????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
صفحه 3 از 6 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 60

1. Top | #21

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

Re: از کجا معلوم روایات صحیح باشه؟؟؟

از اونجایی که راویان احادیث حتی اگر خیلی هم مومن و خالص بوده باشند به هر حال یه انسان بودن و اون هم از نوع غیر معصومش. و ما همه دیدیم که هر کسی که یه حرفی یا اتفاقی رو برای دیگران نقل می کنه با ذهنیتها ودیدگاه خودش این کار رو می کنه.یعنی همون حرف یا اتفاق رو اگر نفر دیگری بخواد نقل کنه جور دیگه ای میگه نه اینکه این نقلها الزاما مخالف هم باشن اما اغلب اونقدر با هم فرق دارن که نظر متفاوتی رو القا کنن و بشه برداشت متفاوتی از اونها کرد. تازه به اینها گذر زمان و تاریخ رو هم اضافه کنید..حالا با این حرفا میشه گفت ما حدیثهای بسیار کمی داریم که بشه بهشون گفت "صحیح" به معنای مطابق با واقع؟
    دوست عزیز با این استدلال هیچ حدیث صحیحی باقی نمی مونه چون در هر حالتی این احتمال خطا وجود داره
    حتی اگر دقت کنید این اشکال به قران هم ممکنه وارد بشه
    تعارض و اختلافی که الان در روایات موجوده عاملش چیست ؟؟ چند درصد ممکنه که این مطلبی که شما فرمودید علت اختلاف باشه ؟؟
    اگر این مطلب شما درست با شه کل دین زیر سئوال می ره چون یعنی اهل بیت هیچ سازکاری برای حفظ دین نداشتند و این دور از شان اهل بیت است که وظیفه هدایت را بر عهده داشتن
    لذا حقیر با این حرف کاملا مخالفم
    البته با محمد صادق هم مخالفم چون بی سر و ته بحث می کنه امید وارم بهتر بحث کنه
    یاعلی-صلوات الله علیه-
    بر همه عایشه های امروز لعنت

2. تشکر شده توسط :

mahdi11 (جمعه 21 آبان 95)

3. Top | #22

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

ایول،از فردا دین بی دین.دمتون گرم.فردا تا لنگه ظهر میخوابم...
    آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست/هرکجا هست خدایا به سلامت دارش...

4. Top | #23

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    0

بسم الله الرحمن الرحیم
    اللّهم صل علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم من الجن و الانس من الاولین و الاخرین

من هم با آقا حامد موافقم. اگر بخواهیم بحث احتمال اشتباه کردن و ... رو بیاریم وسط به هیچی نمی شه اعتماد کرد. نه تنها در مورد احادیث، حتی توی خیلی از موضوعات دیگه مثل تاریخ و ... هم ما در حقیقت داریم به قول و کلام یک سری آدم که قبل از ما بودن اعتماد می کنیم.
    حالا من 2 تا سوال دارم.البته بیشتر از آقا zoha و ye ashena
    1) به چه دلیلی می گید روایات ممکنه توش روایت نا صحیح باشه و به همه روایات نمی شه اعتماد کرد؟ آیا همانطور که آقا حامد فرمودند، به این دلیل که بعضی از روایات با یکدیگر در تعارضه؟
    2) به فرض قبول کنیم بعضی از روایات صحیح نباشه، چه جوری روایت صحیح رو از ناصحیح تشخیص بدیم؟

5. تشکر شده توسط :

6. Top | #24

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    0

اقای حامد اتفاقا من در مورد قران هم همچین شبهه ای رو همیشه داشتم اینجا هم اگه نگفتم رعایت شمارو کردم!! حالا گذشته از شوخی مگه همینطور نیست؟ همین الان چه بسا متولی شیعه که ممکنه خود شما هم قبولشون نداشته باشین. خوب اینطور وضعیتها فقط الان که نیستن قبلا هم بودن.. اقای amirhossein من غیر از تعارض روایات باهم دلایلم رو عرض کردم و تشخیص این صحت برای من هم سواله و "نوع برخورد " با روایات یه مساله

7. تشکر شده توسط :

8. Top | #25

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

با سلام به همه دوستان
    مطلبی زیبا در باب تاریخ احادیث و... در کتاب مقدمه ی خصال شیخ صدوق ترجمه محمد باقر کمره ای خواندم که فعلا قسمتی از آن را در اینجا می آوریم تا ببینیم بحث به کجا میرسه:
    نقل قول از محمد باقر کمره ای در ترجمه کتاب شریف خصال صدوق:
    در تاريخ اسلام امتياز مذهب شيعه از سائر فرق اسلامى اين بود كه حكم خدا را بلفظ صادر از پيغمبر و امام معصوم تعبير ميكردند، در طول زمان 11 امام كه بسال 260 هجرى بپايان رسيد و در طول غيبت صغرى اصحاب ائمه همه مسائل دين و احكام شرع را از امامان بر حق پرسيده بودند و تعليم گرفته و كتابهائى در هر موضوع تنظيم كرده بودند كه مرجع عمل آنها بود و تا چهار صد نسخه كه آنها را اصول اربعمائة مى‏ناميدند در شمار آمده و از عصر غيبت علماى بزرگ مذهب آنها را جمع آورى كردند و كتاب جامع و كاملى در آوردند چون كافى كه شيخ كلينى عليه الرحمة تنظيم نمود و كتاب الشرائع كه ابن بابويه پدر صدوق تنظيم كرد و فقه الرضا كه مؤلف آن بطور تحقيق شناخته نشده است.
    علت اينكه علماى مذهب شيعه در اين چند قرن در مقام بيان احكام دين اكتفاء بذكر نص روايات ميكرده‏اند اين نبوده كه داراى مقام اجتهاد نبودند يا آنكه نمى‏دانستند حكمى را كه فهميده‏اند بلفظ ديگر ادا كنند، در ميان اصحاب ائمه و علماى مذهب محقق و دانشمندان بزرگ و نويسندگان مو شكاف‏
    بسيار بوده‏اند كه همه گونه تعبير و نويسندگى را ياد داشته و كاملا در نويسندگى مقتدر بودند علتش اين بوده كه:
    1- تعبيرات خود ائمه معصومين براى عموم مكلفين رساتر و مفهوم‏تر بوده.
    2- دستور خصوصى در اين باره داشته‏اند كه بايد بيان حكم بهمان تعبير صادر از معصوم باشد اين مطلب از اخبار بسيارى استفاده مى‏شود كه از آن جمله چند حديث معروف ذيل است.
    در كتاب قضاى وسائل الشيعه بچند طريق از امام هشتم از پدرش كه همه امامان معصوم بوده‏اند از پيغمبر «ص» روايت كرده است كه سه بار فرمود بار خدايا بجانشينان من مهربان باش، عرض شد يا رسول اللَّه جانشينان شما كيانند؟ فرمود آن كسانى كه پس از من بيايند و احاديث مرا و سنت و روش مرا از من روايت ميكنند و آنها را پس از من بمردم مى‏آموزند.پایان نقل قول از محمد باقر کمره ای رضوان الله علیه

خوب حالا با وجود این اصول چهارصد گانه که همه کتابهایی بوده اند که احادیث قطعی الصدور از ائمه را جمع آوری کرده و در موضوعات مختلف آورده اند آن هم با آن همه شدت تقوی و ورعی که به خصوص در نقل احادیث داشته اند و همچنین تاکید بسیار شدید ائمه علیهم السلام در چگونگی نقل احادیث و اینکه کتب جمع آوری شده خدمت ائمه یکی پس از دیگری خوانده میشده و آن بزرگواران اگر مطلب ناصحیحی در این کتب می بوده را تصحیح میکردند و همچنین کسانی که در زمانشان جعل حدیث می کردند به اصحاب معرفی میکردند تا آنها بای کت شوند مانند کتاب سلیم ابن قیس(اسرار آل محمد )که سه شبانه روز خدمت امام زین العابدین علیه السلام خوانده شد و حضرت آن را تایید کردند و همچنین به محضر امام صادق علیه السلام هم رسید ومطالبی از این قبیل می توان گفت که در کتابی مثل اصول کافی که از مرحوم کلینی علیه الرحمه است و آن مرحوم به این اصول دسترسی داشته اند و خود آن مرحوم هم در مقدمه کتاب به صحت احادیث کتاب کافی اشاره کرده اندو......حدیث ناصحیحی وجود دارد؟
    ای مهجت قلب مصطفی ادرکنا محبوبه ی ذات کبریا ادرکنا

با آنکه علیست رکن ما کان و یکون ای رکن علی مرتضی ادرکنا

9. تشکر شده توسط :

mahdi11 (شنبه 22 آبان 95)

10. Top | #26

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

به نظرم تعارض هم یکی از دلایله،اما در مورد قرآن و تاریخ و حتی احادیثی که فقط یک قول واحد داریم دیگه چنین مشکلی رو نداریم اما در مورد احادیثی که از یک امام معصوم(ع) یه حدیث به چند نحو روایت شده میشه این اشکال وارد شه...
    آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست/هرکجا هست خدایا به سلامت دارش...

