????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

1. Top | #1

عنوان کاربر
    Administrator
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر کرده
    559
    Blog Entries
    1

خلاصه سخنرانی پیامبر در غدیر

سخنرانى پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله)

پيامبر اكرم نگاهى به سمت راست و چپ جمعيت نمودند و منتظر شدند تا همه مردم در مقابل منبر اجتماع كنند. سپس سخنرانى تاريخى و آخرين خطابه رسمى خود را براى جهانيان آغاز كردند. با در نظر گرفتن اين شكل خاص از منبر و سخنرانى كه دو نفر بر فراز منبر در حال قيام ديده مى شوند به استقبال سخنان حضرت مى رويم كه آن را مى توان در يازده بخش ترسيم نمود:

پيامبر (صلى الله عليه و آله) در اولين بخش سخن به حمد و ثناى الهى پرداختند و صفات قدرت و رحمت خداوند را ذكر فرمودند، و به بندگى خود در مقابل ذات الهى شهادت دادند.

در بخش دوم، حضرت سخن را متوجه مطلب اصلى نمودند و تصريح كردند كه بايد فرمان مهمى درباره على بن ابى طالب عليه السلام ابلاغ كنم، و اگر اين پيام را نرسانم رسالت الهى را نرسانده ام و ترس از عذاب او دارم.

در سومين بخش، حضرت امامت دوازده امام (عليهم السلام) را تا آخرين روز دنيا اعلام نمودند تا همه طمع ها يكباره قطع شود. از نكات مهم در سخنرانى حضرت، اشاره به عموميت ولايت آنان بر همه انسان ها در طول زمان ها و در همه مكان ها و نفوذ كلماتشان در جميع امور بود، و نيابت تام ائمه (عليهم السلام) را از خدا و رسول در حلال و حرام و جميع اختيارات اعلام فرمودند.

براى آن كه هرگونه ابهامى از بين برود و دست منافقين از هر جهت بسته باشد، در بخش چهارم خطبه، پيامبر (صلى الله عليه و آله) با دست هاى مبارك بازوان اميرالمؤمنين (عليه السلام) را گرفتند و آن حضرت را از جا بلند كردند تا حدى كه پاهاى آن حضرت محاذى زانوان پيامبر قرار گرفت. در اين حال فرمودند: «من كنت مولاه فهذا على مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصره واخذل من خذله»؛ «هر كس من نسبت به او از خودش صاحب اختيارتر بوده ام اين على هم نسبت به او صاحب اختيارتر است. خدايا دوست بدار هر كس على را دوست بدارد، و دشمن بدار هر كس او را دشمن بدارد، و يارى كن هر كس او را يارى كند، و خوار كن هر كس او را خوار كند.»

سپس كمال دين و تمام نعمت را با ولايت ائمه (عليهم السلام) اعلام فرمودند و بعد از آن خدا و ملائكه و مردم را بر ابلاغ اين رسالت شاهد گرفتند.

در بخش پنجم حضرت صريحا فرمودند: «هر كس از ولايت ائمه (عليهم السلام) سر باز زند اعمال نيكش سقوط مى كند و در جهنم خواهد بود.» بعد از آن شمه اى از فضائل اميرالمؤمنين (عليه السلام) را متذكر شدند.

مرحله ششم از سخنان پيامبر (صلى الله عليه و آله) جنبه غضب الهى را نمودار كرد. حضرت با تلاوت آيات عذاب و لعن از قرآن فرمودند: «منظور از اين آيات عده اى از اصحاب من هستند كه مأمور به چشم پوشى از آنان هستم، ولى بدانند كه خداوند ما را بر معاندين و مخالفين و خائنين و مقصرين حجت قرار داده است، و چشم پوشى از آنان در دنيا مانع از عذاب آخرت نيست.»

سپس به پيشوايان گمراهى كه مردم را به جهنم مى كشانند اشاره كرده فرمودند: «من از همه آنان بيزارم.» اشاره اى رمزى هم به «اصحاب صحيفه ملعونه» داشتند و تصريح كردند كه بعد از من مقام امامت را غصب مى كنند و سپس غاصبين را لعنت كردند.

در بخش هفتم، حضرت تكيه سخن را بر اثرات ولايت و محبت اهل بيت (عليهم السلام) قرار دادند و فرمودند: «اصحاب صراط مستقيم در سوره حمد شيعيان اهل بيت (عليهم السلام) هستند.»

