم درمجالس لهو ولعب از آن استفاده كنم؟
اگه روایات زا یه ذره نگاه کنید و اندکی هم به قران -ا=لا اقل به عنوان یه هنر برای فران ارزش قائل باشیم - توجه کنید جواب شما واضح است
هر چیزی که اسم هنر روش رفت مقدس یا صحیح نمی شه

4-آیا خریدن سنتور اشكال دارد؟
بله

5-استفاده از تلویزیون دركشورهاى اسلامى كه آهنگهاى مختلف وفیلمهاى خارجى درآن وجود دارد حكم آن چیست ؟
در کشور اسلامی بودن ملاک نیست

amirhossein10
دوشنبه 16 خرداد 90, 09:26 قبل از ظهر
به سوالات من پاسخ دهید:
1-راه شناخت و حد بین موسیقی مجاز و غیر مجاز چیست ؟
2-مرز میان تشخیص موسیقی حلال وحرام چیست ؟
3-منظور از موسیقی مطرب و لهوی چیست ؟و راه تشخیص موسیقی مطرب و لهوی از غیر آن چیست ؟
4-حکم موسیقی چیست و آلات موسیقی کدامند؟
5-ملاک حرام و حلال بودن موسیقی چیست ؟فرق غنا با موسیقی چیست ؟
6-فراگیری موسیقی چه حکمی دارد؟
7-معنای موسیقی مطرب چیست؟ :D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :roll: :cry: :oops: :P :x :lol: :geek: :mrgreen: :|

SABA
سه شنبه 17 خرداد 90, 10:55 بعد از ظهر
ببخشید حلال حرام که می دونیم چیه
اما این مجاز و غیر مجاز چه صیغه ایش دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ولیعصر
جمعه 20 خرداد 90, 08:21 بعد از ظهر
مثلا موسیقی که شما را به رقص وادار کند مجاز نیست :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

siniuor
جمعه 20 خرداد 90, 11:40 بعد از ظهر
موسیقی شاد در محرم اگر با صدایی کم گوش بدهیم ولی کسی صدای موسیقی را نشنود حرام است ؟؟؟؟؟؟ :?: :?: :?: :?:

ولیعصر
شنبه 21 خرداد 90, 05:41 بعد از ظهر
باسلام خدمت آقای siniuor :lol: اگر در محرم موسیقی گوش بدهی گناه بزرگی کردی :twisted: چه خودت فقط گوش دهی چه باصدایی که دیگران نیز بشنوند :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

حامد
شنبه 21 خرداد 90, 11:46 بعد از ظهر
چرا موسیقی که به رقص وا می داره حرامه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

طاها
یکشنبه 22 خرداد 90, 03:45 بعد از ظهر
شنیدن* موسیقی* و آوازه* خوانی* ضررهای* فراوانی* دارد، از جمله*:
1ـ ضعف* اعصاب* و اختلال* حواس*:موسیقی* به* ویژه* آهنگ*های* حساس* آن* تحریکاتی* در اعصاب* "سمپاتیک*" و "پارا سمپاتیک*" به* وجود می*آورد که* در نتیجه* تعادل* این* اعصاب* به* بهم* می*خورد و انسان* درچار ضعف* اعصاب* می*گردد. دگتر دلف* آدلر پرفسور دانشگاه* کلمبیا می*گوید:بهترین* و دلکش*ترین* نواهای* موسیقی* شوم*ترین* آثار را روی* سلسلة* اعصاب* انسان* باقی* می*گذارد. اصولاً شنیدن* موسیقی* و کنسرت* در اعصاب* یک* نوع* اثر تخدیری* ایجاد می*کند که* نجات* از آن* مشکل* است*.
2ـ ضررهای* اقتصادی* موسیقی*:هزینه*های* سنگینی* که* خرج* موسیقی* و مجالس* شهوترانی* می*شو، ضربه*های* جبران* ناپذیری* بر اقتصاد افراد و جامعه* می*گذارد.
3ـ ضررهای* اخلاقی*:مجالس* موسیقی* از نظر زیان*های* فردی* و اجتماعی*، باعث* گناهان* فراوان* می*شود. موسیقی* سهم* بزرگی* در به* وجود آوردن* ناپسندها و پلیدی*ها دارد. نغمات* موسیقی* اجتماع* را به* فسادو انحراف* می*کشاند. موسیقی* مخصوصاً در محافل* مختلط* و به* ویژه* در صورتی* که* خواننده* زن* باشد، مهیّج* شهوت* و هوس* است* و باعث* شهوت* رانی* و عشق* بازی* و اعتیاد به* آن* می*شود و جامعه* را دچار گناه* و لغزش*های* فراوان* می*کند.
4ـ بزرگترین* ضرر موسیقی*های* مبتذل* دوری* از خدا است*. اساس* سعادت* یاد خدا است* که* مایة* حیات* و اطمینان* قلب* می*شود. کارهای* غفلت* آور در اسلام* ناروا قلمداد شده* و موسیقی* وغنا و رقص* و مجالس* لهو و لعب* نقش* مؤثری* در غفلت* از خدا دارد.
واضح* است* که* اسلام* چیزی* را بدون* جهت* حرام* نمی*کند و آن* نوع* موسیقی* چون* از جهات* مختلف* زیان* بخش* است*، در اسلام* تحریم* شدهاست*.
مسعده* بن* زیاد می*گوید:در خدمت* امام* ششم* بودم* که* شخصی* گفت*:در همسایگی* من* کسانی* هستند که* کنیزهای* آوازه* خوان* و موسیقیدان* دارند و گاه* و بیگاه* می*خوانند و می*نوازند. گاهی* که* برای* کاری* به* طرف* دیوار خانة* آنان* می*روم*، اندکی* توقف* می*کنم* تا آواز آن*ها را بهتر و بیشتر بشنوم*!حضرت* فرمود:دیگر این* کار را تکرار مکن*.[24]
پیامبر(ص*) فرمود:" خدا مرا به* رسالت* برانگیختهاست* تا برای* مردم* جهان* رحمت* باشم* و آنان* را به* سوی* سعادت* راهنمایی* کنم*. خدا را فرمان* داده* که* آلات* موسیقی* را محو کنم* و کارهای* جاهلیّت* را براندازم* ".[25]
اگر انسان* خود را در وادی* موسیقی*های* مهیّج* و مطرب* و رقص* و پای* کوبی* بیاندازد، کم* کم* از خوبان* و خوبی*ها فاصله* می*گیرد.
از تلاوت* قرآن*، رفتن* به* مساجد، خواندن* نماز و دوستان* صالح* فاصله* می*گیرد، و به* حدّی* می*رسد که* اصلاً از خوبی*ها بدش* می*آیدو بد و بدی*ها را دوست* می*دارد و همواره* با آن*ها همراه* می*شود.
[24] بیست* پاسخ*، مؤسسة* در راه* حق*، ص* 191، به* نقل* از وسائل* الشیعه*، ج* 2، ص* 957.
[25] همان*، به* نقل* از مستدرک* الوسائل*، ج* 2، ص* 458.

حامد
دوشنبه 23 خرداد 90, 04:43 بعد از ظهر
سلام طاها
بالاخره نفهمیدیم که موسیقی حرام است یا موسیقی که به رقص وادارد
بعدش این روایات که اوردی به قران عرضه کردی ؟؟
چه طوری عرضه کردی؟؟؟

طاها
سه شنبه 24 خرداد 90, 11:39 قبل از ظهر
پیامبر(ص*) فرمود:" خدا مرا به* رسالت* برانگیختهاست* تا برای* مردم* جهان* رحمت* باشم* و آنان* را به* سوی* سعادت* راهنمایی* کنم*. خدا را فرمان* داده* که* آلات* موسیقی* را محو کنم* و کارهای* جاهلیّت* را براندازم* ".[25]
[25] همان*، به* نقل* از مستدرک* الوسائل*، ج* 2، ص* 458.[/quote]
علیک سلام آقا حامد
اگر به حدیث بالا توجه کنید به جواب سوال اولتون میرسید
اما در جواب سوال دوم وسوم آیات زیادی در قرآن وجود دارد که در ذم موسیقی آمده است و اگر به متنی در قسمت از کجا معلوم روایات صحیح باشند بیشتر توجه کنید متوجه میشوید که یکی از شرایط ارجاع به قرآن هست وآن هم باز شرایط دارد که در متن آمده واما باز اگر مشکلی در آن متن هست یا مطلبی مکمل آن دارید و به سوالات امیرحسین جواب بدید خوشحال میشویم وپیشاپیش تشکر میکنیم :D :P :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

طاها
سه شنبه 24 خرداد 90, 11:41 قبل از ظهر
حدیث امام صادق(ع) که فرمود: «زمانی که آدم (ع) از دنیا رفت، ابلیس و قابیل زبان به شماتت او گشودند و (در مرگ او شادمانی کرده) و به ساز و آواز پرداختند، پس هر کس که روی زمین به این گونه، لذت جوید به آن دو اقتدا کرده است».[4]و[5]

و یا حدیثی که از امیر المؤمنین علی (ع) نقل شده است که فرمود: «عاقل نیست کسی که در پی لعب باشد و دائم با لهو و طرب خو د را مشغول سازد».

از امام صادق (ع) نقل شده که پیامبر (ص) فرمود: «نهی می کنم شما را از رقص و مزمار و بربط و طبل».[7]

از رسول خدا نیز نقل شده که نهی کرد از ضرب و رقص و هر گونه لهو و لعب، و از حاضر شدن در چنین مجالسی و استماع آن... .[8]

حامد
چهارشنبه 25 خرداد 90, 10:45 قبل از ظهر
ما در جواب سوال دوم وسوم آیات زیادی در قرآن وجود دارد که در ذم موسیقی آمده است
اگر می شه ایات را هم بیاورید تا ما به ایات عرضه کنیم روایات دوستان
و اینکه بحث هم کامل تر بشه

SABA
سه شنبه 07 تیر 90, 08:32 قبل از ظهر
بالاخره حلاله یا حرومه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

amirhossein10
پنجشنبه 09 تیر 90, 10:04 بعد از ظهر
اگر موسیقی حرام است پس چرا در مجالس عروسی از موسیقی استفاده می شود. :lol:

ولیعصر
جمعه 10 تیر 90, 06:34 بعد از ظهر
اگر موسیقی حرام است پس چرا در مجالس عروسی از موسیقی استفاده می شود. :lol:
اون هااشتباه میکنن که موسیقی میذارن :x بعضی مجالس عروسی هم بدون موسیقی شروع و تمام می شود :D شما که جوابش را میدانید سوال نکنید :lol:

ولیعصر
جمعه 10 تیر 90, 07:03 بعد از ظهر
موسیقی همه جوره حرومه اینکه دیگه بحث نداره

mohammad.s
جمعه 10 تیر 90, 07:07 بعد از ظهر
موسیقی همه جوره حرومه اینکه دیگه بحث نداره
همه جوره یعنی با رقص و بدون رقص

amirhossein10
جمعه 10 تیر 90, 08:31 بعد از ظهر
پس چرا مردم عروسی می گیرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mohammad.s
یکشنبه 12 تیر 90, 03:51 بعد از ظهر
پس چرا مردم عروسی می گیرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
همه اشتباه می کنن.چون فکر می کنن یه رسم قدیمیه !

ehsan_8665
دوشنبه 13 تیر 90, 02:20 بعد از ظهر
ولیمه برای عروسی از سنتهاست که در روایات هم به آن اشاره شده است مثلا وقتی امیرالمومنین صلواه الله علیه زره خود را فروختند آنرا به دستور پیامبر صلی الله علیه و اله به سه قسمت تقسیم کردند.1-یک قسمت به تهیه لوازم خانه2-یک قسمت دیگر برای خرید عطر3-یک قسمت هم برای مراسم عروسی
ولی باید توجه داشت که مراسم ولیمه عروسی طبق موازین دینی باشد بدون موسیقی و رقص و......... وبه شکل ساده برگزار شود به دور از چشم و هم چشمی ها و..............
که البته خوب است که برای این موضوع نیز در تاپیک جداگونه ای بحث بشه و روایاتش آورده شود.

