????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25

Hybrid View

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

آثار زيانبار شهوت ...

1- آلودگى به گناه

شهوت پرستى انسان را به سوى انواع گناهان می‏كشاند و در واقع يكى ازسرچشمه ‏هاى اصلى گناه و معصيت و نافرمانى خدا محسوب میگردد،زيرا چشم وگوش انسان را بسته و به مصداق حديث نبوى

«حبك للشى‏ء يعمى و يصم. [1]آدمى راكور و كر كرده و قدرت درك واقعيت‏ها را از او مى‏گيرد و در چنين حال،زشتیها درنظر او زيبا و زيبايى‏ها در نظر او زشت و بی‏رنگ مى‏شود.

به همين دليل، امير مؤمنان عليه السلام درباره پيروى از شهوات هشدار داده و مى‏فرمايد: «از شهوات سركش بپرهيزيد كه شما را به ‏ارتكاب انواع گناهان مى‏كشاند».

در حديث دیگری،از همان حضرت نيز به اين نكته اشاره شده كه: «هواپرستى عقل‏ انسان را فاسد مى‏كند»و در نيز فرمودند: اگر شهوت پرستى تشديد شود: «دين‏ انسان را بر باد مى‏دهد و حتى انسان را به بت پرستى مى‏كشاند».
    بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا،بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
    تشنه ی آب فراتم ای عجل مهلت بده،تا بگیرم در بغل قبر شهید کربلا

2. 2 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

mostafahem (جمعه 17 خرداد 92),حسین (یکشنبه 19 خرداد 92)

3. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    سوره حشر،داستانى درباره عابدى از قوم بنى اسرائيل به نام «برصيصا» آورده ‏اند كه شاهد زنده ‏اى براى اين مدعاست،

داستان‏ گر چه معروف است، اما تكرارش خالى از صواب نيست:

...مرد عابد بنى اسرائيلى به خاطر سال‏ها عبادتش، به آن حد از مقام قرب الهى‏ رسيده بود كه بيماران با دعاى او سلامت خود را باز مى‏يافتند

و به اصطلاح مستجاب‏الدعوه شده بود.

روزى، زن جوان زيبايى را كه بيمار بود، نزد او آوردند و به اميد شفاء در عبادتگاه‏او گذاردند و رفتند.

شيطان به وسوسه آن عابد مشغول شد و آن قدر صحنه گناه را در نظرش زينت داد كه عنان اختيار را از كف او ربود،

آن چنان كه گويا عابد كر و كور گشته و همه چيز را به دست فراموشى سپرده است. ديرى نپاييد كه آن عابد دامان «عفت» خويش را به گناه بيالود.

پس ارتكاب گناه به خاطر اين كه احتمال داشت آن زن باردار شود و موجب رسوايى او گردد،

باز
    شيطان و هواى نفس به او پيشنهاد كرد كه زن را به قتل رسانده و درگوشه ‏اى از آن بيابان وسيع دفن كند.

هنگامى كه برادران دختر، به سراغ خواهر بيمار خويش آمدند و عابد اظهار بى ‏اطلاعى كرد،

آنان نسبت به عابد مشكوك گشته و به جستجو برخاستند و پس ازمدتى، سرانجام جسد خونين خواهر خويش را در گوشه بيابان از زير خاك بيرون كشيدند.

اين خبر در شهر پيچيد و به گوش امير رسيد. او با گروه زيادى از مردم به سوى عبادتگاه آن عابد حركت كرد تا علت اين قتل را بيابد.

هنگامى كه جنايات آن عابد روشن شد، او را از عبادتگاهش فرو كشيدند تا بر دار بياويزند.

در ادامه اين حكايت آمده است: هنگامى كه عابد در كنار چوبه دار قرار گرفت، شيطان در نظرش مجسم شد و گفت:

من بودم كه با وسوسه‏هاى خويش تو را به اين روز انداختم، حال اگر آنچه را كه من مى‏گويم، اطاعت كنى، تو را نجات خواهم داد.

عابد گفت: چه كنم؟

شيطان گفت: تنها يك سجده براى من كافى است.

عابد گفت: مى‏بينى كه طناب دار را بر گردن من افكنده‏اند و من در اين حال توانايى سجده بر تو را ندارم.

شيطان گفت: اشاره ‏اى هم كفايت مى‏كند.

عابد بيچاره نادان، پس از اين كه با اشاره، سجده‏ اى بر شيطان كرد، طناب دار گلويش را فشرد و او در دم جان سپرد.

آرى! شهوت پرستى باعث شد تا آن عابد، ابتدا به زنا آلوده شود و سپس قتل نفس انجام دهد و بعد دروغ بگويد و سرانجام مشرك گردد

و بدين ترتيب محصول سال‏ها عبادت او بر باد رفته و نزد خاص و عام رسوا شود.
    [1] . بحارالانوار ج 74،ص 165.
    ویرایش توسط ho3in : پنجشنبه 16 خرداد 92 در ساعت 12:04 بعد از ظهر

4. 2 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

5. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    2- فساد عقل

شهوت پرستى،پرده‏ه اى ضخيمى بر عقل و فكر انسان مى‏اندازد، حق را در نظر او باطل و باطل را در نظر او، حق جلوه مى‏دهد. در روايات نيز آمده :

«طاعه الهوى تفسد العقل، هوا پرستى عقل را فاسد مى‏كند».

[1] به همين دليل بسيارى ازشهوت پرستان به هنگام غلبه شهوت، كارهايى انجام مى‏دهند كه بعد از فرو نشستن آتش شهوت، از آن عمل خويش سخت پشيمان شده و گاه تعجب مى‏كنند كه چگونه دست به انجام آن كار احمقانه و غلط زده‏اند.

در حديث ديگرى امير مؤمنان على عليه السلام مى‏فرمايند:

«اذا ابصرت العين الشهوه عمى‏القلب عن العاقبه، هنگامى كه چشم، مظاهر شهوت را ببيند، عقل از مشاهده عاقبت كارباز مى‏ماند» [2]

[1] . شرح غرر الحكم، حديث 5983.
    [2] . همان مدرك، حديث 4063.

6. 2 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

7. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    3- تضعيف شخصيت اجتماعى انسان

شهوت پرستى، شخصيت و احترام اجتماعى انسان را در هم مى‏شكند و او را به ذلت‏ مى‏كشاند،زيرا براى كاميابى‏ هاى شهوانى بايد تمام قيد و بندهاى اجتماعى

را شكست وتن به هر پستى داد. بديهى است كه انسان با شخصيت، در كشاكش شهوات، بر سردو راهى قرار مى‏گيرد كه يا بايد به خواست‏ه هاى شهوانى

دل خويش برسد، يا شخصيت واحترام اجتماعى خود را حفظ نمايد كه اغلب جمع ميان اين دو غير ممكن است!

در حديثى از امير مؤمنان على عليه السلام آمده است: «زياده الشهوه تزرى بالمروه،افزون شدن شهوت، شخصيت انسان را لكه‏ دار مى‏كند». [1]

[1] . همان، حديث 5507.

8. تشکر شده توسط :

حسین (یکشنبه 19 خرداد 92)

9. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    4-اسارت نفس

اسارت و بندگى در برابر خواست‏هاى نفسانى، يكى ديگر از پيامدهاى شهوت پرستى است،زيرا انسان شهوت پرست چنان اسير شهوات خود مى‏شود كه بازگشت و دورى جستن از آنها، برايش مشكل و گاهى نيز غير ممكن مى‏گردد.

نمونه بارز آن، زندگى خفت‏ بار معتادان به مواد مخدر است كه در ظاهر آزادند، ولى از هر اسيرى، اسيرترند.

زنجير اعتياد ناشى از شهوت پرستى نيز آن چنان دست وپاى انسان را مى‏بندد كه گويا هر گونه حركت و تلاش براى دورى جستن از خواست‏هاى رذيله، بسيار مشكل مى‏گردد،

مخصوصا اگر هوا پرستى، به سر حد عشق‏هاى جنون‏ آميز جنسى برسد كه در اين حال اسارت انسان به اوج خود مى‏رسد.

حضرت امير مؤمنان على عليه السلام در اين رابطه مى‏فرمايند:

«عبد الشهوه اسير لا ينفك‏اسره، بنده شهوت چنان اسير است كه هرگز روى آزادى را نخواهد ديد». [1]

آن حضرت در تعبير ديگرى نيز مى‏فرمايند: «و كم من عقل اسير تحت هوى امير، چه بسيار عقلها و خردها كه شهوات بر آن حكومت مى‏كند». [2]

باز در حديث ديگرى مى‏فرمايند: «الشهوات تسترق الجهول، شهوت‏ها، افراد نادان‏را برده خود مى‏سازند.» [3]

[1] . غررالحكم، حديث 6300
    [2] . نهج ‏البلاغه، كلمات قصار، حديث 211.
    [3] . نهج‏ البلاغه، حديث 922.

10. 2 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

mohammad ashrafi (پنجشنبه 16 خرداد 92),حسین (یکشنبه 19 خرداد 92)

11. Top | #6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    125
    با سلام خدمت شما.
    واقعا مطالب شما مفید و زیبا بود و من نهایت استفاده را بردم.
    در علقمه فریاد زد بسم الله

نقش سر بندش نام اباعبد الله

میرود آب رساند به حرم می گوید

ذكر لا حول ولا قوه الا بالله

12. Top | #7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    در اين رابطه در حديث علوى آمده است:

«من اشتاق الى الجنه سلا عن الشهوات،

كسى كه مشتاق به بهشت (و معتقد به آن) باشد، شهوات سركش را به فراموشى مى‏سپارد». [1]

گاهى نيز انسان براى بهره ‏گيرى از شهوات بدون قيد و شرط، سد ايمان را در هم مى‏شكند تا در شهوت پرستى آزاد باشد، قرآن مجيد مى ‏فرمايد:

«بل يريد الانسان‏ليفجر امامه ـ يسئل ايان يوم القيامه [2]،..

.بلكه انسان مى‏خواهد (آزاد باشد و بدون ترس ازدادگاه قيامت)در تمام عمر،گناه كند، (از اين رو)مى‏پرسد: قيامت كى خواهد بود؟(سؤالى كه‏ نشانه انكار يا ترديد است).»

[1] . شرح فارسى غرر الحكم حديث 8591. نهج‏البلاغه،كلمات قصار، حديث 31
    [2] . قيامت/ 5 و 6.

13. تشکر شده توسط :

14. Top | #8

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    بى ‏اعتنايى به آبرو و حيثيت اجتماعى و ضعف شخصيت انسانى، اغلب سبب آلودگى به انواع شهوات مى‏ شود،

در حالى كه آبرو و شخصيت انسانى و توجه به حيثيت اجتماعى، انسان را ـ هر چند كه ايمان به خدا نيز نداشته باشد ـ در برابر طغيان شهوات، كنترل مى‏ كند.

به همين دليل، در جوامع غير دينى، افراد آبرومند و با شخصيت، كمتر تسليم طغيان شهوات گشته و به «شكم پرستى» و شهوات بى‏ قيد و شرط جنسى روى مى‏ آورند،

زيرا آبرو و حيثيت اجتماعى و شخصيت انسانى آنها، سدى است در برابر طغيان شهوات.

بنابراين هميشه تنها افراد رذل و بى‏ شخصيت، در چنگال اين امور گرفتار مى‏گردند.

15. Top | #9

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    غفلت و بى‏ خبرى از پيامدهاى شهوت پرستى،عامل ديگر آلودگى به اين رذيله اخلاقى است،

زيرا بيشتر رذايل اخلاقى، آثار سوء جسمانى و بهداشتى دارد، مثلا، شكم پرستى،انسان را به انواع بيمارى‏ها مبتلا مى‏ سازد و يا افراط در شهوت جنسى،

نيرو و توان انسان را كاهش داده، اعصاب را در هم مى‏ كوبد و عمر را كوتاه نموده و در نهايت سلامت جسمى و روحى انسان را مختل مى‏ سازد.

به همين دليل،در جوامع غير مذهبى،افراد زيادى مقيد به رعايت اعتدال در خوردن و مسايل جنسى هستند،

زيرا توصيه پزشكان را در اين زمينه پذيرفته و نتايج آن را درك كرده ‏اند.

مشكلات اجتماعى ناشى از شهوت پرستى نيز قابل انكار نيست. به يقين «شكم پرستى» گروهى از مردم سبب گرسنگى گروه ‏هاى ديگرى خواهد شد.

بى ‏بند و بارى در مسائل جنسى نيز سبب ناامنى زن و فرزند اين افراد مى‏شود و چه بسا كه ‏آلودگى به عمق خانه آنها نيز نفوذ كند.

بنابراين هر كس كه به اين امور توجه كند، به يقين در كنترل شهوات خويش مى‏ كوشد.

16. Top | #10

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    معاشرت‏هاى نامناسب، دوستان ناباب، محيط هاى آلوده و فساد وسائل ارتباط جمعى يكى از عوامل ديگر آلودگى به شهوت پرستى است.

اغلب انسان‏هاى ناباب، دوستان خود را به گناه سوق داده و آنها را غرق گناه مى‏سازند و راه‏هاى مختلف ارتكاب گناه را به آنها مى‏ آموزند،

به گونه ‏اى كه مى ‏توان گفت:رايج‏ ترين اسباب آلودگى‏ به شهوت پرستى، معاشرت با انسان‏هاى گناهكار و آلوده است.

بد آموزى ناشى از وسائل ارتباط جمعى و محيط هاى آلوده نيز از عوامل مهم اين‏ آلودگى است.

معاشرت هاى آلوده،نه تنها انسان را آلوده گناه و مفاسد اخلاقى مى‏ كند، بلكه تا سر حد كفر نيز پيش مى‏ برد.

17. تشکر شده توسط :

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین