????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر کرده
    58

تکفل یتیم آل محمد(ص)

حَدَّثَنَا أَبُو مُحَمَّدٍ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ الْعَسْكَرِيُّ ع قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ آبَائِهِ ع عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ص أَنَّهُ قَالَ: أَشَدُّ مِنْ يُتْمِ الْيَتِيمِ الَّذِي انْقَطَعَ عَنْ أُمِّهِ وَ أَبِيهِ يُتْمُ يَتِيمٍ انْقَطَعَ عَنْ إِمَامِهِ وَ لَا يَقْدِرُ عَلَى الْوُصُولِ إِلَيْهِ وَ لَا يَدْرِي كَيْفَ حُكْمُهُ فِيمَا يُبْتَلَى بِهِ مِنْ

شَرَائِعِ دِينِهِ أَلَا فَمَنْ كَانَ مِنْ شِيعَتِنَا عَالِماً بِعُلُومِنَا وَ هَذَا الْجَاهِلُ بِشَرِيعَتِنَا- الْمُنْقَطِعُ عَنْ مُشَاهَدَتِنَا يَتِيمٌ فِي حَجْرِهِ أَلَا فَمَنْ هَدَاهُ وَ أَرْشَدَهُ وَ عَلَّمَهُ شَرِيعَتَنَا كَانَ مَعَنَا فِي الرَّفِيقِ الْأَعْلَى‏

اسناد مذكور در متن از امام حسن عسكرى عليه السّلام از پدران گرامش از رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله آورده كه فرموده:

بد حال تر از یتیمیه یتیمی که از پدرش منقطع شده یتیمیه ، یتیمی است که از امامش منقطع گردیده و توان دسترسی به او را نداردو نمی داند تکلیف و وظیفه دینی اش در حوادث و رویدادها و امور جاری زندگی چیست.آگاه باشید هر کس

از شیعیان ما که عالم به علوم ما باشد و این جاهل به شریعت و دستورات ما که از ما وامانده است و از مشاهده و دیدار ما محروم است یتیمی است که در دامن این عالم و آگاه به شریعت ما قرار دارد،آگاه باشد پس هر کس در مقام هدایت

و ارشاد او برآید و شریعت ما را به او تعلیم دهد همانا چنین کسی با ما در جایگاههای بلنئ بهشت اسن

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    در روایتی از امام جواد(ع) وظایف عالم هنگام غیبت امام از جامعه چنین بیان شده است:

«من تکفل بایتام آل محمد(ص)المنقطعین عن امامهم، المتحیرین فی جهلهم، الاساری فی ایدی شیاطینهم و فی ایدی النواصب من اعدائنا، فاستنقذهم منهم و اخرجهم من حیرتهم و قهرالشیاطین برد وساوسهم و قهر الناصبین بحجج ربهم و دلائل ائمتهم، لیحفظوا عهدالله علی العباد بافضل الموانع ، باکثر من فضل السماء علی الارض و العرش والکرسی والحجب علی السماء.»
    «کسی که سرپرستی یتیمان ال محمد(ص) را ، که از امام خود دورافتاده ، در نادانی خویش سرگرادن مانده و در دستان شیاطین و دشمنان اهل بیت گرفتار آمده اند ، به عهده گیرد و آنها را از چنگال دشمنان رهایی بخشد و از حیرت و جهالت خارج سازد و وسوسه های شیاطین را از آنها دور کند، و با دلایل پروردگارشان و برهانهای امامانشان دشمنان اهل بیت را مقهور سازد، تا عهد خدا بر بندگانش را به بهترین شکل حفظ نماید، برتری چنین شخصی بر سایر مردم از برتری آسمان بر زمین، و برتری عرش و کرسی و حجابها بر آسمان بیشتر است، و او بر دیگر بندگان خدا فضیلت دارد همچنانکه ماه شب چهارده بر کوچکترین ستاره آسمان فضیلت دارد.» الطبرسی، احمد بن علی بن ابی طالب ، الاحتجاج ، نجف اشرف ، النعمان للطباعة و النشر، 1368 ه ق ، ج 1 ،ص9
    بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا،بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
    تشنه ی آب فراتم ای عجل مهلت بده،تا بگیرم در بغل قبر شهید کربلا

3. تشکر شده توسط :

حامد (چهارشنبه 30 اسفند 91)

4. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    در روایتی از امام جواد(ع) وظایف عالم هنگام غیبت امام از جامعه چنین بیان شده است:

«من تکفل بایتام آل محمد(ص)المنقطعین عن امامهم، المتحیرین فی جهلهم، الاساری فی ایدی شیاطینهم و فی ایدی النواصب من اعدائنا، فاستنقذهم منهم و اخرجهم من حیرتهم و قهرالشیاطین برد وساوسهم و قهر الناصبین بحجج ربهم و دلائل ائمتهم، لیحفظوا عهدالله علی العباد بافضل الموانع ، باکثر من فضل السماء علی الارض و العرش والکرسی والحجب علی السماء.»
    «کسی که سرپرستی یتیمان ال محمد(ص) را ، که از امام خود دورافتاده ، در نادانی خویش سرگرادن مانده و در دستان شیاطین و دشمنان اهل بیت گرفتار آمده اند ، به عهده گیرد و آنها را از چنگال دشمنان رهایی بخشد و از حیرت و جهالت خارج سازد و وسوسه های شیاطین را از آنها دور کند، و با دلایل پروردگارشان و برهانهای امامانشان دشمنان اهل بیت را مقهور سازد، تا عهد خدا بر بندگانش را به بهترین شکل حفظ نماید، برتری چنین شخصی بر سایر مردم از برتری آسمان بر زمین، و برتری عرش و کرسی و حجابها بر آسمان بیشتر است، و او بر دیگر بندگان خدا فضیلت دارد همچنانکه ماه شب چهارده بر کوچکترین ستاره آسمان فضیلت دارد.»
    الطبرسی، احمد بن علی بن ابی طالب ، الاحتجاج ، نجف اشرف ، النعمان للطباعة و النشر، 1368 ه ق ، ج 1 ،ص9

5. 2 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

حامد (چهارشنبه 30 اسفند 91),Yaser.76 (دوشنبه 10 تیر 92)

6. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0
    در روایت دیگری نیز که از امام جعفر صادق(ع) نقل شده است می خوانیم:
    «علماء شیعتنا مرابطون فی الثغرالذی یلی ابلیس و عفاریته ، یمنعونهم عن الخروج علی ضعفاء شیعتنا و عن ان یتسلط علیهم ابلیس و شیعته و النواصب.»

«علمای شیعه در مرزهایی که شیطان و ایادی او در پشت آنها کمین کرده اند پاسداری داده و آنها را از اینکه بر شیعیان ناتوان هجوم برند باز می دارند، و اجازه نمی دهند که شیطان و پیروان او و دشمنان اهل بیت بر ضعفای شیعه تسلط یابند. »
    الطبرسی، احمد بن علی بن ابی طالب ، الاحتجاج ، نجف اشرف ، النعمان للطباعة و النشر، 1368 ه ق ، ج 1 ،ص8

7. 2 کاربر زیر بابت این پست از ho3in، تشکر کرده اند:

حامد (چهارشنبه 30 اسفند 91),Yaser.76 (دوشنبه 10 تیر 92)

8. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر کرده
    397
    امام حسن مجتبی صلوات الله و سلامه علیه می فرماید:برتری کسی که سرپرستی و تکفل کند یتیم آل محمد صلی الله و علیه و آله و سلم را که جدا از امامانش است و در جهل و نادانی گرفتار شده بوسیله اینکه آن را
    از جهل خارج کند و مسائلی که برای او مشتبه شده را توضیح دهد،بر کسی که یتیم را با آب و غذا سرپرستی می کند،مانند برتری نور خورشید بر ستاره سها(یکی از ستارگان)است.
    منبع:بحار الانوار
    آمده ام دنیا برای علی)

تا بگویم لعن به دشمن علی (ص)

9. Top | #6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر کرده
    397
    امیرمومنان حضرت علی ابن ابیطالب صلوات الله و سلامه علیهما می فرمایند:هرکس از شیعیان ما که به مذهب ما آگاه باشد و شیعیان ضعیف ما را از تاریکی جهل برهاند و به روشنایی علمی که بدو بخشیده ایم
    در آورد،در حالی وارد محشر می شود که بر سر او تاجی از نور است و همه اهل محشر را روشنی می بخشد.
    منبع:بحار الانوار،ج2،ص2
    آمده ام دنیا برای علی)

تا بگویم لعن به دشمن علی (ص)

10. تشکر شده توسط :

حامد (سه شنبه 18 تیر 92)