????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

1. Top | #1

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

حضرت خدیجه سلام الله علیها محبوب خدا و رسول الله صلی الله علیه و آله را

بر همه عایشه های امروز لعنت

2. تشکر شده توسط :

reza (جمعه 27 دی 92)

3. Top | #2

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    خداوند متعال که قادر مطلق است و بر هر چیزی توانا می باشد ،اراده فرموده است که در این دنیا امورات به واسطه اسبابی که خلق نموده است جاری شود . از این رو است که تشنگی انسان ها به وسیله اب برطرف می شود ؛چرا که خداوند آب را و سبب رفع عطش قرار داده است همانطور که آتش را سبب گرما و سوزاندن قرار داده است . خداوند متعال از هدایت بشر عاجز نیست اما اراده فرموده است که هدایت به واسطه رسولان و حجج الهی واقع شود .انبیاء الهی نیز نمی توانستند بر تبلیغ دین خداوند پیروز شوند به جز اینکه افرادی ایشان را در این امر یاری کنند . چرا که خداوند اراده فرموده است که امر هدایت به اسباب ، صورت گیرد .حضرت خدیجه بانوی بهشتی :حضرت خدیجه بزرگ بانوی اسلام و یکی از زنان بهشتی کسی است که پیامبر را بسیار در امر دین یاری نمود . امروز هر کسی که به شرف اسلام مشرف است و از بت پرستی و شرک به دور می باشد بعد از پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام مدیون بانویی بزرگ به نام حضرت خدیجه است. چرا که فداکاری و ایثار آن بانوی کریمه بود که پیامبر توانست در اهداف خویش پیروز باشد .حضرت خدیجه محبوب خدا و رسول الله :حضرت خدیجه سلام الله علیها اولین همسر پیامبر و محبوب ترین همسر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بود . پرواضح است هنگامی که سخن از دوست داشتن پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم رانده می شود نباید دوست داشتن پیامبر را با دوستی و علاقه انسان های دیگر به همسرانشان قیاس نمود . چرا که قلب پیامبر صلی الله علیه و آله لحظه ای غفلت از پروردگار خویش ندارد و اگر خدیجه محبوب قلب پیامبر است این بدان معنا است که خدیجه محبوب حضرت حق تعالی می باشد . چرا که دوستی و دشمنی پیامبر کاشف از دوستی و دشمنی خداوند است .و به بیانی واضح خداوند منزه است از اینکه رضا و سخطی داشته باشد (1 ) بلکه اولیایی دارد که رضا و سخط ایشان همان رضا و سخط خداوند می باشد . لذا اگر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله شدیدا به حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها مهر می ورزد متوجه می شویم که خداوند نیز آن بانوی بزرگ را دوست می دارد . در میان همسران پیامبر هیچ یک این مقام را نداشته اند . این موضوع که پس از رحلت حضرت خدیجه پیامبر این محبت را نسبت به او اظهار می نمود و برای دوستان حضرت خدیجه هدیه می فرستاد نشان از این دارد که این محبت از سنخ دیگری است . چه گونه می توان مقایسه نمود بین زنانی که خداوند در قرآن کریم ایشان را توبیخ می کند و ایشان را تهدید به عذاب می نماید و خطاب به ایشان می فرماید :« إِنْ تَتُوبا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْريلُ وَ صالِحُ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذلِكَ ظَهيرٌ »(تحریم آیه 4)اگر [شما دو زن‏] به درگاه خدا توبه كنيد [بهتر است‏]، واقعاً دلهايتان انحراف پيدا كرده است. و اگر عليه او به يكديگر كمك كنيد، در حقيقت، خدا خود سرپرست اوست، و جبرئيل و صالح مؤمنان [نيز ياور اويند] و گذشته از اين، فرشتگان [هم‏] پشتيبان [او] خواهند بود.خداوند به صراحت به عایشه و حفصه می فرماید :« که دل های شما نحراف یافته است و در مقابل توطئه شما خداو و صالح المومنین (علی علیه السلام ) به کمک پیامبر خواهند شتافت . لذا طبیعی است که حضرت خدیجه محبوب ترین زنان پیامبر باشد چرا که تنها حضرت خدیجه است که در چنین اوجی از ایمان قرار دارد .

4. تشکر شده توسط :

reza (جمعه 27 دی 92)

5. Top | #3

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    ازدواج پیامبر و حضرت خدیجه :حضرت ابوطاب می خواست برای ازدواج پیامبر کاری انجام دهد . اما مالی نداشت که پیامبر را در این زمینه یاری نماید .این گونه بود که پیامبر برای سفری تجاری به همراه کاروان تجاری خدیجه کبری راه سفر را پیش گرفت . جناب خدیجه از اینکه شریک تجاری پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم شده بود بسیار خوشحال بود . او غلام خویش را در این سفر همراه پیامبر نمود و به او امر فرمود :«که تو و تمام اموال به حکم محمد صلی الله علیه و آله هستید »پس از این سفر غلام خدیجه به نام «میسره » برای خدیجه گزارش داد . و برای خدیجه چنین گفت :« از هیچ درخت و دیواری نگذشتیم مگر اینکه می گفت :«السلام علیک یا رسول الله »و در مسیر راهبی به نام« بحیرا» برخورد کردیم . هنگامی که بحیرا دید که ابری بر سر پیامبر سایه انداخته است و به هر طرف که پیامبر حرکت می نماید آن ابر نیز حرکت می کند . بحیرا که این را دید آمد کمر به خدمت ما بست . در این سفر سود بسیاری نصیب ما شد . به محمد صلی الله علیه و آله گفتم :«شما سریع تر بروید و بشارت موفق بودن کاروان تجاری را به خدیجه بدهید »حضرت خدیجه شیفته محمد مصطفی صلی الله علیه و آله :رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم وارد مکه شدند . خدیجه کبری پیامبررا مشاهده نمود در حالی که ابری بر فراز آن بزرگوار بود و او دو ملک را در چپ و راست پیامبر مشاهده نمود که در دستان آن دو ملک شمشیری قرار داشت. خدیجه کبری که از دور پیامبر را می دید و هنوز آن بزرگوار را نشناخنه بود فرمود « إِنَّ لِهَذَا الرَّاكِبِ لَشَأْناً عَظِيماً لَيْتَهُ جَاءَ إِلَى دَارِي فَإِذَا هُوَ مُحَمَّدٌ ص قَاصِدٌ لِدَارِهَا» این سوار شانی عظیم دارد ای کاش به سمت خانه من می آمد که ناگهان دید آن راکب حضرت محمد صلی الله علیه وآله می باشد و قصد دارد به سمت خانه خدیجه برود .خدیجه همراه کنیزان خویش خود را به خانه خود رساند و به رسول الله محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمود :«برو و بگو ابوطالب نزد من بیاید » ابوطالب نزد خدیجه آمد وخدیجه کبری از آن جناب خواست که خدیجه را به تزویج محمد صلی الله علیه و آله در آورد .
    حضرت عشق بفرما که دلم خانه توست سر عقل آمده هر بنده که دیوانه توست
    این گونه بود که خدیجه به ازدواج پیامبر در آمد . و ابوطالب عقد نکاح را جاری ساخت . پس از جاری شدن صیغه ،پیامبر همراه ابوطالب برخاست که خارج شود . حضرت خدیجه فرمود :« إِلَى بَيْتِكَ فَبَيْتِي بَيْتُكَ وَ أَنَا جَارِيَتُكَ» به سمت خانه خودت بیا ، خانه من خانه تو است و من کنیز تو می باشم (2)گویی که زبان حال خدیجه کبری بود :

رَواقِ مَنظَرِ چَشمِ من، آشیانه*ی توست کرم نما و فرود*آ، که خانه، خانه*ی توست
    آری حضرت خدیجه با بصیرت خویش و نور قلب خویش مقام پیامبر را درک نمود . و در برابر آن بزرگ خضوع نمود و فرمود که من کنیز شما هستم . تو گویی خدیجه کبری سلام الله علیها از اموال و داراییه ای خویش رفع ید نمود و تمام دارایی خویش را برای پیامبر و تبلیغ اسلام قرار داد . و در اولین اقدام خویش فرمود که خانه خانه تو می باشد . و پس از بعثت پیامبر نیز اموال خدیجه در اختیار پیامبر قرار گرفت و حضرت خدیجه در فضای خفقان مکه یکی از حامیان مهم و اساسی پیامبر بوده است تا جایی که حضرت خدیجه تمام اموال خویش را در راه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ایثار نمود .

6. Top | #4

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    فدک عطیه الهی به یادگار خدیجه
    خداوند به پاس فدا کاری خدیجه بر پیامبر آیه نازل نمود: « وَ آتِ ذَا الْقُرْبى‏ حَقَّه» که حق ذوی القربی را به ایشان بده . و در ازای آن خدواند فدک را به تنها فرزند خدیجه بخشید . اما افسوس که مشرکین قریش به خدیجه کبری ظلم نمودند و منافقین قریش به تنها دختر حضرت خدیجه و پیامبر صلی الله علیهما ستم نمودند و فدک را از آن بانوی مکرمه غصب نمودند .
    مهریه حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها :
    آریی ! حضرت خدیجه در سن 25 سالگی پنج سال قبل از بعثت به عقد پیامبر اعظم درآمد (3) حضرت خدیجه از پیامبر خواست که به ازدواج او در آید و مهر حضرت خدیجه را جناب ابوطالب تضمین کرد و بعد از ازدواج حضرت خدیجه مهر خویش را به پیامبر بازگرداند بعد از این کار حضرت خدیجه گروهی زبان به ملامت گشودند و گفتند: «يا عجبا ! المهر على النساء للرجال ؟ !» عجیب است آیا مهر بر گردن زنان است؟ از این سخن ایشان حضرت ابوطالب به غضب آمد و فرمود: «زمانی که مانند فرزند برادر من باشد مردان به گرانترین ثمن ها و اعظم مهر خواسته می شوند و هنگامی که مردی مانند شما ها باشد کسی با شما ازدواج نمی کند مگر با گرانترین مهر»(4)تمام مورخین همراه با اختلاف ایشان در ذوق و مشرب و مسلک می*گویند که حضرت خدیجه زیباترین زن قریش بوده است کما اینکه شکی در این نیست که او افضل زنان پیامبر بوده است و شاید همین مطلب علت حسادت شدید عایشه به حضرت خدیجه است توسط برخی از زنان پیامبر حتی بعد از وفات حضرت خدیجه .پی نوشت ها :
    1. زیرا رضا و سخط عبارت است از یک حالت نفسانی که برای مخلوق حاصل می شود ، و خداوند متعال منزه است از جسم و هرگونه تغیر و تحول می باشد
    2. بحارالأنوار ص 16 ج 3 باب 5- تزوجه ص بخديجة رضي الله عنها

1. الصحيح من سيرة النبي الأعظم (ص) - السيد جعفر مرتضى العاملي - ج 2 - ص 200 – 202
    2. الصحيح من سيرة النبي الأعظم (ص) - السيد جعفر مرتضى العاملي - ج 2 - ص 197

کلمات کلیدی این موضوع