سئوال باید دقیقتر مطرح شود --این طوری فکر می کنم ---
اما در همین حد انچه که به نظر می رسد :

1 عد ه های قابل توجه از ابتدا که ایمان اوردند از روی طمع و نفاق بوده است و واقعا ایمان نیاوردند لذا از این گروه توقعی جز این نمی رفت --نفاق مکی و نمفاق مدنی --
1-1 ایات بسیاری در قران به بیان این خطر و بر ملا کردن توطئه انان نازل شده است مثل ایات اول سوره بقره و در روایات زیادی تصریح به این مطلب است من جمله خطبه غدیر که بخش قابل توجهی از ان به نقش منافقین اختصاص یافته است
1-2 از نظر دور نماند که خطر منافقین به حدی زیاد بوده است که ابلاغ ایه اکمال به تاخیر می افتد تا انجا که خداوند تضمیین می دهد برای حفظ از کید منافقین --و الله یعصمک من الناس --
1-3 توجه داشته باشید که اغلب منافقین از روسای قبائل بوده اند و این قبائل تبعیت از رئیس خود داشته اند لذا تعداد ایشان قابل توجه است
2 عده ای قابل توجهی از اعرابی که ایمان اورده بودند حقد و کینه حضرت علی علیه السلام را در دل داشتند --احفادا بدریه و خیبریه و حنینیه تا انجا که در تحولات سیاسی این کینه توزی خود را نشان می دهد و غدیر را مورد انکار قرار می دهند
3 - عده ای هم که غدیر را فریاد کشیدند کم نبودند چون بابک حافظی اشاره کرده اند تفصیل نمی دهم
4 - حزب منافقین تا انجا پیش رفت که طرح ترور پیامبر راریخت و در نهایت ایشان را به شهادت رساندند
5- مهم این است که دنبال ملاک باشیم و الا و اکثرهم لا یعلمون

در پایان هرکسی که می تواند نکته ای به این مطالب اضافه کند این بحث را تکمیل کند

امیدوارم که همگی از یاری کنندگان اهل بیت با دست وزبان باشیم