11. تشکر شده توسط :

12. Top | #27

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر کرده
    189

خوب حالا رسیدیم به بحث شیرین تعارض در روایات
    دوستان عزیز اینطور که از روایات وارده از ائمه علیهم السلام وارد شده است این اختلاف احادیث از روی تقیه و توسط خود اهل بیت جهت حفظ جان شیعیان و خود آن بزرگواران انجام میشده است در اثبات این حرف یک حدیث زیبا از اصول کافی می آوریم :
    الكافي 1 65 باب اختلاف الحديث ..... ص : 62
    5- أَحْمَدُ بْنُ إِدْرِيسَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْجَبَّارِ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ عَنْ ثَعْلَبَةَ بْنِ مَيْمُونٍ عَنْ زُرَارَةَ بْنِ أَعْيَنَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ سَأَلْتُهُ عَنْ مَسْأَلَةٍ فَأَجَابَنِي ثُمَّ جَاءَهُ رَجُلٌ فَسَأَلَهُ عَنْهَا فَأَجَابَهُ بِخِلَافِ مَا أَجَابَنِي ثُمَّ جَاءَ رَجُلٌ آخَرُ فَأَجَابَهُ بِخِلَافِ مَا أَجَابَنِي وَ أَجَابَ صَاحِبِي فَلَمَّا خَرَجَ الرَّجُلَانِ قُلْتُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ رَجُلَانِ مِنْ أَهْلِ الْعِرَاقِ مِنْ شِيعَتِكُمْ قَدِمَا يَسْأَلَانِ فَأَجَبْتَ كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا بِغَيْرِ مَا أَجَبْتَ بِهِ صَاحِبَهُ فَقَالَ يَا زُرَارَةُ إِنَّ هَذَا خَيْرٌ لَنَا وَ أَبْقَى لَنَا وَ لَكُمْ وَ لَوِ اجْتَمَعْتُمْ عَلَى أَمْرٍ وَاحِدٍ لَصَدَّقَكُمُ النَّاسُ عَلَيْنَا وَ لَكَانَ أَقَلَّ لِبَقَائِنَا وَ بَقَائِكُمْ قَالَ ثُمَّ قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع شِيعَتُكُمْ لَوْ حَمَلْتُمُوهُمْ عَلَى الْأَسِنَّةِ أَوْ عَلَى النَّارِ لَمَضَوْا وَ هُمْ يَخْرُجُونَ مِنْ عِنْدِكُمْ مُخْتَلِفِينَ قَالَ فَأَجَابَنِي بِمِثْلِ جَوَابِ أَبِيهِ
    ترجمه : زراره میگویداز خدمت امام باقر علیه السلام سوالی از یک مسئله ای کردم و حضرت جواب من را دادند سپس مرد دیگری آمد و از حضرت همان سوال را پرسید و حضرت جوابی غیر از جوابی که به من دادند به آن مرد دادند سپس مرد دیگری آمد و عین همان سوال را از حضرت پرسیدند و حضرت جوابی غیر از جواب من و جوابی که به آن مرد دیگر دادند به آن مرد دادند پس هنگامی که آن دو مرد از محضر حضرت خارج شدند به حضرت عرض کردم که ای پسر رسول خدا این دو مرد از اهل عراق و از شیعیان شما بودند، آمدند و از شما سوال واحدی پرسیدند و شما به هر کدام جواب مخالف دیگری دادید؛در اینجا حضرت فرمودند: ای زراره این کاری که من انجام دادم بهتر است برای ما و برای بقای ما(حفظ جان ما)وبقای(حفظ جان) شما شیعیان بهتر است.اگر شما شیعیان در امر واحدی جمع شوید (همه در احکام به یک شکل عمل کنید) دشمنان میفهمند که شما از شیعیان ما هستید و این باعث کمی بقای ما و بقای شما است.زراره میگوید که مشابه همین سوال را از امام صادق پرسیدم و ایشان هم همان جواب پدرشان را به من دادند.
    مشابه این حدیث در روایاتی که در باره ی وقت نمازها می باشد از ائمه علیهم السلام به ما رسیده به این مضمون که راوی میگه خدمت امام علیه السلام رسیدم و عرض کردم که اصحاب شما را در مسجد می بینم که در وقت های مختلفی نماز مثلا ظهر را میخوانند و حضرت در جواب میفرمایند که ما خودمان بین آنها اختلاف قرار داده ایم .
    خوب میبینیم که اهل بیت علیهم السلام از روی تقیه و برای حفظ جان خود و شیعیانشان بین احکام اختلاف می انداختند.
    بنابراین احادیث صحیح است فقط باید به این نکته ظریف توجه بشه که اختلاف احادیث از روی تقیه بوده و خود آن بزرگواران این اختلاف را بین شیعیان ایجاد میکردند که جانشان حفظ شود.
    اگر تاریخ حدیث شیعه را بخوانیم و ببینیم که بنی امیه لعنه الله لعیهم وبنی عباس و اشخاصی مثل حجاج ابن یوسف چه به سر شیعیان می آوردند این جواب حضرت برایمان ملموس تر می شود.آنقدر خفقان شدید بوده که گاهی شخصی را به گمان اینکه از محبین امیرالمومنین است به قتل میرساندند و بعد متوجه میشدند که اشتباه کردند.
    یا علی صلواه الله علیه
    ای مهجت قلب مصطفی ادرکنا محبوبه ی ذات کبریا ادرکنا

با آنکه علیست رکن ما کان و یکون ای رکن علی مرتضی ادرکنا

13. تشکر شده توسط :

14. Top | #28

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    0

پس تعارض رو خودتون هم قبول دارین که وجود داره. علتش هر چی هست باشه ما که الان با این علتها روبه رو نیستیم الان ما هستیم و این احادیث که امکان دست کاری شدنشون عقلا وجود داره (و به نظر من دست کاری نشدنشون خیلی بعیده) اما در مورد اون اصول چهارصد گانه که و راحادیث قطعی الصدور که می فرمایید به تایید ائمه رسیدن اگرفرض کنیم که همه راویا همونقدر مومن بودن که شما میگید و ما هم براین تصوریم مساله اینه که همه اینا از کانال تاریخ عبور کردن و با اون شرایط استنساخ و نگهداری و...مانمی تونیم مطمئن باشیم که تغییری در اونها ایجاد نشده مگر اینکه از همه اونها دستخط داشته باشیم و البته دستخط های شناخته شده. اگر چنین چیزی هست به من هم بگید چون در مورد اثار همه کسانی که به دستخط خودشون نمونده یا شناخته شده نیست این شبهه وارده اما خوب حرف دیگران مطلقیت نداره بنابراین به قرائن اکتفا میشه. تازه اگه همین تاریخمندی رو هم در نظر نگیریم بحث اول من سر این بود که اگر شما همین الان امام رو حاضرداشته باشین و دونفر پای صحبتش بشینن(چه رویایی!) اون دو نفر خیلی بعیده که این صحبتها رو عین هم تقریر کنن دلایلش رو هم گفتم. حالا این رو در مورد دهها نفر و در طول سالهای زیاد در نظر بگیرین ببینین چی میشه؟

15. Top | #29

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

دوستان توجه کنند که یک بحث را ادامه بدهیم
    لطفا بحثی که مرتبط با عنوان تاپیک است
    در مورد قران می توانید این سئوال در انجمن قران مطرح کنید
    اقا احسان هم لطف کنن مبا حث مربوط به تاریخ حدیث در یک تاپیک مستقل بزارن
    پیشنهاد می کنم از بحث تعارض صرف نظر کنیم فعلا
    فقط در مورد ملاک صحت روایات که یکی از سئوالات امیر حسین بود مطلب را ادامه بدهیم
    یاعلی صلوات الله علیه
    بر همه عایشه های امروز لعنت

16. تشکر شده توسط :

17. Top | #30

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

سلام
    به نظر من ملاک صحت روایات
    1
    عدم مخالفت با عقل
    مثل اینکه بگن امام نباید معصوم باشه
    2
    نقل در کتب مشهوره و مورد اعتماد مثل وسائل الشیعه کافی بحارو...
    3
    مشهور بین شیعیان باشه

4
    عدم اختلاف با روایات دیگه و بخصوص با آیات محکم کتاب ا...
    ]قال رسول الله صلی الله علیه و آله:

شیعتنا جزء منا یسووهم ما یسوءنا و یسرهم ما یسرنا
    فمن اراد احدا منا فلیقصدهم فانهم الذی منه یوصل الینا.
    شیعیان ما جزئی از ما هستند ناراحتشان میکند آنچه ناراحتمان میکند و خوشحالشان میکند آنچه خوشحالمان میکند.

18. تشکر شده توسط :

صفحه 3 از 6 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین