????در صورتی که در سایت فاقد اکانت هستید می توانید - از این طریق عضو شوید
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

1. Top | #1
    hamed

تسریع در امر ازدواج

 بروايت امام صادق عليه السّلام روزى رسول اكرم (ص) به منبر رفت و پس از حمد و ثناى الهى فرمود (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص182):
     ايّها النّاس انّ جبرئيل اتانى عن اللّطيف الخبير فقال: انّ الابكار بمنزلة الثّمر على الشّجر اذا ادرك ثمره فلم يجتنى افسدته الشّمس و نثرته الرّياح و كذلك الابكار اذا ادركن ما يدرك النّساء فليس لهنّ دواء الّا البعولة و الّا لم يؤمن عليهنّ الفساد لانّهنّ بشر.
    اى مردم، جبرئيل از پيشگاه الهى نزد من آمد و گفت دختران بكر مانند ميوه درختند، موقعى كه ميرسد اگر چيده نشود اشعه آفتاب فاسدش مي*كند و وزش باد آن را پراكنده مي*سازد. همچنين دختران وقتى بحدّ بلوغ رسيدند و مانند زنان در خويشتن تمايل جنسى احساس نمودند داروئى جز شوهر ندارند و اگر همسر نگيرند از فساد ايمن نيستند چه آنكه بشرند و بشر از خطا و لغزش مصون نيست.

 قال النّبىّ صلّى اللَّه عليه و آله (الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص182):
     يا شاب تزوّج و ايّاك و الزّنا فانّه ينزع الايمان من قلبك.
    اى جوان ازدواج كن و از زنا بپرهيز كه زنا ريشه‏هاى ايمان را از دلت برمي*كند.

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص352):
     يا معشر الشّباب من استطاع منكم الباه فليتزوّج فانّه اغضّ للبصر و أحصن للفرج.
    اى گروه جوانان هر يك از شما كه قدرت ازدواج دارد حتما اقدام نمايد، چه اين خود بهترين وسيله است كه چشم را از نگاههاى آلوده و خيانت‏آميز و عورت را از بى‏عفتى و گناه محافظت نمايد.

 قال علىّ بن الحسين عليه السّلام(الحديث-روايات تربيتى، ج‏3، ص395):
     الرّجل كلّ الرّجل نعم الرّجل هو الّذى جعل هواه تبعا لأمر اللَّه
    مرد واقعى، مرد تمام، مرد خوب و شايسته كسى است كه هواى نفس خود را پيرو اوامر الهى قرار دهد و غرائز خويش را بر وفق رضاى خداوند ارضاء نمايد.
     رسول اكرم (ص) مي*فرمود(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص185):
     شرار امّتى عزّابها
    جوانان بى‏همسر بدترين افراد امت من هستند.

 عن النّبىّ صلّى اللَّه عليه و آله انّه قال(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص226):
     خير امّتى اوّلها المتزوّجون و آخرها العزّاب.
    بهترين امّت من در درجه اوّل كسانى هستند كه ازدواج كرده‏اند و مردان و زنان بدون همسر در رتبه آخر قرار دارند.

 عن النّبىّ صلّى اللَّه عليه و آله انّه قال(الحديث-روايات تربيتى، ج‏2، ص151):
     خيار امّتى المتأهّلون و شرار امّتى العزّاب
    بهترين امّت من كسانى هستند كه ازدواج نموده و براى خود همسر برگزيده‏اند و بدترين آنان كسانى هستند كه از زناشوئى سرباز زده و با عزوبت بسر مي*برند.

 مردى بنام عكاف زن نميگرفت، روزى بمحضر رسول اكرم (ص) شرفياب شد. حضرت پس از اينكه از تمكن مالى و سلامت جسمى او پرسشهائى كرد و او جواب مثبت داد در كمال صراحت فرمود(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص185):

 تزوّج و الّا فانت من المذنبين
    ازدواج كن و گر نه از گناهكاران بحساب مى‏آئى.

 عن الرّضا عليه السّلام(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص185):
     انّ امرأة سألت ابا جعفر (ع) فقالت اصلحك اللَّه انّى متبتّلة فقال لها و ما التّبتّل عندك قالت لا اريد التّزويج ابدا قال و لم؟ قالت التمس في ذلك الفضل، فقال انصرفى فلو كان في ذلك فضل لكانت فاطمة عليها السّلام احقّ به منك انّه ليس احد يسبقها الى الفضل.
    زنى در مقام سؤال به امام باقر (ع) عرض كرد من «متبتله» هستم، حضرت فرمود: مقصودت از تبتل چيست؟ جواب داد تصميم دارم هرگز ازدواج نكنم، فرمود براى چه؟ گفت براى نيل به فضيلت و كمال، حضرت فرمود: از اين تصميم منصرف شو، اگر خوددارى از ازدواج، فضيلتى در برميداشت حضرت زهرا (ع) به درك اين فضيلت از تو شايسته‏تر بود، چنين نيست كه احدى در فضيلت بر وى پيشى گيرد.
    قال ابو عبد اللَّه عليه السّلام(الحديث-روايات تربيتى، ج‏1، ص185 و الكافي 5/ 328):
     ركعتان يصلّيهما المتزوّج افضل من سبعين ركعة يصلّيها اعزب.
    دو ركعت نماز كسى كه ازدواج كرده و همسر دارد بر هفتاد ركعت نماز آن كس كه داراى همسر نيست و با عزوبت بسر مي*برد و برترى و فضيلت دارد.

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله(الوسائل 14/ 7):
     ركعتان يصلّيهما متزوّج أفضل من رجل عزب يقوم ليله و يصوم نهاره.
    دو ركعت نماز كه مرد همسردار مى‏گزارد، بهتر از قيام شبانه و روزه‏دارى مرد بى‏همسر است.

 قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله(جامع الاخبار/ 118 البحار 103/ 221):
     المتزوّج النّائم أفضل عند اللَّه من الصّائم القائم العزب.
    مرد همسردارى كه خواب است، نزد خدا بهتر از مرد بى‏همسرى است كه در حال روزه به عبادت خدا ايستاده باشد.

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر کرده
    0

Re: تسریع در امر ازدواج

سلام
    معلومه کاملا محل حاجت رفقاس.ان شا الله همه مون با اذن الحجه من آل محمد صلوات الله علیه و سلامه بتونیم سر بلند از این آزمون bرون بیایم.
    یا علی
    ]قال رسول الله صلی الله علیه و آله:

شیعتنا جزء منا یسووهم ما یسوءنا و یسرهم ما یسرنا
    فمن اراد احدا منا فلیقصدهم فانهم الذی منه یوصل الینا.
    شیعیان ما جزئی از ما هستند ناراحتشان میکند آنچه ناراحتمان میکند و خوشحالشان میکند آنچه خوشحالمان میکند.

3. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر کرده
    14

Re: تسریع در امر ازدواج

وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ، لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً.
    از جمله آيات الهى اينست كه خداوند براى شما از جنس خودتان جفت و همسر آفريده تا به هيجانهاى طبيعى خويش تسكين بخشيد، بعلاوه در نهادتان زمينه دوستى و علاقه را فراهم آورده تا زندگى زناشوئى شما توأم باو داد و محبّت باشد.

وَ أَنْكِحُوا الْأَيامى‏ مِنْكُمْ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ.
    به مردان و زنانتان كه همسر ندارند و نيز به بردگان و كنيزانتان همسر دهيد، اگر نيازمند باشند خداوند آنان را از فضل و بخشش خود بى‏نياز مى‏كند، و خداوند گشايش دهنده و داناست (س 24- آية 32)

قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله:
    ما بنى في الاسلام بناء احبّ الى اللَّه عزّ و جلّ و اعزّ من التّزويج
    هيچ بنائى در اسلام پايه‏گذارى نشده است كه در پيشگاه خداوند محبوب‏تر و عزيزتر از امر ازدواج باشد.
    من احبّ فطرتى فليستنّ بسنّتى و من سنّتى النّكاح
    كسى كه بفطرت من علاقه دارد البته بايد از سنت من پيروى كند و در راه من قدم بردارد و يكى از سنن من ازدواج و آميزش با زنان است.
    ما استفاد امرء فائدة بعد الاسلام افضل من زوجة مسلمة تسرّه اذا نظر اليها و تطيعه اذا امرها و تحفظه اذا غاب عنها في نفسها و ماله.
    براى يك مرد پس از قبول اسلام هيچ سودى بهتر و برتر از همسرى با يك زن مسلمان درستكار نيست، زنى كه مرد را با ديدن خود شاد سازد، از دستورش اطاعت نمايد، و در غياب شوهر حافظ عفّت خويش و اموال وى باشد.
    يا معشر الشّباب من استطاع منكم الباه فليتزوّج فانّه اغضّ للبصر و أحصن للفرج.
    اى گروه جوانان هر يك از شما كه قدرت ازدواج دارد حتما اقدام نمايد، چه اين خود بهترين وسيله است كه چشم را از نگاههاى آلوده و خيانت‏آميز و عورت را از بى‏عفتى و گناه محافظت نمايد.

النّكاح سنّتى فمن رغب عن سنّتى فليس منّى‏
    ازدواج و اعمال تمايل جنسى سنت و آئين پيغمبر اسلام است، كسى كه از سنت او اعراض كند با پيغمبر بستگى ندارد.

عن علىّ عليه السّلام انّه قال:
    لم يكن احد من اصحاب الرّسول صلّى اللَّه عليه و آله يتزوّج الّا قال رسول اللَّه (ص) كمل دينه. «2»
    هيچ يك از اصحاب رسول خدا ازدواج نميكرد مگر آنكه نبىّ اكرم (ص) در باره او ميفرمود دينش كامل شد.