????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 3 از 9 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 84

1. Top | #21

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    فعلا بحث ما با روایات نیست.

در قرآن آیه داریم که وعده خداوند حق هست.یعنی خداوند وعده ای را که می دهد عین حقیقت هست.پس باتوجه به این آیه فرقی نمی کنه که خداوند وعده بده یا اعلام کند ایشان خلیفه هستن

وعده خداوند عین حق هست.

اما شما هنوز به سوال من جواب ندادین چه جوری میشه از ظاهر این آیه 55 سوره نور فهمید که شامل خلافت همه مومنین و یا اون ملعونین نیست؟
    با خصم حق ستیزه عادت ماست
    لعن بر عمر عبادت ماست

2. Top | #22

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    منکه دارم برعکس جواب شما رو میدم! میگم به نظر من اتفاقا ظاهر آیه نشون میده که خلافت وعده هستش که به تمام مومنین داده شده!!!

درضمن در مورد جواب اولی که به من دادی باید عرض کنم ما اجازه تفسیر آیه به آیه رو نداریم.
    تا نيايي گره از کار جهان وا نشود...

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آخر تابع له علي ذالک

3. تشکر شده توسط :

mostafahem (سه شنبه 13 فروردین 92)

4. Top | #23

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    اولا اینکه ما داریم با مخالف بحث می کنیم در بحث با مخالف جواز آیه به آیه رو داریم.می تونید برید تحقیق کنید.(احتجاجات اصحاب خاص ائمه با عامه)

دوما شما روی همه آیه دقت نکردید اتفاقا یک همه مومنین رو در بر نمی گیره(ادامه آیه رو بخونین) دوم اینکه اگر همه مومنین خلیفه باشند پس اولا امیر المومنین هم باید باشه دوما همه باید از همدیگر تبعیت کنیم سوما عامی ها هم نباید از خلافاشون تبعیت می کردن چون هرکسی خودش هم خلیفه هست.

حالا چی!؟؟؟
    لعن بر عمر عبادت ماست

5. تشکر شده توسط :

J.MOGHADAM (چهارشنبه 28 فروردین 92)

6. Top | #24

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    منو شما داریم با هم بحث میکنیم! من از جایگاه مخالفین با شما بحث نمیکنم. اول جواب منو بده! بعد با هم روی جواب مخالفین کار میکنیم! بنابراین جواب منو باید بدون استفاده از تفسیر آیه با آیه بدی لطفا.

در مورد دوما هم باید بگم من وقتی آیه رو تا آخر هم میخونم باز به نظرم میتونه شامل همه مومنین باشه. لطفا دقیقا بگید منظورتون چیه از دقت در ادامه آیه؟!

در مورد استدلال آخر حرفی ندارم. یعنی تسلیم هستم. اما واقعا استدلال جالبی نیست. شایدم من درست نفهمیدم.
    ویرایش توسط حسین : سه شنبه 13 فروردین 92 در ساعت 06:51 بعد از ظهر

7. Top | #25

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    حتی اگه از آیه و روایت هم استفاده نکنیم وعده خداوند مانند وعده انسان ها نیست عین حقیقت می ماند

اما اینکه مصداق مومنین در این آیه چه کسانی هستن رجوع می کنیم به ادامه آیه:

وَ لَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دينَهُمُ الَّذِي ارْتَضى‏ لَهُمْ وَ لَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً

یعنی بعد از خلافت مومنین در زمین دین آنها در زمین مسقر خواهد شد و هیچ خوفی وجود نخواهد داشت

که این مطلب تا به حال اتفاق نیافتاده است و در زمان خلافت آن ملعونین امنیت بدون ترس و خوف در زمین اتفاق نیافتاده است.
    لعن بر عمر عبادت ماست

8. تشکر شده توسط :

حسین (دوشنبه 19 فروردین 92)

9. Top | #26

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    حالا نقلی از تفسیر جامع که البته این نقل روایت نیست فقط استدلال هست می پردازیم:
    لعن بر عمر عبادت ماست

10. تشکر شده توسط :

asemane sokhan (یکشنبه 18 فروردین 92)

11. Top | #27

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    اگر مقصود آیه خليفه أبو بكر و عمر و عثمان باشد اين هم صحيح نيست چون پروردگار اين استخلاف را بخود نسبت و حواله فرموده چنانكه خلفائى كه پيش از ايشان بودند خداى تعالى تعيين نموده مانند آدم كه در باره او ميفرمايد إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً و داود كه فرمود يا داوُدُ إِنَّا جَعَلْناكَ خَلِيفَةً فِي الْأَرْضِ و هرون كه فرمود اخْلُفْنِي فِي قَوْمِي و بديهى است كه خلافت أبو بكر و عمر و عثمان باتفاق كل از جانب خدا نبوده و نصى در باره خلافت آنها از طرف پروردگار يا رسولش نازل نشده چه اگر نصى بود احتياج باجماع و اختيار امة نبود و بمشورت در شورى و بيعت گرفتن از مردم حاجت نبود و اگر در حق آنها دعوى نصى كنند باطل است زيرا اثبات خلافت در ميان مسلمين از دو قسم بيرون نيست يا باختيار و اجماع امة است و اينقول عامه است و يا بنص خدا و رسول است اينقول و اعتقاد خاصه است و آنانكه بنص قائلند جز امير المؤمنين عليه السلام و فرزندان گرامش را خليفه نميدانند
    لعن بر عمر عبادت ماست

12. 2 کاربر زیر بابت این پست از mostafahem، تشکر کرده اند:

asemane sokhan (یکشنبه 18 فروردین 92),حسین (چهارشنبه 14 فروردین 92)

13. Top | #28

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    ادامه از تفسیر جامع:
    و از اين بيانات واضح شد كه مراد از خليفه در آيه أبو بكر و عمر و عثمان نميباشد چه آنها را خداوند تعيين نكرده علاوه اسلام كه دين پسنديده خدا است در عهد ايشان بر ساير اديان غالب نشد و تبديل خوف و هراس با من و آرامش حاصل نگرديد و ستايش و پرستش خداوند بدون شايبه شرك و ريا تحقق نيافت آنروز اسلام بر ساير اديان غلبه خواهد كرد و مؤمنين از ترس دشمنان ايمن شوند كه پيغمبر اكرم عليه السلام فرمود
    يملأ الارض قسطا و عدلا كما ملئت جورا و ظلما
    پس آيه وارد نشده مگر در باره خلافت و امامت حجة بن الحسن قائم آل محمد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم كه پيغمبر اكرم باو بشارت داده و احاديث بسيار وارد شده در آنكه آيه شريفه در حق آنحضرت نازلشده و ظهور آنحضرت است‏.
    لعن بر عمر عبادت ماست

14. 2 کاربر زیر بابت این پست از mostafahem، تشکر کرده اند:

asemane sokhan (یکشنبه 18 فروردین 92),حسین (چهارشنبه 14 فروردین 92)

15. Top | #29

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    369
    خیلی عالی بود. ولی دو چیز با روابات ذیل این آیه نمیخونه:

1- من هم نگفتم وعده خدا نعوذ بالله حقیقت نیست! اما گفتم اینکه یک نفر خلیفه باشه با اینکه یک نفر خلیفه بشه فرق میکنه.

بنابراین این آیه باید در مورد کسانی که هنوز خلیفه نشدن و با خلیفه شدنشون دینشون بر سایر ادیان مستولی میشه صدق کنه که همونطوری که به درستی هم استدلال شد حضرت حجت عج می باشند.

2- بنابراین نمیتونه در مورد سایر ائمه باشه. ولی در بعضی روایات اومده که در شأن امیرالمومنین علیه السلام و اولاد معصومین ایشان است.

16. تشکر شده توسط :

mostafahem (چهارشنبه 14 فروردین 92)

17. Top | #30

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58

خلیفه باید معصوم باشد!!!!

يا داوُدُ إِنَّا جَعَلْناكَ خَليفَةً فِي الْأَرْضِ فَاحْكُمْ بَيْنَ النَّاسِ بِالْحَقِّ وَ لا تَتَّبِعِ الْهَوى‏ فَيُضِلَّكَ عَنْ سَبيلِ اللَّهِ إِنَّ الَّذينَ يَضِلُّونَ عَنْ سَبيلِ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ شَديدٌ بِما نَسُوا يَوْمَ الْحِسابِ (26سوره ص) اى داوود، ما تو را در زمين خليفه [و جانشين‏] گردانيديم پس ميان مردم به حقّ داورى كن، و زنهار از هوس پيروى مكن كه تو را از راه خدا به دركند. در حقيقت كسانى كه از راه خدا به در مى‏روند، به [سزاى‏] آنكه روز حساب را فراموش كرده‏اند عذابى سخت خواهند داشت‏.

نکته مهم دیگری که در آیه 26 سوره ص می باشد این است که به حکم خدا خلیفه باید بین مردم حکمرانی کند و نباید در این حکمرانی تابع هوای نفس خود باشد(
    وَ لا تَتَّبِعِ الْهَوى‏) زیرا طبق ادامه آیه چنین کسی باعث گمراه کردن مردم خواهد شد و چنین کسی عذاب شدیدی در انتظار اوست(إِنَّ الَّذينَ يَضِلُّونَ عَنْ سَبيلِ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ شَديدٌ ) پس نتیجه اینکه خلیفه باید در حکمرانی معصوم باشد.
    لعن بر عمر عبادت ماست

18. تشکر شده توسط :

asemane sokhan (یکشنبه 18 فروردین 92)

صفحه 3 از 9 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع