????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58

فتوای تحریم تنباکو

گفت وگویم با آیت الله سید رضی شیرازی، نواده پسری میرزای شیرازی، صاحب فتوای تحریم تنباکو
    محمدرضا اسدزاده - میرزای شیرازی دو پسر داشت . یکی آقا میرزا محمد که در زمان خود میرزا فوت کرد واز علماء و مدرسین بوده است و دیگری آقا میرزا علی آقا که جد آقا سید رضی شیرازی است واز مراجع بزرگ نجف واز شاگردان پدر بزرگوارش و مرحوم میرزا و میرزا محمدتقی شیرازی بوده است . از این سلسله امروز یک تن باقی مانده است و او استاد برجسته و مجتهدی که امروز در خیابان ابن سینای در یوسف آباد تهران ساکن است، نواده پسری آیت*الله العظمی حاج میرزاحسن حسینی شیرازی و از عالمان برجسته تهران است.
    مجتهدی که درجه اجتهادش را در نجف گرفته و اینک صاحب کرسی ابن سینا شناسی در ایران است. به بهانه سالگرد نهضت تحریم تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی، به سراغ آیت*الله سید رضی حسینی شیرازی، رفتیم. در این گفت وگو با آیت الله سید رضی شیرازی حکم میرزای بزرگ و لغو امتیاز را بررسی کرده ایم.
    در بعضی از کتاب*ها نوشته*اند که سید جمال الدین اسدآبادی به میرزا نامه نوشت و ایشان را به این کار تشویق کرد و میرزا هم پس از آن حکم به تحریم تنباکو داد. آیا این موضوع درست است؟
    در این مورد لازم است به چند نکته اشاره کنم. درتاریخ در جایی ثبت نشده که میرزا به نامه*های سید جمال پاسخی داده باشد و نامه*های او همگی از سوی مرحوم میرزا بی*جواب مانده*اند. مرحوم آقا سید جمال گلپایگانی از قول میرزای نائینی نقل می*کرد که سید جمال به سامرا آمد و چند روزی در مدرسه و در حجره من ماند و می*خواست با میرزا ملاقات کند، اما موفق نشد.
    نکته مهم این است که احتمال دارد سید جمال هم اطلاعاتی به میرزا داده باشد، کما اینکه ایشان به عنوان مرجع، از کانال*های مختلفی اطلاعات را دریافت می*کرد و نامه*های فراوانی به ایشان می*رسید. نامه سید جمال هم یکی از آنها بود، اما تصمیم نهایی را خود میرزا گرفت. پیامبر(ص) هم با اصحاب مشورت می*کردند، اما تصمیم با شخص ایشان بود. سید جمال اصرار زیادی داشت با میرزا ملاقات کند، ولی هرگز میرزا تمایلی نشان نداد و با او ارتباط برقرار نکرد. از منبع موثقی شنیدم که سید جمال گفته بود:«میرزای شیرازی رهبر خوبی برای دنیای اسلام است، اما بهتر است سفری به اروپا برود و وضع آنجا را از نزدیک ببیند. قطعاً این اقدام در پیشبرد جامعه اسلامی تأثیر زیاد خواهد داشت.»
    من درباره سید جمال، جریانی مستند و برداشت خود را نقل می*کنم. مرحوم شیخ بهاءالدین نوری، فرزند مرحوم شیخ عبدالنبی نوری که در 103 سالگی فوت کرد، برایم نقل می*کرد که شیخ عبدالنبی، از روحانیون محترم تهران، مدت پنج سال در سامرا در خدمت میرزا بود. او از سامرا به ترکیه و مکه و سپس استانبول می*رود و سید جمال در آنجا به ملاقاتش می*آید و می*گوید: «به میرزا این پیغام را برسانید که ناصرالدین شاه را تکفیر کند تا بشود او را عزل کرد.» سید جمال در نامه*هایش هم اصرار زیادی بر براندازی ناصرالدین شاه داشت. شیخ عبدالنبی می*پرسد:«اگر میرزا، ناصرالدین شاه را عزل کند، قرار است چه کسی جانشین او شود؟» سید جمال جواب می*دهد:«من!» شیخ می*پرسد: «و چه کسی شما را تأیید و از حکومت شما پشتیبانی می*کند؟» سید جمال جواب می*دهد:«سلطان عبدالمجید.»
    شیخ عبدالنبی پیام سید جمال را به میرزا می*رساند و میرزا می*گوید:«تکفیر ناصرالدین شاه به صلاح اسلام و تشیع نیست. سعی ما این است که تشیع باقی بماند. اگر دولت عثمانی مسلط شود، تشیع از بین می*رود.»
    برداشت من این است که قبل از پیروزی نهضت تنباکو، ناصرالدین شاه در تلگراف*هایی که برای میرزا می*فرستد، رعایت ادب را نمی*کند، هر چند میرزا با ذکر القاب،*احترام شاه را حفظ می*کند، ولی پس از پیروزی، لحن شاه عوض می*شود و برای میرزا القاب زیادی را به کار می*برد، هر چند میرزا همچنان به سیاق سابق و بدون القاب جدید، به او نامه می*نویسد.
    میرزا هیچ وقت به طور مطلق از ناصرالدین شاه حمایت نکرد، اما معتقد بود برای حفظ تشیع در ایران، باید او را حفظ کرد. شاید دیگران هم این مطلب را نقل کرده باشند، اما من از فرزند ایشان شنیدم. در مجموع در تاریخ در جایی ثبت نشد که میرزای شیرازی درباره سید جمال الدین اسدآبادی نظر منفی یا مثبتی را بیان کرده باشد.
    با خصم حق ستیزه عادت ماست
    لعن بر عمر عبادت ماست

2. تشکر شده توسط :

mahdi10 (جمعه 20 تیر 93)

3. Top | #2

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    میرزا هیچ وقت به طور مطلق از ناصرالدین شاه حمایت نکرد، اما معتقد بود برای حفظ تشیع در ایران، باید او را حفظ کرد. شاید دیگران هم این مطلب را نقل کرده باشند، اما من از فرزند ایشان شنیدم. در مجموع در تاریخ در جایی ثبت نشد که میرزای شیرازی درباره سید جمال الدین اسدآبادی نظر منفی یا مثبتی را بیان کرده باشد.
    به نظرم می رسد عبارت فوق به اطلاقش صحیح نیست
    بر همه عایشه های امروز لعنت

4. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    143
    نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    به نظرم می رسد عبارت فوق به اطلاقش صحیح نیست

سلام.میشه این پراگراف را بیشتر توضیح بدید؟
    علی زیباترین نام جهان است علی ذکر لب صاحب زمان است
    به کوری دو چشم اهل انکار فقط حیدر امیرالمومنین است

5. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58
    آقا حامد این فقط یه نقل از فرزند ایشون است ممکنه مطالب دیگه ای باشه ولی من هرچی تو اینترنت سرچ کردم چیزی بیشتر از این دستگیرم نشد.

اما همینکه میرزای شیرازی جواب نامه های سید جمال افغانی را نمی دادند خودش مطلب مهمیه که همه جا شده.
    با خصم حق ستیزه عادت ماست
    لعن بر عمر عبادت ماست

6. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    14
    میشه توضیح بدید مقصود نظرتون رو تو این پست چیه؟
    حالا مارو چه به تحریم تنباکو و ...

7. تشکر شده توسط :

mahdi11 (شنبه 04 مرداد 93)

8. Top | #6

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.33
    تشکر کرده
    723
    احسنت به چه دردمون می خوره؟؟؟؟؟؟تحریم کردندکه کردند؟؟؟؟؟

کلمات کلیدی این موضوع