PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زنا از دیدگاه روایات

mostafahem
دوشنبه 15 فروردین 90, 07:10 قبل از ظهر
امام رضا(ع)می فرمایند:
حرم الزنا لما فیه من الفساد من قتل الانفس و ذهاب الانساب و ترک التربیه للاطفال و فساد المواریث و ما اشبه ذالک من وجوه الفساد(بحارالانوار جلد79)

ترجمه:زنا به علت مفاسدی که در بر دارد،همانند:قتل نفس،از بین رفتن و مخدوش شدن اصل و نسب،ترک تربیت کودکان،تباه شدن موضوع ارث و میراث و امثال این مفاسد،حرام شده است.

SABA
دوشنبه 15 فروردین 90, 02:16 بعد از ظهر
منظورت ایه که اگه این مسائل توش نباشه اشکال نداره

مثلا باردار نشن یا با رضایت طرفین باشه که دعوا نشه تا قتل صورت بگیره یا ....

hamed
دوشنبه 15 فروردین 90, 06:54 بعد از ظهر
نتیجه گیریتون عالی بود!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

SABA
سه شنبه 16 فروردین 90, 05:34 بعد از ظهر
متوجه نشدم با من موافقید ؟؟؟
به نظرخودم که منطقی بود با توجه به اینکه احکام در زمانهای مختلف متفاوت است

hamed
سه شنبه 16 فروردین 90, 08:13 بعد از ظهر
ببینید با یه روایت که نمیشه نتیجه گرفت که مثلا ما روایت داریم که ای جوان ازدواج کن و از زنا بپرهیز که زنا نور ایمان را در دل تو از بین می برد.

مثلا ازین روایت متوجه میشیم که نفس زنا مشکل داره. معصوم (ع) در اون موقعی که فرمودند حدیث رو شاید حس کردند در اون شرایط همین دلایل کافیه
نظر بنده اینه که باید چند روایت رو در این زمینه خوند تا دستمون بیاد نه یه روایت. از دوستان خواهش می کنم که چند تا روایت بذارن که قضیه روشن تر شه.

یا علی

mohhammad$adeq
چهارشنبه 17 فروردین 90, 10:27 قبل از ظهر
سلام
شما 2رس میگید اگه در روایت حصر کرده باشه و بفرماید فقط علت این حکم اینه مثه خضاب کردن که رسول الله صلی الله علیه و اله میفرمایند
غیروا الشیب و لا تشبهوا بالیهود
امیر المومنین در نهج علت رو محصور میکنن و میگن این فقط واسه زمانی بوده که دین اسلام کم تعداد بوده ...و الان هر کس خواست میتونه بکنه .یا امثاله دیگه که با عباراتی مثه انما و لا ... الا ... محصور میکنن.

hamed
چهارشنبه 17 فروردین 90, 12:21 بعد از ظهر
اون روایتی که گفتم اصلش این بود :

قال النّبىّ صلّى اللَّه عليه و آله (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص182):
 يا شاب تزوّج و ايّاك و الزّنا فانّه ينزع الايمان من قلبك.
اى جوان ازدواج كن و از زنا بپرهيز كه زنا ريشه‏هاى ايمان را از دلت برمي*كند.

agha arad
چهارشنبه 07 اردیبهشت 90, 09:28 بعد از ظهر
ابن ابى عميرة گويد: امام صادق عليه السّلام فرمودند: هر كس باكى نداشته باشد چه مى‏گويد و در باره او چه مى‏گويند شيطان در او نفوذ مى‏كند، هر كس با محبت حرام و شهوت زنا خو بگيرد و دلبستگى به آن پيدا كند شيطان بر او مسلط مى‏گردد و در كارهاى او دخالت مى‏كند بحار ج2 ص442

mohhammad$adeq
پنجشنبه 08 اردیبهشت 90, 04:58 بعد از ظهر
سلام
احسنت عالی بود

YE ASHENA
شنبه 10 اردیبهشت 90, 12:46 قبل از ظهر
تازه خود خدا تو قرآن هم میگه که به زنا نزدیک نشید...

mohhammad$adeq
یکشنبه 18 اردیبهشت 90, 07:51 بعد از ظهر
سلام
اره رفیق اما الآن فرض کن بدون قول رسول الله صلی الله علیه و اله و سلم
و فقط و فقط با فرآن میشد فهمید تفسیر زنا یا همون معنایی که الله اراده کرده چیه؟؟؟
البته درس میگید اما مفسرش هم باید شرح معنا کنه.

YE ASHENA
دوشنبه 19 اردیبهشت 90, 09:06 بعد از ظهر
منم اینو قبول دارم که "لا یکون القرآن حجة الا بقیم"...

ABASS
سه شنبه 20 اردیبهشت 90, 04:00 بعد از ظهر
پیامبر صلی الله وآله وسلم فرمودند از زنا بپرهیز که شش کیفر دارد:3کیفر در دنیا و3کیفر در آخرت :o :shock: :twisted: واما 3 کیفر در دنیا:1-آبرو ونور صورت را می برد2-فقر پدید می آورد 3-عمر را کوتاه میکند واما در آخرت :1-موجب خشم خدا میشود 2-سختی حساب را در بر دارد3-موجب برزگی عذاب میشود :evil: :twisted: :o :shock: :oops:

soha
یکشنبه 25 اردیبهشت 90, 04:34 بعد از ظهر
در قسمتی از پرسشهای مرد زندیقی از امام صادق علیه السلام در کتاب احتجاج طبرسی آمده است:
زنديق گفت: يا امام عليه السّلام حضرت ايزد علّام زنا را براى چه حرام گردانيد؟
حضرت امام جعفر بن محمّد عليه السّلام فرمود: حرمت زنا بواسطه فساد بسيار است كه آن عبارت از بر طرف شدن مواريث و انقطاع نسب است چه عورت زانيه هر گاه در شبانروزى سه چهار نفر برو وارد شوند چون حامله‏
گردد نميداند كه او را حامله گردانيد و مولود نيز مطّلع و عالم بحال والد نيست و نميداند كه والد او كيست و أرحام موصوله نيز معلوم نشود، و قرابت معروفه بهم نرسد و نتوان گفت كه فلان صله رحم مولود و قرابت مشهور و معروف فلان است.
زنديق گفت: لواطه را حرام چرا گردانيد در آن نسب نيست؟
امام الهام جعفر بن محمّد الصّادق عليه الصّلوة و السّلام فرمود كه:
وجه حرمت لواطه براى آنست كه اگر لواطه حلال ميشدى مردان را از زنان استغنا بهم رسيدى و اين أمر موجب قطع نسل و تعطيل فروج بودى و در اجازه اين كار فساد بسيار ظاهر و آشكار گشتى.
احتجاج-ترجمه غفارى مازندرانى، ج‏3، ص: 305(طبق نرم افزار نور)

ABASS
یکشنبه 25 اردیبهشت 90, 04:50 بعد از ظهر
امیرالمومنین میفرمایند اگر عمر لعنه الله ازدواج موقت را حرام نمیکرد زنا نمیکرد مگر شقی ترین افراد
خب راست میگه دیگه تا وقتی صیغه هست چرا زنا :?: :!: :P

YE ASHENA
یکشنبه 25 اردیبهشت 90, 04:53 بعد از ظهر
و تا میشه ازدواج دایم کرد چرا زنا و صیغه؟البته میدونم که بین حروم و حلال خدا خیلی فرقه... :lol:

ABASS
یکشنبه 25 اردیبهشت 90, 05:54 بعد از ظهر
آقای ye ashena پیشنهاد میدم بحث صیغه را بخوانید تا بفهمید چرا صیغه... 8-) :lol:

ehsan_8665
یکشنبه 25 اردیبهشت 90, 09:33 بعد از ظهر
با سلام و تشکر از روایات زیبای دوستان
یک توصیه داشتم در باره ی اینکه Abass گفت به بحث صیغه مراجعه کنید اینکه لطفا از صفحه اول بحث را پیگیری کنند ;)

YE ASHENA
یکشنبه 25 اردیبهشت 90, 10:12 بعد از ظهر
اونجا رو خوندم ولی هنوز هم راضی نشدم که تا میشه ازدواج دایم کرد چرا باید صیغه کرد... :lol:

