PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : احکام نکاح

فقیه تبریزی
پنجشنبه 18 فروردین 90, 03:58 بعد از ظهر
فضائل نکاح:

عن ابی عبدالله علیه السلام: قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم : رُذّال موتاکم العُذّاب.(تهذیب الاحکام،ج7،ص286،ح2)

امام صادق علیه السلام فرمودند: رسول الله فرمودند : رذل ترین مردگان شما عزب ها هستند.

mahdi10
سه شنبه 23 فروردین 90, 04:07 بعد از ظهر
سلام بر فقیه عزیز
بالاخره موضوع رو روشن کن احکام نکاح یا فضایل نکاح؟؟؟
ولی برای تبرک من هم یک حدیث میگم:

وَ قَالَ ص مَنْ تَزَوَّجَ فَقَدْ أَحْرَزَ نِصْفَ دِينِهِ فَلْيَتَّقِ اللَّهَ فِي النِّصْفِ الْبَاقِي‏
و پيغمبر (ص) فرمود: هر كه ازدواج كند نصف دين خود را حفظ كرده، در باره نصف ديگر تقوى پيشه كند

فقیه تبریزی
جمعه 26 فروردین 90, 01:15 بعد از ظهر
با سلام

در کتب فقهی معمولا باب اول در مورد فضایل نکاح است .

در روایت دیگری از فواید ازدواج این است که باعث روزی بیشتر می شود و شاید دلیلش همان حاشیه مرحوم گلپایگانی بر عروه باشد که فرمودند: زیرا باعث می شود که جوان خود را در مقابل همسر و فرزندان خود مسئول ببیند .(نقل به مضمون)
البته این ممکن است یک حکمت آن باشد و ممکن است اصلا حکمت نباشد : قال رسول الله صلی الله علیه و آله:«اتخذوا الاهل فانه ارزق لکم»(تهذیب الاحکام، ج7،ص286،ح3)

بحث آینده این است که عزب به زنان هم گفته می شود یا نه ؟ و نیز آیا خروج از اعربیت فقط با ازدواج دایم است؟

mohhammad$adeq
چهارشنبه 07 اردیبهشت 90, 10:41 بعد از ظهر
سلام
به نظر من "فقیه عزیز درست میفرمایند
من باب تیمن منم میگم

قال رسول الله صلی الله علیه و اله
من ترک التزویج مخافه العیله فقد اسا بالله الظن(تارک تزویج به خوف مخارج و عیال واری بالله تعالی بد گمانی کرده)

zoha
شنبه 07 خرداد 90, 11:17 قبل از ظهر
اقاي فقيه تبريزي (چون مطمئنا زن كه لياقت فقاهت نداره :!: ) مي خواي صيغه رو توجيه كني ديگه چرا اين مقدمه ها رو مي چيني خوب تو ببخشيد شما كه فقيهي مي دوني كه بدون مقدمه هم توجيه شده است براي شما!

ABASS
شنبه 07 خرداد 90, 05:54 بعد از ظهر
اما در جواب ضحی(خانوم یا آقا):
تحف العقول-ترجمه كمره‏اى متن 356 آنچه از نكاح كردن روا است ..... ص : 355
آنچه از نكاح كردن روا است‏
چهار وجه است: نكاح بميراث (عقد دائم) و نكاح بى‏ميراث (عقد انقطاع) و نكاح كنيز، و نكاح‏بتحليل از مالك كنيز