????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    125

احدیثی در مورد تبری از دشمنان اهل بیت.

در این پست به برخی روایات در مورد تبری از دشمنان اهل بیت می پردازیم.

رسول الله صلي الله عليه واله وسلم صراحتا فرمود : يا علي اگر بنده اي هزار سال خدا را عبادت كند و روز ها روزه بگيرد و شب ها شب زنده داري كند و به اندازه كوه احد طلا و نقره داشته باشد و همه انها را در راه خدا انفاق كند و در بين صفا و مروه مظلوما كشته شود ، *اگر ولايت توو فرزندان تو را نداشته باشد هيچ يك از اعمالش قبول نميشود و حتي بوي بهشت هم به مشامش نمي رسد و نيز ولايت تو بدون برائت از دشمنان تو و دشمنان فرزندان تو قبول نيست (1).

امام صادق عليه السلام : دروغ ميگويد كسي كه ادعا كند ما را دوست دارد و از دشمنان ما برادت نميجويد . (*2)

امام صادق عليه السلام فرمودند: هر کس در کفر دشمنان ما (اهل بيت ) و کساني که به ما ظلم کرده اند شک کند او خود کافر است (3)

اميرالمؤمنين(عليه*السلام) فرمودند: والله اگر اين امت روي خاك بايستند با پاي برهنه در حالي كه بر سر خود خاكستر ريخته باشند و گريه و زاري كنند و بر كساني كه آن*ها را گمراه كرد*ه*اند و راه خدا را بسته*اند و مردم را به سوي جهنم خوانده*اند؛ لعنت كنند باز اين امت در لعن و بيزاري كم كاري كرده*اند. (4)

در روايت آمده است: مرد خياطي دو پيراهن نزد امام صادق(عليه*السلام) آورد و عرض كرد: من هنگام دوختن يكي از اين دو پيراهن صلوات بر محمد و آل محمد مي*فرستادم و هنگام دوختن ديگري لعن بر دشمنان محمد و آل محمد(صلي الله عليه و آله) مي*فرستادم. شما كداميك را اختيار مي*نماييد؟ امام صادق(عليه*السلام) پيراهني را كه با ذكر لعن دوخته شده بود انتخاب نمودند و فرمودند: من اين پيراهن را بيشتر دوست دارم. (5)

اميرالمؤمنين(عليه*السلام) در حال طواف كعبه بود مردي پرده خانه كعبه را گرفته و صلوات بر محمد و آل محمد(صلي الله عليه و آله) مي*فرستاد، حضرت بر او سلام نمود. بار دوم حضرت او را ديدند ولي سلام نكردند. آن مرد عرض كرد يا اميرالمؤمنين! چرا اين بار به من سلام ننموديد؟ حضرت فرمود: نخواستم تو را از ذكر لعن كه اين بار مي*گفتي باز دارم. چرا كه لعن از صلوات بر محمد و آل محمد(صلي الله عليه و آله) بالاتر است. (6)