طاها
دوشنبه 13 تیر 90, 03:42 بعد از ظهر
[quote="طاها":14zjthua]ما در جواب سوال دوم وسوم آیات زیادی در قرآن وجود دارد که در ذم موسیقی آمده است
اگر می شه ایات را هم بیاورید تا ما به ایات عرضه کنیم روایات دوستان
و اینکه بحث هم کامل تر بشه[/quote:14zjthua]

وَ الَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُون‏»؛ (مؤمنون، 3)

«وَ الَّذِينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّور»؛ (فرقان، 72)

«وَ اجْتَنِبُواْ قَوْلَ الزُّور»؛ (حج، 30)

«وَ مِنَ النَّاسِ مَن يَشْترَِى لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ ...»؛ (لقمان، 6)
1ـ در آیه 31 سوره 22 (قول الزور) به غنا و خوانندگی (با حالت خاص) تعبیر شده است.
2ـ در سوره 31 آیه 6 (لهو الحدیث) به غنا تفسیر شده است.
3ـ در سوره 23 آیه 3 (لغو) به غنا تفسیر شده است.
4ـ سوره 25 آیه 72 (لغو) به غنا تفسیر شده است.
البته روایات فراوانی در تحریم موسیقی حرام (مطرب و شهوت انگیز) هست که می توان به کتاب گناهان کبیره شهید آیت الله عبدالحسین دستغیب، ج اول مراجعه کرد.

mohammad.s
سه شنبه 04 مرداد 90, 04:15 بعد از ظهر
باسلام خدمت تمام کاربران :D لطفا به سوال پایینی جواب دهید

mohammad.s
سه شنبه 04 مرداد 90, 04:26 بعد از ظهر
همانطور که میدانید یا نمیدانید آهنگه تیتراژ آخره مختار نامه (لالایی...) به عنوانه قشنگ ترین لالایی جهان انتخاب شده. این لالایی مربوط به زنی بوشهری است. زن نباید خواننده باشد . پس چرا لالایی این زن را برای تیتراژشان انتخاب کردند. اون هم برای مختار نامه!!!!!!!!!!!!!!!

arm.ami
سه شنبه 04 مرداد 90, 05:21 بعد از ظهر
اشتباه کردند ... شما به بزرگواری خودتون ببخشید !!!!!
وقتی تیتراژ آخر شروع شد شما گوش نده !!!!!! :mrgreen:

حامد
چهارشنبه 05 مرداد 90, 02:25 بعد از ظهر
شاید اقایون مبا حث این تاپیک مطالعه نکردند ؟؟؟!!!!

شاید یادشون رفته در این باره روایات زیادی داریم

اما شما چرا فراموش کردیید که مختار نامه روایت معصوم نیست و اتفاقات و مسائل مختار نامه را نباید در مقابل روایات گذاشت و به ان استد لال کرد ؟؟؟؟؟

mohammad.s
دوشنبه 10 مرداد 90, 07:01 بعد از ظهر
شاید اقایون مبا حث این تاپیک مطالعه نکردند ؟؟؟!!!!

شاید یادشون رفته در این باره روایات زیادی داریم

اما شما چرا فراموش کردیید که مختار نامه روایت معصوم نیست و اتفاقات و مسائل مختار نامه را نباید در مقابل روایات گذاشت و به ان استد لال کرد ؟؟؟؟؟
اگه میشه بیشتر توضیح دهید :D

حامد
سه شنبه 11 مرداد 90, 11:13 قبل از ظهر
چه جیزی بیشتر توضیح بدم ؟؟؟

«وَ مِنَ النَّاسِ مَن يَشْترَِى لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ ...»؛ (لقمان، 6)

خب اقا طا ها
چه طوری اون روایات به این ایات عرضه می کنی در حالی که اصلا لفظ موسیقی در این ایات نیامده است ؟؟؟

mohammad.s
سه شنبه 25 مرداد 90, 05:02 بعد از ظهر
[quote="mohammad.s":2g2jh0sm]

خب اقا طا ها
چه طوری اون روایات به این ایات عرضه می کنی در حالی که اصلا لفظ موسیقی در این ایات نیامده است ؟؟؟[/quote:2g2jh0sm]
آفرین . چه نکته گیریه خوبی

ولیعصر
پنجشنبه 10 شهریور 90, 04:49 بعد از ظهر
[quote="mohammad.s":srm4u58l]

خب اقا طا ها
چه طوری اون روایات به این ایات عرضه می کنی در حالی که اصلا لفظ موسیقی در این ایات نیامده است ؟؟؟[/quote:srm4u58l]
یعنی راجع به چیزی که نوشتید بیشتر توضیح دهید

ولیعصر
پنجشنبه 10 شهریور 90, 04:55 بعد از ظهر
در این دنیا گوش ندهیم ثوابش را اون دنیا خواهیم گرفت :D :D :D :D :D :D :D :D :D :lol:
اما اگه گوش بدی واویلاااااااا :evil: :evil: :evil: :twisted: :twisted: :twisted: :oops: :oops: :cry: :( :shock:

حامد
پنجشنبه 10 شهریور 90, 10:29 بعد از ظهر
نه اگه گوش ندی فقط اون دنیا نیست که پاداش می گیری

این دنیا هم فاید ه زیاد داره

zoha
جمعه 11 شهریور 90, 12:01 قبل از ظهر
سلام
اگه در ایه ای صریحا به نهی از موسیقی اشاره شده بگید لطفا
دوستان محترم که متخصص روایتن اگه روایتی هم صریح در این مورد هست بفرمایند
اقای حامد میشه دوتا از اون فایده های زیاد گوش ندادن به موسیقی در این دنیا رو بفرمایید :?: :roll: من می تونم فایده های زیادی برای گوش دادنش در این دنیا بشمرم ;)

mohammad.s
پنجشنبه 17 شهریور 90, 10:26 قبل از ظهر
نه اگه گوش ندی فقط اون دنیا نیست که پاداش می گیری

این دنیا هم فاید ه زیاد داره
مثلا چه فایده هایی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (تو این دنیا)

arm.ami
دوشنبه 28 شهریور 90, 01:33 بعد از ظهر
قال الامام الصّادق - عليه السّلام - : لا يَحِلُّ بيعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعليمهُ كُفر.
امام صادق - عليه السّلام - فرمودند: خريد و فروش (آلات) غناء و ساز وآواز حلال نيست و گوش دادن به آن، نفاق و دوروئي و آموزش دادنش، كفر و بي ديني است.«دعائم الاسلام، ج 2، ص 209»

mohammad.s
دوشنبه 28 شهریور 90, 03:55 بعد از ظهر
بسم الله الرحمان الرحیم

قال الامام الصّادق - عليه السّلام - : لا يَحِلُّ بيعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعليمهُ كُفر.
امام صادق - عليه السّلام - فرمودند: خريد و فروش (آلات) غناء و ساز وآواز حلال نيست و گوش دادن به آن، نفاق و دوروئي و آموزش دادنش، كفر و بي ديني است.«دعائم الاسلام، ج 2، ص 209»
گفتم فایده

arm.ami
دوشنبه 28 شهریور 90, 07:24 بعد از ظهر
بسم الله الرحمان الرحیم
[quote="arm.ami":2wk7qxps]قال الامام الصّادق - عليه السّلام - : لا يَحِلُّ بيعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعليمهُ كُفر.
گفتم فایده[/quote:2wk7qxps]
خوب اگه گوش ندیم (( نفاق و دوروئي و آموزش دادنش، كفر و بي ديني)) برای ما به دنبال نداره !!!
به نظر شما این فایده نیست؟؟؟!!!!

mohammad.s
شنبه 02 مهر 90, 12:51 بعد از ظهر
[quote="mohammad.s":1xme3leh]بسم الله الرحمان الرحیم
[quote="arm.ami":1xme3leh]قال الامام الصّادق - عليه السّلام - : لا يَحِلُّ بيعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعليمهُ كُفر.
گفتم فایده[/quote:1xme3leh]
خوب اگه گوش ندیم (( نفاق و دوروئي و آموزش دادنش، كفر و بي ديني)) برای ما به دنبال نداره !!!
به نظر شما این فایده نیست؟؟؟!!!![/quote:1xme3leh]
آهان :lol:

Parsa
شنبه 02 مهر 90, 08:02 بعد از ظهر
سلام! شرمنده!یه خورده طولانیه ولی* قشنگ... یه جورایی تکمیل مطالبه

۱-در سوره مومنون در صفات مومنان"والذین هم عن اللغو معرضون" یعنی مومنان کسانی هستند که از کار بیهوده پرهیز میکنند.
۲-"و اذا راوا تجارة او لهوا انفضوا اليها و تركوك قائما..." "بگو آنچه نزد خدا است‏بهتر از لهو و تجارت است..." كاروانى از تجار وارد مدينه شد، و آن روز روز جمعه بود، و مردم در نماز جمعه شركت كرده‏بودند.رسول خدا(ص)مشغول خطبه نماز بود.كاروانيان به منظور اعلام‏آمدن خود، طبل و دائره كوبيدند، مردم داخل مسجد، نماز و رسول خدا(ص) را رها نموده، به طرف كاروانيان متفرق شدند.اين آيه شريفه بدين مناسبت نازل شد. وبنا بر اين منظور از"لهو"همان استعمال طبل و دائره و ساير آلات طرب به منظور جمع شدن‏مردم است.

۳-در احادیث آمده که در آخرالزمان خواننده ها مشهورتر از علما خواهند بود.

۴-در حدیثی از امام معصوم(ع) آمده که خداوند عذابهای سختی برای نوازندگان برخی آلات موسیقی و صاحبان غنا(آوازه خوانی) فراهم آورده است.

۵-در احادیث دیگر امامان(ع) از شنیدن آواز کنیزان و نیز نواختن آلات لهو و ورود آلات لهو به خانه نهی کرده اند.

از آیه اول نتیجه میگیریم اگر گوش دادن به موسیقی کار بیهوده باشد و هدف وقت گذرانی باشد میتواند حرام باشد.

از آیه دوم میتوان نتیجه گرفت اگر موسیقی مانع انجام واجبات یا سست شدن در واجبات یا ترک محرمات باشد و انسان را از خیری باز دارد حرام است.

از آیه سوم میتوان فهمید اگر موسیقی مانع کسب علم یا فکر کردن که برتر از ۷۰ سال عبادت است باشد حرام است.

از آیات بعدی میتوان فهمید چون موسیقی به خودی خود هیچ بار معنایی نداشته و وقت انسان را تلف میکند و هیچ انسان را به فکر کردن هم وا نمیدارد حرام است.این درباره نواختن موسیقی که مشخص شد باید ترک شود ولی درباره گوش دادن به موسیقی اگر برای آن موسیقی معنای خوبی در نظر بگیریم مانند اشعاری که حافظ و مولانا در عشق به خداوند دارند و سایر اشعار عارفانه که میتوانیم از اشعار خوانندگان برداشت کنیم و یا اشعاری باشد که علم به انسان میآموزد و یا دروصف اولیا و امامان(ع) باید به حکم مرجع تقلید خود مراجعه کرده و حرم و یا حلیت گوش دادن به آن را جویا شویم ولی اینکه به قصد عشقهای زمینی و یا اشعاربیهوده ای به قصد تفریح گوش دهید به حکم آیات و روایات بالا حرام است و کسیکه تا بهحال به این قصد گوش میداده اگر توبه نکند از عذاب الهی ایمن نخواهد بود.درضمن نهی از منکر نوازندگان موسیقی به شکلی که آنها را در نواختن آلات موسیقی تشویق نکنیم لازم است .

بر طبق روایات اهل بیت (ع) یکی از عواملی که باعث قطع شدن رابطه معنوی انسان با خدای تعالی می شود گناه نمودن است .در نتیجه موسیقی و آوازه خوانی که یکی از گناهان کبیره در شرع مقدس اسلام است نیز چنین تاثیری دارد . وکسانی که دائما با این امور سر و کار دارند یا به آنها گوش می دهند عاقبت کارشان به جائی خواهد رسید که از دشمنان خدا و اهل بیت خواهند شد (البته اگر توبه نکنند و به سوی خدا بازگشت ننمایند )برای مثال خدای عظیم در سوره روم آیه 10می فرمایند:عاقبت آن کسانی که عمل کردند گناهان را این شد که ایشان تکذیب نمودند آیات خدا و گفتار پیامبران و استهزا می نمودند انبیاء ما را.

در روز عاشورا موقعی که برای آخرین بار امام حسین (ع) می خواستند به میدان بروندامام سجاد (ع) پیش ایشان آمدند و فرمودند پدر جان آیا شما خودتان را برای این مردم معرفی ننموده اید که فرزند رسول خدا (ص) و فاطمه زهرا (س) هستید .امام (ع) در پاسخ فرمودند:چرا فرزندم من سی بار خودم را برای این مردم معرفی کردم ولی این مردم از بس با گوشهای خود صداهای حرام شنیده اند که دیگر موعظه های من در ایشان اثری ندارد . و وقتی من می خواهم برایشان صحبت کنم با حالت تمسخر دست در دهان می گردانند.