سپس آياتى از قرآن درباره اهل بهشت تلاوت كردند و آنها را به شيعيان و پيروان آل محمد (عليهم السلام) تفسير فرمودند. آياتى هم درباره اهل جهنم تلاوت نمودند و آنها را به دشمنان آل محمد (عليهم السلام) معنى كردند.

در بخش هشتم مطالبى اساسى درباره حضرت بقية الله الاعظم حجة بن الحسن المهدى (ارواحنا فداه فرمودند و به اوصاف و شئون خاص حضرتش اشاره كردند و آينده اى پر از عدل و داد به دست امام زمان عجل الله فرجه را به جهانيان مژده دادند.

در بخش نهم فرمودند: پس از اتمام خطابه شما را به بيعت با خودم و سپس بيعت با على بن ابى طالب (عليه السلام) دعوت مى كنم. پشتوانه اين بيعت آن است كه من با خداوند بيعت كرده ام، و على هم با من بيعت نموده است. پس از اين بيعتى كه از شما مى گيرم از طرف خداوند و بيعت با حق¬ تعالى است.

در دهمين بخش، حضرت درباره احكام الهى سخن گفتند كه مقصود بيان چند پايه مهم عقيدتى بود: از جمله اين كه چون بيان همه حلال ها و حرام ها توسط من امكان ندارد با بيعتى كه از شما درباره ائمه (عليهم السلام) مى گيرم به نوعى حلال و حرام را تا روز قيامت بيان كرده ام. ديگر اين كه بالاترين امر به معروف و نهى از منكر، تبليغ پيام غدير درباره امامان (عليهم السلام) و امر به اطاعت از ايشان و نهى از مخالفتشان است.

در آخرين مرحله خطابه، بيعت لسانى انجام شد. حضرت با توجه به آن جمعيت انبوه و شرائط غير عادى زمان و مكان و عدم امكان بيعت با دست براى همه مردم، فرمودند: «خداوند دستور داده تا قبل از بيعت با دست، از زبان هاى شما اقرار بگيرم.»

سپس مطلبى را كه مى بايست همه مردم به آن اقرار مى كردند تعيين كردند كه خلاصه آن اطاعت از دوازده امام (عليهم السلام) و عهد و پيمان بر عدم تغيير و تبديل و بر رساندن پيام غدير به نسل هاى آينده و غائبان از غدير بود. در ضمن بيعت با دست هم حساب مى شد زيرا حضرت فرمودند: «بگوييد با جان و زبان و دستمان بيعت مى كنيم.»

بيعت عمومى

پس از اتمام خطابه پيامبر (صلى الله عليه و آله)، دو خيمه بر پا شد كه در يكى خود آن حضرت و در ديگرى اميرالمؤمنين (عليه السلام)، جلوس فرمودند. مردم دسته دسته وارد خيمه حضرت مى شدند و پس از بيعت و تبريك، در خيمه اميرالمؤمنين (عليه السلام) حضور مى يافتند و با آن حضرت بيعت مى كردند و تبريك مى گفتند.

زنان نيز، با قرار دادن ظرف آبى كه پرده اى در وسط آن بود بيعت نمودند. به اين صورت كه اميرالمؤمنين (عليه السلام) دست مبارك را در يك سوى پرده داخل آب قرار مى دادند و در سوى ديگر زنان دست خود را در آب قرار مى دادند.
    بر همه عایشه های امروز لعنت

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر کرده
    0
    تشکر 1 در 1 پست

Re: خلاصه سخنرانی پیامبر در غدیر

● حمد و ثنای الهی
    حمد و سپاس خدایی را که در یگانگی خود بلند مرتبه، و در تنهایی و فرد بودنش نزدیک ‏است در قدرت و سلطه خود با جلالت و در ارکان خود عظیم است. ‏
    علم او به همه چیز احاطه دارد در حالی که در جای خود است، و همه مخلوقات را با ‏قدرت و برهان خود تحت سیطره دارد. ‏
    بالاتر از آن است که چشمها او را درک کنند ولی او چشمها را درک می*کند و او لطف ‏کننده و آگاه است. ‏
    هیچکس نمی*تواند با دیدن به صفت او راه یابد، و کسی به چگونگی او از سر و آشکار ‏دست نمی*یابد مگر به آنچه خود خداوند عز و جل راهنمایی کرده است. ‏
    شهادت می*دهم اوست خدایی که همه چیز در مقابل عظمت او تواضع کرده و همه چیز ‏در مقابل عزت او ذلیل شده و همه چیز در برابر قدرت او سر تسلیم فرود آورده و همه ‏چیز در برابر هیبت او خاضع شده اند. ‏
    برای او ضدی و همراه او معارضی نبوده است. یکتا و بی نیاز است. زاییده نشده و ‏نمی*زاید و برای او هیچ همتایی نیست. خدای یگانه و پروردگار با عظمت. ‏
    ● فرمان الهی برای مطلبی مهم ‏
    برای خداوند بر نفْس خود به عنوان بندگی او اقرار می*کنم، و شهادت می*دهم برای او به ‏پروردگاری، و آنچه به من وحی نموده ادا می*نمایم از ترس آنکه مبادا اگر انجام ندهم ‏عذابی از او بر من فرود آید که هیچکس نتواند آن را دفع کند، زیرا خداوند به من اعلام ‏فرموده که اگر آنچه در حق علی بر من نازل نموده ابلاغ نکنم رسالت او را نرسانده*ام و ‏برای من حفظ از شر مردم را ضمانت نموده و خدا کفایت کننده و کریم است. ‏
    خداوند به من چنین وحی کرده است: «ای پیامبر ابلاغ کن آنچه از طرف پروردگارت بر تو ‏نازل شده- درباره علی، یعنی خلافت علی بن ابی طالب- و اگر انجام ندهی رسالت او را ‏نرسانده ای و خداوند تو را از مردم حفظ می*کند». ‏
    جبرئیل سه مرتبه بر من نازل شد و از طرف خداوند سلام پروردگارم- که او سلام است- ‏مرا مامور کرد که در این اجتماع بپا خیزم و بر هر سفید و سیاهی اعلام کنم که «علی ‏بن ابی طالب برادر من و وصی من و جانشین من بر امتم و امام بعد از من است. نسبت ‏او به من همانند هارون به موسی است جز اینکه پیامبری بعد از من نیست و او صاحب ‏اختیار شما بعد از خدا و رسولش است.» ‏
    و خداوند در این مورد آیه*ای از کتابش بر من نازل کرده است: «صاحب اختیار شما خدا و ‏رسولش هستند و کسانی که ایمان آورده و نماز را بپا می*دارند و در حال رکوع زکات ‏می*دهند»، و علی بن ابی طالب است که نماز را بپا داشته و در حال رکوع زکات داده و در ‏هر حال خداوند عز و جل را قصد می*کند. ‏
    ای مردم! من از جبرئیل درخواست کردم از خدا بخواهد تا مرا از ابلاغ این مهم معاف بدارد، ‏زیرا از کمی متقین و زیادی منافقین و فساد ملامت کنندگان و حیله*های مسخره کنندگان ‏اسلام اطلاع دارم. ‏
    بعد از همه اینها، خداوند از من راضی نمی*شود مگر آنچه در حق علی بر من نازل کرده ‏ابلاغ نمایم. ‏
    ● اعلان رسمی ولایت و امامت دوازده امام علیهم السلام ‏
    ای مردم! این آخرین باری است که تو چنین اجتماعی بپا می*ایستم، پس بشنوید و ‏اطاعت کنید و در مقابل امر خداوند پروردگارتان سر تسلیم فرود آورید، چرا که خداوند عز و ‏جل صاحب اختیار شما و معبود شماست، و بعد از خداوند رسولش و پیامبرش که شما را ‏مخاطب قرار داده، و بعد از من علی صاحب اختیار شما و امام شما به امر خداوند است، ‏و بعد از او امامت در نسل من از فرزندان اوست تا روزی که خدا و رسولش را ملاقات ‏خواهید کرد. ‏
    حلالی نیست مگر آنچه خدا و رسولش و امامان حلال کرده باشند، و حرامی نیست مگر ‏آنچه خدا و رسولش و امامان بر شما حرام کرده باشند. خداوند عز و جل حلال و حرام را ‏به من شناسانده است، و آنچه پروردگارم از کتابش و حلال و حرامش به من آموخته به او ‏سپرده*ام. ‏
    ای مردم! علی را فضیلت دهید. هیچ علمی نیست مگر آنکه خداوند آن را در من جمع ‏کرده است و هر علمی را که آموخته*ام در امام المتقین جمع نموده*ام، و هیچ علمی ‏نیست مگر آنکه آن را به علی آموخته*ام. اوست «امام مبین» که خداوند در سوره یس ‏ذکر کرده است: «و هر چیزی را در امام مبین جمع کردیم» ‏
    ای مردم! از علی به سوی دیگری گمراه نشوید، و از او روی برمگردانید و از ولایت او ‏سرباز نزنید. اوست که به حق هدایت نموده و به آن عمل می*کند، و باطل را ابطال نموده ‏و از آن نهی می*نماید، و در راه خدا سرزنش ملامت کننده*ای او را مانع نمی*شود. ‏
    علی اول کسی است که به خدا و رسولش ایمان آورد و هیچکس در ایمان به من بر او ‏سبقت نگرفت. ای مردم! او را فضیلت دهید که خدا او را فضیلت داده است، و او را قبول ‏کنید که خداوند او را منصوب نموده است. ‏
    ای مردم! او از طرف خداوند امام است، و هر کس ولایت او را انکار کند خداوند هرگز ‏توبه*اش را نمی*پذیرد و او را نمی*بخشد.
    حتمی است بر خداوند که با کسی که با او مخالفت نماید چنین کند و او را به عذابی ‏شدید تا ابدیت و تا آخر روزگار معذب نماید.
    پس بپرهیزید از اینکه با او مخالفت کنید و گرفتار آتشی شوید که هیزم آن مردم و ‏سنگ*ها هستند و برای کافران آماده شده است. ‏
    ای مردم! به خدا قسم پیامبران و رسولان پیشین به من بشارت داده*اند، و به خدا قسم ‏من خاتم پیامران و مرسلین و حجت بر همه مخلوقین از اهل آسمان*ها و زمین*ها هستم. ‏هر کس در این مطالب شک کند مانند کفر جاهلیت اول کافر شده است. و هر کس در ‏چیزی از این گفتار من شک کند در همه آنچه بر من نازل شده شک کرده است، و هر ‏کس در یکی از امامان شک کند در همه آنان شک کرده است، و شک کننده درباره ما در ‏آتش است. ‏
    ملعون است ملعون است، مورد غضب است مورد غضب است کسی که این گفتار مرا رد ‏کند و با آن موافق نباشد. ‏
    بدانید که جبرئیل از جانب خداوند این خبر را برای من آورده است و می*گوید: «هر کس با ‏علی دشمنی کند و ولایت او را نپذیرد لعنت و غضب من بر او باد». هر کس ببیند برای ‏فردا چه پیش فرستاده است.
    ای مردم! قرآن را تدبر نمایید و آیات آن را بفهمید و در محکمات آن نظر کنید و به دنبال ‏متشابه آن نروید. به خدا قسم، باطن آن را برای شما بیان نمی*کند و تفسیرش را برایتان ‏روشن نمی*کند مگر این شخصی که دست او را می*گیرم و او را به سوی خود بالا می*برم ‏و بازوی او را می*گیرم و با دستم او را بلند می*کنم و به شما می*فهمانم که: «هر کس ‏من صاحب اختیار اویم این علی صاحب اختیار اوست». و او علی بن ابی طالب برادر و ‏جانشین من است، و ولایت او از جانب خداوند عز و جل است که بر من نازل کرده است. ‏
    بدانید که امیرالمؤمنین‏ بودن بعد از من برای احدی جز او حلال نیست. ‏
    ● معرفی امیرالمؤمنین‏ علیه السلام به دست پیامبر(ص)
    سپس پیامبر(ص) دستش را بر بازوی علی(ع) زد و آن حضرت را بلند کرد و این در حالی ‏بود که امیرالمؤمنین‏ علیه السلام از زمانی که پیامبر(ص) بر فراز منبر آمده بود یک پله ‏پایین*تر از مکان حضرت ایستاده بود و نسبت به صورت حضرت به طرف راست مایل بود که ‏گویی هر دو در یک مکان ایستاده اند. ‏
    پس پیامبر(ص) با دستش او را بلند کرد و هر دو دست را به سوی آسمان باز نمود و علی ‏علیه السلام را از جا بلند نمود تا حدی که پای آن حضرت موازی زانوی پیامبر(ص) رسید. ‏سپس فرمود: ای مردم! چه کسی بر شما از خودتان صاحب اختیارتر است؟ گفتند: خدا و ‏رسولش. ‏
    فرمود: بدانید که هر کس من صاحب اختیار اویم این علی صاحب اختیار اوست. ‏
    پروردگارا، به امر تو می*گویم: «خداوندا دوست بدار هر کس علی را دوست بدارد و دشمن ‏بدار هر کس علی را دشمن بدارد، و یاری کن هر کس علی را یاری کند و خوار کن هر ‏کس علی را خوار کند، و لعنت نما هر کس علی را انکار کند و غضب نما بر هر کس که ‏حق علی را انکار نماید».‏
    پروردگارا، تو هنگام روشن شدن این مطلب و منصوب نمودن علی در این روز این آیه را ‏درباره او نازل کردی: «امروز دین شما را برایتان کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام ‏کردم و اسلام را به عنوان دین شما راضی شدم».
    و فرمودی: «دین نزد خداوند اسلام است». ‏
    و فرمودی:« هر کس دینی غیر از اسلام انتخاب کند هرگز از او قبول نخواهد شد و او در ‏آخرت از زیانکاران خواهد بود». ‏
    پروردگارا، تو را شاهد می*گیرم که من ابلاغ نمودم. ‏
    ● تاکید بر توجه امت به مسئله امامت ‏
    ای مردم! خداوند دین شما را با امامت او کامل نمود، پس هر کس اقتدا نکند به او و به ‏کسانی که جانشین او از فرزندان من و از نسل او هستند تا روز قیامت و روز رفتن به ‏پیشگاه خداوند عز و جل، چنین کسانی اعمالشان در دنیا و آخرت از بین رفته و در آتش ‏دائمی خواهند بود. عذاب از آنان تخفیف نمی*یابد و به آنها مهلت داده نمی*شود. ‏
    ای مردم! این علی است که یاری کننده*ترین شما نسبت به من و سزاوارترین شما به ‏من و نزدیک*ترین شما به من عزیزترین شما نزد من است. ‏
    خداوند عز و جل و من از او راضی هستیم. هیچ آیه رضایتی در قرآن نازل نشده مگر درباره ‏او، و هیچگاه خداوند مومنین را مورد خطاب قرار نداده مگر آنکه ابتدا او مخاطب بوده ‏است، و هیچ آیه مدحی در قران نیست مگر درباره او. ‏
    ای مردم! شیطان آدم را با حسد از بهشت بیرون کرد. مبادا به علی حسد کنید که ‏اعمالتان نابود شود و قدم هایتان بلغزد. آدم به خاطر یک گناه به زمین فرستاده شد در ‏حالی که انتخاب شده خداوند عز و جل بود، پس شما چگونه خواهید بود در حالی که ‏شمایید و در بین شما دشمنان خدا هستند. ‏
    بدانید که با علی دشمنی نمی*کند مگر شقی و با علی دوستی نمی*کند مگر با تقوی، و ‏به او ایمان نمی*آورد مگر مومن مخلص. به خدا قسم سوره «والعصر»: درباره علی نازل ‏شده است؛ "قسم به عصر، انسان در زیان است" مگر علی که ایمان آورد و به حق و ‏صبر راضی شد. ‏
    ای مردم! من خدا را شاهد گرفتم و رسالتم را به شما ابلاغ نمودم، و بر عهده رسول جر ‏ابلاغ روشن چیزی نیست. ‏
    ● اشاره به کارشکنی*های منافقین ‏
    ای مردم! ایمان آورید به خدا و رسولش و به نوری که همراه او نازل شده است، قبل از ‏آنکه هلاک کنیم وجوهی را و آن صورت*ها را به پشت برگردانیم یا آنان را مانند اصحاب ‏سبت لعنت کنیم». به خدا قسم، از این آیه قصد نشده است مگر قومی از اصحابم که ‏آنان را به اسم و نسبشان می*شناسم، ولی مامورم بر آنان پرده پوشی کنم. ‏
    پس هر کس عمل کند مطابق آنچه در قلبش از حب یا بغض نسبت به علی می*یابد، ای ‏مردم! نور از جانب خداوند عز و جل در من نهاده شده و سپس در علی بن ابی طالب و ‏بعد در نسل او تا مهدی قائم، که حق خداوند و هر حقی که برای ما باشد می*گیرد، چرا ‏که خداوند عز و جل ما را بر کوتاهی کنندگان و بر معاوندان و مخالفان و خائنان و ‏گناهکاران و ظالمان و غاصبان از همه عالمیان حجت قرار داده است. ‏
    ای مردم! شما را می*ترسانم و انذار می*نمایم که من رسول خدا هستم، و قبل از من ‏پیامبران بوده اند! آیا اگر من بمیرم یا کشته شوم شما عقب گرد می*نمایید؟ هر کس به ‏عقب برگردد به خدا ضرری نمی*رساند، و خداوند به زودی شاکرین و صابرین را پاداش ‏می*دهد. بدانید که علی است توصیف شده به صبر و شکر و بعد از او فرزندانم از نسل او ‏چنین*اند. ‏
    ای مردم! بعد از من امامانی خواهند بود که به آتش دعوت می*کنند و روز قیامت کمک ‏نمی*شوند.
    ای مردم! خداوند و من از آنان بیزار هستیم. ای مردم! آنان و یارانشان و تابعینشان و ‏پیروانشان در پایین*ترین درجه آتشند و چه بد است جای متکبران، بدانید که آنان «اصحاب ‏صحیفه» هستند، پس هر یک از شما در صحیفه خود نظر کند. ‏
    راوی می*گوید: وقتی پیامبر(ص) نام «اصحاب صحیفه» را آورد اکثر مردم منظور حضرت از ‏این کلام را نفهمیدند و برایشان سوال انگیز شد، و فقط عده کمی مقصود حضرت را ‏فهمیدند. ‏
    ای مردم! من امر خلافت را به عنوان امامت و وراثت آن در نسل خودم تا روز قیامت به ‏ودیعه می*سپارم، و من رسانیدم آنچه مامور به ابلاغش بودم تا حجت باشد بر حاضر و ‏غایب و بر همه کسانی که حضور دارند یا ندارند، به دنیا آمده*اند یا نیامده*اند. پس حاضران ‏به غایبان و پدران به فرزندان تا روز قیامت برسانند. ‏
    و به زودی امامت را بعد از من به عنوان پادشاهی و با ظلم و زور می*گیرند. خداوند ‏غاصبین و تعدی کنندگان را لعنت کند. ‏
    ای مردم! خداوند مرا امر و نهی نموده است و من هم به امر الهی علی را امر و نهی ‏نموده*ام، و علم امر و نهی نزد اوست. پس امر او را گوش دهید تا سلامت بمانید، و او را ‏اطاعت کنید تا هدایت شوید و نهی او را قبول کنید تا در راه درست باشید و به سوی ‏مقصد و مراد او بروید، و راه*های بیگانه شما را از راه او منحرف نکند. ‏
    ● پیروان اهل بیت علیه السلام و دشمنان ایشان
    ای مردم! من راه مستقیم خداوند هستم که شما را به پیروی آن امر نموده، و سپس ‏علی بعد از من، و سپس فرزندانم از نسل او که امامان هدایت*اند، به حق هدایت ‏می*کنند و به یاری حق به عدالت رفتار می*کنند. بدانید که دشمنان ایشان سُفها*ی گمراه ‏و برادران شیاطین*اند که اباطیل را از روی غرور به یکدیگر می*رسانند. ‏
    بدانید که دوستان اهل بیت کسانی*اند که خداوند عز و جل آنان را توصیف کرده و فرموده ‏است: «... کسانی که ایمان آورده*اند و ایمانشان را با ظلم نپوشانده*اند، آنان*اند که ‏برایشان امان است و آنان هدایت یافتگان اند».‏
    بدانید که دوستان ایشان کسانی*اند که ایمان آورده*اند و به شک نیفتاده اند. ‏
    بدانید که دوستان ایشان کسانی*اند که با سلامتی و در حال امن وارد بهشت می*شوند، ‏و ملائکه با سلام به ملاقات آنان می*آیند و می*گویند:«سلام بر شما، پاکیزه شدید، پس ‏برای همیشه داخل بهشت شوید» ‏
    بدانید که دوستان ایشان کسانی هستند که بهشت برای آنان است و در آن بدون ‏حساب روزی داده می*شوند. ‏
    بدانید که دشمنان اهل بیت کسانی*اند که به شعله*های آتش وارد می*شوند. ‏
    بدانید که دشمنان ایشان کسانی*اند که از جهنم در حالی که می*جوشد صدای ‏وحشتناکی می*شنوند و شعله کشیدن را می*بینند. ‏
    بدانید که دشمنان ایشان کسانی*اند که خداوند عز و جل می*فرماید:«هر گاه گروهی را در ‏جهنم می*اندازند خزانه داران دوزخ از ایشان می*پرسند: آیا ترساننده*ای برای شما نیامد؟ ‏می*گویند: چرا، برای ما نذیر و ترساننده آمد ولی ما او را تکذیب کردیم و گفتیم: خداوند ‏هیچ چیز نازل نکرده است، و شما در گمراهی بزرگ هستید و می*گویند: اگر می*شنیدیم ‏یا فکر می*کردیم در اصحاب آتش نبودیم. به گناه خود اعتراف کردند، پس دور باشند ‏اصحاب آتش» ‏
    ای مردم! بدانید که من نذیر و ترساننده*ام و علی بشارت دهنده است. ‏
    ای مردم! بدانید که من منذر و برحذر دارنده*ام و علی هدایت کننده است. ‏
    ای مردم! من پیامبرم و علی جانشین من است. ‏
    ای مردم! بدانید که من پیامبرم و علی امام و وصی بعد از من است، و امامان بعد از او ‏فرزندان او هستند. بدانید که من پدر آنانم و آنها از صُلب او به وجود می*آیند. ‏
    ● حضرت مهدی عجل الله فرجه
    بدانید که آخرین امامان، مهدی قائم از ماست، اوست غالب بر ادیان، اوست انتقام گیرنده ‏از ظالمان، اوست فاتح قلعه*ها و منهدم کننده آنها، اوست غالب بر هر قبیله*ای از اهل ‏شرک و هدایت کننده آنان. ‏
    بدانید که اوست استفاده کننده از دریایی عمیق. اوست که هر صاحب فضیلتی را به قدر ‏فضلش و هر صاحب جهالتی را به قدر جهلش نشانه می*دهد. اوست انتخاب شده و ‏اختیار شده خداوند، اوست وارث هر علمی و احاطه دارنده به هر فهمی. ‏
    بدانید که اوست خبر دهنده از پروردگارش، و بالا برنده آیات الهی. اوست هدایت یافته ‏محکم بنیان. اوست که کارها به او سپرده شده است اوست که پیشینیان به او بشارت ‏داده*اند، اوست که به عنوان حجت باقی می*ماند و بعد از او حجتی نیست. هیچ حقی ‏نیست مگر همراه او، و هیچ نوری نیست مگر نزد او. ‏
    بدانید او کسی است که غالبی بر او نیست و کسی بر ضد او کمک نمی*شود. اوست ‏ولی خدا در زمین و حکم کننده او بین خلقش و امین او بر نهان و آشکارش. ‏
    ● مطرح کردن بیعت ‏
    بدانید که من بعد از پایان خطابه*ام شما را به دست دادن با من به عنوان بیعت با او و اقرار ‏به او، و بعد از من به دست دادن با خود او فرا می*خوانم. ‏
    بدانید که من با خدا بیعت کرده*ام و علی با من بیعت کرده است، و من از جانب خداوند ‏برای او از شما بیعت می*گیرم. «کسانی که با تو بیعت می*کنند در واقع با خدا بیعت ‏می*کنند، دست خداوند بر روی دست آنان است. پس هر کس بیعت را بشکند بر ضرر ‏خود اوست، و هر کس به آنچه با خدا عهد بسته وفادار باشد خداوند به او اجر عظیمی ‏عنایت خواهد کرد»
    ● حلال و حرام، واجبات و محرمات ‏
    ای مردم! به حج خانه خدا بروید. هیچ خاندانی به خانه خدا وارد نمی*شوند مگر آنکه ‏مستغنی می*گردند و شاد می*شوند، و هیچ خاندانی آن را ترک نمی*کنند مگر آنکه ‏منقطع می*شوند و فقیر می*گردند. ‏
    ای مردم! با دین کامل و با تفقُّه و فهم به حج خانه خدا بروید و از آن مَشاهد مُشرفه جز ‏با توبه و دست کشیدن از گناه برمگردید. ‏
    ای مردم! نماز را بپا دارید و زکات را بپردازید همانطور که خداوند عز و جل به شما فرمان ‏داده است و اگر زمان طویلی بر شما گذشت و کوتاهی نمودید یا فراموش کردید، علی ‏صاحب اختیار شماست و برای شما بیان می*کند، او که خداوند عز و جل بعد از من به ‏عنوان امین بر خلقش او را منصوب نموده است، او از من است و من از اویم. ‏
    بدانید که حلال و حرام بیش از آن است که من همه آنها را بشمارم و معرفی کنم و بتوانم ‏در یک مجلس به همه حلال*ها دستور دهم و از همه حرام*ها نهی کنم. پس مامورم که از ‏شما بیعت بگیرم و با شما دست بدهم بر اینکه قبول کنید آنچه از طرف خداوند عز و جل ‏درباره امیرالمؤمنین‏ علی و جانشینان بعد از او آورده*ام که آنان از نسل من و اویند، و آن ‏موضوع امامتی است که فقط در آنها بپا خواهد بود، و آخر ایشان مهدی است تا روزی که ‏خدای مدبر قضا و قدر را ملاقات کند.
    ای مردم! هر حلالی که شما را بدان راهنمایی کردم و هر حرامی که شما را از آن نهی ‏نمودم، هرگز از آنها برنگشته*ام و تغییر نداده*ام. این مطلب را به یاد داشته باشید و آن را ‏حفظ کنید و به یکدیگر سفارش کنید و آن را تبدیل نکنید و تغییر ندهید. ‏
    بدانید که بالاترین امر به معروف آن است که سخن مرا بفهمید و آن را به کسانی که ‏حاضر نیستند برسانید و او را از طرف من به قبولش امر کنید و از مخالفتش نهی نمایید، ‏چرا که این دستوری از جانب خداوند عز و جل و از نزد من است، و هیچ امر به معروف و ‏نهی از منکری نمی*شود مگر با امام معصوم. ‏
    ● بیعت گرفتن رسمی
    ای مردم! شما بیش از آن هستید با یک دست و در یک زمان با من دست دهید، و ‏پروردگارم مرا مامور کرده است که از زبان شما اقرار بگیرم درباره آنچه منعقد نمودم برای ‏علی امیرالمؤمنین‏ و امامانی که بعد از او می*آیند و از نسل من و اویند، چنانکه به شما ‏فهماندم که فرزندان من از صلب اویند. ‏
    پس همگی چنین بگویید:«ما شنیدیم و اطاعت می*کنیم و راضی هستیم و سر تسلیم ‏فرود می*آوریم درباره آنچه از جانب پروردگار ما و خودت به ما رساندی درباره امر امامت ‏امامان، علی امیرالمؤمنین‏ و امامانی که از صلب او به دنیا می*آیند. تغییر نخواهیم داد و تبدیل نمی*کنیم و شک و انکار نمی*نماییم و تردید به دل راه ‏نمی*دهیم و از این قول برنمی گردیم و پیمان را نمی*شکنیم.
    تو ما را به موعظه الهی نصیحت نمودی درباره علی امیرالمؤمنین‏ و امامانی که گفتی بعد ‏از او از نسل تو و فرزندان اویند، یعنی حسن و حسین و آنان که خداوند بعد از آن دو ‏منصوب نموده است. ‏
    هرگز در پی تغییر این عهد نیستیم و خداوند (در این*باره) از نفسهایمان دگرگونی نبیند. ‏
    ما این مطالب را از قول تو به نزدیک و دور از فرزندانمان و فامیلمان می*رسانیم، و خدا را بر ‏آن شاهد می*گیریم. خداوند در شاهد بودن کفایت می*کند و تو نیز بر این اقرار ما شاهد ‏هستی.» ‏
    ای مردم! با خدا بیعت کنید و با من بیعت نمایید و با علی امیرالمؤمنین‏ و حسن و حسین ‏و امامان از ایشان در دنیا و آخرت، به عنوان امامتی که در نسل ایشان باقی است بیعت ‏کنید، خداوند بیعت شکنان را هلاک و وفاداران را مورد رحمت قرار می*دهد. ‏
    ای مردم! آنچه به شما گفتم بگویید، و به علی به عنوان «امیرالمؤمنین‏» سلام کنید و ‏بگویید: «شنیدیم و اطاعت کردیم، پروردگارا مغفرتِ تو را می*خواهیم و بازگشت به سوی ‏توست». ‏
    و بگویید«حمد و سپاس خدای را که ما را به این راه هدایت کرد، و اگر خداونند هدایت ‏نمی*کرد ما هدایت نمی*شدیم. فرستادگان پروردگارمان به حق آمده*اند». ‏
    خدایا، به خاطر آنچه ادا کردم و امر نمودم مومنین را بیامرز، و بر منکرین که کافرند غضب ‏نما، و حمد و سپاس مخصوص خداوند عالم است. ‏

امید وارم به دردتان بخورد :P
    سِرّی که فقط خدا از آن آگاه است
    مهدی گل بی خزان آل الله است

ای منتظران حضرتش برخیزید
    پیغام دوباره سحر در راه است