????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 21 به 22 از 22

1. Top | #21

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    43
    سلام
    hamedجان عین متن مرحوم بحرانی رو بیار ...
    يَا رَبَّنَا سَلِّمْ لَنَا عَلِيّاً (مَهدیّاً) ----- سَلِّـمْ لَنَـا الْمُهَذَّبَ النَّقِيَّـــــا
    الْمُؤْمِنَ الْمُسْتَرْشِدَ الْمَرْضِيَّا
    ----- وَ اجْعَلْهُ هَادِي أُمَّةٍ مَهْدِيّـــاً
    لَا أَخْـطَلَ الرَّأْيِ وَ لَا غَبِيّـــــاً -----
    وَ احْفَظْهُ رَبِّي حِفْظَكَ النَّبِـيَّا
    فَـــإِنَّـــهُ كَانَ لَــهُ وَلِــيّــــــــاً
    ----- ثُــمَّ ارْتَضَـــاهُ بَعْـدَهُ وَصِـيّـــا

2. Top | #22

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    14
    با سلام خدمت دوستان
    برخی اشکالات وارد بر صحت روایات جمع آوری شده در بحار رو نقل می کنم. فکر میکنم به پرورش بحث کمک کنه(مطلب رو از اینجا به صورت خلاصه آوردم):

1- خود علامه مجلسی می گوید: من از کتب متواتره مثل کتب اربعه روایت نقل نکرده ام؛ چون هدف اصلی علامه مجلسی حفظ میراث حدیثی شیعه بوده است، پس کلام علامه مجلسی فی الجمله وجود روایات ضعیف در کتاب بحار الأنوار را ثابت می کند.
    2- در مواردی خود علامه تصریح به وجود روایات ضعیف در کتاب بحار الأنوار کرده است، مرحوم علامه مجلسی در ذیل بسیاری از روایات می گوید: این حدیث ضعیف و مخالف مشهور و مخالف سایر روایات است و نمی شود به آن اعتماد کرد یا مثلاً ایشان در مواردی ادعا می کند که این روایت از اصل معتبری نقل نشده لذا قابل اعتماد نیست.

در پاسخ به این اشکال که چرا با وجود صاحب نظر بودن مرحو مجلسی کتاب بحار الأنوار مملو از روایات ضعیف است باید گفت:
    الف) علامه مجلسی اگر می*خواست می*توانست روایات صحیح را از سقیم تمییز دهد و آنها را ذکر کند ولی چون وقت کافی برای این کار نداشته از این کار صرف نظر کرده است.
    ب) علامه مجلسی نخواسته نظر خودش را به دیگران و آیندگان تحمیل کند تا کسی نگوید صاحبان جوامع روایی تنها احادیثی را نقل کرده اند که با سلیقه خودشان موافق بوده و آن احادیثی را که با سلیقه خودشان موافق نبوده کنار گذاشته اند.
    ج) کتاب بحار الأنوار که تألیف عالم بزرگوار و محدث عالی مقدار محمد باقر مجلسی است مجموعه ای است از قریب 400 کتاب و رساله که در حقیقت یک کتابخانه کوچکی است که با یک اسم نام برده می شود، صاحب این کتاب چون دیده کتاب های بسیاری از احادیث است که به واسطه کوچکی و گذشتن زمانها از دست می رود تمامی آن کتاب ها را بدون آنکه التزام به صحت همه آنها داشته باشد در یک مجموعه به اسم بحار الأنوار فراهم کرده است. این توجیه از کلمات خود علامه مجلسی هم بدست می آید که ایشان می گوید من از کتب اربعه روایت نقل نکرده ام چون آنها در دسترس است و از بین نمی رود پس غرض علامه مجلسی از تألیف کتاب بحار الأنوار حفظ میراث حدیثی شیعه بوده است و به همین خاطر است که روایات ضعیف را هم در این کتاب ذکر کرده است.

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123