PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مگه خدا نمی دونه؟

ABASS
سه شنبه 23 فروردین 90, 02:59 بعد از ظهر
:o :shock: :o مگه خدا نمیدونه که کیا بهشت میرن و کیا جهنم پس چرا ما رو به این دنیا آورد اصلا چرا جهنمی ها رو آفرید که اونارو ببره جهنم وعذاب کنه؟ :evil: :o :shock: :twisted: :geek: :?:

mohammad.s
پنجشنبه 25 فروردین 90, 05:32 بعد از ظهر
براي اينكه انسان ها مورد ترحم قرار بگيرند :o :D :D :D :D :D

mahdi10
شنبه 27 فروردین 90, 06:17 بعد از ظهر
دوست عزیز اگه ممکنه منظورتون رو دقیق تر بگید.
یعنی میخای بگی چون خدا میدونه ما مجبوریم یا مسئله دیگه ای مد نظرته لطفا سوال رو دقیق تر بیان کنید :mrgreen: :D :mrgreen:

mohammad.s
سه شنبه 30 فروردین 90, 06:55 بعد از ظهر
براي آنكه انسان ها مورد ترحم قرارگيرند :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ABASS
شنبه 10 اردیبهشت 90, 03:01 بعد از ظهر
باسلام خدمت دوستان و با تشکر از این دقت نظر آقا مهدی پس به دو صورت سوال را بیان میکنیم :shock: :D :lol: 1-اگه خداوند عالم به عاقبت ما هست چرا ما را آفرید و چرا اهل جهنم را آفرید؟ :o :shock: :twisted: 2-حال که ما به این دنیا آمدیم وخداوند عالم به اعمال ما هست پس تقدیر ما مشخص شده است پس ما مجبور به انجام یکسری اعمال هستیم ؟! :evil: :twisted: :evil:

YE ASHENA
شنبه 10 اردیبهشت 90, 04:26 بعد از ظهر
این که همون بحث خیلی قدیمی ی جبر و اختیار،فقط خواهش میکنم نخواید توضیح بدم چون اولا طولانی ی.ثانیا اینقدر مطلب در موردش هست که نگو...
البته همه میدونن طبق روایت به این مضمون "لا جبر و لا اختیار بل شیء بین شیء"...

حامد
یکشنبه 11 اردیبهشت 90, 08:16 بعد از ظهر
سلام
لا جبر و لا تفویض بل امر بین الامرین
که تفویض با اختیار خیلی فرق می کنه
یا علی

YE ASHENA
یکشنبه 11 اردیبهشت 90, 09:50 بعد از ظهر
چه فرقی میکنه؟...

ABASS
دوشنبه 12 اردیبهشت 90, 04:14 بعد از ظهر
لطفا دقت کنید :shock: :o سوال دو قسمت داره قسمت اول در مورد حکمت خلقت ودر ثانی حکمت خلقت اهل جهنم است به طور مثال یک فرد در روز قیامت محکوم به جهنم می شود تا ابد آیا حق دارد این سوال را از خدا بپرسد که آخه خدا شما که میدونستی اگه من بیام به این دنیا با اعمالم اهل جهنم میشوم پس چرا مرا آفریدی که حالا مرا عذاب کنی؟ وقسمت دوم سوال در مورد جبر واختیار میباشد که ممنون میشویم اگه اطلاعاتی دارید به ما بگویید؟! :D :P :lol: :mrgreen: :geek:

حامد
سه شنبه 20 اردیبهشت 90, 05:06 قبل از ظهر
سلام
این دو تا سئوال در حقیقت به هم برمی گرده اگه ما اختیار داشته باشیم سئوال اول موضوع نخواهد داشت
جواب سئوال دوم :
ما در این دنیا کاملا اختیار داریم
علت
این را به وجدان خودمان درک میکنیم :D

zoha
سه شنبه 20 اردیبهشت 90, 09:49 قبل از ظهر
اقای حامد میشه اینو که با وجدانمون درک می کنیم که اختیار داریم رو توضیح بدید؟
و اینکه اختیار داشتن ما چه ویژگی ای داره؟ یعنی اختیار داریم که چه کار کنیم؟

حامد
پنجشنبه 22 اردیبهشت 90, 12:12 قبل از ظهر
میشه اینو که با وجدانمون درک می کنیم که اختیار داریم رو توضیح بدید؟
دوت عزیز ما بالوجدان می فهمیم ودرک می کنیم که بین تپش قلب و مثلا تایپ کردن ما ---یا حرکت ئست--- تفاوت مهمی وجود دارد و ان اینکه اولی به دست ما نیست و لی دومی به دست ما هست یا یه مثال دیگه ما بین حرکت دستی که نا خود اگاه ارتعاش دارد و می لرزد با دستی که خ.دمان از روی اختیار حرکت می دهیم فرق قائلیم لذا اولی را بیماری می دانیم چون در اختیار ما نیست [code]پس بالوجدان دومی را اختیاری می دانیم

یعنی اختیار داریم که چه کار کنیم؟
هر چیزی که در حوزه فعل باشد یعنی از افعال ما به حساب اید در ان مختاریم چیزی گه فعل ما محسوب نشود مثل تپش قلب از موضوع خارج است و مورد بحث جبر و اختیار نیست تنها مورد بحث در اینجا فعل ما است و اختیار داریم هر کاری که بخواهیم و بتوانیم انجام دهیم
یا علی صلوات الله علیه

YE ASHENA
شنبه 24 اردیبهشت 90, 04:26 بعد از ظهر
کی گفته ما کاملا اختیار داریم؟مثلا شما تو انتخاب پدر و مادرت چه اختباری داشتی؟یا اینکه مرد باشی با زن؟...

ABASS
یکشنبه 25 اردیبهشت 90, 05:23 بعد از ظهر
کی گفته ما کاملا اختیار داریم؟مثلا شما تو انتخاب پدر و مادرت چه اختباری داشتی؟یا اینکه مرد باشی با زن؟...
با سلام من این سوال راتکمیل تر کنم ما در انتخاب جایی که بدنیا میآییم هم اختیار نداریم واگر عوامل مختلفی را در انتخاب دین تاثیر گذار بدانیم (خانواده ,جامعه و...)یک نفر که در اسراییل بدنیا میاید ویک نفر که در ایران بدنیا میاید با هم فرق دارند یعنی اگر دین اسلام(البته شیعه دوازده امامی)دین بر حق باشد پس آن فرد ایرانی راحت تر میتواند به آن برسد و آنکی سخت تر (پس عدالت چه میشود) :?: :!: :geek:

حامد
چهارشنبه 28 اردیبهشت 90, 12:18 قبل از ظهر
اشتباه بزرگ دوستان :
موضوع جبر یا عدم جبر یا بین الامرین فعل ما است
پدر مادر مرد و زن محل تولد فعل ما نیست که از اختیار یا جبر ان بحث کنیم لذا سئوال اشتباه است
ما در افعالمون کاملا مختاریم
یا علی صلوات الله علیه

zoha
پنجشنبه 29 اردیبهشت 90, 01:50 بعد از ظهر
اقای حامد این چه جوابیه؟ شما برای چه iq ای دارید صحبت می کنید :roll:
خوب چه چیزایی تعیین کننده افعال ما هستن؟همین پدر و مادر و مکان و زمان و هزارچیز دیگه. مطمئنا نمی خواید بگید اگر همین شما دویست سال پیش تو اسکاندیناوی به دنیا می اومدید باز هم یک شیعه اثنی عشری دو اتیشه بودید که همه قله های هدایت و سعادت رو فتح کرده :!:

حامد
پنجشنبه 29 اردیبهشت 90, 11:08 بعد از ظهر
سلام دوست عزیز

اقای حامد این چه جوابیه؟ شما برای چه iq ای دارید صحبت می کنید
لطفا با عصبا نیت بحث نکنید اتفاق مهمی نیافتاده حد اکثر شما حرف من قبول نمی کنید این که عصبانیا نداره دوست عزیز

خوب چه چیزایی تعیین کننده افعال ما هستن؟
ببین دوست عزیز بحث را توجه کن که خلط نشه این که چه چیزهایی موثر در تصمیم گیری ما است بحث قابل قبولیه علاوه بر چیزهایی که شما نام بردید خیلی از عوامل تاثیر گذار دیگه ای هست که در تصمیمات ما تا ثیر گذاره
اما سخن در این جاست که ایا اون لحظه ای که ما در حال تصمیم و انتخاب یک موضوع هستیم این اراده ما است که حاکم است و تعیین کننده یا اراده ای در کنار اراده ما -عرضی یا طولی -وجود دارد که اون اراده در فعل ما شریک است -چه شریک اقوی چه شریک اضعف -ویا نه اراده دوم همه کاره است و اراده ما هیچ کاره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :?: :shock:
در این سه فرض بالا عرض بنده این است که فقط و فقط اراده ماست که حاکم است لا غیر
بله ما اختیار می کنیم مصالح و مفاسد را در نظر می گیریم و انتخاب می کنیم ممکن است کسی که مثلا ترک باشد لباس قرمز را انتخاب کند کسی که اهل مالزی باشد لباس زرد کسی که اهل شمال با شد ابی ویا هر فرهنگی یک رنگی با توجه به علایق خودش انتخاب کند اما سخن در این این است که در انتخاب خود مجبور نیست
این که من و شما شیعه هستیم هم به انتخاب خود من شماست اگر در جای دور افتاده ای بودیم و سخنی از شیعه به ما نرسیده بود شیعه نبودیم اما این مهم نیست -در این بحث - اینجا مهم این است که ما ان اعتقاد غیرشیعه -طبق فرض شما-را خودمان انتخاب می کردیم و اراده ما حاکم بود
باز هم به وجدانیات -بدیهیات - خود برگردیم شما کسی را که مجبور به گفتن کلمه کفر شده کافر می دانید ؟؟؟ خیر چون اختیار نداشته مذموم نیست
لذا شما تماما جایی مدح یا ذم می کنید که اختیار در فاعل موجود باشد و الا مدح و ذم بی معنی است
لذا شما باالوجدان کسی را به خاطر ایرانی بودن ذم نمی کنید و کسی را به خاطر اروپایی بودن مدح نمی کنید چرا که از روی اختیار نبوده و مستحق مدح و ذم نیست
پس اینکه شما افراد را به خاطر افعالشان مدح یا ذم می کنید و در ان لحظه که مدح یا ذم می کنید توجه به ملیت پدر پدر بزرگ و مادر جد و دایی خاله طرف ندارید چون فامیل او هرکه با شد فعل او از روی اختیار است و قابل مدح و ذم
یا علی صلوات الله علیه

zoha
چهارشنبه 04 خرداد 90, 03:35 بعد از ظهر
چشم عصبانی نمیشم :lol:
بیانتون هم مثل حوزویاست ادم جونش در میاد تا بفهمه :roll: اقوی و اضعف و لاغیرو...
من هم قبول دارم که اون لحظه ای که ما عملی رو انجام می دیم اراده ما حاکمه اما من میگم ما زمانمندیم و همه شرایط و صورتهای پیشین و حتی اکنون تعیین می کنن که ما چه انتخابی بکنیم و اصلا بین چه چیزایی انتخاب بکنیم و چه بسا بین اون چیزایی که میخوایم تو یه لحظه انتخاب کنیم هیچ موردی یافت نشه که سعادت ابدی -به اون معنا که مثلا مد نظر یه دین هستش -در اون انتخاب موجود باشه
این برای اینکه مطمئن باشین عصبانی نیستم :P

حامد
پنجشنبه 05 خرداد 90, 06:10 قبل از ظهر
سلام

بیانتون هم مثل حوزویاست ادم جونش در میاد تا بفهمه :roll: اقوی و اضعف و لاغیرو...
جدا شرمنده هستم از این بیان درب داغون :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

من هم قبول دارم که اون لحظه ای که ما عملی رو انجام می دیم اراده ما حاکمه
ما به همین می گیم اختیار و کسانی که جبر ی هستند این قبول ندارن مثل فلاسفه که قائل به جبرند و ضرورت را بر افعال انسان حاکم می دونن

حتی اکنون تعیین می کنن که ما چه انتخابی بکنیم
دوست عزیز تعیین نمی کنند به نحوی که اراده ما مضمحل بشه اولا
ثانیا برفرض که فرموده شما قبول کنیم این تاثیر در همه انتخاب ها نیست چرا که خیلی چیز هایی است اکه دستخوش محیط نمی شود و در همه اقوام بشر ثابت است و این ها اصول کلی هستند همه دروغ و دزدی و کلا ظلم بد می دونن همه تبعیت کردن از اشتباه مسلم را زشت می دونن
لذا در امری که مستحق ثواب یا عقاب است اراده ما کاملا مستقل عمل می کنن
ممنون از اشکا ل های خوب شما

ABASS
پنجشنبه 05 خرداد 90, 01:06 بعد از ظهر
خوب,اختیار قبول ولی سوال این است که عوامل مختلفی روی این اختیار تاثیر گذارند پس میشود به عدالت خدا خورده گرفت که چرا برای بعضی ها همه شرایط برای پذیرش دین فراهم است (خانواده وجامعه و...)وبرای بعضی ها خیلی کم :?: :!: :!:

zoha
چهارشنبه 11 خرداد 90, 02:08 بعد از ظهر
خواهش می کنم بیان شما بسیار شیواست اما متاسفانه فهم من اونقدر بالا نیست شماکنار بیاید لطفا :)
اگه شما به همون می گین اختیار من میگم سر خودتون کلاه میگذارین چون اگه قرار باشه انسان با اختیار خودش به راهی بره که سعادت ابدیش در گرو اونه این میزان اختیار برای همچین انتخاب بزرگی خیلی ناچیزه به ویژه وقتی شما انحصار گرا باشید یعنی همه حقیقت و سعادت رو در رفتن به همون یک راه بدونید و به قول خودتون ولاغیر :P
خوب مشکل من هم با همین تناقضه یعنی اصول کلی ای که همیشه ثابتن و شرایطی که همیشه تغییر می کنن
خواهش می کنم ممنون از شما که با حوصله به من بی حوصله جواب میدین :P

حامد
چهارشنبه 11 خرداد 90, 05:15 بعد از ظهر
فعلا اینو بگم
دوست عزیز zoha
ما -شيعه - انحصار گرا نیستیم البته قائل به پلورالیسم هم نیستیم
ما پلورالیسم معرفتی را قائل نیستم و منکر هستیم شدیدا
اما پلورالیسم نجات را قائلیم
تا اونجا که من می دونم تنها دینی هستیم که قائل به پلورالیسم نجات هستیم
اما اگر انحصار گرا هم باشیم اختیار کاملا درسته
یا علی

طاها
یکشنبه 15 خرداد 90, 03:22 قبل از ظهر
با سلام خدمت آقا حامد
اگه میشه وقتی از کلماتی همچون(پلورالیسم)استفاده میکنید معنی آن را هم بگویید تا آنهایی که با این کلمات آشنا نیستند هم متوجه بشوند ممنون :D :mrgreen: :lol:

حامد
یکشنبه 15 خرداد 90, 04:20 بعد از ظهر
سلام
کسانی که تو بحث شرکت می کنن فکر کنم که باید معانی این کلمات را بدونن
افرادی هم که نمی دونن می تونن در یک پست جدید سئوال کنند تا در مورد اون بحث بشه
اگه قرار باشه در همین جا توضیح بدبیم در یک زمان دو یا بیشتر بحث جریان می افته که هیچ کدوم به نتیجه نمی رسه و معلوم نمی شه دعوا سر چیه
اما اینجا بحث اختیار انجام شد و برای دوستان مسجل شد که ما اختیار داریم

zoha
جمعه 24 تیر 90, 02:42 بعد از ظهر
قائل به پلورالیزم نجات هستید یعنی چی ؟ مثلا از نظر شما یه سنی (حالا مسیحی و زرتشتی پیشکش یهودی هم که اصلا هیچی) می تونه بره بهشت؟ منظورتون رو از پلورالیزم نجات بفرمایید.
کو مسجل بشه که ما اختیار داریم؟ اینکه اصول کلی ای هست که همیشه ثابته (اگه باشه البته) چه ربطی به اختیار داشتن ماداره؟

حامد
سه شنبه 28 تیر 90, 10:58 بعد از ظهر
قائل به پلورالیزم نجات هستید یعنی چی ؟
یعنی اینکه این گونه نیست که فقط شیعیان از اتش جهنم نجات پیدا می کنند غیر شیعه هم امکان نجات انها از اتش جهنم هست به شرط اینکه حجت بر انها تمام نشده باشد
به اصطلاح روایات مستضعف در دین

کو مسجل بشه که ما اختیار داریم؟ اینکه اصول کلی ای هست که همیشه ثابته (اگه باشه البته) چه ربطی به اختیار داشتن ماداره؟
فکر می کنم توی مباحث گذشته ثابت شد اگه نشد محل اشکال را بفرمایید

خود شما بحث را به پلورالیزم کشاندید الته به نظر من ربطی به بحث نداشت

zoha
شنبه 08 مرداد 90, 05:16 بعد از ظهر
من بحث رو به پلورالیزم "نکشاندم" بحث "کشیده شد" اون به خاطر این بود که صحبت از اصول جاویدان و شرایط متغیر بود. من حرفم سر اینه که وقتی ما در شرایط متفاوت و متغیر متولد می شیم و بزرگ و تربیت می شیم و ... چطور ممکنه بتونیم به اصول یکسانی پایبند باشیم و چطور میشه که سعادت ما در گرو چنین اصولی باشه
حالا اگه شما باز هم فکر می کنید ربط نداره خوب هر آنچه میل شماست...

حامد
شنبه 08 مرداد 90, 10:41 بعد از ظهر
اگه شما باز هم فکر می کنید ربط نداره خوب هر آنچه میل شماست...
سلام دوست عزیز
ربطی به میل من نداره این دو تا دو موضوع کاملا متفاوت است بحث قبلی ما در این بود که ایا فاعل افعال انسان خود انسان است یا قدرتی یا عاملی خارج از انسان و خارج از اختیار انسان
بنده عرض کردم که فاعل انسان خود انسان است و ااین اراده انسان مختار است که تعیین کننده است
لذا ان لحظه ای که انسان تصمییم می گرد و عمل می کند اراده کننده و فاعل فعل خودش است و خودش مسئول کار خودش
اما بحثی که شما مطرح کردیید در مورد عواملی است که بر روی این اراده و تصمیم تاثیر گذار است
این که عوامل مختلف تاثیر گذار است منکر نیستم
مثلا علم اگاهی احساسات ذهنیت ها فقر و یا غنی محل زندگی پدر و مادر و .... بر روی نحوه تصمیم گیری انسان موثر است
اما با تمام این تاثیرات و تاثیر پذیری ها در ان لحظه ای که فعل تحقق می یابد و انسان اراده می کند اختیار انسان حاکم است جبر و ضرورت حاکم نیست

چطور میشه که سعادت ما در گرو چنین اصولی باشه
این مطلب هم بحث سومی است که سعادت ما در گرو چیست ؟؟؟؟؟؟؟
تا سعادت را چه تعریف کنیم ؟؟؟؟؟ و چه بدانیم ؟؟
از نظر ما سعادت عمل به ان چیزی است که خداوند می فرماید
اگر این را قبول داشته باشیید پس این اصول را هم او مشخص می کند
اگر قبول نداشته باشیید که با ید سر این هم مباحثه کنیم
موفق و موید باشید
چند وقته دیر به دیر سر می زنی ;)
بیشتر اینجا ببینیمت 8-)

ABASS
یکشنبه 09 مرداد 90, 05:23 بعد از ظهر
وقتی عوامل مختلفی بر روی اختیار انسان تاثیر در دارد پس میتوان به عدالت خدا خرده گرفت که چرا همه در یک شرایط یکسانی نیستند تا در اون شرایط بشه گفت کی راه درست را انتخاب میکنه کی راه غلط... :!: :!: :?:

حامد
دوشنبه 10 مرداد 90, 04:48 قبل از ظهر
وقتی عوامل مختلفی بر روی اختیار انسان تاثیر در دارد پس میتوان به عدالت خدا خرده گرفت که چرا همه در یک شرایط یکسانی نیستند تا در اون شرایط بشه گفت کی راه درست را انتخاب میکنه کی راه غلط... :!: :!: :?:

دقیقا عوامل مختلف بر اختیار انسان تاثیر نمی گذارند انسان ان لحظه که انتخاب می کند ازاد ازاد است و اختیار او تحت تاثیر نیست
تفکیک کنیید با
این مطلب که علایق هر شخص با توجه به شرایط فرق می کند
دقت کنید ::

مثلا علم اگاهی احساسات ذهنیت ها فقر و یا غنی محل زندگی پدر و مادر و .... بر روی نحوه تصمیم گیری انسان موثر است
اما با تمام این تاثیرات و تاثیر پذیری ها در ان لحظه ای که فعل تحقق می یابد و انسان اراده می کند اختیار انسان حاکم است جبر و ضرورت حاکم نیست
لذا انتخاب قبیح را مستحق عقاب می دانیم و انتخاب جسن را مستحق پاداش
ممکن است --خیلی دقت کنید ---برای کسی انتخاب مسیحیت حسن باشد و مستحق پاداش و برای شخص دیگر همان انتخاب قبیح باشد و مستحق عقاب

ABASS
پنجشنبه 13 مرداد 90, 10:14 قبل از ظهر
لذا انتخاب قبیح را مستحق عقاب می دانیم و انتخاب جسن را مستحق پاداش
ممکن است --خیلی دقت کنید ---برای کسی انتخاب مسیحیت حسن باشد و مستحق پاداش و برای شخص دیگر همان انتخاب قبیح باشد و مستحق عقاب[/quote]
اگه میشه در مورد این مطلب بیشتر توضیح بدید :!: :!: :!: :!:

حامد
شنبه 15 مرداد 90, 05:36 بعد از ظهر
به طور مثال :
دروغ گفتن خوب است یا بد خودش به تنهایی نه خوب است نه بد --نمی توان برای ان ارزش گذاری کرد

اگر کسی شما را اسیر کرده باشد بگوید مکان اامام را بگو تا امام را ایذائ کند در اینجا دروغ و کذب خوب است یعنی حسن است
و راست گفتن بسیار زشت و قبیح است

zoha
یکشنبه 16 مرداد 90, 10:13 قبل از ظهر

ایا لحظه های ما مسبوق به لحظات قبل از خودش هست یا نه ؟ ما موجودات زمانمند هستیم و اتفاقاتی که در زمان می افتن روی افکار و افعال ما تاثیر دارن که خوب خودتون هم اینو قبول دارین. پس زندگی من در یک لحظه خاص به زندگی من در زمان قبلی بستگی داره و در زمان بعدی هم تاثیر داره. ما محدودیم و از بین چیزای خیلی محدودی می تونیم انتخاب کنیم و فقط می تونیم نامحدود تخیل و ارزو کنیم . تو لحظه تحقق فعل هم همینطور ه همه ی این چیزا تاثیر دارن

این مطلب هم بحث سومی است که سعادت ما در گرو چیست ؟؟؟؟؟؟؟
تا سعادت را چه تعریف کنیم ؟؟؟؟؟ و چه بدانیم ؟؟
از نظر ما سعادت عمل به ان چیزی است که خداوند می فرماید
اگر این را قبول داشته باشیید پس این اصول را هم او مشخص می کند
اگر قبول نداشته باشیید که با ید سر این هم مباحثه کنیم

فرض کن من تعریف شما از سعادت رو قبول کردم اما این تعریف به اندازه خود لفظ سعادت مبهم و کلیه

چند وقته دیر به دیر سر می زنی ;)
بیشتر اینجا ببینیمت
بالاخره نمردیم و یکی مارو تحویل گرفت :!: چشم بیشتر میام اما احتمالا بیشتر دعوا شه

حامد
چهارشنبه 19 مرداد 90, 03:43 قبل از ظهر
بالاخره نمردیم و یکی مارو تحویل گرفت :!: چشم بیشتر میام اما احتمالا بیشتر دعوا شه
من که خیلی وقته تحویل گرفتم

کاری نمی شه کرد این دست نمک نداره :mrgreen: :mrgreen:
اما تمام چیزهایی که گفتی درست
ولی هیچ کدوم اختیار نفی نمی کنه

حقيقت جو
دوشنبه 04 مهر 90, 11:57 قبل از ظهر
من فکر میکنم که دوستان از موضوع مورد بحث خارج شده اند.اگر اجازه دهید من یکبار دیگه بحث رو اینطور مطرح کنم که خداوند وقتی که اراده کرد تا مخلوقات رو بیافرینه آیا علم به فرجام آنها نداشت؟خب ما معتقدیم که خداوند، عالم مطلق است و همه چیز را میداند.آیا برای اینکه فرجام یک مخلوق معلوم شود، خداوند نیاز دارد تا زمان آن مخلوق طی شود تا بفهمد مثلا بهشتی است یا جهنمی؟اصلا آیا زمان برای خداوند مطرح است(زمان نیز مخلوق خود خداوند است.)
آیا خداوند زمانی که تصمیم به خلقت گرفت ، آیا در همان موقع پایان کار را نمیدانست؟ :?: :|

Parsa
پنجشنبه 28 مهر 90, 11:59 بعد از ظهر
خیلی بحث خوبیه! به نظر بنده، تا اینجا اثبات شد که انسان در هنگام تصمیمات خود اختیار داره و عوامل مختلفی* روی تصمیمش اثر میذارن مثل شرایط محیط، جهان بینی* و غیره. باید توجه داشت که تمامی این عوامل در حقیقت اطلاعات انسان هستند که از طریقه حواس تحصیل شده اند یا به صورت ذاتی حضور داشته اند(مثل درک انسان از اینکه هست و وجود دارد). حال نکته اینجاست که آیا انسان به علم خداوند در مورد فرجام کارش دسترسی* دارد؟ واضحه که پاسخ منفیه؛ بنابرین علم خداوند تاثیری در تصمیم گیری ما نمیذاره پس نمیتوان از نتایج کار*ها و عمل*های خود فرار کرد و این خود ما هستیم که با اختیار و بدون علم به آینده تصمیم میگیریم.

در مورد اینکه شرایط محیطی* چه قدر تاثیر داره، جای بحث هست ولی* به نظر میاد با وجود اینکه ممکنه پیدا کردن و پیمودن راه درست سخت بشه ولی* باز هم امکان رسیدن به سعادت وجود داره. شاید چون کار سخت تر شده، پاداش بیشتری هم نصیب فرد بشه.

لطفا بحث رو ادامه بدید. موفّق باشید. :mrgreen:

حامد
سه شنبه 04 بهمن 90, 09:55 بعد از ظهر
شما خیلی عالی نتیجه گیری کردید اما برای ادامه بحث باید سئوال ها تکرار شوند
اما یک نکته ما به علم خدا علم داشته باشیم یا نباشیم تاثیری در سرنوشت ما ندارد

mostafahem
دوشنبه 30 مرداد 91, 04:54 بعد از ظهر
من فکر کنم سوال عباس جواب داده نشد به نظرم باید مدام سوال ها تکرار شوند.اگر عوامل محیطی بر تصمیم گیری انسان موثر باشند پس عدالت برای هدایت شدن برای همه برقرار نیست!چون هرکسی در یک
شرایط خاصی از زندگی قرار داره

حسین
سه شنبه 31 مرداد 91, 09:40 قبل از ظهر
به نظرتون نبايد بحث عالم ذر رو مطرح کنيم؟

حامد
سه شنبه 31 مرداد 91, 01:29 بعد از ظهر
من فکر کنم سوال عباس جواب داده نشد به نظرم باید مدام سوال ها تکرار شوند.اگر عوامل محیطی بر تصمیم گیری انسان موثر باشند پس عدالت برای هدایت شدن برای همه برقرار نیست!چون هرکسی در یک
شرایط خاصی از زندگی قرار داره

به نظر من که جواب کامل داده شده

عوامل محیطی هم که موثر باشه بازهم انسان در انتخاب خودش آزاد است و عدالت خدا زیر سوال نمیره

لطفا بحث عالم ذر پیش نکشید

mostafahem
سه شنبه 31 مرداد 91, 01:30 بعد از ظهر
خب حسین آقا شما مطرح کن منتهی قبلش بگو بحث چرا به عالم ذر ارتباط پیدا می کنه؟

حامد
سه شنبه 31 مرداد 91, 01:56 بعد از ظهر
بازم می گم عالم ذر مطرح نکنید هیچ وقت از این طرف به جواب نمی رسید

حسین
سه شنبه 31 مرداد 91, 07:34 بعد از ظهر
با اينکه توجيه نشدم باشه!

mostafahem
سه شنبه 31 مرداد 91, 11:06 بعد از ظهر
خب حامد جان پس شما جواب رو از طریقه دیگه ای می تونید به بنده بدهید؟ ممنون می شم چون سوال خیلی ها هست

حامد
سه شنبه 31 مرداد 91, 11:15 بعد از ظهر
گفتم جواب سئوال داد ه شده

اگه جایی فکر می کنی جواب کافی نیست دوباره مطرح کن روش بحث بشه

mostafahem
چهارشنبه 01 شهریور 91, 01:44 بعد از ظهر
به نظر من که جواب کامل داده شده

عوامل محیطی هم که موثر باشه بازهم انسان در انتخاب خودش آزاد است و عدالت خدا زیر سوال نمیره

لطفا بحث عالم ذر پیش نکشید

برای شما تا حلا پیش نیومده که شرایط محیطی برای شما گزینه دیگه برای انتخاب نگذاشته باشن!برای من که خیلی پیش اومده

ثانیا وقتی خدا برای هر کس شرلیط محیطی خاصی مهیا میکنه شما با چه دلیل می کید که عدالت خداوند زیر سوال نمیره؟

حسین
پنجشنبه 02 شهریور 91, 12:03 بعد از ظهر
حامد من جور ديگه سوال رو مطرح ميکنم:
کسي که حرام زاده يا در حال حيض متولد ميشه و پدرش مشروب خور و مادرش صوفيه، و از بچگي مال حرام بهش دادن خورده و ديگه قلبش حقيقت رو قبول نميکنه و درضمن توي آمستردام هلند متولد شده و هيچوقت کسي نمياد اسلام رو بهش معرفي کنه و اگرم بکنه اون قبول نميتونه بکنه، چرا توي يه خانواده شيعه توي لبنان با پدر و مادر معتقد و روايي متولد نشده؟

نا گفته نماند من در اينجا از اين موضوع که «علم نوريست که خداوند آن را در دل هرکس که اراده هدايتش را کند قرارا ميدهد» صرف نظر ميکنم. چون ربطي به بحثمون نداره.

حسین
سه شنبه 07 شهریور 91, 12:37 بعد از ظهر
جواب نميدييين؟!!!!

asemane sokhan
چهارشنبه 08 شهریور 91, 12:06 بعد از ظهر
کسی نبود جواب بده؟؟؟؟!!!!!

حسین
پنجشنبه 16 شهریور 91, 10:01 قبل از ظهر
آقا کي ميخواين جواب بدين؟!!!!!

hamid reza
پنجشنبه 16 شهریور 91, 12:48 بعد از ظهر
کسي که حرام زاده يا در حال حيض متولد ميشه و پدرش مشروب خور و مادرش صوفيه، و از بچگي مال حرام بهش دادن خورده و ديگه قلبش حقيقت رو قبول نميکنه و درضمن توي آمستردام هلند متولد شده و هيچوقت کسي نمياد اسلام رو بهش معرفي کنه و اگرم بکنه اون قبول نميتونه بکنه، چرا توي يه خانواده شيعه توي لبنان با پدر و مادر معتقد و روايي متولد نشده؟

نا گفته نماند من در اينجا از اين موضوع که «علم نوريست که خداوند آن را در دل هرکس که اراده هدايتش را کند قرارا ميدهد» صرف نظر ميکنم. چون ربطي به بحثمون نداره.

تا اونجایی که من میدونم ادم تو عالم ذر خودش انتخاب میکنه

ahmadreza
پنجشنبه 23 شهریور 91, 01:58 بعد از ظهر
:o :shock: :o مگه خدا نمیدونه که کیا بهشت میرن و کیا جهنم پس چرا ما رو به این دنیا آورد اصلا چرا جهنمی ها رو آفرید که اونارو ببره جهنم وعذاب کنه؟ :evil: :o :shock: :twisted: :geek: :?:

خیر بدا در علم خداوند وجود دارد مثل زمان ظهور حضرت مهدی (عج) یا تغییر پیدا کردن امام چهارم شیعیان.پس می شود کسی که قرار بوده به جهنم بره پس از انجام دادن کار خیری به بهشت بره یا بلعکس

ahmadreza
پنجشنبه 23 شهریور 91, 02:03 بعد از ظهر

هیچ ربطی نداره اولا خدا در مورد هرکی درهمان اندازه ای بهش نعمت داده سوال می کنه
دوما کسی که معصومم می کشه راهی برای نجات داره پس کسی که زنا زاده ام باشد می تواند با انجام دادن کاری که اهل بیت گفتن خودش را نجات بدهد.

mostafahem
پنجشنبه 23 شهریور 91, 04:21 بعد از ظهر
دوما کسی که معصومم می کشه راهی برای نجات داره پس کسی که زنا زاده ام باشد می تواند با انجام دادن کاری که اهل بیت گفتن خودش را نجات بدهد.

منم تا حدود زیادی با احمد رضا موافقم مثلا امام حسین(ع) در گودال قلتگاه به شمر فرمودند که اگر این کار را انجام ندهد امام او را شفاعت خواهد کرد و او با اختیار خودش اون کار شنیع رو

انجام داد

حسین
شنبه 25 شهریور 91, 12:20 بعد از ظهر
من قانع نشدم! به هيچ وجه!

mostafahem
شنبه 25 شهریور 91, 12:23 بعد از ظهر
البته با اینکه من اون جمله رو در باره شمر کفتم ولی باز هم مثل حسین قانع نشدم چون می دونم بازم شرایطی که انسان در اون متولد میشه

خیلی در سرنوشتش تاثیر داره!

حمید رضا جان حامد گفته که فعلا سراغ بحث عالم ذر نرویم

hamid reza
شنبه 25 شهریور 91, 12:38 بعد از ظهر
پس کی سر عالم ذر برویم

حامد
شنبه 25 شهریور 91, 03:14 بعد از ظهر

این حرف صد در صد اشتباهه

کسی که معصوم می کشه راهی برای نجات نداره

mostafahem
یکشنبه 26 شهریور 91, 03:48 بعد از ظهر
حامد جان چرا من و حسین رو اصلا کمک نمی کنی؟

می گی سراغ عالم ذر هم که نریم پس جواب حسین رو بده عزیزم

J.MOGHADAM
شنبه 08 مهر 91, 03:17 بعد از ظهر

جوابه این سوالو کسی قرار نیست بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mohammad.s
چهارشنبه 23 مهر 93, 11:23 بعد از ظهر
یه روایتی بود که : هدف از خلقت انسان ها,این بوده که مورد ترحم قرار بگیرند....شاید قرار بوده به راه راست هدایت شن جهنمیا:geek: