????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

1. Top | #1

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

Post مشکلات همیشگی آرمان*شهرهای بشری

گروه دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو»؛ جوامع بشری همیشه خسته از ظلم*ها و کژی*ها بوده*اند. در طول تاریخ هیچ*گاه نبوده است که جامعه*ای با مدیریت بشری به جامعه*ای آرمانی تبدیل شود. آنقدر ظلم در عرصه*های مختلف زیاد و فراگیر بوده و هست که از بشر تشنه*ای رو به مرگ ساخته است؛ تشنه ای که کام خشک او را فقط عدل مرطوب می*سازد، به همین خاطر است که در تاریخ بشریت هرکسی که مشهور به عدل و یا گسترش عدالت می*باشد انسانی آرمانی است.

اما انسان*ها به جز هنگامی که تن به حاکمیت معصومین داده*اند نتوانسته*اند ناراستی*ها و کژی*ها را از خود و جامعه شان دور کنند و شهری ارزش*مدار برپایه مبانی صحیح و پایدار از آرمان*های بشریت، از گذشته دور تا به امروز را تشکیل بدهند. از آرمان شهر، افلاطون تا مدینه فاضله بعضی از فلاسفه را که نگاه می*کنیم همه به دنبال یک آرزو هستند و آن شهری رؤیایی است که در آن همه چیز بر اساس قانون و همه قانون ها بر مبنایی صحیح و درست باشد که این آرمان شهر ساحلی برای کشتی طوفان زده بشریت باشد.

مشکل همیشگی آرمان شهرهای انسان

اما همیشه برای تحقق این شهر رؤیایی بشریت دو مشکل اساسی دارد:

1. قانونی فراگیر که بر مبنای صحیح وضع شده باشد.
    2. کسی که بتواند این قانون را به خوبی اجرا کند.

لذا این مشکل همیشه برای تشکیل این آرمان*شهر سر راه بشریت بوده و هست، اما امامان شیعه که حقیقتا تنها کسانی هستند که می*توانند نه فقط بشر را که عالم هستی را به سر منزل مقصود برسانند اگر چه به خاطر جور جائرین و جهل مردم، حاکم سیاسی جامعه نشدند، اما توانستند دورنمای این کمال و سعادت را برای ما مشخص کنند و راه آن را نشان دهند و افرادی را تربیت کنند که حتی در آرمان شهرهایی که انسان*ها به تصویر کشیده*اند آرمانی باشند.

امام صادق (ع) که مکتب شیعه به نام زیبای ایشان مزین است در حوزه*های مختلف فرمایشات زیادی دارد؛ یکی از قسمت*های مهم احادیث ایشان مربوط به شیعیان خویش و دستورات ایشان به شیعیان برای آموزش دادن نحوه زندگی و معاشرت می*باشد.

2. Top | #2

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    دستورات امام صادق(ع) ضامن جامعه*ای وارسته

طبق دستورات مکتب تشیع، شهری بر مبنای برادری و حقوق برادری تشکیل می*شود؛ در این شهر، حقوق و وظایف مشخص است، لذا رابطه مردم با یکدیگر هیچ*گاه دچار مشکل نمی*شود، از طرفی رابطه مردم با خالق خویش نیز در اوج خود می*باشد؛ یعنی مدینه فاضله*ای شکل می*گیرد که روابط بین مردم و رابطه مردم با خالق خویش در همه زمینه*ها رعایت می*شود.

امام صادق (ع) کسانی را که تابع این دستوارت نیستند و آنها را به کار نمی*بندند را شیعه خویش نمی*داند، لذا اگر امروز جامعه شیعه ما از بسیاری از ناملایمات و ظلم*ها در عرصه*های مختلف رنج می*برد بی*شک باید این را نتیجه سرپیچی از دستورات آن امام معصوم دانست. تمامی ائمه دوازده گانه صرف اعتقاد داشتن به اهل بیت و محبت داشتن به ایشان را کافی ندانسته*اند و از شیعیانشان با شدت بسیار عمل کردن به وظایفی که برای ایشان تعیین شده است را خواستار شده اند.