امام محمد باقر عليه السلام فرمودند: اي اباحمزه ! همانا کسي (واقعا) بندگي خدا را مي کند که شناخت به او داشته باشد. واما کسي که شناخت به او ندارد مانند کسي است که عبادت و بندگي غير او را مي کند اين چنين که مخالفين را در گمراهي مي بيني. ابوحمزه مي گويد عرض کردم: خدا امور شما را اصلاح فرمايد معرفت و شناخت خدا چيست ؟ حضرت فرمودند: شناخت خدا و معرفت به او چنين است که در پيروي از اميرمومنان علي عليه السلام و اقتدا به او و پيشوايان هدايت(امامان) بعد از او، و برائت و بيزاري از دشمنان ايشان به سوي خدا، تاييد و تصديق خدا و رسول ص را بکند. ابوحمزه مي گويد: عرض کردم خدا امور شما را اصلاح فرمايد چه عملي را انجام دهم تا حقيقت ايمان را در خود کامل کنم؟ حضرت فرمودند: دوستي کن با دوستان خدا و دشمني کن با دشمنان خدا و با راستگويان باش همانطور که خدا تو را امر فرمود. (کونوا مع الصادقين)ابوحمزه گويد عرض کردم: دوستان چه کساني هستند؟ حضرت فرمودند: دوستان خدا حضرت محمد رسول خدا ص و علي و حسن و حسين و علي بن حسين عليهم السلام پس امر منتهي به ما ميشود و سپس به سوي فرزندشان جعفر عليه السلام اشاره نمود و فرمودند: پس هر کس که دوست بدارد ايشان را همانا دوستدار دوستان خداست و با راستگويان است. همانطور که خدا به او فرمان داده است. ابوحمزه گويد: عرض کردم خدا امور شما را اصلاح فرمايد، دشمنان خدا چه کساني هستند؟ حضرت فرمود: چهار بت هستند. عرض کردم: چه کساني هستند؟ فرمودند: ابوالفصيل و رمع و نعثل و معاويه (ابوبکر و عمر و عثمان و معاويه) و هر کس که متديّن به دين آنها باشد. پس هر کس که با آنان دشمني کند همانا با دشمنان خدا دشمني کرده است. ( 7)

امام صادق عليه السلام فرمودند: دوستي اولياي پروردگار واجب و بيزاري جستن از دشمنان اولياي خدا نيز واجب است. بيزاري از کساني که به آل پيامبر ص ظلم نمودند و نسبت به آنان پرده دري کردند. فدک را از حضرت فاطمه سلام الله عليها گرفتند و او را از ارث محروم داشتند و حقوق او و همسرش را غصب نمودند. و براي آتش زدن خانه حضرت فاطمه سلام الله عليها همت گماردند و ظلم به آنها را پايه ريزي کردند و سنت رسول الله ص را تغيير دادند واجب است. همچنين واجب است بيزاري جستن از ناکثين و قاسطين و مارقين و نيز بيزاري از تمامي انصاب و ازلام و پيشوايان گمراهي و رهبران ظلم از ابتدا تا انتهايشان. و نيز واجب است بيزاري از شقي ترين اولين و شقي ترين آخرين، پي کننده شتر ثمود و قاتل اميرالمومنين عليه السلام و نيز واجب است بيزاري از تمامي قاتلان اهل بيت عليهم السلام. ( 8 )

امام باقر علیه السلام فرمودند: همانا آن دو شیخ (عمر و ابابکر) از دنیا رفتند وتوبه نکردند و به یاد نیاوردند آن ظلمهایی که در حق امیرالمومنین علیه السلام روا داشتند پس لعنت خدا و فرشتگان و همه مردم بر آن دو باد. (9)

امام کاظم علیه السلام فرمودند: اولی و دومی همان دو نفری هستند که به اندازه چشم به هم زدنی ایمان نیاوردند.(10)

امام كاظم علیه السلام فرمودند: هردو نفر (عمر و ابابکر) کافرند. نفرین و لعنت خدا و فرشتگان و همه مردم بر آنها باد. به خدا سوگند هیچگاه به دل ایمان نداشتند ... همیشه حیله باز و اهل شک و ریب و نفاق بودند تا ملائکه عذاب, آنها را قبض روح و به جایگاه ذلت و خواری در دارالمقام (دوزخ) فرستادند (11)

ابوحمزه ثمالی می گوید: به امام سجاد علیه السلام عرض کردم: از شما درباره فلانی و فلانی (عمر و ابابکر) سوال دارم ؟ حضرت در پاسخ فرمودند: لعنت خدا بر آن دو باد به عدد تمام لعنت های الهی و به خدا سوگند آن دو مردند در حالی که کافر و مشرک به خدای بزرگ بودند. (12)

ابو علی خراسانی از غلام امام سجاد علیه السلام نقل می کند که او گفت: در خدمت امام سجاد علیه السلام خلوتی داشتیم به او عرض نمودم: از من بر شما حقی است اگر من را از احوال آن دو (عمر و ابابکر) با خبر نسازید ؟ پس حضرت فرمودند: آن دو کافرند و هر کس محبت آنها را داشته باشد کافر است.(13)

شیخ مفید از طریق اهل سنت به اسناد خویش از محمد بن سائب و او از کلبی نسابه نقل نموده که گفت: هنگامی که امام صادق علیه السلام به عراق آمده و در منزل حیره اقامت گزیدند. ابوحنیفه به محضر آن حضرت شرفیاب شده و در مورد مسائلی از حضرت سوال نمود که از جمله آنها این بود: فدایت شوم امر به معروف چیست؟ فرموند: ای ابا حنیفه ! معروف نزد اهل آسمان و زمین, امیرالمومنین علیه السلام است. عرض کرد: فدایت گردم منکر چیست؟ فرمود: منکر آن دو نفر هستند که در حق او ظلم کردند و خلافتش را غصب کردند و مردم را بر او مسلط نمودند. عرض کرد: پس این که می بینیم مردم معصیت می کنند و آنها را نهی از معاصی می نماییم چیست؟ فرمود: آن امر به معروف و نهی از منکر نیست بلکه (آنچه که گفتم) خیری است مقدم بر آنچه که تو می گویی.(14)

فضیل بن رسان از امام باقر علیه السلام نقل می کند که حضرت فرمودند: مثال ابوبکر و پیروانش مثال فرعون و فرعونیان است و مثال امام علی علیه السلام و شیعیانش مثال موسی علیه السلام و پیروانش است(15)

امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که ذره ای از محبت اولی و دومی را به دل داشته باشد استحقاق بهشت ندارد(16)

سلمان فارسی رحمه الله به عمر گفت: از رسول خدا صلی الله علیه واله در مورد آیه: در آن روز (قیامت) کسی مانند او عذاب نمی شود و کسی مانند او به بند کشیده نمی شود. (فجر 25-26) سوال کردم. حضرت فرمودند: به درستی که آن شخص تو هستی ای عمر . او به سلمان گفت ساکت شو! (17)

حسین بن ثویر و ابوسلمه سراج نقل کرده اند که: از امام صادق علیه السلام شنیدیم که آن حضرت بعد از هر نماز واجب لعن می کرد چهار مرد ملعون و چهار زن ملعون را. اما مردان عبارتند از: ابابکر, عمر, عثمان, معاویه و زنان عبارت بودند از: عائشه,حفصه, هند و ام الحکم خواهر معاویه (18)

امیرالمومنین علیه السلام نقل شده است که فرمودند: خدا پسر خطاب (عمر) را لعنت کند. اگر او نبود هیچ مرد و زنی زنا نمی کرد مگر زن و مرد شقی.(19)

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: به خدا قسم در هر نمازم بر تو (ابوبکر) نفرین میکنم.(20)

امیر المومنین علیه السلام فرمودند: خدا رحمت کند سلمان و اباذر و مقداد را, هیچ کس به اندازه ایشان آن دو (عمر و ابابکر) را نشناخت و از آنان بیزاری نجست و آنان را لعنت ننمود(21)

امام صادق علیه السلام فرمودند: هنگامی که حضرت قائم عج ظهور فرماید آن دو (عمر و ابوبکر) را لعنت نموده و از آنها برائت می جوید.(22)
    در علقمه فریاد زد بسم الله

نقش سر بندش نام اباعبد الله

میرود آب رساند به حرم می گوید

ذكر لا حول ولا قوه الا بالله

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    125
    1 ) مستدرك الوسائل ج1 ص 159 و ص 162 ، كنزالفوائد ص 185 ،

مناقب ال ابي طالب ج3 ص2 ، التحصين ص 539 ، شواهد التنزيل ج1 ص 554 ،

كشف اليقين ص 224 و 226 ، مجمع النورين ص 214 ، بحارالانوار ج 27 ص 199حديث 66 ،

* غايه المرام ص 17 حديث 9 و ص 44 حديث 48 اثبات الهداه ج4 ص 168 و ....