نتیجه کل اینکه:صوت موسیقی که از صداهای حرام است گوش حق پذیر انسان را کر می سازد و مداومت بر این امور کار را به جائی می رساند که اگر برای مثال امام حسین (ع)هم شخص را موعظه کند برای شخص که به این امور اشتغال دارد سودبخش نیست.مگر آنکه لطف خدا شامل حال او شود . لذا به خاطر همین مطلب است که ما در احادیث مر بوط به حضرت صاحب (عج) می خوانیم یکی از اولین گروهی که به جنگ با حضرت می روند اهل ساز موسیقی و آوازه خوانی هستند.

2.بی غیرتی یکی دیگر از آسیب های موسیقی به نهاد انسان

یکی دیگر از بیماریهایی روحی که به مرور زمان و به تدریج در روان افرادی که اهل موسیقی هستند رسوخ می نماید مرض بی غیرتی و بی ناموسی است که در این زمینه :پیشوا و امام ششم شیعیان حضرت امام جعفر صادق (ع)فرموده اند:کسی که چهل روز در خانه اش صوت موسیقی و آواز خوانی پخش شود و مردمان بر او وارد شوند .شیطان تمام اعضای خود را به بدن او مسح می نماید پس غیرت به کلی از آن مرد بر طرف گرددتا به حدی که اگر با زنش در مقابل خودش فعل قبیحی کنند او بدش نمی آید و صفت غیرت و حیاء به کلی از آن مرد برطرف شود.

برای نمونه و تایید این کلام اعجاب انگیز امام صادق (ع) ما صدق این مطلب را در مجالس موسیقی و رقص که در کشور های غربی برگزار می شود می بینیم که چگونه این افراد وحشی که با لکه دار کردن نام تمدن در این گونه شب نشینی ها زنان خود را در دامن این و آن می بینند و از این کار هم بسیار لذت می برند و این گونه افراد با به وجود آوردن چنین جنایات انسانی و بی غیرتی جالب است که خود را روشنفکر هم می دانند اما کاری می کنند که خیلی از حیوانات هم زیر بار آنها نمی روند. آری همسر خود را در آغوش این و آن می اندازند و قبل از هر چیز خود را به ناموس فروشانی مثل خود معرفی می نمایند.لذا اگر ما دقیقا این مسائل را ریشه یابی کنیم میبینیم تمام این بی غیرتی ها به موسیقی و مطربی ربط دارد . زیرا افیون موسیقی چنان تصرفاتی در عقل و اخلاق انسان می نماید که انسان برای لحظه ای شادی و عیش ناموسش را فدا می کند. در نتیجه ما که نام خود را شیعه و پیرو اهل بیت (ع) گذار ده ایم باید بیش از پیش قدر دان نعمت ولایت اهل بیت (ع) و گفتار اعجاب انگیز ایشان باشیم که هزاران سال قبل از ما انجام این امورات را نهی کرده اند و با عمل کردن به دستورات ایشان نشان دهیم که به گفتار ایشان احترام می گذاریم.

3.رابطه موسیقی با زنا و فحشاء
یکی دیگر از اثرات مهلک موسیقی و آوازه خوانی بر روان انسان تحریک او به سوی فحشاء و زنا می باشد. که در این رابطه رسول اکرم (ص) فرموده اند : موسیقی مقدمه نزدیکی زن و مرد از راه نامشروع هست . و نیز فرموده اند موسیقی نردبان زنا می باشد . منبع:مستدرک جلد 13باب 78حدیث 14

و علت این امر به خاطر آن است که نوای آلات موسیقی با مختل نمودن افکار و روان انسان خود به خود نیروی هوسرانی و شهوت رانی را در انسان ازدیاد می بخشد و صفت حیاء و غیرت را از انسان سلب می کند و کسی که غیرت و حیاء نداشته باشد دست به هر کاری می زند چون شخص مومن به خدا غیور است و به قول مولا علی (ع) که میفرمایند مومن غیور است و به ناموس کسی تجاوز نمی کند چون ناموس دیگران را مانند ناموس خود می داند. ولی چون همانطور که اشاره کردیم افرادی که دائم با وسائل و آلات موسیقی و آوازه خوانی سر و کار دارند یا به آنها گوش فرا می دهند از طرفی نیروی شهوت در آنها تحریک می شود و از طرفی غیرت آز آنها گرفته می شود و شخص بی ناموس هم باک ندارد که به ناموس دیگری تجاوز کند یا به ناموس او تجاوز شود.

4.کسانی که با موسیقی سر و کار دارند از روح انسانی خارج می شوند

یکی دیگر از مضرات موسیقی برای روان و جان انسان این است که آدمی هنگامی که به موسیقی و مطربی مشغول است از حال انسانی خارج می شود و شروع به حرکاتی می کند که در خور و رفتار او نیست. ثانیا از هدف مقدس و الهی که برای آن خلق شده یعنی اصلاح حیات اخروی و یاد خدای متعال غافل می شود و امیر المومنین (ع) چه زیبا فرموده اند : موسیقی افسون انسانهاست . برای مثال یک مار را که در لانه اش است در نظر بگیرید . وقتی که شخصی با فلوت شروع به آهنگ زدن می کند مار خود به خود و بدون اختیار از لانه اش بیرون می آید و در آن لحظه دیگر یک مار نیست بلکه برده و ذلیل در دست انسان است . انسان هم وقتی که به موسیقی و مطربی اشتغال پیدا می کند همین گونه دیگر شخصیت انسانی بلکه یک شخص ذلیل در نزد نفس اماره اش و شیطان می باشد

5.بدترین اثر موسیقی بر روان انسان غفلت از یاد خدا

یک دیگر از اثرات سوء موسیقی بر روان انسان ها ایجاد غفلت از یاد خدا و آخرت می باشد . و این غفلت از یاد خدا مقدمه و باعث هر جنایت و خطائی می گردد . زیراهر کس اگر بخواهد خطائی بکند اول باید از یاد خدا غافل شود و بهترین چیزی که انسان را از یاد خدا غافل می سازد همین موسیقی ها و مطربی ها است مثلا یک شخص اگر بخواهد آدمکشی کند اول باید از یاد خدا غافل شود و بعد برود آدم کشی کند و موید سخنان بالا این حدیث از حضرت صادق (ع) که می فرمایند: از جمله گناهان کبیره اشتغال به موسیقی و آوازه خوانی است که انسان را از یاد خدا باز می دارد و او را در ارتکاب محرمات بی باک و بی پروا می سازد.

منبع: وسائل الشیعه کتاب تجارت باب 100

نمونه دیگر در روایات ما برای تایید سخن بالا درباره شان نزول آیه 11سوره جمعه است که خدای عظیم در آن می فرماید : <<چون بینند این مردم سخن لهوی را متفرق شوند و تو را وا گذارند ای پیغمبر و به سوی آن روند>>که در کتب تفسیر معتبر شان نزول این آیه را این چنین می خوانیم:در روز جمعه پیامبر اکرم <ص> در نماز جمعه برای مردم مشغول سخنرانی بودند ناگهان کاروانی از تجار شام وارد مدینه شدند که مردم در مسجد نزد رسول خدا هستند پس ایشان برای بازار گرمی طبق رسمی که داشتند شروع به نواختن طبل و سنج نموده و مردم را برای خرید کالاهایشان دعوت نمودند. پس مردمی که در مسجد نزد رسول خدا (ص) حضور داشتند با شنیدن صدای طبل و سنج تجار رسول خدا (ص) را رها نمودند و به بازار رفتند و این آیه نازل گشت.

حال خوانندگان گرامی خود قضاوت کنند. وقتی که مردم با شنیدن صدای طبل و سنجی مجلس رسول خدا (ص) را وا می نهند وای به حال تاثیر موسیقی های امروزی در نهاد و روح انسانی از لحاظ غفلت از یاد خدا و آخرت.

6.موسیقی در نهاد انسان تولید نفاق می نماید
اما یکی دیگر از بیماریهای مهلکی که موسیقی و مطربی بر روح انسانی وارد می سازند تولید بیماری نفاق می باشد. که درباره این مطلب احادیث فراوانی داریم که به چند مورد از آنها اشاره می نمائیم :

امام صادق (ع):گوش دادن به موسیقی و آوازه خوانی نفاق و دوروئی را در دل انسان می رویاند. همانگونه که آب سبزه کنار جوی را می رویاند.

منبع:وسائل الشیعه کتاب تجارت باب 101

امام صادق (ع):موسیقی مورث کفر است و نیز فرمود موسیقی آشیانه نفاق می باشد.

منبع:عین الحیوه صفحه 231

و علت اصلی این نفاق و کفر به خاطر آن است که چون موسیقی و آوازه خوانی از حرامهای الهی می باشند و در شرع اسلام از گناهان کبیره اند کسانی که با این امور سر و کار دارند هر دفعه که به سراغ آنها می روند به راحتی دارند بزرگترین معاصی را انجام می دهند و ذره ذره این معصیتها که بر روی هم انباشته می شوند قلب سلیم و ملکوتی شخص را می میراند و کار به جائی می رسد که شخص به خدای تعالی کافر می شود تائید کننده این سخنان ما نیز حدیث زیر است.

حضرت باقر (ع):وقتی انسان مرتکب گناهی می شود یک نقطه سیاه در دل او پدیدار می گردد . اگر توبه کند آن سیاهی پاک می شود و اگر گناه را تکرار کند آن سیاهی هم بیشتر می شود . به طوری که همه قلبش را فرامی گیرد و بعد از آن هرگز رستگار نخواهد شد.

منبع:اصول کافی جلد 4 باب گناهان

و ما می توانیم به وضوح این نفاق را در اهل موسیقی مشاهده کنیم .مثلا درباره همین مساله موسیقی و آواز خوانی که این همه حرمت در اسلام دارد امروزه می بینیم اهل موسیقی و مطربی به هیچ وجه زیر بار حرام بودن آن نمی روند. وچنان درباره آن فعالیت می کنند که اگر این امور از چیزهای حلال در اسلام بود بیش از این نمی توانستند تبلیغ کنند.و این گونه رفتارها نهایت رسوخ کفر و نفاق در وجود اهل موسیقی و مطربی را می رساند که به راحتی حرام های الهی را حلال می کنند و زیر بار دستور قرآن و ائمه (ع) نمی روند.

7.موسیقی و مطربی باعث قساوت قلب می گردند
یکی دیگر از اثرات شوم موسیقی بر روان انسانها پدید آوردن بیماری قساوت قلب در انسان می باشد. و موید این کلام حدیثی از رسول خدا (ص)است که میفرمایند:گوش دادن به صداهای طرب انگیز و موسیقی و آواز خوانی دل انسان را می میراند. منبع:نصایح صفحه 145

به عبارت دیگر افرادی که مداومت دارند بر گوش دادن به موسیقی و مطربی قلبشان مریض می گردد. و نتیجه این سختی و قساوت قلب این می شود که دیگر موعظه و پند در این قلوب اثر نمی کند. زیرا بر طبق آیات قرآن اثر گناهکاری قساوت قلب است.

سوره بقره آیه 74:<<قلوب افراد گناهکار مانند سنگ است یا سخت تر از سنگ . زیرا برخی از سنگها از میانشان آب بیرون می آید یا از ترس خدا از بلندی ها فرو می افتد .ولی قلوب افراد گناهکار به قدری سخت است که دیگر چیزی از پندها و موعظه های الهی در آن اثر نمی نماید>>و نشانه و علامت این بیماری آن است که این گونه افراد وقتی در مجلسی قرار می گیرند که در آن سخن از خدا و قرآن و یاد مرگ و آخرت است. اهل موسیقی حالشان بد می شود و دوست دارند زود از این گونه مجالس خارج شوند و بر عکس اگر در جایی باشند که سخن از دنیا و سرگرمیهای گمرا ه کننده باشد .به اشتیاق بر آن توجه می کنند و دوست ندارند که تمام شود و باز تایید کننده سخنان فوق آیه 6 و7 سوره لقمان است که در آیه 6 در مورد اهل موسیقی و مطربی توضیح می دهد که ما در اولین حدیث از چهل حدیث موسیقی آن را بیان کردیم . وبلافاصله در آیه 7 که مورد بحث ماست می فرماید:<<و چون خوانده شود بر اهل موسیقی و مطربی آیات و گفتار ما دوری گزینند و روی برگردانند ایشان و تکذیب آن گفتار نمایند مانند کسی که آن را نشنیده و گویا در گوشهای ایشان سنگینی است از شنیدن آیات ما پس مژده بده به ایشان عذابی دردناک را>>.

منبع: http://www.moslims.blogfa.com

Parsa
شنبه 02 مهر 90, 08:18 بعد از ظهر
لطفا بحث مولودی و مداحی را یه بررسی* بکنید تا ببینیم محتوا توی حلال یا حرام بودن یه موسیقی تاثیر داره یا نه! اگر داره، چه محتوایی سبب حلال شدن آهنگ می*شه؟ آیا برخی* از موسیقی*های رپ که به نوعی سعی* در بیان مساله جامعه دارند (و رقص هم ندارند) حرام محسوب میشن؟

mohammad.s
پنجشنبه 07 مهر 90, 07:20 بعد از ظهر
لطفا بحث مولودی و مداحی را یه بررسی* بکنید تا ببینیم محتوا توی حلال یا حرام بودن یه موسیقی تاثیر داره یا نه! اگر داره، چه محتوایی سبب حلال شدن آهنگ می*شه؟ آیا برخی* از موسیقی*های رپ که به نوعی سعی* در بیان مساله جامعه دارند (و رقص هم ندارند) حرام محسوب میشن؟
این رو تو صفحات قبلی ، تا حدودی جواب دادیم :x

amirhossein10
چهارشنبه 27 مهر 90, 03:47 بعد از ظهر
من دوباره برگشتم. :D :D :lol:

mohammad.s
دوشنبه 02 آبان 90, 07:14 بعد از ظهر
من دوباره برگشتم. :D :D :lol:
سوغاتی چی آوردی ؟؟ :P

mohammad.s
دوشنبه 02 آبان 90, 07:15 بعد از ظهر
آهان :lol: منظورت اینه که فعال شدی :shock:

amirhossein10
پنجشنبه 19 آبان 90, 02:43 بعد از ظهر
پ ن پ ه :D :lol:

amirhossein10
پنجشنبه 19 آبان 90, 02:46 بعد از ظهر
چه مبحث فعالی؟ :lol:

mohammad.s
پنجشنبه 26 آبان 90, 11:45 قبل از ظهر
پ ن پ ه :D :lol:
من ازت سوال نکردم که میگی :lol: پ ن پ

mohammad.s
پنجشنبه 26 آبان 90, 11:46 قبل از ظهر
چه مبحث فعالی؟ :lol:
یعنی چی ؟

amirhossein10
پنجشنبه 26 آبان 90, 03:38 بعد از ظهر
ببخشید این چه جور جمله ایه.

mohammad.s
یکشنبه 20 آذر 90, 05:57 بعد از ظهر
ببخشید این چه جور جمله ایه.
پس چی بنویسم :cry:

mohammad.s
شنبه 26 آذر 90, 06:47 بعد از ظهر
چرا جواب نمیدی ؟ ;) کم آوردی ؟ :lol:

tana
سه شنبه 29 آذر 90, 03:43 بعد از ظهر
در لسان*العرب، غنا بدين*گونه معني شده است:
غنا در صدا آن است كه ايجاد طرب كند1، و نيز در صحاح آمده است، غنا به كسر غين، نوعي سماع (آواز) است.2
در لسان*العرب آمده است، غنا با كسر اول به معناي سماع است.3 و آمده است غنا در سماع با الف ممدود است، كسي كه صداي خويش را بلند مي*كند و مي*كشد، عرب اين صدا را غنا مي*نامد.4 و نيز در جاي ديگر آمده است:
هر صدايي را كه گوش آدمي از آن لذت مي*برد سماع مي*نامند و سماع همان غنا است، مسمعه، يعني آوازخوان.5
چنانچه از اين معاني برمي*آيد غنا در لغت به صداي مطرب و به سماع تفسير شده است كه شامل مفهوم موسيقي هم مي*شود و شاهد آن تعبيري است كه شيخ طوسي در خلاف آورده است: «غنا حرام است چه صداي آوازخوان باشد و چه صداي ني يا سازهايي از قبيل عود و تنبور و ديگر آلات طرب، ولي نواختن دف در عروسي*ها و مجالس سوري مكروه است.»6

tana
سه شنبه 29 آذر 90, 04:19 بعد از ظهر
آيا منظور از غنا تنها آوازهاي شاد و طرب*انگيز است؟ پس تكليف آوازها و موسيقي*هاي غمناك و حزن*انگيز چيست؟
غنا عبارت از صداي طرب*انگيز است و در اينكه طرب به نحوي باشد كه موجب گريه گردد يا موجب شادي و خنده، هيچ* تفاوتي وجود ندارد. بلكه منظور از طرب همان خ*ِف*ّت (سبكي) است، كه شخص پس از ارتكاب عمل دچار آن مي*شود. لذا اين خفت به دنبال يك لذت، دامن*گير انسان مي*شود كه اين لذت به دو گونه خواهد بود، يا به*گونه*اي انسان را دچار شادي و فرح نابهنگام خواهد كرد و يا با محزون و گريان نمودن فرد، او را از حزن و اندوه دروني تهي مي*سازد، كه در هر دو صورت موسيقي و غنا به*عنوان يك مخد*ّر عمل نموده است. شخصي را در نظر بگيريد كه پيش از استماع نوعي از موسيقي در نگاه شما و مردم صاحب* جايگاه خاصي بوده و پس از شنيدن موسيقي و بهره*مندي از آن موسيقي ديگر صاحب آن جايگاه خاص نخواهد بود؛ جايگاه او در نظر شما تخفيف يافته، پس اين موسيقي براي او مصداق غناي لهوي و حرام است

mohammad.s
شنبه 24 دی 90, 06:47 بعد از ظهر
به این بحث های پ ن پ و... گیر داده شده ! بریم سراغ بحث اصلی :ugeek:

tana
دوشنبه 26 دی 90, 02:20 بعد از ظهر
از آن جا که شنونده متوجه (گوش دهنده) نیز همراه گوینده است و حضرت علی علیه السلام فرموده: «السّامحُ شریکُ القاتل؛ شنونده (در ثواب و گناه) شریک گوینده است.» (غررالحکم، ج1، ص221)
از این رو در قرائت قرآن، دعا و امثال آن، علاوه بر قاری، گوش دهنده نیز پاداش دارد. درباره ی موسیقی و غنا نیز علاوه بر عقاب نوازنده و خواننده، گوش دهنده نیز عقاب دارد. بنابراین در سخنان پیشوایان معصوم علیه السلام علاوه بر نکوهش خوانندگی و نوازندگی، از گوش دادن به آن نیز نهی شده و شخص گوش دهنده مورد مذمّت قرار گرفته است.
پیامبر اسلام صل الله علیه و آله و سلم فرمودند: از گوش دادن به نوازندگی و خوانندگی بپرهیزید زیرا نفاق را در دل می رویانند همانگونه که آب سبزه را می رویاند. (کنزالعمّال، ج15، ص220)

mohammad.s
یکشنبه 09 بهمن 90, 06:49 بعد از ظهر
از آن جا که شنونده متوجه (گوش دهنده) نیز همراه گوینده است و حضرت علی علیه السلام فرموده: «السّامحُ شریکُ القاتل؛ شنونده (در ثواب و گناه) شریک گوینده است.» (غررالحکم، ج1، ص221)
از این رو در قرائت قرآن، دعا و امثال آن، علاوه بر قاری، گوش دهنده نیز پاداش دارد. درباره ی موسیقی و غنا نیز علاوه بر عقاب نوازنده و خواننده، گوش دهنده نیز عقاب دارد. بنابراین در سخنان پیشوایان معصوم علیه السلام علاوه بر نکوهش خوانندگی و نوازندگی، از گوش دادن به آن نیز نهی شده و شخص گوش دهنده مورد مذمّت قرار گرفته است.
پیامبر اسلام صل الله علیه و آله و سلم فرمودند: از گوش دادن به نوازندگی و خوانندگی بپرهیزید زیرا نفاق را در دل می رویانند همانگونه که آب سبزه را می رویاند. (کنزالعمّال، ج15، ص220)
چه ربطی داشت ؟؟ :roll: :?: آهان . قبلی رو میگی

حامد
دوشنبه 17 بهمن 90, 04:09 بعد از ظهر
شايد خيلي داز كار هايي كه بعضي ها مي كنند به خاطر موسيقي هايي باشه كه قبلا گوش كردن !!!!!!!!!

mohammad.s
سه شنبه 18 بهمن 90, 08:18 بعد از ظهر
شايد خيلي داز كار هايي كه بعضي ها مي كنند به خاطر موسيقي هايي باشه كه قبلا گوش كردن !!!!!!!!!
مثلا چه کاری ؟؟؟

tana
دوشنبه 24 بهمن 90, 04:46 قبل از ظهر
لذت روحي كه از موسيقي به انسان دست مي*دهد همانند و در رديف لذت سائر مواد مخدر، شهواني و غير عقلاني است. حكايات عجيب و غريب از تأثير اين لذت در تاريخ از معتادين به موسيقي نقل شده است كه از آنها فهميده مي*شود لذت آن تا چه حدّ حيواني و هوش و عقل زداست كه حيا و شرف و غيرت براي شخص معتاد باقي نميگذارد. ضرر و تأثير آن بر اعصاب نيز بر حسب گواهي اهل اطلاع ثابت است. هر چه احساسات جواني و غرائز حيواني در انسان قوي*تر باشد ميل به موسيقي، ميل به اختلاط با جنس مخالف، ميل به مواد مخدر و... بيشتر است و اين امور و كارها و عياشي*ها و هرزگي*ها مثل ديدن فيلمهاي سكس و حكايات شاهد بازان و شعرا، وصف و مدح خوبرويان و عشق به آنها و وجد و سماع صوفيان همه اين غرائز و لذائذ را تحريك و تقويت مي*نمايد و گرفتار آنها را گرفتارتر مي*سازد و همه لهو و باز دارنده از ياد خداوند متعال است و چيزي كه در آن نيست عرفان حقيقي است

tana
دوشنبه 24 بهمن 90, 04:49 قبل از ظهر
چرا شما موسيقي را حرام مي*دانيد؟

ج. موسيقي به معناي استفاده از آلات طرب به انواع بسياري كه در بين اقوام و جوامع دارد و آواز خواني بنوع غنا كه خوانندگي طرب انگيز و لهو آميز و مناسب با مجالس لهو است، همه در اسلام حرام است و در بين مسلمانان متعهد در طول قرون و اعصار مذموم و متروك بوده و هست. ساختن و خريد آلات آن در بسياري از جوامع ديگر مثل بعض محرمات و معاصي ديگر مانند شرب خمر و قمار، متداول و متعارف و شايع بوده و هست. چنان نيست كه در عصر ما شيوع پيدا كرده باشد. فروش و نگهداري اين آلات و ساختن و نواختن و ياددادن و ياد گرفتن آنها نيز حرام است.

هميشه در بين غير مسلمين شايع بوده است و نوازندگان و خوانندگان معروف بوده*اند امروز با ارتباطاتي كه مردم دنيا با هم پيدا كرده و دنيا مثل يك شهر شده است مسلمان بايد استقلال اسلامي و قداست و هويت خود را حفظ كند و در عادات سوء كفار و معاصي و ملاهي كه در آنها رايج است غرق نشود.

عمده ضرر موسيقي و غنا موضوع از خود بيخود شدن و بازداري آن از ياد خدا و آثار تخديري آن است كه حتي گاه بعضي چنان از خود بيخود شده*اند كه در حضور مردم به زشت*ترين كارها دست يازيده*اند.

راجع به آثار مخرب آن رساله*ها و كتاب*ها نوشته شده است و اگر كسي به آن ميل داشته باشد، بايد بداند ميل عقلائي نيست ميل حيواني و شهواني و علاقه به ملاهي است و اگر هم براي آن فائده*اي بگويند بفرض صحت در برابر ضررهاي آن براي فرد و جامعه قابل ذكر نيست.

خدا در قرآن درباره شراب و قمار به آنهائي كه براي آنها منافعي مي*گفتند مي*فرمايد:" اِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا"2 گناه شراب و قمار و ضررهاي آن از فائده و منفعت آنها بيشتر است.