3. تشکر شده توسط :

Yaser.76 (چهارشنبه 06 شهریور 92)

4. Top | #3

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    انتساب به شیعه کافی نیست

جابر می*گوید امام باقر (ع) به من فرمودند: «يَا جَابِرُ أَ يَكْتَفِي مَنِ انْتَحَلَ التَّشَيُّعَ أَنْ يَقُولَ بِحُبِّنَا أَهْلَ الْبَيْتِ»؛ ای جابر آیا همین که کسی به شیعه متمایل باشد و قائل به دوستی ما اهل بیت باشد او را کفایت می*کند؟ سپس امام (ع) ادامه می*دهند:« به خدا سوگند از شیعیان ما نیست الا کسی که تقوا داشته باشد و خداوند را اطاعت نماید. شیعیان ما شناخته نمی*شوند الا به واسطه تواضع و خشوع و زیاد یاد کردن خداوند و زیادی نماز و روزه و نیکی کردن به پدر و مادر و رعایت کردن حق همسایگانی که فقیر یا مسکین هستند و رعایت کردن حال یتیمان ... و اینکه زبان خویش را در مورد سخن گفتن درباره مردم باز دارند الا اینکه در مورد ایشان خیری را بگویند» (1)

5. تشکر شده توسط :

6. Top | #4

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    در کجای آرمان شهر افلاطون برای رعایت حقوق زبانی برادران توسط قانونی وضع شده است؟

در این دستور هم رعایت حقوق افراد جامعه به چشم می*خورد و هم ارتباط با خالق خویش. نکته در خور توجه این است که امام (ع) دین و ایمان را صرف عبادت و روزه*داری نمی*داند و بیان می*دارد مردم داری و رعایت حقوقی که بر انسان واجب است نیز جزء مقوم دین محسوب می*شود و در صورتی که رعایت نشود باید در ایمان شخص شک کرد؛ باید دقت داشت که رعایت حال همسایه فقیر و ایتام شاید در هیج جای دنیا به عنوان قانون مطرح نباشد در هیچ*کدام از مدینه*های فاضله*ای که نوشته شده رعایت حال همسایه و رسیدگی مردم به ایتام محلی از اعراب ندارد و به راستی در کجای آرمان شهر افلاطون و امثال او برای زبان و رعایت حقوق برادران توسط زبان قانونی وضع شده است؟

حقیقتا جامعه زیبایی که اهل بیت برای شیعیانشان ترسیم کرده*اند قابل قیاس با مدینه فاضله هایی که فلاسفه سعی کرده اند که به آن برسند قابل قیاس نیست.

7. تشکر شده توسط :

8. Top | #5

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    پیروان امام صادق (ع) نباید در نزاع و اختلاف باشند

امام صادق (ع) از نزاع و درگیری بین شیعیانشان شدیدا کراهت داشتند و دستور اکید به اصلاح بین شیعیان خویش را داده اند. ایشان حتی برای رفع اختلافات و درگیری*ها دروغ را جایز می*شمارند؛ همان دروغی که از شرب خمر بدتر و قبیح*تر است، برای رفع اختلاف بین شیعیان بسیار حسن و نیکو شمرده شده است.(2) و به مفضل فرمودند هرجا که دیدی بین شیعیان ما اختلافی بر سر مسائل مالی است بوسیله انفاق از مال من اختلاف بین ایشان را برطرف کن (3)

شخصی نقل می*کند که بین من و یکی از اقوام بر سر ارث و میراث نزاعی در گرفت مفضل که از آنجا عبور می*کرد به ما اشاره کرد که به خانه او بیاییم، او نزاع ما را با چهارصد دینار حل کرد و با پرداخت این مبلغ به این نزاع و اختلاف پایان داد. مفضل گفت:« این پول از مال من نبود از اموال امام صادق (ع) است که دستور دادند هرگاه شیعیان من با هم نزاع کردند بین ایشان صلح را برقرار کنم ولو اینکه از اموال امام خرج کنم» (4)

9. تشکر شده توسط :

10. Top | #6

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    عمل به دستورات، تنها راه صلاح و اصلاح جامعه

سخنان و راهنمائيها و روشنگرى*هاى پيشوايان معصوم (عليه السلام) از نورانيت خاص و از اشراقات قلبى ويژه*اى برخوردار مى*باشند زیرا اين ارشادات از مبدأ غيبى و از سرچشمه عرفان الهى نشأت گرفته است، از آن رو بر دل شنونده مى*نشيند و بر زواياى قلب او روشنائى مى*بخشد و او را غرق در تفكر و تأمل و تأثر می*سازد.

مدینه*های فاضله*ای که جز در میان نوشته*ها، آن هم در حد اسمی به ظاهر زیبا هستند!!

البته واضح است که تعالیم آن امام همام فقط محدود به این توصیه ها و دستورات اخلاقی نیست؛ خود آن حضرت در زمینه حسن خلق، صله ارحام و حق برادران دینی و ... دستورات بسیار و گاها دور از فکر و ذهن ما دارد که رعایت کردن این دستورات همان کمالی است که جوامع بشری به دنبال آن می*گردد. می*توان به جرئت و یقین گفت که بشریت هیچ راهی برای رسیدن به بلندای کمال خویش ندارد جز اینکه خاضعانه و فروتنانه به سمت اهل بیت بیاید و تابع دستورات ایشان شود و الا مدینه فاضله*ای در کار نخواهد بود جز در میان نوشته*ها آن هم در حد اسمی به ظاهر زیبا بدون تضمینی برای رسیدن به آن مدینه فاضله!

امام صادق (ع) و امامان دیگر شیعه با این دستورات خویش افرادی با علم و فضیلت تربیت کردند و به عنوان مصداقی از جامعه متکاملی که مردم را به آن فرا خوانده*اند به ما نشان داده*اند. این مطلب همان نقص تمام مکاتب بشری است که مدعی یافتن راه هدایت و کمال هستند، اما هیچ*کدام حتی یک نفر را نتوانسته*اند به عنوان تربیت یافته مکتب خویش به جهانیان معرفی کنند.

11. Top | #7

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    محمدبن مسلم نمونه*ای از انسان*های جامعه متکامل

مكتب تربيتى و مدرسه علمى امام صادق (ع) يكى از پربارترين حوزه*هاى علمى در جهان اسلام به شمار مى*آيد كه تعداد كثيرى از فارغ التحصيلان مؤمن و متعهد را به جامعه اسلامى تحويل داده است كه از نظر كم و كيف در نوع خود بى*نظير يا كم نظير می*باشد؛ چون در كمتر حوزه*هاى علمى مى*توان سراغ گرفت كه انبوه قابل توجهى از شاگردان در علوم مختلف و گوناگون از يك حوزه درسى بهره*گيرى نمايد و هر كدام از شاگردان در يك بخش از علوم تخصص وتبحر پيدا نمايند. اين ويژگى اختصاص به حوزهء تربيتى و علمى امام صادق (ع) دارد.

یکی از شاخصه*های مهم تربیت یافتگان مکتب امام صادق (ع) عالم و فاضل بودن ایشان است؛ چرا که آن حضرت از ویژگی*های مهم شیعیان خویش را تعلیم از امام خویش می*داند و شیعه را همیشه متعلم می*داند(5) یکی از اصحاب امام صادق صادق (ع) شخصی است به نام «محمد بن مسلم» که از زهاد و عباد و عالمان زمان خویش بود.

علم محمدبن مسلم

فقها و دانشمندان بزرگ اهل عامه نيز مشكلات علمى خود را از محمد بن مسلم مى*پرسيدند و از دانش*هاى او كه محصول حضور در محضر پر فيض پيشواى پنجم بود، بهره*مند مى*شدند. وى مى*گويد: شبى پشت بام خانه خود خوابيده بودم، ناگهان در خانه را زدند. گفتم كيست؟ شخصى صدا زد بيا پائين با شما كار دارم. از پشت بام آمدم، ديدم زنى است. گفت: دختر تازه عروسم هنگام وضع حمل جان سپرده است، ولى گويا بچه هنوز در شكم مادر زنده است و دارد حركت مى*كند، تكليف ما چيست؟ گفتم: روزى عين اين سؤال را از امام باقر (ع) نمودند، امام فرمود: بايد شكم مادر را شكافت و بچه را بيرون آورد.

آنگاه گفتم: من مخفيانه زندگى مى*كنم و كسى از محل سكونت من باخبر نيست. تو چگونه به اينجا آمده*اى؟ گفت: من ابتدا پيش ابوحنيفه رفتم و جواب اين مشكل را از او خواستم. ابوحنيفه گفت من حكم اين مسأله را نمى*دانم، هم اكنون برو پيش محمد بن مسلم ، او حتما جواب سؤال تو را خواهد داد، ولى هرچه در پاسخ تو گفت برگرد به من هم اطلاع بده. محمد بن مسلم مى*گويد: آن زن رفت . فرداى آن شب وارد مسجد شدم . با صحنهء جالبى روبرو گرديدم . ابوحنيفه عده اى را دور خود جمع كرده بود و مسأله شب گذشته را از آنها مى پرسيد . من سرفه اى كردم ، ابوحنيفه صداى مرا شنيد، ضمن صحبت خود (به طورى كه كسى متوجه نشد) گفت : «اللهم اغفر ادعنا نعيش» يعنى صرف نظر كن و مطلب را مكتوم بدار و بگذار زندگى كنيم. (6)

12. Top | #8

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    محمدبن مسلم تسلیم محض امام خویش

هنگامی که وی بر امام باقر (ع) وارد شد که مردی جلیل و بزرگ بود، امام به ایشان فرمودند متواضع باش. پس از شنیدن این دستور از مولای خویش به سمت مسجد شهر رفت و ظرفی از خرما با خود برد و در مقابل درب مسجد شروع به فروختن خرما کرد، قوم و قبیله*اش به سراغ او رفتند و گفتند آبروی ما را بردی. در جواب ایشان گفت: مولای من مرا به چیزی امر کرده است تا این ظرف خرما را نفروشم آن را رها نمی*کنم. (7)

پیمودن راهی بجز مسیر یاران امام صادق(ع)، حرکت به سوی سراب است

مادامی که امروز برای یافتن زندگی متعالی راهی برویم به جز مسیری که یاران امام صادق (ع) رفته اند به سمت سراب می*دویم و هیچ*گاه مشکلات فرهنگی جامعه شیعی ما مرتفع نخواهد شد جز با نشر و تبلیغ مکتب جعفربن محمد علیهما السلام.

در مکتب امام جعفر صادق (ع) همه جوانان باید فقیه (دین فهم) باشند و جامعه*ای که نوجوانان و جوانانش عالم باشند هیچ*گاه در معرض طوفان*های سهمگین فرهنگی بیگانگان قرار نخواهد گرفت؛ جامعه*ای که بر اساس مکتب جعفری باشد، جامعه*ای تاثیر گذار بر جوامع دیگر خواهد بود نه تاثیرپذیر، لذا در برابر همه هجمه های فرهنگی مقاوم خواهد بود.

امروز باید به خود نهیبی بزنیم که ای شیعیان امام صادق (ع) به امامت او معتقد شوید و ای کسانی که ایمان آورده*اید؛ ایمان بیاورید و به دستورات امامتان گردن نهید و به صدق و درستی آن یقین داشته باشید.

پی نوشت*ها:

1. الكافي 2، 74 ؛ باب الطاعة و التقوى...، ص: 73
    2. الكافي ج 2، ص: 210
    3. الكافي 2 ، 209
    4. همان
    5. الكافي 1 ، 34؛ باب أصناف الناس ... ص: 33
    6. اختصاص، ص 204 - 203 ، رجال كشى، ص 146 /و وسائل الشيعة، ج 12 ، ص 614
    7. رجال‏الكشي ص: 165
    به نقل از :

http://snn.ir/news-13910623007.aspx