(2) بحارالانوار ج27ص57

(3) بحارالانوار ج2 ص337

(4) بحار الانوار ج30 ص 126

(5) امارة الولاية: ص 51 ـ و تعليقه شفاء الصدور: ج 2، ص 48

(6) مجمع النورين و ملتقي البحرين: ص 208

( 7) بحارالانوار ج27ص57ح16

( 8 ) خصال شيخ صدوق ج2ص607 – بحارالانوار ج27ص52ح3

(9) اصول کافی, ج8 ص 246 ح343

(10) بحارالانوار ج3ص409

(11) اصول کافی ج 8 ص 125 ح95

(12) بصائر الدرجات ص269 ح9 – بحارالانوار ج30 ص145

(13) بحارالانوار ج72 ص 137 ح25

(14) غایة المرام علامه بحرانی ص257

(15) بحارالانوار ج30 ص383

(16) تفسیر عیاشی ج1ص156 – بحارالانوار ج30ص215

(17) تفسیر نور الثقلین ج5ص576ح25

(18) الكافي ج3 ص342

(19) بحارالانوارج53 ص31

(20) الامامة و السیاسة 1/20

(21) سلیم بن قیس ص921ح67

(22) بحارالانوار 52/386 ح201

3. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    125
    اگه دوستان روایات بیشتری سراغ دارند ما روهم قابل بدونن.

4. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    19
    1ـ قال الرضا (عليه*السلام): كمال الدين و لا يتنا و البرائة من عدونا [1]
    امام(عليه*السلام) فرمودند: كمال دين ولايت ماست و برائت از دشمنان ما.
    2ـ به امام صادق(عليه*السلام) عرض شد كه شخصی شما را دوست دارد اما در برائت از دشمن شما ضعيف است. در ادامه حضرت فرمودند: هيهات كذب من ادعی محبتنا و لم يتبرء من عدونا؛ هرگز چنين نيست؛ دروغ مي*گويد هر كس كه ادعا می*كند دوست ماست ولی از دشمن ما بيزاری نجويد.[2]
    3ـ نبی اكرم(صلی الله عليه و آله) به اصحابش فرمودند: ای بنده خدا دوست بدار به خاطر خدا و دشمن بدار به خاطر خدا و دوست بگير به خاطر خدا و دشمن بگير به خاطر خدا؛ پس به درستی كه به ولايت خدا به كسی نمی*رسد مگر از اين راه و كسی طعم ايمان را نمی*چشد اگر چه نماز و روزه زياد به جا آورد مگر از راه تولی و تبری و امروز بيشترين دوستی*ها و دشمنی های مردم به خاطر دنياست و اين دوستی و دشمنی* دنيايی ذره*ای پيش خداوند تعالی ارزش ندارد.
    راوی عرض كرد: چگونه بدانم دوستی و دشمنی من به خاطر خداست؛ دوست خدا كيست تا او را دوست بدارم و دشمن خدا كيست تا او را دشمن بدارم؟ پيامبر اكرم(صلی الله عليه و آله) به سوی مولای ما اميرالمؤمنين علی بن ابيطالب (عليه*السلام) اشاره فرمودند و فرمودند آيا علی را می*بينی؟ راوی گفت: بله.
    پس فرمودند: دوست بدار دوست علی(عليه* السلام) را چون دوست علی(عليه*السلام) ولی الله است و دشمن بدار دشمن علی(عليه*السلام) را چرا كه دشمن علی(عليه*السلام) عدوالله است
    سپس در ادامه فرمودند:
    وال ولي هذا و لو انه قاتل ابيك و ولدك و عاد عدو هذا و لو انه ابوك او ولدك؛
    *دوست بدار دوست مولا علي را هر چند آنكه قاتل پدر و فرزندان تو باشد و دشمن بدار دشمن مولا علي را هر چند او پدر و فرزندانت باشند.[3]

4ـ روزی كميت خدمت امام صادق(عليه*السلام) رسيد و شعری خواند. سپس عرض كرد ای آقای! من سوالی دارم، حضرت فرمودند: بگو. عرض كرد سؤالم درباره آن دو خبيث اولی و دومي (لعنت الله عليهما) است. حضرت فرمودند: ای كميت تا روز قيامت به اندازه خون حجامت خونی در اسلام ريخته نشود و مالی حرام كسب نشود و عمل شنيع زنا انجام نگيرد مگر اين كه همه به گردن اين دو باشد وسپس حضرت فرمود ما بنی هاشم بزرگ وکوچکمان را امر به سب وبیزاری جستن از آن دو می کنیم . [4]
    5ـ قال الصادق(عليه*السلام): من شك في كفر اعدائنا و الظالمين لنا فهو كافر؛*
    هر كس در كفر دشمنان ما و كسانی كه به ما ظلم كردند شك داشته باشد، خودش كافر است. [5]
    6ـ قال الصادق(عليه*السلام): من لم يعرف سوء ما اتی علينا من ظلمنا و ذهاب حقنا و ما ركبنا به فهو شريك من اتی الينا فيما ولينا به؛
    كسی كه نفهمد و نشناسد آن*چه را كه بر ما وارد شد و از ظلمی كه بر ما روا شد و حقی كه از دست ما رفت و... پس او شريك با ظالمين است.[6]
    7ـ ابو حمزه ثمالی از علي بن الحسين(عليه*السلام) در مورد آن دو خبيث سؤال كرد.فقال(عليه*السلام): كافران، كافر من تولاهما.امام (عليه*السلام) فرمودند: هر دو كافرند و هر كسی كه آن دو را دوست بدارد كافر است. [7]
    8ـ ابن ادريس از امام صادق(عليه*السلام) نقل می*كند كه: فردای قيامت رسول اكرم(صلي الله عليه و آله) از لب پرتگاه جهنم همراه با اميرالمؤمنين و حسن و حسين(عليهماالسلام) عبور می*نمايند شخصی از داخل جهنم فرياد می*زند و سه مرتبه برای نجات خود به نبی اكرم(صلي الله عليه و آله) استغاثه می*كند ولی جواب نمی*شوند بار ديگر سه مرتبه به اميرالمؤمنين(عليه*السلام) استغاثه می*كند، پس جواب نمی*شنود.
    پس ندا می*دهد يا حسين يا حسين يا حسين اغثني انا قاتل اعدائك؛ يا حسين! من را نجات بده، من دشمنان تو را كشتم. در آن هنگام رسول اكرم(صلي الله عليه و آله) به امام حسين(عليه*السلام) می*فرمايند: برای تو دليل آورد؛ پس امام حسين(عليه*السلام) چون عقاب تيز پرواز او را نجات می*دهد.
    راوی می*پرسد: آن شخص كيست؟ حضرت فرمودند: مختار است.
    سپس راوی با تعجب سؤال می*كند: چرا با آتش عذاب می*سوزد با اين*كه از قاتلين ابا عبدالله الحسين(عليه*السلام) انتقام گرفت؟ حضرت فرمودند: به دليل اين*كه در قلب مختار ذره*ای از محبت آن دو نفر وجود داشت. به خدا قسم اگر جبرائيل، ميكائيل و اسرافيل در قلبشان چيزی از حب اين دو باشد با صورت داخل آتش افكنده می*شوند.[8]
    9ـ قال اميرالمؤمنين(عليه*السلام): اللهم اجز عمر لقد ظلم الحجر و المدر.
    مولا اميرمؤمنان(عليه*السلام) فرمودند: خدايا عمر را به جزای اعمالش برسان پس همانا او بر سنگ*ها و ريگ* بيابان*ها ظلم كرد.[9]
    10ـ قال اميرالمؤمنين(عليه*السلام): ما عادی احد قوما اشد من معادات عمر لاهل بيت الرسول؛
    هيچ كس با هيچ قومی به شدت عمر(لعنت الله عليه) با اهل بيت پيامبر(صلي الله عليه و آله) دشمنی نورزيد. [10]
    11ـ امام سجاد(عليه*السلام) فرمود: من لعن الجبت و الطاغوت لعنة واحدة كتب الله له سبعين الف الف حسنه محي عنه سبعين الف الف حسنه و رفع له سبعين الف الف درجه و من امسي يلعنهما لعنه واحده كتب له مثل ذلك؛
    كسی كه يك بار لعنت كند جبت و طاغوت را خداوند تعالی هفتاد ميليون حسنه برای او می*نويسد و هفتاد ميليون گناه از پرونده اعمالش پاك ميكند و هفتاد ميليون درجه بر درجات او می*افزايد و هر آن كس كه روز و شب بر او بگذرد در حالی كه آن دو را لعنت كند همان حسنات برای او نوشته می*شود.
    ابو حمزه ثمالی گفت: بعد از شهادت علی بن الحسين(عليه*السلام) خدمت مولايم امام باقر(عليه*السلام) رسيدم و اين حديث را به محضرشان عرضه داشتم فرمودند: بله اين چنين است ای ثمالی! آيا دوست داری برای تو اضافه*تر بگويم؟ عرضه كردم بلی يا مولای. پس فرمودند: كسی كه يك بار آن*ها را در صبح تا شام لعنت كند گناهی بر وی نوشته نمی*شود.
    ابوحمزه گويد: بعد از شهادت امام باقر(عليه*السلام) به محضر مقدس امام صادق(عليه *السلام) رسيدم و حديث پدر و جد مكرمش را خدمتش عرضه داشتم. حضرت فرمودند: يا ابوحمزه! مطلب حق و صحيح است، سپس فرمودند برای لعنت كننده يك ميليون درجه بالا می*برد و در ادامه فرمودند: ان الله واسعٌ كريم.[11]
    12ـ قال رسول الله(صلي الله عليه و آله) من تاثم ان يلعن من يلعنه الله فعليه لعنة الله؛
    كسی كه احساس گناه كند از لعن كردن شخصی كه خدا او را لعنت كرده، پس لعنت خدا بر او باد. [12]
    13ـ قال الصادق(عليه*السلام): نحن معاشر بني هاشم نأمر كبارنا و صغارنا بسبهما و البرائة منهما؛
    ما بنی هاشم بزرگ و كوچك خود را امر می*كنيم به ناسزا گفتن به آن دو نفر و بيزاری جستن از آنان. [13]
    14ـ شيخ ابوالحسن مرندی از شيخ حر عاملی صاحب وسائل شيعه(رحمة*الله*عليهما) نقل می*كند:
    اميرالمؤمنين(عليه*السلام) در حال طواف كعبه بود مردی پرده خانه كعبه را گرفته و صلوات بر محمد و آل محمد(صلي الله عليه و آله) می*فرستاد، حضرت بر او سلام نمود. بار دوم حضرت او را ديدند ولی سلام نكردند. آن مرد عرض كرد يا اميرالمؤمنين! چرا اين بار به من سلام ننموديد؟ حضرت فرمود: نخواستم تو را از ذكر لعن كه اين بار می*گفتی باز دارم. چرا كه لعن از صلوات بر محمد و آل محمد(صلي الله عليه و آله) بالاتر است. [14]
    در روايت ديگری آمده است: مرد خياطی دو پيراهن نزد امام صادق(عليه*السلام) آورد و عرض كرد: من هنگام دوختن يكی از اين دو پيراهن صلوات بر محمد و آل محمد می*فرستادم و هنگام دوختن ديگری لعن بر دشمنان محمد و آل محمد(صلي الله عليه و آله) می*فرستادم. شما كداميك را اختيار می*نماييد؟ امام صادق(عليه*السلام) پيراهنی را كه با ذكر لعن دوخته شده بود انتخاب نمودند و فرمودند: من اين پيراهن را بيشتر دوست دارم.[15]
    15ـ اميرالمؤمنين(عليه*السلام) فرمود: والله اگر اين امت روی خاك بايستند با پای برهنه در حالی كه بر سر خود خاكستر ريخته باشند و گريه و زاری كنند و بر كسانی كه آن*ها را گمراه كرد*ه*اند و راه خدا را بسته*اند و مردم را به سوی جهنم خوانده*اند؛ لعنت كنند باز اين امت در لعن و بيزاری كم كاری كرده*اند. [16]
    در روايات فراوانی آمده است كه عوالمی وجود دارد كه عدد آن*ها بيش از تعداد جن و انس است و اهالی آن عوالم تماما لعنت می*كند آن دو نفر را.[17]
    7ـ قال رسول الله(صلي الله عليه و آله)... ان من عظيم ما يتقرب به خيار املاك الحجب و سماوات صلاة علی محبينا اهل البيت و اللعن لشانئينا؛
    نبی اكرم(صلي الله عليه و آله)فرمودند: ... به درستی*كه بالا*ترين چيزی كه برای بهترين ملائكه آسمان*ها و ملكوت باعث تقرب به خداوند تعالی می*شود، درود بر محبين اهل بيت (عليهم*السلام) و لعن بر دشمنان اهل بيت(عليهم*السلام) است.[18]
    [1] - بحارالانوار: ج 27، ص 58، ح 19.
    [2] - بحارالانوار: ج 27، ص 58 ، ح 19.
    [3] - علل الشرايع: ج 1، باب 119.
    [4] - رجال كشی: ص 135 ـ بحارالانوار: ج 47، ص 323، حديث 17.
    [5] - اعتقادات صدوق باب اعتقاد فی الظالمين: ص 103 ـ بحارالانوار: ج 8، ص 336 و ج 27، ص 62.
    [6] - عقاب الاعمال صدوق: باب عقاب ناصب، حديث 6 ـ بحارالانوار: ج 8، ص 336 و ج 27، ص 55، حديث 11.
    [7] - تقريب المعارف ابي صلاح حلبي: ص 237 ـ بحارالانوار: ج 69، ص 128، باب 101، كفر مخالفين.
    [8] - بحارالانوار: ج 45، ص 339، حديث 5.
    [9] - الجمل، شيخ مفيد: ص 71.
    [10] - كامل، شيخ بهايی: ج 2، ص 13.
    [11] - شفاء الصدور في شرح زيارت عاشورا: ذيل فراز اللهم حص انت اول ظالم بلعن مني...
    [12] - رجال كشی: ج 2، ص 811، رقم 1012.
    [13] - رجال كشی: ص 135 ـ بحارالانوار: ج 47، ص 323، حديث 17.
    [14] - مجمع النورين و ملتقي البحرين: ص 208.
    [15] - امارة الولاية: ص 51 ـ و تعليقه شفاء الصدور: ج 2، ص 48.
    [16] - بحارالانوار: ج 30، ص 126 از اسرار آل محمد (صلي الله عليه و آله).
    [17] - بصائر الدرجات ، صفار: جزء 10، باب 14.
    [18] - تفسير الامام: ص 295 ـ بحارالانوار: ج 65، چاپ بيروت، ص 37، حديث 79.

5. تشکر شده توسط :

mohammad ashrafi (چهارشنبه 04 اردیبهشت 92)

6. Top | #5

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    سلام این مطلب نباید توی این انجمن نوشته می شد
    در ایجاد پست ها به عنوان انجمن نهایت دقت را بفرمایید
    با کمال تشکر