PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بركات وجودي امام غايب عليه السلام

حامد
پنجشنبه 01 اردیبهشت 90, 10:23 بعد از ظهر
بركات وجودي امام غايب عليه السلام

بِنَفسِي أنتَ مِن مُغَيّب لَم يَخلُ مِنّا ...

فايده*ي امام غايب و چگونگي بهره*مند شدن از الطاف قدسي ايشان، سؤالي است با سابقه*ي بسيار طولاني که ذهن بسياري را به خود مشغول نموده است. جابر بن عبد الله انصاري با شنيدن خبر غيبت حضرت مهدي (عليه السلام) از نبي اکرم(صلي الله عليه و آله وسلم) پرسيد: »«فَهَل يَقَعُ لِشِيعَتِهِ الإِنتفاعُ فِي غَيبَتِهِ؟؛ «آيا در غيبت حضرت، شيعيانش بهره و فايده*اي از او خواهند برد؟» حضرت رسول فرمودند:
«اِي و الَّذِي بَعَثَنِي بِالنُّبُوَّةِ إِنَّهُم يَنتَفِعُونَ بِهِ وَ يَستَضِيئُونَ بِنُورِهِ کانتِفاعِ النّاسِ بِالشّمسِ و إِن جَلَّلَها السِّحَابٌ»؛1 «بله، قسم به آن کسي که مرا به نبوت برانگيخت، همانا شيعيانش از او بهره*مند مي*شوند و به نور او روشني مي*يابند؛ همانند بهره*مندي مردم از خورشيد، آن*گاه که ابر آن را پوشانده باشد.»
بدين*سان از همان ابتدا در ميان مباحث مهدويت يکي از سؤالاتي که پيوسته مطرح بوده است، اين است که چگونه مي*توان از فيوضات امام غايب بهره*مند شد؟ آيا امامي که در پس پرده*ي غيبت قرار گرفته است، مي*تواند تأثيري در حيات بشري داشته باشد؟ به ويژه اين*که انگيزه*ي جست*وجو براي يافتن پاسخي مناسب و قانع کننده، آن*گاه اوج مي*گيرد که مي*شنويم، اهل سنت وجود امام غايب را امري بيهوده مي*شمارند.
قاضي عبدالجبار معتزلي مي*گويد: «اگر امام ظاهر نشود تا به وسيله*ي او نقص*ها جبران شود، چه فايده*اي براي او مترتب است، بِسان آن که اصلاً حجّتي بر روي زمين نباشد!!!»2
همچنين تفتازاني يکي ديگر از علماي مشهور اهل سنت مي*نويسد: «مسأله*ي اختفاي امام از مردم، به اين کيفيت که تنها اسمي از او در ميان باشد جدّاً بعيد است و امامت او در خفا امري بيهوده است!»3

امّا در نگاه شيعه*ي اماميه وظايف امام بر دو قسم است:

1- فوايد و وظايفي که مستلزم حضور و ظهور امام (عليه السلام) در جامعه مي*باشد: يعني اموري که فقط با ظهور امام در جامعه، محقق مي*شوند، مانند: بـرقراري عدالت اجتماعي، بيان احکام و تفسير و تبيين قرآن، اجراي حدود الهي، تکاليف اجتماعي مانند جهاد و دفاع، تقسيم بيت المال و ... .
2- فوايد و وظايفي که مترتب بر وجود امام (عليه السلام) مي*باشند: يعني اموري که غيبت نمي*تواند مانعي براي عملي ساختن آن باشد. مانند موارد زير:

اول: واسطه*ي فيض

الف) امام سجاد (عليه السلام)، در اين رابطه مي*فرمايند:

«بِنَا يُنَزِّلُ الغَيثَ وَ يَنشُرُ الرَّحمَةَ وَ يَخرُجُ بَرَکَاتِ الأَرضِ ...»؛6 «باران به وسيله*ي ما نازل، و رحمت به وسيله*ي ما منتشر و برکات زمين به خاطر ما خارج مي*گردد ... .»
ب) عَن مُحَمّد بن فُضَيلِ عَن أَبَا الحَسَنِ الرِّضَا (عليه السلام) قالَ: «قُلتُ لَهُ: أَتَبقَي الأَرضُ بِغَيرِ إِمَامٍ؟ فَقَالَ: لا. قُلتُ: فَإِنّا نُروِي عَن أَبِي عَبدالله (عليه السلام) أَنَّهَا لاتَبقَي بِغَيرِ إِمَامٍ إِلّا أن يَسخط اللهُ عَلَي أَهلِ الأَرضِ أَو عَلَي العِبَادِ، فَقَالَ: لاتَبقَي؛ إذَا لَسَاخَت.»؛7
محمد بن فضيل مي*گويد: به امام علي بن موسي الرضا (عليه السلام) عرض کردم: «آيا زمين بدون حجّت باقي مي*ماند؟ حضرت فرمودند: نه. عرض کردم از امام صادق (عليه السلام) براي ما روايت شده که زمين بدون حجّت باقي نمي*ماند مگر اين*که خداوند بر اهل زمين يا بر بندگانش غضب کند پس امام فرمودند: باقي نمي*ماند؛ در اين صورت زمين اهلش را در خود فرو خواهد برد.»
ج) عن أَبِي جَعفَر (عليه السلام) قالَ: «لَو بَقِيَتِ الأَرضُ يَوماً بِلا إمَامٍ منّا لَسَاخَت بِأَهلِها وَ لَعَذَّبَهُمُ اللهُ بِأَشَدِّ عَذَابِه، إِنَّ اللهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالي جَعَلنَا حُجّةً فِي أَرضِه وَ أَماناً فِي الأَرضِ لِأهلِ الأرضِ لَم يَزَالُوا فِي أَمانٍ مِن أن تَسِيخَ بِهِمُ الأَرضُ مادُمنا بَينَ أَظهُرِهِم فإِذَا أرادَ اللهُ أن يُهلِکَهُم ثُمَّ لايُمهِلهُم وَ لايُنظِرُهُم ذَهَبَ بِنَا مِن بَينِهم وَ رَفَعنَا إليه ثُمَّ يَفعَلُ اللهُ ما شاءَ وَ أَحَبَّ.»؛8
امام محمد باقر (عليه السلام) مي*فرمايند: «اگر زمين روزي بدون امامي از ما باقي بماند، اهل خود را فرو خواهد برد و خداوند آن*ها را به شديدترين عذاب*ها دچار خواهد نمود و پيوسته تا کسي از ما بين آن*ها وجود دارد، از فرو رفتن و نابودي در امان خواهند بود. پس آن*گاه که خداوند اراده کند که آنان را هلاک کند، به آنان مهلت ندهد، ما را از ميان آنان گرفته و به سوي خود بالا خواهد برد سپس آن گونه که بخواهد انجام خواهد داد (زمين را زير و رو خواهد ساخت).»
خود وجود نوراني حضرت درباره*ي نحوه*ي بهره*مندي از ايشان در دوره*ي غيبت مي*فرمايند:
«وَ أَمّا وَجهُ الانتِفاعِ بي في غَيبتي فَكَالانتفاعِ بِالشَّمسِ إذَا غَيَّبَتهَا عَنِ الأبصَار السَّحاب»؛9 «بهره*مندي از من در روزگار غيبتم مانند بهره*مندي از خورشيد است، آن*گاه كه با ابرها از چشم*ها پوشيده شده است.»
علّامه مجلسي در شرح اين حديث مي*فرمايد:
1- نور وجود و علم و هدايت به وسيله*ي آن حضرت به خلق مي*رسد؛ زيرا آن بزرگواران علل غايي و هدف نهايي آفرينش هستند. اگر آنان نبودند نور هستي به ديگران، نمي*رسيد. پس علوم و معرفت*ها به برکت ايشان و توسل به آن بزرگواران بر خلق آشکار مي*شود و بلاها از آنان دور مي*شود.
2- همچنان که مردم از آفتاب پشت ابر استفاده مي*کنند و انتظار مي*کشند که ابرها کنار رود تا استفاده*ي بيشتري از خورشيد ببرند، منتظران واقعي آن حضرت در زمان غيبت، انتظار مي*کشند که هر لحظه آن حضرت ظهور کنند تا از فيض وجود مقدّس آن حضرت، بهره*ي بيشتري ببرند.
3- کسي که در زمان غيبت، وجود آن حضرت را انکار نمايد، همانند اين است که خورشيد پشت ابر را انکار کرده است.
4- گاهي اگر خورشيد پشت ابر قرار بگيرد، به صلاح مردم مي*باشد همچنين غيبت آن حضرت نيز بنا به مصالحي است که بعد از ظهور آشکار مي*شود.
5- همچنان که روشني خورشيد به مقدار روزنه*ها و پنجره*ها وارد خانه مي*شود و به آن نور و انرژي مي*دهد، دل*هاي مردم، هر اندازه که از حجاب شهوات و علايق جسماني به دور بوده و روزنه*هايي از قلب و دل آنان به سوي معرفت خداوند باز باشد، از نور هدايت امام بهره*مند مي*شوند.10

پي نوشت ها:

5. مفاتيح الجنان، دعاي عديله .
6 . شيخ صدوق، کمال الدين و تمام النعمة، ج 1، ص 393، ب 21، ح 22 .
7 . همان، ص 384، ح 2 .
8 . همان، ص 388، ح 14 .
9 . طبرسي، احتجاج، ج 2، ص 542 .
10 . صافي گاپايگاني، منتخب الأثر، صص 271 و 272 .

منبع: تنهاراه

حامد
پنجشنبه 01 اردیبهشت 90, 10:37 بعد از ظهر
امام زمان این همه برای ما دلسوزی می کنه و دنبال هدایت ما است

ولی ما .....

اصلا توجهی به حضرت نداریم در حالی که ایشان می فرمایند :
اگر ما لحظه ای از شما غافل می شدیم دشمنان شما را نابود می کردند

ولی ما هفته ای چند بار به یاد ایشان هستیم
نکنه این جمله درست باشه که
انچه از دیده برود از دل برود
لااقل امیدوارم در باره ما درو غ باشه

atena
پنجشنبه 05 خرداد 90, 07:19 بعد از ظهر
اولا حضرت حامد چرا نظر سنجی این شکلی ؟ :evil: من که مخالفم کجا نظر بدم ؟هان؟ :x امام زمان خوب عالی مهربون . :? ما اصلا نه لطف احساس می کنیم !نه مهربونی !هزار بار حمایت خاستیم نشد نکرد .خوش به حال تو که مهربانی احساس کردی .خوش به حال زندگی تجربه دینیت قشنگ !:D

atena
پنجشنبه 05 خرداد 90, 07:25 بعد از ظهر
حرف حرف حرف .همه اش توهمی اید .اگه امام زمان حرفاتون گوش میده سفارش ما رو بکنید.

hamid reza
جمعه 06 خرداد 90, 02:03 بعد از ظهر
خوبatena حتما یک کاری کردی که محبت های امام زمان(عج)احساس نمیکنی

mohhammad$adeq
یکشنبه 08 خرداد 90, 02:47 بعد از ظهر
سلام
دوست عزیز ممکنه شما اعصابتون خورد باشه
ولی درست نیست اینجوری ..
از حرفاتون بر نمیاد مثه عوام مردم باشید که اگه چیزی نفهمن
خط بطلان روش بکشه
به نظر من اگه 1در 100
احتمال وجود بدید یا حد اکثر بگید هنوز چیزی حس
نکردم جایز نیست ازین الفاظ استفاده کنید
نه اینکه بگید توهمه
خودشون میفرمایند(ع)
برای خروج از فتنه ای که درانید مارا با ورع(مرحله ای از تقوا)
کمک کنید
.
همون جوری که الله تعالی مستغنی از هدایت و ضلالت ماست
بدانید که امام معصوم(ع) نیز با هدایت ما از نقص به کمال حرکت نمیکند.*
چشمی که به گناه خو گرفته چگونه لایق دیدن امام زمان است؟؟؟
چه گوشی..
.
.

SABA
یکشنبه 08 خرداد 90, 10:39 بعد از ظهر
خب حالا اگه بعضی ها مثل حضرت حامد درک کرده با شند دلیل نمیشه که ما هم درک کنیم که
ولی بچه ها من و atena جون هم حق داریم چرا توقع دارید همه مثل خودتون با شن

چرا بقیه گناه کار می دونید به نظر من که اتنا گناه کار نیس

ANVARI
سه شنبه 10 خرداد 90, 06:04 بعد از ظهر
سلام ATENA عزیز .از این سایت برو و دیگه حتی بهش سر نزن نازنین بانو من احساس میکنم ادم های این سایت و افکارشون تو رو ازار میدن و حتما حال تو رو بدتر میکنن برو نازنینم نه حضرت حامد برای صدای پر بغضت میتونه کاری کنه و نه صبا با لحن ترحم امیزش ونه حمیدرضا و محمد صادق ر با دنیای کوچک و.من درد بغض رو از حرفای تو خوندم برو نازنینم دین برای تو و امثال تو نیست :)امیدوارم دیگه تو این سایت نمبینمت

حامد
سه شنبه 10 خرداد 90, 10:50 بعد از ظهر
اولا حضرت حامد
دوست عزیز من حامد هستم نه حضرت حامد

من که مخالفم کجا نظر بدم ؟هان
اگه نظرسنجی مطابق میل شما نبود ببخشید شما در همین جا که این پست گذاشتید می توانید نظر دهید کما اینکه اعتراض خودتون بیان کردید

امام زمان خوب عالی مهربون . :? ما اصلا نه لطف احساس می کنیم !نه مهربونی !هزار بار حمایت خاستیم نشد نکرد .خوش به حال تو که مهربانی احساس کردی .خوش به حال زندگی تجربه دینیت قشنگ !:D

بله اینکه گفتید امام زمان خوب و مهربون درسته من هم قبول دارم اما دوست گرامی مگه لطف اینه که هرچی ما بخواهیم امام زمان انجام بده ؟؟؟
من هم خیلی چیز ها خواستم که بهم ندادن اما این که دلیل نمی شه
منظورت از تجربه دینی چیه اگه ممکنه برام توضیح بده

در مورد خودم می گم کسی ناراحت نشه مخصوصا atena
ای کاش ما امام زمانمون بیشتر می شناختیم اون وقت شاید مهربونی های اونو بیشتر احساس می کردیم
آفتاب در حال تابیدنه اگه کسی تو سایه بره افتاب بهش نخوره تقصیر افتاب نیست

من درد بغض رو از حرفای تو خوندم برو نازنینم دین برای تو و امثال تو نیست
چه را حت دین تقسیم می کنی برای تو نیست برای اینا هست برای من هست !!!!!!!!!!!!!!!!!
دین برای همه هست هرکس هر چقدر که بخواد نزدیک بشه به امام زمان یا دور بشه دست خودشه
اما اقای anvari
هرکس نظر خودشو توی این سایت ازاده که بیان کنه تا اونجایی که توهین نباشه و مخالف قوانیین سایت نباشه atena نظر خودش گفت بقیه هم نظر خودشونو شما لطفا دایه مهربان تر از مادر نباشید

:)امیدوارم دیگه تو این سایت نمبینمت
اگه این سایت که انقدر که تو می گی بده چرا خودت تو سایت پست می ذاری ؟؟؟؟// عجیبه

نه امدن تو سایت اجباری نه رفتن از سایت هر کس به اختیار و انتخاب خودش عمل می کنه

AmirHossein
چهارشنبه 11 خرداد 90, 09:00 بعد از ظهر
بسم الله الرحمن الرحیم
اللّهم صل علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس من الاولین و الاخرین

حرف حرف حرف .همه اش توهمی اید .اگه امام زمان حرفاتون گوش میده سفارش ما رو بکنید.

خوبه، به روایت زیر توجه کنیم:
ابو بصير مي گويد: در خدمت امام محمد باقر (ع) وارد مسجد شدم جمعيت زيادي در رفت و آمد بودند. امام (ع) به من فرمودند: از مردم بپرس آيا امام باقر را مي بينيد؟

از هر کس که پرسيدم ابا جعفر را ديدي مي گفت نه، با اينکه آن حضرت در کنار من ايستاده بودند تا اينکه أبوهارون مکفوف (نابينا) آمد، حضرت باقر (ع) فرمودند: از او بپرس، گفتم: امام محمد باقر را ديدي؟ گفت: آري، ايشان همينجا ايستاده اند. گفتم از کجا فهميدي؟ گفت:

چگونه ندانم در صورتي که آن جناب نوري است درخشان و آفتابي است تابان.

آنگاه ابو بصير ادامه مي دهد: که شنيدم از امام (ع) با مردي که از اهل آفريقا بود صحبت کرد و فرمودند: حال راشد چطور است؟ عرض کرد: حالش خوب است و به شما سلام رسانيد. امام (ع) فرمودند: خدا رحمتش کند، مرد گفت مگر از دنيا رفته است؟ فرمودند: بله. گفت: چه موقع. فرمودند: دو روز بعد از بيرون آمدن تو. مرد گفت: به خدا قسم مريض نبود و هيچ علتي براي مرگش وجود نداشت! امام (ع) فرمودند: بالاخره مرگ فرا مي رسد و يا به مرض و يا به علتي. ابو بصير مي گويد: عرض کردم راشد چطور آدمي بود؟ فرمود: مردي دوستدار و محب ما بود. سپس فرمودند: آيا خيال مي کنيد که ما چشم و گوشي نداريم که از وضع شما با خبر شويم چه خيال باطلي! سوگند به پروردگار هيچ يک از اعمال و رفتار شما براي ما مخفي نيست و همگي نزد ما حاضر است پس خويشتن را به کارهاي خير عادت دهيد و اهل خير باشيد و بدانيد که به اين موضوع مهم فرزندان و شيعيانم را امر مي کنم.

حالا من یه سوال از شما دارم، انصافاً امام زمان(عج)، ما رو فراموش کردند، یا ما امام زمانمون(عج) رو فراموش کردیم؟؟؟

----------------------------------------------
روایت فوق را از سایت زیر دریافت کرده ام:
http://www.ido.ir/a.aspx?a=1386112110