به هر حال شخص مسلمان بايد به احكام خدا از حلال و حرام و واجبات تسليم باشد از حرام خدا پرهيز نمايد و به واجبات عمل كند تا سعادت*مند شود. البته در بعضي موارد بايد با نفس اماره مقاومت كرد و به شدت با آن روبرو شد و از اين كه نفس و شيطان بر انسان مسلط شوند بر حذر بود. جهاد اكبر با نفس جهاد با همين غرائز حيواني با ميل به موسيقي، ميل به مواد مخدر، ميل به هوس راني و چشم چراني، ميل به برتري و برتري جوئي است جهاد با تكبر، با حسد، با تنبلي و سستي و رفاه*طلبي و خود كامگي و... است.

موسيقي، غنا، قمار، شراب، شهوات غير مشروع، مراكز فساد و فرهنگ*سراها و جشنواره*ها همه وسايل اغفال بشر و هلاكت حقيقي او و باز دارنده او از نيل به مقامات بلند انساني است.

مخصوصاً نوجوانان و جوانان عزيز بايد در مقابل هجوم اين امور مقاومت كنند و بر آنها حاكم و پيروز شوند در روايات است:«ربّ شهوة ساعة اورثت حزناً طويلاً»3. بسا يك هوسراني كوتاه مدت كه حزن، اندوه، گرفتاري و پشيماني طولاني را در پي دارد.

بايد فراموش نكنيم كه ما انسان*ها و افراد بشر مانند بيمار يا كسي كه برنامه تندرستي و بهداشتي از پزشك متخصص بهداشت جسم و روان مي*گيرد مي*باشيم، نبايد انتظار داشته باشيم كه هر چه ما به آن ميل داريم يا آن را دوست نداريم به ما آنرا دستور دهند بايد به نسخه عمل كرد و چه نسخه*اي كاملتر و جامعتر از قرآن مجيد و تعاليم حضرت رسول اكرم و ائمه طاهرين، عليهم السلام، است. خداوند متعال همه ما را قدردان اين نعمت بزرگ هدايت قرار دهد.

و در پايان، براي تذكر، ترجمه يكي از روايات شريفه كه در مذمت غنا و آلات موسيقي و لزوم پرهيز از آنها روايت شده نگاشته مي*شود:

در كتاب شريف كافي كه يازده قرن بيشتر است مورد مراجعه و استناد علماء و محققان بوده و هست در باب غنا 25 حديث روايت شده است از جمله روايتي است كه از شيخ جليل القدر علي بن ابراهيم صاحب تفسير معروف از هارون بن مسلم از ثقات او از مسعدة بن زياد كه او هم از ثقات و صاحب كتاب است روايت نموده است:

(به اين شرح) مسعده گفت در خدمت حضرت ابي عبد الله (حضرت صادق) عليه السلام مشرف بودم. مردي به آن حضرت عرض كرد: پدر و مادرم فدايت باد! گاهي به مستراح مي*روم و مرا همسايگاني است كه كنيزانشان آواز غنائي مي*خوانند و تار مي*زنند و من بسا نشستنم را براي شنيدن از آنها طول مي*دهم. حضرت فرمودند: نكن. مرد عرض كرد: بخدا سوگند من نزد آنها نميروم فقط شنيدني است كه به گوشم مي*شنوم. حضرت فرمود: از خدا بترس يا حذر كن مگر نشنيده*اي از خدا كه مي*فرمايد:"إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً" 4 يعني گوش و چشم و دل همه مسئولند عرض كرد بلي بخدا سوگند مثل اين كه من اين آيه از كتاب خدا را از عجم و عربي نشنيده بودم ناچار من ديگر به اين كار انشاء الله بر نمي*گردم و از خدا طلب مغفرت و آمرزش مي*نمايم. سپس حضرت به او فرمودند: بر خيز و غسل كن و از خدا هر چه براي تو جلو آمد سؤال كن و طلب مغفرت و آمرزش نما. زيرا تو بر گناه بزرگي مداومت داشته*اي و چقدر حال تو بد بود اگر بر اين حالت مي*مردي خدا را حمد كن و از او توبه بخواه از هر كاري كه خدا آن را كراهت دارد زيرا خدا كراهت ندارد مگر كار زشت و قبيح و كار قبيح را رها كن براي اهل آن كه براي هر كاري اهلي است.

mohammad.s
سه شنبه 25 بهمن 90, 06:53 بعد از ظهر
چرا شما موسيقي را حرام مي*دانيد؟

ج. موسيقي به معناي استفاده از آلات طرب به انواع بسياري كه در بين اقوام و جوامع دارد و آواز خواني بنوع غنا كه خوانندگي طرب انگيز و لهو آميز و مناسب با مجالس لهو است، همه در اسلام حرام است و در بين مسلمانان متعهد در طول قرون و اعصار مذموم و متروك بوده و هست. ساختن و خريد آلات آن در بسياري از جوامع ديگر مثل بعض محرمات و معاصي ديگر مانند شرب خمر و قمار، متداول و متعارف و شايع بوده و هست. چنان نيست كه در عصر ما شيوع پيدا كرده باشد. فروش و نگهداري اين آلات و ساختن و نواختن و ياددادن و ياد گرفتن آنها نيز حرام است.

هميشه در بين غير مسلمين شايع بوده است و نوازندگان و خوانندگان معروف بوده*اند امروز با ارتباطاتي كه مردم دنيا با هم پيدا كرده و دنيا مثل يك شهر شده است مسلمان بايد استقلال اسلامي و قداست و هويت خود را حفظ كند و در عادات سوء كفار و معاصي و ملاهي كه در آنها رايج است غرق نشود.

عمده ضرر موسيقي و غنا موضوع از خود بيخود شدن و بازداري آن از ياد خدا و آثار تخديري آن است كه حتي گاه بعضي چنان از خود بيخود شده*اند كه در حضور مردم به زشت*ترين كارها دست يازيده*اند.

راجع به آثار مخرب آن رساله*ها و كتاب*ها نوشته شده است و اگر كسي به آن ميل داشته باشد، بايد بداند ميل عقلائي نيست ميل حيواني و شهواني و علاقه به ملاهي است و اگر هم براي آن فائده*اي بگويند بفرض صحت در برابر ضررهاي آن براي فرد و جامعه قابل ذكر نيست.

خدا در قرآن درباره شراب و قمار به آنهائي كه براي آنها منافعي مي*گفتند مي*فرمايد:" اِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا"2 گناه شراب و قمار و ضررهاي آن از فائده و منفعت آنها بيشتر است.

به هر حال شخص مسلمان بايد به احكام خدا از حلال و حرام و واجبات تسليم باشد از حرام خدا پرهيز نمايد و به واجبات عمل كند تا سعادت*مند شود. البته در بعضي موارد بايد با نفس اماره مقاومت كرد و به شدت با آن روبرو شد و از اين كه نفس و شيطان بر انسان مسلط شوند بر حذر بود. جهاد اكبر با نفس جهاد با همين غرائز حيواني با ميل به موسيقي، ميل به مواد مخدر، ميل به هوس راني و چشم چراني، ميل به برتري و برتري جوئي است جهاد با تكبر، با حسد، با تنبلي و سستي و رفاه*طلبي و خود كامگي و... است.

موسيقي، غنا، قمار، شراب، شهوات غير مشروع، مراكز فساد و فرهنگ*سراها و جشنواره*ها همه وسايل اغفال بشر و هلاكت حقيقي او و باز دارنده او از نيل به مقامات بلند انساني است.

مخصوصاً نوجوانان و جوانان عزيز بايد در مقابل هجوم اين امور مقاومت كنند و بر آنها حاكم و پيروز شوند در روايات است:«ربّ شهوة ساعة اورثت حزناً طويلاً»3. بسا يك هوسراني كوتاه مدت كه حزن، اندوه، گرفتاري و پشيماني طولاني را در پي دارد.

بايد فراموش نكنيم كه ما انسان*ها و افراد بشر مانند بيمار يا كسي كه برنامه تندرستي و بهداشتي از پزشك متخصص بهداشت جسم و روان مي*گيرد مي*باشيم، نبايد انتظار داشته باشيم كه هر چه ما به آن ميل داريم يا آن را دوست نداريم به ما آنرا دستور دهند بايد به نسخه عمل كرد و چه نسخه*اي كاملتر و جامعتر از قرآن مجيد و تعاليم حضرت رسول اكرم و ائمه طاهرين، عليهم السلام، است. خداوند متعال همه ما را قدردان اين نعمت بزرگ هدايت قرار دهد.

و در پايان، براي تذكر، ترجمه يكي از روايات شريفه كه در مذمت غنا و آلات موسيقي و لزوم پرهيز از آنها روايت شده نگاشته مي*شود:

در كتاب شريف كافي كه يازده قرن بيشتر است مورد مراجعه و استناد علماء و محققان بوده و هست در باب غنا 25 حديث روايت شده است از جمله روايتي است كه از شيخ جليل القدر علي بن ابراهيم صاحب تفسير معروف از هارون بن مسلم از ثقات او از مسعدة بن زياد كه او هم از ثقات و صاحب كتاب است روايت نموده است:

(به اين شرح) مسعده گفت در خدمت حضرت ابي عبد الله (حضرت صادق) عليه السلام مشرف بودم. مردي به آن حضرت عرض كرد: پدر و مادرم فدايت باد! گاهي به مستراح مي*روم و مرا همسايگاني است كه كنيزانشان آواز غنائي مي*خوانند و تار مي*زنند و من بسا نشستنم را براي شنيدن از آنها طول مي*دهم. حضرت فرمودند: نكن. مرد عرض كرد: بخدا سوگند من نزد آنها نميروم فقط شنيدني است كه به گوشم مي*شنوم. حضرت فرمود: از خدا بترس يا حذر كن مگر نشنيده*اي از خدا كه مي*فرمايد:"إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً" 4 يعني گوش و چشم و دل همه مسئولند عرض كرد بلي بخدا سوگند مثل اين كه من اين آيه از كتاب خدا را از عجم و عربي نشنيده بودم ناچار من ديگر به اين كار انشاء الله بر نمي*گردم و از خدا طلب مغفرت و آمرزش مي*نمايم. سپس حضرت به او فرمودند: بر خيز و غسل كن و از خدا هر چه براي تو جلو آمد سؤال كن و طلب مغفرت و آمرزش نما. زيرا تو بر گناه بزرگي مداومت داشته*اي و چقدر حال تو بد بود اگر بر اين حالت مي*مردي خدا را حمد كن و از او توبه بخواه از هر كاري كه خدا آن را كراهت دارد زيرا خدا كراهت ندارد مگر كار زشت و قبيح و كار قبيح را رها كن براي اهل آن كه براي هر كاري اهلي است.
کی این سوال رو کرده ؟؟

hamid reza
شنبه 13 اسفند 90, 05:15 بعد از ظهر
بالا خره موسیقی حلال شد یا حرام؟

ولیعصر
جمعه 19 اسفند 90, 12:07 بعد از ظهر
[quote="hamid reza":17e6so7w]بالا خره موسیقی حلال شد یا حرام؟
آقا رو باش :D :lol: . تازه میگه لیلی زن بود یا مرد :mrgreen:
حرام[/quote:17e6so7w]
با سند صحبت کن .

mohammad.s
جمعه 19 اسفند 90, 12:39 بعد از ظهر
[quote="mohammad.s":35va25g8][quote="hamid reza":35va25g8]بالا خره موسیقی حلال شد یا حرام؟
آقا رو باش :D :lol: . تازه میگه لیلی زن بود یا مرد :mrgreen:
حرام[/quote:35va25g8]
با سند صحبت کن .[/quote:35va25g8]
یعنی شما نمیدونی موسیقی حرامه ؟؟؟؟!!!! :lol:

حامد
یکشنبه 28 اسفند 90, 04:45 بعد از ظهر
به نظر من موسیقی قطعا حرام است
به دلیل حجم بالای روایات که در حرمت موسیقی یا ابزار و آلات موسیقی اومده

به هیچ وجه هم قابل انکار نیست
یکی از مطاعن یزید هم اهل موسیقی بودنش هست

به هر حال این فراگیر شدن موسیقی از فتنه های آخر الزمان است

خدا ما را در آخر الزمان از معتقدین به امام زمان نگه دارد

ehsan_8665
جمعه 01 اردیبهشت 91, 07:45 بعد از ظهر
بايد تحقيق کرد ديد تو احاديث چي درباره رقص و موسيقي اومده
دوستان اگه حديثي ميدونن بيارن

mohammad.s
جمعه 27 مرداد 91, 04:34 بعد از ظهر
به نظر من موسیقی قطعا حرام است
به دلیل حجم بالای روایات که در حرمت موسیقی یا ابزار و آلات موسیقی اومده

به هیچ وجه هم قابل انکار نیست
یکی از مطاعن یزید هم اهل موسیقی بودنش هست

به هر حال این فراگیر شدن موسیقی از فتنه های آخر الزمان است

خدا ما را در آخر الزمان از معتقدین به امام زمان نگه دارد

با رای خودتون نگید.بگید امامم گفته

حامد
شنبه 28 مرداد 91, 12:04 بعد از ظهر
سلام
بله درسته من معذرت می خوام
ما نباید بگیم به نظر خودمون

طبق احادیثی که از ائمه اطهار رسیده موسیقی حرام هستش چون از موسیقی نهی شدید داریم

mohammad.s
یکشنبه 29 مرداد 91, 12:27 بعد از ظهر
کسی که موسیقی گوش میدهد,بوی بهشت هم به مشامش نمیرسد/اسم معصوم رو یادم نیست!!!!

mohammad.s
یکشنبه 29 مرداد 91, 12:28 بعد از ظهر
اوه!یادم رفت!!!!سلام

mostafahem
یکشنبه 29 مرداد 91, 12:46 بعد از ظهر
سلام
به نظر من برای اینکه بفهمیم یک عملی حرام است یا نه باید ملاکی برای اون داشته باشیم که هموجوری که آقا حامد گفتن در احادیث نهی از موسیقی آمده.
اگه امکان داره آقا محمد چنتا از این حدیثا رو بیارن تا روشون بحث کنیم چون سوال تو این زمینه زیاده

mohammad.s
یکشنبه 29 مرداد 91, 01:04 بعد از ظهر
سلام
به نظر من برای اینکه بفهمیم یک عملی حرام است یا نه باید ملاکی برای اون داشته باشیم که هموجوری که آقا حامد گفتن در احادیث نهی از موسیقی آمده.
اگه امکان داره آقا محمد چنتا از این حدیثا رو بیارن تا روشون بحث کنیم چون سوال تو این زمینه زیاده

شما هم که میگید به نظر خودم!!!!!!!!!!!!!ای بابا.اینقدر بگید تا عادت بشه!

mostafahem
یکشنبه 29 مرداد 91, 01:06 بعد از ظهر
پس نظر کی مهمه؟

hamid reza
سه شنبه 31 مرداد 91, 11:13 قبل از ظهر
پس نظر کی مهمه؟

امام زمان امام زمان بیا که..

حامد
سه شنبه 31 مرداد 91, 01:14 بعد از ظهر
خب پس ملاک هم پیدا شد

چه قدر هم قشنگ پیداشد

ملاک نظر من و شما اونا اون یکیا نیست

به قول حمید رضا باید ببینیم نظر امام زمان چیه

فالحق ما رضیتموه و الباطل ما سخطتموه

mostafahem
سه شنبه 31 مرداد 91, 01:27 بعد از ظهر
خب نظر معصوم چیه آقا حامد؟

حامد
سه شنبه 31 مرداد 91, 01:31 بعد از ظهر
فکر کنم روایات در پست های گذشته اومده

mohammad.s
سه شنبه 31 مرداد 91, 04:51 بعد از ظهر
بگید به نظر امام!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!تو محرم.......

mohammad.s
سه شنبه 31 مرداد 91, 04:53 بعد از ظهر
دقت کردین این بحث تا به حال ازش3909 بار بازدید شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!

hamid reza
سه شنبه 31 مرداد 91, 04:57 بعد از ظهر
بازدید که مهم نیست پستا مهمه

mohammad.s
سه شنبه 31 مرداد 91, 05:01 بعد از ظهر
در هر صورت جالب بوده

hamid reza
سه شنبه 31 مرداد 91, 05:04 بعد از ظهر
اره
خوب بود

mohammad.s
سه شنبه 31 مرداد 91, 05:07 بعد از ظهر
خب دیگه................

حامد
سه شنبه 31 مرداد 91, 05:14 بعد از ظهر
راستی این تاپیک کی شروع کرده بود؟؟؟؟

mohammad.s
سه شنبه 31 مرداد 91, 05:16 بعد از ظهر
ممممممممممممممممممممممممم ممممممممممممممممممممممممم ممممممممممممممممممممممممم ممممممممممممممممممممن!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

حامد
سه شنبه 31 مرداد 91, 05:24 بعد از ظهر
خب مجرم پیدا کردم

حالا که شما شروع کردی یه لطفی به همه بکن
روایت ها در مورد موسیقی جدا کن تو اخرین پست بذار

یا یه نتیجه گیری از این همه پست هایی که گذاشته شده انجام بده تا اخر کار معلوم بشه چی گفته شده و چش باید گفته بشه

ممنون محمد جان

mohammad.s
سه شنبه 31 مرداد 91, 05:44 بعد از ظهر
این همه رو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

hamid reza
سه شنبه 31 مرداد 91, 10:36 بعد از ظهر
هرکی خربزه میخوره پای لرزش هم میشینه

شوخی کردم دستت درد نکنه که این موضوع رو شروع کردی

mostafahem
سه شنبه 31 مرداد 91, 10:56 بعد از ظهر
خب آقا محمد بسم الله منم کمکت می کنم چیزی رو که حامد می خواد آماده کنیم!

اولیش رو من میزارم!!

حامد
سه شنبه 31 مرداد 91, 10:59 بعد از ظهر
بازم به اقا مصطفی

mostafahem
سه شنبه 31 مرداد 91, 11:03 بعد از ظهر
ال الامام الصّادق - عليه السّلام - : لا يَحِلُّ بيعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعليمهُ كُفر.

mostafahem
سه شنبه 31 مرداد 91, 11:04 بعد از ظهر
از روایت بالا نتیجه می گیریم موسیقی ایمان را از کف می برد!!!!!

mostafahem
پنجشنبه 09 شهریور 91, 03:44 بعد از ظهر
آقا محمد بهتره کمک بنده کنید و روایات موسیقی رو جمع بندی کنید

mohammad.s
پنجشنبه 09 شهریور 91, 03:47 بعد از ظهر
من اول سایت یه سوال پرسیدم که هیچ کس جواب نداد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!اولین سوال...............آخر جوابشو خود خودم پیدا کردم!

asemane sokhan
پنجشنبه 09 شهریور 91, 10:59 بعد از ظهر
دوستان یک مسئله:همه جواب مرا لطفا بدید.من در مورد رقص هم به نتیجه ای رسیده ام اگر مایلید بگویم؟

ahmadreza
یکشنبه 19 شهریور 91, 10:18 قبل از ظهر
بله
نهج البلاغه نوف بكالى گويد شبى از شبها ناظر حال امير مؤمنان على عليه السّلام بودم كه از بستر خواب برخاست نگاهى بستارگان نمود سپس فرمود: اى نوف خوابى يا بيدار؟ عرض كردم بيدارم يا على فرمود اى نوف خوشا بحال سبك‏باران و پارسايان دردنيا و شيفتگان آخرت آنان قومى هستند كه زمين را فرش و خاك را بستر و آب را نوشيدنى گوارا قرآن را شعار دائمى خود قرار داده و بدعاء و گفتگوى با حق دل بسته و مسيح‏وار دنيا را از خود جدا و خود را از دنيا جدا نموده‏اند.
اى نوف داود پيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله در چنين ساعتى از شب بود كه براى دعا برخاست و گفت عجب ساعتى است كه هر كس در چنين ساعتى از خداى خود چيزى بخواهد دعايش مستجاب مى‏شود مگر اينكه تحصيل‏دار مالياتى سلطان ستمگرى باشد و يا رياست خواه و يا نگهبان ستمگران باشد و يا بشغل ساز و آواز و رقص باشد و ديگران را با اين اعمال بطرف فحشاء و فساد سوق دهد.

ahmadreza
یکشنبه 19 شهریور 91, 10:22 قبل از ظهر
علامه مجلسی(ره):از کارهای دومی لعنة الله علیه: آنكه غنا ميكنند، و ذكر را به تصنيف‏ها برميگردانند! و در ميان آن اشعار عاشقانه و ملحدانه بنغمه و ترانه ميخوانند، و اين باجتماع علماى ما (شيعه) حرام است. چنانچه دانستى در باب غنا، قطع نظر از اعمال شنيعه‏اى كه در ضمن آن ميكنند از دست بر دست زدن به نغمه كه خدا در قرآن مذمّت فرموده است، و رقص كردن «1» شرعا مذموم است و عقل همه كس حكم به قباحت آن ميكند.

ahmadreza
چهارشنبه 22 شهریور 91, 11:37 قبل از ظهر
در ضمن همیشه اثریت بر گمراهی است .
پس هیچ ربطی ندارد که همه این کاررا انجام می دهند حلال باشد

asemane sokhan
چهارشنبه 22 شهریور 91, 11:45 قبل از ظهر
دوستان یک مسئله:همه جواب مرا لطفا بدید.من در مورد رقص هم به نتیجه ای رسیده ام اگر مایلید بگویم؟

البته نمی دانم این قیاس به حساب می آید یا نه.اگر این قیاس است به من بگویید.

دوستان وقتی اذان می دهند شما چه میکنید؟!نماز می خوانید درست؟

پس اگر موسیقی اذان شیطان باشد،رقص هم با موسیقی می آید؛ پس رقص عبادت شیطان است.

hamid reza
چهارشنبه 22 شهریور 91, 11:56 قبل از ظهر
نتیجه خوبی ولی یه سوال وضوش چیه

asemane sokhan
چهارشنبه 22 شهریور 91, 12:22 بعد از ظهر
فکر کنم هنگامی که داره سه فاز رو میگیره برا رقص میشه وضوش

mostafahem
پنجشنبه 23 شهریور 91, 12:06 بعد از ظهر

به نظر من اینکار درست نیست ! رقص می تواند بدون موسیقی هم باشد! من از دوستان می خوام که روایت درباره تحریم رقص بیاورند

hamid reza
پنجشنبه 23 شهریور 91, 12:09 بعد از ظهر
به نظر من اینکار درست نیست ! رقص می تواند بدون موسیقی هم باشد! من از دوستان می خوام که روایت درباره تحریم رقص بیاورند

میشه یه منبع معرفی کنید

mostafahem
پنجشنبه 23 شهریور 91, 12:27 بعد از ظهر
عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَنْهَاكُمْ عَنِ الزَّفْنِ ؛. حضرت صادق –ع- در روایتی از پیامبر –ص – نقل می کند که آن حضرت فرمود : من شما را از رقص نهی می کنم . (الكافي 6 432 باب الغناء ..... ص : 431)

در این روایت لغت الزفن به معنای رقص ترجمه شده می توانید در سی دی گنجینه این لغت را جستجو کنید حمید جانم!!!!!!

J.MOGHADAM
پنجشنبه 23 شهریور 91, 03:22 بعد از ظهر

به به اثباتت خیلی زیبا بود باریک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

mohammad.s
دوشنبه 24 مهر 91, 01:53 بعد از ظهر
به به اثباتت خیلی زیبا بود باریک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!با نظر خودت نگو....با روایت صحبت کنasemane sokhan

taha
دوشنبه 24 مهر 91, 02:19 بعد از ظهر
نه...........................................

mohammad.s
یکشنبه 21 آبان 91, 05:50 بعد از ظهر
نه...........................................

الان که چی؟؟چه ربطی داشت؟؟!!

حامد
پنجشنبه 25 آبان 91, 07:00 قبل از ظهر
بهتره این حرف این طوری اصلاحش کنیم

اذان اجازه پروردگار برای عبادت است بعد از اذان شما اجازه دارید وارد عبادت با خداوند شویید قبل از اذان این اجازه وجود ندارد --در مورد نماز های واجب --اذان شیطان هم در وازه ورود به عبادت شیطان است رقص یکی از مصادیق شیطان است عبادت شیطان فقط به رقص نیست فحشا و گناهان بزرگ و کوچک وووووو همه عبادت شیطان است لذا موسیقی شروع گمراهی های مخفی است -والله یعلم ونحن لا نعلم -

J.MOGHADAM
دوشنبه 13 آذر 91, 11:49 قبل از ظهر
بهتره این حرف این طوری اصلاحش کنیم

اذان اجازه پروردگار برای عبادت است بعد از اذان شما اجازه دارید وارد عبادت با خداوند شویید قبل از اذان این اجازه وجود ندارد --در مورد نماز های واجب --اذان شیطان هم در وازه ورود به عبادت شیطان است رقص یکی از مصادیق شیطان است عبادت شیطان فقط به رقص نیست فحشا و گناهان بزرگ و کوچک وووووو همه عبادت شیطان است لذا موسیقی شروع گمراهی های مخفی است -والله یعلم ونحن لا نعلم -

دقیقا اینجوریه ...

mohammad.s
سه شنبه 21 آذر 91, 07:00 بعد از ظهر
دقیقا اینجوریه ...

خب شد گفتیا!!!!!!!!!بس کنید!!!با همتونم

taha
چهارشنبه 22 آذر 91, 01:28 بعد از ظهر
رقص را نمیدانم ولی میدونم که اگر موسیقی باعث ایجاد یه حس یا تحریک شهوت بشه حرامه.آهنگ رپ کلا بی برو برگرد حرامه.

J.MOGHADAM
یکشنبه 26 آذر 91, 09:16 بعد از ظهر
خب شد گفتیا!!!!!!!!!بس کنید!!!با همتونم

چی میگی بچه؟؟؟؟

mohammad.s
شنبه 07 بهمن 91, 06:13 بعد از ظهر
چی میگی بچه؟؟؟؟

بچه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!! !در حدی نیستی بخوام جواب بدم متکبر

ABASS
یکشنبه 15 بهمن 91, 10:37 بعد از ظهر
درباره « حرمت رقص» ممکن است به دو گونه احادیث استناد گردد:
۱٫ دسته ای از آنها به صورت عام، مربوط به نهی از هرگونه لهو و لعب و لغو است، که رقص هم از مصادیق آنها به شمار می رود، مانند حدیث امام صادق(ع) که فرمود: «زمانی که آدم(ع) از دنیا رفت، ابلیس و قابیل زبان به شماتت او گشودند و (در مرگ او شادمانی کرده) و به ساز و آواز پرداختند، پس هر کس که روی زمین به این گونه، لذت جوید به آن دو اقتدا کرده است.»[۱] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_edn1)
و یا حدیثی که از امیر المؤمنین علی(ع) نقل شده است که فرمود: «عاقل نیست کسی که در پی لعب باشد و دائم با لهو و طرب خو د را مشغول سازد».[۲] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_edn2)
۲٫ دسته ای از روایات که صریحاً از رقص نهی کرده اند؛ به عنوان نمونه به دو مورد اشاره می کنیم.
الف. از امام صادق (ع) نقل شده که پیامبر(ص) فرمود: «نهی می کنم شما را از رقص و مزمار و بربط و طبل».[۳] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_edn3)
ب. از رسول خدا نیز نقل شده که نهی کرد از ضرب و رقص و هر گونه لهو و لعب، و از حاضر شدن در چنین مجالسی و استماع آن… .[۴] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_edn4)
البته بحث از اعتبار سند و تبیین مفاد و دلالت این روایات، هریک بحث کارشناسی و فقهی مخصوص به خود را می طلبد که در جای خود باید طرح گردد.[۵] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_edn5)
[۱] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_ednref1). وَ عَنْهُمْ عَنْ سَهْلٍ عَنْ سُلَیْمَانَ بْنِ سَمَاعَةَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ الْقَاسِمِ عَنْ سَمَاعَةَ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع) لَمَّا مَاتَ آدَمُ شَمِتَ بِهِ إِبْلِیسُ وَ قَابِیلُ فَاجْتَمَعَا فِی الْأَرْضِ فَجَعَلَ إِبْلِیسُ وَ قَابِیلُ الْمَعَازِفَ وَ الْمَلَاهِیَ شَمَاتَةً بِآدَمَ (ع) فَکُلُّ مَا کَانَ فِی الْأَرْضِ مِنْ هَذَا الضَّرْبِ الَّذِی یَتَلَذَّذُ بِهِ النَّاسُ فَإِنَّمَا هُوَ مِنْ ذَلِکَ، حرّ عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج ۱۷، ص ۳۱۴، ابواب ما یکسب به ،باب، ۱۰۰، تحریم استعمال الملاهی بجمیع اصنافها و بیعها و شرائها.

[۲] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_ednref2). نوری، میرزا حسین، مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰٫

[۳] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_ednref3). عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنِ النَّوْفَلِیِّ عَنِ السَّکُونِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) أَنْهَاکُمْ عَنِ الزَّفْنِ وَ الْمِزْمَارِ وَ عَنِ الْکُوبَاتِ وَ الْکَبَرَاتِ، الکافی، ج ۶، ص ۴۳۲، باب الغناء …؛ وسائل‏الشیعة، ج ۱۷، ص ۳۱۳٫

[۴] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_ednref4). مستدرک الوسایل، ج ۱۳، ص ۲۱۸، مؤسسۀ آل البیت، به نقل از عوالی اللئالی، ج ۱، ص ۲۶۲٫

[۵] (http://islampedia.ir/fa/1390/04/%d8%ad%d8%b1%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%ab/#_ednref5). نک: غایة الآمال فی شرح کتاب المکاسب، ج‏۱، ص ۱۲۴

ABASS
یکشنبه 15 بهمن 91, 10:45 بعد از ظهر
سلیمان بن بلال گوید: حضرت رضا علیه السلام از پدرانش روایت میکرد که ابلیس از هنگام آدم علیه السلام تا بعثت مسیح علیه السلام نزد پیامبران مى‏آمد و با آنها سخن میگفت، و در میان آنها بیش از همه با یحیى بن زکریا انس و رفت و آمد داشت.
روزى یحیى گفت: از تو سؤالى دارم، شیطان گفت: تو بزرگتر از این هستى که پاسخ سؤال تو را ندهم، اینک هر چه میخواهى بپرس و من حقیقت را به تو خواهم گفت.
یحیى گفت دوست دارم دام‏هاى تو را که بوسیله آن مردم را به دام میاندازى مشاهده کنم، شیطان گفت بسیار خوب خواسته‏هاى تو را اجابت میکنم، وعده داد فردا صبح بار دیگر با تو ملاقات خواهم کرد و دامها را به تو نشان خواهم داد.
روز بعد بامداد که حضرت یحیى علیه السلام در منزلش نشسته و در انتظار شیطان بود ناگهان مشاهده کرد از یک سوراخى وارد اطاق شد! در این هنگام شیطان صورتش مانند بوزینه و بدنش مانند خوک و چشمانش از هم شکافته بود، دندانها و دهانش یک تکه استخوان بود، و چانه نداشت دو دست در سینه و دو دست در شانه‏اش قرار داشت، رگهاى درشت پشتش در
جلو بود، انگشتانش در پشت سرش قرار داشت. قبائى در بر کرده که وسط آن را با یک رشته بسته بود، و در آن رشته نخهاى متعددى سبز و قرمز آویزان کرده بود.
زنگ بزرگى در دست گرفته و یک سپر بر آن آویخته بود، و یک قلاب آهنى نیز در میان سپر گذاشته بود، پس از اینکه در نزد یحیى نشست، یحیى گفت این کمربند چیست که در وسط کمر بسته‏اى؟
گفت: این مجوسیت است که من براى آنها تأسیس کردم و آراستم، سپس گفت: این نخهاى رنگارنگ چیست؟ گفت اینها رنگهائى است که بوسیله آنها زنها را زینت میدهم تا مردم را فریب دهند.
حضرت یحیى گفت: پس این زنگ چیست که در دست خود گرفته‏اى؟
گفت این ساز و آواز است که مردم را هنگامى که در مجالس گرد هم آمده‏اند و شراب میخورند این زنگ را بصدا مى‏آورم و آنها به رقص و پایکوبى میپردازند، و شادمانى میکنند.
در اثر رقص و پایکوبى گروهى بیهوش میگردند و بعضى پیراهن پاره میکنند و عده‏اى از فرط مستى و بیخودى انگشتهاى خود را گاز میگیرند.
یحیى گفت: از کدام طبقات بیشتر خوشت مى‏آید، گفت: از زنان، آنها وسیله شکار کردن من هستند و توسط زنان نقشه‏هاى خود را انجام میدهم، هر گاه مردان صالح مرا نفرین میکنند من از آنها فرار میکنم و به اجتماعات زنها میروم، و از سخنان آنها بسیار خوشم مى‏آید و لذت میبرم.
حضرت یحیى گفت پس این سپر چیست که بالاى سرت گذاشته‏اى، گفت بوسیله آن دعاهاى مردان شایسته را از خود دفع میکنم، گفت پس این آهن که بالاى آن هست براى چیست؟.
گفت بوسیله این آهن دلهاى افراد شایسته را بطرف خود متمایل میکنم، یحیى گفت آیا تاکنون بر من پیروزشده‏اى؟.
گفت تاکنون نتوانسته‏ام بر تو پیروز شوم، و لیکن یک خصلت در تو هست که مرا به تعجب آورده است.
یحیى گفت آن چیست؟ گفت: تو مرد پرخورى هستى! هر گاه افطار میکنى و زیاد میخورى پرخورى تو مانع مى‏شود که بتوانى در شب برخیزى و نماز بگذارى، گفت: اینک با خداى خود پیمان بستم که بعد از این از طعام سیر نگردم تا آنگاه که به جوار رحمتش شتابم.
شیطان هم گفت من نیز متعهد شدم که دیگر مسلمانى را نصیحت نکنم، شیطان از نزد یحیى بیرون شد و دیگر بطرف او برنگشت.
( اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام صفحه 882)

ABASS
یکشنبه 15 بهمن 91, 10:48 بعد از ظهر
حضرت امیر بیان در نهج البلاغه حکمت 367 چنین می فرماید:

ای مردم کالای دنیای حرام چون برگ های خشکیده وبا خیز است ، پس از چراگاه آن دوری کنید ، که دل کندن از آن لذت بخش تر از اطمینان داشتن به آن است ، و به قدر ضرورت از دنیا برداشتن بهتر از جمع آوری سرمای? فراوان است.
آن کس که از دنیا زیا برداشت به فقر محروم است ، و آن کس که خود را از آن بی نیاز انگاشت ر آسایش است ، و آن کس که زیور دنیا دیدگانش را خیره سازد دچار ور دلی گردد ، و آنکس که به نیای حرام عشق ورزید ، درونش پر از اندوه شد ، و غم و اندوه ها در خان? دلش رقصان گشت، که از سویی سرگرمش سازند ، و از سویی دیگر رهایش نمایند، تا آنجا که گلویش را گرفته در گوشه ای بمیرد ، رگ های حیات او قطع شده ، و نابود ساختن او بر خدا آسان ، و به گور انداختن او به دست دوستان است.
اما مومن با چشم عبرت به دنیا می نگرد، و از دنیا به انداز? ضرورت بر می دارد ، و سخن دنیا را از روی دشمنی می شنود ، چرا که تا گویند سرمایه دار شد، گویند تهیست گردید ، و تا در زندگی شاد می شوند با فرا رسیدن مرگ غمگین می گردند ، و این اندوه چیزی نیست که روز پریشانی و نومیدی هنوز نیامده است

J.MOGHADAM
یکشنبه 11 فروردین 92, 05:38 بعد از ظهر
بچه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!! !در حدی نیستی بخوام جواب بدم متکبر

یا علی آقا یا علی!!...

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 05:21 بعد از ظهر
اولین موسیقی توسط چه کسی ساخته شد؟؟؟؟؟!!!!!

hamid reza
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 05:28 بعد از ظهر
اولین موسیقی توسط چه کسی ساخته شد؟؟؟؟؟!!!!!

شیطان طبق روایت الان کامل یادم نمیاد

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 05:31 بعد از ظهر
احسنت
در چه زمانی؟؟!همش سواله........نمیدونی بگم!!!!!!؟

hamid reza
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 05:38 بعد از ظهر
وقتی که قابیل هابیل کشت
شیطان برای اینکه قابیل ناراحت نباشه براش موسیقی زد

mohammad.s
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 05:42 بعد از ظهر
منبع؟؟؟؟
/
//

hamid reza
یکشنبه 01 اردیبهشت 92, 05:46 بعد از ظهر
منبع یادم نیست
ولی میدونم حدیث

taha
سه شنبه 11 تیر 92, 09:28 بعد از ظهر
جواب سوال اصلی رو بگید.چه پاداشی داره؟

hamid reza
سه شنبه 11 تیر 92, 09:40 بعد از ظهر
چی چه پاداشی داره؟؟

J.MOGHADAM
چهارشنبه 12 تیر 92, 04:30 بعد از ظهر
سوال اصلی کودومه؟؟

hamid reza
چهارشنبه 12 تیر 92, 11:50 بعد از ظهر
فکر کنم همون سوالی که
mohammad.s (http://rayatolmahdi.com/member.php?5821-mohammad-s)

تو صفحه اول پرسیده

taha
پنجشنبه 13 تیر 92, 11:14 بعد از ظهر
آره همون سوال اصلی که mohammad.s (http://rayatolmahdi.com/member.php?5821-mohammad-s)تو ص اول پرسیده رو میگم.

یا حسین
جمعه 17 آبان 92, 12:21 قبل از ظهر
موسیقی کیلو چنده

متاسفانه من آدمایی رو میشناسم که با موسقی آرامش میگیرن براشون متاسفم

mohammad.s
دوشنبه 14 مهر 93, 03:40 بعد از ظهر
جواب سوال اصلی رو بگید.چه پاداشی داره؟ بسم
بسم الله الرحمن الرحیم----متاسفانه کتاب موسیقی ای که در آغاز بحث همراهم بود دست آقایxمونده!!!!!!ولی تا اونجایی که یادمه معصوم فرموده بودند:در بهشت درختی است که خداوند به نسیم بهشت امر میکند بر آن بوزد.زمانی که نسیم به شاخه های این درخت برخورد میکند,نوای بسیار زیبایی به گوش خواهد رسید که تا به حال صدایی دلنشین تر از آن به گوش نخورده است.این پاداش اوست.......................................... .......

ذاکری
پنجشنبه 26 آذر 94, 12:04 قبل از ظهر
حضرت امام علی بن موسی الرضا (امام هشتم) علیه السلام:

استماع الاَوتار مِنَ الکبائر.

گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰

ذاکری
پنجشنبه 26 آذر 94, 12:05 قبل از ظهر
بسم الله الرحمن الرحيم
موضوع : حرام بودن موسیقی از نظر قرآن و احادیث، خرید و فروش آن، اثرات آن و. ..
〰〰〰〰〰〰〰〰

منع موسیقی و آوازه خوانی در سنت رسول الله ص

رسول اکرم (ص):در ضمن حدیث مناهی فرمودند : شما را از بازی با نرد وشطرنج و نواختن در طبل و عود و طنبور و همچنین خرید و فروش آنها نهی میکنم.
منبع:ترجمه من لا یحضره الفقیه جلد 5صفحه 308

رسول اکرم (ص):همانا خدای تعالی مرا به عنوان هدایت و رحمت از برای جهانیان مبعوث فرموده است و به من فرمان داده است تا نواختن در نی ها و دایره ها وتارو مزمارها را نابود سازم.
منبع:امالی صدوق صفحه 422

ذاکری
پنجشنبه 26 آذر 94, 12:07 قبل از ظهر
وسس و مخترع موسیقی و آوازه خوانی شیطان و قابیل اند

امام صادق (ع):هنگامی که آدم(ع)از دنیا رفت ابلیس و قابیل از مرگ او اظهار شادمانی کردند و در زمین به هم پیوستند برای همین شیطان اولین آلت موسیقی را به شکل طنبور اختراع نمود و شروع به نواختن کرد و قابیل با شنیدن نوای ساز شیطان اقدام به خوانندگی نمود پس هرچه در زمین از این قبیل وسائل باشد که مردم از آن لذت میبرند از همان زمان منشإ می گیرد .
منبع: فروع کافی جلد 4صفحه 431

درباره کسی که به نوای موسیقی و آوازه خوانی گوش می دهد

امام رضا (ع):گوش فرا دادن و شنیدن صدای تارها و آلات موسیقی از گناهان کبیره است.
منبع :وسائل الشیعه کتاب تجارت باب 100

امام صادق (ع):شخصی از امام(ع)درباره حکم گوش دادن به آلات موسیقی و صوت شخص آوازه خوان سوال نمود حضرت پاسخ دادند ای مرد آیا سخن خدای متعال در سوره اسری آیه 17را نشنیدی که می فرماید:همانا چشم وگوش و قلب نسبت به آن چیزهایی که کسب نموده اند مسئولند .پس گوش خود را از شنیدن صداهای حرامی مانند موسیقی و آوازه خوانی حفظ کن که در قبال آن مسئول هستی . منبع:مستدرک الوسائل جلد 13باب80حدیث2

امام صادق (ع):شخصی به امام (ع)عرض کرد :پدر و مادرم فدایت وقتی در منزل به مستراح می روم از خانه همسایه ام نوای موسیقی و آوازه خوانی به گوشم می رسد و من گاهی برای آنکه صدای موسیقی آنها را بشنوم نشستن در مستراح را طول می دهم .پس امام (ع)فرمود :ای مرد شنیدن موسیقی و خوانندگی را ترک کن آن مرد گفت ای مولای من آخر من که به مجلس آنها نرفته ام بلکه فقط صدای آوازی از آنها را می شنوم پس امام (ع)فرمودند:آیا گفتار خدای متعال سوره اسری آیه 17را نخوانده ای همانا چشم و گوش و قلب نسبت به آن چیزی که کسب کده اند مسئول هستند .آن مرد پس از شنیدن این آیه گفت:به خدا این آیه از کتاب خدا را تا کنون از هیچ عرب و عجم نشنیده بودم ودیگر این عمل را تکرار نخواهم کرد .پس امام فرمودند :برخیز و غسل توبه کن زیرا بر گناه بزرگی مداومت می کردی .
منبع :من لا یحضر الفقیه ج1 صفحه 73

ذاکری
پنجشنبه 26 آذر 94, 12:10 قبل از ظهر
حرام بودن درآمد و کسب شخص نوازنده

مولا علی (ع):روزی امیرالمومنین (ع)شنیدند که مردی طنبور می نوازد .آن حضرت او را از این کار بازداشته و نهی فرمودند .پس طنبور او را گرفته و شکستند .سپس چند درهم به آن مرد دادند و فرمودند :برخیز و با این پولی که به تو دادم به حمام برو و غسل توبه کن .زیرا پولی که از این راه بدست آوردی حرام و در نتیجه غسل هایی هم که می کردی باطل بود.سپس فرمود آیا می دانی طنبور در هنگامی که نواخته می شود چه می گوید ؟آن مرد گفت شما به آن داناتر هستید .امام علی (ع)فرمودند :طنبور در آن حال می گوید :ای صاحب من به زودی پشیمان می شوی .ای نوازنده من بزودی در آتش دوزخ خواهی رفت .و این گونه به نفرین او ادامه می دهد تا نواختنش پایان یابد.
منبع :مستدرک کتاب تجارت باب 79

حضرت صادق (ع):مزد مرد و زن خواننده حرام است.
منبع من لایحضر الفقیه جلد 3 صفحه105

حضرت رضا (ع):از امام (ع)درباره کسب شخص آوازه خوان سوال شد.حضرت فرمودند : پول این شخص مانند پول سگ حرام است.
منبع :وسائل الشیعه جلد12صفحه 88
⭕️تذکر:منظور از پول سگ یعنی پولی که در خرید و فروش سگ مورد استفاده قرار می گیرد.

حضرت صاحب الزمان (ع):در نامه ای به محمد ابن عثمان فرمودند :و اما آن چیزی را که به عنوان صله برای ما ارسال کردی نمیپذیرم .زیرا ما خاندان رسول خدا (ص)فقط چیزی را قبول می کنیم که پاک و پاکیزه باشد .واین مالی که ارسال نمودی دستمزد و پول شخصی خواننده می باشد .و همانا پول این شخص حرام است.
منبع :وسائل الشیعه جلد 12صفحه 86

درباره زنان آوازه خوان و نوازنده

رسول خدا (ص):در شب معراج که به آسمانها رفته بودم ملکوت زنی را دیدم که سر تا پایش تماما به شکل سگ بود و آتش از پائین اش داخل می شد و از دهانش خارج می شد از جبرئیل پرسیدم این شخص کیست ؟گفت:او زنی بوده که در دنیا آوازه خوانی یا نوازندگی می نموده است.
منبع:حیوه القلوب مجلسی باب معراج

حضرت صادق (ع):زن خواننده یا نوازنده ملعون است و هرکس در آمد او را بخورد ملعون است و مزد او مانند پول سگ حرام است.
منبع : وسائل الشیعه جلد12صفحه 85

ذاکری
پنجشنبه 26 آذر 94, 12:12 قبل از ظهر
حرام بودن درآمد و کسب شخص نوازنده🚫

📌مولا علی (ع):روزی امیرالمومنین (ع)شنیدند که مردی طنبور می نوازد .آن حضرت او را از این کار بازداشته و نهی فرمودند .پس طنبور او را گرفته و شکستند .سپس چند درهم به آن مرد دادند و فرمودند :برخیز و با این پولی که به تو دادم به حمام برو و غسل توبه کن .زیرا پولی که از این راه بدست آوردی حرام و در نتیجه غسل هایی هم که می کردی باطل بود.سپس فرمود آیا می دانی طنبور در هنگامی که نواخته می شود چه می گوید ؟آن مرد گفت شما به آن داناتر هستید .امام علی (ع)فرمودند :طنبور در آن حال می گوید :ای صاحب من به زودی پشیمان می شوی .ای نوازنده من بزودی در آتش دوزخ خواهی رفت .و این گونه به نفرین او ادامه می دهد تا نواختنش پایان یابد.
📚 منبع :مستدرک کتاب تجارت باب 79

📌حضرت صادق (ع):مزد مرد و زن خواننده حرام است.
📚منبع من لایحضر الفقیه جلد 3 صفحه105

📌حضرت رضا (ع):از امام (ع)درباره کسب شخص آوازه خوان سوال شد.حضرت فرمودند : پول این شخص مانند پول سگ حرام است.
📚منبع :وسائل الشیعه جلد12صفحه 88
⭕️تذکر:منظور از پول سگ یعنی پولی که در خرید و فروش سگ مورد استفاده قرار می گیرد.

📌حضرت صاحب الزمان (ع):در نامه ای به محمد ابن عثمان فرمودند :و اما آن چیزی را که به عنوان صله برای ما ارسال کردی نمیپذیرم .زیرا ما خاندان رسول خدا (ص)فقط چیزی را قبول می کنیم که پاک و پاکیزه باشد .واین مالی که ارسال نمودی دستمزد و پول شخصی خواننده می باشد .و همانا پول این شخص حرام است.
📚منبع :وسائل الشیعه جلد 12صفحه 86

🎵درباره زنان آوازه خوان و نوازنده🚫

📌رسول خدا (ص):در شب معراج که به آسمانها رفته بودم ملکوت زنی را دیدم که سر تا پایش تماما به شکل سگ بود و آتش از پائین اش داخل می شد و از دهانش خارج می شد از جبرئیل پرسیدم این شخص کیست ؟گفت:او زنی بوده که در دنیا آوازه خوانی یا نوازندگی می نموده است.
📚 منبع:حیوه القلوب مجلسی باب معراج

📌حضرت صادق (ع):زن خواننده یا نوازنده ملعون است و هرکس در آمد او را بخورد ملعون است و مزد او مانند پول سگ حرام است.
📚 منبع : وسائل الشیعه جلد12صفحه 85

mahdi11
یکشنبه 19 دی 00, 09:33 قبل از ظهر
👌گوش دادن به موسیقی از گناهان کبیره است و برای آن عذاب خوار کننده مهيا است ...

▪️عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ اِبْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِسْمَاعِيلَ عَنِ اِبْنِ مُسْكَانَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ سَمِعْتُهُ يَقُولُ : اَلْغِنَاءُ مِمَّا وَعَدَ اَللَّهُ عَزَّوَجَلَّ عَلَيْهِ اَلنَّارَ وَ تَلاَ هَذِهِ اَلْآيَةَ : «وَ مِنَ اَلنّٰاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ اَلْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اَللّٰهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَ يَتَّخِذَهٰا هُزُواً أُولٰئِكَ لَهُمْ عَذٰابٌ مُهِينٌ».

🔸محمّد بن مسلم گويد : امام باقر عليه السّلام فرمود : موسیقی و آوازه* خوانى از گناهان كبيره است كه خداوند متعال خواننده و شنونده آن را وعده دوزخ داده است ؛ سپس امام باقر عليه السلام اين آيه را تلاوت كرد : «برخى از مردم ، خريدار سخن بيهوده* اند تا ديگران را سرگرم كنند و ندانسته از راه خدا سرگشته سازند ، و سخن خدا را به بازى بگيرد ؛ براى آنان عذاب خوار كننده مهيا است».

#غنا #موسیقی #آوازه_خوانی

📚الکافی ج ۶ ص ۴۳۱
📚البرهان في تفسير القرآن ج ۴، ص ۳۶۲