حامد
چهارشنبه 28 اردیبهشت 90, 12:05 قبل از ظهر
اونجا رو خوندم ولی هنوز هم راضی نشدم که تا میشه ازدواج دایم کرد چرا باید صیغه کرد... :lol:
طوری سئوال مطرح کردید که انگار صیغه یه چیز خیلی بدیه که اگه کسی می تونه دائم ازدواج کنه نباید صیغه کنه
در حالی که صیغه هم یه جور ازدواج هر کی هر کدوم بخواد
مثلا
یکی نون سنگک می خواد یکی بر بری شاید یکی هم لواش
می شه بگی تا وقتی که نون لواش هست نباید سنگک بخوری ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ABASS
چهارشنبه 28 اردیبهشت 90, 02:37 بعد از ظهر
پیامبر میفرمایند:اگر جوانی دید به واسته ازدواج نکردن به گناه می افتد بر او واجب است که ازدواج کند. :idea: وباز همانطور که در روایات آمده ازدواج به دو صورت است:1-ازدواج دائم 2-ازدواج موقت . 8-) :D خوب حالا اگر کسی شرایط ازدواج دائم را داشت میتواند برای زنده کردن سنت وبهره مندی از آن همه ثواب ازدواج موقت هم کند واگر کسی شرایط ازدواج دائم نداشت ومیدانست بواسته ازدواج نکردن به گناه میافتد به فرموده پیامبر بر او واجب است که ازدواج موقت کند :mrgreen: :P :D :lol: حتی اگر به گناه هم نمیافتد باز میتواند برای زنده کردن سنت وباز برای بهره مندی از آنهمه ثواب و بهره مندی از لذات ازدواج ,ازدواج موقت کند :D :) :P :mrgreen: 8-) :lol:

YE ASHENA
یکشنبه 01 خرداد 90, 08:50 بعد از ظهر
اینا که گفتی با زنا چه نسبتی داشت،تازه چرا وقتی از این حرفا میزنید هی میخندید... :lol:

ABASS
دوشنبه 02 خرداد 90, 04:07 بعد از ظهر
شما اصلا به سلسله بحث توجه نمیکنی :o :shock: (دلیل خنده رو هم بعدا میفهمی) :lol: 8-)

YE ASHENA
دوشنبه 02 خرداد 90, 09:32 بعد از ظهر
اتفاقا طبق سلسله بحث و از اون مهمتر تاپیک بحث گفتم حرفت بی ربطه... :mrgreen:

ABASS
پنجشنبه 05 خرداد 90, 01:18 بعد از ظهر
الحديت-روايات تربيتى ج‏2 110 انگيزه حرمت زنا ..... ص : 110
انگيزه حرمت زنا
از امام صادق (ع) سؤال شد:
لم حرّم اللَّه الزّنا قال لما فيه من الفساد و ذهاب المواريث و انقطاع الانساب لا تعلم المرأة في الزّنا من احبلها و لا المولود يعلم من ابوه و لا ارحام موصولة و لا قرابة معروفة «1»
چرا خداوند زنا را حرام كرده است؟ فرمود براى اينكه زنا باعث مفاسد مهم اجتماعيست. زنا قانون ارث و ارتباط مالى پدر و فرزند را از ميان ميبرد. زنا ريشه نسب‏ها و عواطف خانوادگى را كه اساس تشكيل اجتماع است قطع ميكند. زن زناكار نميداند از نطفه كدام مردى باردار شده و فرزندش متعلق بكيست. فرزند زنا پدر و ارحام پدرى خود را نميشناسد، فرزند زنا نميداند اقرباى قانونى او كيست.
ده‏ها مسائل اخلاقى و روانى و اجتماعى و تربيتى و خانوادگى و مالى و عاطفى باعث شده است كه قانونگزاران الهى يعنى پيغمبران خدا زنا را تحريم كرده آن را گناه شناخته‏اند و همچنين قانونگزاران بشرى زنا را غير قانونى دانسته و آن را پليد و پست خوانده‏اند.
نكته قابل ملاحظه اينست كه در دنياى متمدن موضوع زنا يك مشكل است و پيدايش فرزندان زنا مشكل ديگر. در اسلام نيز زنا
الحديت-روايات تربيتى، ج‏2، ص: 111
يعنى آميزش غير قانونى زن و مرد يك گناه است و باردار كردن زن از راه زنا خود مستقلا گناه ديگر و بزرگتر از گناه اول است.

ABASS
پنجشنبه 05 خرداد 90, 02:34 بعد از ظهر
الحديت-روايات تربيتى ج‏2 111 انگيزه حرمت زنا ..... ص : 110
قال رسول اللَّه‏ ما من ذنب اعظم عند اللَّه تبارك و تعالى بعد الشّرك من نطفة حرام وضعها امرء في رحم لا تحلّ له. «1»
بعد از شرك بخداوند هيچ گناهى بزرگتر از اين نيست كه مردى نطفه حرام خود را در رحمى كه بر او حلال نيست مستقر كند! 2-
فقه الرّضا- انّ الدّفق في الرّحم اثم و العزل اهون له‏ «2»
زنا كردن و نطفه را در رحم ريختن گناه بزرگ است. زنا كردن و نطفه را بيرون رحم ريختن براى زناكار گناه خفيفترى است.
3- امام صادق (ع) فرمود:
انّ اشدّ النّاس عذابا يوم القيمة رجلا اقرّ نطفته في رحم يحرم عليه. «3»
اشدّ عذاب در قيامت براى مرديست كه نطفه خود را در رحم حرامى قرار دهد.
الحديت-روايات تربيتى، ج‏2، ص: 112
زن و مردى كه مرتكب زنا ميشوند اگر فرزندى نياورند تنها تجاوز بحريم قانون جنسى كرده‏اند. ولى اگر زن از زنا باردار شود براى جامعه فرزندى با سرشت قانون‏شكنى بوجود آورده‏اند. واضحست كه خطر دومى بمراتب از اولى مهمتر است.

ABASS
پنجشنبه 05 خرداد 90, 02:36 بعد از ظهر
الحديت-روايات تربيتى ج‏2 112 كيفر قانونى زنا ..... ص : 112
كيفر قانونى زنا
عن ابى عبد اللَّه عليه السّلام‏: في الغلام يفجر بالمرأة قال يعزّر و يقام على المرأة الحدّ. «1»
امام صادق عليه السّلام در مورد پسر نابالغى كه با زن بالغى درآميزد و زنا كند فرموده است: براى پسرى كه بحدّ بلوغ كامل نرسيده مجازات تأديبى مقرّر است و براى زن بالغ كه زنا داده است كيفر قانونى.
و عنه عليه السّلام‏: لا حدّ على الاطفال و لكن يؤدّبون ادبا بليغا. «2»
و نيز فرموده است حدود شرعى در باره اطفال بزهكار جارى نميگردد ولى بايد مجازات تأديبى شوند.
قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله‏: اذا زنت خادم احدكم فليجلدها الحدّ و لا يعيّرها. «3»
رسول اكرم (ص) ميفرمود: اگر زنى از خدمتگزاران شما از حريم عفت خارج شد و بزنا آلوده گرديد او را سرزنش ننمائيد، تنها وظيفه شما اجراء مجازات قانونى است

ABASS
پنجشنبه 05 خرداد 90, 02:41 بعد از ظهر
الحديت-روايات تربيتى ج‏2 113 فرزندان زنا ..... ص : 113
فرزندان زنا
امام صادق (ع) در ضمن بيان صفات فرزندان زنا فرموده است:
انّه يحنّ الى الحرام و الاستخفاف بالدّين و سوء المحضر «1»
«فرزند زنا» بگناه متمايل است، قوانين مذهبى را تحقير ميكند و در مجالست با مردم بداخلاق است.
امام صادق (ع) فرمود:
انّ ولد الزّنا يستعمل ان عمل خيرا جزى به و ان عمل شرّا جزى به. «2»
زنازاده از راه تربيت به كار و فعاليت وادار مى‏شود، اگر اعمالش نيكو و خير بود پاداش خوب داده مى‏شود و اگر به شرّ و بدى عمل كرد ببدى مجازات ميگردد.

ahmadreza
پنجشنبه 30 شهریور 91, 01:02 بعد از ظهر
گفته شده كه معتزله روزى در مجلس حضرت رضا عليه السّلام گفتند كه بزرگترين گناهان قتل نفس است بدليل گفته‏ى خداى تعالى كه ميفرمايد: «وَ مَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فِيها» «1» كسى كه بكشد مؤمنى را از روى عمد پس مجازات و كيفر او دوزخ است هميشه در آن جاويدان.
و حضرت رضا عليه السّلام فرمود: بزرگترين گناهان و زشت‏ترين آنها در پيش من زنا است زيرا كه قاتل بواسطه‏ى آدمكشى ديگرى را تباه و فاسد نميكند ولى مرد زناكار تا روز قيامت نسل بشر را فاسد ميكند و حرام را حلال ميكند

hamid reza
جمعه 31 شهریور 91, 10:57 بعد از ظهر
امام صادق (ع) فرمودند : اشدّ عذاب در قیامت برای مردی است که نطفه ی حرام خود را در رحم حرامی قرار دهد.

منبع : وسائل جلد5 ص37