????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

1. Top | #1

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

تفسیر امام حسن عسکری

مؤلف

كتاب حاضر مشهور به «التفسير المنسوب إلى الإمام العسكري عليه‏السلام» نيز مى‏باشد.
    متن اين كتاب منسوب به امام يازدهم شيعيان، امام حسن عسكرى عليه‏السلام است كه آن را براى دو نفر از يارانشان املا فرموده‏اند.
    حجم كتاب‏
    اين تفسير شامل سوره حمد و بقره مى‏باشد كه امام عليه‏السلام رواياتى را از اجداد طاهرينش در تفسير و توضيح و شأن نزول آيات و رواياتى را در مقام و منزلت اهل بيت رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلم آورده است.
    بنابر نقل ابن شهر آشوب، اين تفسير شامل تمام قرآن در صد و بيست جلد بوده كه همين مقدار آن به دست ما رسيده است.
    انگيزه نگارش‏

ابو يعقوب، يوسف بن محمد بن زياد و ابو الحسن، على بن محمد بن سيار نقل مى‏كنند: «در زمان حسن بن زيد علوى ملقب به «الداعي إلى الحق»، يكى از امامان زيديه حاكم استرآباد، جان و مال شيعيان مورد تهديد قرار گرفت و ما نيز به همراه خانواده از آنجا فرار كرديم و به سامرا نزد امام حسن عسكرى عليه‏السلام شتافتيم.امام عليه‏السلام بعد از خير مقدم فرمودند:«به شهرتان باز گرديد كه خداوند اوضاع و احوال را به نفع شما تغيير خواهد داد و اين دو جوان را نزد من باقى گذاريد تا به آنها علم بياموزم.»خانواده ما نيز باز گشتند و از آنجا نامه نوشتند كه اوضاع دگرگون شده است و حسن بن زيد توبه كرده است و مال و جان ما در امان است.امام حسن عسكرى عليه‏السلام نيز به شكرانه آن اين تفسير را براى ما املا فرمودند.
    ما در طول هفت سال كه در خدمت آن حضرت بوديم هر روز خدمت ايشان مى‏رفتيم و بخشى از اين تفسير را مى‏نوشتيم.

اعتبار اين تفسير

برخى از علما اعتبار اين تفسير را از نظر سند و دلالت مخدوش دانسته‏اند.از نظر سند راوى اين تفسير محمد بن قاسم است و او به وسيله ابن غضائرى تضعيف شده است و يوسف بن محمد و على بن محمد نيز هر دو مجهول هستند و در كتب رجالى نامى از آنها برده نشده است.
    از نظر دلالت هم اين تفسير شامل يك سرى معجزات غير قابل قبول است كه در منابع روايى ديگر ما هيچ اثرى از آنها نيست و همچنين يك سرى وقايع خلاف تاريخ، در آن مى‏باشد.
    در مقابل، برخى ديگر از علما اعتبار آن را تاييد مى‏كنند و در پاسخ مى‏گويند: تضعيفات ابن غضائرى معتبر نيست و در وثاقت روات اين تفسير اعتماد شيخ صدوق و ترحم گفتن بر آنها و نقل احاديث آنها در كتب معتبر خود مانند من لا يحضره الفقيه و توحيد و عيون و اكمال و امالى و علل و معانى الاخبار كفايت مى‏كند.
    از نظر دلالت نيز گفته‏اند شمول يك سرى روايات غير قابل قبول يا ضعيف دليل بر ردّ اصل كتاب نمى‏شود، همچنان كه در كتاب كافى نيز احاديث ضعيف وجود دارد.
    مخالفان اعتبار
    از جمله علمايى كه اعتبار اين تفسير را قبول ندارند مى‏توان به: ابن غضائرى، علامه حلى، تفرشى(صاحب نقد الرجال)، محقق داماد، محقق شوشترى استرآبادى (صاحب منهج المقال)، اردبيلى (صاحب جامع الروات)، قهپايى (صاحب مجمع الرجال)، شيخ محمد جواد بلاغى، ابو الحسن شعرانى، آيت الله خويى و سيد محمد هاشم خوانسارى اشاره نمود.
    اعتماد گنندگان‏
    در مقابل گروه سابق علما و بزرگانى نيز اين تفسير را معتبر مى‏دانند. بزرگانى چون شيخ صدوق، شيخ طبرسى، قطب راوندى، ابن شهرآشوب، شيخ على كركى، شهيد ثانى، مجلسى اول و دوم، شيخ حر عاملى، فيض كاشانى، حسن بن سليمان حلى (شاگرد شهيد اول)، سيد نعمت الله جزائرى، وحيد بهبهانى، شيخ انصارى، سيد عبد الله شُبَّر، آيت الله بروجردى، شيخ آقا بزرگ صاحب الذريعه و محدث نورى. اين بزرگان از جمله كسانى هستند كه بر اعتبار اين تفسير صحه گذارده‏اند.
    [color=#FF00BF]نسخه‏هاى كتاب‏[/color]
    1- نسخه‏اى در كتابخانه حضرت آيت الله نجفى مرعشى كه تاريخ نگارش آن 886 هجرى است و به خط بابا حاجى بن سعد الدين حاجى مى‏باشد.
    2 - نسخه‏اى در كتابخانه دانشگاه تهران كه تاريخ نگارش آن 880 هجرى و به خط على بن شرف الدين بن على كياء حسينى ركابى است.
    3 - نسخه‏اى در كتابخانه آستان قدس رضوى كه تاريخ نگارش آن 992 هجرى است و به خط جعفر بن محمد بن على بن حسن مى‏باشد.
    بر همه عایشه های امروز لعنت

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    0

Re: تفسیر امام حسن عسکری

بسم الله الرحمن الرحیم
    اللّهم صل علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس من الاولین و الاخرین

از جمله علمايى كه اعتبار اين تفسير را قبول ندارند مى‏توان به: ابن غضائرى، علامه حلى، تفرشى(صاحب نقد الرجال)، محقق داماد،...
    تا جایی که من می دانم، محقق داماد در مورد کتاب "تفسیر امام حسن عسکری(ع)" از نظر مرحوم علامه حلی تقلید کرده. و علامه حلی هم از ابن غضائری تقلید کرده!
    در مورد "ابن غضائری" نظریات متفاوتی وجود داره. ولی تا اونجایی که من می دونم، خود ابن غضائری ظاهراً آدم خوبی بوده ولی اهل عامه یک کتاب نوشتن و توی اون کتاب به کلی از کتب شیعه اشکال وارد کردن مثل کتاب "تفسیر امام حسن عسکری(ع)" و بعداً اون کتاب رو به ابن غضائری نسبت دادن، در حالی که ابن غضائری اون کتاب رو ننوشته بوده. به نظر من تشکیک در سند این کتاب شریف، از فتنه ها و دسیسه های اهل عامه است.

... در وثاقت روات اين تفسير اعتماد شيخ صدوق و ترحم گفتن بر آنها و نقل احاديث آنها در كتب معتبر خود مانند من لا يحضره الفقيه و توحيد و عيون و اكمال و امالى و علل و معانى الاخبار كفايت مى‏ كند.
    اینکه مرحوم شیخ صدوق(ره)، در کتاب شریف "من لا يحضره الفقيه" خود از "تفسیر امام حسن عسکری(ع)" حدیث نقل کرده، خودش یه دلیل خیلی خوب برای اینه که مطالب و احادیث این کتاب درست باشن. چونکه مرحوم شیخ صدوق(ره) در مقدمه "من لا يحضره الفقيه" می گوید: "...آن دسته از روایاتی که بدان فتوا می دهم و به صحت صدورش از معصومین علیهم السلام -به هر دلیل- وثوق و قطع دارم و بدان حکم می کنم بیاورم، و اکنون اعتقادم درباره اش چنین است که آن حجت میان من و پروردگارم -که نامش مقدس و قدرتش والا- می باشد. و آنچه در این کتاب ذکر شده تمامی مأخوذ و دریافت شده از اصول مشهوریست که اعتماد همه بر آنهاست و احکام (مذهب جعفری) را از آنها باید گرفت...". (1)

پاورقی:
    [1]. مقدمه من لایحضره الفقیه،ترجمه آقای غفاری، صفحه 12

3. تشکر شده توسط :

حامد (شنبه 07 اردیبهشت 92)

4. Top | #3

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1
    این نکته باید توجه داشته باشیم هرچند که در زمره کتب تفسیری آمده است اما تماما روایت است و این کتاب تفسیری از منابع حدیثی محسوب می شود