????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: مُخبتین

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    0

مُخبتین

بسم الله الرحمن الرحیم
    اللّهم صل علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس من الاولین و الاخرین

سلام، شما می دانید "مُخبتین" چه کسانی هستند؟

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    0

Re: مُخبتین

بسم الله الرحمن الرحیم
    اللّهم صل علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس من الاولین و الاخرین

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:
    "وَ لِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنسَكاً لِّيَذْكُرُواْ اسْمَ اللَّهِ عَلىَ‏ مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَإِلَاهُكمُ‏ إِلَاهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُواْ وَ بَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ" (آیه 34 سوره حج)
    الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ الصَّابرِينَ عَلىَ‏ مَا أَصَابهَمْ وَ الْمُقِيمِى الصَّلَوةِ وَ ممِّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ (آیه 35 سوره حج)

ترجه آیات: و براى هر امتى مناسكى قرار داديم، تا نام خدا را بر دامهاى زبان‏ بسته‏ اى كه روزى آنها گردانيده ياد كنند. پس [بدانيد كه‏] خداى شما خدايى يگانه است، پس به [فرمان‏] او گردن نهيد. و مخبتین (فروتنان) را بشارت ده. (34)
    همانان كه چون [نام‏] خدا ياد شود، دلهايشان خشيت يابد و [آنان كه‏] بر هر چه بر سرشان آيد صبر پيشگانند و برپا دارندگان نمازند، و از آنچه روزيشان داده ‏ايم انفاق مى‏ كنند. (35) (ترجه فولادوند)

به راستی "مخبتین" چه کسانی هستند، که در قرآن کریم، به آنها بشارت داده شده است؟

3. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

یک روایت زیبا درباره معنی مخبتین که از ریشه (خبت) می آید توجهم رو جلب کرد که با خودم گفتم در ادامه بحثی که Amirhossein باز کرد بیارم.

الكافي-جلد1-کتاب الججه- باب التسليم و فضل المسلمين -حدیث 3

3- مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِيسَى عَنِ

الْحُسَيْنِ بْنِ الْمُخْتَارِ عَنْ زَيْدٍ الشَّحَّامِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قُلْتُ لَهُ إِنَّ عِنْدَنَا رَجُلًا يُقَالُ

لَهُ كُلَيْبٌ فَلَا يَجِي‏ءُ عَنْكُمْ شَيْ‏ءٌ إِلَّا قَالَ أَنَا أُسَلِّمُ فَسَمَّيْنَاهُ كُلَيْبَ تَسْلِيمٍ قَالَ فَتَرَحَّمَ عَلَيْهِ

ثُمَّ قَالَ أَ تَدْرُونَ مَا التَّسْلِيمُ فَسَكَتْنَا فَقَالَ هُوَ وَ اللَّهِ الْإِخْبَاتُ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ الَّذِينَ

آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ أَخْبَتُوا إِلى‏ رَبِّهِم‏

ترجمه :

زید شحام از میگوید که خدمت امام جعفر صادق علیه السللام عرض کردم نزد ما مردی است که به او کلیب میگویند ، حدیثی از شما اهل بیت به او نمیرسد مگر اینکه میگوید من تسلیم این حدیث هستم به همین منظور ما اورا کلیم تسلیم لقب داده ایم.امام صادق علیه السلام فرمودند که به بو ترحم کنید سپس فرمودند آیا میدانید تسلیم چیست؟ شحام میگوید که همه ی ما در این هنگام ساکت شدیم پس حضرت فرمودند : به خدا قسم همان اخبات (مخبتین)است همان قول خدای عز و جل که در قران میفرماید : کسانیکه ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند و تسلیم پروردگارشان شدند.
    ظاهرا طبق این حدیث کسانی که نسبت به احادیث اهل بیت علیهم السلام تسلیم هستند دارای صفت اخبات(مخبتین) هستند که در زیارت امین الله هم اشاره شده که اللهم ان قلوب المخبتین الیک والهه یعنی قلبهای افراد مخبت (تسلیم اهل بیت علیهم السلام)به سوی تو شیفته است.
    این روایت در کتاب شریف بحار جلد 2 باب 26:باب 26- أن حديثهم ع صعب مستصعب و أن كلامهم ذو وجوه كثيرة و فضل التدبر في أخبارهم ع و التسليم لهم و النهي عن رد أخبارهم به نقل از کتاب بصائرالدرجات آمده که در این باب درباره حدیث اهل بیت علیهم السلام مطالب بسیار خواندنی دارد.
    ای مهجت قلب مصطفی ادرکنا محبوبه ی ذات کبریا ادرکنا

با آنکه علیست رکن ما کان و یکون ای رکن علی مرتضی ادرکنا

4. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر کرده
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط AmirHossein
    بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:
    "وَ لِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنسَكاً لِّيَذْكُرُواْ اسْمَ اللَّهِ عَلىَ‏ مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَإِلَاهُكمُ‏ إِلَاهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُواْ وَ بَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ" (آیه 34 سوره حج)
    الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ الصَّابرِينَ عَلىَ‏ مَا أَصَابهَمْ وَ الْمُقِيمِى الصَّلَوةِ وَ ممِّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ (آیه 35 سوره حج)

ترجه آیات: و براى هر امتى مناسكى قرار داديم، تا نام خدا را بر دامهاى زبان‏ بسته‏ اى كه روزى آنها گردانيده ياد كنند. پس [بدانيد كه‏] خداى شما خدايى يگانه است، پس به [فرمان‏] او گردن نهيد. و مخبتین (فروتنان) را بشارت ده. (34)
    همانان كه چون [نام‏] خدا ياد شود، دلهايشان خشيت يابد و [آنان كه‏] بر هر چه بر سرشان آيد صبر پيشگانند و برپا دارندگان نمازند، و از آنچه روزيشان داده ‏ايم انفاق مى‏ كنند. (35) (ترجه فولادوند)

به راستی "مخبتین" چه کسانی هستند، که در قرآن کریم، به آنها بشارت داده شده است؟
    سوال میکنی ، نصف جواب رو هم میدی ؟
    آقا ببخش بس که سرم گرم زندگیست,کمتر دلم برای شما تنگ میشود...

5. Top | #5

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad.s
    سوال میکنی ، نصف جواب رو هم میدی ؟
    مگه بده آدم سئوال کنه نصف جوابم بده

خدا به ما توفیق بده که از مخبتین باشیم انصافا خیلی سخته بالاخص در این زمان بیشتر سختی هم به خاطر اینه که علم نداریم و جاهل هستیم
    بر همه عایشه های امروز لعنت